OPU MIS-1 ADVERTENTIEBLAD. HER-IJK. Kennisgeving. De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: VersGbijn! Dagelijks uitgenomen Zan-en aipneene Feestdagen. ADVERTENTIËN- Jaargang. Vrijdag 15 April 1887. FE UI LLETON. HAH2 HOPFM. ALGEMEEN OVERZICHT. Yoor Haarlem per maand40 Cent». franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor h«t BuitenlandCompagnie Générale de xubliette Etrangèrt 8. L. HAVBE Co., JOU. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 **T| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei PaviljoenIngaHg aan de Dreefisyde 2o deur. Geopend dageLytu van 10 tot 4 nnr. Toegang 35 cents per persoon. Donateurs en leden dar Nodorlandacho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbaa ff rtoon van diploma vrije» toegang, donateur» met gexelichap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijile van l.et Paviljoen op liet terra». Geop, dag. v 10—4 unr. Toegang 35 ot. p. persoon. Donateurs en slender Nederlandocke Maatschappij ter bevordering van Nyvarhoid hebben op vertoon van diploma vrgen toegang, donateur» mot gezelschap, )ed6n mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuiiBt en goschiedeniB, vooral Nederland ea meer büzondor van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgonomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 35 cent» per persoon. Doorloopeudo toegangskaarten voor een geheel jaaj 1 eulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nnr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 aur tegon betaling van 26 cents per persoon, alleen of -idasea kosteloos vas 124 nar, de everigo Ohristelyko foeatdagoa tegen betaling van 25 cents por persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlyk geleide. tWrrr mweum in de Damstraat. Geopenddagclyk» uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeta ansda- s- Zate-d^e vau -4 nnr. Orgel-l esp dine in de Groots Kerk. Dinsdag van I2 en I/ondordag van 38 nnr. Toegang (daar Ondonroenmarkt) vrij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem doen te wetendat de Her-IJk der Maten en Gewichten, waartoe de letter X fin den gewo nen drukvorm schuin gesteld) zal gebruikt worden, zal plaats hebben in deze gemeente in de Kleine Zaal van het Koffiehuis van F. Prinsen (voor heen P. Smits) in de Wijde Appe- laarsteeg n.l. Voor ten verkoop bestemde Maten en Gewichten op 19, 20 en 21 April e. k. Voor Apothekers-, Goud- en Zil versmidsgewicht en verdere gewich ten, bestemd tot fijnere wegingen op 22, 23 en 25 April e. k. Voor den Her-IJk in het Algemeen: Voor de bewoners van de afdeeling I op 26, 27, 28 en 29 April e.k. Voor de bewoners van de afdeeling II op 30 April, 2, 3 en 4 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdeeling III op 5, 10, 11 en 12 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdeeling IV op 13, 14 en 16 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdeeling V op 17, 18 en 20 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdeeling VI op 21 en 23 Mei e. k. Voor de bewoners der Gemeente in het algemeen op 24 Mei e.k., telkens van des voormiddags 912 tot des namiddags 14 ure. Wordende alle Winkeliers en ver dere belanghebbenden uitgenoodigd, zich met al hunne Maten en Ge wichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt, op gemelden tijd en plaats te vervoegen en daar door de nadeelige gevolgen te voor komen, welke bij nalatigheid hier- 42) ACHTSTE HOOFDSTUK. Daar een man als Boppel niets half wilde doen, zoo dacht hij niet slechts aan een groote stad, maar aan de grootste, aan de hoofdstad des lands en wanneer zich daar eene goede gelegenheid aanbood, wilde hij er grond aankoopen, om daar, evenals vroeger, als een deftig, aan zienlijk man op te treden. Volgens zijne inzichten beteekende men op eene plaats eerst dan iets, wanneer men daar eigendommen had. Bij deze meening was hij groot gewor den en de zijnen dachten er niet anders over. uit voor hen zouden kunnen ge boren worden. Voorts: dat de Verificatie der Milligram-Gewichten uitsluitend aan de IJk-kantoren kan plaats hebben dat de termijn voor den Her-ijk in dit jaar eindigt op 1 October a. s. en dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne maten en ge wichten op tijd ten Her-IJk aan te bieden, alsnog gelegenheid bestaat die voorwerpen te doen her-ijken aan het IJk-kantoor te Alkmaar, op de navolgende dagen en uren: 27, 28 en 31 Mei, 1, 3, 4, 20 en 21 Juni, 8, 9, 22 en 23 Juli, 8 en 9 Augustus e. k., van voorm. 