ming was uitgevaardigd, als be schuldigd van opzettelijke beleedi- ging van den Koning en de Konin gin, te dier stede 2 Maart begaan. Uit Renkum wordt gemeld: Ofschoon het wild in den tijd der paring steeds eene veilige en een zame plaats opzoekt, schijnt dit toch niet altoos het geval te zijn. Aan de lijn van den Oosterstoomtramweg, Dabij het landgoed «Oranje Nas sau's-Oord», heeft een konijnenpaar een der dwarsleggers zóó weten te ondermijneu, dat zij daar een nest hebben kunnen maken, waarin zich reeds twee jongen bevinden. Niet tegenstaande dagelijks veertien trei nen passeeren, gevoelen zij zich in hun zeldzaam verblijf zeer te huis. Te Arnhem is een onderwijzer aan de le overgangsschool voor den tijd van 14 dagen in zijne betrek king geschorst, omdat hij een jon gen zoodanig geslagen en geknepen had, dat ontvellingen en blauwe plekken het gevolg er van waren. Uit een onderzoek omtrent den dood van den timmerman E. te Gor- sel is gebleken, dat hij misschien doordien hij wat te veel sterken drank had gebruikt, in de kolk is geloopen en toen verdronken. Het geld, dat hij in ontvangst had ge nomen, is op het lijk gevonden. Het vermoeden van misdaad was dus ongegrond. Na een geruimen tijd van rust begiDt de zucht tot landverhuizing te Wissenkerke (N.-B.) zich weer te openbaren. Talrijke familiën zijn voor eenige jaren van daar naar Amerika vertrokken, ten einde zicb een gunstiger maatschappelijke po sitie te verschaffen. Welgestelde landbouwers en knappe werklieden hebben zich derwaarts begeven en tbans zien ze, althans sommigen, hun pogingen gelukt, zoodat, aan gemoedigd door dit succes, vele ge zinnen eerlang hun voorbeeld zul len volgen. De rijksambtenaar Buitenhuis te Sittard, onlangs door den smokke laar Nijsten uit Beek in zijne bee- nen geschoten, is thans in het ge sticht Calvariënberg opgenomen, teneinde aldaar op 's Rijke kosten te worden verpleegd en zoo moge lijk volkomen herstel te vinden. Te Voerendaal (Limburg) is door een onbekenden dief in de R. K. kerk ingebroken. De offerbus werd geledigd. G. J. uit Heijthuizen, dienstknecht in Pruisen, is Zaterdag morgen door twee hem onbekende personen in een bosch aangerand, waarbij hem met geweld zijn geld ont nomen werd. De maréchauseée heeft terstond onderzoek gedaan, doch de daders zijn nog niet opgespoord. De justitie uit Zwolle heeft te Kampen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den hevigen brand, die Woensdag woedde in het onbewoonde perceel van bakker W. de Jong. Een aantal personen, waar onder onderofficieren van hetinstr.- bataljon, zijn in verhoor geweest. In een onbewaakt oogenblik is Ret D/ajarig kind van T. M., te Schoonoord, in het vuur gevalien. Het is aan de bekomen brandwon den gestorven. Na zes malen bekroond te zijn geworden is de stier van de wed. Adema te Tjerkwerd nu toch ook aan den slager verkocht. Het dier wordt op een gewicht van 1000 Kg. geschat. 3EMEN6D HfêüWS, De spoorwegmaatschappij Grand Central Beige heeft voor haar per soneel een coöperatieve vereeniging in het leven geroepen, waardoor verschillende levensbehoeften tct inkoopsprijzen verkrijgbaar worden gesteld. Te Leuven heeft zij eene bakkerij opgericht, waar dagelijks honderden brooden worden gebak ken, die aan het personeel gezonden worden tegen maandelijksche afbe taling. Te Maastricht alleen ont vangen de beambten dagelijks hon derd tot twee honderd van die brooden. Het grooter Weener koffiehuis te Antwerpen, in de nabijheid van het spoorwegstation, was Maandag avond het schouwtooneel van een vreeselijk misdrijf. Het was om streeks middernacht, tal van bezoe kers waren nog bijeen en onder hen bevond zich een jqpg meisje, dat vroolijk zat te praten en een glas bier dronk. Eensklaps werd de deur openge rukt, een oud man, die blootshoofds was en