eersten rang. In de nabijheid van eene zoo groote stad als Amsterdam gelegen, gelooft men van de toe komst van Zandvoort in deze de beste uitkomsten te mogen ver wachten. Reeds is een grootsch plan in bewerking, en men hoopt na af loop van het seizoen 1887 met de uitvoering te kunnen aanvangen. Het zwaartepunt der plannen ligt in den bouw van een groot hotel, dat het gevaar bij brand voor de gasten zoo goed als geheel opheft. Met het oog hierop, wordt het ge bouw niet hooger dan twee verdie pingen den beganen grond mee gerekend. De tweede verdieping zal .geheel omringd zijn door een bal kon, met eenen opgang naar elke kamer. Verder zal bij den bouw .houtconstructie zooveel mogelijk tworden vermeden, en zullen ook de binnenmuren uit steen moeten wor den opgetrokken. Eindelijk moeten de gangen en corridors aan eene zeer ruim genomen breedtemaat ■voldoen. Aan den architect J. Springer is het vervaardigen van een ontwerp opgedragen. Voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam worden belangrijke inzendingen uit Amerika verwacht. Zaterdag verschijnt bij Gebroe ders Binger een feestgids met af beeldingen der hoofdversieringen. De Inrichting voor Spraakge- brekkige en achterlijke Kinderen te Amsterdam, onder directie der hee- ren F. en J. L. Kingma en F. IJntjes, geniet blijkens haar 27e jaarver slag, hoewel zij verschillende pro fessoren onder haar beschermers, correspondenten, voorstanders of donateurs telt en inderdaad in een groote behoefte voorziet, nog niet die belangstelling, waardeering, hulp en steun, waarop zij aanspraak mag maken. Elders, met name in Duitsch- land, wordt voor deze ongelakkigen ook van overheidswege veel belan- stelling betoond, terwijl voor dezen tak van onderwijs bij ons niets ge daan en de arme stumpers geheel aande philanthropie overgelaten wor den; een poging van B. en W. van Amsterdam, om een 20-tal hulp behoevende spraakgebrekkigen der openb. lagere scholen, als proef, in het onderwijs aan deze inrichting te doen deelen, werd geruimen tijd geleden aangewend, maar stuitte af op zooveel bezwaren, dat zij sedert in portefeuille bleef rusten. En toch zijn reeds op één der vele lagere scholen niet minder dan 13 kinde ren aanwezig, die in den volsten zin des woords achterlijk of spraak- gebrekkig zijn. Aan de inrichting werden in het vorig jaar, uitgezonderd de privaat lessen wegens plaatsgebrek niet meer dan 20 leerlingen opgenomen, waaronder er zijn uit Leiden, Zwolle, Krabbendiike enz. Het geneeskundig spraakonder- wije, er gegeven, is niet algemeen bekend, en zal ook onbekend blijven zoolang de inrichting particulier blijft. Waar echter het algemeen belang, het onbetwistbaar nut meer en meer blijken, waar o. a. mannen als de hoogleeraren Pel, Van Goud oever en Van der Lith, te Amster dam en Utrecht, als beschermers of correspondenten voor deze inrichting ijverendaar dient zij in wijder kring bekend te worden; door Lands- of Stadsbestuur aan haar meer aan dacht geschonken te worden dan thans het geval is. voel liet overrompelen. Hij kon bij den eersten aanblik voor een meisje geene liefde gevoelen en bekennen, al had zij een hemelsche schoonheid aan eene engelreine ziel gepaard. Hij ging te rade met zijn hart en bekende zich zelf, dat het medelij den was geweest, wat hij bij de eerste ontmoeting voor Clementine had gevoeld en dat het daarbij maar moest blijven. Het was hem echter niet mogelijk dat eerste oogenblik uit zijn geheugen te wisschen. Als hij aan haar dacht, zag hij haar altijd weer van 't paard vallen en een tijdlang als een bundel kleeren bewegingloos in 't gras liggen zooals hij dit voor 't huis van