De Eenzame. 4e Jaargang. Vrijdag 1 April 1887. No. 1147. ABONNEMENTSPRIJS: VersGbijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algeneeae Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. 'foor Haarlem per maand 40 Cent». Praneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezzeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de ruèlicxte Etrangère 8. L. DATJBE Co., JOE. F. JONES, Suer., Parijs j 31bii Faubourg Montmart-re. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent», Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middag» 13 uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. IngaHg aan de Drzefiyda 2« i«ur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bovorderiug van N|jvorheid hebfacm rtoon van diploma vrüea toegang, donateur» met ge*ol»ehap, leden met 1 dam». Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontsqde van het Paviljoen op het terra». Geep, dag. v 10—4 uur. Toegang 85 ct. p. por»oon. Donateur» an dender Nedorlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vr|jen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk muteum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Nederland en meer büzonder van het Hasrlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 85 cento per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel ja\I Kulden. Museum der stad Eaarltm op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 nnr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen og ..-daKen kosteloos van 124 uur, de overige Chri»tel|jko feestdagen tegen botaling van 25 oents per poraoen. Kinderen beneden de 3 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet daH onder behoorlykgeleide. «Iers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 nnr. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 nar. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsn* <5* Z-tordaz vnn «—4 nnr. Orgel-bespelinv in de Groote Kerk. Dinzdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toseaag (dear Ondegroeamarkt) vr|j. Twee pafejee, geadresseerd een aan den Engelscfien minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Matthew, het andere aan den se cretaris van Slaat voor Ierland, den heer Balfour, werden gisteren door de postbeambten onderzocht. Het is toen gebleken dat elk pakje een klein fleschje met een wit vocht en koperdraad bevatte. Het vocht wordt nu scheikundig onderzocht. De Fransche Kamer van afge vaardigden, beraadslagende over het door den minister van Financiën aangevraagde krediet van 670.000 fr., ter bezoldiging van een aantal ambtenaren, heeft, nadat de minis ter-president Goblet de Kabinets kwestie gesteld had, de voordracht aangenomen met 290 stemmen te gen 220. Een beambte van de accijnsen te Sabadell (provincie Barcelona) wilde eenige vrouwen, die het kan toor van accijnsen voorbijtrokken, doorzoeken, en toen ontstonden er wanordelijkheden. De menigte kwam op de been en wierp allerlei pro jectielen naar de beambten. Men verzekert dat de laatstgenoemden vuur gaven en dat eene vrouw, twee mannen en een kind gedood en twintig personen gewond zouden zijn. Een dertig personen zijn gevat. De goeverneur der provincie heeft zich onverwijld daar ter plaatse begeven, en het gelukte hem de orde te herstellen. De Daily Nems verneemt uit St. Petersburg dat er nog geene maatregelen tegen Katkoiï genomen HANS HOPFEN. 32) ACHTSTE HOOFDSTUK. Walcott stak haar de hand toe en zeide: Wilt ge mij belooven met uw klein persoontje een beetje omzichtiger te zijn, dan in den laat- sten tijd het geval is geweest? Indien gij het verlangt, ja I zeide Clementine en legde hare hand in de zijne. Dat zal voor mij eene gerust stelling wezen, als ik u dagelijks niet meer zal kunnen zien. Nog eene maand ongeveer en mijn doel hier in 't land is bereikt en dan ver trek ik. Clementine aarzelde lang met een zijn; integendeel, de Russische re geering heeft een hooggeplaatst ambtenaar naar Moskou gezonden om met Katkoff te onderbandelen. De correspondent van de Times zegt, dat deze triomf van Katkoff Yon Giers zeer ternederslaat. Te St. Petersburg werd ge schoten op den prefect van politie, generaal Gresser. Deze werd niet gewond; de dader echoot zich dood, toen de politie hem pakte. Iemand kwam bij een rijk koopman te St. Petersburg 60.000 roebels vragen voor de nihilisten. De koopman weigerde en