wiens kleederen zich in groote wanorde bevonden, stormde binnen en schreeuwde: «waar is zij? Ik wil haar zien!» Hij kreeg het jonge meisje in het oog, dat verschrikt opstond en de vlucht wilde nemen. De man snelde op haar toe, schold haar in de Duit- sche taal uit, haalde toen een re volver te voorschijn .en vuurde vijf malen op de ongelukkige, die met een ontzettenden gil ineenzonk. De aanwezigen maakten zich van den moordenaar meeBter, die nog meer schoten wilde lossen, en hiel den hem in bedwang tot de politie kwam. Sommige personen stonden middelerwijl het me;sje bij dat uit vier wonden bloedde en vernamen met afgrijzen van haar dat de mis dadiger haar eigen vader, zekere Classen, Duitscber van geboorte was. Classen had een jaar gevange nisstraf achter den rug, omdat hij bij een buiselijken twist zijne vrouw een arm had stukgeslagen; tenge volge van dit feit had de vrouw echtscheiding aangevraagd en ver kregen; de dochter, Sofie geheeten, moest de woning van haar vader ontvluchten, om de mishandelingen, waaraan zij bloot stond. De schurk is een luiaard en dronkaard en heeft reeds verscheidene aanvallen van dronkenmanswaanzin gehad. Men meent dat hij zich op zijne dochter heeft willen wreken, omdat zij altijd partij voor haar moeder trok. Op zijn jongsten feestdag ont ving Keizer Wilhelm 1648 telegram men, waarvan 1297 uit Duit-cbland, 36 uit Rusland, 37 uit Oostenrijk- Hongarije, 7 uit Roemenië, 4 uit Turkije, 19 uit Italië, 18 uit Zwit serland, 1 uit Portugal, 7 uit Frank rijk, 51 uit Groot-Britannië en Ier- lerland, 6 uit België, 16 uit Ne derland, 3 uit Denemarken, 11 uit Zweden en Noorwegen; te samen 1517; voorts 23 uit Azie, 92 uit Amerika, 10 uit Afrika en 6 uit Australië. Een geheimzinnige moord. Bij het plaatsje Savigny, departe ment Seine-et-Oise, heeft men in een drogen greppel, waarin allerlei afval van een beetwortelsuikerfa briek was opgehoopt voor vee voeder, een lijk gevonden, dat, dank zij de alcoholische bestand- deelen der beetwortelen, volkomen bewaard was gebleven. Het lijk is berkend als dat van zekeren heer Balisy, die reeds voor vijf weken verdwenen was. De dood schijnt gewelddadig te zijn geweest. De voe ten van het lijk waren samenge bonden. De heer B. bad de dag van zijne verdwijning een groote som moeten innen te Corbeil. De vermoedelijke moordenaar vau madlle. Regnault, Pranzini, is naar Parijs overgevoerd, waar ein zeer groote volksmenigte aan het station stond opeengepakt om hem te zien aankomen. Hij is met ver schillende personen geconfronteerd, o. a. met de dienstbode der ver moorde, maar blijft nog steeds ont kennen. Trouwens uit tal van kleine bijzonderheden schijnt het vermoe den zekerheid te krijgen, dat hij misschien wel de hoofddader, maar daarom toch niet de eenige schul dige is. De medeplichtigen is men echter nog niet op het spoor ge komen. In de Fransche Academie van Geneeskunde heeft Dubousquet- Laborderie mededeeling gedaan om trent het gebruik van kikvorschvel bij verlies van huid- en slijmzelt standigheid. Een zieke had hard nekkige zweren aan beide beenen; aan het eene been werden zij be strooid met zeer fijn afschraapsel van kikvorschvel, behoorlijk ver bonden en vijf dagen zoo gelaten. Bij het wegnemen van het verband zag men reeds een begin van hee ling en in een maand tijds waren de wonden geheel gesloten. De vol gens de gewone wijze behandelde zweer aan bet andere been was in middels onveranderd open gebleven. Dezer dagen stierf een be roemd kapper te Parijs, van wien de geestige kroniekschrijver van de MatinAurélien Scholl, het volgen de vertelt of verzint. «Toen Edmond Lespès vijf en twintig jaar lang zelf het scheermes gehanteerd en de schaar had ge voerd, had hij zijn schaapjes op het droge gekregen, maar hield er van, om steeds in zijn prachtigen