MARKTEN De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 31 Maart 1887. No. 1146. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en ilgemeene Feestdagen. ADVERTENTIN te Haarlem. ALGEHEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS H0PFM. Toor Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franoo te adreMeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hit Buitenland: Compagnie Générale dt cubliette Etraugère 6. L. DATJBE if Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartn. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uurg MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Draefsjjde Sa daar. Geopend dagelyke van 19 tot 4 nnr. Toegang 25 cent» per penoon. Donateur» an laden der Nederlandscbe Maat.chappg ter kevorderlug vsh Nyverheid hebbes M filtoon van diploma vrges toegang, donatenra met getelichap, leden met 1 dame. Mui turn van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Krontzyde van i. et Paviljoen op het terra». Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 35 ot. p. persoon. Donateur» e* dender Nederlandache Maatichappg ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrgon toegang, donateur» met gezelschap, loden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiodeuie, vooral (en Nederland en meer bjjionder van het Haarlem«che Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelyk», uitgonomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 19—5 nur. Toegang 35 coat» per per«oon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel iaal i gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot ld October alle werkdagon van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaliug van 25 ceuts per persooa, alleen 01 i-ndagen ko»teloo» van 124 uur, de overige Christelijke fee»tdagen tegea betaling van 25 eont» per per»oon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiuderen van 8 tot 14 jaren niet dan oudor bohoorliikgeloidt.^ iflers museum in de Hamstraat. Geopend dageljjk» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsnï •enadag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in dt Groote Eer':. Dintdng van i2 en Donderdag van 28 uur. Toevaag (deur Oudegroenraarkt) vrg. De PAARDENMARKT zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 1 April en de VOOR JA ARS VEE MARKT op Woensdag 13 April e. k De koninklijke Engelsche jach ten zijn gisteren te Cherbourg aangekomen. Koningin Victoria zou eerst heden aan wal gaan en Cher bourg om tien uur verlaten. De Fransche Kamer heeft Spul- Ier tot voorzitter gekozen met 223 stemmen, tegen 209 op Andrieux. De commissie voor de begrooting heeft met 12 tegen 11 stemmen en twee onthoudingen het verslag van Guyot verworpen. De commissie was gisterenavond opnieuw vergaderd. Men gelooft dat zij de kredieten met eenige besnoeiing zal aannemen. De commissie voor de begroo ting heeft in haar rapport geene termen kunnen vinden ten gunste van een aannemen der supplemen taire credieten. Zij is ten slotte te ruggekomen op het rapport van Gujot, dat zij met 13 tegen 5 stem men heeft aaugenomen. Uit een gisteren verschenen bul letin blijkt, dat de Koningin van Zweden alreeds te zwak is om naar Amsterdam te reizen. Na aan komst van het terstond naar Stock holm ontboden Zweedsche kroon prinselijk paar en van de oude vorstin von Wied (de zuster der Koningin), zal Hare Majesteit aan eene operatie op leven en dood onderworpen wor den. 31) ACHTSTE HOOFDSTUK. Van de brug vertelde hij hen niet meer, dan ieder kind verstaan kan en ieder dame gaarne mocht hoo- ren. Hij toonde hen echter eenige bijzonderheden, welke haar interes seerden de arbeiders in al hunne bedrijvigheid en het uitzicht boven van de brug. Ginds in de verte lag het landgoed van Koert Kasper Fa- biaan. Men kon wel is waar de da ken nauwelijks onderscheiden, maar Clementine's moeder herkende hun park, dat in vollen zonneschijn schit terde. Die aanblik deed haar goed. In De hertogin van Cumberland, die aan vervolgingswaan lijdende is, weigert alle voedsel. De Koningin van Denemarken is tot haar ont boden geworden. Naar de Times uit St. Peters burg verneemt, is het niet waar, dat Rusland en Oostenrijk eene af zonderlijke schikkiDg der Balkan aangelegenheden trachten tot stand te brengen door toedoen van den thans te St. Petersburg vertoeven- den gezant te Weenen, Lobanoff. De Italiaansche dagbladen be vestigen het bericht omtrent de sa - menstelling van het Kabinet met toetreding van Crispi en Zanardelli. De Corriere diRoma zegt dat Farini zou optreden als minister van Bui- tenlandsche Zaken. Haarlem, 30 Maart 1887. Hedenmiddag had met militaire eer de plechtige begrafenis plaats van den heer A. A. A. M. van Goor, le luit. der inf. bij het O.