Binnenland. hoofdelijken omslag over 1885, en de gemeente Krommenie is veroor deeld tot terugbetaling van f450,8873 wegens tijdelijk verblijf in de ge meente Heemstede». Bij de daar over gevoerde discussie verklaarden de leden D. van Leyden en J. de Jong, niet te aarzelen hunne goed keuring aan het voorstel te hechten, eerstgenoemde uit overweging van een particulier onderhoud, betref fende deze zaak door hem met mr. J. ICappeyne van de Coppello te 's-Hage gehouden, en laatstgemeld lid na raadpleging van mr. S. van Houten te 's-Hage. Met algemeene stemmen werd daarna het voorstel aangenomen, zoodat deze belang rijke kwestie, waarvan voor de ge meente de verdediging is opgedra gen aan mr. Brugmans, advocaat te Amsterdam, opnieuw aan eene rechterlijke beslissing zal worden onderworpen. Z. M. heeft benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervangerin het kanton Roermond, mr. Ch. C. M. H. baron De Bieberstein Rogalla Za- wadzky, advocaat en procureur te Roermond; en in het kanton Vecbel, H. A. Grollenberg, candid aat-nota- ris te Uden, en J. F. C. Meijer, te Erp. Benoemd tot notaris binnen bet arrondissement 'sHage, ter stand plaats de gemeente Delft, mr. P. A. Tukker, caudidaat-notaris, advocaat procureur en kantonrechter-plaats- vervanger te Delft. Bij bet wapen der infanterie be noemd tot tweede luit., bij bet 1ste reg., den cadet G. J. Blom, en tot id. bij bet leger in Nederlandsck- Indië den cadet E. den Dooren de Jong, beiden herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. De heeren P. van Vliet en H. van Roijen benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch- Indië. (Bovenstaande lericMen zijn uit dg St. Ct.) De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belangheb benden: dat de commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nelerland vau het groot ambtenaars-examen voor den Indiscben dienst, hare eerste ver gadering zal houden te 's-Hage, op den 20sten Juni 1887. Nadere bijzonderheden in de Staats - courant No. 90. De St.-Ct. bevat bet besluit van den 31n Maart 11., tot vaststel ling van een reglement op bet bag geren, graven en visschen van voor werpen en het werpen van grond of andere zinkende stoffen in de rivieren en langs de zeekusten. Donderdag, zegt de Tijdheeft het Prinsesje eenigen tijd in het Vondelpark gehoepeld. Er kaa niet gezegd worden, dat onze tegen woordige Prinses week wordt op gevoed of verwend. Moge menige moeder, die geen Koningin is en wier kinderen geen prinsen en prin sessen zijo, zich aan dat goede voor beeld spiegelen. Van verweekte en door de kamerlucht gebleekte we zentjes, wien door gemis aan zuivere lucht, in de vrije natuur met volle teugen ingeademd, het noodige staal in bet bloed ontbreekt, is geen kloek en vroed geslacht te verwachten. En toch, dat hebben wij noodig, ledig bij Clementine's bord had ge staan, boordevol. Het gelukte hem niet bare ban den van voor haar gelaat te ver wijderen. Hij wist geen raad en het verdriet zijner zuster ging hem toch zoozeer ter harte. Daarop nam hij zijn glas, dronk het ledig en begon er mede tegen het gevulde glas zijner zuster te klinken alsof bij haar daardoor uit hare sombere overpeizingen wilde wekken, terwijl hij verdrietig sprak Het schijnt dat ge geheel zijt omgekeerd. Men heeft je week en kinderachtig gemaakt. Van je ouden levenslustigen aard is niets overge bleven.... Klagen en schreien zon der einde!.... Wijl zij nog niet ophield te schreien riep hij op een toon als een onder officier tegen een niet al te vluggen rekruut: Tine, verduiveld, kom tot je zelve! Kom, weg er mee! Drink eens als 't hart je pijn doet, willen