Binnenland. derwijzer. Request van de Bouw- vereeniging «de Vooruitgang» om rioleering enz. Voortzetting der al ge meene politie-verordening. Op Donderdag e. k., des na middags ten 2 uur zullen er ten stadhuize worden uitgeloot 34 aan- deelen van de Geldleeningen, ten laste der gemeente Haarlem aange gaan in 1880/81, 1883 en 1884. Vrijdagavond vergaderde de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier. Deze vergadering was bijeengeroe pen op verzoek van eenige leden, daartoe gerechtigd door de statuten, ten einde maatregelen te beramen om het slagen van hun caudidaat, mr. A. C. Waller, voor de vacature in den Gemeenteraad bij de a. s. her- etemming zooveel mogelijk te ver zekeren. Na langdurige discussién werd aangenomen: dat er een ma nifest uitgevaardigd zal worden, zoo veel mogelijk van handteekenigen voorzien van hen, die wenschen de liberale beginselen in Haarlems Ge meenteraad gehandhaafd te zien, en tevens hen tot stemmen aan te spo ren, die bij de eerste stemming wa ren tehuis gebleven en met hen een stemmig denken. {Opr. H. Ct.) Zaterdagavond hield de Rederijkerska mer „Het Vliegend Wiel» eeue buitenge wone vergadering met dames in „De Kroon» alhier. Behalve op de door haar opge voerde stukjes werden de aanwezige leden en geïntrodueeerden nog vergast op een zeven tal zangnummers deels uitgevoerd door de leden van het gunstig bekende kwartet „Loreley,» deels door het kwartet zelve. De tooneelstukjes „De Schoolrijclster" van E. Pohl en „Twee oude bekenden" van J. H. Janssen werden vlot afgespeeld. In het eerste stukje valt het spel van Lu cie, barones von Nietoch te roemen; Cae sar, baron von Wedding was mede goed op zijn plaats. Met de opvatting en de persoon van Engelhard kunnen we ons ech ter niet geheel vereeuigen, we hadden meer bezadigdheid en kalmte bij hem gewenscht. In het tweede stukje waren de rollen van IClink ea Echtgenoote in goede han den, Mathilde begreep haar rolletje blijk baar wèl, Henriette was lief maar eenig vuur iu haar spel ware niet kwaad ge weest. De meest typische van alle was Manus Klink, heter hadden wij hem ons haast niet kunnen voorstellen, wat betreft houding en grime. Nu en dan sprak hij echter te rad eil met een te hoofseh accent, dat wij aller minst van een Marker vissclier verwachten. Over 't algemeen liet de rolvastheid wei nig te wenschen over; maar we raden den spelers aan in 't vervolg wat meer op hun woorden te letten, daar zij zich dan niet zoo veelvuldig zullen verspreken. Het kwartet Loreley, dat zich tusschen de beide tooneelstukjes in, liet hooren gaf weder blijken van zijneuitstekende geoefend heid. Onder de gezongen nummers kwamen voor „Barcarole", duet voor Tenor en Bas, en „Das Herz am llhein" voor Bariton- Solo, die keurig werdeu uitgevoerd; de kwar tet-nummers werden allen zonder onder scheid even schoon gezongen. Een aardige toegift was „De bedrogen duivel" een Ylaamsche volkslegende met pianobegeleiding, gezongen door den tenor van het kwartet. Een gezellig bal hield de aanwezigen en de werkende leden nog geruiinen tijd te zamen. Hulde aan het „Vliegend Wiel" voor den genoegelijken avond dien het ons weder wist te verschaffen en mocht dit de laat ste zijn in dit seizoen, dan roepen wij de vereeniging een hartelijk tot weerziens toe voor den volgenden winter. Jammer genoeg was de voorstelling van Erancillon op Zaterdagavond bizonder slecht bezocht. De toehoorders keken al kaar verschrikt aan en durfden niet applau- diseeren omdat het zoo hol klonk in die leege ruimte. De vertooners waren huive rig en speelden, in den beginne althans, mat en zonder veel animo. Kortom, 't was zeer jammer, ook omdat de spelers meer noch goed, nocb verstandig, zoodra zijn eigenzin in 't spel kwam. Slechts één was er, die eenigen invloed op hem had en dat was Clementine zelf. Indien zij hem niet tot an dere gedachten bracht, dan gelukte het niemand. Hare moeder misschien? Deze had na hare eerste mislukte poging geene tweede gewaagd. Het scheen, dat zij eene scherpe terechtwijzing had ontvaDgen, want zooras Clementine den naam Walcott maar noemde, zweeg hare moeder