intrigues hebben schipbreuk geleden en evenzeer die van Ismaél voor zijn troonherstelwelk denkbeeld de sultan geheel verwerpt, terwijl hij zelfs aan Ibrahim, Ismaëlszoon, den terugkeer naar Constautinopel heeft geweigerd. De Pioneer van Allahabad zegt dat de toestand in Afghanistan zeer ernstig is. Het blad deelt het gerucht mede als zouden de Ghil- zais in de laatste dagen van Maart Kaboel zijn binnengerukt. De Emir zou naar Peschawur zijn gevlucht. Volgens andere geruchten zou de Emir dood zijn. De berichten van de Pioneer zijn tot heden nog niet bevestigd. Volgens berichten uit New-York, is Powderley de grootmeester der «Knights of Labour» van plan om naar Europa te komen om propa ganda te maken. Het landbouw-bureau geeft den stand van de wintertarwe in de Vereenigde Staten aan als 88, tegen 92.5 in 1886; die van rogge als 92, tegen 96. Haarlem, 12 April 1887. De Tweede Kamer is thans officieel bijeengeroepen tegen Dins dag 19 April, 's namiddags half drie. Het bestuur van de Duitsche Koloniale Vereeniging te Berlijn, heeft zich gewend tot den directeur van het Koloniaal Museum der Ne- derlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid te Haarlem, met verzoek om inlichtingen om trent de oprichting en organisatie dezer instelling, daar de Vereeniging voornemens is een Duitsch Kolo niaal Museum te vestigen. De Nederlandsche Cricket-Bond heeft besloten, den bondswedstrijd voor het jaar 1887 te Amsterdam of Haarlem te houden. De keuze van eene dezer plaatsen zal afhan gen van nadere inlichtingen en on derhandelingen. Voorloopig worden alle clubsleden van den Bond uit- genoodigd aan den wedstrijd deel te nemen. Vóór 1 Juni moet aan den secretaris kennis gegeven wor den of men aan den wedstrijd zal deelnemen. Mocht het blijken dat volgens het oordeel van het be stuur, het aantal dat zmh opgeeft te groot is, zoo behoudt het zich voor de regeling, die verleden jaar gevolgd is, opnieuw te doen gelden (provinciesgewijze mededinging). In dit laatste geval kan als vrij zeker gemeld worden, dat alsdau een per soonlijke wedstrijd voor batslieden en bowlers aan den grooten wed strijd zal toegevoegd worden, zoodat aan goede cricketers, leden van clubs die niet mede kunnen dingen, de gelegenheid geboden wordt zich te meten en te onderscheiden. De schietwedstrijd, welke van wege den Nederl. Schutterij-kader- bond op II en 12 Juli a. s. te 's-Hage zal worden gehouden, zal bestaan uit: 1. Korpswedstrijden in het individueel juistheidsschot op 150 en in het salvo-vuur op 200 m; 2. Personeelschieten, op de cir kelschijf op 150 en 200, en op de revolverschijf op 25 m; 3. Vrije banen, op de concoursschijf op 150 en 200 m., op de cirkelschijf op 150 m. en op onbekenden afstand, op de flobertschijf op 10 en 15 en op de revolverschijf op 25.; 4. Kam pioenwedstrijd op de concoursschijf op 200 m. liet, vooral niet omdat nu ook Koert, die zijn vader had hooren weggaan, weder verscheen, waarlijk niet zoo nuchter als straks. Clementine sloop tot voor de kamer haars vaders. Voorzichtig draaide zij de kruk van de deur om, deze was gesloten. Uit de vensters straalde geen licht. De heer Fabiaan had als gewoon lijk, wanneer het voorwerp zijner verstoordheid niet aanwezig was, het beste deel gekozen en zich aan een gezonden slaap overgegeven. Zijne dochter stond voor zijne kamer in de gang. Zij steunde het voorhoofd tegen den muur en begon bitter te schreien. Het geluk was haar zoo nabij gekomen, dat zij slechts de hand behoefde uit te strek keu om het te grijpen plotseling was die goede gelegenheid door een ellendig toeval verloren gegaan. Nu kon het wie weet hoe lang duren, voor haar opvliegende vader weder zoo goed gestemd was als De prijzen zullen bestaan in groote en kleine gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, diplo ma's, wapens en kunstvoorwerpen. Vcor het nationaal en inter nationaal concours, dat op 16 en 17 dezer door de schermvereeniging j Arena» te Rotterdam zal worden ge geven, hebben zich als deelnemers opgegeven 21 