Binnenland» Zaken, die het traktement moet goedkeu ren, een cijfer van f700 voldoende geoor deeld wordt. De raad diende zich gehoorzaam aan de beslissing des ministers te onderwerpen en deed dat ook, maar onder betuiging van leedwezen. Een voorstel van B. en W. tot nadere regeling van de traktementen der onder wijzers iii het lager onderwijs en voordracht voor de benoeming van een onderwijzer 2e kl. op school B, werd om advies in handen gesteld van de commissie van toe zicht op het 1. o., meer in het bijzonder om na te gaan, of de aanstelling van een nieuwen onderwijzer aldaar noodig of zelfs wenschelijk ware met het oog op dc omstan digheid, dat in die school meer dan één onderwijzer in hetzelfde lokaal werkzaam moet zijn. Bij de bespreking werd door den heer Gallandat Iiuët hulde gebracht aan den voorzitter, die zulke milde begrippen bleek te bezitten over de taak en de roeping van een onderwijzer. Inderdaad moet het hoofd der school zeide de heer Huët geen boekhou der zijn; hij is de ziel, de kracht van de school, die men niet met administratieve werkzaamheden en zorgen dient te be lasten. De voordracht werd aangehouden. Het verzoek van den heer H. Spaan, om ontslag als onderwijzer,met 15 Mei,werd toe- gestaan,nadat de voorzitter had uitgelegd dat adressant met dien datum gemist zou kun nen worden op zijn school, omdat de nieuwe leerlingen dan reeds aangekomen waren, en dat adressant het ontslag be hoefde om zijne studiën voor het Middel baar Onderwijs te Amsterdam te beginnen. Het volgende rekest was ingekomen: Haarlem, 7 April 1887. Aan den Baad der gemeente Haarlem. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, namens het bestuur der Coöpe ratieve Bouwvereeniging „De Vooruit gang", ondergeteekenden dat de Coöperatieve Bouwvereeniging „De Vooruitgang'/ acht en veertig goed ingerichte woningen heeft doen zetten voor hare leden, op een terreiii gelegen aan de Zuid-Polderstraat dat die woniugen nagenoeg voltooid zijn, doch niet alle betrokken zullen kunnen worden: lo doordat de hoofdbuizen der Duinwater-Maatschappij in de twee nieuwe straten niet aanwezig zijn en voornoemde Maatschappij nog niet zoo spoedig geneigd schijnt die buizen ook daar te leggen, om de woningen te kunnen voorzien van wa ter, wat een eerste vereischte is voor be woonbaarheid en 2o omdat aan de riolee- ring, voor wier legging vergunning is verkregen van het Polderbestuur van den Zuid-Polder, van gemeentewege nog niet begonnen is dat dit de redenen zijn, waarom zij U beleefd maar dringend verzoeken, in het belang der Vereeniging, hen Uwe hulp te willen verleenen, opdat zoodoende der gelijke ongerieven uit den weg worden geruimd en de woningen zoo spoedig mo gelijk betrokken kunnen worden. 't Welk doende, (get.) W. C. HENNIS, Voorzitter. J. J. KERKLAAN, Secretaris. Het werd ter afdoening gesteld in han den van B. en W. Hierna werden de deuren der vergade ring gesloten en de gordijnen achter de oningewijden, het publiek en de verslag gevers, dichtgeschoven, want de heeren gingen in geheime vergadering. Toen het publiek na eenige uren weder werd toegelaten werd de vergadering ook voor goed gesloten, want het was reeds 5 uur. Het Hbl.y de uitslag vermel dende van de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier, zegt daaromtrent het volgende: «In langen tijd gaf geen gemeen teraadsverkiezing zooveel aanleiding tot hevigen strijd, als in de laatste weken hier gestreden werd. Het gold de voorziening in de vacature ten zich zelve was van angst over de heillooze verwarring welke zij zelve had gesticht, terwijl zij meende verplicht te zijn iets tot herstel in 't midden te moeten brengen. Haar echtgenoot echter vatte in plaats van te antwoorden haar bij den rechterarm en schoof haar ach teruit, terwijl hij naar Clementine gewend, voortging: