koorlijk aanzien en vier fonteinen werpen heldere stralen duinwater omhoog. Kenmerkend is, dat men het monument op den Dam geheel betimmert, en dit gedenkteeken aan 's Konings oog onttrekt. Nu is dat monument juist niet fraai van lijnen, maar mag men ten pleiziere van den volksgeest in 1887, den volksgeest van 1880 zoo maar, niet illumineeren, maar //elimineeren" P De lijdensgeschiedenis der versiering van het Damrak is in dit blad reeds met een enkel woord aangestipt. Het Damrak is, sinds het gedeeltelijk werd gedempt, en de nieuwe beurs er niet verrijst, een ver waarloosde plek gronds, een dagelijks terugkeerend verdriet der bewoners, die er het uitzicht op hebben. Voor de April feesten wordt het Damrak in een tijdelijk plantsoen herschapen en de Dam-rakkers zijn benieuwd of het stadsbestuur den moed zal hebben, na afloop der feesten, den ouden onooglijken staat wederom terug te brengen. De Nieuwendijk draagt in hare versie ring een gansch ander karakter dan de Kalverstraat, doch men laat er zich niet onbetuigd, liet fraaist is echter de zooge naamde Korte Nieuwendijk, aan wier in gang, naar het Centraal-station gekeerd, eene groote eerepoort is opgericht, waarop het in zijn eenvoud welsprekende Welkom, den grijzen Vorst bij zijne blijde inkomst reeds van verre toeblinkt. Eigenaardig is op de Keguliersbreestraat, dat met eene der fraaiste, zoo niet de fraaiste eerepoort prijkt, het uitzicht in den zoogenaamden Duvelshoekeen warnet van straatjes, stegen en sloppen, waar alle be kende en befaamde Amsterdamsche straat vermaardheden hunne woning of slaap stede vinden. Ook hier staat eene eerepoort, gekrooud door de borstbeelden van den Koning en de Koningin, voor den ingang en geen kluis in dezen doolhof, die niet groen gemaakt is van den grond tot den nok. De opschriften dragen hier een zeer religieus, schier oud-testamentisch karakter, kenmerkend vooral in deze om geving van orgeldraaiers, scharenslijpers, liedjeszangers en vuureters. //Eert Goden vreest den Koning!" //Geeft God de eere z/God spare den Koning en de Koningin Deze en dergelijke opschriften zijn er schering en inslag. De Keizersgracht heeft zich nog zeer in te spannen, wil zij kunnen wedijveren met den Duvelshoek Donderdagavond is te Leiden een paard aan den Rijnsburger Singel op den hol gegaan, met een melk wagen achter zich, met het treurig gevolg dat zekere aan denMaresin- gel wonende W. van W., oud 52 jaren, die met goed gevolg reeds meermalen hollende paarden had gegrepen, nu door dat dier een eind weg medegesleept en onder de voorwielen van den wagen ge raakte. Paard en wagen zijn te water geraakt, terwijl v. W. voor dood werd opgenomen. Na voor- loopig geneeskundig te zijn gehol pen, is hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Naar men ver neemt, heeft hij belangrijke kneu zingen aan den linkerarm en moet het linkerbeen tot aan de knie wor den afgezet. Tevens bekwam hij eene ernstige verwonding aan het hoofd. Zijn toestand was nogal bedenke lijk. De Leidsche Ct. meldt: Donderdagmiddag vertoonde zich langs de Breestraat en andere stra ten het oefenings-eskader voor den driewielerspostdienst. Erg vlug zag een en ander er nog niet uit, doch oefening baart alles, en vooral vlug heid. 