en bracht zij het gesprek onmiddellijk op iets anders. Het scheen dat zij zich er verlegen onder gevoelde als hare dochter haar aan hare belofte op kunne tehuisreis gegeven, her innerde. Neen, zeide Clémentine in zich zelf, hier kan ik slechts mij zelf helpen en dat wil ik ook Het moet tot eene beslissing komen, ik kan het zoo niet langer uitstaan. Zij schreef dit aan Roger en bezoek hadden verdiend door hun uitste kend tooneelspel. In het bijzonder verdiene vermelding mad. Harris in de titelrol, Liverani als haar echtgenoot, en de heer Ilarris-Goutchalde als diens vader, terwijl ook de overige rollen zeer goed werden vertolkt. Alleen bleef de acteur die de persoon van Henri de Symeux voorstelde in vele opzichten beneden zijn rol. Wij vragen ons af indien een stuk, zoo geestig en sprankelend van den esprit Gaulois als dit van Dumas, niet in staat is Haarlem aan te trekken, zullen dan dergelijke gelegenheden als er onze stadge- nooten [Zaterdagavond eenewerd aangebo den, niet ten slotte geheel ophouden? Edoch, de koniugsfeesten en het verge vorderde seizoen zijn verzachtende omstan digheden en dat is ons een troost. Het toelatings-examen voor de kweekschool voor onderwijzeressen hier ter stede zal worden gehouden op 22 en 23 April e. k. Zondagavond kwam een werk man aan bet politiebureau alhier kennis geven, dat hij aan de Kle verlaan onder de gemeente Blbe- mendaaldoor zes personen was aangevallen, in een sloot geworpen, en van zijn zilveren horloge met ketting beroofd. Deze voorwerpen zijn echter later in het gras nabij die sloot terugrevonden. De kwaad willigen zijn vooralsnog onbekend rraar worden opgespoord. Zondagavond is een 18 jarige jongeling in eene tapperij alhier van zijn zilveren cylinderhorloge beroofd, van welken diefstal worden verdacht drie vrouwen van twijfelachtige ze delijkheid. - Heden waren wij in de gele genheid den nieuw geopenden winkel te zien van den beer A. Seuter, Anegang 22, magazijn van kristal, porcelein, lakwerk enz. De verbouwing begon op 1 Maart en was op 10 April voltooid. De pui is van onderen uit bardsteen opgetrokken, waarboven ziek mas sieve paneelen van teakhout ver heffen, smaakvol versierd met ge beeldhouwde figuren in een fanta sie-stijl, die niet tot overlading heeft geleid. De heer A. F. Captein, die dit werk uitvoerde, heeft daarvan alle eer. De winkel zelf met zijn groote ramen is geheel volgens de nieuwste eischen ingericht en zal stellig veel bezoekers lokken. Donderdag aanstaande geeft de Kon. Vereen. «Het Neaerlandsch Tooneel», hier ter stede hare laatste abonnementsvoorstelling in dit sei zoen. Het programma is hetzelfde als dat van de gala-voorstelling. De «Maatschappij de Katholieke Illustratie» heeft zich het recht van uitgave verzekerd van een Holland- sche bewerking van het «Life of Leo XIII, from an authentic memoir furnished bij His order», en de WelEerwaarde heer F. J. Poel- hekke, kapelaan alhier heeft zich wel met die bewerking willen be lasten. Wij kunnen thans mel den dat de uitgave in het begin der maand Mei het licht zal zien in twee sierlijk gebonden deelen, tegen den prijs van vijf gulden. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd o. a. behandeld het beroep van H. J. D. Daudey van een besluit vau Burgemeester en Wethouders van Haarlem, waarbij hem ver gunning is geweigerd tot het op richten eener runderslachterij in een gedeelte van het perceel aan de Gedempte Oude Gracht no. 98 alhier. Rapporteur, de Staatsraad deelde hem haar besluit mede om altijd de zijne te blijven, wat er ook gebeuren mocht. Zij verzocht hem dringend om zoo spoedig mogelijk naar Europa te komen, hij zou bij zijne komst haar gereed vinden om hem te volgen. Spreek me niet tegen, schreef zij. Ik ben voor God uwe verloofde en wil dit ook waard zijn. God geve dat de mijnen mij tot aan den drempel geleiden. Kan dit ech ter niet, het zij zoo ik kan zon der u niet leven. Gij zijt mij meer dan vader, moeder en broeder. Gij zijt mij alles. Neem mij tot u! Het was een drukkend heete dag in 't laatst van Augustus, waarop Fabiaau van een zijner reizen naar de hoofdstad