ningin verschillende lokalen dier in stelling van liefdadigheid en betuigde meermalen Haar ingenomenheid met de doelmatige inrichting, de net heid en stille orde, die overal heersch- ten en deze fundatie tot een sieraad der residentie doen zijn. H. IC. H. Prinses Wilhelmina zal a. s. Maandag, den tweeden Paaschdag, Haar eerste kinder- soiréè geven, waarop een 18 tal kinderen van verschillende hoog- geplaatsten te 's Hage genoodigd zijn. Bij het kinderfeest, dat in de Witte Zaal zal plaats hebben, worden fraai beschilderde paascheieren op verschillende plaatsen verstopt. Het vinden daarvan wordt met kleine surprises beloond. Prinses Wilhelmina is dezer dagen gefotograieerdzittende in haar rijtuigjemet twee Shet- landsche ponies bespannen. Het had plaats op de binnenplaats der ko ninklijke stallen. Met een extra-trein van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij zullen a. s. Maandag naar Amsterdam worden overgebracht de paarden, rijtuigen en het verdere materiaal ten dienste van het stal departement des Konings, gedurende het verblijf van het Hof aldaar. De Staatscommissie, bij Kon. besluit van 18 Sept. 1886 benoemd tot onderzoek naar de middelen om den landbouw uit den gedrukten toestand op te heffen en deswege aan de Regeering voorstellen te doen of adviezen te geveo, was, ge lijk reeds gemeld is, deze week te 's-llage bijeen. De Maandag aan gevangen zittingen zijn Donderdag voorloopig geëindigd, om over vier of vijf weken te worden hervat. Te zijner tijd zullen de rapporten der Commissie zeker worden gepu bliceerd, doch voorloopig is omtrent de resultaten der werkzaamheid van de Commissie aan de leden het stilzwijgen opgelegd. Men bericht uit Londen aan het Haagsche Dagblad dat de com missie indertijd door den «Board of trade» benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de klachten van de Engelsche drijfnetviaschers in de Noordzee, bij haar enquête tot de slotsom is gekomen, dat de Bel g:sche visschers zich aan de meeste overtredingen van de Noordzee-vis- scherij-Conventie schuldig maken. Zij stelt der Regeering voor, dat aan alle Britsche en Belgische vis schers een visch-akte zal worden uitgereikt, die in geval van een overtreding der bepalingen van de conventie kan worden ingetrokken. Voorts zal in gevallen van boos opzet schadevergoeding worden ge- eischt voor speciale rechtbanken. De commissie spreekt de verwach ting uit, dat de Belgische Regee ring het niet aan medewerking zal laten ontbreken. Door den heer Van Kesteren is aan het Dagblad van Z.-H. ge schreven, dat generaal Van Swieten wel is waar Loewoe fop Celebes) niet tot een bindend contract kon overhalen, doch dat ongeveer een jaar later wel degelijk een contract met dit Rijkje is gesloten. Dat con tract is in de Staten-Generaal mede gedeeld onder nummer XXI 6 van de stukken der zitting 18641865 en is in Sept. 1868 plechtig in Loe- moe uitgereiktzocals in het Kolo niaal Verslag over 1862 te lezen staat. Uit den staat van dienst van Hare moeder keek nog eens van haar werk op en zag het onstui mige meisje aan. Ik weet het niet, zeide zij langzaam maar ge streng. Ik heb er mij ook niet om bekommerd. Na eene korte pauze, waarin zij al hare opmerk zaamheid weder op haar werk scheen te vestigen, zeide zij Wat hebt gij den geheelen tijd buiten gedaan in de schemering? Ik heb met den heerWalcott gepraat. zeide Clementine trotsch en uitdagend. Bij het noemen van zijn naam sloop eene heerlijke her innering haar hart binnen en weldra was zij verzonken in de gedachten aan het laatste met hem doorge brachte uur. Ook hare moeder zweeg. Zij wachtte er op, of haar kind niet eindelijk het oogenblik gekomen achtte om hare moeder hare hartsge heimen te openbaren. Daardoor ontstond er