De Eenzame. Woensdag 6 April 1887. No. 1151. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zen-en algemene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. MNNKNLANU. 4-e Jaargang. or u muis- i Voor Haarlem per maand40 Cent». STraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommert 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor hst BuitenlandCompagnis Qtntrals ds rublieite Etrangèrt 9. L. DAUBK Co., JOH. 7. JONES, Suer., I'ar ijl, 31bït Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 85 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS umrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Zoloniasil MutWH van hei Paviljoen. Ingang Mn 1. DrM&jjie Sa ionr. Gnopend dsgelyM van 18 tot 4 nor. Toognng 96 cent, p.r p.raoon. llonat.on tn leden der Nedertandielie Maetioheppy t.r invordering v.s Njjv.rh.il h.bh.l M .toon van diploma vrjjen toegang, loo.t.nn met g.a.laohap, l.d.n nut 1 lam.. Museum hunstnijverhesd op tut Paviljoen. Ingang Frontsjjd. van hot Paviljoon op hot t.rraa. G.op, lag. v 10—4 nor. To.gaug SB ct. p. p.raoon. Donation n dender Nel.riandiche Maat.eh.ppjj tor hovorloring vaa Nyverh.il h.bhon op vertoon van liploma vrijen toegang, donatoara met gezelschap, leden met 1 lame. Bisschoppelijk museum voor karkeljjke ondk.il, kunst en geschielonil, voor»! -a Nederland on meer bjjionler van het Haarlem,cho Bisdom, Krniaweg No. 59. Goopenl degelijk., uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10 5 nur. Toegang SB conti per persoon. Doorloopenle toegangskaarten voor een geheel jaal gallon. Museum der stad Baar tem op kit Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10 4 nur, van 1B Oetober tot 14 April op lie dagen van 10S aur tegen betaling van 25 cents per persoon, alle.n eg -édazen kosteloos van 124 nor, 1. overige Christeljjke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoen. Kinderen beneden le 8 jarea worden in het geheel niet toegelaten; kinleren van S tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide, 3 wVr museum in de Damstraat. Gsopsnl dagelijks nitgsoomsn Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondsrdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 oor. Stadsbibliotheek Prinsenhof. G.opred -"én,dag en Zaterdag van S4 nnr. OrpeUespeline in de Groote Kerb. Dinsdag van 1—2 sn Dondsrdag van S— 8 nnr. Toegang (denr Ondegroeamarkt) vrjj. Iu de Belgische Kamer hing de heer d'Andrimont een somber tafe reel op van den hygiënischen toe stand ten plattenlande. Hij oordeelde hetgeen door den Staat daarvoor gedaan wordt, ten eenenmale on voldoende. Sinds eenigen tijd zijn er allerlei geruchten in omloop geweest om trent een reorganisatie der staatsre geling van Elzas-Lotharingen, als gevolg van den uitslag der on langs aldaar gehouden verkiezingen voor den Rijksdag. Dienaangaande is thans officieus medegedeeld, dat er een wetsontwerp te dier zake wordt gereed gemaakt, hetwelk in den loop der tegenwoordige zitting bij den Rijksdag zal worden inge diend. Het doel is, de regeling van de aangelegenheden des lands weder op een dergelijken voet te brengen als vóór het jaar 1879, zoodat alle wetgeving voor Elzas Lotharingen weder geheel en al aan den Rijks dag wordt opgedragen en daarom trent alle autonomie van het Elzas- Lotharinger landscomité vervalt. Voorloopig is het nog twijfelach tig, of de betrekking van keizerlijk stadhouder behouden zal blijven, dan wel of het land bij wijze van rijksprovincie zal worden geplaatst onder een Oberpresident, overeen komstig de regeling van het pro vinciaal bestuur in Pruisen. De Fransche legercommissie heeft het volgende amendement aan genomen: de dienstplichtige jonge lieden, die in het buitenland buiten Europa sedert 19 jaren wonen en daar een geregeld beroep uitoefenen, ÏÏAÏÏS HOPFEÏÏ. 36) ACHTSTE HOOFDSTUK. De zon kwam eiken morgen weer op en de lente kwam elk jaar terug en schonk bloemen en vruchten; Roger Walcott wist dat alles, hij wilde er niet blind voor zijn; hij ging bedaard zijn weg, maar wat het leven waarde, wat het leven geluk kan geven, dat was voor hem verloren Verloren op één na. En die was zoo ver weg! Hij moest aan zijn zoon denken, toen hij het huiselijk geluk van anderen gadesloeg. Was hij zijn op groeiend kind niet een volledig tehuis kunnen van het eene jaar tot het andere uitstel bekomeD, als zij een recht van 60 frs. voor elk uitstel betalen. Na den leeftijd van 30 jaren behoeven zij slechts aan de ver plichtingen van hun classe