I De Eenzame. 4e Jaargang. Dinsdag 26 April 1887. No. 1167. ABONNEMENTSPRIJS: Verichijat Dagalijks nitgeHomen Zen- en ilgeeeeoe Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAMS HOPFEM. Stadsnieuws. V Taor Hmrlem per mund Sï»n«o door geheel het Rijk p. Wonderlijke Hommer» 40 Cent», maand 5% 5 i Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Hontstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Oéntrala de rubliette Etrangère 8. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Monimartre. ran 15 regel» 85 Cent; iedere regel meer 6 eeuw. Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentién worden aangenomen tot middags IS uar, MUSEUMS E Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Breefzgde 2e -rtoon van diploma vrjjaa toegang, donateur» met geieliohap, leden met 1 -lender Nederlandaohe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben t» Nederland en raeor hijsonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg i gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van vndagen kosteloos van 134 uur, de sverige Christelijke feestdagen togen '■glers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, 'cnsdac. 6n Zatr>rd*g van 3—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 18 tot 4 uur. Toegang 35 oents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbel flg dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Paviljoen op hot terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 85 et. p. persoon. Donateurs e« op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 35 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jat! 15 April tot 14 October alle werkdagon van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 anr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 conts per persoon. Kindoren beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. gj| Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 aar. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopone Dinsdag van 12 en Dondordag van 38 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrjj. Bij de verkiezing te Staunton, ter vervanging van AIlsopp, die in het Pair-schap opvolgt, is de conserva tief AIlsopp, de broeder van den afgetreden afgevaardigde voor het Engelsche Lagerhuis, met 1426 stemmen gekozen. Sander, een Glad stoni aan, verkreeg 890 stemmen. De Times zegt, naar aanleiding van het incident-Schnabele, dat, al had deze ook deelgenomen aan de anti-Duitsche beweging, dit nog niet den stap zou rechtvaardigen waar van hij het slachtoffer is geworden. Duitschland is naar allen schijn aan Frankrijk 6nelle en volledige ophelderingen verschuldigd. Zoo de feiten gebeurd zijn als zij worden medegedeeld, heeft er eene snoode schending van het volkenrecht plaats gehad; slechts een onmiddellijke invrijheidstelling van Schnabele en eene bestraffing van Gautsch zou den misschien ernstige diplomatieke verwikkelingen kunnenj bezweren - Nog steeds nemen tal van Iersche politie-arenten hun ontslag, daar zij niet willen deelnemen aan de toepassing van de dwangwet, wanneer deze in werking zal zijn gesteld. Omtrent het incident-Schnabele wordt van Duitsche zijde in de dagbladen de verzekering gegeven dat er geene enkele reden is om aan het gebeurde eene overdreven beteekenis te hechten en goed in gelichte staatkundige kringen zeer spoedig, reeds binnen 24 uur, een ophelderend relaas van het voorge vallene tegemoet zien. De Fransche gezant te Berlijn, de heer Herbette, heeft zijn reeds vastgesteld vertrek verschoven, maar ook hij moet zich hebben uit gelaten dat er geene reden tot be zorgdheid bestaat. Van de persoonlijkheid van Sclma- bele wordt het volgende medege deeld Hij is een der meest bekende ijveraars der protestpartij. Als zoo danig werd hij door de Duitsche politie reeds redert twee jaren in het oog gehouden. Hij is een man van ruim vijftigjarigen leeftijd, vroeger onderwijzer in den Elzas en ridder van het Legioen van Eer. Sedert 1871 is hij te Pagny als grenscom- misearis werkzaam en onderscheidde zich daarbij steeds door handigheid en scherpzinnigheid bij het aanhou den van voortvluchtige personen voor beide regeeringen, die hij meestal tot bekentenis bracht. Zoo heelt hij voor bijna twee jaren in het station te Remelly een beruchten diaman- tendief opgespoord en in hechtenis genomen. De Fransche regeering bood bem