wij tot den gespierden bouw eu den gezonden, practischen zin van onze voorvaderen terugkeeren. De Burgemeester van Amster dam heeft aan de inwoners de vol gende kennisgevingen gericht: «De Burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis van de Ingezete nen, dat Z. M. de Koning hem op gedragen heeft bij de burgerij de tolk te willen zijn van Zijner Ma- jesteits diepgevoelde erkentelijkheid voor de vele en velerlei blijken van liefde en trouw, zooveel aan Zijn Persoon als aan H. M. de Konin gin en H. K. H. Prinses Wilkel- mina, gedurende bun verblijf ia de hoofdstad op zoo hartelijke wijze gegeven. «Z. M. heeft het zeer betreurd, dat zijn gezondheidstoestand hem langdurig rijden verbood, zoodat bij niet in staat is geweest om alle versieringen, ter eere van hem en zijn Huis schier overal aangebracht, persoonlijk in oogenschouw te ne men, gelijk hij ook tot zijn leed wezen door het gure weder is belet, den schoonen morgengroet op 15 April van het paleis-balkon te be antwoorden. «Herhaaldelijk echter heeft Z. M. Zijne warme waardeering uitgespro ken, zoowel van dien met ontroe ring aangehoorden kinderzang, als van zoovele andere treffende uitingen van aanhankelijkheid,waarvan geene enkele aan Zijner Majesteits belang stelling is ontgaan, en die allen zonder onderscheid Hem innig heb ben verblijd, ja de feestweek van 12 tot 18 April onvergetelijk voor Hem zullen doen blijven.» aDe Burgemeester van Amster dam betuigt bij deze aan de ge- heele burgerij zijn bijzonderen dauk, zoowel voor bare krachtige mede werking in bet bevorderen der goede orde gedurende de feesten, die bet verblijf van HH. MM. den Koning en de Koningin en Prinses Wil- helmina in de Hoofdstad hebben opgeluisterd, als voor de treffende wijze, waarop zij bij die gelegen heid blijk beeft gegeven van bare gehechtheid aan den Koning en zijn Huis. «Hij bericht verder, dat hem na mens Zijne Majesteit, f2000 zijn ter band gesteld ten behoeve van de Algemeene Armen dezer gemeente.» B. en W. van Amsterdam ontvangen heden bij Zomerdijk Bus- sink aau een diner de leden van bet Uitvoerend Comité voor de Aprilfeesten, dat met zooveel ijver gewerkt heeft en zoo groote vol doening geniet van zijn voorberei ding en leiding der feesten. Met groote mildheid hebben aanzienlijke Amsterdammers en vele handels huizen het comité in staat gesteld, de noodige uitgaven te doen, eerst voor uitdeeling van giften aan be- hoeftigen op 's Konings verjaardag en vervolgens voor de feesten. Van alle zijden werd hartelijke mede werking ondervonden. Alles was goed geregeld. (Bil.) De koninklijke familie is Maan dag ten 1174 ure 'Q welstand op het Loo aangekomen. Bij de wedstrijd in bet sckoon- rijden, «Concours Hippique», op Za terdag te Amsterdam gehouden, werden o. a. de volgende prijzen behaald I. Concours voor het mooiste Rijtuigpaard, voor paarden van in- landsch of gekruist inlandsch ras, ingespannen voor twee of vierwie lige rijtuigen. Prijzen: een eerste, spoel dien rommel weg! Clementine zag hem aan. Hare oogen stonden vol tranen. Ze moest echter glimlachen om de ruwe ma nier, waarop haar broeder baar poogde te troosten. Het was baar niet mogelijk te spreken, dankbaar legde zij bare hand op de zijne. Koert knikte haar toe, Echonk zijn glas vol, klonk nog eens met haar en zeideTroost je en drink eens op eene betere toekomst. Hij handelde naar zijn beste we ten. Nooit had hij een anderen en beteren trooster gekend dan de wijn. Werktuigelijk tastte Clementine naar bet glas, zonder de oogen van baren broeder af te wenden. Zij hield van hem meer dan ooit, om zijne deelneming in bare smart. Zij moest toestemmen, dat hij misschien gelijk had. Ik ben echter de oude nog! Ik wil niet zwak zijn. Zij hief het glas op en zag de tweede, derde en vierde diploma, benevens f200, tusschen de vier bekroonden gelijkelijk te verdeelen. 