vereeuigingen nl.: «Hercules,» «Excelsior,» «Uitspan ning door inspanning», «Scherp schutters», allen te 's-Hage; «Een dracht maakt macht», «Minerva», «Oranje», «Vrije Wapenbroeders», «Excelsior»,Amstelvereeniging»en schermclub «Concordia», allen te Amsterdam; Onderofficieren vereeni ging uitNaarden; «Bato», «Sparta», beide uit Haarlem; «Donar», uit Delft; «De Leeuw der Nederlanden», uit Kralingen; «Algemeene Turn- vereeniging» «Eendracht maakt maakt», korps koninklijke Scherp schutters, «Oranje» en «Kenau Has selaar», alle te Rotterdam. Vrijdag jl. werd te Delft de eerste algemeene vergadering ge houden van leden der «Vereenigiug van voorstanders eener Nederland sche Octrooi wet.» Besloten werd de koninklijke goedkeuring te vra gen op de statuten, ten einde zich ter gelegener tijd met een adres aan de Regeering te wenden tot wederinvoering hier te lande van de sinds 1869 afgeschafte octrooien voor uitvindingen en verbeteringen. De vereeniging telt thans reeds tachtig leden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren A. Huet, mr. Gerard W. Schimmel, G. A. A. Middelberg, mr. C. Miran- dolle en H. W. E. Struve. Volgens het jaarverslag der «Noord- en Zuid-Holl. Redding- Maatsch.» werden op het gedeelte der kust, waarover haar werkkring zich uitstrekt, door haar toedoen, bij een tweetal zeerampen, 47 per sonen gered, terwijl geen verlies van meuschenlevens bij die gele genheden te betreuren valt. Het aantal geredde personen is hiermede sedert de oprichting der Maatschap pij tot 3000 geklommen. Booten, bootshuizen en het overig materieel- vorderden het gewone onderhoud. Aau Den Hoorn werd een nieuw Btation opgericht, alwaar een gebouw geplaatst werd tot berging van een reddingvlet, vervaardigd door den heer Zwanenburg te Texel. Te IJmuiden werd het Zuider-bootshuis een eind meer zuidwaarts g-eplaatst, omdat de zandstuivingen het ver voer der boot dikwijls zeer belem merden. Ten gevolge der bemoeiin gen van het Dep. van Marine werd het plaatselijk bestuur op ieder der stations in telephonische verbinding gesteld met de beambten der kust- verlichting. De pyrotechnische inrichting te Delft was wederom bereid de be- noodigde vuurpijlen te leveren. De noodzakelijkheid tot gebruikmaking van het pijltoestel deed zich echter niet voor. In December 1. 1. nam de heer J. C. de Ruijter de Wildt, kap.-luit. t. z. inspecteur van het loodswezen in het 3e distr., zitting in het bestuur der Maatschappij. Ook bij de plaatselijke besturen hadden verschillende mutatiën plaats. Het totaal der giften en legaten in 1886 ontvangen bedraagt f24.637,50. De balans ligt tot 15 April aan het bureau der Maatschappij, Singel 465, ter inzage, des morgens van 10 tot 12 uur. De Hollandsche IJzeren Spoor- hedenavond. Op reis, in 't gewoel en het feest- gejubel van de zilveren bruiloft op het landgoed aan de Poolsche gren zen.... zou daar eene goede gelegen heid te vinden zijn? Dat was zeer twijfelachtig. Clementine hoopte het wel; maar met een beklemd hart, zoo beklemd als zij zich in langen tijd niet had gevoeld, ging zij op dezen avond van den dag, die haar zooveel geluk had gebracht, naar bed. Evenals in die koortsnachten, toen zij troosteloos naar Walcott's liefde had gesmacht, ontweek haar nu de slaap, nu zij van zijne wederliefde verzekerd was. Haar vader stond den anderen morgen volstrekt niet vriendelijker op, dan hij zich 's avonds ter ruste begeven had. Wijl hij werkelijk zelf niet wist, wat hij in de hoofdstad zou uitrich ten en alleen bij zijn besluit was wegmaatschappij zal extra-treinen laten loopen op Woensdag 13 April van Amsterdam naar Rotterdam. De internationale roeiwedstrijd te Arnhem is vastgesteld op 3 Juli. De Leeuwarder IJs-club heeft te voorzien in een nadeelig saldo van f 4800. Men wil dit, zoo noodig, dekken door een hypothecaire lee ning. Op de ijsbaan? De door de Handboogschutterij «St. Sebastianus» te Sittard te ge ven internationale wedstrijd ter ge legenheid van haar 400-jarig bestaan, op Maandag 30 Mei e. k., belooft schoon te