danige versterking van personeel en materieel, als noodig blijkt om de taak te vervullen, welke op Ne derland rust en. zijn voortbestaan als koloniale Mogendheid verzekert». - Uit Amsterdam schrijft men Moeielijk kon een betere gelegen heid worden gevonden om een groote bloemententoonstelling te houden, dan het kolossale hoofd gebouw der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen aanbiedt; en nu de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde voor een zeker bedrag in de kosten van dit fraaie gebouw deelde, kon aan den anderen kant uitvoering aan het stoute plan gegeven worden. Het geheel biedt nu een verukkelijk schouwspel aan, zooals tnen hier na 1877 niet weder te zien kreeg. Er zijn niet minder dan 753 in zendingen, verdeeld in 7 hoofdgroe pen van groote sierplanten 52 in zendingen, bloeiende kasplanten 109, sier- en bladplanten 65, in bloei getrokken planten 60, bol- en knol gewassen 93, groenblijvende heesters 77, vruchten en vruchtboomen 35, vervroegde en overwinterde groenten 12, ornamenten en bouquetten 144, werktuigen enz. 22. Eenige buiten- landsche inzender is de heer Williams te Londen. Het groote middenschip van het gebouw wordt door 4 perken inge nomen, te weerszijden door niet minder fraaie, doch kleinere geflan keerd. Voor zoover reeds bekend is, wer den de navolgende inzenders uit Haarlem en omliggende plaatsen bekroond Voor enkele hyacinthenle prijs G. v. d. Horst, Haarlem, gouden medaille; 2e prijs P. W. Voet, id. v. z. m3e prijs E. H. Krelage en Zoon, id. z. m. Voor dubbele byacinthenle prijs G. v. d. Horst, Haarlem, gouden medaille; 2e prijs P. W. Voet, id. v. z. m.; 3e prijs E. H. Krelage en Zoon, id. z. m. Voor 10 groote potten met 10 hyacinthen: le prijs P. W. Voet, Haarlem, gouden medaille. Voor 6 groote potten met 10 bya cinthen le prijs P. W.Voet, Haar lem, v. z. m. en f 10. Voor 25 potten enkele tulpenle en 2e prijs E. H. Krelage en Zoon, Haarlem, 2 v. z. m. en f 10; 3e prijs G. C. v. d. Hoef, Oestgeest, z. m. Voor 25 potten dubbele tulpen le prijs E. H. Krelage en Zoon te Haarlem, v. z. m. en f 10; 2e prijs V. Schertzer en Zonen, id v. z. m. 3e prijs V. Schertzer en Zonen, id. zilveren medaille. Voor 15 potten trosnarcissen: le prijs J. Kabel te Uitgeest v. z. m.; 2e prijs V. Schertzer en Zonen te Haarlem, zilveren medaille. Voor 25 potten andere narcissen le en 2e pr. E. H. Krelage A Zoon te Haarlem, 2e verg. zilv med. en f 10. Voor 20 amaryllis in verscheiden heden 1 pr. V. Schertzer Zonen, goeden med. Voor 10 amarvlles in verschei denheden 1 pr. V. Schertzer Zonen, verg. zilv. med. en f 10 Voor 10 frittillaria imperialis: le pr. K. de Waal Malefijt te Haarlem, verg. zilv. med. 2e pr. Gebr. Phi- lippo te Hillegom zilv. med. Voor 10 potten frittillaria melea- gris 1 pr. E. H. Krelage Zoon te Haarlem, verg. zilv. med. Voor tien potten erythronium den- seairs2e pr. E. H. Krelage Zoon te Haarlem, bronzen med. Maar nu moeten we scheideD, als ze ons daar niet bij elkander zien. Ziet ge, daar straalt reeds het licht uit de vensters ons tegen. In Godsnaam I Vaarwel.... laat de koetsier stil houden. Neen, antwoordde Walcott, dat behoeft niet. De koetsier be hoeft niet te weten, dat ik niet in de stad gebleven ben. Roger opende het portier en sprong uit het voortrijdende rijtuig. Cle mentine zag hem verbaasd na. Ze zag hoe Roger haar met de hand tot afscheid toewenkte en daarop tusschen de hoornen van het qiark verdween. Het rijtuig had geen oogenblik stil gehouden en de koet sier had niet bemerkt, dat er een passagier uitgesprongen was. Roger Walcott hoorde nog eeni- gen tijd den hoefslag der paarden. Na weinige oogenblikken zag hij het rijtuig voor Boppel's huis stil houden, honden sloegen aan, stem Voor 15 potten met ecilla sibirica: le pr. C. J. Couwenhoven te Haar lem, zilv. med. Voor 25 cyclamen persicim: le pr. V. Schertzer Zonen te Haar lem, verg. zilv. med. Voor 15 hotteia japonica: le pr. E. H. Krelage