middags te 1 uur 30 min., om te 2 uur 30 min. in de hoofdstad aan te komen. Het koninklijk gezin zal den daaropvolgenden Maandag, des och tends te 9 uren 45 min., per Rijn- spoor van Amsterdam naar het Loo vertrekken, waar de trein te 11 uren 15 min. verwacht wordt. De chef van het Militaire Huis des Konings heeft in dd. 2 April aan de militaire autoriteiten te Am sterdam bericht, dat Z. M. den 12u April de hoofdstad zal bezoeken. De heer Bart van Hove is met het model in klei voor de in marmer te vervaardigen buste van H. If. H. Prinses Wilbelmina gereed en naar Amsterdam teruggekeerd om in zijn atelier het kunstwerkje voleindigen. Na weken arbeids zijn Kamer en Kabinet nog slechts zoo weinig gevorderd, dat men pas door twee en een half hoofdstuk heen is en bij het derde hoofdstuk bleef steken. En van al dien aangrijpenden, inspannenden, afmattenden arbeid is nu het poverlijk gewonnen resul taat geen rijker, dan dat er bij Hoofd stuk I en II zoo wat gefniezeld en gekniesoord is, zonder dat Vorst of Volk er een stroospier verder meê- kwam, en dat bij Hoofdstuk III ja twee beslissingen vielen, maar be slissingen, waarvan de ééne niets is dan nog een onbetaalde wissel, die eerst bij Art. VII additioneel waarde krijgt, en waarvan de andere nu reeds derwijs geprotesteerd is, dat er natuurlijk nooit betaling op volgt. Letterlijk een ieder raakt dan ook met dit lapwerk verlegen. Voor zulk opschilderen van een geveltje en hier en daar een paar uitgevallen steenen inmetselen, roept men geen architect er bij en belegt men geen consult met 's lands va deren. Daar is zulk een politiek karre- weitje te onbeduidend voor. En dat onbeduidende, niets be- teekenende en innerlijk holle van heel deze Revisie begint dan ook zóó in het oog te loopeD, dat er heusch na 19 April voor eenig di vertissement op het Binnenhof zal dienen gezorgd te wordeD, of (zoo Haffmans eens een keer wegblijft) vindt ge op een goeden namiddag heel de Kamer met Heemskerk incluis van verveling in slaap ge vallen op het groene laken. {Stand.) In de zitting van 11. Woens dag is - zooals wij mededeelden bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingekomen tot verhooging der begrooting van Ned.-Indië voor 1887, voor den aanleg van een staatsspoor weg ter Sumatra's westkust. Men verneemt dat het ontwerp in hoofdzaak bedoelt het bouwen van een spoorweg Brandewijnsbaai Padang-PandjangKolenveld, met een zijtak Padang-PandjangFort de Koek. Daarbij wordt het project gevolgd van den heer Cluijsenaer, wiens rapporten ten grondslag heb ben gestrekt aan het thans inge diende plan. In een artikel van de Midd. Ct. over de verontrustende tijdin gen uit Indië lezen wij, bepaaldelijk naar aanleiding van 't bericht der ernstige onlusten op Celebes: «Wij willen echter niets liever dan gerustgesteld worden en ver trouwen dus, dat er inderdaad, bui ten Atjeh, nog geen plek in Indië is, waar de gewapende arm behoeft te worden ingeroepen. In dat geval is het echter geen ijdele vraag, matig geschreven. Het meisje moest het in haast geschreven hebben, maar ze had er ook nauwelijks den tijd toe gehad. Hij las: Dierbare Vriend! Hoeveel brieven heb ik reeds aan u geschreven en weer vernietigd! Nu is het een vluchtig geschreven briefje, dat het eerst in uwe han den komt. Maar gij wilt het immers niet anders. En wat gij van mij ver langt, moet ik doen. Goeden nachtDenk aan het arme kleine ding, dat geen andere ge dachten meer heeft dan u. Gewen u een weinig aan mij te denken en laat het u nooit be rouwen. Ik weet, dat ik u niet waard ben; ik weet dat maar al te goed. Kan ik echter het verlorene niet vergoeden, ik kan toch misschien de smart verminderen; ik kan hel pen dragen en