worden. De uitnoodiging door het bestuur tot alle binnen- en buitenlandsche handboogschutterijen gericht is reeds door een aantal ver- eenigingen aangenomen. Acht prij zen zijn uitgeloofd. Om aan den wed strijd te kunnen deelnemen moet een vereeniging-ten minste zes schut ters afvaardigen. Na afloop der fees telijkheid ontvangt elk gezelschap een herinneringsmedaille. Men meldt ons uit Haarlemmer meer: Het verhuizen naar de Nieuwe Wereld wordt aantrekkelijk. Nauw zijn de eerste emigranten uit Aals meer (een viertal gezinnen) naar Amerika vertrokken of ook anderen, zoowel in die gemeente als te Haar lemmermeer maken zich gereed de reis naar het Verre Westen te aan vaarden. De gunstige berichten van kennissen ontvangen, gevoegd bij de weinige verdiensten in deze ge meenten, doen velen tot den over tocht besluiten. Zaterdagmorgen kreeg een werk man van den pelmolen op de Mui- dergracht te Amsterdam een slag vau een riem van het groote vlieg wiel, zoodat hij van boven naar beneden op een hoop steenen ge worpen werd. Meer dood dan levend is hij naar 't Gasthuis gebracht. Vrijdag avond zal te Amster dam een voorstelling van Chinee- sche schimmen plaats hebben op de Pijpenmarkt. Een groot linnen doek wordt gespannen, en uit het gebouw «Concordia» zullen daarop uit een toestel met electrisch licht de scha duwen geworpen worden. Over de versiering van Ra penburg te Amsterdam deelt het Hilai mede: Aan den ingang der straat, aau het Rapenburgerplein, zijn op de hoekeu twee torens geplaatst, welke door een boog zijn verbonden. Iedere toren is versierd met een tropee, met de aloude wapens van het ge slacht vanNassau,en van Amsterdam. In het midden der straat bevindt zich eene travée van een boog, in de flanken voorzien van venstertjes met afhangende draperie en door torentjes bekroond. Boven den boog zijn tropeeën aangebracht met de wapens van Amsterdam en van Oranje. Aan het einde der straat bij de Peperstraat staat eene poort met twee torentjes, uitmakende een ge deelte van den stadsmuur. In het front eene tropee met het wapen van Amsterdam. Tusschen de poorten zijn op af standen gedrapeerde feestpalen ge plaatst. Het geheel is in middeleeuwschen stijl ontworpen en wordt des avonds verlicht. De jongen, die eenige dagen geleden in de Moriaanstraat te Am- gebleven om zijne waardigheid als heer des huizes op te houden, zoo was hij, om zijne verbolgenheid te voltooien, nu ook ontevreden met zich zelf. Liever wilde hij echter zelf gehoorzamen aan zijn eens uit gesproken bevel, dan tegenover de zijnen het onnoodige er van te be kennen. Nu zou het herroepen ook weinig meer gebaat hebben. Zijne vrouw had haar werk klaar, de koffers waren op het rijtuig geladen, het ontbijt, met 't oog op de reis wat uitgebreider, stond gereed. Moeder en dochter kwamen met roode oogen aan tafelde eene had den halven nacht doorgewerkt, de andere den halven nacht geschreid. Fabiaan liet zijne blikken nu op de eene dan op de andere rusten; hij gevoelde, hoewel niet geheel duidelijk, dat hij schuld droeg aan de onnatuurlijke kleur dezer oogen. Dat deed hem in stilte wel leed, sterdam met de tram in aanraking kwam en daarbij eene zware kwet suur bekwam, is gisteren aau de gevolgen daarvan overleden. Het kantongerecht te Amster dam veroordeelde een «illusionist» tot een boete van f 20, wijl hij, of schoon geen vergunning bekomen hebbende van B. en W., toch in een publiek lokaal zijn «Stella», de zoogenaamde halve vrouw, had ten toongesteld. De verdediging van den illusionist was inderdaad curieus hij betoogde o. a. dat hij, door de «kunstmin» aan te wakkeren onder de «heeren militairen, dienstboden en werklieden» zijn geacht pu bliek het zijne ter verbetering der sociale toestanden had bijge dragen Ditmaal werd den man een schoone «illusie» ontnomen! Uit Amsterdam wordt van gisteren gemeld: De aanblik, dien Amsterdam thans oplevert, is onbeschrijfelijk. Prachtig lenteweder lokt de gansche bevol king op de straat, zoodat bijna overal eene ontzaglijke menigte zich verdriDgt, vooral