zmmm nieuws.- INGEZONDEN. Daar den Jordaan, waar bezoekt zou wor den de scbool tot verbreiding der waarheid in de Elandstraat. Ds. Adriani dineerde ten paleize. Onnoodig te zeggen, dat HH. MM. overal uitbundig toegejuicht werden. Met een schitterende verlichting in het hartje der stad, de illuminatie met vet- glaasjes van al de lijnen der monumentale versiering van het monument op den Dam (een royale daad der Damcommissie) is de feestweek besloten. Ook op het Erederiks- plein straalden opnieuw de fraaie obelisk en het grasveld er om heen in een zee van licht. Optochten trokken weder door de stad, waaronder een van de St. Jozefs- gezellen, die hunnen rector, den heer Van Nispen, een serenade brachten ter gelegen heid zijner benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Noode scheen men afscheid te nemen van het op zoo voorbeeldige wijze gevierde Oranjefeest. Toen HH! MM. en de Prinses voor het venster verschenen om de illumi natie te zien, klonk één juichkreet over den Dam, als 't ware een afscheidsgroet voor dit jubelpanr van de Amsterdamsche burgerij aan Neerland's vorstelijk geziu. Te 9.35 hedenmorgen verlieten HH.MM. en het Prinsesje het paleis. De Koning was in burgerkleeding. De schutterijmuziek speelde het „Wilhelmus". In een open rijtuig werd de afstand naar het station afgelegd te midden eener dichte volksmenigte. De Koning wuifde haast voortdurend met deu hoed tot afscheid. Aan het station onderhielden HH. MM. zich met generaal Van der Heyden, die in de wachtkamer in uniform aanwezig was. Daar bevonden zich ook de directeuren van den Hollandschen Spoorweg. Zooals gebruikelijk begeleidde de burgemeester de koninklijke familie niet naar het station. Te 9.45 stoomde de trein naar het Loo. Den heer A. J. Hazenberg", hoofd inspecteur van politie, woonachtig in de Lange Leidschedwa-sstraat, is Vrijdagavond door de bewoners dier buurt een serenade gebracht. Omtrent den brand iu bet lo gement De Witte Engel, in de Sr. Piet;rsteeg te Amsterdam, wordt nog medegedeeld, dat een agent 12 h 13 personen uit het brandende per ceel heeft gered en een ander agent met een hoofdbrandwacht vier personen van het dak naast dat per ceel heeft afgeholpen. Volgens ofBcieele opgave zijn er gedurende de Paaschdagen (912 April) over den Rijn-Spoorweg circa 50,000 reizigers vervoerd. Te Nieuwediep binnengekomen visechers rapporteeren dat zij, op den middag van 13 dezer ten noor den van Tessel, ongeveer 3 h 4 mijlen uit den wal, hun bedrijf uit oefenende, aldaar hebben gezien, een gezonken liggend schip met barktuig, hetwelk tot aan de fok- kera boven water zichtbaar was en zich nog in goeden staat bevond. Het is niet onwaarschijnlijk dat de menigte kokosnoten, gedurende de laatste dagen op t essel aangespoeld en langs den wal drijvende gezien, van dat schip afkomstig waren. Door de beeren prof. Suringar, directeur, en Witte, hortulanus van den Plantentuin te Leiden, is aan bet personeel van dien tuin een feestelijk onthaal bereid ter gele genheid van het derde eeuwfeest van den Hortus. In de afgeloopen week werden binnen Leiden 3 nieuwe gevallen van diphteritis aangegeven. Andere gevallen van besmettelijke ziekte of sterfgevallen aan die ziekte deden zich niet voor. De Gemeenteraad van Arnhem heeft Zaterdag op het adres, waarin aangedrongen werd op wederinvoe ring van de kermis, afwijzend be schikt met 21 tegen 2 stemmen. Een paar weken geleden ver voegde zich bij de bank leening te Brussel eene schamele gekleede vrouw, die met bedeesdheid vroeg, of zij eenige t ouden sieraden kon heieenen. Tot zijne verbazing zag de ambtenaar, dat de étuis het mo nogram van den koning, van de koningin, van prinses Clémentine en andere leden der koninklijke fa milie droegen. Hij hield de juffrouw aan de praat en zond om de politie. Deze vond reden genoeg, om de vrouw mede naar het bureau te nemen, waar bleek, dat zij de vrouw was van een goudsmid, die uit