i De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: Verseilijat Dagelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. Zaterdag 16 April 1887. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS HOPFHN. MftNKNUm foor Haarlem per maand40 Cent». Praneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Eoo{dagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale da xubliate Etrangèra 8. L. DAÜBE Co., JOE. F. JONES. Suer., far ij:, 31 bi: Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN- ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cem» Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentien worden aangenomen tot 's middags 12 uar« MUSEUMS EN ANDERE BEZi EN S W A AR DIGH ED EN VAN HAARLEM. Kolomaal nuseust van hti Paviljoen. Ingang aan de Dreefz^jde 2e dour. Goopond dagei\jfcs van IQ tot 4 uur. Toegang 25 oeuta per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbes flg -etoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Mutaum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzydo van l.et Paviljoen op liet terras. Gaop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs es dender Nederlandsche Maatschappij ter bevorderiag vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, voor»! sn Nederland eu meer bijzonder van het Haarlemoche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel ja»| "l eulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alletn Of •andaeen kosteloos van 124 uur, do overige Christelijke faestdagea tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in het geheal niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet daH onder behoorlijk geleidt, g tvlers museum in "de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gsop«üe ^n.nidag en Zaterdag van 2—4 nnr. Orgd-betpeiine in ie Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. ToegaBg (deur Ondegroenmarkt) vrjj. mm mm De koniDg der Belgen woonde gisteren de zitting van hetEngël- sche Lagerhuis bij. Hij had zijn eerezetel op de pairstribune inge nomen. De heer W. H. Smith kondigde de indiening der Staatsbegrooting tegen Donderdag e. k. aan. De Engelsche regeering bracht ter kennis van het Fransche kabi net, dat zij geenszins plan heeft aanvallend tegen Port au-Prince op te treden, naar aanleiding der kwestie over het eiland Tortuga. De regee ring vau Haïti heeft aan Frankrijk dank betuigd voor zijne officieuse tusichenkomst. Het Fransche eska der heeft de reede van Port-au- Prince verlaten. De heer J.röme Bonaparte Pa- terson, zoon van Jozef Bonaparte (broeder van Napoleon I) uit zijn eerste huwelijk met miss Paterson, is uit New-York te Parijs aange komen. Hij is gehuwd met eene Amerikaansche dame en heeft zich voor goed te Washington gevestigd. Van de Fransche grenzen wordt gemeld, dat de groote aanvoeren van materieel op den Franschen oostelijken spoorweg, die onlangs in Duitschland ongerustheid ver- wekteu en in het bekende oorlogs alarm zulk eene groote rol hebben gespeeld, zijn gestaakt. Over het algemeen komen er meer en meer kenteekenen dat de beweging bij het krijgswezen in Frankrijk begint te verminderen. Wel worden er nog eenige van die grensbarakken, waar over indertijd zooveel is te doen ge weest, bij wijze van proefneming 43) ACHTSTE HOOFDSTUK. Tusschen het groen der hoornen door ontdekte zij roode daken; er was ook een zwart dak bij, uit leien bestaande, en onder dit dak zaten op een uitstekend hout twee duiven te kirren. Zij keek er naar tot de tranen in ha:e oogen haar blik verduisterden. In de verte hoorde zij een draai orgel. Deze melodie kende zij zeer goed. Zij kende ook het zang stukje Und soil mir das Herz auch brechen, Brech mein Herz was liegt mir d'ran. met troepen bezet, doch dit heeft niets bedenkelijks. Naar het Berliner Tagéblatt ver neemt, heeft de Paus aau de geeste lijkheid in Elzas Lotharingen alle jegens Duitschland vijandige demon- stratiën streng verboden. Naar men beweert, zal Keizer Wilhelm den Paus ter gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterjubilé eene met diamanten bezette tiara aanbieden. De Norddentsche Zeilung, het orgaan van Bismarck, spreekt het bericht tegen waarbij, volgens de Times, een aanslag op het leveu van den Czaar zou gedaan zijn. Er werden wel 2 personen gevangen