eene zonder- Eduard Douwes Dekker (Multatuli), door het Batav. Hbl. medegedeeld, blijkt dat «Max Ha velaar» adsistent- resident van Lebak is geweest van 4 Januari 23 tot Maart 1856, bij de ontheffing van die betrekking ern stig werd terechtgewezen wegens zijn onvoorzichtige handelingen, en den 4n April d. a. v. op zijn ver zoek eervol uit den dienst is ont slagen. Naar aanleiding van het be richt in de bladen, dat door den goeverneur-generaal acht ambtena ren voor den burgerlijken stand in Indië werden gevraagd, had iemand uit Zeeland zich per adres tot den minister van koloniën gewend. Hier op kreeg hij ten antwoord, dat het bericht onjuist was en waarschijn lijk doelt op een aanvrage van amb tenaren vcor den burgerlijken dienst. (Midd. Ct.) Mevrouw Hansen, wier naam aan ieder, die de Hok Cantonkwestie gevolgd heeft, welbekend is, woont thans in Denemarken. Zooals men zich herinneren zal, werd, voorna melijk op initiatief van onzen consul- generaal te Penang, den heer J. A. Kruyt, een collecte op touw gezet om 'de zwaar beproefde vrouw stof felijk eenigszins tegemoet te komen. Die collecte is goed geslaagd. Naar in de Penang Gazette gemeld wordt is voor haar te Singapore, Penang en Deli bijeengebracht een som van ruim 5680 dollars (onge veer f 14,220). Alleen door de Deli- sche planters werd ruim f 5,350 aan mevrouw Hansen geschonken. De Penang Gazette brengt vooral hulde aan het edelmoedig optreden van den heer Kruyt. Het is van vrij algemeene be kendheid, dat het meerendeel der van de Nederlandsche bureaucratie uitgaande stukken niet uitmunt in losheid van stijl, fraaiheid van woor den of helderheid van gedachten- gang. Dezer dagen bleek ons, dat ze ook in de titulatuur haar eigen aardige uitdrukkingen heeft. Het adres aan een geneesheer luidde iZeer bekwame heer», terwijl men een apotheker aansprak met den titel: mei ervaren». Zelfs zonder zich van de echtheid te overtuigen, door het groote zegel lak en het stempel van het Mini sterie, dat den omslag versierde, voelt men als bij instinct, dat der gelijke titels alleen in het brein van een bureaucraat geboren kun nen zijn. (Arnh. Ct.) Op het oogenblik dat de Tjio- mas zaak weldra de pers zal gaan bezig houden, brengen particuliere mededeelingen van Java on6 het bericht, dat de verklaringen, door den heer E. P. C. Sol bij zijn rekest aan de Tweede Kamer overgelegd, naar Indië gezonden zijn en is zoo schrijft men ons verder het onderzoek naar de echtheid of juistheid dier verklaringen niet op gedragen aan den officier van ju stitie van Batavia, maar alweer aan denzelfden adsistent-resident Von Czernicky, die met Raden Penna het zoo eigenaardig onder zoek hield, dat tot de verbanning van de heeren Sol en De Sturler Jr. leidde. Dien adsistent-resident is een in de Soendaneesche taal extra- kundige controleur uit Pekalon- gan, de heer V., ter zijde gesteld. Dat ontbieden van zulk een per soon is hier een onnoodige comedie- vertooning; maar die controleur V. is een extra-Javanenvriend en onlangs uit de Preanger overge- linge pauze. Het werd stil in de kamer, zoo stil, dat men de vogels in hunne kooien kon hooren heen en weer trippelen en de klok luider scheen te tikken. Clementine bemerkte niet, hoe welsprekend dit zwijgen was, tot hare moeder verdrietig een luide zucht slaakte. Toen liep zij plotseling vuurrood de kamer uit. Toen zij op hare kamer kwam was hare eerste bezigheid niet het inpakken van hare benoodigdheden voor de reis, maar het schrijven van een brief aan Roger Walcott, opdat de bode, die daar 's avonds voorbij kwam, dadelijk het bericht van hunre vervroegde reis kon mee nemen. Daarop riep zij haar kamermeisje en liet zich hare kleederen en sie raden geven, waarmede zij zich op het feest van