De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 14 April 1887. No. 1157. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. i N i i opu kiem h Toor Haarlem per maand40 Cent». Traneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 taÉijBi Dsplijks ■ItgBMWB Zen-eB alpiemg Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreszeeren aan het Borean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagent** voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublictte Etrangère 8. L. BAÜBE Sr Go., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. vftii 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cents Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZ8 EN SW A AR DIGH ED EN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. IngaEg aan de Droefxyie 2e dour. Geopend dagelgka van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlaudsclie Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebbes Cf rtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van i et Paviljoen op het terra*. Geep, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en iender Nodêrlandscho Maatsehappy ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, loden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral -V N»dorland en meer bjjsonder van het Haarlemeshe Bisdom, Kruiaweg No. 59. Geopoad dagelijks, nitgenoraen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 couts per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jatf i puldan. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopond van 15 April tot IA October allo werkdagen van 10uur, vaa 15 October tot 14 April op dia dagen van 108 xnr tegen betaling van 26 cents per persoon, allesn of <.ud&gen~ koeteloos van 124 uur, do everi^e Ohristolgke feestdagen tegea betaling van 25 cents por poisoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheói niet toegelaten; kinderen vsn 8 tot IA Jaren niet dan onder behoorlijk geleidt. w.useum in de Damstraat' Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nar. Teylers bibliotheek. Geopend Woonadag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 nar. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopum en's^ae e* Zaterdag van unr. Orgel-bespilinf in de Groots Kerk. Dinsdag van J—2 en Donderdag van 28 nur. Toegang (denr Ondegroeamnrkt) vrij. In de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis is het debat over de tweede lezing der Iersche «Coërcion-bill» voortgezet. Volgens de Cork Herald heeft men bij Yonghal (Iersche kust) een schip 'bemerkt, dat van Amerika kwam, met eene groote lading dy namiet. Er is bevel gegeven om alle personen, die zich van dit vaartuig ontscheepten, aan te houden. Sedert twee dagen is Belfast weder in rep en roer; ernstige on lusten hebben er zich voorgedaan. Vorst Bismarck is gisteren naar Friedrichsruhe vertrokken. De Fransche ministers Berthe- Iot, Millot en Granet maken een dienstreis door Algiers. Maandag stoomde de packetboot Vitte de Tunis met genoemde heeren aan boord te 4uur in de haven van Algiers binnen en werd door salvo's der artillerie begroet. De burgemeester heette den aan- gekomenen welkom. «Algiers», zeide bij, «zal u erkentelijk zijn; bet is aan u zijn snellen tocht op den weg van den vooruitgang verschuldigd.» De beer Berthelot antwoordde: «De reis der ministers bewijst bet gewicht der banden, die ons hechten aan het Algerijnsche Frank rijk; ik etel mij vooral ten doel om de vraagstukken optelossen met be trekking tot de ontwikkeling der Kabylen en Arabieren.» De heer Berthelot voegt erbij dat zijne collega's gemeenschappelijk ar beiden om de banden van belang stelling en sympathie nauwer aan te halen tusschen Frankrijk en Al HAHS HOPFEK. 41) ACHTSTE HOOFDSTUK. Roger Walcott zag hem na, toen hij daar heen snelde, hij zag hoe het laatste wolkje rook door de stralen der meizon werd opgenomen. Daarop ging hij langzaam naar de stad terug. Wanneer zou hij haar wederzien? Over acht dagen I Acht dagen is een korte tijd. Zijn eigen gevoel kwam hem vreemd voor. Maandenlang had hij geaarzeld, zich zelf te bekennen, dat hij dit meisje beminde. Nu was zij nauwelijks vijf minuten van hem af of het verlangen pijnigde hem reeds giers, voor de grootste glorie der Republiek. Dit onderhoud werd begroet door kreten van: «Leve de Republiek.» Vervolgens begaven de ministers zich naar het paleis van Algiers. De geheele siad was gevlagd. In sommige bladen heeft het ge rucht de