terugkwam. In weer wil van de warmte sprong hij vlug uit het rijtuig en was jegens vrouw en kind, die hem begroetten, zoo bijzonder vriendelijk, dat Clementine dit als een goed voorteeken be schouwde en zich voornam zijn jhr. Van Eijsinga. De heeren Daudey en Meewig voerden als belangheb benden het woord. Men meldt ons uit Haarlemmer- liede en Spaarnwoude: «Onze gemeenteraad heeft einde lijk besloten aan school no. 3 (Hout- rakpolder) eene [onderwijzeres te benoemen. Langen tijd liet de toe stand aan deze school te wenschen over. Immers, geheel volgens de wet ingericht zijnde en in 3 lokalen ver deeld, was er, behalve het hoofd der school, slechts één onderwijzer werkzaam, bij een getal kinderen van over de 100. 't Geval was, dat twee lokalen overvol waren, en ter wijl het derde leeg stond en alleen dkn aan de herhaalde aanvragen om plaatsing kon gevolg worden gegeven, wanneer leerlingen de school verlieten en alzoo plaats maakten voor een even groot aan tal nieuwe leerlingen.» Men meldt ons uit Sloten De proefnemingen om één der veenbaggermachines onder deze ge meente electrisch te verlichten zijn uitstekend geslaagd, zoodat thans een der machines van zulk licht is voorzien en dag en nacht doorwerkt. Hoewel dit machinaal baggeren het aantal arbeiders bij de werkzaam heden vroegere jaren noodig, na tuurlijk sterk heeft doen vermin deren, vinden toch velen nog werk in de veenderijen. De N. A. Ct. bevat het volgende versje ONS BOLLENLAND. Gij, vreemdeling, die Arnhem's «treken, Dat land van keuvels, boscli en beken, De schoonste roemt van Nederland, Komt in April naar Holland's duinen, Bezie de pracht van veld en tuinen, En geef de kroon aan 't „dorre strand.» Ook Holland siert zijn blanke zoomen Met sparregroen en eikeboomen, Met Geldersch schoon in elke soort, Maar meer, o Arnhem, valt te roemen De keur van schoone, rijke bloemen, Van Uitgeest tot aan Leiden's poort. Hoe menglen zich de schoone kleuren, Hoe streelend ons de zoete geuren Van Tulp, Narcis eu Hyacinth. Het schoon van duizend regenbogen Ontplooit zich voor verraste oogen En wiegelt op den Lentewind. X, Naar wij vernemen is het bag- gerwerk ten behoeve der torpedo diensten aan bet einde van zijka naal F (tegenover Westzaan) van rijkswege afgekeurd. De Minister van koloniën in stalleerde Zaterdag middag met eene korte redevoering over het gewich tige van den te ondernemen arbeid de staats-commissie, op Zr. Exs. voordracht door den Koning be noemd tot het ontwerpen van een wetboek van strafrecht voor Euro peanen in Ned.-Indië. Daarna hield de commissie hare eerste vergadering, die op een ver gevorderd uur werd opgeheven. Ged. Staten van Noord-Bra bant hebben goedkeuring verleend aan de door den Raad der gemeente Ossendrecht aan C. A. Daverveldt te Wouw verleende vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg in die gemeente. Naar uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld, beslaat er alle goede luim niet ongebruikt te laten voorbijgaan. De gelegenheid kwam dan ook spoedig, als geroepen. Haar vader scheen er behoefte aan te hebben, om met zijne dochter, die hij in eene week niet gezien had, een uurtje te praten. Hij riep haar bij zich in den tuin, bood haar den arm aan en vroeg zeer belangstellend, hoe ze de laatste dagen had doorgebracht. Clementine had wel kunnen juichen van vreugde. Met beide handen hield ze zich aan hem vast en legde haar hoofdje liefkozend tegen zijnen schouder. Vader, zeide zij, alles is bij 't oude gebleven en dat is goed ook. Ik ben twintig jaar oud en heb tijd genoeg gehad om be daard na te denken. Hoor mij ge duldig aan. Waarover wilt gij spreken vroeg Fabiaan en bleef verbaasd staan. Over Roger Walcott, wien ik kans, dat het geld voor de opne ming van de tramlijn van Assen naar Friesland zal gevonden worden en dat met die opneming binnen niet al te langen tijd een begin zal kunnen worden gemaakt. De heer W. A. baron Van der Feltz heeft bedankt als lid van den Raad der gemeente Assen. De Vorstelijke Familie in de Hootdstad. Zaterdagmorgen te kalf elf reed de Ko ningin, vergezeld van haar gewoon