Mlü WI11S- EN De Eenzame. 4e Jaargang. Dinsdag 19 April 1887. No. 1161. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN- FEUILLETON. Stadsnieuws. Toot Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Veriebijnt Dagelijks altgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de fubliette Etrangère 8. L. DATJBE jjf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bïs Faubourg Montmartre. T»n 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 Geuit. Groote lettert naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags IS urnr* MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan dc Droefsgde Se dour. Geopend dagolgiti van 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Üonatoura en leden der Nedorlandsehe Maatschappij ter bevordering »n Nijverheid hebbel |f itoon van diploma vryoa toegaHg, donateur# met geselachap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Kroutzijde van hot Paviljoen op het torras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» •lender Nederlandaohe Maatschappij ter bevordering vaa Ngverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, loden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ou geschiedenis, voorat rh Nederland en raeor bijzonder van het Haarlemsche Biedom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopondo toegangskaarten voor oeu geheel j&»| l gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagea van 108 uur tegen betaling van 25 cents por peraooa, alleen tandagen kosteloos vaa 134 uur, de everige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jarca worden in het geheel niet toegelaten-, kindoren van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlykgeleid».«j "vhrs museum in de Damstraat. GoopeDd dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 nar. Teylers bibliotheek. Geopend Woeuudag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop.ii.» «nsdag e-j Zaterdag van 3 -4 nar. Orgel iespelins i» de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toetraag (denr Oudeuroeumarkt) vry. ROEMEEN OVERZICHT. Een stormachtige zitting was die van het Engelsche Lagerhuis op Vrijdag jl. Bij de voortgezette hehandeliDg van de Iersche dwangwet werd deze heftig aangevallen door Sir William Harcourt een der aanhangers van Gladstone. Zinspelende op de sta tistiek van de Iersche strafrechte lijke vonnissen, beijverde hij zich met aan te toonen, dat deze thans heneden het middelbare der laatste zeven jaren waren en dat men «on beschaamdheid» moest bezitten om een dwangwet op dergelijke cijfers te steuDeu. «Dit ontwerp is inderdaad niet te gen de misdaden gericht, het is be stemd om de wettelijke coalitie der boeren tegen de roofzuchtige grond eigenaars te vernietigen. Het zijn de belangen der laatsten die het goevernement verdedigt.» De heer Plunkett evenals kolonel Saunderson sprak ten gunste der wet, Healy en Sexton protesteerden hevig en verzochten den President om Saunderson tot de orde te roe pen. De President weigerde, waarop Healy verklaarde dat Saunderson had gelogen met te verklaren dat de nationale Iersche liga, welke men bestrijden wilde een vereeniging is van misdadigers, dynamietmannen en moordenaars. De heer Healy weigerde, op een aanmaning daartoe, deze uitdruk king terug te nemen. De heer Smith, stelde voor en de regeering nam de verwijdering aan van Healy, die ver volgens de zitting verliet, onder de luide toejuichingen zijner parnellis- tische collega's. Het mandaat van Healy is voor een week geschorst. HANS HOPFEN. 45) ACHTSTE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen vertelde men haar hoe heerlijk het feeBt, hoe voorkomend de gastheer en zijne familie waren geweest, hoe opge ruimd de aanwezige gasten waren en hoe allen hun leedwezen had den betuigd over de afwezigheid van Josephine en dat Fabiaan in warme bewoordingen den wensch had uit gedrukt, dat ze spoedig weer geheel hersteld mocht zijn. Nu, die wensch was reeds ver vuld. Josephine gevoelde zich vol komen gezond. De schaduwen, die haar angst hadden aangejaagd, wa- Kolonel Saunderson hervatte zijne rede en wisselde heftige woorden met den heer Sexton die hem uitschold voor «lafaard» en hem dreigde «af te rossen» na de zitting. De kolonel antwoordde hem op denzelfden toon. Na talrijke pogingen tot her stel der orde en verscheiden herroe pingen, is de zitting