2e prijs, Jan, de heer A. A. v. d. Berg, Haarlem; 4e prijs, Boya, de heer H. Enschedé van Haarlem. II. Concours voor het meeste rij tuigpaard, voor paarden van alle rassen, toebehoorende aau heeren liefhebbers (geen handelaren in paarden of stalhouders). Eerste prijs eene groote verg. zilveren medaille; tweede prijs eene groote zilveren medaille; derde prijs eene groote bronzen medaille; vierde prijs een diploma. Ie prijs, Perfection, van H. v. WickevoortCrommelin te Heemstede; 4e pr., Lady, van Karei del Court te Haarlem. V. Concours voor het mooiste tweespan, voor paarden van alle rassen, toebehoorende aan heeren liefhebbers (g'een handelaren in paar den of stalhouders). Eerste prijs een groote verg. zilv. medaille; tweede prijs eene groote zilv. medaille; derde prijs eene bronzen medaille; vierde prijs een diploma; bestuursprijs Flik en Flok, van A. A. v. d. Berg te Haarlem. VI. Concours voor het mooiste rijpaard, voor paarden van alle rassen. Eerste prijs eene groote verg. zilv. medaille; tweede prijs een groote zilveren medaille; derde prijs een groote bronzen medaille; vierde prijs een diploma. Ie prijs, AU, van Jhr. Lt. Van Tets te Haarlem. Door den Duitschen Keizer is aan den burgemeester van 's Gra- vezande, den beer A. S. M. Hage- inan, onder wiens leiding de red ding der equipage van het op 12 Dec. 1886 bij 's Gravenzande ge strande Duitscbe schoonerschip An nette plaats bad, een vereerend aan denken toegekend, terwijl aan Ja cob Sonneveld, opzichter van bet reddingstation Vlugteuburg onder die gemeente, ten wiens huize de schipbreukelingen verpleegd zijn, een belooning van f 90, en aan de betrekkingen van den door het om slaan der reddingboot omgekomen loodsschipper A. Van Eyk, en van J. Storm te Ter Heyde, die hem trachtende te redden verdronken is, ondersteuningen van f 180 zijn ge schonken. De Amstelbode heeft blijkens haar nummer van deze week het initiatief genomen tot het uitreiken van eereprijzen voor den grootsten aanvoer en den grooten aankoop van vee op de Amstelveensche voor- jaarsmarkt vao 20 April, en meldt dat zij f35 daarvoor beschikbaar heeft. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst van de in- gelijfden bij de militie te land der lichtiDg van 1882 en aan de inge- lijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtreut de bij de Staten-Generaal ingediende voor dracht van wet, strekkende om ben tot langeren dienst te verplichten. B. en W. van Leiden hebben het gevoelen van den rechtskundi gen adviseur ingewonnen omtrent de vraag, of de gemeente verplicht is de schade te vergoedeD, die door of bij gelegenheid van de ongere geldheden, als bedoeld bij de adres sen van A. J. Tegelaar en J. J. P. Slegtenhorst, wordt geleden. Die vraag :'s door den adviseur bepaald parelende wijn in het licht schitte ren. Zij gevoelde er zich door aan getrokken, plotseling bracht zij het glas aan de lippen en dronk het in éénen teug ledig. Je hebt gelijk, zeide Koert en schonk haar nog eens in. Clementine ledigde nog eens haar glas en verlangde nog meer wijn. Hare oogen werden droog, hare wangen werden vuurrood. Zij klemde bare vingers vast om den arm haars broeders en begon haar hart lucht te geven in toornige woorden. Koert knikte toestemmend bij alle plannen en aanklachten, die zij te voorschijn bracht. Soms zeide hij ook wel: Ja, ja,.je hebt gelijk. Clementine sprak onophoudelijk over Roger Walcott, over haars va ders