De Eenzame. 4e Jaargang. Vrijdag 22 April 1887. No. 1164. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en ilgeaeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS HOPFEÏÏ. Stadsnieuws. 7 ooi Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommerc 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hat Buitenland: Compagnie Gtnfrale de ïubliette Etrangère 8. L. DAUBE J" Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bix Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 85 Cent; iedere regel meer 6 eenu. Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot middag» IS nart MUSEUMS E Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreofiyde Se ertoon van diploma vryou toegang, donateur» met gexeliehap, leden met 1 dender Nederlandaohe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben -an Nederland en meer byxonder van het Haarlemtche Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van {•adagen kosteloos van 12A uur, de overige Christelijke feestdagen tegen eyIers museum in de Damstraat. Geopend dageljjks nitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-ie speling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang SB cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlaudsche Maatschappy ter bevordering van Nijverheid hebbel |f iame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzyde van liet Paviljoen op liot terras. Goop, dag. v 104 uur. Toegang SB ct. p. persoon. Donateurs §1 op vertoon van diploma vryen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voor»! No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10B uur. Toegang 3B cent» per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel j»»| i 15 April tot IA October alle werkdagon van 104 uur, vaB IB October tot IA April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 2B cents per persoon, allesu Of betaling van SB cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiudoren van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleid». Zon- en Feestdagen van 118 nnr. Teylerx bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopsBU Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (dear Ondegroenmarkt) vry. De Engelsche politie, die tot dus ver het stemrecht werd onthouden zal dit thans verkrijgen, daar het Lagerhuis in zijn gisteren gehouden zitting het desbetreffend wetsont werp in tweede lezing heeft aarige nomen. De aanhangers van Parnell stemden voor, onder beding, dat het voorstel niet tot Ierland zou worden uitgebreid. In strijd met de verzekeringen van de Timesmeenen de T en de Débats te weten dat de onder handelingen, aangevangen op den grondslag der neutralisatie vau het Suez-kanaal, op den goeden weg zijn Het «Foreign office» heeft in be ginsel zijne goedkeuring gehecht aan de benoeming van eene inter nationale commissie van bewaking, en thans beraadslaagt men over de volmachten welke deze commissie zal hebben. De onderhandelingen zijn niet afgebroken geworden dan wanneer er een ministrieele crisis was. De minister van Oorlog heeft in de Italiaansche Kamer mededee- ling gedaan dat hij een ontwerp zal indienen tot vermeerdering van cavalerie en artillerie. De heer Bian- cheri, president der Kamer, heeft zijne ontslagaanvrage ingetrokken. Depretis verklaarde dat hij op de interpellaties van Odescalchi en Tos- canelli zou ontwoorden betreffende de circulaire-Jaco'oini, na de beraad slaging over de financieele maat regelen. Ook verklaarde Depretis dat hij de interpellatie-Pinatelli in zake Massowah niet aannam. Pinatelli trok daarop zijne interpellatie in 48 j ACHTSTE HOOFDSTUK. Zij vouwde de handen voor hem en zeideBeslis niet voorbarig Overweeg, beproef, denk na voor je het laatste woord spreekt. Het kon je eens berouwen! Zie eens hoe Clementine lijdt: zij is dezelfde niet meer. Ik vrees voor hare gezond heid. Ik weet, wat zij wil. Acht het gevoel niet gering, dat zij zoo zorg vuldig koestert. Ik heb dat alles overwogen en ik weet wat ik wil. Vol woede schreeuwde hij haar die woorden toe als iemand die aan elke tegenwerping door eene macht naar aanleiding van de in de vorige zitting door de regeering afgelegde verklaring. In de SenaatBzitting werd eene interpellatie aangekondigd van Corti aan Depretis: le over de politieke en militaire redenen voor de bezet ting van Massowah, Saati en Uaa: 2de of de regeering het plan heeft om Uaa en Saati opnieuw te bezet ten en of zij den oorlog aan Abys- sinië zal verklaren. Blijkens te Berlijn ontvangen bericht moeten er bij het Italiaan- eche ministerie van Oorlog bedrie gerijen op groote schaal hebben plaats gehad. Berichten uit Dalmatië maken melding van ernstige troebelen, welke bij Zara zouden hebben plaats gehad