Binnenland. deren Raad der «St. Vincentius- Vereeniging benoemd, tot het or- ganiseeren eener verloting ten voor- deele van de armen dier vereeniging, heeft dezer dagen kennis gegeven, dat in Juni a. s. eene verloting zal gehouden worden. Deze verloting wordt voorafge gaan door eene tentoonstelling der verschillende prijzen. Met het oog op de groote uitgaven, die de arme gezinnen op de eerste plaats vragen, maar ook op de uitbreiding van verschillende liefdewerken, komt de gemelde Commissie de bizondere belangstelling der ingezetenen van Haarlem inroepen en verzoekt zij haar te willen ondersteunen, zoo wei door het nemen van loten, als door het inzenden van voorwerpen, ge schikt om als prijzen voor de ver loting te dienen. De tentoonstelling en loterij zullen gehouden worden in het gesticht der Vereeniging, in de Zoetestraat. Voorwerpen voor de loterij, of toe zegging daarvan, worden ingewacht vóór Mei a. s. De voorwerpen kunnen bij een der leden of aan het gesticht der Vereeniging worden bezorgd. De commissie behoudt zich het recht voor, voorwerpen, welke zij voor de verloting niet geschikt acht, af te zonderen. Der prijs der loten is éen gulden per stuk. De juiste tijd der tentoonstelling en verloting zal later bekend worden gemaakt. Mogen de pogingen van de «St. V. V.» tot leniging van het leed onzer lijdende natuurgenooten met het schitterendst succes worden be kroond. A7. II. Ct.) Bij de Donderdag te Amsterdam gehouden acte-examens werden, van de 8 candidaten, 4 toegelaten, onder welke onze stadgenooten de heeren J. H. Schophuis en J. Schram. De school en woning van de Ned. Israël, gemeente in de Lange Wijngaardstraat alhier is gisteren voor afbraak verkocht voor f1005 aan J. L. Hangjas te dezer stede. Donderdagavond werd in den Schouwburg de laatste abonnements voorstelling gegeven door de Kon. Vereen. «Het Nederlanasch Tooneels Zooals wij reeds meedeelden, was het programma der voorstelling, die niet lang duurde, volkomen gelijk aan de Zaterdag in Amsterdam ge geven gala-voorstelling ter eere van de vorstelijke toeschouwers. Opge voerd werd «De Steenhouwer»,drama in 3 bedrijven van Alex. Dumas, vertaling van J. H. Róssing. Daarin traden als hoofdpersonen opde da mes Anna Róssing-Sablairolles en Frenkel-Bouwmeester en de heeren Louis Bouwmeester, de Jong en Morin. Het nastukje was het blijspel van A. Dreiifus, «Afgesprongen», waarin mevrouw Anna Rössing-Sablairolles en de heeren ClousSchulze eD en Wensma optraden. Sommige tooneelen uit den «Steen houwer» maakten diepen indruk hetgeen vooral te danken was aan het sobere, kalme spel van den heer Bouwmeester. De begaafde acteur werd aan het slot driemaal terug geroepen en ontving een prachtige lauwerkrans. Ook mevr. Frenkel had reeds in den beginne een bloemrijke hulde ontvangen. In hetnastukje wistde heer Schulze de toeschouwers hoogst aangenaam bezig te houden en had alle lachers op zijn hand. Ook mevrouw Rós sing had een groot aandeel in het succes. Wij roepen, dankbaar gestemd slaap. De verdooving was verdwe nen. Het was haar alsof zij haren naam hoorde roepen. Haar hart klopte hevig. Hare eerste gedachte was of misschien Roger Walcott een ongeluk was overkomen en een voorgevoel haar nu had gewekt. Zij luisterde, zij dacht na. Ze verwonderde zich, dat ze slechts half ontkleed te bed lag. Op eens ont waakte de herinnering aan den vo- rigen avond, aan het treurige avond eten, het wonderlijke naspel met Koert..., En dan? Was er dan nog niet iets gebeurd? Was het niet iets akeligs? Haar gehoor herinnerde zich woeste, luidklinkende woorden. Hare oogen vertoonden haar eene sterk bewogen scène. Wat was ech ter de aanleiding daartoe geweest Wat was de inhoud van die woor den? Zij deed vergeefs moeite zich dat alles weer te herinneren. Had ze misschien zwaar gedroomd? Hoe gaarne wilde zij dat gelooven. door hetgeen zij dezen winter in Haarlem presteerde, de vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel", een welgemeend «tot weerziens!» toe. Zooals reeds vroeger werd gemeld zijn door den minister van