Zoon te Haarlem, zilv. med. Voor 10 hotteia japonica aurea- reticulata: 2e pr. E. 11. Krelage Zoon te Haarlem, bronzen med. Groenblijvende boomen en hees ters voor den vollen grond2 Arau- caria imbricata, E. v. Dijk, Bloe- mendaal, 2e pr., z. m. Vruchten: Verzameling appelen, le pr. z. m. C. van Dijk, te Heem stede. Vervroegde Groentensnijboonen, C. van Dijk, Heemstede, 2e pr. br. m. Wortelen: le pr., zilv. med., C. van Dijk, Heemstede, 2e pr., bron zen med., C. de Wilde, Heemstede. Kropsalade: C. van Dijk, 2e pr. bronzen med. Verzameling groenten: C. van Dijk, Heemstede, 2e pr., br. med. Groote sierplanten: 3 boomvarens E. H. Krelage Zn., Haarlem, le pr. verg. zilv. med. Een koppel Yucca Aloifolia fol. var. C. van Dijk, Heemstede, le pr. verguld z. m. Een koppel Oranjeboomen E. van Dijk, Bloemendaal, 2e prijs v. z. m. Verzameling van groote sierplanten J. Th. van Eykeren le prijs g. m. en f50. Bloeiende kasplanten(oraDje boompjes in bloei of in vrucht) E. van Dijk, Bloemendaal, le prijs v. z. m. Cineraria J. Th. van Eijkeren, 2e prijs z. m. Resida op stam C. van Dijk Heemstede, le prijs v. z. m. Sier- en bladplanten 15 gekleurd bladerige dracaenaof cordyline J. Th. van Eijkeren Heemstede, 3e prijs z. m. 15 codiaeum (croton) J. Th. van Eijkeren Heemstede le pr. g. m. 15 Begonia cliscolar-rex C. van Dijk, Heemstede le prijs, z. m. In bloei getrokken planten: 25 stamrozen, J. Th. van Eijkeren, Heemstede, 2e prijs, v. z. m. en f 10. De bekende Nutslezing van mr. N. G. Pierson heeft een ant woord uitgelokt van een socialist, den heer J. J. Duiutjer. Dat ant woord onderscheidt zich van de meeste socialistische geschriften'door een vrij gematigden toon. De schrij ver bestrijdt schier punt voor punt de stellingen van den heer Pierson en tracht de zwakheid van diens betoog te doen uitkomen. Hij be weert, dat daarin de bedoelingen van het «wetenschappelijk socia lisme» worden miskend en dat de middelen door den heer P. aan de hand gedaan om door verhooging van het verstandelijk en zedelijk peil der individuen allengs verbetering aan te brengen, slechts «lapmidde len» zijn. «Het wetenschappelijk soc'alisme verlangt niet minder dan eene grondige opruiming der bedor ven, verouderde toestanden. Men vindt in dit strijdschrift tel kens opgegeven, dat het «weten schappelijk socialisme» iets niet wil. Maar tevergeefs zoekt men naar een antwoord op de vraag, wat het wèl wil, en naar het betoog dat zijne middelen, die geen lapmiddelen zijn, den heilstaat inderdaad zullen doen aanbrengen. (Hbl.) De Nederlandsche vereeniging van Postzegelverzamelaars zal 30 April a. s. te Amsterdam haar derde jaarfeest vieren. Des avonds om 81/» uur zal ZÜ men weerklonken, groeten werden gewisseld, eene deur werd dicht geslagen en daarna was alles weer stil. Eenige minuten later kwam het ledige rijtuig weer den weg langs. De paarden gingen stapvoets; de koetsier zat op den bok te slapen. Die man kwelde zich niet met aller lei overpeinzingen en toch had zoo even het noodlot over twee men schen le7ens beslist, juist achter zijn breeden rug. Was het dan beslist? vroeg Roger Walcott zich zelf af en ging verder het park in. liet mos onder zijne voeten was vochtig, de bloemen geurden en hier en daar viel een enkele droppel van de boomen, alsof ze het betreurden, dat ze niet even gelukkig konden worden als liefhebbende menschen zijn. Roger drukte de hand op de borst. Daarbinnen was iets, dat den indruk in Café Suisse eerst een algemeene vergadering houden. Een gemeen schappelijke avondmaaltijd en een huishoudelijk feest zullen hierop volgen. Zondag 1 Mei zal in hetzelfde lokaal een tentoonstelling plaats hebben van postzegelalbums, welke ingezonden waren in den wedstrijd voor albums. De bepalingen van het Kon. besluit vau 25 Maart jl. Stbl No. 43), houdende aanwijzing van de bijvoegingen of veranderingen, welke in gedrukte stukken bij postver zending geoorloofd zijn, bevat geen nieuwe mededeelingenhet