tij delijk geldgebrek zich had genood zaakt gezien eenige gouden artike len te beleenen. Zijne vrouw, die zich, om niet herkend te worden, in schamele kleederen had gesto ken, werd, zoodra de goudsmid had bewezen, dat de beleende voorwer pen zijn wettig eigendom waren, in vrijheid gesteld. Nu evenwel klaagde zij den politiebeambte aan wegens heleediging en krenking van haar goeden naam. Daar was zij niet af te brengen, ook niet toen men haar te verstaan gaf, of zij misschien met een duizend francs vergoeding tevreden zou zijn. De zaak kwam voor den rechter, die meende, dat de vrouw toch niet zoo geheel zonder grond was ver dacht. Immers, hoe komt het toch, dat ze koninklijke naamcijfers dra gen? Woedend antwoordde de aan klager, dat dit een beroepsgeheim was. Op het publiek maakt maakt het altijd indruk, als men zegt, dat de koning juist precies eendere man chetten heeft besteld, of voor de koningin een geheel gelijke armband in den maak is, enz. «Ja, ziet u», zeide de rechter, «wanneer dit tot uwe zaken beho rt, dan moet ik u zeggen, dat het tot de zaken van de politie behoort, twijfel te opperen omtrent de herkomst van voorwer pen, die het koninliike naamcijfer dragen. Ge hebt, geloof ik, onver standig gehandeld met uw roepsge- heim openbaar te maken, temeer daar ik niet in de mogelijkheid ben u eenige schadevergoeding toe te kennen. De gezondheidstoestand van den Duitschen kroonprins is minder gunstig. Hij moet volgens geruchten aan maagkanker lijden. Hoewel Keizer Wilhelm steeds gezond is, blijft bij hem toch eene afnemiDg van krachten merkbaar Eene zonderlinge neiging openbaart zieti bij den ouden vorst. Hij maakt n.l. onophoudelijk plannen. Zoo heeft hij b. v. al zijne reizen en ver plaatsingen voor den aanstaanden zomer geregeld. Eerst zal hij met Mei naar Ems gaan en vervolgens naar het eiland Mainan waar hij de keizerin zal ontmoeten. Den 2den September zal hij te Konin.'- bergen de groote herfst-manoeuvres gaan bijwonen. Daarna zal hij eeni ge dagen in het jachtseizoen op het kasteel Babelsberg gaan doorbren gen. De Engelsche Globe maakt een flater door een geforceerde aar digheid te willen vertellen aan het adres der Hollanders. Het Londen- sche blad vertelt in zijn rubriek «jokes», dat de spoorweg, door ons geprojecteerd op Sumatra, wel een zeer spiritueele onderneming moet zijn, daar zij wordt aangelegd van Fort de Hoek (Rijnwijn) naar de Bay of Brandewyns. Geen dwazer figuur almee dan in een gewrongen geestigheid tegelijk -en kolossalen blunder te maken. Weder heeft het rampzalige meliniet een ongeluk veroorzaakt. Te Bourges is Vrijdag een hom met meliniet gevuld op de pyrotechni- sche inrichting ontploft, in de han den van een werkman. De omva g van de verwoesting door deze ont- ploffina" aangericht is nog niet na der bekend. Professor Miquel Marayta, te Madrid, heeft onlangs het oostelijk gedeelte der Pyreneeën doorreist en bij die gelegenheid een merkwaar dige ontdekking gedaan. Bijna af gesloten van alie verkeer met de buitenwereld leeft in het dal van Ribas Gerona een menschenstam, naar geest en lichaam even stief moederlijk door de natuur bejegend. Zij zijn in die streek bekend onder de benaming van dwergen. Breed van gelaat, dat eer vierkaDt dan rond is, klein maar breed van bouw, hoogstens 1.15 lang vormen zij een niet zeer fraai menrchengeslacht. Naar den geest zijn zij nog ongun stiger bedeeldwat de ontwikkeling hunner verstandelijke vermogens be treft staan zij op den laageten trap, 't geen vermoedelijk, althans grooten deels, toegeschreven zal moeten worden aan den staat van afzon dering, waarin deze niet talrijke menschenstam gedwongen is te leven. Als een staaltje daarvan deelt pro fessor Marayta mede dat zij geen begrip hebben van telling; op de vraag tot hem gericht waar zij woonden, kon hij slechts zelden eenig voldoend antwoord erlangen, zelfs de namen hunner ouders kon den slechts zeer weinigen