te vol doen. Bij een besluit der regeering is de gemeenteraad te Saint-Ouen ontbonden wegens zijn votum, waar bij de gemeenteraad te Marseille geluk wordt gewenscht met zijne manifestatie ten gunste der commune. Grootvorst Michael van Rus land is te Parijs aangekomen. Uit Weenen wordt aan de Times geseind dat de regeering aldaar den Bulgaarsehen gezant Stoïloff verze kerd heeft dat hare houding be trekkelijk Bulgarije ongewijzigd is en Oostenrijk-Hongarije eene Rus sische bezetting van Bulgarije niet gedoogen zal. De oprichting eener Oosten- rijksch-overzeesche Bank met een kapitaal van een millioen florijnen, ten doel hebbende den uitvoerhan del op Oost-Indié, heeft haar beslag gekregen. Naar de Nomoje Wremja mede deelt, heeft de Russische minister van Financiën bij den Rijksraad een wetsontwerp ingezonden, strek kende tot het heffen eener belasting, betaalbaar in goud, op buitenland- sche reispasseD. De Standard meldt uit St. Pe tersburg dat de Czaar eindelijk Kat- koff streDg liet berispen en hem liet raden, in het vervolg zijn toon te matigen, na de stellige verklaring van minister Giers, dat zijn aanblij ven onmogelijk is, als dergelijke aanvallen ongestraft blijven. Aan de Standard wordt uit Sofia verschuldigd, waarin het tieren kon en waar zijne engelreine ziel hare wieken kon uitslaan Hij had Clementine's wensch ver vuld en den knaap geschreven, dat hier in den vreemde een Duitsch meisje voor hem bad en aan hem dacht en de knaap had geantwoord vol vurig verlangen naar zijn vader en naar hen, die het voorrecht had den hier met hem om te gaan. Zou Clementine in staat zijn, zijn kind en hem een nieuw tehuis en een tweede geluk te bereiden? Nog altijd kon hij geen antwoord op deze vraag vinden. De nacht wind huilde door de hoornen, de windvaan knarste. Daarbinnen in de verlichte kamer stonden ze op. Hij zag Clementine naar de pianino gaanmen had haar zeker verzocht te zingen. Aller oogen waren op haar ge vestigd; zelfs moeder en dochter, die het meisje in de laatste weken geseind, dat de moordaanslag op Mentoff te Bucharest groote sensatie heeft gewekt. De volksmeeniDg wijt den aanslag aan Russische handen. De erisis schijnt snel te naderen; ondanks alle pogingen van het voor loopig bewind om de bevolking tot kalmte te stemmen, neemt de volks beweging ten gunste van den terug keer van prins Alexander toe en dreigt zij tot groote demonstraties te leiden, welke voorbereid worden voor 's prinsen verjaardag op morgen. Aan de Times wordt uit Calcutta geseind dat de tegen den Emir van Afghanistan opgestane Ghilzai's een verzoek aan de Indische regee ring hebben gericht om hem at te zetten; goed ingelichte kringen ge loven dat 's Emirs bestuur ten einde spoedt; zijne vrijwillige troepen werving faalde geheel en hij moest tot de conscriptie zijne toevlucht Haarlem, 5 April 1887. Voor de heden gehouden ver kiezing van een lid voor den Ge meenteraad (vacature A. L. Dyse- rinck) waren 980 stemmen uitge bracht. Het aantal kiezers bedraagt 2119. Te dezer stede zal, tengevolge van de vele aanvragen tot plaatsing bij de inrichting oBetbesda», eene inrichting voor lijders aan vallende ziekte, een nieuw gesticht voor vrou welijke patiënten gebouwd worden. Het bouwterrein is aanwezig, en van de voor den bouw benoodigde som groot f 22,000 is reeds f 10,000 ont vangen. De vervaardiging der rijtuigen ten behoeve van den tramdienst Hilversum's Gravenland is opge niet zonder argwaan hadden gade geslagen, zagen nu naar haar met onverholen vreugde en een welwil lend glimlachje. Wat zong ze? De avondlucht was koel en dus waren de vensters ge sloten. Roger luisterde nieuwsgierig. Daar sloeg eene klok tien uur. Dat her innerde hem waar hij was en waar heen hij nog wilde. De weg was hem niet al te goed bekend. Hij wilde Clementine heden nog een maal zien en haar niet te vergeefs daarom verzocht hebben. Wat zou hij hier ook langer uitvoeren? Hoe vreemd kwam het hem nu zelf voor, dat hij zich op dit uur op deze plaats bevond. Hij verwijderde zich van 't raam en zocht den weg, dien hij langs gekomen was. Daar hoorde hij op eens hare welbekende, zoete stem. En het lied dat zij zong was het zelfde, dat hij haar in 't kerkje in dragen aan de koninklijke rijtuig- fabriek van den heer Beijnes alhier. Het Amsterdamsche model zal wor den gevolgd, met dien verstande evenwel dat de raampjes neerge laten kunnen worden. Door het bestuur der Spaarbank van het Nuts-departement Haarlem zijn thans de rekeningen over 1886 afgesloten en is de balans vastge steld. Bij den aanvang des jaars hadden 4872 deel- hebbers te zamen te vorderen een bedrag van f778.155,92 Daarbij werd in 5754 posten ingeb. 