meermalen eene betrek king te Parijs aan, maar Schnabele gaf aan zijne oude betrekking den voorkeur. De Fransche regeering heeft op meerdere groote stations grenscommissarissen, als o. a. te Ver dun en Toul. Volgens de Duitsche bladen was de inhechtenisneming volkomen ge rechtvaardigd, daar Schnabele niet alleen de bemiddelaar was tus6shen de leden der protest-partij in de Rijkslaoden en de «Ligue des Pa- triotes», maar ook een geheel spion- nenstelsel in den Elzas en Lotha ringen had georganiseerd. Hij stond ook in nauwe relatie tot den ver bannen afgevaardigde Antoine en werd, gelijk uit Metz wordt gemeld, in hechtenis genomen, nadat hij te Novéant met Antoine's schoonvader een onderhoud had-gehad. Er wordt ook beweerd dat men in zijn zak een lijst van de leden der «Ligue» heeft gevonden. Zelfs scheen Schnabele zeer goed te weten waarom hij werd gevat, daar hij, op weg naar Metz een be kende tegenkomende, dezen toeriep «Nu hebben ze me eindelijk in han den gekregen!» In een derde onderhoud tus- schen den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken en den Duit- schen zaakgelastigde verklaarde laatstgenoemde dat Schnabele in vrijheid zal worden gesteld, zoodra de schending van grondgebied zal zijn gebleken. De Petersburgsche bladen zijn eenstemmig in de veroordeeling van het gedrag der Duitsche autoritei ten. Zij zeggen dat het voorval met Schnabele op zichzelf van weinig belang zal zijn indien daarin niet het bewijs kan worden gezien van eene stelselmatige uitdagingspolitiek ten opzichte van Frankrijk. De commissie uit den Rijksdag heeft het voorstel verworpen, dat kunstboter blauw gekleurd zou moe ten zijn, maar daarentegen aange nomen, dat de naam «kunstboter» verboden en daarvoor in de plaats «margarine-boter» gebruikt moet worden. Volgens een te Londen ontvangen telegram uit Washington zou Cle veland hebben verklaard dat hij onder geen voorwaarde voor eene herkiezing als president in het vol gende jaar in aanmerking wenscht te komen. Een uit Massowah aan de Tri na gericht telegram vermeldt dat Rasaloela al zijne soldaten onder de wapenen brengt voor eene nog on bekende onderneming. 51) ACHTSTE HOOFDSTUK. Hij knikte slechts, wijl hij niet wist wat hij antwoorden zou. Daarop voer zijne vrouw voort: Ik wil mij ook tegen je plannen niet verzetten.... Jij bent vader.... jij bent heer en meester. Hier vond Fabiaan nu eindelijk het rechte aanknoopingspunt. Hij kuchte eens en sprakNiet sleehts een streng heer, maar ook een wel willend vader. Omdat je je inzich ten aan de mijne onderwerpt wil ik ook voor je gevoelens niet doof blijven. Men zegt dat het gevoel der vrouwen dikwijls verder gaat dan het inzicht der mannen.... Welnu dan, hoe lief mij mijne plannen ook geworden waren, ik kan er van scheiden. Ik.... Onze Clementine schijnt me te zwak te zijn tot zulk een offer. Ik wil een nacht, zooals de laatste geweest is, niet nog eens beleven. Omdat het meisje voor geen prijs ter wereld afstand van haren Amerikaan wil doen, zoo mag ze hem nemen en gelukkig met hem worden. Ik zal mijn tegenzin be strijden. Zie je, zoo komen de vrou wen toch altijd waar ze wezen willen. Het had Fabiaan zeker ontzag lijk veel gekost om zoo te spreken. Hij zweeg nu en genoot volop de uitwerking zijner woorden. Zijne vrouw wilde hare ontroe ring en bewondering uitdrukken; maar omdat hij bemerkte, dat ze zich daarbij opnieuw opwond en het haar moeite kostte, verzocht hij haar te zwijgen, hij wist wat ze wilde zeggen en daarmede was het genoeg. Zoo vertoefden ze nog eenige oogenblikken zwijgend, naast elkan der. Zij hield onafgebroken zijne hand vast. Het was haar of de aan raking van den sterken man haar genezing schonk. In dit heerlijk oogenblik trad Koert bedeesd en bezorgd binnen. Hij bleef bij de deur staan. Ik wilde maar eens vragen hoe het met moeder gaat. Beterantwoordde zijn va der barschWaar is Clementine Koert ging heen om zijne zuster te halen. Hij vond haar nog ge heel in dezelfde houding, waarin hij haar verlaten had. Meisje, het moet wezenVader en moeder laten je roepen. Zie naar moeder en spreek dan zooals je plicht je gebiedt. Wees niet laf hartig I Zij weerde hem af en wilde de kamer niet verlaten. Wat hij zeide Haarlem, 25 April. Na afgelegd examen zijn tot het onderwijs aan de Kweekschool voor onderwijzeressen hier ter stede toegelaten: mej. B. Bakker van