ronde gedaan, als zou de Russische regeering met Katkoff in onderhandeling zijn over den ver koop van het door hem te Moskou gestichte lyceum, aan de Kroon. Katkoff verklaart in zijn blad deze tijding voor onwaar; daar het lyceum niet het particulier eigendom van iemand is, kan het ook, zegt hij, niet een voorwerp van koop en ver koop zijn. Volgens mededeeling van som mige bladen zijn de douane-stations in de havens der Zwarte zee, onder welke ook Odessa, gemachtigd om van elk binnenloopend zeilschip 7 roebel en 15 kopeken te htffen, als bijdrage tot het onderhoud der kust lichten. Elk schip, dat de haven van Kroonstadt binnenkomt, zal in het vervolg te betalen hebbeneen zeil schip één, en een stoomschip twee kopeken per last. De Daily News ontvangt be richt uit St. Petersburg, dat Kat koff ziju aanvallen op den minister Giers heelt hervatdat deze dien tengevolge weder zijn ontslag heeft ingediend en dat er drie candidaten voor de vacante betrekking worden genoemd: Ignatieff, Schuwaloff en Lobanoff. Aan de Times wordt gemeld dat 482 Russische officieren, be schuldigd van medeplichtigheid aan het complot tegen deu Czaar, ge vankelijk naar Odessa zijn gebracht, om naar Siberië te worden getrans porteerd. en toen er acht uren na haar ver trek verloopen waren, toen wist hij niet hoe hij het acht volle dagen zou uithouden, zonder den lieven omgang met haar. Inwendig was hij geheel veran derd. Eerst op den derden dag kwam er een brief van Clementine. Het was onmogelijk, dat er vroeger een had kunnen komen, maar met hoe veel verlangen was hij tegemoet gezien I Met hoeveel hartstocht zag Clementine dien van hem tegemoet. Hij schreef geregeld aan haar en zij aan hem en de dag had voor béiden geen gewichtiger oogenblik dan dat, waarin hunne brieven aan kwamen. Vijf dagen van een smartelijk ge scheiden zijn waren reeds voorbij gegaan. Des avonds kwam Roger Walcott te huis met de hoop een brief van Clementine op zijne tafel te vinden. Daar lag er ook werkelijk een; Het Berl. Tagebl. verneemt dat de stadseommaudant van War schau generaal Kork zich het leven heeft benomen, omdat zijn zoon on der verdenking staat als medeplich tig aan de jongste samenzwering en diensvolgens is gearresteerd. Het schijnt dat de Turksche financiën zich in hachelijken toe stand bevinden. Terwijl er zoo meldt men uit Constantinopel aan de Times belangrijke sommen aan buitenlandsche wapenleveran- ciers en schepencontractanten wor den betaald, blijven de traetementen der ambtenaren onvoldaan. Alle pogingen bij de Ottomaniscbe bank tot het sluiten eener tijdelijke lee ning zijn mislukt, zoodat de leve ranciers van legerbehoeften weige ren om verdere verstrekkingen te doen, zoolang men hun niet de achterstallige sommen uitbetaalt. Evenzoo blijven de mandaten der Turksche regeering op provinciale kassen onbetaald. De begrooting is nog niet geheel bewerkt, ofschoon zij reeds den 13en Maart gereed had moeten zijn. Deze vertraging vindt daarin haar oorzaak dat de begrootings-com- missie niets uitvoerbaars kau voor stellen, terwijl tegelijkertijd de minis ter van Oorlog een aanzienlijk bedrag aanvraagt, als volstrekt noodig voor het leger. Men schijnt den waren staat van zaken voor den sultan verborgen te houden. Te Londen is niets zekers bekend omtrent de mindere of meerdere be trouwbaarheid der geruchten die in omloop zijn omtrent de overwin ningen der opgestane Ghilzais en den beweerden dood van den Emir van Afghanistan. De berichten uit particuliere brou schijnen er op zijn inhoud was liet en aangenaam als die zijner voorgangers, maar he den voor 't eerst vonden deze woor den weinig ingang in zijn hart. Een telegramdat naast Clementine's brief op de tafel lag was de schuld daarvan. Zijne schoonzuster had het hem uit Boston gezonden, het luidde Robby zwaar ziek. De dok ters vreezen voor typhus. Kom over. 