't Zal echter voor verschillende bodenbeenen een heeL toer zijn voor zulk werk de noodige lenigheid te krijgen. Ze zullen niet weten waar zë 't hebben. Een 200 tal kleine jongens doorkruisten Zondagavond te 's-Hage verschillende straten onder het zin gen van zoogenaamde socialistische liederen. De knapen droegen stokken met roode en zwarte vlaggetjes en brachten eene menigte menschen op de been. Op den Lutherschen Burgwal heeft de politie aan dezen optocht een einde gemaakt. Zaterdag middag te circa half twee werd de Haagsche brandweer gewaarschuwd dat de gebouwen der artillerie nabij Schevingen in brand stondenbij ond.rzoek bleek dit een val-ch alarm te zijn; al thans het feit kwam hier op neer, dat het heidekruid over ongeveer 3000 meter oppervlakte in brand stond. Door de manschappen der wacht bij het artilleriepark werd de heidebrand gebluscht. De plaat selijke commandant en de plaatse lijke adjudaut waren terstond bij het bekend worden van het ge rucht op de plaats des onheils ver schenen. Scheveningen is sedert een paar dagen van telefonische verbinding met Den Haag verstoken. Een zeer groot deel der palen is tegen den grond geslagen, gedeeltelijk door den storm, maar grootendeels door verrotting der palen; de stoomtram reed de over den weg liggende draden stuk. De N. R. Ct. meldt: Dat twee lingen beiden eenen leeftijd van 86 jaren bereiken, mag wel eene zeld zaamheid heeten. Dit voorrecht is Maandag 11 dezer aan twee onzer stadgenooten ten deel gevallen. Het zijn de gezusters Geerlruda de Held, weduwe M. Ignatius, en Kaatje de Held, weduwe J. van der Pijl. De beide oude tweelingzusters genieten nog de beste gezondheid. Voortaan bestaat voor personen, die verlaDgen zich in het vak van hoefsmid te bekwamen, gelegen heid gebruik te maken van de les sen, die in dat vak aan 's rijks- veeartsenijschool te Utrecht worden gegeven. Belanghebbenden moeten te dien einde hun verlangen kenbaar maken aan den minister va*1 Binnen- landsche Zaken. Vrijdagnacht is in de R. K. kerk te Bemmel ingebroken. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, is er echter niets ontvreemd, maar wel heeft men een gebroken ploegijzer of kouter in de kerk gevonden, waarmede pogingen waren aange wend om de kasten, waarin de kost baarheden der kerk waren gebor gen, open te breken, zoodat men onderstelt, dat de onbekende inbre kers door de eene of andere oorzaak zijn gestoord, en de vlucht hebben genomen, voordat zij hun doel had den bereikt. Het ruim tweejarig kind eens ar beiders te Garnwerd liep met een broodje van tafel weg, maar liet het bij ongeluk in een pot met water vallen. Bij de pogingen om het daar uit te halen, viel het kind daar mede in. Het werd er levenloos uitge haald. Zaterdagmorgen werd te Ooster beek door de politie aangetroffen een 10-jarig meisje, 't welk den nacht slapende had doorgebracht op een houtmijt. Eerst gaf zij op thuis te behooren in Arnhem, later in Wageningen. Toen de politie met haar op beide plaatsen geweest was, bleek het, dat zij te Doetinchem woonde en genaamd was A. A. E. Zij verhaalde, hare woonplaats ver laten te hebben door de voortdu rende dronkenschap van en vecht partijen tusschen haar vader en moeder. De reis tusschen Doetin chem en Oosterbeek heeft zij ge deeltelijk gemaakt door ongemerkt plaats te nemen achter een goede renwagen van een tram. De politie zal nu zorgen, dat zij weder bij haar ouders terugkomt. Als een bijzonderheid meldt men, dat een inwoner van Oostburg in het bezit is van eene fuchsia, die nu vijftig achtereenvolgende jaren gebloeid heeft. De