in de Jordaan, de Jodenbuurt (waar ceremoniemeesters op uitstekende wijze de orde hand haven), de Kalverstraat en den Nieuwendijk. Er bewegen zich honderden rijtui gen met stadgenooten en vreemde lingen, die met treinen vol, voor namelijk langs de Oosterlijnen, aan komen; de trams zijn bezet tot de imperials toe. Overal heerscht een voortreffelijke geest en de grootste orde, tot zelfs in de geringste buurten. Vau dron- schap geen spoor. In de Jordaan worden Oranje liederen verkocht, op den rug waar van het programma voor de fees telijkheden vermeld wordt. Daaruit blijkt, dat Woensdag a. s. HH. MM. een bezoek zullen brengen aan de Willemstraat, waar een geschenk zal aangeboden worden en g;atie zal worden gevraagd voor «de nood lottig veroordeelden van het Juli- oproer». Alles draagt het kenmerk, dat Amsterdam aan den vooravond staat van een zeldzaam schoon en indruk wekkend feest. Het is nog maar betrekkelijk weinig jaren geleden, dat eene fatsoenlijke dame, tegen beurstijd, niet gevoegelijk de Kal verstraat kon passeeren, Zelfs meisjes van diep in de veertig durfden liet waagstuk niet bestaan. Dat is nu veel veranderd, en deze wijziging in de zeden valt samen met de gewoonte, die meer en meer ook in meer of min deftige kringen ingang be gint te vinden, dat dames café's, althans bierbuizen, bezoeken. Van de oprichting der „Port van Cleve" dagteekent in deze de victorie. In den beginne kwamen de dames er alleen des zomers een luchtje scheppen in den tuin later hebben zij er ook den winter aan geknoopt. Zoo is er van jaar tot jaar voortschrijding op emancipatorisch gebied merkbaar. En hoe verder de dames gaan, hoe verder wijken de mannen. Op de bierpaleizen zijn de kneipen gevolgd, waarheen de mannen nu trekken, en het vrouwelijk element tot nog toe alleen vertegenwoordigd is door de „Kellnerinnen". Straks, daar kan men ze ker van zijn, zullen de dames ook hier den drempel overschrijden, en men zal de mannen tot bierkelders en spelonken zien afdalen. Niet, dat de Amsterdammers vrou wenhaters zijn, maar men wil wel eens „onder elkaar" zijn 1 Intusschen geloof ik niet, dat deze om keer in de zeden verder gaat dan tot den uiterlijken vorm. Hoe dit wezen moge, de Kalverstraat zelve heeft er zeer door ge wonnen, in uiterlijk aanzien, in gezellig heid, in kleurschakeering, in pikante te genstellingen nu dames van fatsoen er met die van half-fatsoen zeer zusterlijk maar hij wilde er niets van laten merken. Hij nam zich echter voor om beide dames in de residentie een fraai cadeau te koopen, dat zou hen wel met de vervroegde reis verzoe- zoenen. Uitwendig was hij nu echter nog onhandelbaarder, om niet te verraden wat in hem omging. Roger Walcott was, tengevolge van den brief, dien hij dezen mor gen ontvangen had, aan het station gekomen. Hij trof de familie, die reeds ingestapt was aan in eene coupé, waarin reeds drie of vier andere reizigers hadden plaats ge nomen. De trein was meer dan vol. Deze omstandigheid hoopte nieuwe kolen op het vuur van ontevredenheid, dat reeds in het gemoed van Fabiaan helder opvlamde. Hij, die zich voor een der voornaamste zoo niet voor den allervoornaamsten grondeige naar uit den geheelen omtrek hield, was uitermate vertoornd, dat con samen gaan. Voor de mannen is er even wel het gevaar toegenomen. Zelfs de bor den aan den in- en uitgang der straat, waarop in blauwe letters op wit email, het waarschuwend teeken „rechts houden!" prijkt, hebben menigeen niet kunnen be hoeden voor afdwalingen naar links. Ik heb nog nooit eene goede beschrij ving van de Kalverstraat gelezen. De kunst schijnt niet bij machte, haar bij de seconde wisselend beeld op het papier te lixeeren. Ik zal mij dan ook van eene poging om het anderen te verboteren, onthouden. Maar één raad wil ik niet achterhoudenhij geldt niet het feestgetij dat op komst is, hij geldt voor alle tijden. Gelijk eene gol vende zee, ziet gij 's avonds, als de winkels hel verlicht zijn, eene onafzienbare men- scheumassa zich langs gezegde Kalverstraat