i populaii mums- Eft De Eenzame. 4e Jaargang. Dinsdag 5 April 1887. No. 1150. ABONNEMENTSPRIJS: Vertehljnt Ongelijks nltgennmen Zen-en ilgeneene Feestdagen. ADVERTEN TIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. lllWVMAV). Foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adreaaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Beofdag enten voor het Buitenland-, Compagnie Qénérala At srubliette Etrangère ff. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES Sua., Par ij:, 31bis Faubourg Montmartrt. 7an 15 regel# 25 Cent; iedere regel meer 6 cemn. Grroote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS aar, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal mustom van hti Paviljoen. Ingang aan de Drsefcgi» Se door. Geopend dagelgkt van 10 tot 4 nar. Toegang 35 cent» per peraoon. Donateur» en leden der Nedorlandactie Maat»ohappg ter bevorderiug van Ngverheid hebbel ff van diploma vrgen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'routzgde van i.et Paviljoen op liet terra*. Geop, dag. v 10—4 uHr. Toegang 35 ct. p. peraoon. Donateur» Nederland»che Maatschappij ter bevordering van Ngverheid hebben op vertoon van diploma vrgen toegang, donaten.^ mot goielachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu gcBchiedeui», voor»! Nederland en raeer bgsonder van het Hasrlemiche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- on Feestdagen, van 105 nur. Toegang 35 couts per persoon. Doorloopoude toegangskaarten voor een geheel j»»| ^tilden. Museum dsr stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot J4 October alle werkdagen van 10 4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S uur tegen betaling vau 25 oeuts per persoon, alleen Of oiaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen b.itaL'j van 25 cents per pe-aoon. Kiut-e en beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlgkgeleid». viert museum in de Damstraat. Geopend dagalgks uitgenomen Zaterdag, e i oasH; jen van JJ3 un-. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 1i uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Geop,at ensdag ea Zaterdag van f—4 uur. Orgel-bespeling in de Oroote Kerk. B.nsdeg van 1—2 en Donderdag van 3—3 uur. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrg. rtoon eender Het Engelsche Lagerhuis heeft Parnell's amendement verworpen en de eerste lezing van hetlersche dwangwet-ontwerp zonder stemming aangenomeD, nadat twee voorstel len tot verdaging met 361 tegen 253 stemmen verworpen waren. Vervolgens werd de sluiting van het debat met 361 tegen 253 stem men aaugenomen. Na de sluiting verliet Gladstone, door zijne aau- hangers gevolgd, de zaal, onder toe juichingen der Pamellieten, die ins gelijks de zaal ontruimden. De Fransche dagbladen ver klaren over het algemeen, dat zij zich onthouden van oordeelvellingen over de uitzetting van den heer Antoine, afgevaardigde bij den Duit- schen Rijksdag, uit den Elzas. Zaterdag is tijd'ens de zitting der Spaansche Kamer van afgevaar digden achter de deur der zaal ont dekt eene kardoes met brandende lont en gevuld met ontplofbare stoffen. Het heeft groote opschudding verwekt. Gisterennacht heeft op een trap bij den minister van Financiën eene ontploffing plaats gehad, ver oorzaakt door eene kardoes met ontplofbare stoffen. Daarbij zijn slechts eeDige ruiten gesprongen en heeft niemand letsel bekomen. Prins Bismarck heeft Vrijdag ter gelegenheid van zijn 72en verjaar dag, uit het buitenland ongeveer zeshonderd felicitatie- telegrammen ontvangen, waaronder ook van re- geerende vorsten. HANS HOPPEN. 35) ACHTSTE HOOFDSTUK. Bescherming tegen de geheele wereld en ook tegen hem zelf. Hij wilde, hij mocht haar niet anders behandelen dan met de achting, welke hij een meisje verschuldigd was, dat hij waardig oordeelde een maal zijn naam te dragen. En als zij zijne vrouw niet werd Een diep medelijden vervulde zijn hart. Zij leunde tegen hem aan, haar blond hoofd rustte op zijn schouder. Hij sprak haar vriendelijk en hartelijk toe. Nu vertelde zij hem zonder schromen alles, wat in haar had omgegaan sedert den dag De dagbladen te Rome zijn met elkaar in strijd in het mededeelen van miuisterieele combinatiën. Naar uit Weenen wordt gemeld, is keizer Frans Jozef om politieke redenen voornemens Daar Londen te gaan, bij gelegenheid van het regeering.