haren oom zou tooien. Bij elk stuk dat zij aanraakte, dacht zijWat helpt mij al die plaatst geworden om onder den zelfden adsistent-resident S. te worde gesteld, over wien hij zich in de Preanger ongunstig had uitgelaten, hetgeen een onderzoek na zich sleepte, bij welk onderzoek zou zijn gebleken: dat de uitlatingen ten laste van den adsistent-resident S. onjuist waren. Deze controleur V. is bijgevolg op zeer eigenaardige wijze bijzonder afhankelijk van den Goeverneur-Generaal en die ambte naar zit bovendien op zware lasten. Dat die vrijwillig op zich genomen lasten voor hem pleiten, ontneemt niets aan de waarheid dat hij hier door dubbel afhankelijk is in zijn loopbaan en van den Goeverneur- Generaal. Wat dat onderzoek zal uitmaken of zoogenaamd aan den dag brengen, moet de toekomst leeren. Met klem wordt gevraagdwaar om dat onderzoek niet den officier van justitie te Batavia opgedragen? Dagblv. Z.-H.) De Ariist. Ct. meldt het volgende als historisch Dierenbescherming wordt dikwijls overdreven en dan wordt die deugd bespottelijk; het volgende staaltje moge daarvan het bewijs geven. In Amsterdam woont een echt paar, Jantje en Netje; beiden zijn reeds twintig jaar in den echt ver bonden doch ongelukkig is die echt niet gezegend met kindereude toe vlucht werd dus van af de eerste jaren genomen tot honden en katten. Zoo leefden ze gelukkig met Mie netje, de poes, en Bello en Lietje, de beide honden. Wanneer de beestjes maar gezond waren was moeder gelukkig; zij beschouwde de dieren als hare kinderen, en behandelde ze met een bijzondere zorg. Doch in het leven vol geluk en zaligheid kwam een treurig oogenblik, een donkere wolk aan den helderen hemel. Lietje verkeerde in gezegende omstandigheden en klein en zwak als het diertje was, was moeder be angst, dat ze er dat niet goed zou afbrengen. De blijde of wel de angstige dag brak aan, en Lietje werd ziek. Op raad van Jan' werd de dokter ge haald en deze was van oordeel dat wanneer de verlossing kunstmatig geschieden zou Lietje het leven zou behouden. De dokter vertrok en des nachts waakten Jan en Netje bij het arme diertje, dat den volgenden dag he vige pijnen[zou ondergaan en beiden hoopten dat men hun niet zoo zwaar zou beproeven dat Lietje zou komen te sterven Op eens roept Jan uit: «Netje, ziet eens ik geloof het met Lietje afloopt; een stuipje denk ik, och ziet hij legt het hoofdje neer!» En stil en kalm ging de hond heen, zich weinig bekommerende over de treurigheid van hen die zich als zijne ouders beschouwden. Thans was Holland in last: Netje kreeg een flauwte, Jan was geheel van streek. De menschendokter werd gehaald en schreef iets kalmeerends voor. Den volgenden dag werd een haarfijn kistje besteld en op een zil veren naamplaat stond: Onze lie veling Lietje, overleden 25 Mrt. '87, geboren. Zes Amsterdamsche kruiers wer den verzocht zich in gala te kleeden en tegenwoordig te zijn bij de ter aarde bestelling. Voorop liep Jan een psalm zin gende; daarachter droegen de zes opschik, indien Walcott mij er niet in ziet? Lagen de kleeren in den koffer, dan streek zij er met hare hand over en zeide in zich zelf: Spoedig zijn er andere kleeren voor mij, als ik maar eerst zijne vrouw ben! Bij al deze gedachten was zij zoo gelukkig en tevreden, als zij nog nooit was geweest. In deze stem ming kwam zij later ook beneden, toen hare ouders reeds aan de thee tafel zaten. Was het een toeval of was het moederlijk beleid, dat den heer des huizes op dit thema gebracht had Fabiaan was, toen Clementine bin nen trad, druk bezig met het ver kondigen van den lof van Roger Walcott. Hij was des namiddagsin de stad geweest en had de voltooide brug met de kennersblikken van een praktisch man in oogenschouw genomen. Uren en uren