vermisti 17-jarige Antje Pere boom te Kampen is Vrijdag daar weder in welstand aangekomen, en onder behoorlijk geleide naar de ouderlijke woning teruggebracht. Bij het graven in den onbewerk- ten bodem in Drente werden in den laatsten tijd dikwijls steenen beitels gevonden. Er zijn er daaronder soms zeer fraaie, waarvan er aan het Drentsche museum van oudheden te Assen werden gezonden. De meeste dezer beitels zijn van grijsgroene kleur; sommige zijn zwart. Ook de afdeeling Leewarden van het «Nederlandsch Werkliedenver bond» heeft, op voorstel van den voorzitter, den heer O. Rommerts, besloten adhaesie te betuigen aan het adres van de lieeren Pekel haring c. s. in zake politieke mis drijven. Een dezer dagen moest te Weert een bezoeker eener herberg, wegens gemaakte schuld aan drank, aan den herbergier zijne broek in pand afstaan. Half gekleed, tot groot ver maak der jeugd, keerde hij huis waarts. GEMENGD NIEUWS, Uit Leuven wordt gemeld, dat een jongeling die het beroep van wildstrooper uitoefende, te Berthem aan de dochter van een herbergier het hof makende, deze, omdat zij zijn voorstellen van de hand wees, met een geweerschot heeft gedood. Onmiddellijk heeft de moordenaar zichzelf in de handen van het ge recht gesteld. Hij is algemeen be kend als van een slecht gedrag en werd uit dien hoofde vroeger uit het leger weggejaagd. De bibliotheek van den be roemden geschiedkundige Kanke is verkocht aan eene universiteit in de Vereenigde Staten. Te Freiberg, in het koninkrijk Saksen, is de nytroglicerinefabriek der «Dynamiet Trust Company# in de lucht gevlogen. Een ongeval, dat echter nog gelukkig afliep, trof eenige dagen geleden den bekenden circus-direc teur en handelaar in wilde dieren Hagenbeek. Deze had te Hamburg op het Heilige-Geest-veld een groote tent opgericht, waarin hij des avonds met zijn kunstrijder», kunstrijderes sen, olifanten, enz. een eerste voor stelling geven zou. In den loop van den dag slak echter de wind zoo hevig op, dat de tent op verschei dene plaatsen scheurde en groote palen, die haar steunden, uit den grond werden geheven. De werk lieden hadden tegenwoordigheid van geest genoeg het lichte gebouw zoo snel mogelijk af te breken en per soonlijke ongelukken hadden dan ook met plaats. De olifanten bleven zeer rustig en lieten zich gewillig naar de naburige stallen geleiden. De volgende week zal het circus echter weer worden heropend. Een der oudste christelijke gedenkteeken-n uit den grijzen voortijd, welke het noordelijke ge deelte van Pruisen bezit, zal weldra bedolven worden in de baren der Oostzee, 't Is de meer dan 700 jaren oude kerk van het dorp Hoff, bij Kammin in Pommeren. Sedert een reeks van jaren heeft de stroom dat gedeelte der kust meer en meer ondermijnd en doen instorten. In 1806 lag de kerk nog 48 voet van den rand der kust; ten jare 1864 was dit verminderd tot 9 v. enthans reikt de noordwestelijke muur reeds verder dan de steile kust, zoodat zij vermoedelijk binnen korten tijd zal instorten en verdwijnen. Hoever de kerk, de daarnaast staande school en andere gebouwen oorspronkelijk van de kust verwij derd waren, weet men niet met zekerheid, maar reeds in 't begin van haar bestaan werd zij door de zee bedreigd, die haar sloopings- werk weldra zal hebben voltooid. Uit Jever wordt gemeld, dat het den Getreuen aldaar eindelijk den 7n dezer is gelukt, de 101 kiviets- eieren voor dit jaar den