Indien ge uwe moeder naar uwe nieuwe huishouding over den Oceaan wilt meenemen, zal ik er niets tegen inbrengen. Begrepen!? Zich eindelijk tot zijne sidderende echtgenoote wendend voer hij voort Op den dag, waarop uwe doch ter tegen mijn wil een huwelijk aangaat dat gij hebt saamgeflanst, op dien dag zijn wij gescheiden. De arme vrouw gaf een kreet van angst en pijn. Met bevende stem zette hij nu het gesprek voortMeer dan het vierde eener eeuw hebben we leed ontstaan door het overlijden van den heer A. L. Dyserinck. Daar de overledene koopman was, meenden sommigen dat 't gepast zoude zijn den neef P. Djserinck, lid derzelfde firma, in de plaats te frezen. Die candidatuur werd inde Vrijzinnige Kiesvereeniging* voorge steld, maar daar gaf men de voor keur aan mr. A. C. Waller. Intus- schen had de It. C. kiesvereeniging gewoon alleen Roomsche candidaten aan te bevelen, ditmaal bij verschil lende Protestanten aangeklopt, en na een paar bedankjes te hebben ontvangen, den heer P. Dyserinck be reid gevonden de candidatuur te aanvaarden. Een paar dagen nadat de heer Waller candidaat was gesteld door de Vrijzinnige Kiesvereeniging, werd de heer P. Dyserinck door de R. C. kiesvereeniging gekozen. Bij de eerste stemming werd de volstrekte meer derheid door geen van beide ver kregen, maar de heer Dyserinck had bijna 100 stemmen meer dan de heer Waller. Een paar anderen, door «eenige kiezers» aanbevolen, behaal den 50 en 30 stemmen. Voor de herstemming werden de eens ge stelde candidaten op nieuw en met aandrang aanbevolen. Eene week geleden verscheen in de Haarlem- sehe couranten echter eene adver tentie van den heer Dyserinck, waarin hij zeide, dat hem gebleken was dat men van deze verkiezing een partijstrijd maakte, en hij voor eene eventueele benoeming tot lid van den Raad zou bedanken. Daarop is de partijstrijd nog hef tiger geworden, van de zijde der vrijzinnige kiezers om hun candidaat te doen zegevieren, daar toch het stemmen van den heer D., voor diegenen die hem bij de eerste ver kiezing hadden gesteund, alle reden van bestaan had verloren, nu hij bedankt had: van den kant der R. C. Kiesvereeniging omdat zij, als de heer D. toch werd gekozen, eene nieuwe verkiezing zoude hebben verkregen, en hare kans met een anderen candidaat zoude kunnen beproeven. Bij de gehouden herstemming zijn slechts^ 30 stemmen meer uitgebracht dan bij de eerste stemming. Het bestuur der Vereeniging legen het mishandelen van Dieven te Haarlem en Omstreken heeft het noodig geacht, vooral nu de liefe lijke zomer op komst is en onze dre ven weer eerlang zullen bevolkt worden door de gevederde bewoners onzer schoonden heerlijke omstre ken, aan alle ingezetenen nog eens in herinnering te brengen, met het oog op de stoornis der nesten, het stelen der eieren en het schandelijk opvangen der zangvogels, artikel 254 der strafbepalingen, luidende aldus Mishandeling van een dier wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldhoete van ten hoogstehonderdtwintiggulden. Bij den a. s. zomerdienst, die op 1 Juni zal aanvangen, zullen op de lijn Rotterdam-Amsterdam (Holl. lijnen) de volgende treinen vertrek ken. Van Rotterdam naar Amsterdam te 6 uur, 7.55 sneltr., 9 direct door ftoudt nergens op), 9.45,10.17 sneltr., 10.53, 1.23 sneltr., 2.45 sneltr., 3.35, 4.50, 6.18 sneltr., 7.32, 7.55, 8.50 sneltr., 9.50 sneltr. Te 9.55 en 11.25 vertrekken no» treinen naar Leiden. Naar Den Haa» dagelijks 20 treinen. Van Amster dam naar Rotterdam te: 6.50, 7.35 en vreugde met elkander gedragen, zooals het goede christenen betaamt; maar op den dag, waarop dat ge schiedt, wat vermaning noch ver bod kan verhinderen, op den dag waarop uw wil zegepraalt om mij te verkleinen, scheid ik mij van u allen. Ook van u Dat zeg ik, ik Koert Kasper Fabiaan! En nu houdt u daaraan