onzinnige gestrengheid en Over de duurzaamheid barer liefde. Intusscben wareu de flesschen geledigd. Koert stond op en monsterde het ontkennend beantwoord. Ook is vroeger reeds op dergelijke verzoe ken afwijzend beschikt dewijl op de gemeente geene redelijke ver plichting tot schadevergoeding rust. Bovendien zou het verleenen van financieele hulp door de gemeente, in deze, met het oog op de daaraan verbonden ver strekkende gevolgen, een belangrijken financieelen last op de gemeente kunnen doen rusten. De overige beweringen van adres santen omtrent de handelingen in deze van de politie meenen burg. en weth., als zijnde geheel uit de lucht gegrepen, buiten bespreking te kunnen laten. Zij geven derhalve den gemeenteraad in overweging, adreseanten te kennen te geven dat er geen termen bestaan om aan hun verzoek om schadevergoeding uit de gemeentekas te voldoen. (L. Ct.) Op bet internationaal congres van sterrekundigen te Parijs wordt Nederland, behalve door den hoog leeraar Van de Sande Bakhuijzen uit Leiden, ook vertegenwoordigd door prof. Kapteyn uit Groningen. Uit Delft schrijft men aan het Bil. Zonder officieele plechtigheid is gisteren toegang verleend tot de gerestaureerde Historische zaal van het Prinsenhof. De Rijksbouwkun- dige de heer J. van Lokhorst, te 'sHage, was het, onder wiens lei ding de zaal werd hersteld, terwijl de uitvoering was opgedragen aan den heer J. den Braanker alhier, wien alle lof toekomt voor de uit stekende wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Het plafond is hersteld door den heer J. A. Hopman, uit Amsterdam. De geïmiteerde ruiten van ge brand glas zijn prachtig. Daarop zijn geschilderd het wapen van Prins Willem I, de wapens van zijne vier vrouwen, die der zeven gewesten en die van de voornaamste heerlijkheden van het huis van Oranje. Wij vonden o. a. in de zaal een imitatie gobelin met bet wapen van den Prins, vervaardigd door den heer A. H. Trautwein te Amsterdam, een copie der stoel waarop Prins Willem I beeft gezeten, toen bij aan den burgemeester De Graaf te Amsterdam een bezoek bracht. Het origineel staat in 't Rijksmuseum een der oudste portretten van Wil lem I uit Lissabon gezonden, voorts antieke kasten, handschriften enz. Er waren Zondag ongeveer 200 bezoekers, o. a. de minister van Binnenl. Zakeu met zijne familie. De burgemeesters van gemeen ten, beboorende tot de nieuwe Hol- landsche waterlinie, zijn uitgenoo- digd den ingezetenen kennis te geven, dat tijdens de oefeningen van 10 tot en met 22 April alle werken tot die linie beboorende, worden bezet en dat alsdan losse schoten uit bet geschut dier werken wor den gedaan. Het verdient aanbe veling bij die gelegenheid de ramen geopend te houden. De burgemeester te Thorn is per deurwaarder-exploitgesommeerd ge worden tot het beleggen eener Ge meenteraadsvergadering, omdat 47 personen niet op de kiezerslijsten waren gebracht. Dit had de uit werking dat 46 hunner met 4 tegen 3 stemmen hun zin kregen, omdat zij in een naburige gemeente een patent hadden genomen. De bur gemeester heeft omtrent dit raads besluit 's KoniDgs tusschenkomst ingeroepen. buffet, doch hij vond niet wat hij zocht. Weet je wat, Clementine, kom mee naar mijne kamer. Ik heb daar in een goed verborgen hoekje nog iets staan met een verzilverden hals. Dien hals zullen we breken voor we gaan slapen!.... Kom, ga mee! Clementine zeide ja noch neeD. Ze stond van tafel op. Ze moeBt zich echter aan hare broeder vast houden en verborg baar gelaat tegen zijn schouder, want ze werd duizelig en 't was haar of de ge- heele kamer met haar ronddraaide. Zij moest hierover lachen. Hoe ongelooflijk