debeen. Overal heerschte volmaakte orde en ongebonden feestvreugde. Het weder hield zich vrij goed. Tot laat in den nacht bewoog zich eene talrijke menigte door de straten. Nergens werd de orde verstoord, nergens aanschouwde men tooneelen van losbandigheidwel heerschte overal eene alleropgewektste stem ming, men zong, men gekscheerde, men danste, men hotste, doch ieder zwierde en hotste mede en liet des noods met zich gekscheren. Gedurig zag men op den Dam voor het paleis groepen met banie ren stand houden, om in een hart grondig vaderlandsch lied van de gehechtheid aan het Oranjehuis lucht te geven. De politie liet deze uitin gen van steeds welgemeende, doch niet altoos vormelijke en welluidende huldebetooningen ongehinderd toe, wat voor haar g-oed beleid getuigt. H. M. de Koningin bezocht heden het Panorama in de Plantage en zou ook eenigen tijd den roei- wedslrijd op den Amstel bijwonen. Als een klein bewijs hoe druk het reeds gedurende de Paaschda- gen te Amsterdam was, diene, dat toen door de Omnibus-Maatschappij vervoerd zijn 144.500 personen, de overstapkaarten niet mee gerekend. Het gemiddelde vervoer van 2 dagen is 40.000 h 50.000 personen. Gisteren is te Amsterdam ter audiëntie aan Z. M. den Koning een adres aangeboden, waarin er op aangedrongen wordt aan Domela Nieuwenhuis gratie te verleenen, daar diens gezondheidstoestand in de gevangenis te Utrecht veel te wenschen zou overlaten. Bij een restaurateur in de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam heeft Dinsdagavond onverwachts een persoon een schot met een revolver gelost. Een knaap werd licht ge kwetst aan het linkeroor. Hoezeer de inlandse!)e fabrieks nijverheid onzen Koning ter harte gaat, bewijst de opdracht bij de firma Lamberts Co. te Amsterdam ontvangen, om de kleedkamers in het paleis te 's-Hage te behangen met Indische stoffen, vervaardigd door de firma De Heyder Co. te Leiden, waarmede de koning, gelijk wij onlangs reeds bericht hebben gewenscht had kennis te maken. Aan boord van. het sleepbootje Davyliggende aan de Prins Hen drikkade te Feijenoord, is Dinsdag namiddag een Vl-jarige man onder het gebruiken van zijn middagmaal gestikt, tengevolge van het inslikken van een te groot stuk vleesch. Dinsdag avond had te 's-Hage een politieagent, die aan de Laan van Meerdervoort van de stoomtram wilde springen, het ongeluk te val len. De wielen van den bagage wagen reden over een zijner armen en verwondden dit lichaamsdeel ernstig, terwijl ook twee vingers be langrijk gekwetst werden. In «Walhalla» hield de Haag- sche afdeeling van den Sociaal-De- mocratischen Bond Dinsdag avond eene openbare vergadering. De zaal was niet zoo vol als gewoonlijk. Van der Stadt sprak over de wen- schelijkheid van vereenigingen en organiseeren. De mededeeling van den voorzitter Baye, dat Fortuijn en Van der Stadt door den Hoogen Raad waren vrijgesproken, werd toe gejuicht. Een meisje van 2 jaren, dat men, terwijl haar ouders van huis aan het Pinksterbloemenlaantje te 'sHage afwezig waren, met lucifers had laten spelen, is Dinsdagochtend door het ontvlammen van een der vuurstokjes, aan haar kleertjes in brand geraakt. Haar veertienjarig zusje bemerkte in tijds het gevaar, waarin het kind verkeerde eu doofde de brandende kleertjes. Toch bleef er nog een ernstige brandwonde aan de linkerzijde van het lichaam achter. Een bij het reizend publiek zeer bekend beambte aan het Holl. station te 'sHage hoopt den 19den April e. k. terug te zien op den dag, waarop hij voor 40 jaren geleden aldaar werd aangesteld. Het is de grijze J. J. Van Leeuwen, portier aan de wachtkamers 1ste en 2de klasse en aan de deur, toegang gevende tot het parron. Dinsdagavond omstreeks 6'/» uur was men