-I. leger. Vooraan in den lijkstoet, welke zich voor het sterfhuis in de Koning straat verzamelde, bevonden zich twee tamboers met omfloerste trom men, gevolgd door de muziek der Stedelijke Schutterij en eene afdee- ling der infanterie. Op dezen volgde de lijkwagen met de eenvoudig maar treffend versierde kist, waarvan het lijkkleed afhiDg, welks slippen door vier officieren van het Ned. O.-I. leger werden gedragen. Onder het Bpelen der «marche funèbre» vau Chopiu, welke werd uit gevoerd door de muziek der Schut terij, zette de stoet zich in beweging, terwijl een tallooze meDigte zich deze stemming beviel haar ook den man zeer goed, wiens voorkomen haar in 't eerst zoozeer verrast had. Een aangenaam gevoel, iets, alsof ze iets terugvond, wat ze lang had ontbeerd, een blik over het ruime, vrije veld, over bosschen en weiden, stemde haar bijna dankbaar jegens den man, wien zij deze oogenblik- ken verschuldigd was. Ze spraken met elkander over vele uiteenloopende dingen: over den kring waarin ze verkeerden, over de nieuwe wereld ver over den oceaan, over vreugde en leed, maar niet over de brug. Ze lachten en namen ein delijk vroolijk afscheid en de anders zoo stille vronw was opgeruimd ge worden, alsof een zweem van lang vervlogen dagen was teruggekeerd. In de haven van hare geboorte plaats kwamen schepen aan uit bijna alle oorden der wereld. De verkwik kende lucht van den oceaan was haar eerste levensadem geweest. Op- verdrong om het indrukwekkend schouwspel gade te slaan en den overledene naar zijn laatste rust plaats te vergezellen. Aan het hek der begraafplaats gekomen plaatste zich de infanterie in twee rijen, en onder de zachte tonen der treurmuziek ging de kist, thans door de officieren, die de slip- pendragers waren geweest, gedra gen, tusschen de rijen der soldaten door, die een salvo afvuurden, en werd vervolgens in de kapel ge plaatst, welke zich bevindt op het deel van den doodenakker,dat voor de Roomsch Katholieken is bestemd, daar de overledene, tot den R. K. godsdienst behoorde, en in welk ge bouw door de dienstdoende geeste lijken de verschillende plechtigheden in tegenwoordigheid van een aantal hoofd- en andere officieren werden verricht. Vervolgens uit de kapel naar het graf gedragen, werd de kist in de vooraf gewijde groeve neergelaten en na het verrichten der ceremo niën door den R. K. geestelijke, was de godsdienstige plechtigheid afge- loopen. Twee salvo's werden door de in fanterie boven het graf afgevuurd. Door den heer Renier, kapitein van het 3de batalj. 4e reg. inf., werd daarop den overledene hulde ge bracht voor zijn moed en trouw, aan Vaderland en Koning betoond en de smart uitgesproken, die door zijne treurende nog jeugdige weduwe en vele vrienden bij zijn afsterven werd gevoeld. De heer Zurich, majoor, prov. ad judant, bracht eveneens hulde aan den overledene, dien hij met innig leedwezen had zien heengaan. Ten slotte dankte de heer Nix, luitenant der inf., de aanwezigen voor hunne betoonde belangstelling, geruimde gesprekken, vroolijke ge zelschappen en hoopvolle plannen waren aan hare jeugd niet vreemd gebleven. Zij wist niet hoe het kwam, maar op den terugtocht vertoonden zich allerlei beelden uit een heerlijk verleden aan het oog harer ziel. De dames hadden de brug reeds sedert eenige oogenblikken verlaten, toen de moeder plotseling het zwij gen verbrak en tot Clementine zei Een aardige man, die niet te vergeefs in de wereld heeft rond gekeken. Het verraste haar zelf, dat zij vriendelijk over een man sprad, dien zij liever klein en gering zou ge vonden hebben. Om hare ingeno menheid een weinig te dempen voeg de zij er schielijk aan toeJam mer maar, dat hij nog al critisch van natuur schijnt te wezen, hij weet overal aanmerkingen op te maken. Clementine werd door dezen laat- waarmede deze indrukwekkende plechtigheid was afgeloopen en ver liet de menigte, die daarvan getuige was, de begraafplaats, de herin nering medevoerende, dat een dapper soldaat en oprecht vaderlander aan den schoot der aarde was toever trouwd, een manwiens loffelijk voorbeeld navolging moge