en God zij met u allen. Hij liet den arm zijner vronw los. Zij wankelde naar een stoel en begon heftig te schreien. Hij stoorde er zich niet aan, maar verliet de kamer. Nadat zijne schreden in de gang onhoorbaar waren geworden, snelde Koert naar zijne moeder, die hevig weende en snikte. Clementine lag nog steeds ge knield op den grond. Zij sliep niet, maar ze waB toch ook niet volko men wakker. Zij had allerlei klan ken en ook eenige woorden ge- sneltr., 8.20 sneltr., 8.45 sneltr., 9.50 sneltr., 10.50 sneltr., 11.55, 1.20 sneltr., 3.5 houdt niet in Den Haag op en gaat direct door. 3.25 sneltr., 4.32, 5.33 sneltr., 7.30 sneltr., 8.20, 10 sneltr. Dagelijks 15 treinen en 24 naar Haarlem, de laatste te 11.15. Hedenavond wordt door de vereeniging «Haarlem's Zanggenot» eene uitvoering gegeven in de so ciëteit «de Kroon». Het programma belooft veel. Dinsdagavond gaf de liedertafel «Zang en Vriendschap» haar tweede uitvoering, waarbij de heer W. Kes, de bekende violist uit Dordrecht, als solist optrad en ten gehoore bracht, het concert in G.-mol van Max Bruch, Adagio van Spohr en «Bal lade et Polonaise» van Vieuxtemps. De tweede gast was mej. Louise Mendelssohn uit Bonn, eene kunste nares van groote gaven, die haar roemrijken naam op muzikaal gebied alle eer aandeed. VooraULa violette» van Scarlatti werd zeer toegejuicht. Ook de nummers voor koor wer den zeer goed gezongen en muntten uit door beschaafde, gekuischte voor dracht. Wij noemen vooral de num mers «Siaadchen» van Abt,La grande route» van Gevaert en «Le Tyrol» van Thomas. Het kwartet der vereeniging, dat te Amsterdam den 2en prijs kreeg, op 19 Februari jl., zong ook eenige zijner nummers van dien dag. Vooral het «Avondlied» van Verhulst maakte opgang. Woensdagavond werd in de «VereenigiDg» het 6e concert der Haarlemsche Bachvereeniging gege ven, waarbij als solisten optraden: mejuffrouw Marie Wybrandi, (piano) en de heeren Joseph Cramer (viool) en Joh. Messchaert (zang); de beide laatsten uit Amsterdam. Het volgende programma werd ten gehoore gebracht: 1. Concert voor viool Eerd. Bies. 2. Andante spianato et Polonaise briilaute, voor piano Chopin. 3. a. Auf dem See b. Rulie Süss Liebchen j c. Minnelied s J. Brahms. d. Sapphische Ode 1 e. Vergebliches Standoliën] 4. Adagio uit het 7e Concert voor vioolL. Spohr. 5. a. Gavotte. BachSt. Saëns. b. Rapsodie XI Liszt. Yoor piano. 6. a. Die Liebende sehreibt 1 b. Es weiss und rath es Mendelssohn. doch Keiner c. Letzter Gruss. Herman Levi. 7. a. Itomauze Svendsen. b. Mazurka Op. 19 No. 2 Wieniawski. Voor viool. 8. a. Eantaisie Impromptu Chopin. b. La Cainpauella Liszt. Voor piano. Het spreekt wel van zelf dat de uitvoering uitstekend was, de namen der solisten waren daar reeds borg voor. De zaal was zeer vol; het publiek ging opgetogen over het genotene huiswaarts Woensdag werden te Amster dam van de 8 geëxamineerden 3 toegelaten, waarhij ook onze stad genoot de heer A. Prins. Bij de vermelding der prijzen, behaald door de G. en S. vereeni ging «Sparta», op het dezer dagen gehouden schermconcours der Rot- terdamsehe vereeniging «Arena», vergaten we te vermelden dat de eerste prijs voor colonne-degen, uit gevoerd onder leiding van den heer Meyerinck, ook door «Sparta» werd behaald. hoord, maar den inhoud er van niet begrepen. Het rees als een donker vermoeden bij haar op, dat al die beweging, al die opgewonden uit drukkingen en die bittere tranen door haar waren veroorzaakt. Zij was echter niet in staat om zich tot nauwkeuriger luisteren te dwin gen; haar eigen noodlot was haar in dit wonderbare oogenblik onge looflijk onverschillig. Zij wist zich nog te herinneren, dat de stem haars vaders zoo schoon klonk, als hij vrij luid sprak en hij sprak ditmaal zoo luid als hij maar kon. Dit was echter alles, wat zij zich kon herinneren. Wat