genoodzaakt, den sneltrein, komende van Rotterdam, te Delft te stoppen, ten einde een beschonken marinier, die met zijne medereizigers aan het vechten was geraakt, er uit te verwijderen. De man was daarna zóó woest, dat hij, aan ar men en voeten gebonden, op eene handkar door de politie naar de hoofd wacht moest worden gebracht. Te Rotterdam hadden Dinsdag twee ongelukken plaats, die den dood van de personen, wie zij over kwamen, tengevolge hadden. Schipper B., viel in het ruim van zijn schip en overleed, naar het zieken huis gebracht, gisterennacht. Een inwoner van Rotterdam stikte aan een stukje vleesch, dat in zijn keel schoot, toen hij zijn middagmaal gebruikte. Ofschoon men dadelijk geneeskundige hulp inriep, was hij niet meer te redden. Op den In Paaschdag is een Rot- terdamsch gezelschap een treurig ongeluk overkomen. Drie personen vertrokken des morgens omtrent 7 uren met een roeibootje, voorzien van zeiltuigage, uit de Leuvehaven en zetten koers naar naar den Hoek van Holland, alwaar het bootje door de branding op het Zuiderhoofd werd geslagen. Nadat het vlot was gekomeD, hebben twee personen, de gebr. O., de reis voortgezet, on danks de waarschuwing van hun reisgenoot, die aan wal was geble ven. Het vaartuigje dreef zeewaarts en was spoedig uit het gezicht ver loren. Daar tot heden niets van deze personen bekend is, zijn beide waar schijnlijk in de golven omgekomen. De een was gehuwd en vader van kinderende andere weduwnaar. Vau de gelegenheid, die de Ned. Rijnspoorweg maatschappij had aan geboden, om, tegen betaling van enkele reis, gisteren heen en weer naar de hoofdstad te gaan, maakten ruim 3000 personen gebruik, onder welke ongeveer 1600 uit Utrecht. (U. IX) Op Paaschzondag is te Utrecht in den ouderdom van 79 jaar over leden de heer F. C. R. Boers, ge pensioneerd generaal-majoor en hoofdintendant, kommandeur van de Orde der Eikenkroon en oud-strijder. Voor eenige dagen werd een jon gen te Apeldoorn zwaar gewond door het springen van eene ijzeren pijp, die hij met luciferskoppen ge vuld en daarop aangestoken had. Thans is hij aan de gevolgen in het Ziekenhuis overleden. Dinsdagavond, toen drie jonge lieden op de Waal nabij Zaltbom- mel de roeiboot waarin zij gezeten waren, wilden vasthechten aan een stoomboot om zich door deze te laten slepen, sloeg het bootje om, waardoor allen te water geraakten, en één hunner, de zoon van een bakenmeester te Zaltbommel, ver dronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een boertje te Gennep, dat dezer dagen een veearts ging raadplegen omtrent de behandeling van een zieke koe, kreeg ten antwoord: «Ik zal u een flesch medicijn medegeven, waarvan gij het beest dagelijk 1/i liter moet ingeven.» «Och mijn heer», antwoordde d?ze snuggere landbouwer heel lakoniek, «spaor die moeite mèras't veur mien waor om uut te drinken, dan zou 't nogal gaon, maer mien erreme koe waog ik er nie aon.» Historisch De toestemming voor de opening van de stoomtram van Bergen-op- Zoom naar de Belgische grenzen is door Gedep. Staten geweigerd. De reden voor dit besluit is onbekend. Te Stein (Limburg) ontstond op Paaschdag eene woordenwisseling tusschen D. L. en P., welke twist echter naar het scheen in der minne werd bijgelegd. Nochtans, toen D. 