Bop- pel had gezien. Slechts medelijden, meer niets, verklaarde hij zich zelf. Hij beminde Clementine niet. Dat zij hem beminde bewees hem elke blik uit hare eigenaardige oogen, elke klank van hare lieve stem, als zij naar hem keek en met Gisteren had de heer P. I. de Fremery, oudste wethouder der ge meente Leiden, het zeldzame voor recht, gedachtenis te vieren van zijn 25-jarige vervulling van het wet houdersambt. Op bijna 78-jarigen ouderdom vervult de heer De Fre mery die betrekking, zoowel als an dere betrekkingen, nog steeds met onverflauwden ijver. Even talrijk als welverdiend zijn de bewijzen van belangstelling en waardeering, den hooggeachten grijsaard op dezen dag van verschillende zijden te beurt gevallen. En algemeen is voorzeker de wensch, dat het den waardigen man moge gegeven worden in zijne verschillende betrekkingen nog lang ten nutte van Leiden's ingezetenen werkzaam Se zijn. LD.) De heer G. Rademaker, van 18701884 stationschef der Holl. Spoor te 's Hage, thans kashouder bij voornoemde maatschappij te Am sterdam, zal 31 April a. s. den dag herdenken, dat hij 40jaren in dienst bij de H. S. M. is. Den algemeen geaehten en hu- manen hoofdambtenaar zal het dien dag zeker niet aan bewijzen van sympathie ontbreken. Bestuurderen der Dordrecht- sche gymnastiek-vereen. «Dordrecht- scheTurnclub» en «Oefening kweekt kracht» hebben zich als comité ver- eenigd tot het houden van een groot gymnastiekfeest te Dordrecht, in de open lucht, tegen het einde van Mei. Het bestuur is samengesteld uit de heerenHerman A. Nebbens Ster ling, pres.; Th. F. W. Burger, 2e voorz.A. C. Zoethout Azn., Ie secr.van Meerkerk, 2e secr.L. D. Vliegenthart en C. Benz, penning meester. Tot medewerking zullen worden uitgenoodigd turnvereenigingen en de leerlingen van gymnastiek-in- richtingen. De studenten-gymnastiek- en schermvereeniging «Odin» te Delft geeft, zooals reeds gemeld is, op 1 April a. s. een gymnastiek- en scherm- concours voor studentenvereenigin- gen. Tot heden hebben zich hier voor opgegeven: «Thor» uit Am sterdam en «Olympia» uit Utrecht, terwijl «Arena Studiosorum» uit Leiden heeft bedankt. Uitgeloofd zijn: korpsprijs voor werktuigen (gouden medaille); per soneels prijzen voor rek, ringen en brug, degen, sabel, hoog springen, ver springen en gewichten (verguld zilveren medailles). Zaterdagavond geeft «Odin», voor genoodigden, zoo dames als heeren, in «Stads Doelen» een assaut, ge volgd door een bal. Naar de Limburger Courier uit goede bron verneemt, heeft zich te 's-Hage eene maatschappij ge vormd tot het aanleggen van een tramweg in het Geuldal, en wel het eerst tusschen Maastricht en Val kenburg. Uit Amsterdam wordt gemeld De bloemententoonstelling wordt Zaterdagmiddag te één uur, zonder officieel vertoon, geopend. Van één tot vijf uur zal er eene muziekuit voering plaats hebben. De uitspraak der jury die 's morgens de werk zaamheden aanvangt zal reeds des middags bekend zijn. Ook door de vele deelneming be looft deze tentoonstelling zeer be langwekkend te worden. De gelden, benoodigd voor het aanleggen van een plantsoen op het Gedempte Damrak te Amsterdam hem sprak. Het was misschien slechts eene voorbijgaande neiging van een jong, vurig bloed, eene verliefdheid, zooals elk jong meisje al licht voor een vreemdeling gevoelt. Hij hechtte geen gewicht aan het geheele voor val. Binnen kort zou de brug vol tooid wezen; dan vertrok hij met aangename herinneringen, zonder wonden geslagen of ontvangen te hebben en de kleine wereld hier om toe was weer even stil en rus tig als voorheen. Op zekeren dag, toen hunne paar den naast elkander over de verdorde bladeren