misschien een weinig gelukkig maken. waar de door de Haagsche bladen gepubliceerde tijdingen haar oor sprong genomen hebben. Praatjes zonder beteekenis, dagblad-eenden, zooals er dagelijks opvliegen, kun nen het niet zijn. Er moet een be doeling, er kan een belang liggen achter dezen toeleg, om ontsteltenis in Nederland te verspreiden, op hetzelfde oogenblik, dat een bewe ging in gang is, waarvan onge rustheid omtrent den toestand van Iadië en wantrouwen in het kolo niaal regeeringsbeleid de drijfveeren zijn.» Wat in deze de volle waarheid is, kan eerst later blijken. Doch dit kunnen wij de Midi. Ct. wel ver zekeren, dat het telegram ons ter inzage werd verstrekt door iemand van zeer hoogen rang en zoo ach tenswaardig karakter, dat aan zoo schandelijken toeleg niet te denken valt. {Vaderland.) De door de regeering benoemde landbouw-commissie hield gisteren in het gebouw der Eerste Kamer eene vergadering. Naar wij vernemen, rijpte bij den heer KeucheDius reeds voor eenigen tijd het voornemen, als lid der Tweede Kamer ontslag te nemen en zich uit het openbare leven terug te trekken. Alleen dan wan neer de Tjiomas-zaak, waarvoor hij zich met hart en ziel interesseert, niet vóór de algemeene verkiezingen mocht worden afgedaan, zou hij daarom alléén nog eenigen tijd zitting willen blijven houden. (U. O.) De Haagsche correspondent van de Midi. Ct. schrijft omtrent het nieuwe compromis tusschen de liberalen en den heer Heemskerk: «Het zou mij niet verwonderen als dit middel tot toenadering en voortzetting van den gezamenlijken arbeid in het vernuftig brein van mr. Heemskerk zeiven is gegrijpt. Het is toch vrij zeker, dat de heer De Beaufort en een paar andere invloedrijke leden van de linkerzijde voor de verzoeningszitting vau Woens dag eene bijeenkomst hadden met de ministers, en toen schijnt dat denkbeeld besproken te zijn, zoodat die kamerzitting de opvoering was van het stuk, waarvan 's avonds te voren de generale repetitie was ge houden.» Dezelfde correspondent deelt mede dat de begrooting van Marine reeds door den Raad van State is behan deld en eiken dag de Tweede Ka mer kan bereiken. De minister zou zich met een paar torpedobooten tevreden stellen. Naar aanleiding van het adres der juffrouw, die gehoor verzocht bij de Tweede Kamer, om eens over een erfenis te praten, zegt de Arnh. Ct.«Een der verstandigste maat regelen van den Grondwetgever is geweest de instelling van een griffie, waar de verzoekschriften worden gedeponeerd. Deze griffie is een onzer heilzaamste staatsinrichtingen.» Blijft de Nederlandsch Ameri- kaansche Stoomvaart-maatschappij bewaard voor groote tegenspoeden, dan bestaat er gegronde hoop, dat de thans nog aanwezige verliespost in 1887 van de balans zal verdwijnen en is de kans op een dividend over dat jaar niet uitgesloten. Krachtens een toevoeging tot het «Algemeen Reglement voor den Dienst op de Spoorwegen», is de minister van Waterstaat enz. ge machtigd om veer het vervoer met locaaltreinen, die niet meer dan 50 Denk daaraan. Goeden nacht! Tot een vroolijk wederzien. Uwe zoo gij wilt voor 't geheele leven Clementine. Roger Walcott schudde het hoofd terwijl hij den brief samenvouwde. Hij ging naar huis en maakte licht om den brief nog eens te lezen en het portret herhaalde malen te be schouwen. Hij werd daarbij zeer somber en nadenkend. Toen hij echter het licht uitdeed om ter ruste te gaan moest hij lachen en zich zelf bekennen, dat het niet meer dan plicht was den man, in wiens tuin hij hedenavond gewandeld had, een bezoek te brengen op helder lich ten dag. Het was de gewoonte niet van Roger Walcott zich veel met senti- menteele zaken in te laten en hij placht, even als zijne arbeiders, te