Oorlog aan de militaire school hier ter stede benoemdtot directeur de kapitein der infanterie L. de Vla ming en tot leeraar bij die inrich ting de le luitenant der infanterie B. W. Mensing, M. H. Spruyt, J. H. de Wildt en A. A. Van Schilf- gaarde. Thans wordt nog medegedeeld door de Amst.D.v.N.,dat ook de eerste luit. der inf. H. G. vau Tarel hier heen is overgeplaatst, en dat hij belast is geworden met de opleiding der pupillen van het eerste studiejaar, voornamelijk wat het militaire ge deelte aangaat. Het landhuishoudkundig con gres te Haarlem zal dit jaar ge houden worden niet op 27, 28 en 29, maar op 28, 29 en 30 Juni. In de Amerikaansohe tuinbouwbla den van 1 April vindt men enkele me- dedeeliugen omtrent de tentoonstellingen, waarvoor door de te Haarlem gevestigde Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur prijzen werden uitgeloofd. Om trent de tentoonstelling te Philadelphia, van welke de uitslag der bekroning reeds in dit blad is medegedeeld, zegt de „Gar dener's Monthly", dat, hoewel de mede dinging niet groot was, de ingezonden hyacinthen uitmuntend waren. De planten, die den eersten prijs verkregen, waren prachtig, De bollen toonden neiging om jongen te maken, wier uitspruitsels zich vertoondende bladen waren breed en rechtopstaande, alleen aan den rand om gebogen de bloemen stonden op forsche stengen, die meestal zichzelf konden staande houden, en de bloemtrossen stonden op geschikte hoogte boven de bladen. De bloemen stonden gedrongen aan den bloem steel en waren meest van een gelijksoor- tigen cvlindrischen vorm, van 7 tot 8 inches (duim) lang, bij 3 inches (duim) doorsnede, en de verzameling was werke lijk een eerste prijs waard. Ook de met den tweeden en den derden prijs bekroonde waren goed, maar misten toch enkele der uitmuntende hoedanigheden van de eerste collectie. De verslaggever maakt verder de opmerking, dat ditmaal de kleinere par tijen van Mei-hyacinthen, waarvoor altijd veel meer mededingers zijn, achterstonden bij die, met de gouden medailles bekroond, hetgeen hieraan moet worden toegeschre ven, dat deze ten deele afkomstig waren van dezelfde inzenders, die naar de Hol- landsche prijzen mededongen en die te dien einde hunne beste planten hadden ingezonden. Er was slechts een inzender voor tulpen; er stonden 5 of 6 stuks in 6duims potten; ze waren ongeveer 8 duim hoog eu hielden de bloemen goed boven de bladen, meestal zonder kunstmatigen steun. In 't bijzonder wekte Rembrandt de aandacht. Ouder de inzending der trosnarcissen waren ook planten tot andere afdeelingen der narcissen hehoorende, zoo- als Poeticies, Juncifolius enz. Omtrent dezelfde tentoonstelling zegt de „American Elorist", dat er 8 concur- reerende partijen hyacinthen waren opge geven, waarvan er 6 werden ingezonden. De jury heeft lang beraadslaagd, aan welke verzameling de eerste prijs moest worden toegekend, en de eerste prijs werd vooral verleend wegens de betere wijze van ten toonstellen der verzameling, hoewel er in de tweede collectie een aantal grootere bloemen en ze over het algemeen weel deriger van groei waren. Als de eigenaar der tweede collectie denzelfden tijd en dezelfde moeite had besteed om zijne bloe men na te binden en op te knappen als die der eerst bekroonde, zou de uitslag der bekrouing zeker anders zijn geweest. De verslaggever betreurt het dat er zoo weinig tulpen waren ingezonden. Ih de „American Elorist" vindt men evenzeer een verslag van de te Boston op 23 Maart gehouden tentoonstelling der Massachusetts Horticultural Society. De Plotseling verschrikte zij. Het was haar alsof ze weder haren naam hoorde roepen. Neen, dat was geene verbeelding. Ze ging overeind zitten en luis terde aandachtig.... Een zachte, kla gende toon drong tot baar door.... zoo klagend, zoo smartelijk uitge rekt. Dat was immers de stem van hare moeder. In een oogenblik was Clementine van 't bed, had Let licht aange stoken, een doek omgeworpen en de kamer verlaten. In de gang geko men hoorde zij duidelijk een zacht roepen, dat na eenige oogenblik ken herhaald