als over een tapijt voort stapten, zwegen beiden zoolang tot Clementine plotseling bezorgd opzag en den man naast haar met een onderzoekenden blik aanzag. Hij deed nu hetzelfde wat zij deed en toen hunne blikken elkaar kruisten zeide Clementine terwijl een glim lach om hare ljppen speelde: Wat zijn wij beiden neerslach- zijn gevonden. Weldra zal met de werkzaamheden op het terrein wor den aangevangen. Te Amsterdam is men gisteren met den bouw der eerste eere-poort begonnen, en wel in de Utrecht- schestraat bij de Kerkstraat. In de vorige week zijn van Maas sluis te Terschelling aangekomen een paar tjalken en een blazer, be- hoorende aan de duiker-compagnie «Weltevreden», om den toestand van de vóór een paar jaren met katoen balen gezonken Engelsche stoomboot Tynemouth te onderzoeken en zoo mogelijk met duikers de kostbare lading te bergen. Maandag namiddag gingen vier stukadoors, werkzaam aar» het Kur- haus te Scheveningen, voor vermaak uit rijden. Een der vier pleizier- reizigers sprong onder het rijden uit den wagen, en brak op drie plaatsen het been. Hij werd naar zijn woning te 's-Hage vervoerd. Van de stoomboot, varende tus schen Rotterdam en Venloo, werd Maandag avond, bij het aauleggen te Ravenstein, een 38-jarige matroos vermist, die, door de duisternis mis leid, in de Maas is gevallen, en verdronken. Hij was ongehuwd, de verzorger zijner familie, te Rotter dam woonachtig, en een oppassend man. Zijn lijk is nog niet gevonden. H. V., te Achterveld (gem. Barne- veld), die verdacht werd op den eersten Kerstdag in den morgen, op zijn vader te hebben geschoten, toen deze nog te bed lag, is weder op vrije voeten gesteld. Naar men uit Ede sehrijft, ver wacht men daar weldra een druk bezoek van lijders aan de tegen woordig zoo algemeene kwaal van slapeloosheid. Het schijnt dat de luent in die gemeente in dit opzicht een heilzamen invloed uitoefent. Daar wandelen, gelijk uit het ver haal der onlangs gepleegde dief stallen is gebleken, des nachts al is het dan ook niet met goede bedoelingen menschen door de slaapvertrekken en doen wat des bewoners is, zonder dat de daar slapenden ontwaken. Naar wij vernemen moet een van hen, die zich aan deze diefstallen hebben schuldig gemaakt, reeds in handen der justitie zijn. Voor hen, die voornemens moch ten wezen, daar de slaapkuur te beproeven, zou deze gebeurtenis niet onaangenaam zijn. Ook zonder proefondervindelijk bewijs zal ieder gaarne aannemen, dat anderen op hunne slaapkamer kunnen komen, zonder dat zij het hooren. {ArnA. CL) Even voorbij het kasteel «De Cloese», in het dal der Lochemsche bergen, is een jong wild zwijn door een der avondtrammen van de Geld.- Overijselsche Stoomtram-Mij. over reden en gedood. S Uit Maastricht wordt gemeld: De doeltreffende maatregelen, door de justitie genomen, hebben ons hier veel spoediger van de Bel gische koperen en nikkelen pas munt afgeholpen, dan men verwacht had. Daar onze Belgischen buren bij het bezoeken onzer stad en der markt hunne twee-, vijf-, tien- en twintig centime-stukjes niet meer tig gestemd! Hij zag haar aan en zweeg nog toen zij opnieuw begon: Ik geloof dat ik uwe neer slachtigheid wegnemen kan. Kunt gij dan dooden weer le vend maken? vroeg hij. Mijne gedachten waren ver wegik toefde bij de graven in het verre westen. Clementine's lippen beefden; zulk een antwoord had zij niet verwacht. Toch voer ze voort Die leeft hoopt en begeert tevens. Hebt gij geene wenschen meer Ik geloof zelfs een uwer vu rigste wenschen te kennen en, wat meer is, het zoover te kunnen bren gen, dat hij vervuld wordt. Ik weet, dat Josephine.... Laat ons niet van Boppel spreken, viel