ver in het ronde was geene brug te vinden, mannen de baar treurig weg. De tuinman had een graf gedol ven en na een korte doch krachtige aanspraak van Netje verdween de kist in de groeve, en met Jan roe pen ook wij: «Zijn asch ruste in Vrede!» Een juffrouw werd in de Bo- nifaciuskerk te Amsterdam een por- tem'onnaie met ruim zeven gulden uit haar mantelzak ontvreemd. Over de versiering van Am sterdam zegt het Hbl.: Haast zon der eenige uitzondering zijn de denk beelden der ontwerpers verwezen lijkt, dank zij de offervaardigheid van duizenden. Er is dan ook ner gens een poging gedaan om door bijzonder rijke versieringen van particuliere woningen de aandacht van hetgeen gemeenschappelijk tot stand is gebracht, af te trekken; ook in aanzienlijke wijken heeft men door samenwerking op enkele mid delpunten een schitterend geheel weten te verkrijgen, en wie op den Dam of op het Frederiksplein de werkzaamheden gadeslaat, zal zien hoe ook daar 't meeste wordt ge daan om in vereeniging fee6t te vieren. Men kan zich een denkbeeld maken van den aanblik, dien de stad zal opleveren, wanneer men door de Vijzelstraat wandelt, de straat die 't eerst in vollen feestdos prijkt; van de Munt en van de Prinsengracht uit heeft men een aardig gezicht op de werkelijk schoone eerebogen, die er opgericht zijn. Honderden smalle straatjes en stegen zijn geheel veranderd in groene lanen en feestpriëelen of aan de ingangen prijken bogen of poort jes van groen; overal wordt getui genis afgelegd van den geest die het volk bezielt. Op de eilanden, ten westen en ten oosten, wordt men niet minder aan het feest herinnerd. De Amst. Ct. deelt mede dat, na ingewonnen informatie, niets be kend is, als zouden de bewoners der Willemstraat van plan zijn aan Z. M. den Koning bij zijn komst aldaar, een gouden beker aan te bieden. - Een kelderbewoner uit den Haarlemmerdijk, bij de Oranjestraat te Amsterdam, wilde zijn geluk eens beproeven in de Staatsloterij. Hij nam met zijn zoon een 20ste lot enbij de eerste trekking viel er de f20,000 op. Het geld was spoedig gehaald en gedeeld. De man, bang voor stelen, verstopte zijn aandeel in het fornuis, om het den volgenden dag bij de spaarbank te bezorgen. Wie schetst echter zijn schrik, toen hij den an deren dag zijn schat miste, die spoor loos verdwenen was. Alle nasporiDgen door de politie zijn tot heden vergeefsch. Door den jager C. Koeman te Oudorp is, achter zijne woning, een prachtige otter geschoten, die de zeldzame lengte van 1.50 Neder landsche el had. Sedert het begin dezes jaars ver trekken elke week familiën van Texel naar Noord-Amerika. De zucht tot landverhuizen was nooit zoo groot als thans. Men schrijft aan de L. C.: Jl. Maandag woei het uit het zuidwesten; 's namiddags stond er een krans om de zon en 's avonds een rad om de maan. Een krans om de zon daar schreien vrouw en kin deren om, zeiden reeds oudtijds de die in soliditeit en schoonheid bij dit werk kon vergeleken worden. Den ingenieur zou de hem daarvoor toekomende eer bewezen worden, daarvoor stond hij, Koert Kasper Fabiaan, hem borg. Clementine zag vol verbazing haren vader aan. Zij vouwde de handen saam en wachtte zich wel den stroom van zulke heerlijke woorden te stuiten. Het kwam haar voor alsof goede geesten haar omzweef den en reeds voor de helft het goede werk verrichtten, dat zij zich had voorgesteld te doen. Zij wilde deze betoovering niet verbreken, dezen zegen niet storen. Wat zij zeggen wilde, als haar vader aan 't einde van zijne lofrede was, dat wist zij zeer goed; ze wachtte slechts een gunstig oogenblik af. Vóór echter de woordenvloed van den heer Fabiaan was uitgeput kwam er een nieuw berieht van Boppel, een brief, dien haar vader zeelieden, bij ondervinding wetende