Franeker, W. E. ten Boom en L. H. Larsen van Haarlem, M. E. Lelsz van Buiksloot, P. Metman van Haar lem, H. E. ten Kate en C. Suelle- brand van Amsterdam, F. G. Heij- broek van Haarlem, W. E. de Lang van Wormerveer, en M. W. Speen- hoff van Krimpen a/d. Lek. Bij de Rijkskweekschool voor Onderwijzers hier ter stede kunnen na afgelegd examen, twintig kwee- kelingen worden geplaatst, die op 1 September e. k. hun 15e jaar in getreden zijn en hun 17e nog niet hebben volbracht. Aanmelding vóór 15 Juni e. k. kan geschieden bij den directeur, den heer J. H. SlaDgen, met overlegging der geboorte-acte, van het bewijs van vaccine en van een of meer getuigschriften. Bij gelijke bekwaamheid en aan leg genieten de voorkeur zij, die zelf in de kosten van huisvesting en verpleging willen voorzien. Voor het programma van het examen en de voorwaarden van toe lating wordt verwezen naar de St.-Ct. van 18 Januari jl. en van 17 en 18 April jl. uit Haarlem, een partij trokken vol gens de Hollandsche school, die al- gemeenen bijval ver a ierf, vooral de laatstgenoemde, die duidelijk toon den dat de Hollandsche school niet van sierlijkheid en élégance is ont bloot.» Met genoegen maakten wij Zondag kennis met eene den 8en November 1886 hier ter stede opge richte muziekvereeniging, onder den naam «Muzikale Vriendenkring». Is de vereeniging nog jong, de leden zijn het evenzeer, want met eene enkele uitzondering zijn zij beneden twintig jaar. Zij stelt zich ten doel de beoefening der instrumentale muziek in hoofdzaak; 'en hetgeen door haar gisterenavond op de boven zaal van het café Brinkmann tenge- hoore werd gebracht, heeft onze verwachting alleszins bevredigd. Verschillende compositiën vanHaydn, Chopin, Beethoven e. a. werden met veel gevoel en juistheid uitgevoerd en mochten in ruime mate den bij val inoogsten van het gehoor, be staande uit een zeventigtal dames, en heeren genoodigden. Omtrent het dezer dagen te Am sterdam gehouden assaut zegt de Nederl. Sport o. a. nog het volgende: «Het valt niet te loochenen, dat de Fransche school door de talrijke toeschouwers het meest werd toe gejuicht, ofschoon wij ons haasten erbij te voegen, dat de beide broe ders, de hh. Koopman en de hh. Joh. G. Martin en A. J. Meijerink, hoorde zij niet. Op eens sprong zij met een hartverecheurenden kreet op en snelde naar de deur. Daar keerde zij zich om, wees haren broeder at en zeideLaat mij alleen gaan, ik heb geen gelei der noodig. Toch volgde Koert haar wijl hij vreesde, dat zij bescherming tegen zich zelf mocht noodig hebben. Het was hem of een nachtwandelaar voor hem uitwandelde. Hij gevoelde diep medelijden met haar; hij ver moedde evenmin als zij, welk nieuw besluit hunne oudere genomen hadden. Toen hij Clementine voor de deur hunner moeder zag stilstaan, de oogen afdrogen en eindelijk met in spanning barer laatste krachten de deur zag openen, haalde hij verlicht adem, zeide: Goddank 1 en ging zijns weegs. Beide ouders schrikten bij het binnentreden van het bleeke, afge Door Z. M. den Koning is aan het bestuur der dames-vereeniging onder kenspreuk«Door handwerken weldoen» teOverveen (gem. Bloemen- daal) andermaal vergunning ver leend tot het houden eener verloting van om niet bijeen te brengen voor werpen, waarvan de opbrengst zal strekken tot ondersteuning in den winter van behoeftige dorpsgenooten. Den 2den Mei a. s. herdenkt P. Timmer, te Heemstede, den dag, waarop hij voor vijfent wintig jaar door het achtbaar Gemeentebestuur als Tolgaarder der Gemeente is aan gesteld. matte meisje. Het werd Fabiaan te moede alsof hij nu eerst ontdekte hoe dwaas hij in zijne eigenzinnigheid had gehandeld jegens zijn eigen vleesch en bloed. Clementine echter gevoelde deelneming en een leven dig verwijt bij 't zien der zieke moeder en zonk voor haar bed op de knieën. Nu, mijn kind, zeide haar vader om een overgang tot zijn ge nomen besluit te verkrijgenhebt gij nu voor 't laatst nog eens goed bedacht wat je wilt doen? -Ja! antwoordde Clementine somber; zij wilde hem daarbij nog niet in het heer6chzuchtige gelaat zien. Ik kan het niet aanzien, dat moeder zoo lijdt.... Doe met mij wat gij wilt.... Ik wil mijn geluk opgeven.... Ik wil van Roger Wal- cott afzien. Ze kon niet verder. Zij drukte haar gelaat in de deken en weende zoo hevig, alsof ze niet weer zou

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1