hij haar in de rede. Het zijn goede menschen, die ik meen naar waarde te schatten, maar ik ken geen wensch, dien ik zelf kunnen uitgeven, zijn zij thans voor zien van kleine zilveren munt, (francs en halve francs), en nu blijkt het, dat zij nogal goed voor zien zijn van muntstukjes die vóór 1862 geslagen zijn, destijds werden ingewisseld en buiten koers zijn ge steld, en bij gevolg niet meer waarde hebben dan van oud zilver, doch niettemin den niet goed toezienden winkelier en koffiehuishouder in de handen worden gespeeld. Te Maastricht zijn Vrijdag nacht in vele huizen socialistische ge schriften verspreid. Als eene zeldzaamheid kan ge meld worden, dat gisterenmorgen nit de Maas te Venloo een winter- zalm is gevangen, die ruim 10 kg. woog. Het boycotten wordt te Grouw nog voortdurend toegepast op den molenaar v. d. L., wiens molen on langs is afgebrand! Daar echter de stationskoffiehuis- houder zich aan het verbod niet stoorde en den geboycotte melk en boter waagde te leveren, werd ook hij in den maatregel begrepen. Op een aan de muren aangeplakt pa pier werden zelfs de reizigers ge waarschuwd, dat als zij in het sta tionskoffiehuis verteringen maakten of er gingen logeeren, zij in Grouw niets zouden kunnen verkoopen. Nu werd het den koffiehuishouder al te erg;: hij eindigde met zich naar den wil van de boycotters te schikken, en de ban over zijne inrichting werd hierna opgeheven. Te Groningen heeft de beroemde biljartspeler R. Bierling een koffie huis geopend, waarin hij gratis het biljartspelen onderwijst. Tegen twee werkgevers te Gro ningen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid. Een 10 tal schippers zijn in den nacht van 25 op 26 Maart in het pand van Fochteloo tot Nan- ningavallaat der Compagnonsvaart in Ooststellingwerf aan een groot gevaar ontkomen. Naar men wil, hebben kwaadwilligen roekeloos een der rinketten van de Nanningasluis opengezet en verloor het water in bet kanaal over een afstand van */4 uur plotseling 2 h 3 voet. Dit geschiedde te middernacht, terwijl alles in rust was. Gelukkig werden de schippers gewekt, doordat hun schepen scheef hingen. SEMENGD NIEUWS- Omtrent de nieuwste heeren mode gewoonlijk een weinig besproken onderwerp wordt nu uit Weenen, Londen en Parijs be richt, dat de hoog dichtgeknoopte, eng sluitende jassen en vesten hun afscheid krijgen en het linnengoed weder meer in eere komt. De pan talons worden weer wijd. Het verloopen Edentheater te Brussel is door het gemeentebestuur aan een Amsterdamsche maatschap pij verhuurd, welke dezen schouw burg in een bierhuis zal veranderen. De Brusselsche bierbrouwers zijn over deze concessie zeer ontstemd, omdat zij in de zeer gunstige voor waarden, waarop deze verleend is, protectie van de buitenlandsche nij verheid zien. niet zou kunnen vervullen en met veel geringer moeite. Clementine sloeg de oogen neer. Het was haar als zoude zij, steeds meer door de onzekerheid gepijnigd, van het paard vallen en er door vertrapt worden. En toch fluisterde het erfdeel van moeder Eva haar in, dat ze nu niet zwijgen moest. Zonder de oogen op te slaan, vroeg zij: Bemint gij Josephine? Ik schat haar zeer hoog, antwoordde Walcott, maar ik bemin niemand hier in 't land. Mijn hart is bij de doode en bij mijn zoon in mijn vaderland. Clementine's hoop herleefde. Zij verzocht hem te vertellen van zijn vaderland en van zijn kind. Zij hoor de hem aan met eene aandacht alsof de beslissing over haar leven uit zijn mond kwam. Zij werd niet moede den vader over zijn kind te hooren spreken. Groet uwen zoon van mij, Waarom, zou men kunnen vra gen, zijn dan niet die Brusselsche bierbrouwers op het idee gekomen, de concurrentie der Amsterdamsche maatschappij voor te wezen? (TM. v. Z.