gesloten. Heftig is de oppositie, welke zich in Groot-Brittanje allerwegen tegen het Iersche dwangwetsontwerp openbaart. Door 3200 priesters is een protest tegen de till ondertee kend. Vorst Bismarck is gisteren avond uit Friedriehsrulie te Berlijn teruggekeerd. De Fransche*dagbladen berich ten dat Mitchell en Loqueyssie aan prins Victor een adres hebben over handigd door 1220 leden van het imperialistisch comité der Seine onderteekenen. De onderteekenaars verklaren dat zij niet kunnen mede gaan met de politiek, die tot een herstel van het koningschap zou leidenzij verzoeken den prins hun medetedeelen of deze politiek zijne goedkeuring heeft verkregen. De Figaro zegt dat de prins zeer getroffen schijnt door deze opmer king en verklaart dat hij langen tijd trachtte om de verdeeldheid, die in de imperialistische partij in Frank rijk heerscht, te doen ophouden Mit chell, die te Parijs is teruggekeerd, heeft van prins Victor een brief ontvangen hem opdragende aan zijne vrienden dank te betuigen voor hunne standvastige trouw aan de zaak van het keizerrijk en hem inlichtend dat hij de adressen, die hij heeft ontvangen, aan den hertog van Padua, president van het cen trale comité, die belast is hem te ren verdwenenvrij en vroolijk ging zij het nieuwe leven tegemoet. Er verliepen nog eenige weken en de familie Boppel verliet de streek, waar zij zoo vele jaren had gewoond. Hunne vrienden gaven hun leedwezen te kennen en prut telden over den tijdgeest, die oud en jong aandreef om hun heil in groote steden te gaan zoeken. Het huis stond ledig. Men hoorde zeggen, dat de eerste kooper het goed reeds aan een tweeden had overgedaan en dat ook deze, die geen landbouwer maar een speculant was, het wel niet zou behouden. Nergens was men met deze nieuwtjes heter op de hoogte, ner gens interesseerde men zich er zoo veel voor als op het naburige land goed van Koert Kasper Fabiaan. Clementine's vader sprak nergens liever over; het was hem tot eene gewoonte geworden alle mogelijke vervangen te Parijs, zou overleggen. De Figaro gelooft dat dit een teeken is van de besliste breuk met bovengenoemde politiek. Te Madrid heeft men Zaterdag avond een bom met brandende lont gevonden op de trap van de wo- niDg van den minister van Open bare Werken. Het moordwerktuig werd intijds onschadelijk gemaakt. De beide regenten Mutkuroff en Stambuloff zijn te Phillppopel aangekomen. Zij werden met geest drift ontvangen. Zij zijn thans op hun rondreis door Rumelië. De Turksche regeeriDg zal bin nenkort aan de mogendheden een circulaire zenden, weike tot ba sis heeft de punten op welke de loopende onderhandelingen een be slissing zullen hebben aangevoerd. In ieder geval wordt eene vrede lievende oplossing der moeielijk- heden tegemoetgezien. Volgens de Times zijn te Weenen particuliere berichten ont vangen inhoudende dat de Moha- medaansche ultra-partij bij den Sul tan aandringt op het zenden van een buitengewonen gezant naar den Emir van Afghanistan, dewijl deze de vaan van den Islam heeft om hoog geheven. Volgens te Londen ontvangen telegrammen, hebben de troepen van den Emir van Afghanistan, de Ghil- zaïs aangevallen in de streek van Shilgar. De laatsten hadden 400 dooden en gewonden. Vervolgens zouden zij verscheiden dorpen heb ben in brand gestoken. Toch breidt de opstand zich uit. Het Italiaansche stoomschip Ve- kansen te berekenen, waaraan het landgoed onderworpen kon worden en de koopers als grondeigenaar, kapitalist of speculant te wegen. Steeds ontsnapte hem daarbij de zelfde verzuchting, namelijk, dat het zoo goed zuu zijn, dat al het land in den omtrek weer in ééne hand kwam. Indien er 't een of ander was, waarover hij zich toornig maakte, dan behoefde men het ge sprek slechts ophetschoone landgoed te brengen en dadelijk kwam hij weer tot bedaren. Moeder en dochter hadden goed gezien toen ze meenden dat de ge durige reizen van den heer des hui zes naar de hoofdstad in verband stonden met den verkoop der nabij gelegen bezitting. Intusschen was de briefwisseling tusschen Roger Walcott en Clemen tine gestadig onderhouden. Op hare mededeeling dat haar vader niet met hare wenschen in- nezia is met gebroken schroefas te Suez binnengesleept. Een bericht uit Zanzibar aan het Journal des Débats meldt dat de oud-goeverneur van de baai van Tongui, die door den sultan is be noemd, het Portugeesche