9 tot nam. 3 uur en van af 15 Augustus, eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag e. k., telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Haarlem, 8 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris A. A. LAND. In het Engelsche Lagerhuis is het dwangwetsontwerp heftig ge- critiseerd door Childers en Slansfield en verdedigd door den attorney-ge neral Matthews, minister van Bin- nenlandsche Zaken. Er is sprak van eene groote volksbetoogingwelke in Ierland zelve, te Dublin, zou worden geor ganiseerd tegen het dwangwetsont werp. Alle Iersche steden zullen er duizenden afgevaardigden heenzen den en een groot getal Engelschen en Schotten zouden naar Ierland gaan om er aan deel te nemen. Telegrammen uit Haïti, te Lon- Toen Fabiaan deze plannen hoorde opperen, dacht hij er dadelijk aan of dan misschien Boppel zijn land goed, dat naast het zijne lag, wilde verkoopen. Toen deze op een daartoe gedane vraag antwoordde: Wel waarom niet! toen steeg zijn buurman het bloed naar 't hoofd en van dit oogenblik af aan koesterde hij slechts deze gedachte, hoe hij het moest aanleggen om het schoone landgoed van Boppel tot het zijne te maken. Dan eerst was de heerlijkste droom zijns levens vervuld. Van zijne jeugd af aan had hij er zich op toegelegd de grenzen van zijne bezittingen zooveel mogelijk uit te breiden. Hij had er echter niet aan durven denken, dat iemand, die de goederen van zijne ouders had geërfd en reeds eenigszins be jaard was, nog zoo door den mo dernen tijdgeest zou worden getrof fen, dat hij opbrak op zijn leven den over de Vereenigde Staten ont vangen, doen steeds hopen dat het Engelsch - Haïtiaansch conflict op vreedzame wijze zal worden hij- gelegd. V Het Zwitsersche volk schijnt eindelijk aan de aanwezigheid van vreemde politieke raddraaiers, die in Zwitserland een veilig verblijf von den in zijn midden, een einde te willen maken. Reeds werd beweerd dat de Bondsraad de maatregelen tot verdrijving der socialisten op Duitschland's aanraden had geno men, doch naar de Standard uit Bern verneemt, gaan deze maat regelen van het Zwitsersche volk zelf uit. Uit Madrid wordt aan de Stan dard gemeld, dat invloedrijke per sonen in Spanje en in de Spaansch- Amerikaansohe republieken voorne mens zijn een politiek en fiskaal ver bond te sluiten tusschen alle Spaan- sche landen, ten einde de vorde ringen van het Angelsaksische ras, hoofdzakelijk in West-Iudië, Midden- Amerika en Mexico, tegen te gaan, alsook om te beletten dat het Pa nama-kanaal in handen kome van de Noordamerikaansche Unie. De terugkeer van prins Lohauoff, Russisch ambassadeur te Weenen, geeft aanleiding tot verschillende geruchten, volgens welke Rusland de bedoeling zou hebben van taktiek te veranderen ten opzichte der Bul- gaarsche kwestie en aan Oostenrijk een oplossing op te dragen. Maar hst schijnt niet dat aldus de bedoe ling van Rusland is. Het Kabinet te St. Petersburg gelooft steeds dat het oogenblik niet is gekomen dat het voor do een of andere combi natie het initiatief kan nemen. Noch- in eene groote stad te eindigen. Zulk een landgoed opgeven! En waarom? Om een bleek meisje, dat den neus hoog in den wind stak. Wat kan men al beleven aan zijne vrienden Een man als Fabiaan moest men eens met zulke voorstellen aan boord gekomen wezen. Wel, daar was geen nood voor. Nu, iedereen naar zijnen aardHij wilde gaarne het doen en laten van zijn buurman loven en prijzen, indien hij maar wist, op welke manier hij er het gewenschte voordeel van zou kunnen trekken. Koert Kasper Fabiaan een groot grondbezitterDe gedachte was heer lijk, streelend, hij kon die niet meer loslaten. Maar hoe die gedachte ooit tot werkelijkheid gebracht zou worden, wist hij voorloopig nog niet. Hij peinsde hierover onophoude lijk, zijn slaap werd kort en zijne goede eetlust verdween. De zilveren thans zou het waarschijnlijk niet weigeren om de uitwegen te ver nemen, welke haar zouden worden aangeboden en te onderzoeken of zij aan zijne inzichten beantwoor den. Men spreekt volgens dezen gedachtengang van een collectieve nota der mogendheden aan het re gentschap om dit afstand van de regeeriDg te laten doen. Maar dit middel