's avonds huiswaarts keerde werd hij door zijne twee tegenstanders L. en P. aangevallen, welke drie revolverschoten op hem losten. Hij bleef gelukkig ongedeerd. De zaak is in handen der justitie en er is een streng onderzoek bevolen. Bij de politie te Maastricht is door den officier van piket aangifte gedaan, dat Maandagavond omstreeks 12 uur een korporaal, die een schild wacht ging aflossen, door eenige burgers mishandeld en van zijn ge weerd beroofd is geworden. Het werd later dcor een burger terug gevonden en aan de politiewacht bezorgd. De politie heeft onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Een aan den heer mr. J. Roes- singh te Assen toebehoorend denne- bosch, groot 15 H. A. gelegen te Ubbena, gemeente Vries, is Maandag door onbekende oorzaak in brand geraakt en voor het grootste gedeelte door het vuur vernield. Het perceel was verzekerd. Zondag werden de reizigers, die per eersten trein van Winterswijk waren vertrokken, tusschen Lichten voorde en Ruurloo opgeschrikt door het stooten der noodseinen. Spoedig bemerkte men, dat een zwaar be laden goederentrein op hetzelfde spoor van den berg af in aantocht was. Door den zwaren mist kon er niet ver vooruit gezien worden, doch de machinist vau den personentrein had de tegenwoordigheid van geest, terwijl de machines bijna tegen el kander aankwamen, zijn trein terug te doen stoomen, zoodat de reizi gers met den schrik en een hevi- gen schok vrijkwamen. (Zutph. Ct.) De pleiziertrein, die gisterenoch tend uit Friesland, Groningen, Kam pen en Zwolle naar Amsterdam ver trok, bestond uit 21 wagons 2de en 3de klasse, en vervoerde 650 per sonen, nl. ruim 300 uit Friesland en Groningen, en circa 350 uit Kam pen en Zwolle. In de Friesche gemeente Tietjerk- steradeel zal een huwelijk worden voltrokken tusschen een bruidegom van 82 en een bruid van 28 jaren. 5SEMEM NIEUWS, Grijs is tegenwoordig de mode kleur te Parijs wit en somber zijn de toilletten. Staal-, muis-, parel grijs zijn de nuances van de thans begunstigde kleur; de toiletten zijn ook hoogst eenvoudig, bijna zonder eenig optooisel. Dezelfde strenge eenvoud heerscht ook bij de dames. Geen bloemen meer om de tafels op te sieren; bladeren beveelt de mode. De vruchten van het dessert staan niet meer op tafeltjes, zij han gen evenals in de natuur aan hoo rnen; de druiven, de oranjeappelen enz. worden bevestigd aan struiken welke in potten zijn gezet; deze laatsten worden aan het oog ont trokken door met goud geborduurde pluche. Het tijdschrift Das Scliiff maakt melding van twee nieuwe groote kanaalplannen. Het eerste is geopperd door de Italiaansche ingenieurs Fazzari en Casini. Zij stellen voor een kanaal te graven door Calabrië, de zuid punt van Italië, en wel op het smalste punt tusschen de golf van St. Eufemia en die van Squillace. Het terrein aldaar is deels zandig, deels moerassig en levert geene be langrijke moeielijkheden op, terwijl het kanaal de beddingen van de riviertjes Lamato en Corace zou kunnen volgen. De lengte is 37 KM, terwijl de verkorting voor schepen, welke uit het oosten komende de Tyrrheenschezee willen invaren, 200 KM. bedraagt. Reeds ten tijde der Romeinen moet een soortgelijk plan hebben beslaan, om de voor de toen malige scheepvaart zoo gevaarlijke straat van Messina te ontgaan. Het tweede plan is afkomstig van den Russigchen navorscher Venu- koff, en strekt om de toenemende uitdroging van de steppen om het meer Aral en de Caspische zee tegen te gaan, welke laatste zee zelve merkbaar kleiner wordt. Een kanaal dat water aanvoerde uit de Zwarte zeer naar de Kaspische zee, zou het geheele gebied, zooals be kend, diep onder den waterspiegel der zee gelegen, weder in een water vlakte veranderen. Mocht dit te veel tijd en kosten vorderen, dan raadt Venukoff een versterking van de Wolga aan, door het inleiden van den Don. Onmogelijk is dit geen zins, daar de Don in vroegere tijden een zijrivier van de Wolga is ge weest, en de doorgraving van de betrekkelijk smalle strook van 60 KM. breedte voor den tegenwoor- digen tijd geene groote moeielijk heden oplevert. In de Koln. Zeit. wordt een overzicht gegeven van «De vesting Holland; Neerlands verdedigings stelsel