wat er te wachten stond. De Dins dag volgde met doodstil, somber weer en eene aschgrauwe lucht. Maar Woensdagnacht was het uit 't Noordoosten gaan waaien met regen en sneeuw, en weldra brak de storm los. Donderdag vooral was de wind zeer hevig, met nood weer soms op de hoogst onstuimige zee. Toch was de barometer gerezen en New-York had niet eens storm aangekondigd. Nu is het gisteren, de derde dag dat de Oostenwind, hoewel iets minder hevig, waait, en daar een oud spreekwoord zegt De Oostenwind, is een konings kind, hij waait maar drie dagen, hopen zee- en landlieden dan ook dat hij nu zijn rolletje zal hebben laten afloopen. Nu heeft de wind uit twee voor name stormhoeken geslingerd, maar waar blijven met al dat lenteachtig gevoel en de groeizaamheid?Omdat de crocus bloeit en de koekoek bo ven het bosch zweeft om een nest te zoeken, is daarom nog het wei land niet groen, maar dor voor Grasmaand. Omdat voor twee ge vonden kievitseieren, misschien voor eerstelingen nog wel sterk van smaak, f 15 werd betaald (een gek, die 't er voor geven wil, merkt een koopman in oud porselein aan)daarom is de kievit nog niet zoo geneigd het eierenleggen voort te zetten met de overtuiging dat het weer daartoe gekomen is. Men schrijft uit Leiden d. d. 7 April: Toen de Burgemeester onzer stad heden de zitting van den gemeente raad opende wees hij op het heuglijk feit, door een der wethouders eenige dagen geleden beleefd. De heer P. I. de Frémery toch had op 29 Maart jl. den dag gevierd, waarop hij vijfentwintig jaren lang als wet houder de stad zijner inwoning van dienst was geweest. De burgemeester wenschte den heer de Frémery geluk en verklaarde dat het hem genoegen deed de krachten van den jubilaris nog zoo onverminderd, zijn hoofd nog voort durend zoo helder te zien. De heer de Frémery bedankte voor de hartelijke woorden, doch meende eerlang de vervulling zijner betrekking aan jeugdiger krachten te zullen moeten overlaten. Te Oosterbeek slak zich iemand voor ongeveer zes weken bij onge luk met een beitel in een zijner handen. Thans is zijne hand in het ziekenhuis te Arnhem afgezet. In de vergadering der coöperatieve broodbakkerij «de Volharding», den 6n dezer in «Walhalla» te 's-Hage gehouden, werd door een der leden een sociaal-democraat ter sprake gebracht het adres in zake kwijtschelding van straf aan Domela Nieuwenhuis. Dat lid wenschte, dat de «Vol harding» tot steun van dat verzoek krachtig zou medewerken. Door een ander lid, niet behoorende tot de sociaal-democratische partij, werd in overweging gegevendaaraan niet meê te doen, omdat het naar zijne overtuiging verkeerd was op die wijze tweedracht te zaaien tus- schen de leden onderling, waarvan slechts 1/7 gedeelte aanhangers zijn der socialistische partij en verreweg het grootste gedeelte zich met die richting niet wenscht in te laten. De spreker, die deze overtuiging uitsprak, was hierop het voorwerp van allerlei beleedigingen van de zijde der sociaal-democratenen daarop ontstond een tooneeltje waarbij het zoo heftig toeging, haastig openbrak, en met eene ru we uitdrukking van misnoegen op de tafel wierp. Met groote stappen ging hij de kamer op en neer. Zijne vrouw zag bezorgd van haar werk op. Het was Clementine, die niets van baars va ders luim in verband met dien brief begreep, te moede, alsof het plotse ling nacht om haar heen werd. Oude slaapmuts, die tot geen besluit kan komen! zeide Fa biaan, na een oogenblik gezwegen te hebben. Ter wille van hem besluit ik om acht en veertig uur eerder te vertrekken en twee dagen in de hoofdstad te blijven, om aan zijn wensch te voldoen en tus- schen het middag- en avondeten is hij weer tot andere gedachten gekomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2