—jubilé van koningin Vic toria Daily News verneemt uit Weenen, dat de minister vau Biunenlandsche Zakeu te St Petersburg voor de politie drie honderd duizend roebels beschikbaar heeft gesteld, om nihi listische complotten binnenslands en buitenslands Da te gaan, en dat Rusland eene nieuwe heilige alliautie vormt om het nihilisme te bestrijdeu. De Times verneemt uit Sufia, dat Mentoff, prefect van Rustschuk, tij delijk te Bucharest, met medeweten der Bulgaarsche regeering, quasi om met Ruslauds agent Hitrovo te onderhandelen, terwijl hij wandelde met den dragoman van het Russisch consulaat, door een schot ernstig gewond werd. Men vermoedt dat de Russen Mentoff wilden vermoorden, omdat hij door hen wordt gewau- trouwd en geheimen kent, waarbij Russische belangen gemoeid zijn. Het Jowrn. de St. Pétersi. zegt, naar aanleiding van de dépêches omtrent den voorgenomen heiligen oorlog van Afghanistan tegen Rus land, dat eene vijandige houdiDg van den Emir door niets gemoti veerd zou zijn, terwijl de te St. Petersburg weder opgevatte onder handelingen over de Afghaansche grensregeling aantoonen, hoe onge grond die geruchten zijn. De bevolking te*Bucharest heeft met nadruk den aauslag op den prefect van politie Mentoff afgekeurd. waarop zij voor 't eerst van hem had hooren spreken; zij bekende hem ronduit, dat zij hem beminde met hare geheele ziel, dat zij nooit meer van hem verwachtte, dan dat hij zich die liefde zou laten welge vallen en dat hij het toestond, dat zij hem diende en zich daardoor ge lukkig gevoelde. De hartroerendste bekentenis, die ooit over de lippen van een jong meisje gekomen is, liet het hart van den man dien zij goldt niet koud en onverschillig. Wat hij hoorde klonk hem als een wonder in de ooren. De groote vrijmoedigheid, waarmede zij de gevoelens van haar hart ongevraagd bloot legde, was toch tevens vergezeld van zooveel schaamtegevoel en zooveel lieftal ligheid, dat elke gedachte aan een onvrouwelijk opdringen verbannen bleef. Het ongewone klonk in haren mond zoo gewoon, dat het geen on- aangenamen indruk maakte, maar Haarlem, 4 April 1887 Zaterdag namiddag om 2 uur had in de Raadzaal alhier de eerste bij eenkomst plaats van het bestuur voor het 40ste Landhuishoudkundig Congres, dat den 28sten, 29 sten en 30sten Juni a. s. hier ter stede zal worden gehouden. De vergadering werd bijgewoond door de heeren Herman F. Bultman, C. F. Cremer, A. J. C. Daamen en J. Breebaart Kzn., leden van de vaste commissie vao bijstand voor de Nederlandsche Landhuishoudkundige Congressen. Het bestuur voornoemd constitueerde zich als volgt: Jbr. mr. J. W. M. Schorer, Com missaris des Konings in N.-Holland, en mr. E. A. Jordeus, burgemeester vau Haarlem, eere-voorzitters; F. Lieftinck, voorzitter, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout, jhr. J. W.G. Boreel van Hogelanden, J. T. Cre mer, H. van WickevoortCrommelin J. Dolleman, L. E. GerdesseD, J. H. Krelage, W. Meijer, jhr. J. W. v. d. Poll, Cornelis Prins Sz., A van Ros- sum, mr. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, F. W. baron vau Tuyll van Serooskerken, mr. S. J. A. vau Walchren, mr. J. de Clercq vau Weel, C. J. M. de Wilde, J. R. Wüste, W. K. Loeff, lste secretaris, mr. L. C. Kronenberg, 2de secretaris. De Haarlemsche Biaudverz. Maatschappij deelt over het afge- loopen boekjaar 1886 een dividend van 18pCt. uit. Donderdagavond werd, onder voorzitterschap vanden heerS.J.graaf vau Limburg Stirum, lid vau de com missie vau toezicht op het middel baar onderwijs, het eindexamen af genomen van de leerlingen der Bur geravondschool alhier. Het getuig schrift wegens voldoend afgi veel meer eene diepe bewondering, die aan vereering grensde, te voor schijn riep. Hare geheele ziel lag voor hem open en scheen te smach ten naar een straaltje zijner liefde. Wat er morgen ook gebeuren mocht, dit uur was een uur van geluk en behoorde Clementine geheel, om nooit in haar leven weer vegeten te worden. Het rijtuig hotste eenigszins langs een zandweg, maar het was Roger Walcott te moede, alsof hij in een hoek eener kerk zat met zijn geluk op den schoot, terwijl een ander het orgel bespeelde, zoodat het met volle accoorden door het woud, door den nacht en door de groote, ruime we reld weerklonk. De koetsier liet nu en dan zijne zweep knallen, alsof hij de slapende hoornen langs den weg wilde wak ker maken. Roger en Clementine zagen uit het rijtuig en bemerkten een goed onderhouden weg, eene lange allee en hier en daar lanta- examen werd toegekend en uitge reikt aan de tien candidatenGe- rardus Hendrik Willem van Aken, Johan Abraham van den Berg, Jo hannes Wilhelmus