werd. Zij snelde naar de kamer barer moeder en vond deze in denzelfden leuningstoel, waarin zij den vorigen avond reeds zat. Bij dezen aanblik was hare ontnuchtering volkomen. Zij herinnerde zich, dat zij in den bijna verloopen nacht hare moeder hier had gezien met haren bulde bolgewassen waren hier voor het eerst op stellages langs de wanden gerangschikt; er waren minder narcissen dan het jaar te voren en de hyacinthen waren goed. Het gemis van een groenen achtergrond achter de tentoongestelde bolgewassen en andere kleine planten werd betreurd. Naar de Hollandsche prijzen dongen vooral mede C. M. Hovey, C. H. Hovey en Wm. Martin. De pannen met hyacintheu van den laatsten inzender waren fraai, vooral een pan met King of the Blues. De pannen van C. M. Hovey waren ook goed, in het bijzonder abiola, Grand Due de Luxembourg en La Grandesse. De verzameling van hyacintheu in pot ten van C. A. Hovey was buitengewoon schoon eu de rangschikking der kleuren bevallig. Hetzelfde kan gezegd worden van diens inzending van narcissen. Er waren een aantal zeer fraaie potten met N. Horsllelds onder, eene der beste soorten. Omtrent de toekenning der prijzen in het algemeen en die der Hollandsche in het bijzonder, vindt men in het verslag geene mededeelingen. Door de rechtbank alhier werd in hare zitting van Donderdag Froukje Veld kamp, de ongehuwde dienstbode uit Am sterdam, die op 7 April terechtstond we gens het te Koog a/d Zaan te vondeling leggen van haar kind, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De Zaandamsche visschers S. Blees en G. Bleij, die ook op 7 April terecht stonden, omdat zij met een tusschen hunne schuiten gespannen kuilnet in de Zuider zee hadden gevischt in verboden tijd, en wegens verzet; de tweede bovendien wegens belediging van een bedienend beambte; beiden werden veroordeeld tot f 10 boete, subs, 5 dagen hechtenis en bovendien 7 dagen hechtenisBleij bovendien nog tot f15, subs. 7 dagen hechtenis. In de zitting met gesloten deuren werd de zaak behandeld van de dienstbode J. v. d. B., oud 25 jaar, te Haarlem, die in den ochtend van 6 op 7 Februari jl. iu het huis, waar zij diende, den dood ver oorzaakte van het kiml, waarvan zij dien nacht bevallen was. De eisch luidde, dat zij zal worden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak van het vonnis 28 April. Daarna werd de behandeling voortge zet van eene zaak, die 17 Maart wegens de zeer uiteenloopende verklaringen der getuigen niet kon ten einde gebracht wor den, de zaak nl. van Koster, beschuldigd van in den avond van 2 Maart te Haar lem in de Hagestraat, gedurende de op loopjes, die als gevolg der anti-socialisti sche beweging ook hier ter stede werden opgemerkt, bij Bremer eeu paar glasrui ten te hebben ingeworpen. Er werd thans nog een nieuwe getuige geboord, die ver klaarde, den beklaagde met een steen te hebben zien werpen in de richting van het raam boven de voordeur van Bremer, ter wijl onmiddellijk daarna het gerinkel van glas werd vernomen. Ook droeg bekl. op dat oogenblik eene vlag om het lijf ge bonden. Maar daar er verschillende stee- nen, als het ware tegelijk, werden gewor pen en meer personen van vlaggen waren voorzien, kon deze getuige evenmin als de anderen pertinent verklaren, dat de bek), de ruit of ruiten had ingeworpen. Volgens het O. M. (Jhr. mr. Rethaan Macaré), stond wel vast, dat Koster heeft deelgenomen aan de oproerige bewegingen, ook dat bekl. de beweging van met een steen te werpen heeft gemaakt op het zelfde oogenblik, dat er steenen door de ruiten gegooid werden; ook dat er een steen bij hem gevonden -werd, waarvan hij de herkomst niet anders kon verkla ren dan door het vermoeden te opperen, dat een hem kwaadgezinde dien steen in zijn zak zou gewerkt hebben. Beklaagde heeft dus, dit staat ook vast, een werk zaam aandeel gehad aan de ongeregeldhe den, die iu den avond van 2 Maart zijn voorgevallen, maar het wettig bewijs van de speciaal hem ten last gelegde feiten ontbreekt. Het inwerpen en verbrijzelen van glasruiten is niet bewezen. Derhalve requireerde