hij ge sproken had, was haar onverschillig. Zoo gevoelde zij in hare halve be wusteloosheid een welbehagen in den man, die in een oogenblik van ongekende verstoordheid, haar geluk verwoestte. De warmte van haar bloed gevoelde onwillekeurig eene verwante aandoening. Ofschoon zi; 4 ,Me° iI?eldt uit Wijk-aan-Zee aan het Hdèl: De werkzaamheden aan den nieu wen straatweg van Velsen naar deze gemeente zijn in vollen gang. Omstreeks half Juni a.s. zal de weg voor het openbaar verkeer geopend worden, dank zij der in alle opzich ten zoo krachtige medewerking van grondbezitters uit Kennemerland en omstreken. De richting van den weg, l1/, uur gaans, loopt: van Velsen even benoorden de Kanaalbrug bij den ingang' der Oorverslaan naar het Velserbosch over de buitenplaats «Rooswijk», toebehoorende aan den heer mr. A. A. Delcourt tot Krim pen van daar door de bosschen van I usschenwijk en verder slangsge- wijze door de zeldzaam fraaie groene duinen van jhr. J. Boreel van Ho- gelanden. De weg komt uit achter het Paaschduin, van welk punt men een schilderaohtig kijkje heeft op het dorp Wijk-aan-Zee en zijne omgeving. J De buitenplaats «Rooswijk» is ook te bereiken van den Velserweg langs den huize «Scheijbeek», zoo- dat den liefhebbers van wandel- en rijtoeren afwisseling wordt aange boden. De Heer L. J. Ritter, architect te Haarlem, die den weg ontwierp en wien de leiding der uitvoering is opgedragen, heeft eer van zijn werk. J Voor onze gemeente in het bij zonder is deze nieuwe verbinding (op geen enkel punt in het gezicht van de stoomtram; een belangrijke schrede van vooruitgang. Kon men vroeger slechts de badplaats alleen langs den stoomtramweg van Bever wijk bereiken; thans kan men dit ook alleraangenaamst van Velsen uit doen. Nog dit jaar zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van een derde hótel-restaurant aan het strand met een groot terras. De lei ding van het hótel blijft opgedragen aan den heer Karl Wust. De moeder van een den in den avond van den 15 dezer te Amster dam te vondeling gelegd kind, is gebleken te zijn eene ongehuwde boerenvrouw uit de Haarlemmer meer. Zij had haar kind ter ver pleging uitbesteed aan een vrouw te Amsterdam en door deze moet het arme wicht in dien hulpeloozen toestand zijn gebracht. Maandagavond te 10 uren ventte de socialist Kramer een socialistisch schotschrift van zekeren R. A. O. in de Damstraat te Amsterdam. Het publiek kwam daartegen op en zou den man te lijf gegaan zijn, zoo de politie hem niet in bescherming had genomen en naar het bureau der le Sectie had gebracht. Hij werd daar zoolang gehouden tot het op straat rustig was. Het schotschrift is door de politie in handen van den officier van justitie gesteld. AmstCt.) De heer M. Henriques de Castro te Amsterdam heeft naar aanleiding van de vernuftige vinding der 3 centswegers, in verschillende open bare lokalen aanwezig, een werk tuig samengesteld, dat zeker, even als de wegers, zeer in den smaak van het publiek vallen zal. Het is een krachtmeter, welke, nadat drie centstukken gestort zijn, aanwijst hoeveel gewicht men door aan een ijzeren kruk te trekken, geacht de tegenstelling der feiten niet be greep, werd zij door de overeen stemming der gevoelens aangenaam aangedaan. Het was dezelfde harts tochtelijke hevigheid, die in groote woorden uitwoedt en daarna minder behoefte gevoelt om zich in daden te uiten. Clementine kon zich van dezen toestand geene rekenschap geven, een bewusteloos aangenaam gevoel, zooals de dieren dat soms misschien bij muziek ondervinden, maakte zich van haar meester en toen de oorzaak er van ophield, toen de hevige woorden voorbij waren en de zware stap niet meer in de gaug hoorbaar was, verloor zij haar be wustzijn. Het schoone meisje zonk mach teloos op den grond, haar hoold rustte op het