gevolg, in een open landauer, bespannen met twee paarden, uit, om een rijtoer door de stad te maken en een bezoek aan de eilanden te brengen. In de groote Kattenburgerstraat stond de wacht voor de mariniers kazerne in het geweer en alle officieren salueerden de Koningin. Daarna ging de stoet langs de Handelskade naar de De Ruijterkade, waar hetstoomjacht de //Zuiderzee" gereed lag, om de Koningin aan boord te nemen, ten einde een bezoek te brengen aan den nieu wen veestijger. Na dit bezoek voer de //Zuiderzee" nog eenigen tijd langs de De Kuyterkade, om de Koningin het fraaie gezicht op de stad te doen genieten, die beschenen door het helder zonlicht, van boord als altijd een treffenden aanblik bood. De tocht ging toen langs de De Ruij- terkade onder de viaduct door naar het Paleis terug, alwaar de Koningin te kwart voor twaalven aaukwam. Prinses Wilhelmina reed twee malen met hare beide goevërnantes uit om een rijtoer te maken; te tien uur en te half twee. Te half twee vertrok II. M. Zaterdag aan de voorzijde van het Paleis en het Prinsesje aan de achterzijde. H. M. begaf zich onmiddellijk naar z/Arti et Amicitiae" op het Rokin, waar het bestuur H. M. in de sierlijk mot bloe men getooide vestibule opwachtte. De Koningin nam hier de tentoonstel ling van aquarellen in oogenschouw en liet zich aan de aanwezige artisten voor stellen. De heer J. C. Greive geleidde H. M. Van //Arti" ging Hare Majesteit naar Couturier, langs Heerengracht en Vijzel straat. In Maison Couturier werd H. M. ont vangen door de heeren Sillem, van Rees, Pollones en van Ogtrop. H. M. werd een prachtige bouquet aangeboden door mej. Pollones. De leerlingen van het Conservatorium gaven hier een matinee, wanrvan het pro gramma als volgt was samengesteld: I. Thema met Variatiën voor twee piano's van Schumann, door de dames J. E. Be- linfante en A. C. van Overzee, élèves van den heer Julius Röntgen; 2. Capriccio voor drie violen, van Hermann, door de heeren T. E. M. Boerlage, J. C. van Hul- steijn en E. Erowein, élèves van den heer .Joseph Cramer; 3. Duetten voor sopraan en alt, van Rossini, a. La Pesca, b. La Regata Veneziana, door de dames W. de Roever en H. W. Becht, élèves van den heer Joh. M. Messchaert; 4. Eantasie in E. mineur voor piano, vail Chopin, door mej, R. Drukker, élève van den heer J. Röntgen; 5. Air varié in D majeur van Yieuxtemps, door den heer J. C. van Hul- steijn, élève van den heer J. Cramer. De zaal van Maison Couturier zag er prachtig uit en maakte met de aanwe zigen in gala een diepen indruk. De vleu gels waren van den heer Duwaer. PI. M. liet de leeraren en leerlingen aan zich voorstellen en onderhield er zich minzaam mede. HH. MM. hebben Zaterdag avond de galavoorstelling in den Stadsschouwburg bezocht en werden bij aankomst met het gewone ceremonieel ontvangen. De ingang voor de koninklijke familie is aan de lin kerzijde van het gebouw, naast den toe gang tot het parterre en de mindere rangen. In de zoogenaamde marmeren gang wa ren, als naar gewoonte, de jongens van de Rijkskweekschool voor de zeevaart in belootd heb te zullen huwen en die in de volgende maand uwe toestem ming komt vragen, zeide Cle mentine, met een smeekenden blik. Het kogelronde hoofd van Fabiaan werd plotseling bloedrood, bij drukte de gebalde vuist op de borst en die vuist trilde onwillekeu rig, zoo overmande hem de toorn. Zeg dien mijnheer, dat bij zich die moeite wel kan sparen. Ik ken hem niet; ik wil hem ook niet kennen Maar vader, hoe kunt gij zoo spreken! viel Clementine hem in de rede. Fabiaan bedwong zich met ge weld en schreeuwde bijna: Ik geef mijn kind aan geen vreemde ling, die het wie weet waar heen, ver over den oceaan voert. Neen nooit.... nooit. Spreek mij geen enkel woord weer over die zaak Hij draaide zich op de hielen om en begaf zich snel naar huis, terwijl hij nu en dan nog eenige gramme twee gelederen geschaard, de voorsten aan elke rij met vlaggen in de hand, die el kaar in den top kruisten en waaronder de Koning met HD. gemalin passeerden. De directeur-gérant der koninklijke ver eeniging //Het Neder!andsch Tooneel" stond ook