Binnenland. Gemengd Nieuws. In de Vrijdag gehouden verga dering van de Nuts-afdeeling te Sloterdijk werd besloten, de be staande spaarbank over te brengen bij die van 't Rijk, en bij de aan staande algemeene vergadering niet mede te gaan met het voorstel van 't hoofdbestuur, betreffende bet So ciaal Weekblad, doch wel mede te gaan met 't voorstel betreffende de intrekking van bet besluit van 1883 tot stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderessen enz., te Utrecht. H. M. de Koningin beeft ruime giften geschonken aan verschillende liefdadige inrichtingen, alsmede aan de politie- en brandweerfondsen te Amsterdam. Door de Amsterdameche Vélo- cipède-club zal den 15n Mei e. k. op een nader aan te wijzen route een zoogenaamden wegwedstrijd worden gehouden. Zondag is de club naar Halfweg gereden, teneinde deel te nemen aan den uitgeschreven af- deelingstocht voor Noord-Holland. Voor de betrekking van on derwijzeres aan de school met uit gebreid leerplan te Purmerend had den zich aangemeld 14 sollicitanten. Door de bevoegde commissie zijn daarvan zes opgeroepen tot het houden van proeflessen en is uit dezen het volgende drietal gekozen en voorgesteld aan den Gemeente raad: mej. E. W. J. van Loghem te Zaandam, mej. M. C. Hellema te Winschoten, en mej. M. A. Post Uiterweer te Vlaardingen. Eerstge noemde is daarop Zaterdag door den Gemeenteraad benoemd. Te Koog a/d Zaan is door 56 van de 60 neringdoenden besloten met 23 Mei e. k. des Zondags na negen uur 's morgens niet te ver- koopen. Vooloopig verbinden, zij zich voor drie maanden als proef neming. Te Zaandam heeft deze week de eerste onderlinge wedstrijd van de schietvereeniging «Claudius Ci- vilis» plaats gehad. Prijswinnaars waren, na heftigen kamp, de leden M. J. Vogelenzang, C. W. Hefti, Ph. Onderwijzer, Jb. Vriend Gz., B. G. Thies en B. A. Striening, met 111, 102, 108. 103, 109, en 98 punten. De burgemeester van Wor- merveer waarschuwt voor een per soon, groot ongeveer 1.8 meter, schraal, aangezicht bleek en eenigs- zins pokdalig, haar lichtblond; draagt een kneveloogen licht, neus en mond gewoon, spraak niet vlot; gekleed met donkergrijze demisaison en hoogen hoed. Hij heeft in den nacht van 12 op 13 April jl. ge logeerd in het hotel «de Jonge Prins» en is zonder betaling ver trokken. Aangaande den boschbrand die Zaterdag te Bennekom heeft gewoed, wordt verder gemeld, dat ongeveer zes hectaren dennenwoud zijn verbrand. Ofschoon de vlammen door een sterken wind werden aan gewakkerd, was men ze toch bin nen de twee uur meester. De schade is aanzienlijk. Tot heden is de oor zaak niet bekend, maar men denkt aan kwaadwilligheid. De geneeskund. adjunct.-in- specteur van Noord-Holland heeft verklaard, dat de mazelen in de gemeente Buiksloot epidemisch heer- schen. Z. M. heeft aan Richard Quaed vliegletterkundigewonende te ophouden. Hare ouders zwegen en zagen over 't hoofd van hun kind elkander beteekenisvol aan. Dat was nog verreweg het beste de autoriteit des vaders, die reeds bijleggen wilde, bleef in volle kracht, en zijn lievelingsidée, dat hij met moeite had willen opofferen aan den huiselijken vrede, kwam de vervul ling meer en meer nabij. Een overmoedige lichtstraal blonk in zijne oogen en de half bewuste- looze Clementine de hand op het hootd leggend, zeide hij Je bent een goed kind, God zal je er voor zegenen Hare moeder, die in den laatsten nacht ook afkeer had opgevat tegen den stokebrand Roger Walcott, had niets tegen deze onverwachte wen ding der dingen. Zij knikte welte vreden haren echtgenoot toe. Daarop ging ze overeind in 't bed zitten, drukte een kus op Clementine's voor- Laeken, bij Brussel, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken, en aan den voor den dienst in Indié bestemden fourier J. N. T. Schmai- fuss van het kol. werfdepot, vergun- ningverleend tot het dragen van de Oostenrijksche krijgsmedaille. Z. M. heeft H. A. Cohen en A. D. Valk, artsen, benoemd en aan gesteld tot off. van gez. 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. De gewone audiëntie van des minister van Justitie zal op Dins dag 26 April a. s. niet plaats heb ben. De minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ten be- hoe/e van 's rijkskas zijn ontvangen: a. van N. N. een postwissel groot f 7.67 aan het postkantoor Zeist ingeschreven; b. een bedrag van f8 in postzegels bij naamlooze missive onder pstmerk Middelburg. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De Tijl verneemt, dat de on langs door Z. M. den Koning tot ridder van den Nederlandschen Leeuw benoemde president der «St.- Josephs-Gezellen-Vereeniging», de heer H. C. J. M. Van Nispen tot Sevenaer, van H. M. de Koningin een schrijven ontving, waarin H. M. met lof gewaagt van het Chris telijk liefdewerk door hem bestuurd. De Vorstin deed dit blijk van waar deering vergezeld gaan van een aanzienlijke som gelds, ten bate der «St.