slapen zoodra hij het hoofd op 't assen tellen (die van locomotief en tender niet medegerekend) en waar mede niet harder wordt gereden dan 45 kilometer per uur, onthef fing te verleenen van sommige voer- echriften van bedoeld reglement, zóo noodig met bepaling van hetgeen tot verzekering van de veiligheid is in acht te nemen. De tweedaagsche retourbil- ïn in locaal verkeer door de 1. Rijnspoorweg-maatschappij uitgegeven op 9 en 10 April (Pa- scben) zullen geldig zijn tot en met 12 April. Volgens de balans over 1886 van het Algemeen Ned. Wielrijders- bond hebben de inkomsten over dat jaar bedragen f5758,29 en de uit gaven f4671.51, zoodat het batig saldo bedraagt f 1086.78. Het aantal gewone leden van de bond is geklommen tot 1178, waar van echter weer eenigen hebben bedankt. De Arnh. Ct. deelt mede dat de wielerwedstrijden te Nijmegen, op 2n Paaschdag, beloven zeer be langwekkend te worden. Reeds nu is de baan geen oogenblik ledig, daar verschillende rijders uit andere plaatsen, o. a. de bekende Huisser uit Maastricht, zich druk traineeren. Wij vernemen, dat zich reeds meer dau 80 rijders hebben doen inschrij ven, waaronder Neêrlandsch kam pioen E. Kiderlen.* Naar men verneemt, zijn er voor het notariaat te Brummen, opengevallen door bet overlijden van den heer Van der Dussen, omstreeks 70 sollicitanten waaronder 25 no tarissen. De provincie Noord-Brabant telde op 1 Jan. een bevoking van 500.315 zielen (251.614 m. en 248.701 vr.) en was in 1886 toe genomen met 2400 pi. en 2638 vr. 's Hertogenbosch telt 25.906 inw., Tilburg 32.016 en Breda 20.321 inw. Zondagvoormiddag, tusschen 10 en 11 ure, is door middel van in sluiping op het landgoed «Thorn» gelegen aan den Alkmaarschen straatweg onder de gemeente Velzen ontvreemd Een langwerpig doosje waarin een gouden kruis waaraan een streng gouden koord; vier zilveren doosjes waarbij twee ronde pepermuntdoos jes; een zwart granaten ketting met gouden dop; een gouden dop vau een bloedkoralen ketting; vijf gouden vrouwenringen, vermoedelijk twee met steentjes; een gouden doekspeldeen zilveren hoofdijzer met twee gouden zijnaalden; een ouder- wetseh, zilveren horloge met gewone porseleinen plaat en romeinsche cij fers, waaraan een zilveren ketting met twee singenetten en een sleu teltje en twee zilveren knippen van portemonnaies. Op het IJ is Zondag door het uitgaande stoomschip Elve naar Hamburg in den grond gevaren het tjalkschip Het Zwaantje. De opva renden, bestaande uit den schipper, vrouw, vier kindeien en knecht, werden gered. Door een nog onbekend persoon werd gisternacht te Amsterdam een vrouw in den O. Z. Kolk geworpen. De vrouw werd bijna levenloos ge red. De politie doet onderzoek. Eene juffrouw te Amsterdam wier boeltje Donderdag gerechtelijk op straat gezet is, is uit wanhoop hierover verdwenen en tot heden kussen legde. Dezen avond echter hielden allerlei gedachten hem bezig en kwelden hem voor hij den slaap vatten kon. Zeldzaam was het avontuur, waar in hij gewikkeld was. Alles wat een meisje durfde geven: het eerste vertrouwelijke woord, den eersten kus, het eerste portret, dat alles had hij op eens ontvangen, denzelfden avond, bijna in een uur tijds. Hij ontwaakte opgeruimd en met het voornemen om het meisje, dat hem boeide, in hare eigene omge ving gade te slaan. Des namiddags presenteerde hij bij Koert Kasper Fabiaan zijn kaartje en ontving daarop ten antwoord, dat men hem gaarne zou ontvangen. Het was de aangename huishou ding van een landjonker, die Clemen tine's moeder met zachte hand maar eenigszins luide stem bestierde. Fa biaan bewoog zich in zijne omgeving zoodanig, dat het iedereen duidelijk vruchteloos gezocht. Bij de politie is aangifte gedaan. Bedriegen