Cramer, Adria- nus Fortgens, Hendricus Petrus Ni- colaas Hoogervort, Lodewijk Fre- derik Junge, Gerardus Theodorus Kroese, JoLau Hendrik Müller, Fre- derik Troll en Hendrik van de Weetering. Door onzen stadgenoot den heer E. Davidson, in 't bezit van een di ploma le klasse van de «Tailor and Cutter Academy» te Londen, is in de Groote Houtstraat 31 een nieuw magazijn van heereukleeding op maat geopend. Deze fraaie inrichting is in re- naissance-stij), van eikenhout ver vaardigden rijk met beeldhouwwerk versierdterwijl de daarmede in overeenstemming gebrachte étalage zeer de aandacht trekt. Ontwerper en uitvoerder is de heer B. Hagen alhier. De heer F. H. Lebrun leverde de prachtige beelden op de étalage, benevens de keurige gasornamenten en kroon, de heer Corn, van Niel het zeer net uitgevoerde schilder werk; beiden mede stadgenoten. Ach ter den winkel bevinden zich de nette paskamer, kantoor en doel matige werkplaatsen voor de coupeurs en werklieden. Heden morgen is alhier uit het Noorderspaarne nabij het Vrouwen hek opgehaald, het reeds in verre- gaanden staat van ontbinding ver- keerende lijk van een onbekend manspersoon, naar gissiDg 36 jaren oud, laug 1.60 meter, zwarte volle baard en knevel, gekleed met eski mo bonker, engelschlederen broek, bombazijn en wit keper borstrok, witte ouderbroek en wit katoenen hemd gemerkt B., en laarzen. Op het lijk, dat naar het St. Elisabeths- Gasthuis is overgebracht, is gevon den een roode zakdoek, een zakmes en 20 centen. De commissaris van politie alhier verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichtingen? rens: ze waren op het landgoed van den heer Boppel. Het werd tijd om aan scheiden te denken. Zal ik met u gaan? vroeg Walcott. Neen, antwoordde Clemen tine na eenig nadenken. Ik zou de geheele wereld wel willen ver kondigen hoe onuitsprekelijk geluk kig ik in dit oogeublik ben. Maar eeue schaduw verduistert mijn ge luk. Ik weet immers niet of ik mor gen nog gelukkig zal wezen. En ik wil hen geen grond geven om mij uit te lachen, als k morgen we der ellendig ben. Gij bemint mij immers niet -nog niet -mis schien nooit. Word ik ongelukkig, dan wil ik het alleen dragen en daarbij ongestoord, aan heden den ken. Hij hield hare hand vast als viel het hem moeilijk afscheid te nemen van het schoone meisje en van dit heerlijk uur en zeide: H. M. de Koningin heeft Vrij dag een langdurig bezoek gebracht aau de naaischool te Scheveningen, gesticht door wijlen koningin Anna Paulowna, thans onder de bescher ming van HH. MM. den Koning en de Koningin. H. K. H. Prinses Wilhelmina maakte Zaterdagmiddag in een kleine Victoria, getrokken door hare Shet- landsche paardjes, een rijtoer door 's Hage. De Prinses bestuurde zelf de paardjes. De Times bevat het volgende, vau 31 Maart gedateerde, bericht uit Brussel: «De regeeringen van België en vau Zweden eu Noorwegen hebben ich aangesloten bij het protest der Nederlandtche regeering tegen het voorgestelde af-chaffen vau het uit reiken van Engelsche loods-certifi- caten aan vreemdelingen. Men ge looft dat ook de Duit-che regeering tegen dezen maatregel bezwaren zal inbrengen». Ook uit Rotterdam is thans een adres aan den Konirrg gezon den, geteekend door 187 bekende firma's en particulieren, waarin ver klaard wordt, dat adressanten met groote belangstelling kennis hebben genomen van het verzoekschrift van 3 Maart jl., door een groot aautal hooggeplaatste landgenooten tot Z. M. gericht; dat zij zich in hoofd zaak vereenigen met de daarin aan gevoerde gronden, en dringend het verzoek ondersteunen, «dat het nood lottig verval vau leger en vloot in Ned.-Indië worde gestuit door zoo- Ik zou gaarne weten of gij van avond goed tehuis komt. Ik zal om elf uur onder uw venster zijn. Zijt gij dan te huis, open het dan en laat mij uw lief gelaat nog eens zien, voor deze eenige dag ver streken is. Dat wil ik, zeide het meisje en sloeg nog eens haren arm om zijn hals. Hij zag haar in de oogen. Welk een geluk en welk eene liefde schit terden hem uit deze twee sterren tegemoet I Hij meende regelrecht in hare ziel te blikken, die zoo diep was en toch met al zijne wonderen, raadsels en geheimenissen hem ge heel toebehoorde. En even als eene nimf uit eene tooverbron stijgt, zoo steeg uit deze ziel de liefde op, die niet zonder invloed op hem zou zijn. Hebt gij geen portret, dat gij mij geven kunt? vroeg Walcott Ja, antwoordde Clementine' en gij zult het heden nog hebben'

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1