opgeven. Onderwijs ontvangen zij niet want niemand bekommert zich over hen. Overigens is het een goedaardig slag van menschen. Toen onlangs het gerucht liep, dat weder een aanslag op het leven van den keizer Alexander III was gepleegd, bracht de Weener correspondent van den Daily Chro nicle het volgende in herinnering dat in het jaar 1885 voorviel, toen de czaar Kremsier bezocht. De be ambten van het Oostenrijksche hof hadden de meest buitengewone maat regelen genomen om de veiligheid van den czaar te waarborgen. Geen vreemdeling werd de kleine stad binnengelaten, geen waard mocht zonder bijzondere toestemming van den Oostenrijkschen huishofmeester een gast opnemeD. In het kort, alle voorzorgen had men genomen, om ieder, die iets in zijn schild mocht voereD, ver ver wijderd te houden van het paleis, waar de czaar zijn intrek zou ne men. Toen de Russische huishofmees ter in kennis werd gesteld met de bepalingen van zijn Oostenrijkschen ambtgenoot, schudde hij het hoofd. «Men heeft den voornaam- sten voorzorgsmaatregel vergeten te nemen.» zeide hij, «geen enkele schoorsteen wordt bewaakt.» Ter stond werd hij eiken schoorsteen op het dak van het paleis een soldaat op wacht gezet. Kort daarop leidde men de czaar naar ziju vertrekken. Het eerste wat de vorst zag, toen hij zijn werkkamer binnentrad, was een nihilistische proclamatie, die op zijn lessenaar lag. De Sultan van Turkije heeft alle bedelende Hinden te Constan- tinopel en er waren er eenigen - laten oppakken en in een hos pitaal doen opsluiten. Een correspondent aldaar deelt de oorzaak van dit besluit mede. Toen de sultan in de afgeloopen week door de stad reed, werd zijne opmerkzaamheid getrokken door het geweeklaag van een blindeman, die onder het aanroepen van Allah en zijn profeet den voorbijgangers een aa'.moes afsmeekte. De Sultan had zulk een medelijden met den armen drommel, dat hij bevel gaf hem mede te nemen naar het paleis, ten einde hem eens te voeden en wat op te knappen. Toen het echter zoover kwam weigerde de bedelaar halstarrig zijn schamele plunje af te leggen. Men was ten slotte ge noodzaakt hem met geweld te dwingen, en wat ontdekte men toen Dat de bedelaar een gordel droeg, waarin 300 Turkeche ponden ge borgen zaten. De Sultan was zeer verstoord en beval toen dat alle bedelende blin den van de straat zouden geweerd worden. Zelfs China, nu het eenmaal op weg is naar de nieuwere be schaving met de schitterendste ontdekkingen dezer eeuw,zal binnen kort ook de telephoon invoeren, ter wijl de plannen reeds gemaakt zijn voor een reusachtig spoorwegnet dat zich niet aan den Chineeschen muur zal storen. De Chineesche ge zant te Washington was zoodanig verbaasd over deze uitvinding dat hij onmiddelijk beraadslaagd heeft met Amerikaansche ingenieurs om de telefoon op kortere en langere afstanden in het Hemelsche rijk aan te leggen. Eenige hunner zijn on middelijk tot dat doel scheep ge gaan naar China en zullen nog door anderen gevolgd worden. - Voorwerpen van plaatzink kunnen met fraaie kleurlagen voor zien worden, indien men ze onge veer 23 minuten plaatst in een bad van 60 gram nikkelzout en 60 gram salmiak (chloorammonium) in 1 liter water. De voorwerpen worden eerst donkerstroogeel, dan bruin, purperrood en indigoblauw. Met dit overdek voorzien, houden zij zacht horstelen en afwassen zeer goed uit. Het gebruik van olie om den golfslag te breken, komt al meer in toepassing. Het is echter niet mogelijk altijd een grooten voor raad olie aan boord te hebbeD, en daarom zijn allerlei hulpmiddelen uitgedacht om het olieverbruik te verminderen. Een daarvan bestaat in het volgende. Zakken van matige afmetingen worden volgestopt met werk (gepluisd touw) dat geheel I iu olie is gedenkt. De zakken, waarin kleine gaten worden geprikt, laat men aan lijnen achter of langs het schip op ongeveer 15 meter afstand meêdrijven, zoodat de olie er lang zaam uitsijpelt. Pomade in stangen. Voor