niet alle voorteeke nen, dan zal te Amsterdam Woens dagavond der feestweek, de avond der illuminatie, een zeer eigenaardig karakter dragen. Gereden wordt er niet, maar naar het schijnt des te meer gevaren. Immers nu reeds zijn alle havenbootjes afgehuurd om er tochtjes door de Btad mede te ma ken. Andere stoombootjes zullen ze ker volgen, evenals de sloepen e. d., en dau zal Amsterdam, vooral als van die vaartuigen nu en dan Ben- gaalsch licht wordt ontstoken, in derdaad wat gelijken op Venetië en zijne beroemde nachten. {Hbl.) Gedurende de feestweek zal het koffiehuis «Krasnapolsky» teAm- sterdam werkelijk fraai versierd zijn. De twaalf honderd electrische gloei lampjes zullen allen half verscholen zijn in driekleurige bloemtuilen; voorts komen er versieringen van groen en bloemen en smaakvol ge plooide gordijnen, waartusschen de borstbeelden der koninklijke familie zullen worden aangebracht. Uit Amsterdam wordt ge meld: In de raadzaal ten Stadhuize wa ren gisteren de burgemeester, de wethouders Röell, Van Lennep en Coninck Westenberg, benevens de beide hoofdcommissarissen van po litie, de heeren Steenkamp en mr. Doesburgh, alsmede de commissaris van politie der derde sectie, de heer Gelpke, de secretaris der gemeente mr. Le Jolle en de hoofdcommies van algemeene zaken, de heer F. C. de Brieder en de inspecteur van politie Van der Groot vergaderd, ten einde te hooren den verslagge ver van De Amsterdammerden heer Gereke, en dien van de Am- sterdamsche Courantden heer Van Harpen, in de zaak van de vernie ling in het café «De Leeuw van Waterloo» des heeren Penning op het Waterlooplein, in den avond van 22 Februari jl. Genoemde heeren hebben hunne verslagen voor deze commissie van enquête toegelicht en de waarheid er van staande gehouden. Dit on derzoek geschiedde, omdat hunne verslagen niet overeenkwamen met de rapporten door de politie over het gebeurde opgemaakt. Een drie tal andere inspecteurs werden mede gehoord. Onder de bezienswaardigheden der Landswerf te Amsterdam be hoort een rijk behandelde sloep, welke volgens oud gebruik, bij Zr. Ms. verblijf in de hoofdstad te wa ter wordt gelaten, om desgevorderd onmiddellijk dienst te kunnen doen. Het is een sierlijk negenriems vaartuig, met van lijstwerk voor ziene boorden en paviljoen. Op den voorsteven prijkt e.en fraaie gebeeld - houwde groep. Neptunus voorstel lende, die met zijn drietand in de linker, met de rechterhand de teu gels van 't vierspan zijner zegekar voert, terwijl bazuinblazers ter wederzijde zijn lof verkondigen. De achttien roeiers waren vroeger ge lijk De Ruijter gekleed, doch sinds een jaar of twaalf zijn ze zuinig heidshalve eenvoudig uitgedost in witte broek en overhemd, met roo- den gordel, strooien hoed en lage zeildoeken schoenen. Wanneer's Ko nings gevolg zoo talrijk is, dat het tusschen de bemannig moet plaats nemen, zoodat deze geen ruimte ge noeg heeft om de riemen uit te slaan, wordt een roodhouten spaak werd, dat alles hem toebehoorde, dat alles van hem afhankelijk was, ja, men zou gezegd hebben, dat in het geheele koninkrijk geen muschje ter aarde kon vallen zonder zijn uitdrukkelijken wil. Feitelijk had hij in de wereld niets te beteekenen en tehuis zou zonder hem niets slech ter, integendeel veel zou beter ge gaan zijn. Zijne vrouw verstond echter de kunst hem in zijn waan te laten en alles ten beste te keeren. Dit beperkte zich echter tot hetgeen binnenshuis voorviel: wat al het andere betreft, daarin wilde Fabiaan niemand naast zich dulden, hij kocht en verkocht en ruilde zooals hem dat goeddacht. Roger Walcott beviel deze orde lijke huishouding en hij zag met genoegen dat Clementine van alles mee deed en goed had ingezien, dat