ZEd.Achtb. vrijspraak. Ook iu deze zaak zal de rechtbank 28 April uitspraak doen. renden vader en den smeekenden broeder bovendien en nu wist zij alles en begreep allee in eens. Met een kreet wierp zij zich aan de voeten harer moeder en vroeg en vermaande en smeekte. De arme vrouw maakte zich ge reed om met behulp vau bare doch ter het bed te bereiken. Zoo dikwijls zij dit in den bijna afgeloopen nacht bad beproefd, was zij reeds bij de eerste schrede ter aarde gezonken. Ook nu viel zij halfweg in de armen van haar kind op den grond en het duurde geruimen tijd voor Clemen tine haar geheel tot bewustzijn en op bed had. Nauwelijks zonk het bleeke hoofd in 't kussen of ze werd opnieuw be wusteloos, zoodat zij terneer lag als een doode. Clementine tastte naar het hart harer moeder. Een onuitsprekelijk gevoel overweldigde haar toen zij den adem inhield om naar de adem- De feestcommissie voor den Haarlemmerdijk en het Haarlem merplein te Amsterdam blijft be staan om de belangen der buurt te behartigen. Men meldt uit Amsterdam aan het R. Nil.: «Wat men zeide van de diners ten hove, dat deze tegenwoordig zoo eenvoudig geworden waren, kan ik tegensprekenwel is mij opgevallen dat het glaasje Port a Port bij de soep niet meer gepresenteerd werd, doch overigens is dezelfde rangorde in visch-, vleesch- en wildschotels behouden; het kwam mij zelfs voor dat het dessert wat uitgebreider was. Men moet zich echter geene groote voorstelling maken van bet menu en de bereiding der spijzen; ik heb bij Couturier dikwerf veel fijner gegeten. Daarbij komt nog dat men niet gaarne tegen de éti quette zondigt en door ongewoonte dus minder op zijn gemak is. Blijkbaar had de geestdrift, welke alom heerschte, een aangenamen indruk op den Koning gemaakt. Het kwam mij voor dat Hij veel minzamer was. Ik heb vroeger jaren wel eens bij een diner aangezeten dat bet duidelijk merkbaar was dat Hij naar het einde der zitting ver langde; wanneer dan de koffie in eene andere zaal werd rondgediend, trok Hij zich spoedig terugnu bleef Hij geruimen tijd zich met deze en gene onderhouden, met blijkbaar welgevallen het Prinsesje naoogend, dat zich ongedwongen onder de gas ten bewoog. Zoo eene, dan heeft de Koningin zich hier bemind gemaakt. Waar H. M. maar denken kon dat hare tegenwoordigheid als een blijk van belangstelling gewaar deerd zou worden, daar verscheen zij, altijd vriendelijk, altijd opge wekt, altijd vol hartelijkheid. 't Was of zij besefte dat de nood zakelijkheid, waarin Z. M. de Koning zich bevond om zijne gezondheid te ontzien, het volk moest teleur stellen. Al het mogelijke is althans door haar gedaan, om die teleur stelling te verzachten." Naar men verneemt heeft de socialistische kastelein Penning te Amsterdam, daar van gemeentewege tot nu toe niemand was gezonden om de schade op te nemen, berok kend aan zijn koffiehuis en inboedel in den avond van 22 Februari jl., door deskundigen die scha ie doen opnemen, welke op ongeveer 2000 gulden is getaxeerd, zonder het na deel in rekening te brengen, hem berokkend door het sinds dien tijd stilstaan van zijn bedrijf. Penning zou voornemens zijn a. s. Donderdag zijn koffiehuis opnieuw te openen, en heeft van dit voor nemen den burgemeester, als hoofd der politie, schriftelijk kennis ge geven. De feestcommissie van de St. Anthonies Breestraat te Amsterdam, heeft als waardig slot der luister rijke en onvergetelijke Aprildagen, allen behoeltigen der straat en be lendende stegen en gangen, eene bedeeling van vleesch en brood doen toekomen. Zij wordt hiertoe in staat gesteld door milde bijdragen harer leden en andere bewoners uit die straat; de Commissie heeft zich nog niet ontbonden, maar beraamt plannen om gedurende den winter in dien geest werkzaam te kunnen blijven. Een man die te Amsterdam een valsch Spaanscb effect in beta- haliDg der bewustelooze te luisteren en hare strakke trekken nauwkeu rig beschouwde om daarin het we- derkeerende leven te ontdekken. Toen de zieke eindelijk de oogen opsloeg en Clementine haar met angstige vragen en