voor Neerlands volk, geschetst door A. L. W. Seyffardt». Aan het slot wordt er op gewezen, dat het geheele verdedigingsstelsel berust op de stilzwijgende onderstelling, dat Nederland van het Oosten of het Westen wordt aangevallen. Maar, zoo wordt daar gevraagd, hoe zal men de neutraliteit van het land kun nen verdedigen tegen een door Bel gië en Noord-Brabant naar Duitsch- land voortdringenden vijand? Ves tingen vindt die vijand niet op zijn weg en de schutterij? op haar kan men in ernst niet rekenen, zegt de Amsterdamsche correspond, der Koln. Zeit. Daar het belachelijk zou zijn, aan te nemen, dat de Duitsche troepen kalmpjes zouden wachten, totdat de Fransche troepen tot aan de grenzen van hun land waren voortgedrongen, kan Nederland even goed als België een deel van het oorlogstooneel moeten leveren. - Omtrent den levensduur van visschen is tot nog toe slechts wei nig bekend. Thans wordt uit Ame rika eene waarneming medegedeeld, waaruit blijkt, hoe oud ongeveer e;ne forel wordt. De heer Scherman, te Lafayette in den staat New-York, bracht vóór 45 jaar eene eenjarige forel in zijn vijver. Elk jaar ver zekerde hij zich van hare aanwe zigheid, nam haar gewicht op en constateerde dat dit in de laatste vijf jaren sterk begon af te nemen. Bovendien gingen de roode vlekken geheel verloren, en werd de kleur donker grijs. Na haren dood woog de 46 jaar oude forel nauwelijks 5 pond. Een verscheidenheid van talen, die aan den toren van Babel doet denken vindt men in de colleges der hoogeschool te Berlijn. In het aan staande zomer-semester zullen daar de volgende levende en doodetalen geleerd worden: Latijn, Grieksch, Fransch EngelschItaliaansch Spaansch,Deensch,Oud-Germaansch, Poolsch Russisch Oud-Slavisch Sanskriet, Syrisch, Assyrisch, Ba by Ionisch Oud-Semietisch Ara- meesch, Arabisch, Turkseh, Ethio- pisch, Egyptisch en Chineesch. Het Oostersch Seminarie, dat ge sticht zal worden, vermeerdert dat aantal waarschijnlijk nog wel. In den nacht van 10 dezer is te Berlijn een moord gepleegd. De ongehuwde 37-jarige handelaar in glaswaren Max Kreisz werd 's mor gens in zijn woning met verbrijzel den schedel gevonden. Bij onderzoek bleek uit zijn brandkast 700 h 800 Mark te zijn gestolen, terwijl ook het gouden horloge en de ketting van den verslagene zijn verdwenen. Men heeft van den dader nog geen spoor ontdekt. In de Belgische gemeente Dey- feld heeft een man, die door het lossen van revolverschoten zijn bijen wilde beletten uit de korven te vlie gen, een 4-jarig kind, dat in de nabijheid speelde, in het oog getrof fen, zoodat het bijna dadelijk dood was. De commissie belast met de voorbereidende studies voor den in Congo aan te leggen spoorweg, zal zich einde April te Antwerpen in schepen. Aan het hoofd staat de ordonnance-officier van Koning Leo pold, de kapitein van den staf Thys. Te La Louvière heeft verleden week een arbeider, die aldaar in een herberg logeerde, in een plot- selingen aanval van waanzin de herbergierster van haar bed gehaald en geworgd. Toen liep hij schreeu wende in nachtgewaad de straat op en het aangrenzende huis binnen, alleen bewoond door een oude vrouw. Deze, door het rumoer in de herberg reeds wakker geworden, nam bij het zien van den bezoeker de vlucht. De ongelukkige man sloeg toen alles wat onder zijn bereik kwam kort en klein, doch werd spoedig gearresteerd en naaf het ziekenhuis vervoerd. In de Parijsche Academie van Wetenschappen heeft dr. Vulpian mededeeling gedaan van de geluk kige uitkomsten der te Rio Janeiro bewerkstelligde inentingen tegen de gele koorts. Van 7000 personen, op wie de inenting is toegepast, werden slechts 8 door de ziekte aangetast. Een eigenaardige wedden schap ia 20 Maart jl. aangegaan