154.094,11» en aan rente b\jgesch. de som van 17.828,63 Te zamen.... f950.078,66' In 3087 posten werd terugbt. u 183.349,91» Op 31 December hadden 4859 deelhebbers te vorderen1!766.72S,75 De reserve, op 1 Jan. bedragendef 37.044,76 werd vermeerderd met 2.437,96 39.4S2.72 en bedroeg alzoo op 31 Dec. Het geheele kapitaal was dus f 806.211,47 Dit kapitaal bestond voor f 92.000 uit hypotheken, voor f791.100 uit beleeningen en prolongatiën, voor f24.000 uit aandeelen in eene pro vinciale leening, voor f 27.859,47 uit saldo's in rekening-courant, voor f2261 uit kasgeld, en voor f 91 uit waarde van meubelen enz. Sedert 31 December 1S81, dus in vijf jaren tijds, nam het in de Spaarbank belegde kapitaal van f 706.650,777» toe tot f766.728.75 en vermeerderde dus met f 60.077,771 terwijl het getal deelhebbers van 4361 aangroeide tot 4859 en dus toenam met 498. Het gemiddelde bedrag der inlagen daalde van f 162,04 tot f 157,79. Eene der rekeningen van de Spaar bank betreft de Schoolspaarbank, die op twee scholen hier ter stede in werking is. Op het einde van 1886 hadden 160 leerlingen te zamen 't woud had geleerd, toen hij voor 't eerst hare stem had gehoord. Het was tijd dat hij ging, maar hij nam de overtuiging mede, dat zij in dit uur aan hem dacht even als hij aan haar. Langzaam mijmerend voortgaande langs een binnenpad was er spoedig een uur verstreken. Clementine had ruimschoots gelegenheid om per rij tuig vóór hem haars vaders huis te bereiken. Daar zag hij eindelijk de woning van Koert Kasper Fabiaan voor zich liggen. Als in een droom staarde hij rond en eerst toen achter een venster op de tweede verdie ping licht verscheen, werd de wer kelijkheid voor hem duidelijk. Zonder zich lang te bedenken klom hij over de schutting, die het landgoed van den weg scheidde. Hij ging tot voor het huis en zijne voet etappen kraakten in de grint. Eene schaduw streek over hem heen en Clementine stond aan 't venster, een tegoed van f 1089,68, of gemid deld van f 6,81. Het bestuur der Spaarbank be staat thans uit de heeren J. van der Vlugt, jhr. mr. C. J. A. Quarles van Uftord, P. Rouwenhorst Mulder, P. J. L. Huet, mr. H. Jacobi, mr. Th. de Haan Hugenholtz, A. Me- rens JCz., M. O. de Kanter, A. F. Kremer Jr., mr. L C. duRieu, mr. M. G. P. del Court van Krimpen, A. de Haan, mr. A. A. Land, A. J. Kluppel, dr. E. van der Ven, mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. K. Ta- dema, mr. W. R. baron van Lijn den, H. W. Groll, J. Sabelis, mr. W. A. 't Hooft, D. Merens Dz., J. Smits CJz., Ed. de Lanoy, J. A. Fontein, J. J. S. van Hamei, jhr. mr. F. W. van Stirum, mr. A. A. van der Mersch, F. M. baron van Lijnden en D. Raven. In de eerste drie maanden van het loopende jaar werden in de Spaarbank ingebracht 1628 posten, tot een gezamenlijk bedrag van f 39,829.22s. Terugbetaald werden 865 posteD, tot een gezamenlijk be drag van f70,443,51. Zooals in het eerste kwartaal van ieder jaar pleegt te geschieden, werden ook nu weer onderscheidene hooge inlagen uit de Spaarbank teruggenomende 20 pos ten alleen bedroegen te zamen niet minder dan f28,263,79. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 28 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Maart van het vorig jaar was dit getal 44 dus 16 meer. De koninklijke extra-trein van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij waarmede HH. MM. de Koning en de Koningin, met het Prinsesje, zich naar Amsterdam zullen hege ven, vertrekt Dinsdag 12 dezer, des helder beschenen door de lamp, met een van geluk en vreugde stralend gelaat. Zij keek voorzichtig uit naar links en naar rechts een stuk papier kwam dwarrelend naar beneden en viel voor zijne voeten neder. Hij haastte zich het op te nemen en keek daarop weer naar boven. Voor een oogenblik scheen het, alsof zij zich uit het venster wilde wer pen, om niet langer van hem ver wijderd te blijven plotseling ver dween het licht en het venster werd Walcott luisterde nog een oogen blik; daarop klom hij weder over de schutting en ging naar de stad terug. Onder de eerste lantaren in de stad brak hij het couvert open. Hij vond eene fraaie photographie, een sprekend gelijkend beeld van de schoone Clementine en daarbij een I briefje, net, maar eenigszins onregel-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1