zou 't haar geschenen hebben, indien men baar voor een uur bad voorspeld, dat ze dezen avond nog zou lachen. Koert! zeide zij zacht. Watiser? vroeg deze, tevre den over den uitslag van zijn raad. Och, geet mij je arm en breng mij naar mijne kamer. De gang is Men meldt uit New-York, dat in eene op 30 Maart, onder voor zitterschap van den rechter H. C. van Vorst, gehouden vergadering van de «Holland Society» aldaar, besloten is, dat de secretaris, de heer Geo W. van Siclen, als speciaal vertegenwoordiger der vereeniging in den zomer van dit jaar naar Ne derland zal gaan, ten einde vriend schappelijke betrekkingen met het oude vaderland en betNederlandsche volk aan te knoopen. De genoemde sociëteit, die onder hare leden vele der beste familiën van de stad telt, is voornemens alles te verzamelen wat betrekking heeft op de eerste vestiging der Ne derlanders in Amerika. Gister nacht om ruim over éénen vernamen twee rechercheurs der politie, aan de Boisotkade te Leiden zijnde, een geroep om hulp. Daarop afgaande en gekomen aan de Doe- zabrug, zagen zij iemand in het water van den Smgel spartelen, dien zij met stokken naar zich toe en op den kantwal getrokken heb ben. Toen bleek die persoon een net gekleed heer te zijn, die des gevraagd door zijne beschonkenheid geene inlichtingeu kon geven op welke wijze hij in het water geraakt was. Op zijn verzoek werd hij naar de politiewacht geleid en aldaar in dekens gewikkeld, terwijl zijne klee deren gedroogd werden. Iets later in den nacht werd door een burger aau de politie medege deeld dat in het water der Haagsche Trekvaart gedeeltelijk op den kant- wal lag een man, die tevens aan het hoofd bloedde. Derwaarts gezon dene agenten vonden ook werkelijk iemand in den opgegeven toestand liggen, waarop zij hem naar de politiewacht brachten. De verwon ding was van weinig betekenis en vermoedelijk ontstaan door een val. Ook de kleeren van dezen persoon werden gedroogd. LD.) Het vermoeden, dat twee personen van Rotterdam, die op den tweeden Paaschdag met een roeiboot van den Hoek van Holland zeewaarts gin gen, verongelukt zouden zijn is reeds bewaarheid. De boot is op het Maas- droge gevonden en een der lijken is aangespoeld. Een vaartuig, geladen met ruim 1300 vateu petroleum, Maandag morgen uit de petroleumhaven te Cbarlois gesleept wordende, is over varen door het stoomschip W. A. Scholten, vao deNed.-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij. Gemelde boot was op hare uitreis. Het vaar tuig is door de sleepboot op het droge gevoerd. De personen zijn g-red. Vele vaten petroleum dreven op de Maas hier en daar in het rond. De Scholten scheen geene schade te hebben bekomen. Zij is althans doorgevaren. Uit Nijmegen schrijft men d. d. 17 April: Hedenmorgen omstreeks U1/» uur brak er eene felle heide- en bosch- brand uit op de goederen van den heer jhr. mr. F. X. G. M. van Nispen tot Sevenaer, welke gelegen zijn onder het dorp Groesbeek. Door spoedig aangerukte hulp slaagde men er echter in den brand in 21/i uur tijds te bedwingenveel beide, kreupelhout en dennenaanplant is echter door het vuur vernield. zoo lang. Ik zou niet gaarne bij vergissing bij vader en moeder bin nengaan. Neen, dat kan ik me voor stellen! lachte Koert, sloeg met de vlakke hand tegen zijne dij en zeide -Nu, kom maar mee, Tine! Het was baar of hare beide bee- nen gebroken waren. Zij hield zich stevig aan haren broeder vast en zoo begaven ze zich naar de deur. Wil je nog een kwartiertje bij mij zitten? Neen. Denk maar eens aan den ver zilverden hals! Morgen, Koert Hm! Morgen! Waarom nu niet? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2