genomen, maar om andere redenen. Men schrijft uit Metz dat de politie eeu waarschuwing heeft laten aanplakken waarbij gelast wordt dat voortaan particuliere kennisge vingen, waartoe de toestemming der overheid wordt vereischt steeds in het Duitsch moeten worden gesteld. Men mag ze echter laten volgen door eene vertaling in het Fransch. De dwangmaatregel heeft een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Te Berlijn wil men weten, dat de naar Weenen teruggekeerde Russische ambassadeur, prins Laba noff, de meest vredelievende verze keringen aan 'tWeener Kabinet zal geven. Hij zou o. a. ten stelligste verklaren, dat Rusland Bulgarije niet bezetten zal. Van eene candidatuur van prins Oscar voor den Bolgaarschen troon is te Stockholm nog altoos niets bekend. Het eenige wat men er van verneemt, is: dat de koninklijke familie zich toch niet er mede zou vereenigen. De Portugeesche minister van Voor een oogenblik sprak de me lodie tot haar gemoed, maar alras hinderde haar deze afleiding. Zij vond ook in de vrije natuur geen rust. Modderpoelen, waggelende een den, half naakte boerenkinderen, dat was alles wat er te zien was. In eene herberg speelde een boer op de viool. De man speelde goed en Clementine bleef staan om te luisteren Op eens liepen de dansers te zamen, rekten hunne halzen uit en wezen naar de straat. Een sierlijk rijtuig, met vier flinke paarden bespannen, naderde. Een knappe, blonde man, met een dun nen knevel en heldere, vroolijke oogen zat op den hok en hield de teugels. Het rijtuig was in een ommezien voorbij .Clementine schepte behagen in de fiere paarden en keek het na. De boeren wierpen hunne mutsen in de hoogte waar zij het rijtuig Fiuaociëu heeft bij de Kamer van afgevaardigden de begrooting en het rapport over den fiuaucieelen toe stand ingediend. De ontvaugsteu worden geraamd op 216,000,000 fr. en de uitgaven op 221,000,000. Alzoo een tekort van vijf millioen. Om dit te dekken rekent de regee- riug op eene vermeerdering der tolin- komsten; de negen eerste maanden van het dienstjaar toonde eene ver meerdering van 6,610,000 fr. aan. Het rapport geeft dus ie hoop te kennen, dat de regeering geen be roep zal behoeven te doen op het krediet. Het Italiaansche stoomschip Vinezia, aan boord waarvan zich generaal Saletta bevindt, die gene raal Géné zal vervangen, had naar de gewone berekening reeds vóór drie dagen te Massowah moeten zijn, zoodat men zich over dat stoom schip ernstig ongerust maakt. De gewezen keizerin Eugéuie bevindt zich sedert eenigen tijd in zuidelijk Italië, waarheen zich ook de hertog vaa Aumale heeft bege ven. Zoo gebeurde het dat beiden gelijktijdig te Napels waren eu eene bijeenkomst met elkaar gehad heb ben. De OrleauistiscLe Soleil zegt zelfs dat de bijeenkomst van beide kanten allerhartelijkst was. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News dat de Russische re- geermg ernstige berichten omtrent den bmneniandschen toestand heeft ontvangen, om welke reden de reis des keizers naar Odessa werd uit gesteld en vermoedelijk dit jaar niet plaats zal vinden. Uit Weenen wordt aan de Da ly News geseind dat dépêches uit Odessa berichten dat aldaar 260 personen gevangen zijn genomen. in 't gezicht kregen en juichten en jubelden nog drukker dan straks. Het rijtuig ging regelrecht naar het landhuis. De blonde menner sprong van den bok en reeds kwa men gastheer en gasten hem tege moet, met de onmiskenbare teekenen, dat ze een welkomen gast ontvingen. Clementine ging de dampende paarden voorbij, begaf zich naar hare kamer en schreef aan Walcott. Toen zij tegen den avond weer in den tuin kwam, zag zij haar vader met den jongen man onder de hoornen op en neder wandelen. De beide heeren schenen zeer druk en ernstig met elkander te spreken. Dit verwonderde het jonge meisje des te meer, omdat hst haren vader gewoonlijk niet gemakkelijk viel met vreemden een gesprek te voeren. Toen haar vader haar ontwaarde stelde hij haar aan den vreemde ling voor. De naam was tamelijk lang en Clementine's gedachten zoo De politie te Odessa ontdekte op Paasch-Zondag vijf personen die bezig waren iü een kelder dynamiet- bommen te vallen. De Daily News verneemt uit Petersburg, dat de Russische Regee ring een besluit gereed maakt, waarbij aan vreemdelingen