winkel rond te loopen en de klanten te inspecteeren. Opgewonden als de meeste Zui- delingen, had hij veel sympathieën, maar ook allerlei dwaze vooroor- deelen tegen personen en nationa liteiten. Er komt een vreemdeling om zich te laten kappen. Als de operatie is afgeloopen komt hij naar de kas en vraagt hoeveel hij schuldig is. De bediende schreeuwt: «Baard en hoofdhaar, Klein ijzer!» en voegt er zachtjes bij: «'tis 'n Rus!» «Een Rus?» denkt Lespès, «hm, een land waar men slaaf of tiran isDe slaven kunnen niet weg, de tirannen gaan op reisDe man is rijk. Drie francs, mijn heer». Een oogenblik later roept een andere bediende: «Baard en haar geknipt snit opz'n Portugeesch!» (zachter) «'o Spanjaard!» «Twee francs!» zegt de patroon. Ander bediende: «Een baard!» «Baard alleen?» «Ja, meneer» (fluisterend): «Ita liaan!» «Vijf en twintig centimes!» Klant met lange zoogenaamde «tochtlatten», zonder knevels. «What betaal ick?» «Bakkebaarden geknipt!» (ter zijde): «Engelschman?» «Een EDgelschman», denkt Les pès, «de erfvijand Twee francs vijftig!» Een andere bediende«Eén snit!» (ter zijde): «'n Pool!» «Een Pool!» mompelt de patroon, terwijl hij de oogeu hemelwaarts richt. «Geef mijnheer een das en een kleerborstel!» «Maar zegt de Pool verlegen, «ik ben niet van plan om die din gen te koopen!» «U koopt ook niets, mijnheer», zegt Lespès, statig en theatraal, «wij bieden ze u aan als een klein sou venir. Het is een premie!» En zoo ging het den geheelen dag door. «Wat een letterkundige zou ik zijn», zeide Lespès dikwijls, «als ik maar schrijven kon!» Het stoomschip Scotiahetwelk 20 Febr. van Marseille vertrok met het grootste gedeelte der passagiers van het in de baai van Napels op straDd gezette stoomschip Burgmdi is beoosten Fine-eiland gestrand. De opvarenden kunnen het gestrande vaartuig door de hooge branding niet ve laten. Er zijn ongeveer dui zend Ita'.iaansche landverhuizers aan boord. Begunstigd door fraai weer werd Zaterdag onder een kolossa len toeloop van het publiek de jaar- lijksche roeiwedstrijd van de uni versiteiten Oxford en Cambridge op de Theems, tusschen Putney en Mortlake, gehouden. Naar gewoonte was bij dezen wedstrijd, veel meer dan op den Lordmayors dag, geheel Londen op de been om van dit na tionale feest getuige te zijn. De meeste weddenschappen werden op Cambridge aangegaan en de licht blauwe kleur van die universiteit rag men dan ook bijna overal. Cambridge trad, evenals het vorige jaar, als overwinnaar uit den strijd en bereikte twee bootsleDgten eerder het doel. De Engelsche ingenieur Busk- nall heeft een dwarsligger uitge vonden, welke bestaat uit twee glasplaten, verbonden door een ijze ren stang. Tot daarstelling van dit glas wordt een mengsel gebruikt van een soort graniet, dat in Zuid En geland in groote menigte wordt gevonden. Zoo als de ondervinding te Glasgow heeft geleerd, bieden deze dwarsliggers een kolossalen weerstand tegen verschuivingen en stooten. Bovendien zijn zij zeer goedkoop. Volgens loodsrapport van het schip Lesseps stond Zondagavond, omstreeks half negen, tien mijlen west ten noorden van den Noord- Hinder, een schip met petroleum in brand. Het schip kwam van New- York, was voor Amsterdam bestemd en had ruim 10,000 vaten petroleum aan boord. -Toen Donderdagavond in het Scala-theater te Milaan de eerste danseres signora Rossi zich tijdens den galop final in het ballet «Na- renta» van den achterkant van het tooneel naar voren begaf, begeleid door den eersten danser, viel zij met een doffen slag neder. De toeschouwers slaakten een kreet van schrik, waarop groote stilte volgde. Sign. Rossi bewoog zich niet meer en gaf zelfs geen teeken van leven. Oogenblikkelijk werd zij naar hare loge gebracht, waar zij ten laatste het bewustzijn herkreeg. De kunstenares was door een duize