is een consolideering van de bestaande voor schriften, o. a. dat ook geschreven visitekaartjes zijn toegelaten, mits niet blijke dat deze dienen als mid del voor correspondentie door over eengekomen woorden. Vrijdag middag hield de Leid- sche studenten-roeivereen. «Njord» een onderlingen wedstrijd tusschen jonge roeiers, om uit te maken wie hunner dit jaar op de wedstrijden als juniores zullen uitkomen. Door den heer Hendrik P. N. Muller, directeur der Oost Afrikaan- sche Compagnie te Rotterdam, is aan 's Rijks Ethnographisch Mu seum te Leiden geschonken een zakvormig net, met wijde mazen, van vezels gevlochteD, bovenrand vau lussen voorzien, waardoor een van vezels vischgraatvormig ge vlochten snoer is getrokken en waar mee het wordt dichtgehaaldaan de mazen van de benedenhelft van het net zijn boijes vezels vastge knoopt. Het net wordt gebruikt om eetwaren op te bergen eu, ten einde deze tegen muskieten te bewaren, kan men het door middel van even- bedoeld trekkoord in een pluimvor- mige bos vezels doen verdwijnen; de vezels waaruit deze pluim- vormige bos bestaat, zijn op het midden barer lengte aan een lang snoer vastgeknoopt.De aanhechtings plaats is als een holle kegel opge rold, door welks midden de trek- koorden loopen. Aan den schenker is de dankbe tuiging der Regeering aangeboden. „De eerlijkste oplossing".Onder dit opschrift schrijft de heer ,T. C. van Marken Jr., te Delft, in de „Fabrieks bode" het volgende: Vrijdag 1 April, is door mij eene toe zegging gedaan, die ik eerlang aan de goedkeuring van de beide vereenigingen „De Kern" onzer ondernemingen zal on derwerpen, maar die ik ben er van overtuigd reeds dadelijk met gejuich in onzen kring zal worden begroet. Een twintigtal werkloozc Delveuaars van uiteenloopende kennis cu ontwikkeling, arbeiders met de hand en met het hoofd, maar zonder onderscheid doordrongen van het beginsel dat recht voor allen de maat schappij moet beheersehen, hebben de ont dekking gedaan, dat de kousen van eeu overgroot aantal onzer stadgehooten zoo onstopbaar en onmnasbaar versleten zijn, dat de oprichting eener machinale kousen- weverij ongetwijfeld in eene dringende eu te lang reeds gevoelde behoefte zal voor zien. Zij hebben derhalve besloten eene onder neming van dien aard op het touw te zetten. Geld bezitten zij echter niet. Een der twintig nu, vroeger werkzaam aan de oliefabriek eu uit oude relatie nog steeds een getrouw lezer van „De Fabrieks bode", heeft de aandacht der overigen ge vestigd op de laatste verslagen van onze spaarinrichtingen, en aan den bijval, dien zijne opmerking vond, had ik Vrijdag de eer van het bezoek dezer ondernemende mannen te danken. „Hun woordvoerder sprak mij in dezer voege aan„Wij hebben gezien, dat het maakte alsof het eeu groot geluk was. Was het de liefde? Hij wist het nog altijd niet, of wilde hij het niet weteD Had deze zonderlinge omstandigheid dan inderdaad over zijn lot beslist? Hij wilde zich niet door de om standigheden laten beheersehen. Hij leefde eenvoudig voort zooals hem dat goed dunkte, deed zijn plicht, bewaarde de herinnering aan het verleden eu vroeg niet naar de toe komst, die hem zekerder toescheen in Gods hand, dan wanneer de eigenwaan der menschen haren sluier poogt weg te nemen. Plotse ling had dit kind, met dat gouden haar, die sirenenstem en die verlei delijke oogen zijn weg gekruist en hem toegefluisterdWeet gij wel, dat ik u lief heb, dat gij met mij doen kunt wat gij wilt en dat mijn geluk en mijn zaligheid aan u zijn geketend voor eeuwig: al neemt ge ze in genade aan of vertreedt ze gezamenlijk bedrag der inleggelden bij al de spaarinrichtingen van uw personeelmeer dan vijf-en-twintig duizend gulden be- draagd, juist eene som, welke wij, die niet konden of wilden sparen, in elk geval niet gespaard hebben, voor onze onderne- midg zouden noodig hebben. Leeu ons dat geld; wij zullen daarvoor gebouwen doeu verrijzen, machines en grondstoffen