schijnt niet veel aanhang te hebben gevonden. Rusland zou voor alles verkiezen dat de gang van zaken in Bulgarije werde gewijzigd door de Bulgaren zeiven, zonder pressie of tusschenkomst der mogend heden; de wenschen van Rusland worden begunstigd in dit opzicht door hetgeen er thans te Sofia ge beurt. Men verneemt uit goede bron dat men inderdaad gemakkelijk van de regenten en van de ministers de ontbinding der Sobranje zou kunnen verkrijgen en hunne gezamelijke terugtrekking uit de regeering; het geen eene voldoening voor Rusland zou zijn. Nochthans zouden de regenten eischen dat Rusland voorloopig een lijst van personages aannam, die het toekomstig bewind zouden vormen, waarvan de tegenwoordige ministers geen deel zouden uitma ken. De nieuwe administratie zou slechts personen bevatten die geen enkele rol in de laatste gebeurte nissen hadden gespeeld. De eerste daad van het goever- nement zou zijn om te protesteeren tegen gevoelens van de Bulgaar- sche natie, welke Rusland gunstig waren en eene deputatie naar den Czaar te zenden. Men zou binnen een bepaalden tijd en in gemeen overleg met Rus land tot de benoeming van eene nieuwe Sobranje overgaan, welke een vorst zou uitroepen, door Rus bruiloft zijner familie stond hem nu geheel en al tegen. Zijne bezittigen in kapitaal wa ren volstrekt niet voldoende om zich aan den aankoop van zulk een land goed te wagen. Bovendien was zijn naaste buurman meer dan ieder an der in staat om hem in de kaarten te zien en te weten, dat hij niet louter troef in handen had. Hij alleen kon zijn wensch niet vervullen, dat was hem duidelijk; maar waar zou hij iemand vinden, die zich met zijne inzichten ver eenigde, en zich met de zaak wilde inlaten. Goede raad was duur. Met zwaarmoedige gedachten en een brandend hoofd, vervuld van deze enkele gedachte, die alle andere gedachten scheen te verslinden, be gaf hij zich met de zijnen op reis naar de Poolsche grenzen. Moeder en dochter schreven zijne slechte luim toe aan den brief van land gekozen, al ware het de prins van Mingrelié. Andere gewichtige vraagstukken, zooals de amnestie en de Grond wetsherziening, zouden thans wor den aangevat en bestudeerd met den wenech om aan het gezag van den nieuwen vorst alle gewenschte hechtheid te verschaffen. Dit programma zou waarschijnlijk aan Rusland worden voorgelegd hetzij door Lobanoff of door Riza- bey. De keuze van den vorst is voor Rusland nochthans eene groote moei lijkheid en is zeker een der grootste redenen van de vertraging in de oplossing der Bulgaarsche kwestie. Generaal Kaulbars, militair attaché bij de Russische amb .- de, heeft zijn brieven van terugroeniug aan den keizer overhandigd. De keizer heeft de heer Kaulbars bij zonder welwillend ontvangen. Daag:-: na zijn bezoek ontving de militaire attaché het portret des keizers met eigenhandige opdracht. Maandagmorgen heeft in den Hofburg eene militaire conferentie plaats gehad onder presidium van den keizer. De minister van Oorlog, de chefs van den generalen staf en verscheidene hoofdofficieren namen er aan deel. Een telegram uit Reni, te Bu charest ontvangen, meldt de aan komst van 170 Montenegrijnen in eerstgenoemde stad. Men onderstelt dat dezen door Nabokoff, wiens deel neming aan den opstand te Bur gas men zich zal herinneren, zijn aangeworven. De politie heeft de Bulgaar sche vluchtelingen gewaarschuwd om Bucharest binnen den kortst mogelijken tijd te verlaten. De Rumeensche Senaat heeft Walcott, terwijl Clementine's vader reeds sedert lang niet meer aan ha ren minnaar dacht en hem in deze oogenblikken gaarne in zijne armen gesloten zou hebben, indien hij zich bereid had verklaard in Duitschland te komen wonen, in de provincie gronden aan te koopen en, door zijn aanstaanden schoonvader geleid, zijn oogen te laten vallen op het schoone landgoed van Boppel. Maar Roger Walcott was ver weg; men kon hem zulke voornemens maar niet willekeurig opdringen, daarom dacht Fabiaan bij zijn groot- sche plannen ook volstrekt niet aan hem; ja, het is de vraag of hij in 't algemeen wel aan hem dacht, wijl moeder en dochter zijnen naam niet noemden, in de meeningdat ze daardoor de onbegrijpelijke ontevre denheid van het hoofd des gezins nog meer opwekten. Bij de familie aangekomen nam de moeder al spoedig deel aan de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1