De Croatische bevolking heeft zich vereenigd en de Italiaansche aange vallen en zich aan plundering over gegeven. De vrouw van den commandant van het fregat Schwanenberg is aan gevallen en beroofd. De politie ie machteloos geweest om de wanor delijkheden, welke drie dagen heb ben geduurd, te stuiten. Ter gelegenheid van het Paasch- feest hebben in Bulgarije, vooral de stad Varna, groote manifes taties plaats gehad ter eere van het regentschap en vorst Alexander met groote praal werden eeredien sten verricht. Heftige redevoeringen werden ge houden tot onderwerp hebbende de weder verkiezing van vorst Alexander. De beraadslagingen tusschen Rus land en Turkije worden voortgezet door tusschenkomst van Nelidoff. Een overeenstemming schijnt op til te zijn over de kwestie van den kandidaat voor den Bulgaarschen troon. Rusland zou zich inschikkelijker betoonen. Naar uit Cairo aan Daily News wordt gemeld, zijn een viertal ver dachte personages, die zich voor zendelingeo van den nieuwen Mahdi uitgaven, met brieven aangekomen welke geene voorstellen tot bet sluiten van vrede inhielden, doch wel bedreigingen en aanhalingen uit den Koran, benevens den eisch, dat koningin Victoria en de Khedive den godsdienst van den Mahdi aan nemen. De overheden zullen deze zendelingen, welke zij voor spionnen houdt, met de brieven terugzenden. Haarlem, 21 April. GEMEENTERAAD. In de Woensdagmiddag gehouden zit ting van den Raad dezer gemeente wer den bij monde van den voorzitter een groot aantal mededeelingen gedaan, waar onder wij als de voornaamste hebben te vermelden spreuk een einde wil maken. Zijne stem weerklonk door de nachtelijke stilte van het huis. Ook de beide kinderen van Fa- biaan, die juist voorzichtig door de gang gingen, hoorden de laatste smeekende woorden hunner moeder en het daarop gegeven bitse ant woord. Clementine sidderde over haar ge- heele lichaam van ontroering. De jonge Koert echter, verhit door den wijn, plotseling bezorgd geworden voor zijne moeder en aangegrepen door eene hem anders vreemde ener gie om eene zaak tot een goed einde te brengen, waaronder alle huisge- nooten, vooral zijne zuster, zeer veel leden, sloeg zonder veel nadenken de linkerhand aan de knop van de deur en duwde met de rechter Clementine in de slaapkamer zijner ouders. Fabiaan kwam dadelijk op het denkbeeld, dat hij hier met een Het reeds in ons vorig nummer meege deelde verzoek om ontslag van mr. Land, als lid van de commissie van toezicht op bet Middelb. en Lager onderwijs hier ter stede; bet werd goedgekeurd. Eeu geschenk van mr. H. Gerlings staat van dienst der Leidscbe jagers in 1830, door hem aan de gemeente aan geboden. Eveneens een aantal belangrijke be scheiden van inr. A. J. Enschedé, den ijverigeu stadsarchivaris, belangeloos aan de gemeente afgestaan; en ten slotte de reeds door ons vermelde oude glazen door den heer Stuffers. Die glazen waren in 1818 gestipt door A. Kibon, zoo men wil de stichter van den glashandel in het huis op de Groote Markt, thans gedreven door den heer H. W. ter Horst. Aan de schen kers werd de dank van den raad gebracht. vooraf beraamd plan te doen had. Wat doe je hier, zonder dat men je geroepen heeft? vroeg hij barsch. Smeeken!.... Voor Clementine smeekenantwoordde Koert hardnekkig, met eene eenigszins zware tong. Ja, beste man, wij allen willen smeeken, zeide zijne vrouw en drong nader tot hem. Clementine, die niet wist of ze waakte of droomde, zonk zonder een woord te spreken aan zijne voeten neder en beproefde zijne hand te vatten. Hij was echter buiten zich zeiven van woede, stampte met den voet op den vloer, en sprak met moeite eenige beslissende woorden. Zijne vrouw verkeerde in doodsangst I ze vreesde dat hem eene beroerte mocht treffen Dat heb je waarlijk aardig uit gedacht!.... Mij overrompelen! Dat is eene rekening buiten den waard. Vervolgens werd voor kennisgeving aan genomen de missive van Gedeputeerde Sta ten, waarbij door hen goedkeuring werd verleend aan het gemeenteraadsbesluit tot verkoop van grond aan J. H. Ruiters en J. A. Wennekes. In zake de gronden tusschen den Zijlweg en de Brouwersvaart, waaromtrent B. en W. een overeenkomst wenschten te sluiten met den heer Prévinaire, was door de com missie van Financiën een advies uitge bracht, waarbij met leedwezen werd opge merkt, dat in bedoelde overeenkomst bepalingen werden gemist, die den heer P. zouden verplichten tot het leggen van een riool in de tweede geprojecteerde straat, en de zekerheid zouden geven dat niet zou gebouwd mogen worden binnen den afstand van 8 meter van de straat, die aan de ge meente zou worden afgestaan. Het advies legde, evenals de voordracht van B. en W., nadruk op de wenschelijkheid van verbe