tapijtze was in slaap gevallen. Hare moeder gaf een luiden kreet ze meende dat haar kind in om- wordt te kunnen verplaatsen. Ten huize van den uitvinder, Nieuwe Heerengracht, is deze nieuwigheid voor belangstellenden te zien. Er is erg geklaagd over de teleurstelling, welke Woensdagavond en nacht de feestvierenden onder vonden hebben, die over de lijnen van de Holl. Spoorwegmaatschap pij uit Amsterdam huiswaarts wil den keeren. Bij die klacht sluit zich. nu ook de correspondent der Kóln. Zeitung aan. De schuld ligt wel grootendeels aan het «hulp»-station, dat er niet op is ingericht om een zoo buiten gewoon groot aantal passagiers binnen zijne wanden op te nemen. Waren de deuren dus 's avonds niet gesloten geworden en had men dus het publiek niet huiten laten wach ten, dan zou de groote measchen- stroom naar de wachtkamers en per rons zijn voortgestuwd en misschien op de rails terecht zijn gekomen. Het station heeft evenmin voldoende ruimte om een zoo groot getal trei nen te rangeeren als noodig geweest zou zijn om het aantal te vervoeren passagiers geregeld en op tijd op te nemen. Het «hulp»-station is in deze de hoofdschuldige en daarom is ook de directie der H. IJ. S. M. met de Regeering in correspondentie ge treden over het tijdstip, waarop mogelijkerwijze het nieuwe station door haar in gebruik kan worden genomen. Ware dit reeds nu het geval geweest, dan zou waarschijn lijk, noch het ongeregelde en ver traagde vervoer, noch het onaange name wachten van het publiek bui ten zijn voorgekomen. De beambten der H. IJ. S. M. hebben dien avond en nacht alles gedaan wat zij kon den en de hoofdambtenaren hielden persoonlijk toezicht. Er was echter overmacht. Bovendien namen velen ongere geld en in verkeerde treinen plaats. In de treinen, die bijv. direct van Amsterdam naar Rotterdam zouden stoomen, waren passagiers gestegen voor de tusschenliggende stations en hadden wegens de verbazende drukte niet gewaarschuwd kunnen worden. Bij kon. besl. van 19 April is aan den secretaris der gemeente Zandvoort, F. T. Roeters van Hen nep, verlof verleend om te Haarlem te wonen; is aan J. J. Harden- berg, adj.-commies voor den huis- houdelijken dienst bij de Tweede Kamer der Staten-Generaalte 's Gravenhage, verg. verl. tot het aannemen en dragen der onderschei dingsteekenen van ridder ker vierde klasse van de Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Ko ning van Pruisen, geschonken. Met het stoomschip Zeeland zal op 23 April a. s. te 11.30 's m. een brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Batavia. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident in Turkije is de waarnemings-quarantaine voor de herkomsten van Sicilië, van den Donau en van de havens aan de Zwarte-zee tusschen Sulina en Burgas daar te lande, vervangen door een geneeskundig onderzoek. Volgens mededeeling van Zr. Ms. politieken agent en consul-ge neraal in Egypte, worden daar te lande de herkomsten van Catania macht was gevallen. Zij zelf kon zich niet verroeren. Zacht, met bevende stem beduidde zij Koert, dat hij zijne zuster te bed moest brengen en voor haar zorgen. Eerst aarzelde hij, maar een smee- kende blik deed hem spoedig ge hoorzamen. Koert nam het slapende meisje op den arm en droeg haar naar hare kamer. Daar legde hij haar, aangekleed als ze was, op haar bed en be kommerde zich niet verder om haar. Haar toestand baarde hem geen zorghij wist waardoor die ontstaan was. Bovendien bedacht hij, dat zij het immers was, die inet hare dwaze liefdeshistorie het geheele huis in rep en roer had gebracht: zij moest er nu de gevolgen maar van onder vinden. Hij wist niet, waarom hij iemand, die zoo gezond sliep, zou bewaken, vooral ook, omdat zijne moeder veel meer behoefte had aan zijne hulp. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2