't Volgende telegram in Hamburg. Zijn eenig kind, zijn lieveling, zijn engel ziek, gevaarlijk ziek en de vader zoover wegi Het was hem ot het noodlot eene beenderige hand om zijn hals sloeg en hem worgde. Roger Walcott had vele menschen zien sterven en de liefste oogen, die voor hem op de wereld bestaan had den, zien breken. Hij wist, hoe snel de onverbiddelijke dood soms zijne offers opeischt. Indien de arme knaap stierf voor hij hem bereikte, wat te wijzen dat de opstandelingen tot nog toe de bovenhand hebben in hun strijd tegen den Emir; maar niets bevestigt nog dat zij Kaboel heb ben bezet en dat de Émir dood is. Volgens een telegram uit Cal cutta aan de limes stapeleu de Rus sen thans groote hoeveelheden le- gervoorraad op bij Penjdeh en Khoja- Saleh Uit Philadelphia meldt men aan de Times dat het parlement van Canada morgen wordt geopend, maar dat tijdens deze plechtigheid de tribunes voor het publiek ge sloten blijven, wijl men bevreesd is voor dynamiet-aanslagen. F bi! Haarlem, 13 April 1887. Bij den wielerwedstrijd, Maan dag jl. te Nijmegen gehouden werd in de 4de afdeeling: Wedstrijd voor tweewielers habüiteits-handicap) open voor alle leden van het A. N. W. B. woonachtig in Nederland, afstand 2580 M. (7 ronden 160.44 M.) de tweede prijs, een kunstvoor werp gewonnen door den heer H. Faber van deHaarl. Vélocipède-club. De eerste lentewarmte, die op Maandag weinigen thuis hield, bracht vooral in de buitendreven van de residentie: het Bosch, de wegen naar Scheveningen, de bosch- jes, het kanaal enz., zeer vele wan delaars op de been. De Koningin maakte met Prinses Wilhelmina in de eerste namiddag uren van dezen lentedag een rijtocht in open Victoria, bespannen met vier van het zadel gereden paarden voorafgegaan door een voorrijder. Overal langs de wandelwegen, aantrekkelijks hield het leven dan nog voor hem over. Voor de nacht aanbrak was hij reeds op reis naar Hamburg. Honderdmaal had hij de woorden van zijne schoonzuster gelezen. Het moest er bedenkelijk uitzien, als deze zoo schreef. Hij kende haar. Zij be hoorde niet tot die vrouwen, die om zich een gewichtig voorkomen te geven of den gloed van haar tem perament te ontspannenanderen angst aanjagen. Zij was een flinke, kalme, bedaarde vrouw. Zij was al tijd berekenend, bij al wat zij deed. Indien zij telegrafeerde, was het niet te vroeg noch te laat. Maar wat was vroeg of laat bij zulk eene verra derlijke ziekte. Heerlijk leven, blijf voor mij be houden! smeekte de man uit den grond van zijn hart, vouwde de ham den en leed onuitstaanbare smarten. De wielen ratelden op de rails, de waar het koninklijk rijtuig passeerde keerde zich de voorbijgangers in lange rijen naar den rijweg, om de Koningin en Haar dochtertje te be groeten en beiden als het ware eenen afscheidsgroet te brengen aan den vooravond van een langdurig verblijf buiten de residentie. Toen de kleine Prinses ten Pa- leize was terugggkeerd, verschenen langzamerhand de jeugdige gasten op de kinderpatij, die het Prinsesje den tweeden Paasdag gegeven heeft. Op allerliefste wijze ontving onze vermoedelijke troonopvolgster de kleine invités, meerendeels kinderen van leden der Hofhouding. De jonge feestgenooten waren in bevallige lichte toiletjes, den blon den haardos getooid met hemels blauwe strikjes. Nu en dan verzamelde het Prin sesje de kleinen voor een der ven sterramen aan de straat gelegen, zoodat de voorbijgangers de kinderen in hun dartel- en vroolijkheid kon den gadeslaan. In de zaal stonden sierlijk aan gerichte tafels, bezet met allerhan- den kostbare kinderverrassingen, uit welken rijken voorraad elk kind een voorwerp ten geschenke kreeg, zoo dra de in een verstoppertjesspel ge vonden Paascheieren van chocolaad of suikergoed vertoond konden wor- deD. H. M. de Koningin was getuige van de vermaken van Haar dierbaar kind en de speelgenootjes, met al die vreugde, welke het zien van ware kinderpret in het ouderhart wekt. De Staatscourant No. 85 be vat een staat van militaire nalaten schappen afkomstig van onderoffi cieren en verdere manschappen der landmacht in Nederlandsch-Indié, onder beheer der weeskamers daar stuivendheen en weerlichten schoten den trein voorbij, stemmen weerklonken, al de beweging van een sneltrein was heden zooals gis teren en eergisteren. Roger Walcott zat alleen in eene coupé en smeekte tot God, want God alleen kon hem helpen. Het telegram, dat in Hamburg voor hem gereed lag, luidde niet veel anders dan dat, wat hij giste renavond tehuis had ontvangen. Eerst nu, kort voor 't vertrek van de stoomboot, kwam hij er toe om aan Clementine te schrijven. De gedachte aan Clementine's liefde was voor hem in deze oogen- blikken geen troost; om ter wille van haar de reis uit te stellen, kwam niet in hem op. Hij was echter, in weerwil van dit alleszich niet slechts zijne plicht bewust, maar ook zijne liefde, en wijl hij in zijne lange afwezigheid niet zonder bericht van waggon slingerde,pijlsnel voorwaarts haar wilde blijven en toch ook geen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1