tering van den toestand aan de Brouwers vaart. Bij de behandeling dezer zaak ontstond er tusschen den voorzitter en den heer de Kanter eenig verschil van zienswijze over de mogelijke opvatting eener uitdrukking in de voordracht; maar het bleek dat de heercn het eigenlijk geheel eens waren, zoodat ten slotte met zeer kleine wijziging de voorgestelde overeenkomst werd goed gekeurd. Naar aanleiding van een adres van het bestuur der Remonstrantsche Gemeente te dezer stede, waarbij aangedrongen werd bij den Raad op bestrating en rioleering der Oranjekade, werd thans door B. en W. een met redenen voorstel bij den raad in gediend. Nu die voordracht werd aangenomenis thans besloten: le dat de som van f1915, beschikbaar gesteld bij eerste suppletoire begrooting voor den dienst van 1887, voor werkeu aan de Wilhelminastraat, Prins- Hendrikstraat en langs de Oranjekade, ver hoogd zal worden met f60, voor het ma ken van een nieuwen faecaliënput; 2 e dat f 1500 zal worden besteed voor een wal- beschoeiing van 100 M. langs de oostzijde der Leidsche vaart, van de Prins-Hendrik- brug èf. Uit, een ander voorstel van B. en W., j dat op 25 Maart jl. de school in de Jans straat was ontruimd en de leerlingen sinds dien datum geplaatst waren in het voor malige Oude Mannenhuis eu in de school aan liet Wijde Geldeloozepad, totaal 546 kinderen. B. en W. stelden thans voor nog bovendien de Kenaukamer op den Stads Doelen tot hetzelfde doel te doen iurichten, waartoe de raad een som van f50 toestond. Eveneens zullen verbeteringen worden aangebracht in het schoollokaal in het Oude Mannenhuis, waartoe f61.25 werd toegestaan, terwijl mede werd goedge keurd dat het hoofd van school C met ingang van 25 Maart in het genot zal treden van f500 'sjaars, wegens gemis van vrije woning plus, (onder zekere voor waarde), eene som van f 219 als tegemoet koming in de kosten van verhuizing, zeer korten tijd na zijne vestiging in deze ge meente. De voorgestelde herstelling aan de wo ning van het hoofd van school B in de Spaarnwouderstraat, waartoe f465 zou neo- dig zijn, gaf aanleiding tot een eenigszins vermakelijk debat over de kwestie wat beter en goedkooper zou zijn voor hetbe- kleeden van den zijgevel: zinken losangew of koolteer. De heer de Kanter had opgemerkt dat dit een belangrijk verschil in de kosti kon geven. De heer Gallandat Huefc ver klaarde zich tegen de voorgestelde verbe tering en het aanbrengen van eene porte- brisée, wat volgens hem wel eenvoudiger kon, en de heer van der Steur was door de ontdekking van een ingewaterden schoor steen eveneens voor de koolteer-behande- ling. De wethouder, de heer Heshuijsen, die zich een „desonkundige" noemde, verde digde de voordracht eu legde uit hoe men tot de plannen gekomen was. Een amen dement van den heer Sneltjes, ten behoeve koolteer, werd met 14 tegen 8 stemmen verworpen en het voorstel ten slotte ongewijzigd aangenomen met 19 te gen 4 stemmen. Door B. en W. was voorgesteld om van het traktement van dr. P. M. Heringa, niet f1000, doch slechts f700 ten laste van het Gymnasium te brengen, aangezien door Z. E. den min. van Binnenlandsche Hij lachte heesch. Een hevige hoestbui overviel hem. Om Godswil, Koert! riep zijne vrouw vol augst. Zachtjens schoof hij haar van zich af en en ging ter zijde. Zijne spraak was teruggekeerd en luid en be slissend sprak hij, zoodat er geen twijfel overbleef: Gij zijt dus allen tegen mij? Er vraagt dus niemand hoe ik over 't wel en wee der mijnen denk en over de toekomst mijner familie? Achter mijn rug bespreekt gij alles. Welnu, God zegene het! Neen, riep zijne vrouw daartusschen. Bedrieg u niet! De kinderen wisten niets van mijn voornemen, van mijne meening, nog veel minder van mijne woorden. Koert kwam uit eigen beweging. Uit eigen beweging, her haalde een zware tong. Zwijg tot gij gevraagd wordt, zeide Fabiaan barech. Zwijgt allen en hoort wat ik te zeggen heb. Dit is mijn laatste woord in deze zaak en die het uitspreekt, ik, Koert Kasper Fabiaan, neem mijn woord niet terug.... Zijne vrouw deed nog eene laat ste poging hem tegen te houden onzacht duwde hij haar ter zijde en giDg voort tot Clementine, die nog steeds geknield lag, gewend: Wilt gij dien Amerikaan hu wen in weerwil van mijnen vader lijken wil en mijn "beter inzicht zoo doe het! Maar.... op dien dag zult gij opgehouden hebben mijne dochter te zijn. Van mij ontvangt gij niets, de deur van mijn huis blijft voor u, voor hem en voor allen die tot hem behooren, geslotenik ken u dan niet meer. Nu kunt ge kiezen Man, om Godswil, windt je zoo niet op. Clementine, mijn kind, zal ook eeuwig uw kind blijven! riep de verschrikte vrouw, die bui-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1