een voortreffelijke pomade in staven wordt in de Pharmacentische Zeitung het volgende voorschrift gegeven 90 deelen boomolie, 70 deelen geel was, 10 deelen spermaceti, 2 deelen bergamotolie, 0.3 deelen melisse-olie. Deze pomade heeft een op honing gelijkenden reuk. Men kan voor het parfumeeren ook geraniumolie be zigen of een weinig cumarine. Iemand die reeds meer dan dertig jaren getrouwd was, trof het ongeluk, dat hij zijne schoon moeder, die niet tot de gemak kelijkste behoorde, verloor. De vrouw liet hem evenwel eene som van een paar ton na. Met een passend rouwgezicht wandelde hij door de stad en ontmoette een bekende, dien hij aansprak met de woorden«Beste vriendgij moet mij een grafschrift voor mijn schoonmoeder maken, een speeuk, een gedicht, het doet er niet toe, al is het nog zoo kort.» «Jawel», antwoordde de andere, gij hebt gelijk, de kortste graf schriften zijn de beste. Welnu, laat op de grafzerk dit ééne woord bei telen Éindelijk I KOLONIËN. BATAVIA, 15 Maart. Van den Gouverneur van Cele bes en onderhoorigheden is via Soerabaya het volgende telegram ontvangen Makassar, 9 Maart. «Politieke toestand gunstig. Niets bijzonders voorgevallen». Naar uit Batavia wordt ge- meldt, is de invoering van de nieuwe rechterlijke organisatie op Sumatra's Oostkust vervroegd, en zal de re geering trachten er tegen 1 Ju): mede gereed te zijD. Reglement enz. zijn nog in behandeling, doch kun nen zeer spoedig het kabinet van den directeur veriaten. In April zal een begin ge maakt worden met den aanleg der telegraaflijn van Deli naar de West kust. Het Bat. Hbl. deelt het uit goede bronnen ontvangen bericht mede, dat de Minister aan den Landvoogd zou hebben geschreven dat Z.Exc. voorstellen tot verbe tering voor de strijdmiddelen niet langer wegens flnancieele redenen achterwege behoefde te laten, aan gezien het Indische leger en zijne belangen in de volksvertegenwoor diging hoe laDger zoo meer op den voorgrond traden en vele kamer - leden aandrongen op afdoende maat regelen. Jammer alleen dat met het tot stand brengen van de vele aoodig geoordeelde verbeteringen zooveel geld zal gemoeid zijn, dat het meest voor de arme geporteerde kamerlid voor de bedragen zal terugdeinzen. Men wil, dat eindelijk zal worden overgegaan tot het verlaten van Tjilatjap: het garnizoen zou meer in het binnenland, op eene plaats gelegen aan den in aauleg zijnden spoorweg Djokdjokarta Tji latjap worden gelegerd, terwijl op laatstvermelde plaats een klein be- wakings-detachement zou worden achtergelaten, dat om de maand kan vervangen worden. Deze plan nen zouden een uitvloeisel zijn van een kort geleden door kapitein Bruinsma te Tjilatjap ingesteld on derzoek, en ten uitvoer worden ge legd, zoodra bedoelde spoorlijn vol tooid is, waardoor in tijd van nood gelegenheid bestaat om het garni zoen snel weer naar de verlaten kustversterkingen te verplaatsen. De Soerabaija Ct. meldt van 11 Maart: Op Timor Deli heeft een opstand van inlacdsche militairen plaats ge had, waarbij de goeverueur is ver moord geworden. De Deli, een klein goevernements- stoomscheepje van daar, kwam Za terdag hier aan met een gewond oflicier van het garnizoen, die order had om de regeeriDgs telegrammen naar Lissabon- en Macao over te seinen, ten einde spoedig hulp te erlangen. Het weinige dat wij daaromtrent hebben kunnen vernemen, is dat er een geschil schijnt geweest te zijn over een gestraft inlandsch militair, dis in de gevangenis was gezet, en voor w:en zijne collega's partij heb ben getrokken. Toen de gouverneur den 3den Maart des morgens zich (te paard?) naar zijn paleis begaf waartoe hij een weg passeeren moest die door een bosch leidt werd hij plotseling door een bende van 60 inlandsche soldaten, die in het bosch langs den weg verscholen waren, overvallen en afgemaakt. De zaak krijgt een bedenkelijk aanzien wanneer waar is, gelijk wij uit het verhaal van den ge wonden officier