vinden. Z. M. de Koning heeft giste rennamiddag te half zes een officieel bezoek ontvangen van prins Ko- matsu, neef des Keizers van Japan. De Prins en zijn gevolg werden in gala hofkoetsen van het «Hotel du Bellevue» naar het paleis ge bracht en van daar teruggeleid, zoowel voor de plechtige audiën tie als voor het daarop gevolgde diner ten hove ter eere van Z. K. H. Behalve de vreemde gasten na men aan den hofmaaltijd deel de grootofficieren van het Huis des Konings, de gezant van het keizer rijk Japan aan ons hof met het personeel zijner legatie, de minister van Buitenlandsche Zaken, eenige dames van het paleis, en de dienst Hunner Majesteiten. De hooge gast werd aan den ingang van het koninklijk paleis opgewacht door zijnen adjudant, den Japanschen gezant en 's Konings kamerheer-ceremoniemeester. Z. K. H. en zijn adjudant droegen mili taire uniform met képi. Heden gaf de Japansche ge zant bij ons hof een groot diploma tiek diner. Morgen, na het ontbijt, vertrekt de Japansche Prins naar Berlijn en van daar naar St. Petersburg, waar zijne echtgenoote hem afwacht, met wie hij vervolgens Zweden en Noor wegen, Denemarken, Italië en Frank rijk zal bezoeken. sten zin niet op een dwaalspoor ge bracht. Zij begreep duidelijk, dat de man harer keuze hare moeder niet mishaagde. Indien zij nu eens alles bekende Maar wat moest zij dan beken nen? Eene hopelooze liefde? Liever sterven dan zich zoo bloot te geven. Had Roger Walcott ooit een enkel woord van liefde gesproken? Zou zij nu hare moeder bekennen, dat zij zonder dezen man niet leven kon en morgen haar misschien vertellen dat hij met Josephine Boppel ver loofd was? Daar kwam haar trotsch karakter tegen op: zij wilde liever lijden, dulden en sterven, maar nie mand zou weten waarom. Zoo dobberend tusschen angst en vrees gingen voor haar de dagen voorbij. Eiken morgen reed zij naar het park van Boppel, hield bij de kapel stil en als de hoefslag van een paard door 't woud weerklonk reed zij den man tegemoet, naar Volgens den Haagschen kro niekschrijver der N. Gron. Ct. zal de Tweede Kamer nog een week bijeen blijven en dus hoogstens hoofstuk III vóór het recès kunnen atdoen. Dan volgt een vacantie, tot 18 April denkelijk, en daarna wordt het werk hervat. Inmiddels zal de enquête-commis sie van het recès gebruik maken, om nog duchtig voort te werken. Niet alleen de getuigen uit Twente, maar daarna ook die uit Eindhoven en omstreken, en wellicht zelfs die uit de Veenkoloniën, zullen nog vóór het einde van de zitting dezer Kamer worden opgeroepen. Daarbij zal het dan voor geruimen tijd met het enquête-werk blijven, en ver moedelijk zal het niet worden her vat vóórdat de «Kamer van 100» er is. Een Reuter-telegram uit Lon den meldt, dat lord John Manners Maandag in het Lagerhuis een me- dedeeling heeft gedaan betreffende de toelating vau Hollaudseh vee in Engeland. De Britsche Regeering had bericht ontvangen, dat onder het vee in Nederland geenerlei be smettelijke ziekte heescht. Aangezien echter de Nederlandsche bepalingen betreffende den doorvoer van schapen uit Duitschland niet als voldoende beschouwd werden, kon het verbod van invoer van vee uit Nederland niet ingetrokken worden. Onlangs is melding gemaakt van een plan tot gedeeltelijken verbouw van het groote badhuis te Zandvoort, voornamelijk bestaande in de oprich ting eener nieuwe kurzaal en de uitbreiding der restauratie-lokalen. De verbouw en bijbouw gelden echter slechts eenen voorloopigen maatregel. Plannen zijn aanhangig om Zandvoort in elk opzicht te ver heffen tot eene badplaats van den wien hare geheele ziel haar heen trok. De aangename omgang met het verstandige, schoone meisje beviel hem. Hij had reeds zoovele men- schen leeren kennen en had zulk een heerlijk levensgeluk verloren. De jonge meisjes in den omtrek, die hij tot dusver had leeren kennen, schenen hem niet anders te zijn dan stijve, bleeke, nuffige modepoppen. Slechts bij de familie Boppel had hij zich meer tehuis gevoeld en Jo sephine als een flinke, verstandige jonge dame leeren hoogachten. Toen was dit aantrekkelijke meisje op zijn pad gekomen en met den eersten blik, dien zij met elkander wissel den, hadden deze twee verwante zielen dadelijk bespeurd, dat ze el kander nader stonden dan alle an deren. Roger Walcott was een onder vindingrijk, bedaard man, die zich niet door het eerste het beste ge_

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1