tusschen den hardlooper Gilbert en een bode van de Handelsvereeni- ging te Parijs, "et g^ld de vraag of Gilbert het tiaject tusschen Parijs en Amiens, 129 K.M., in 16 uren zou afleggen de prijs was 2000 frs, Gilbert won de weddingschap. Zater dagavond 11 uur van Parijs ver trokken, kwam hij Zondagmiddag 3 uur te Amiens aan, opgewacht door troepen straatjongens, vélocipé- disten en leden van gymnastiek- vereenigingen. Een koddig voorval was hem on derweg overkomen te Mont-Didier. Na een ontbijt genuttigd te hebben ging Gilbert naar een barbier, om zich te laten scherm, toen hij onder de operatie bemerkte dat zijn half uur rust verstreken was, en hij plotseling wegliep met één wang geschoren en de andere dik inge zeept. Uit Avignon wordt gemeld dat zekere Tanisier, koffiehuishou der te Apt, die tot een maand ge- vangenisslraf werd veroordeeld we gens het houden van hasardspel, toen hij in het kabinet van den procureur der Republiek, den heer Mosserau, werd gebracht revolver schoten op dezen magistraatspersoon heeft gelost en daarna heeft getracht zich zelf van kant te maken. De heer Mosserau werd boven het rech teroog getroffen, zijne wond is niet doodelijk. Tanisier is aan den mond gekwetst. Weldra zal tusschen Dover en Calais een wedstrijd plaatsheb ben tusschen twee booten, welke door electriciteit in beweging ge bracht worden. De zaak gaat uit van de «Elec tric Locomotive and Power Com pany», te Londen. De gewonnen prijs is bestemd voor een ziekenhuis aldaar. In het dorp Obodny (Podolië) hebben drie oplichters zich bij een rijken boer aangemeld als Christus, Petrus en Paulus, die hem kwamen berispen over zijne tekortkoming in het uitoefenen van barmhartigheid en met hem kwamen afrekenen. De domme boer was doodsbang en gaf terstond 500 roebels die hij in huis had. Maar de valsche apostelen waren daarmee niet voldaan; ze eischten meer en de boer zond wer kelijk zijn knecht naar een buur man om meer geld te halen. De buren kwamen toen kijken; zij wilden de «heiligen» ook zien, doch deze trachten zich uit de voe ten te maken. Men kreeg nu pas argwaan, wilde hen terughouden van do vlucht; een der apostelen trok daarop een mes en verwondde een boer. De politie werd hierop geroepen en het drietal ingerekend. Eerlang komt in Italië een merkwaardig gebouw in publieke veiling, nl. het Benediktijner-kloos- ter Pondita, 10 kilometer van Ber gamo en van Lecco gelegen. In dat klooster werd de bekende Liga Lombarda (het verbond der Lom bardische steden tegen Keizer Fre- derik Barbarossa) bezworen. Men vindt er vele kostbare schilderijen, een «cour» door Jacopo Sansovino gebouwd en een kerk in gothischen stijl. In de maand September a. s. zal te Milaan het Internationaal Spoorweg-Congres plaats hebben. Een werkman op de spoorwe gen te Weenen doodde zijn vrouw, met wie hij slechts drie weken was gehuwd geweest, en wierp het lijk in de rivier. De moordenaar is ge arresteerd. De Times verneemt uit Philadel phia, dat de ontdekte'rooverijen van spoorweggoederen tusschen Pitts burg, Columbus en Cincinnatie be langrijke afmetingen hadden verkre gen Driehonderd beambten waren er bij betrokken, waarvan er 60gevangen zijn genomen. Uit de bekentenissen der schuldigen blijkt, dat deze roo- verijen reeds drie jaren geduurd hebben. De uitvoer van thee uit En- gelsch-Indië neemt steeds toe en het grootste deel dezer gaat naar En geland en wordt daar verbruikt. Indische thee is in Engeland zeer gewild. Verleden jaar was de invoer meer dan 200,009,000 pond en hier van kwamen meer dan 66,000,000 pond uit Indië. Een schooljongen maakte het volgende opstel over een «Dagblad reporter:» «Een dagblad-reporter is

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3