werd daarop door een revolverschot ernstig gewond. De moordenaar is gearresteerd. De Daily Nems verneemt uit Odessa, dat er drie officieren van het leger gevaDgen genomen zijn. Er beerscht groote opschudding in de militaire kringen, en de regee ring schijnt terecht eene militaire omwenteling te duchten, want de soldaten zijn even ontevreden als de burgers en hoeren, en de toestand heet onhoudbaar. De Standard verneemt uit Odessa, dat de Russische regeering 1500 man troepen en 70 veldstuk ken met veel ammunitie naar Vla divostok heeft gezonden. De staat van -beleg heerscht te Odessa en elders. Op hevel der overheid wor den alle theaters, koffiehuizen en spoorwegstations gestreng bewaakt, en ongepasporteerde personen ter stond gevangengezet. De Bulgaarsche regenten heb ben mededeeling ontvangen, dat Russische agenten voornemens zijn eene nieuwe omwenteling in Oost- Roemelië te beproeven, ditmaal van Odessa uit, waarheen de hoofdzetel van het revolutionaire comité ia overgebracht. De Bulgaarsche re- antwoord. Op eens zeide ze echter beslist en duidelijk: Vertreknietl Hiermede scheidden ze voor de zen dag. Het was Clementine reeds tot eene gewoonte geworden om eiken dag een uur met Roger te praten. Zij leefde den geheelen dag slechts voor dit uur, dat de geheele waarde haars levens vertegenwoordigde. Ook Roger Walcott gevoelde zich tot het meisje aangetrokken, ofschoon hij nog steeds meende haar niet te beminnen. Hij kwam echter eiken dag en ze waren reeds zoo vertrou welijk met elkander geworden als de beste vrienden. Zonder dat ze eene afspraak maakten, vonden ze elkander telkens weer en het ver heugde hen, dat ze elkander vonden. Eens kwam er een dag, waarop Walcott niet kwam. Clementine zag met brandende oogen naar den wolkenloozen hemel. Deze scheen te lachen, terwijl zij geering neemt maatregelen daarte gen en zendt alle betrouwbare troe pen naar Varna. De Turksche regeering is voor nemens een rondschrijven te richten aan de mogendheden, waarin aan deze verzocht wordt zich onderling te verstaan over de aanwijzing van twee prinsen om hen te voegen bij den prins van Mingrelië, als drietal voor de candidatuur in Bulgarij Haarlem, 31 Maart 1887. De zitting van den gemeenteraad van gisteren was weder gewijd aan de algemeene politie-verordening. Eenige punten in het Hoofdstuk der gezondheidspolitie, over welker rege ling men in de vorige vergadering niet was kunnen overeenkomen, ga ven aanleiding tot velerlei opmer kingen en bezwaren. Het voorschrift om bij verkoop van «als vergiftig bekende» stoffen, in een vorm, die het inwendig gebruik niet uitsloot, het woord vergif daarop te vermel den, waarover de stemmen in de vorige vergadering hadden gestaakt, werd thans afgestemd. De bevoegdheid voor keurmees ters en politie-ambtenaren tot het betreden van woningen van slach ters enz. en hunne slachtplaatsen werd geregeld. Bovendien ontstond nog eene bespreking over een in de vorige vergadering reeds afgedaan artikel betreffende het loozen van schadelijke stoffen uit fabrieken enz., omdat het toch bedenkelijk gevon den werd, dat de Raad wel vergun ning zou mogen geven om «voor de gezondheid schadelijke» stoffen in stadswateren te laten afvloeien, doch niet zou kunnen verhinderen moeite had hare tranen te bedwin gen. De morgen was zoo heerlijk, de vogels zongen, het woud geurde. Waarom kwam Walcott niet? Het uur verliep. Steeds ongeduldiger werd haar paard en stampte op den grond. Clementine meende, dat zij zich niet van de plaats kon losma ken, waar zij gehoopt had hem te zullen aantreffen. Zij vreesde van angst krankzinnig te zullen worden. Zij was tot geene enkele verstandige gedachte meer in staat. Is hem een ongeluk overko men of heeft hij mij nu reeds vergeten Dat was alles wat zij steeds her haalde. Het paard dat zij hereed was nau welijks meer te houden. Plotseling kwam er eene gedachte in haar op; zij bracht Otranto in galop en reed niet naar 't huis haars vaders, maar naar de stad. Otranto dampte als een sleepers- zoodanig afvloeien van stinkende, onreine, zij het ook niet volstrekt voor de gezondheid schadelijke stof fen. Eene wijziging van deze be paling zal nu nog overwogen worden. Hoofdstuk VIII, «van de verplich tingen tusschen eigenaren van na burige erven», werd ongewijzigd aanggjfomen. volgende Hoofdstuk bevat bepalingen tegen brandgevaar. Nieuw is onder