ling overvallen, welke echter geene ernstige gevolgen zal na zicb sleepen. Siberië krijgt een Universiteit; zij zal dit jaar nog worden geopend, maar alleen de natuurwetenschap pen zullen er worden onderwezen. Volgens bericht van de «Ost- asiat-Lloyd», te Shanghai, schijnt zich de Duitsche Bank zeer te in teresseeren voor den bouw der spoor wegen in China. Hare bemoeiingen zullen ook niet zonder succes zijn. Van uit China zal natuurlijk ook niet nagelaten worden, om Duitsche ondernemers bij voorkeur de leveran tie van het spoorweg-materiëel te gunnen, en zoodoende Duitschlands ijzer-industrie le bevoordeelen. De heer de la Rue zegt in de Chasse lllustrée dat men in China voor otters, die goed gedresseerd zijn voor de vischvangst, duizend francs betaald. Hij beklaagt er zich over, dat in Frankrijk jaarlijks over de 4000 otters worden gedood. Hij zegt, dat otters bestemd zijn om voor de menechen te visschen, even als de honden voor hen jagen. In plaats daarvan dooden wij ze en sluiten onze oogen voor de waarde van iets, wat een onwaardeerbaar hulpmiddel zoude kunnen zijn. {Avicultura.) Te His-ip-Schip, een dorp in China, nabij Hankow, heeft de be volking eene bende van driehonderd landloopers in eenen tempel opge sloten en dien des nachts in brand gestoken. Een veertigtal ontsnapten; de overigen kwamen om. Het oudste paard, dat zich nu nog op de beenen bevindt, is, zegt de Ned. Sport, waarschijnlijk een hengst in 't bezit van Mr. Harrison Gilbert in Chili. De hengst kwam jong bij den vader van Mr. Gilbert, die hem in den oorlog gebruikte. Hij kwam heelhuids uit den strijd en werd toen als rij- en koetspaard gebruikt. Klein van gestalte, heeft de hengst een krachtigen licbaambouw en draagt niettegenstaande zijn hoogen ouderdom nog steeds sfin meester. Dat paard is thans vijftig en drie kwart jaar oud. Om de banden van boeken duur zamer te maken beveelt een Ame- rikaansche boekbinder het vaseline aan. Dit minerale vet moet op kalfs leer, marokijn en boomwollenstof even gunstig werken, en zelfs ge bloemde papieren moeten niet het minste daarvan lijden. De glans van het goud wordt, gelijk het heet, ver hoogd, en oude banden krijgen hunne vroegere frischheid terug. Recht naïef zegt het Amerikaansche bladDe banden zuigen het vaseline zoo begeerig in, als wisten zij, dat het hun goed doet. Over het algemeen streven er de boekbinders n et Daar om het vet gehalte van de door hen gebruikte stoffen te verhoogen, en het is zeer wel mogelijk, dat het leder door zoodanige behandeling buigzamer en duurzamer wordt. (N. v. d. B.) Wanneer heeft men 't meest donder en bliksem te wachten? vroeg een onderwijzer bij gelegen heid van een natuurkundige les. Als pa de rekeningen van hoe den en japonnen betalen moet, zei een kleine jongen. Snugger. Weet je me een vier voetig dier te noemen, Jan? vroeg een schoolmeester. De hond, meester. Heel goed, nog een? De beer. Precies, nu een derde? De meikever. Mis, jongentje, de meikever heeft zes pooten. O, dat is niemendal, men kan er twee uittrekken. TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAl. Zitting van 28 Maart. Bij voortgezet debat over art. 78 (Eerste Kamer) der Grondwet is, na bestrijding door de Regeering, met 41 tegen 34 stemmen aangenomen het amen dl-de Beaufort om de lijs ten van de hoogstaangeslagenen op te heffen. De overige amendementen werden verworpen. Het gewijzigde regeeringsartikel werd aangenomen met 49 tegen 26 stemmen. Hierop verzocht de minister schor sing van de verdere beraadslaging en over het hoofdstak. Heden de kleinere wetten. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te 's-Hage stond gisteren terecht, wegens ernstige mishan deling zijner huisvrouw, een 44jarige ar beider uit Leiden, die aanvankelijk ver volgd was wegens pogiug tot moord op zijne vrouw. Den 17den Februari j.l. duwde zijne huisvrouw op de Lammermarkt tc Leiden een turfwageu voort. Beklaagde liep op eenigen afstand achter haar. Plotseling slaakte de vrouw een luiden gil en stortte op den grond. Voorbijgangers en bewoners van de Lammermarkt troffen de vrouw- toen aan met eene bloedende wond aan de linkerzijde van den hals. Zij vertelde dat haar man haar een steek met een mes had toegebracht. De man had zijn weg vervolgd. Alle gisteren gehoorde getuigen waren eenstemmig in hunne verklaringen dat zij gezieu hadden, dat beklaagde naar zijne vrouw eene beweging van steken had ge maakt en wel naar de plek waar zij ver wond was. Een hunner getuigde datbekl. reeds vroeger zijne vrouw met eeu mes bedreigd had. Tegenover deze pertinente getuigenissen hield bekl. staande, dat hij zijne vrouw niet verwond had, maar dat zij was ge vallen en zich toen waarschijnlijk kon verwond hebben. Hij had, zeide hij, in geen twee maanden een mes in zijn bezit gehad. De substituut officier van justitie, mr. baron De Vos van Steen wijk, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd, zelfs al is inderdaad geen mes bij bekl. gevon den. Dit voorwerp kan bekl. gemakkelijk hebben weggeworpen. Met het oog op het ernstige van het feit vorderde hij 2 jaren gevangenisstraf. Uitspraak Maandag a. s. De rechtbank te Arnhem heeft Za terdag tegen J. B. te Renkum, die terecht stond wegens verduistering der onlangs in de stoompapierfabriek van de firma W. Sanders Tzn., door zijn veertienjarige doch ter gevonden Pruisische bankbiljetten, eene gevangenisstraf van twee maanden geëischt. LETTERED EB Klim, De nieuwe opera „La légende de l'On- dine" van den componist Gr. Rosenlecker, heelt bij de Haagsche operabezoekers zeer veel bijval gevonden. Minnie Hauk heeft te Londen haar rentree in „Carmen" gedaan en met het gewone succes. De zaal was eivol. Mei li 13. t i? AÜI3TBRBVH, 23 Maart >o prezen Ur Aardappelen waren p'e vo'ft: Frieseüs Dokkumer Jammen f2.75 a 2.90, dito Franekrr f 2 60 a 2.75; dito Engelsche f i),a 2 10; dito Hamburger f0.a 0. Zeeuwicha spuische Jammen f 3.a 3.90; dito FiakkeeMibe f 2 90 a 3,30, dito Blauw» f3.a 3.5r); Geld. Blauwe f 3.20 a 3 30, dito Roode f 2.20 r 0 Pruisische Ham burgers f 2 50 a 2.70; Duin Zand f 3 - a 5. Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f 0.a 0.Pruisische Roods f2.-- a 2.20, Maastrichtsche Roode f2.30 a 2.50, Friesche Hamburger fC'.a 0.Groninger Turken f 0.a 0.Haar lemmer Zand Muisjes f 0.a 0 4 7 versehe ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet stiller. Geraffineerd onveran derd. Petroleum Loco f7.40 E. April f 7.35 E. Sept f7 50 E. Consumtie f 8.75 E. Nobel dito loco f 7 20 E. Tarwe op ievenng fl hooger. Mei f 218 ftot&erins na Commissie voor dan Graanhandel. Roggs op levering Maart prijs houdend, overige termijnen hooge, laopende maand voor 12l - uur f114. Mei f118. Oct. f123. 124. Rogge zonder noteering. Van de in veiling aangeslagene 65 last Donau Maïs zijn 3 last a f113 per 2000 Kg. verkocht en het restant alzoo opgehen den o? niet geveild. *J"te?rin{r van Tbole Kc-olrasd op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad flauw. Raapolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f23, 221/2. lo. Mei f 223/s. lo. Sept/ Dec. f 22l/-j. Lünolie prijshoudend; vliegend per 100 KG. f23, 223/«. lo. April f223/4, 22l/3. io.Mei f223/,,, 22s/s- lo. Juni/Aug. f 229/s lo Sept.1 Dec. f22, 227s. Raapkoeken f70. a 76 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8. - a 12.50 per 104 stvks. Op de gisteren gehouden Veemarktwaren aangevoerd 711 Runderen, ie kwal. f0 62, 2e kwal. f0.55, 3e kwal. f0.50 per KG.; Melk en Kalf koeien f 100 a 230 psr s'.uk; vette Kalveren le kwal. f0.2e kwal.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3