garnizoen heeft aangevallen. Dit is volkomen verslagen. De vlag van het sulta naat Zanzibar is te Tongui gehe- schen. Het Fransche blad Le Matin deelt een telegram mede uit St. Petersburg, van 15 April, inhou dende dat een deel van het Rus sische garnizoeu te Merv hevel heeft ontvangen, om naar de Af- ghaansche grens op te rukken. Men zou oorlogsmaterieel der binnen- landsche vestingen naar Odessa zenden, van waar het naar middel- Azië zou worden verzonden. De Matin verzekert dat een telegram uit Berlijn deze mededeelingen be vestigt en dat Russische legeraf- deelingen naar Sarako zouden wor den gezonden. Een telegram uit Rangoon mellt dat een uitgebreide samenzwering in Opper-Birmah is ontdekt. Zij had ten doel om de Engel- schen te verjagen of te vermoorden en de steden in het district Maobin te verbranden en een nieuwen koning uit te roepen in de plaats van den ex-vorst Thebau. Het complot is ontdekt door de snelle tusschen- komst der Britsche politie. De Dacoits, die zich verhonden hadden, een werkzaam aandeel in de samenzwering te nemen, hebben Potok in brand gestoken en waren op weg naar een naburig dorp, toen een politieafdeeling hen overviel en versloeg. Uit New-York wordt gemeld genomen en hare moeder hem wel genegen was, had de Amerikaan met bedaarde opgeruimdheid geant woord. Hij had Duitschland lief gekregen en de gedachte, zich in het vaderland zijner aanstaande vrouw te vestigen, schrikte hem niet af. Wel is waar kwam het niet met zijn ondernemend karakter en zijne liefde voor zijn vaderland overeen om zich voor de geheele toekomst te binden, maar dat zou toch ook niet noodig zijn. Hij maande daarom zijne Clemen tine aan maar goeden moed te hou den en zich maar niet te plagen met de gedachte, dat hunne wen schen niet eenmaal vervuld zouden worden. Het eerste het beste gesprek, dat hij met haren vader hield, zou alles uit den weg ruimen. Hij was een eerlijk en bemiddeld man, ge zien in zijn vaderland en in den vreemde, gezond naar lichaam en ziel en daarom was er geen grond dat te Brooklyn, Washington, Bal- timore, New Castle, New-Yersey en vele andere steden meetings tegen het Iersche dwangwetsontwerp zijn gehouden. De gezant van Haïti te Parijs spreekt het bericht tegen als zou Haïti hebben toegestemd in de be taling van fr. 800,000 aan Engeland. De regeering van Haïti verlangt in deze eene scheidsrechterlijke uit spraak, zonder tusschenkomst eener vreemde mogendheid. Haarlem, 18 April. In de Woensdag a. s. te houden Raadsvergadering zullen de navol gende punten aan de orde worden gesteld: Missive van Ged. Staten met Goedkeuring van het besluit tot verkoop van grond aan J. H. Baiters. Voorstel van B. en W. be treffende de overneming enz. van gronden aan den Zijlweg. (De com missie van fioaociën bracht hierover een gunstig rapport uit.) Voorstel van B. en W. tot het uitvoeren van eenige hestratingswerken aan de Wilhelminastraat en Oranjekade. Voorstel van B. W. om de jaar wedde van dr. P. M. Heringa, anders dan vroeger besloten was, te ver- deelen tusschen het Gj^mnasium en de H. B. School. Voorstel van B. en W. tot plaatsing der leerlingen van school C en tot vergoeding aan het hoofd dier school. Id. id. tot het doen van eenige herstellingen aan de woning van het hoofd van school B. Voordracht tut benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan school B. met nieuwe plan tot regeling der jaarwedde. Request van den heer H. Spaan om ontslag als on- te vinden, waarop een verstandig man, als FabiaaD, zijn aanzoek om de hand zijner dochter zou afwijzen. Dwalingen en zelfs luimen moesten bij slot van rekeniDg toch wijken voor het gezond verstand. Clementine moest haren vader door gedurig aandringen maar niet meer in 't harnas jagen en alles aan haren Roger overlaten. Het arme meisje las deze aanwij zingen telkens en telkens weer, zon der zich er goed bij te kunnen neer leggen. Walcott, aan gene zijde van den oceaan, in den kring zijner fa milie, aan de zijde van zijn geliefd, voor hem als herhoren kind, kon wel opgewekt zijn en had goed praten. Maar welk eene marteling moest zij doorstaan onder menschen, waarvan zij zich eiken dag meer vervreemd gevoelde, zonder eene straal van hoop, gepijnigd door on zekerheid en verlangen. Roger ver giste zich in haren vader; deze was

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1