opmaakten, dat het geheele garnizoen bestaat uit slechts 30 militairen van de eerste klasse (Europeanen, Chineezen enz.) en uit een bataljon van 1000 met goede geweren gewapende inlanders, die zeer goed met hunne wapenen we ten om te gaan. Oorlogsschepen of andere midde len van verdediging zijn er niet. Cl VIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof J-ar Europa, we gens ziekte, aan den resident van Tegal A. van der Gon Netscher, aan den pred. bij de Prot. gem. te Kota-Radja J. G. G. Oudegeest en aan den opz. Ie ld. bij den waterstaat J. L. P. La- pra; wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst, aau den verificateur 2e kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. J. S. Grasbuis. Voor den inhoud stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad, alliier. Mijnbeer te Redacteur! In uw Dagblad van Maandag 18 April komt een ingezonden stukje voor, onder teekend „eenige kiezers", waarin de schrij vers zeggen, bet besluit van den heer P. Dyserinck om zich terug te trekken, te betreuren, en waarin zij hunne medekie zers opwekken dien heer toch maar te stemmen. Het is niet over den heer Dyserinck of over hetgeen „eenige kiezers" van hem melden, dat ik wilde spreken. Mij dunkt, de heer Dyserinck heeft voor deze en voor elke volgeude gelegenheid de candidatuur afgeslagen, en blijft dus buiten verdere bespreking. Echter een enkel woord naar aanleiding van hetgeen in dit ingezonden stuk over den Waller wordt gezegd. Deze candidaat wordt voorgesteld als iemand die „slechts „enkele jaren inwoner onzer stad is", en „dan volgt er dat ziju „betrekking waar lijk niet medebrengt dat men hem als „lid van den Gemeenteraad zal verkiezen „boven den heer D., daar onze Gemeen teraad toch reeds ruimschoots voorzien „is van dergelijke elementen." Ik wenscli er slechts op te wijzen, dat de heer Waller 18 jaren van zijn leven in Haarlem geleefd en gewerkt heeft, zeker lang genoeg om met hetgeen hier omgaat van nabij bekend te zijn, dat de heer Wal ler geene andere vaste betrekking vervuld dan die van Redacteur der Haarlemscke Courant. Welke dat gevreesde element is waartoe de heer W. wordt geacht te be lmoren, en waarvan de Gemeenteraad reeds „zoo ruimschoots voorzien is," verklaar ik niet te begrijpen. Wat de beer Waller met vele raadsleden gemeen heeft, is, dat hij eene academische opleiding heeft genoten. Zou dat het ge vreesde „element" zijn Indien een helder inzicht in vele zaken, een groote onpartijdigheid in zijn oordeel, en een juiste en duidelijke manier van zich uit te drukken eigenschappen mogen genoemd worden wenschelijk voor een lid van den Raad, dan zijn eenige der vele redenen genoemd die vele kiezers bewogen kunnen hebben den heer Waller hun ver trouwen te schenken. Een Kiezer. LETTEREN EN PKST, „Erancillon" komt ook bij bet „Ned. Toon eel" in studie. Mevr. Erenkel zal, volgens het „D. v. N.", de titelrol ver vullen. Het gezelschap van Archard heeft met veel succes te Antwerpen „Erancillon" opgevoerdzooals men weet zal dat ge zelschap den 27n hier Dumas'comedie in den schouwburg geven. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. In eene vereenigde vergadering van de tuinbouwvereenigirg Aalsmeer en van de afdeeling Aalsmee der Bollandsche Maat schappij van lmidbcuw, is met algemeene stemmen besloten, beide vereenigingen tot ééne samen te smelten. Een groot aantal nieuwe leden traden tot de nieuwe vereeni- giDg toe. Tevens werd eene commissie be noemd om een programma op tc maken voor eene tentoonstelling van hoornen, bloemen en vruchten, aldaar in 1888 te houden. ÖfMRWIlS. De minister van Biunenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbend n. dat op 1 S.-ptember e k. bij de Rijkskweekscho len voor oude wijzers te 's Hertogenbosch, Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen on Maastricht, kweekelingen kun nen worden geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3