-H. en 's Gr.) Van 1 tot 15 Mei zal er te Antwerpen eene internationale ten toonstelling van postzegels gehou den worden, waarvan de burge meester, de heer Leopold de Wael, het eere-voorzitterschap heeft aan vaard, en waarbij o. a. twee gouden medailles uitgeloofd worden, nl. voor de verzameling, welke het grootste aantal zeldzame postzegels bezit, en voor de talrijkste verza meling. Van 1880—1885 nam de be volking van Duitschland toe met 1,622,000, die van Frankrijk van 1881—1886 met 547,000. Daarbij komt nog, dat in het genoemd tijd vak uit Duitschland 875,000, uit Frankrijk slechts 20,000 landver huizers vertrokken, terwijl dit laatste rijk bovendien 150,000 vreemdelin- opnam. Duitschlands bevolking ver meerdert jaarlijks met 1/a millioen, die van Frankrijk slechts met 1/t millioen. In 't begin dezer eeuw was Frankrijk de meerdere in bevolking, thans heeft het 38 millioen bewo ners tegenover 47 millioen in Duitsch land, Duitschland heeft slechts enkele streken, waar de bevolking ver minderde de beide Mecklenburgen, eenige Pruisische districten langs de Oostzee, Sigmaringen en Lotha ringen. In Frankrijk r.am de be volking af in 32 van de 87 depar tementen, vooral in het zuiden en noordwesten. In een bierhuis te Borghorst, in WestfaleD, wordt nog heden ten dage een oud blauw brief couvert zorgvuldig bewaard. Yoor ongeveer 40 jaar kwam de brief, waaraan dat couvert tot omslag diende, uit Berlijn te Borghorst aan, aan het adres van de gemeenten Borghorst en Burgsteinfurt. Noch de burge meester van de eene, noch die van de andere gemeente wilde echter de 23 grosschen port betalen, en de brief ware zeker teruggezonden, had niet ten langen leste een in de her berg aanwezig gezelschap het ver schuldigde port beschikbaar gesteld. En wat hield nu deze brief in? De door koning Frederik Wilhelm IV toegestane concessie van den ont worpen straatweg van Müntter naar Glanerbrücken, eene onderneming, voor beide gemeenten van het hoogste belang. Dit was een uitkomst! De milde bezoekers werden bezongen als redders van het vaderland en de briefomslag werd den waard over handigd, die hem tot nu toe ge trouw bewaart, als een middel tot reclame voor zijne nog steeds bloeien de nering. De kooktentoonstelling te Leip zig heeft ongeveer f18,000 winst opgeleverd, op een ontvangst van f45,000; daarvan wordt f 12,000 bestemd voor een kookschool. Dit mag zeker wel een witte raaf wor den genoemd. Men schrijft den treurigen toe stand van de hertogin van Cumber land toe aan het overmatig gebruik van salicylhaar voorgeschreven tegen gewrichtsrheumatiek. Te Parijs is onlaugs een blin den-bibliotheek geopend, die haar aanzien verschuldigd is aau een zeide zij, noem hem mijn naam en zeg hem, dat hier in het vreemde Duitschland een armzalig wezen leeft, dat den hemel smeekt goeder tieren voor hem te zijn. Armzalig, en dat waarom? vroeg Walcott. Omdat ik geene rust en geen geluk meer kan vinden. Omdat ik dagelijks ronddwaal als eene scha duw en me 's nachts slapeloos af martel met allerlei onzinnige ge dachten. Waarom liet gij mij den vos niet behouden? Wat zou het beduiden of ik al een ongeluk kreeg? Een ongeluk? Nu ja, dat had niet zooveel te beteekenenant woordde Walcott glimlachend, die door de dweeperij van het jonge meisje zijne bedaarde vroolijkheid herkregen had. Maar bedenk eens hoe gij te moede zoudt zijn, als'gij bijvoorbeeld uw neus hadt gebro ken. Deze zou er waarlijk niet mooier op geworden zijn! Clementine moest glimlachen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2