koopen, en voorts, in afwachting dat wij onze pro ducten aan den man zullen hebben ge bracht, zullen wij van dat geld een be hoorlijk bedrag afnemen om daarvan met onze gezinnen te leven." En wie zal uwe onderneming besturen?" was mijne eerste wedervraag. „Een uit ons midden, een oud-wever, hebben wij gekozen in het vertrouwen, dat hij ons het vak zal leeren en onzen arbeid zoodanig zal besturen, dat wij het grootst mogelijke aantal van de meest gewilde kousen in den kortst mogelijken tijd zul len voortbrengen. Een ander, een oud kantoorman, is door onze keuze aangewe zen tot het koopen van sajet, wol en katoen en voor den verkoop onzer kousen. Wij zullen het met hen probeeren. Deugen zij niet of bevallen zij ons niet als patroons, dan gaan zij de laan uit." „Een belangrijke dienst, dien gij aan het sparend personeel onzer ondernemin gen vraagt. En welke voordeelen, welken wederdienst biedt gij in ruil aau voor het gebruik van de belangrijke som, die ons personeel in eene lange reeks van jaren heeft saamgespaard door vrijwillige of ver plichte zelf belïeersckiug, met ontbering van menig genot, dat met die spaarpenningen zou zijn te verkrijgeu geweest? „Wij zullen jaarlijks de slijtage vergoe den van de gebouwen, machines, enz." „Uitmuntend, dus geen verfoeilijke rente. Maar als nu de verkoopprijs uwer kousen onvoldoende mocht zijn om telkens de verwerkte wol en het sajet met het loon dat gij alvast genoten en verteerd hebt, in de kas uwer ouderneming terug te be talen?" „Dan zal er telkens minder wol en sajet kunnen gekocht, en minder loon moeten gegeven worden." „En wanneer op deze wijze blijkt dat gij u in het voordeel der ouderneming hebt misrekend, of wel dat uwe onbe kwaamheid of luiheid, het gebrek aan kennis en doorzicht uwer leidslieden, uw magazijn met onverkochte en onverkoop bare slechte kousen tol duren kostendett prijs heeft opgevuld, totdat uwe kas ge heel geledigd is, wat dan?" „Wel, dan zal er voor onzen arbeid geen grondstof en geen loon, en voor onze gezinnen geen brood meer in de fabriek zijn. Ill dat geval zullen wij trachten vau andere spaarders opnieuw geld te krijgen om eene hoeden fabriek ook een mooi plan van een onzer op te zetten. En dan krijgt gij de half versleten gebouwen en machinerieën, waarmede wij verder niets weten aan te vangen, terug. Want eerlijk zijn wij, en het begrip van eigendom is ons heilig." „Voortreffelijk!" kon ik niet nalaten uit te roepen. „Dat heet ik redeneeren. De nieuwe blik, dien gij mij daar opent op de mogelijke nuttige aanwending onzer spaarpenningen, is nog wel niet de op lossing van de sociale kwestie", maar toch in elk geval „onder den bes taan den maatschappelijken toestand welde eerlijkste oplossing". Den arbeider het volle product van zijnen arbeid, llem het vrije gebruik van het kapitaal 1 Den spaar der, klein of groot, geen cent rente, maar alleen het gevaar zijn kapitaal, de vruch ten zijner spaarzaamheid, in de handen van ongeschikte werklieden onder gebrek kige leiding in ondoordachte ondernemin gen te zien verloren gaan!" ik was echter verplicht mijueu bezoe kers onder het oog te brengeu, dat ik niet onmiddellijk aan hun verzoek kon voldoen en den sleutel in de brandkast steken, daar ik natuurlijk in deze aange legenheid het personeel zal moeten raad plegen. „Maar", voegde ik er geruststellend bij, „gij behoeft niet te vreezen dat men uw verzoek zal weigeren. Wij hebben iu onzen kring enkele warme voorstanders van de socialistische richting. Dezen zullen in de eerste plaats gaarne hunne eigene spaar in 't stof? Was hij door deze bekentenis, door den kus, dien hij op hare smachtende lippen had gedrukt, ge bonden indien hij haar niet be minde? Maar beminde hij haar werke lijk niet? Het woud en de nacht bleven een antwoord op deze vraag schuldig en Roger Walcott liet zijn hart niet aau 't woord komen. Onwillekeurig was hij het woon huis genaderd. Zacht beklom hij het terras en stond weldra