volgens oud gebruik gereed, een zilveren luchter met bougies in de hand om HH. MM. naar de koningsloge voor te lichten. In het salon achter die loge, welke met een rijkdom van bloemen en planten was opgesierd, werden HH. MM. door den Raad van beheer ontvangen. Het lid van dien Raad, de heer E. Browne va.n Streefkerk, overhandigde II. M. een fraaien bloemruiker. Reeds was aan H. M. een bouquet aangeboden bij aan komst in het gebouw door het dochtertje van den wethouder Röell. De schouwburg was op alle rangen dicht bezet en leverde een schitterenden aanblik op, daar alle hooge gemeente-ambtenaren, wethouders en ledeu vau den raad, com mandanten en officieren van zee- en land macht, te Amsterdam gestationneerd, bij deze gelegenheid in gala of groot uniform aanwezig waren. Even over achten verschenen HII. MM. met een talrijk gevolg, waaronder de bur gemeester, in hunne loge en bogen her haalde malen naar het publiek. Het orkest speelde het volkslied. H. M. was gekleed in rose atlas, rijk met goud gegarneerd, en droeg het diadeem, haar door het Ne- derlandsche volk vereerd. Daarna ging het scherm omhoog, en trad de heer J. J. Rogmans naar voren, om Z. M. met fraaie stem en vol bezieling den welkomstgroet toe te zingen. Het lied, waarin men de melodie van het Wilhelmus herkent, bestaat uit de volgende twee cou pletten Gegroet in deze wanden, Te midden van Uw volk! Van al de Nederlanden Zij thans mijn stem de tolk. De roem der voorgeslachten, 't Land vergeet het niet! Hun daden en gedachten Doortintleu mijn lied. Het Stamhuis van Nassauwen Dankt Neerland zijn bestaan. 't Was 't Vaderland getrouwe Bij glimlach en bij traan. Gij deedt ook als Zij deden. 't Volk hoort nog Uw stem. Om heden en verleden O Heere, zegen Hèm! De uitvoering van dit lied werd door het publiek staande aangehoord. Het programma der voorstelling was zooals men weet; 1. //De Steenhouwer", drama in 3 be drijven van Alex. Dumas. Vertaling van J. II. Róssing, in welk stuk de beide Bouwmeesters optraden. 2. //Afgesprongen", blijspel in één be drijf van Abraham Dreijfus. Vertaling van Marie. Zondag ochtend woonden de Koning en Koningin de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bij, onder het gehoor van ds. Adriani, die tot tekst gekozen had het laatste gedeelte van Jolis. 20 vs. 19 //Vrede zij ulieden". De kerk was, zoo mogelijk, voller dan ooit bij een bezoek des Konings. Geruimen tijd voor het uit gaan der kerk stond het Prinsesje aan het raam van het zijbalkon de terugkomst van vader en moeder af te wachten. Te half twee verlieten de Koning en Koningin het paleis weder in een open landauer met vier paarden, en reden langs de Heerengracht naar Artis, waar Hunne Majesteiten verwelkomd werden door het bestuur. Evenals altijd verdrong men zish in de paden en lanen, en stond eene dichte menigte in de Plantage geschaard; evenals altijd viel er wanorde op te merken. Omstreeks half drie vertrokken Hunne Majesteiten, met het voornemen om een bezoek te brengen aan de Muiderpoort ën omstreken, en van daar naar de eilanden te gaan, waar, indien er gelegenheid voor zou bestaan, zooveel mogelijk aan de hoe ken van straten en bij versieringen stil zou worden gehoudenvervolgens langs de Prins-Hendrikkade naar en onder den boog van de brood- en banketbakkers, en voorts woorden sprak. Daar aangekomen, wierp hij de deuren achter zich met kracht dicht, zoodat het door het geheele huis weerklonk, waarna hij zich in zijne kamer opsloot. Clementine was op de plaats, waar haar vader haar verlaten had, op de knieën in 't gras gezonken. Zij ondersteunde haar gelaat met den arm en schreide hartstochtelijk. Zoo vond Koert haar die juist thuis kwam en reeds in de verte de bulderende stem zijns vaders had vernomen. Dat was hem een slecht voor teeken. Toen hij nu zijne zuster snikkend in 't gras- vond liggen, stiet hij voorzichtig met den voet baren elle boog aan en zeide: Meisje, geldt u al dat lawaai?.... 't Schijnt dat er storm in den alma nak staat.... Kom, sta op en wees verstandig.... Schreien helpt toch niets Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2