rijkskanse lier toe te zenden. Daar was bij gevoegd dit versje: «Freuet unse Kanzlcr sick, Freut wi uns nicli minner, Hocli lew' Du, Geburtsdagskind, Hoch Uien Fro uu Kinner". De zaak-Pranzini begint ver velend te worden. Eiken dag be vatten de bladen vele en lange ver balen, maar men komt niet veel verder. Alleen is het gebleken dat Pranzini kort vóór de misdaad een mes had gekocht; volgens Brouardel was de moord met een dergelijk werktuig gepleegd. Geissler, dien men blijft zoeken, wordt niet ge vonden, en Pranzini blijft ontkennen. Men had enkele vroeger gepleegde misdrijven aan hem toegeschreven, maar éen voor éen blijken die ver moedens ongewettigd te zijn. Som migen beweren dat Pranzini tot hiertoe zijn waren naam niet heeft opgegeven. Te Parijs is onder toezicht van den heer Mesureur, voorzitter van den gemeenteraad, eene school geopend voor loodgieters, om dezen te leeren hoe zij bij het verrichten vanhunarbeidnadeel voorde gezond heid kunnen vermijden, zooals be derf van drinkwater, gevaar bij het inleggen van groenten, enz. Het initiatief is genomen door de syn dicale kamer der lood- en zinkwer- kers. Het onder wijs loopt ook over de techniek der loodbewarking. In een Fransch proces is uit gemaakt, dat een slotenmaker niet het recht heeft een sleutel na te maken, die hem door den eerste den beste wordt gebracht. Indien zij niet persoonlijk hun cliënt ken nen, mogen zij hun werk slechts aan de aangewezm woning afleve ren om zich er van te vergewissen, dat de bestelde sleutel behoort aan de aangewezen deur. Wordt die voor zorg verzuimd, dan zijn zij civiel verantwoordelijk voor de misdrijven, die door hun indirecte medeplich tigheid worden gedreven. Van drie prachtige saffieren, die deel uitmaken van de verzame ling der Fransche Kroondiamanten, die weldra onder den hamer komen, zijn twee door een professor in de mineralogie bevonden onecht te zijn. -Mme. Olympe Andouard te Parijs heeft pogingen gedaan om een nieuwen Vrouwenbond op te richteD. Niet alleen de vrouw-zelve moet, volgens haar, de vrouwen kwestie uitmakenevenals het blanke ras aan de slavernij der negers een einde maakte,zoo rust ook op den man den plicht, om de vrouw te bevrij den. Zij stelde voor, een «Vereeniging tot bescherming der vrouwen, zoo noodig naar het model der Veree niging tot bescherming van dieren# te stichten. Zij hoopt, binnen kort een vijftigtal Afgevaardigden, zonder onderscheid van politieke overtui ging, aan het hoofd dier Vereeni ging te zien. De heeren Clovis Hu- gues en Paul De Cassagnac zullen het wel met elkaar eens worden, meende zij. Mme. Andouard wil ver andering van enkele artikelen van den Code. Een der gevallen zal h. i. zijn de vermindering van het aantal oude vrijers, die allen, zonder uitzondering, op hun veertigste jaar al acht-of tien maal de galeien verdiend hebben. Uit Monte Carlo wordt van den 7n bericht, dat daar waarschijn lijk tengevolge van de jongste aard beving, een grondverschuiving heeft plaats gehad.Zware rotsmassa's zijn op de spoorbaan en den rijweg ge stort en hebben het verkeer ge stremd. De van Cannes en Mentone komende treinen ontkwamen als door een wonder het gevaar van derail- leeren. Sir Owen Lanyon, bekend door de rol welke hij gespeel heeft bij de inlijving van de Transvaal, is na een lange en pijnlijke ziekte te New-York overledeD. Een vader die zijn kinderen een boeiende beschrijving van de woestijn