smeekingen over stelpte, weerde hare moeder haar af. Het scheen zelfs dat ze haar vijandig gezind aankeek en zeide slechts Waar is uw vader? Ik weet het niet, antwoordde Clementine en moedeloosheid over viel haar. Ik wil uw vader bij mij heb ben!.... Ik wil!.... Ga hem zoeken! zeide zij nu en hare bleeke lippen bewogen zich krampachtig als bij een stervende. Clementine moest gehoorzamen hoezeer het haar ook beangstigde om de kulpelooze vrouw ook maar een oogenblik alleen te laten. Zij ging de gang door en maakte alle ling had gegeven is door de politie aangehouden. Donderdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en fa brieken te Amsterdam ter behande ling o. a. van eene concept-missive aan den minister van Waterstaat over de vertraging der werkzaam heden aan het Merwede-kanaal, naar aanleiding van het geschil tus schen de Regeering en Amstelland, en van eene concept-missive betref fende eene overbrugging van den Amstel ter hoogte van het Raadhuis van Nieuwer-Amstel en van de Greusstraat. Namens Z. M. den Koning is door den generaal-majoor, adjudant en particulieren secretaris, graaf Du- monceau, aan den heer S. W. Siemons. voorzitter van den Brood-, Koek- en Banketbakkersbond te Amsterdam, dank betuigd voor de oprichting van de eerepoort bij gelegenheid van Zr. Ms. jongsten intocht in de hoofd stad, alsmede voor de aanbieding van de oorkonde, welke Z. M. door tusschenkomst van H. M. de Konin gin ontving. In de bijvoegsels tot de Staats courant van 22 dezer wordt mede gedeeld het Verslag betreffende den aanleg van staatsspoorwegen over bet jaar 1886. -De gewone audiëntie van den minister van Koloniën op Vrijdag 22 April, en die van den minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken op Zaterdag 23 April, zullen niet plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woens dag 27 April, des voormiddags te 11 uren. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De heer Cremers, voorzitter der Tweede Kamer, heeft de zittin gen na de hervatting der werkzaam heden niet kunnen leiden, omdat hij ongesteld was. Hij is echter aan de beterhand, zoodat hij waarschijnlijk spoedig weder den hamer zal kunnen opvatten, dien hij met zooveel tact weet te gebruiken. In bijvoegsels tot de Staats courant van Donderdag wordt mede gedeeld het verslag betreffende den aanleg van Staatsspoorwegen over het jaar 1886. Aangaande de over kapping op het centraal-station te Amsterdam leest men daarin het volgende «Na de opstelling van het 16de normaalsplant voor de ijzeren over kapping van de sporen en perrons op het centraal personenstation te Amsterdam werden in de volgens bestek No. 928 gebouwde steunpe- nanten aan de IJzijde onrustwek kende verschuiving en verzakking waargenomen, die staking van de verdere opstelling noodig maakten, naar aanleiding waarvan met den aannemer van bestek No. 922 den 25sten April eene overeenkomst werd gesloten tot ontheffing van de ver plichting tot het opstellen, verven en geheel gereed opleveren dier overkapping, met bepaling dat de samenstellende deelen zouden worden afgewerkt en vóór of op 15 Octo ber afgeleverd te Amsterdam, deels op het oostelijk gedeelte van, deels in bet hoofdgebouw op het centraal personenstation te Amsterdam. Aan deze nadere tijdsbepaling is voldaan en van de verrekening van meer en minder werk een staat opgemaakt deuren openzij riep de meiden wakker en beval dat ze haren vader moesten zoeken. De geopende kamers waren alle ledig en waar de deur gesloten was werd wel zoo luid ge roepen, dat niemand daar in slaap kon blijven. Men moest dus aan nemen, dat de vertoornde vader den nacht buitenshuis, misschieu op eene boerderij of in eene jachthut had doorgebracht. Vol angst keerden ze naar bare meesteres terug. Toen deze hoorde hoe alle moeite te vergeefs was ge weest sloot zij de oogen. Dikke tra nen vloeiden iangzaam over hare wangen. Toen die eindelijk ophiel den te stroomen, meende Clemen tine weder, dat het hart harer moe der had opgehouden te kloppen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2