anderen het volstrekt verbod om, te beginnen met een nog vast te stellen tijdstip, «in de kom» der gemeente hooibergen of schelven te hebben. Buiten de kom der gemeente zullen die bergen en schelven ten minste 4 meter van elkander of van gebouwen verwij derd moeten zijn. De hoogte werd van 9 op 7 meter teruggebracht. Omtrent het bouwen van schoor- steenen, piaat6en van kachelpijpen enz. worden uitvoerige voorschriften gegeven. Zoo zal men in het ver volg voor het uitsteken van kachel pijpen, bij wijze van schoorsteenen, vergunning van B. en W. behoe ven. Bij art. 14 wordt verboden het tot woonhuis inrichten van houten gebouwen. De verplichting, tot nu toe door de verordening aan bewo ners langs grachten enz. opgelegd, om bij besloten water bijten open te houden, wordt voor het vervolg ingetrokken, op grond dat er toch niet de hand aan gehouden wordt en de gemeente zelve voor zooveel noodig voor het openhouden van bijten zorgen kan. De- artikelen, regelende de voor zorgen tegen brandgevaar voor ge bouwen, die beschikbaar gesteld worden tot het houden van open bare bijeenkomsten (schouwburgen enz.) werden goedgekeurd. De vraag, aan welke regelen het hebben van bewaarplaatsen van petroleum enz. paard,toen hij eindelijk na een langen rit stapvoets mocht gaan. Clemen- tin's aangezicht gloeide, nu zij de brug voor zich zag liggen en het gehamer der werklieden steeds dui delijker werd. Stapvoets reed zij het werk voorbij. Onwillekeurig begon zij over haar geheele lichaam te sidderen. Het schaamtegevoel van een jong meisje, de trotsch eener rijke erfgename werden bij haar wakker. Waar was zij toe gekomen in een paar weken 1 Wat had deze dolle liefde van haar gemaakt! Daar reed zij heen, ver van 't huis haars vaders, om naar een man om te zien, die haar niet achtte. Zij meende van schaamte te ver gaan zij dacht dat de geheele stad spottend hare nieuwsgierige' oogen op haar moest richten en iedere tong haar zou veroordeelen. De stad lag op een tamelijk groo- ten afstand van de brug. Hier was zou onderworpen worden, kon echter niet tot eene oplossing komen, zoo dat de verdere behandeling tot eene volgende zitting uitgesteld werd. Nog werden in deze vergadering, op voorstel van B. en W., aan J. A. Wennekes enkele meters grond h f 3 p. Ms verkocht. In den aanvang had de voorzit ter melding gemaakt van het feit, dat de heer mr. A. J. En schedé dezer dagen gedurende 30 jaar geheel belangeloos de betrek king van gemeente archivaris had waargenomen, en vereenigde de Raad zich met ingenomenheid met het voorstel om bij die gelegenheid den heer Enschedé den dank van den Raad te doen toekomen voor alles wat hij als zoodanig gedu rende die jaren voor de gemeente gedaan had. Te beginnen met 1 April zul len door de HaarlemZandvoort- Spoorweg-maatschappij, aan de sta tions Amsterdam en Haarlem eener- zijds en Overveen en Zandvoort an derzijds, speciale retourkaarten tegen veel verlaagden prijs worden uit gegeven, geldig voor heen en terug op denzelfden dag. De gewone twee- daagsche retourbiljetten tusschen deze stations blijven mede bestaan. Gisterennamiddag zijn door een behendigen dief aan de Zeevisch- markt alhier twee jassen ontvreemd, waarvan één voorzien van een zak boekje, waarin een bankbiljet van f 25. Een paar uren later zijn de jassen in een poort aan de Spaarn- wouderstraat teruggevonden, maar het bankbiljet was verdwenen. Z. M. de Koning heeft het aanbod eener eerewacht bij zijn be zoek te Amsterdam niet aanvaard. Aan HH. MM. den Koning niemand om haar te veroordeelen. Slechts de werklieden keken even op om de trotsche, schoone amazone te zien passeeren. Clementine echter wendde snel haar paard om en joeg terug zooals ze ook heengereden was. Men was ten huize van Koert Kasper Fabiaan reeds bezorgd ge weest over het lange uitblijven van het jonge meisje; men verwonderde zich nog meer over den toestand, waarin haar paard aankwam. Ze zeide, dat ze zich door het schoone weer had laten verleiden om verder te gaan, dan ze gewoon was en eerst toen zij de kjokken hoorde slaan, had opgemerkt, hoe ver ze reeds van huis was. Toen had ze een weinig sneller gereden. Haar vader begreep dat natuur lijk dadelijk. Hare moeder echter zag haar onderzoekend en nadenkend aan, zoodat de naald in hare hand langer rust had, dan anders overdag

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1