Sahara wilde geven, zeide o. a., «dat er geen andere levende wezens in worden gevonden, dan de verbleekte beenderen van ver hongerde kameelen.» LETTEREN EN KUNST. Mej. Bettaque van de Rotterdamsche opera en de heer Willem vau Zuijlen luisterden Zaterdagavond door hunne belanglooze, zeer gewaardeerde medewerking eene uitvoering op, door dilettanten in den Stadsschouwburg gegeven ten voordeele van de algemeene armen te Amsterdam. Te Rotterdam is op ren zolder onder oud kinderspeelgoed een Stradivarius ont dekt met het volgende opschrift: «Antonius Stradivarius cremonensis faciebat anno 1724". De schilderij van L Alma Taderaa. welke eeniren tijd geleden te Rotterdam is tentoongesteld: «Keizer Badrianua bezoekt eene Romeinsch Britscbe pottenbakkerij", is op eene openbare veiling te Londen verleden week verkocht voor ruim f98 0. LEGER EN VLOOT. Binnenkort zullen vanwege het departe ment van Oorlog op de Maas bij Brielle op groote schaal proeven worden genomen met het doen springen van torpedo's door middel van schietkatoen. Da heer W. G. Weier te Arnhem heeft 'zich tot Z. M. den Koning gewend, om ver gunning tot oprichting van de Vereeniging ot bevordering van 's lands weerbaarheid /,de Volksklasse" te Arnhem. Het bestuur van het Noord Hollandsch Paarder.stunboek heeft tot keurmeester ver kozen den officier paardenarts 2e kl. W. G. van der Wal. JACHT EN VISSCHERIJ. Sedert tal van jaren heeft de haringvis scherij langs de Zweedsche en Noorweegsche kusten zulk éen gunstigen uitslag niet op geleverd als gedurende dit jaar. Volgens het rapport van de rijkscommissie voor de zee- viBscherijen, is gedurende Januari en de eer ste dagen van Febr tot op den 5en dezer maand, gevangen 329.' 09 ton, geschat op een waarde van 687.031 kronen. Ook langs do Duitsche Noordzeekust wordt zeer veel haring gevangen. De markten zijn z<5<5 overvoerd, dat de afzet van hot artikel in Zweden en Noor wegen zeer langzaam gaat. Al3 mest voor den akker is geen prijs te bedingen en zoo heeft men een nieuw product uitgevonden, namelijk vischkoeken om als veevoeder te bezigen. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. Mej. M. W. C. de Koning, surnumeraire by de posterijen, heeft dezer dagen met veel succeB examen afgelegd voor de betrekking van commies bij de posterijen. Op de lijst der geslaagden werd mej. De Koning No. 2 ge plaatst. Zij is de eerste da-re in Nederland, die dit examen heeft afgelegd. De heeren J. M. van den Driessen Ma- reeuw en J H H. B A. van Lierop, beiden snrnumerairB te postkantore te Vucht, heb ben met goed gevolg 't examen a'gelegd voor commies der posterijen. CoiMafiaaï ias Politie te Haarleu. roofwsrpen sijn dagelijks, uitgezonderd 1londsgê, fan 'a middags 12 tot 2 ure, '"or 'r vrmaars terug te bekomen. Een steekbeitel. Een fantasie-armband. Een broche van perle d'amour. Twee beursjes met eenig geid Een paternoster. Een onder stuk van een bloedkoralen oorbel. Een roode zakdoek, bevattende circulaires van de dia- konie der Ned. Herv. kerk, benevens een blikken kruik. Een muilkorf Een zwart vier kant doosje, bevattende eenige Nederland- sche en vreemde muntstukken. Een jongens jas. Een ijzeren kilogram. Een ring met sleutels. Een servet. Een paar zwarte vilten pantoffels. Een koperen houdenhalsband. Twee kniestukken Een portemonnaie met eenig geld. Eenige sleutels. \p aLraat gs7ondaa. 