ze het voorbeeld harer moeder moest volgen. Zij had aanleg om eene goede, flinke huisvrouw te worden met wit slagblad (pagaai) gebezigd. De bloemententoonstelling te Amsterdam werd Zondag door 3000 betalende personen bezocht. Zaterdag brachten de officieren der dd. schutterij te Amsterdam, een bezoek aan het fort te Ymuiden, daartoe welwillend uitgenoodigd door den luitenant-kolonel der genie Gijsberti Hodenpijl. Als bewijs dat men te Am sterdam bij gelegenheid der Ko ningsfeesten een groote toeloop van vreemdelingen verwacht, strekke, dat de «Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer» be richt, dat zij zich belangeloos ter beschikking stelt tot het huren van kamers, zoo mogelijk nog in de hótels, of anders bij particulieren. Op het terrein van den Wes- terdoksdijk te Amsterdam liggen reeds geruimen tijd een groot aan tal groote en kleine pijpen voor de nieuwe Vechtwaterleiding. In eene daarvan werd gisteren gevonden een verminkt lijk van een onbekend man in zoo ver gevorderden toe stand van ontbinding, dat het niet te herkennen was. Gedurende het 1ste kwartaal van dit jaar zijn uit Amsterdam naar New-York vertrokken 1838 land verhuizers. Door de garnalenvisschers werden in de afgeloopen week te Texel 526 manden garnalen gevangen, waarvoor zij f4 per mand ontvin gen, die verzonden zijn naar Huil, Londen en Parijs. Voor de geheele vangst werd ruim f 2000 ontvangen. Men schrijft van Terschelling: Eerlang zullen de werkzaamheden op de gezonken Engelsche stoom boot Tynemouih wellicht hervat worden, daar bij onderzoek gebleken is, dat de katoen in het achterschip goed te naderen is. In een waggon 3e klasse van den trein der Holl. Spoorw. Maats., die 's avonds 10,36 te 's-Hage uit Rot terdam aankomt, onstond Zondag twist tusschen twee artilleristen en een paar burgers. Nabij het station Den Haag deed een der mederei zigers, door middel van den trek- draad die de Westinghouse-rem in beweging brengt, den trein stoppen. Aan het station werd een onder zoek ingesteld, waardoor men echter niet veel wijzer werd, daar de per soon die den trein deed stilstaan, zich verwijderd had. Van de beide militairen, die de sporen van de kloppartij droegen, werden de namen opgenomen. Zaterdag is een der oudste en meest bekende inwoners der resi dentie overleden, nl. een der ooie vaars, die steeds bij de Vischbanken als levend wapen der stad, zich bewegen. Het dier bereikte den ouder dom van 70 jaren. (D. v. Z.-H. en s-Or Aan den Noordwal te 's-Hage is gisterenmiddag een 3-jarig kindje, dat aldaar spelende van een hoop zand is afgerold, door een veewagen over het handje gereden, zoodat de vingertjes werden verbrijzeld. Een geacht ambtenaar, vader van een talrijk gezin, de heer W. S. van der Noordaa, controleur bij 's Rijks geweerwinkel te Delft heeft op een noodlottige wijze het leven verloren. Zondagavond een vriend willende bezoeken, schijnt hij, door de duisternis misleid, in een sloot te zijn geraakt, waaruit eenige perso nen hem gisterenmorgen levenloos ophaalden. gaarne hield zij zich met 't een en ander bezig. Evenals bij de eerste ontmoeting bij de nieuwe brug, zoo ook gevoel den nu Clementine's moeder en Wal cott zich tot elkander aangetrokken. Elk gesprek, dat ze voerden, bracht hen op gedachten, die beiden reeds hadden bezig gehoudentelkens wanneer ze van elkander scheidden gevoelden zij zich meer bevriend. De verstandige vrouw, die zoo me- nigen wensch bad leeren onder drukken, die menig geluk slechts vau hooren zeggen kende, vond in Walcott's mannelijke opgeruimdheid, in zijne onopgesmukte diepte van ge moed die eigenschappen, welke zij in een man hoogschatte. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2