het bezit van land in 24 provinciën des Rijks wordt verboden. De correspondent vandStandard te Sofia hangt een ongunstig tafe reel op vau den tegenwoordigen staat vau zaken in Bulgarije. Het leger, dat ontevreden en zonder aan voerder is, dringt aau op eene spoe dige oplossing der crisis waarin het land zich bevindt, door terugroeping van vorst Alexander, hetgeen de Bulgaarsche regeering slechts met moeite in staat is tegen te houden. Ook vereischt de toestand der geld middelen, ofschoon niet zorgwek kend, voorziening en regeling door middel eeuer nieuwe, nog niet af gesloten leening, dewijl anders de legerhervormingen en de spoorweg- werken onuitgevoerd moeteo blijven. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld dat er weder pogin gen worden aangewend om in Ma cedonië eenen opstand te bewerken. Ook in Albanië worden weder tee kenen gegeven van oproerige nei gingen. De Porte heeft troepen ter versterking naar Mitrovicz gezonden. Volgens de Daily News is te Teheran een komplot ontdekt om den in gevangenschap gehouden pre tendent voor den troon van Afgha nistan, Ayoub-khau, in vrijheid te stellen. China heeft besloten hier een groot arsenaal aan te leggen, dat ver weg bovendien was de mau haar ten eenen male onverschillig zoodat zij niet had kunnen zegden met wien haar vader haar in kennis hal gebracht. Zij wandelde met de heeren mee, die zich weer in hun gesprek verdiepten. Eerst praa'ten ze over den rogge- oogst, daarna over de wolprijzenen eindelijk over paarden. Clementine luisterde er niet naar, slechts nu en dan ving zij een enkel woord op, zooals zij zich later herinnerde. De vreemdeling deelde blijkbaar Fa- biaan's gevoelen niet en weerlegde dit beleefd maar beslist. Op eens werd haar het samen zijn met deze mannen, zonder dat ze wist waarom, ondragelijk. Toen beiden een oogenblik zwegen, nam zij de gelegenheid waar, om afscheid te nemen, onder voorwendsel, dat ze zich moest kleeden voor het hal. Op het bal vergeleek zij zich met een offerdier, dat men versiert om Shanghai zal maken tot het mili taire hoofddepö'. van het Rijk en tot het middelpunt vau het stelsel vau kustverdediging. Haarlem, 15 April. Voor de door B. en W. Donder dag gehouden aanbesteding van het leggen van hij de gemeente voor handen riolen en Portland-cement, te zamen lang 322 M., het leveren en plaatsen van gegoten ijzeren zinkputten en spruiten vaa kruik- aarden buizen op diverse plaatsen in de gemeente, alles met bijleve ring van de daartoe benoodigde materialen, arbeidsloonen, transport kosten enz, zijn 3 inschrijvingen ingekomen, waarvan 1, als niet aan de voorwaarden beantwoordende, buiten aanmerking werd gesteld. Van de 2 overige was laagste in schrijver Th. J. Verzijlberg, voor f 919. Het werk is hem gegund. -Aan de door B. en W. Don derdag gehouden verpachting van de kiosken No. 1 en 3 in den Hout voor het tijdvak, eindigde uit. De cember e. k., is door 2 inschrijvers deelgenomen. De pacht is gegund: van de kiosk No. 1 aan H. Poppen, voor f75 en van No. 3 aan E. Pmedo, voor f25. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan de voorstelling van Francillon, op Zaterdagavond, 8 uur, in den schouwburg hier ter stede. Het laatste stuk van Al. Dumas fils, dat in Parijs en Brussel zooveel op- gaDg maakte, werd ook in den Haag met geestdrift begroet, waartoe de goede vertolking, die door de Haag sche bladen om strijd wordt ge roemd, vooral veel heeft bijgebracht het te kwellen. Onder al deze woe lige menschen was niemand wien ze haar leed kon klagen, haar vurig verlangen kon mededeelen. De jonge man, die haar straks was voorgesteld, had enkele malen met haar gewalst. Men deelde haar mede, dat hij een aanzienlijk grondbezitter was, dat hij zich nog niet lang geleden in deze streek had nedergezet, maar reeds veel van zich deed spreken, omdat hij een man van de we reld was. Clementine hoorde nauwelijks wat er gezegd werd; ze gevoelde zich niet wel, stond op, wankelde en liet zich naar buiten geleiden. Na een weinig door de koele bui tenlucht verkwikt te zijn begaf zij zich naar hare kamer. De gedachte aan Roger verkwikte haar en de troost, dat de laatste avond van het feest verstreken was, schonk haar een weldadige slaap.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1