'a df- Tramwagens achtergelaten. Vijf parapluies (nog onafgehaald). Terug te bekomen bij juffr. Derx, Nieuwe Gracht 62, een dameswerktaschjeaan het kantoor der Gomeente-Reiniging, een zilveren armband, een zilveren lepeltje, een oude por temonnaie met een lombardbriefje No. 1143 25 Aug. 1886. Haarlem, 12 April. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.witte tarwe f 7.a f 6 80 rogge 0.a f 0.haver f3. - a f2.875 Garst 0. - a f0.Duiven- hoonen f7.- f 6.60 Paardenboonen f 0. a f 0.— Bruine boonen f 0.— a f 0.Groene Erwten f0.— k f0.— Witte Erwten f0. k f0.Capucijners 0. a f0.— Kanarie zaad f 0. f 0.— OliezRad f0.— k f0. Koolzaad f 0. - a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.— Bruin mosterdzaad f 0.— a f0.— Karweizaad per 50 K,G. 0. 'ÜÜ8TEKD. SA, 12 April. Da prjjzgn dor ardappelen war®n ala volgt; Friesche Dokkumer Jammen f2.65 a 2.90, dito Franeker f 2 60 a 2.70; dito Engelsche f2,1") a 2.15; dito Hamburger f0.a 0. Zeeuwsche spuiache Jammen f 2.90 a 3.90; dito Flakkeesche f 2 90 a 3.30, dito Blauwe f3.— a 3 50; Geld. Blauwe f3.20 a 3.30, dito Roode f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f2.30 a 2.50; Duin Zand f3.a 5.Friesche Champions f 0.a 0. Saksische Jammen fG.a 0.Pruisische Roode f 2. a 2.10, Maastrichtscbe Roode f2.30 a 2.40, Friesche Hamburger fO.-— a 0.Groninger Turken f 0.a 0.Haar lemmer Zand Muisjes f0.— a 0. Aangevoerd 0 versche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd in vaste stem ming. Rij t: Ongepelde. Yan Java werden per «Zuid Hollanden «Sumatra" aangevoerd 10598 bn. Aangekomen van Rangoon de twee eerste ladingen van het nieuwe gewas. Het gepelde wat hiervan aan de markt werd gesteld was zeer bevredigend van kleur. Specerijen in ééndoen. Petrolenm-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars Amsterdam, 9 April. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 6V„, 6*/p, 65/8, 6V8ï65/8,0- ctpgall. Philadelphia 6' 6»/p, 6«/r 6®/f, 6B/8. 0- ct. per gall. Ruwe Olie 63s/8, 633/fl 653/4f 643/8, 64,/<) 0 ct. per vat. De markt liep opnieuw iets terug bij kit ine vraag voor de consumtie. Alhier arriveerde het schip «Matthias" met 6880 vaten. Ter mijnen trekken zeer weinig attentie. De noteering is heden bij minstens 25 vn. fce ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f 7.30 a f Entr. April-levering 7.40 Mei Jnni 7.35 y Sept./Dec. 7.50 Nob Petroleum loco 7.20 Amerikaansche Petroleum in consumtie vrij aan boord f8 75. Nobels Petroleum in con sumtie vrij aan boord f 7.75. Bij kleinigheden f '/4 a f'/ï hooger. De voorraad aan het Amsterd. Petroleum- Entrepöt bedroeg op 2 April 11 243 vn. Aar-gevoerd per «Matthias" 6.880 Afgeleverd4 348 Voorraad op heden 13.775 Verwacht wordende ladingen: «Truro" (gezeild 8 Maart) 5.819 «Forest King" (in lading). 1'».500 «Bernadotte" 10.000 «John Heckman" 8.000 De totale uitvoer uit alle haven van N. Amerika bedroeg van 1 Jan. tot 23 Maart: 1887 1886 105.462.086 gallons. 110.729.551 gallons. Tarwe op levering Mei geen koers. Nov. fl hooger. Nov. f221. Noteeriag van de Commissie voor dan ^nasBhandaJ. Roargs op lavering iets hooger. Mei f115, 116. Oct. f121, 122. ^oteoring van Thole. Koolzaad stil. Raapolie onveranderd, lo Mei f22V>- Lijnolie onveranderd, lo. Sept./Dec. f 223/8, EJam, 9 April. Kaas. Aangevoerd 15 stapels wegende 2437 kilo; hoogste prijs Gras- af 26.laagste f 0.de 50 kilo. Hooi f a 0.-.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3