voor hetzelfde venster waarvoor Clementine wei nige uren geleden had gestaan, om hem bij de familie Boppei te zoeken. Welk een heerlijk familietafereel aanschouwde hij daar. Boppei en zijne vrouw, twee bedaagde en be daarde menschen te midden van twee lieve, prachtige meisjes, welke sche nen te wedijveren in vroolijke kout en scherts. Het werd omlijst door penningen ten offer brengen, en spoedig de overigen, die wellicht aanvankelijk nog eenig bezwaar zullen makenweten te overtuigen van de billijkheid uwer eischen. Een enkelen domper, die voor geen rede vatbaar mocht blijken te zijn, zullen wij wel weten te dwingen. Maar de overgroote meerderheid zal stellig met geestdrift wil len medewerken, om, zij het ook nog „niet een ideaal-toestand" te verwezenlij ken, dan toch „de eerlijkste oplossing" onder den miserabelen „bestaanden maat schappelijken toestand" in de haud te werken. Leve de billijkheid eu het gezond verstand 1 Zaterdagmorgen had een man, die werkzaam was in een in aanbouw zijnd huis in de Vondelstraat te Amsterdam, het ongeluk uit de vierde verdieping op straat te vallen. Naar het Buitengasthuis vervoerd kon men aldaar slechts den dood constateeren. Het circus-Carré zal toch te Amsterdam tot stand komen. De bouw is Zaterdag gegund aan den heer B. van Buuren, aannemer al daar. Het tjalkschip Arnolde, met 3000 zakken zemelen voor Hoorn, is gis teren ochtend op het IJ, in het open havenfront, aangevaren door re stoomboot Elvavan Hamburg, ten gevolge vaarvan de Arnolde dade lijk zonk. De opvarenden werden gelukkig allen geredonder hen was eene vrouw met 5 jeugdige kinderen. Uit Ouddorp vertrokken Vrijdag ongeveer 50 personen, om Zaterdag per stoomschip Rotterdam zich naar Amerika te begeven, ten einde zich daar metterwoon te vestigen. Hoorde men tot dusver alleen dat iemand «een goede hand» schreef, 't is gebleken dat men thans ook kan spreken van het schrijven van «een goeden mond.» Te Loosdrecht toch oefent zekere M. v. d. Akker, wiens handen in 1872, tijdens hij in militairen dienst was, door een schot werden ver brijzeld, de schrijfkunst uit met be hulp van zijn mond, en wel zoo, dat tal van personen 't met hunne han den veel slechter doen. Naar aanleiding van het bericht omtrent den bedroevenden toestand vau een groot deel der Schevening- sche visschersbevolking, schrijft een onpartijdig becordeelaar aan het Vaderland «Ik houd het er voor, dat die lieden met opzet willen leegloopen, wa t het is ook te Scheveningen zeer goed bekend, dat jaar in jaar uit te Vlaardingen tal van Duit- schers aankomen, om voor de ba- ringvisscherij op de loggers dienst te nemen. De Scheveningers zullen daartoe toch wel even goed in staat zijn? Zij kunnen dus ddar plaatsing vinden.» De opmerking is ten eenenmale onjuist. Wanneer de haringvisscherij weer aanvangt, kunnen de Scheve ningers ook op hun eigen vloot terecht; maar zij moeten tot zoo lang, tot Mei of Juni dus, leven. En thans is er evenmin te Vlaar dingen als te Scheveningen gele genheid om te varen. De nood is dus tijdelijk. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft over de laatste drie maanden van het vorige jaar, nevens honderden kleediDgstukken het eenigszins ouderwetsche huis raad, dat den aangenamen indruk verhoogde en het geheel werd be straald door een zacht, vriendelijk licht. Roger kon zijn blik niet van dit tafereel afwenden, dat hem in de woestijn zijns levens eene fata mor gana toescheen, van een geluk, dat hij sinds lang verloren had. Hij kende het weleen eigen huis, eene vrouw en innige liefde! Dat alles had hij zelf ook eens bezeten. Toen was de dood tusschen- beiden getreden en had het beste ontvoerd en alle lichten huis gedoofd, waarop Roger de deur gesloten bad en weer naar buiten was getrokken in de koele, vreemde wereld en in een leven van egoïstischen arbeid met dagelijksche plichtsbetrachting en alledaagsche genietingen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2