bewegenernstig, deftig, zwijgend, voetje voor voetje, zonder bepaald doel, zonder één oogeublik verandering in tempo. Mis trouwt dien ernst, die deftigheid, o, jon gelingen! Er is iets onbeschrijfelijk ver- lokkends' in die pantoffelparade en ik raad geen vreemdeling, die den Hollandschen trein van negenen wil halen, ten 8 ure op de Muntsluis zich in deze menigte te wa gen, met de bedoeling om al voortwande- lende de houten loods van het Centraal station te bereiken. Hij komt er nooit! Hij voelt zich opgenomen, en zacht voort bewogen, gewiegeld op de baren der zwoele lucht, en hij laat zich stil voortdrijven, tot hij bij „Zeemaushoop" op den Dam geschoven, tot de ouaangeuame ontdekking komt van te laat te zijn voor den trein van negenen. Het best doet hij dan, zich terstond naar het station te spoeden, voor den trein van tienen, tenzij hij gevaar wil loopen, voor de verzoeking ten tweeden en ten derden male te bezwijken en eerst den volgenden dag boven water te komen. Zoo zijn er veleu verdronken! De Kalverstraat is eene straat van luxe, in tegenoverstelling van haar verlengde, aan beide zijden, de Keguliersbreestraat en den Nieuwendijk. Dit karakter ik ook neer gelegd in hare versiering ter eere van het koningsfeest. Aan de hoofdingangen (Dam on Muntsluis) staan twee „colonnes rustra les", acht meter hoog en decoratief be schilderd. Aau weerszijden van iedere kolom be vinden zich selieepsnebbeu, die lantaarns torschen, terwijl eene derde lantaarn den top kroont. Een overvloed van bloemen en guirlandes om de kolommen geslingerd, verzachten en vervroolijkeu de ietwat strenge vormen dezer eerepoorten. Langs de huizen ter hoogte van de pullijst han gen slingers van groen en bloemen, die de kolommen met elkaar verbinden en op afstanden van drie meter een ophaugpunt hebben, waar zich eene vlag bevindt, die in eene corbeille met bloemen rust. Tel kens om de andere vlag, aanschouwt men de oranjekleur; de overige dundoeken, die bij honderden geteld worden, zijn afwis selend nationaal en internationaal. Chi- neesche ballons en illumineerglazen vor men een grillige liju langs do huizen. In het midden van de straat, telkens op negen meter afstand, hangen lustres, elk met honderd vetpotjes; in het geheel telt men tachtig dezer kronen. Het is eene oorspronkelijke wijze van versiering, die een uitnemend fraaieu in druk maakt, verre te verkiezen boven de gewoonte om enorme lappen dundoek uit de zoldervensters te hangen. Deze benemen al het licht en geven iets zwaarmoedigs en bedompts aan onze toch reeds nauwe straten. Luisterrijk is de versiering van den Dam. Acht monumentale standaards, ter hoogte van zeventien meter, met vlaggen en bloemen getooid, dragen electriscke lampen, die eene zee van licht op de omge ving zullen werpen. Rondom het monu ment (dat men, toen kroonprins Willem meerderjarig was, prachtig getooid heeft gezien) is een vierkante, breede sokkel getimmerd, overgaande in een basement, waarin de wapens der pr -vinciën zijn aan gebracht en waarop acht standaards met banieren zijn geplaatst. Op het basement verheft zich een piédestal met nissen, die allegorische voorstellingen bevatten, door vrijstaande kolommen geflankeerd. Eene bloemversieriug geeft het geheel een be- ducteur noch chef hem eene plaats konden aanwijzen, die met zijne waardigheid overeen kwam. Toen nu eindelijk Roger Walcott, die toch als ingenieur der nieuwe brug hier een woord had mee te spreken, hierin evenmin slaagde, toen vond hij ook dezen onbeleefd, verre van a.tent en bromde ontevreden in zijn baard. De Amerikaan verloor, door de moeite die bij aanwendde om de familie eene betere plaats te bezor gen, het laatste kwartier, dat hij nog met Clementine had kunnen spreken. Met korte woorden en lange hand drukken namen moeder en dochter afscheid van hem. De schel weer klonk.... nog één blik uit de ziel volle oogen van Clementine.... een laatste groet.... een wenken met de hand en de trein verliet ratelend het statioD. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2