-Josephs-Gezellen-Vereeniging». Ook de Burgemeester der hoofd stad, mr. G. Van Tienhoven, heeft wel een blijk willen geven van zijn ingenomenheid met de Vereeniging, door toezending van een milde gift en een vleiend schrijven gericht aan haar president. Onder de vele personen en corporatiën, die ter audiëndie te Amsterdam bij Z. M. toegelaten zijn, is, naar het orgaan van den Bond meêdeelt, ook eene commissie uit «Patrimonium" geweest, waar van de voorzitter Z. M. aldus toesprak: Sire I Met dank aan God hebben we de eer en het voorrecht, Uwe Majesteit hartelijk geluk te wenschen, en de eerbiedige hulde te betuigen van meer dan 6000 Nederlandsche werk lieden, leden van «Patrimonium." Met een «ik dank u wel" werd dit korte woord door den Koning beantwoord. Zaterdagnamiddag arriveerde te Zwolle per Centraalspoor mr. J. Heemskerk Az. minister van Bin- nenlandeche Zaken, vergezeld van de heeren Lokhorst en Siemons, die in oogenschouw namen de oude woning van den Commissaris des Konings, en de in- en uitwendig gerestaureerd wordende groote St. Michaelskerk. Vervolgens werden nog de tentoongestelde teekeningen der leerlingen van de burgeravond en teekenschool, zoomede de prach tige antieke trouwzaal op het ge meentehuis bezichtigd. Naar men aan het Raagseke Dagbl. mededeelt, is thans door het Belgisch ministerie van Buitenland- sche Zaken te Brussel een interna tionaal bureau opgericht, dat alle douane- en spoorwegtarieven der wereld uitwisselt en ook laat ver talen. Vijf-en twintig Staten, met Duitschland aan het hoofd, zullen hoofd en zeideGeloof mij, het is zoo het beste voor u! Clementine vroeg geene nadere opheldering. Op dit oogenblik was haar alles onverschillig. Zij had ge daan, wat zij nooit voor mogelijk zou gehouden hebben. Een oogen blik was het haar te moede alsof de verbroken eeden, de met voeten getreden beloften eener eeuwige liefde en trouw haar hart bedreig den. Daarop maakte eene zekere trotschheid voor dit gevoel plaats. Het offer, dat zij gebracht had, was zoo groot, dat het haar scheen te wijden en te kronen. Zij leed meer, dan alle anderen om haar heen kon den lijden, daarom meende zij dat zij ook beter was dan alle anderen, vooral in dit uur, waarin hare ouders haar als eene wedergevondene om helsden. Deze stemming hield echter niet lang stand. Doffe zwaarmoedigheid wisselde af met vertwijfeling. Het daaraan deelnemen en tezamen de kosten der inrichting dragen. Door B. en W. van Amsterdam wordt aan den gemeenteraad voor gesteld, afwijzend te beschikken op de adressen van K. A. Bos en P. J. Penning, om vergoeding van door hen bij de ongeregeldheden op het Waterlooplein in de avonden van 21 en 22 Februari geleden schade. De commissie tot versiering en illiminatie vau Weesperstraat en Keizersgracht heeft besloten bijeen te blijven en zich aan het hootd te plaatsen van een vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen, Van welke gezindte ook, die te Amsterdam woonachtig zijn. Van allen die tot die vereeniging toetreden zal zij een jaarlijksche contributie van ten minste ƒ1,50 heffen, ten einde in staat gesteld te worden om, na inlichtingen bij be voegde personen ingewonnen te hebben, een zeker aantal behoeftige kraamvrouwen ruimschoots te steu nen. Aan Z. M. de Koning heeft de commissie per telegraaf van haar voornemen bericht gezonden, en Z. M. heeft langs denzelfden weg zijn hooge ingenomenheid met dit plan te kennen gegeven. Tot nog toe weet men niets omtrent de namen der slachtoffers bij den brand van de «Witte Engel» te Amsterdam. De nachtlijst, die ingevolge politievoorschrift, in ieder logement moet worden gehouden, is mede een prooi der vlammen ge worden ware dit niet het geval geweest, dan verkeerde men niet in zoo treurige onzekerheid. Merken, op kleedingstukken gevonden, leid den niet tot eenige ontdekking. Het jaar 1886 is, hoewel in mindere mate dan 1885, nog geen gunstig jaar geweest voor het Pa nopticum te Amsterdam. Blijkens het verslag, in de ver gadering van aandeelhouders op Vrijdag uitgebracht, werd de inrich ting in het vorige jaar door bijna 100,000 personen bezocht, doch zou zij, zonder bezuiniging en verbete ringen van verschillenden aard, waarschijnlijk niet, zooals thans het geval was, eene winst van f13,589 hebben afgeworpen. De liberalen hebben het bij de Standaard vreeselijk verkorven. In het nummer van Zaterdag schrijft dat blad: «Als onze kinderen soms voor vermaak schooltje spelen, bestaat al de pret er in, dat één voor «school meester met de plak» speelt en al de overigen slag op slag tegen dien éénen opspelen, tot hij ze dan weer in den hoek of achter de deur heeft. Moge we vragen, of onze Libera listen in de Tweede Kamer soms met Heemskerk hebben afgesproken, om zulk een spelletje tot vermaak van het land in het Binnenhof af te spelen? Het heeft er metterdaad alles van. Papa de schoolmeester staat te morgen en te avond voor de groene tafel, en de heeren Liberalisten zit ten op de groene banken. En nu begint het nieuwe leven. Meester leest voor. Zij praten- er wat over. En zoo als ze er dan iets tegen durven zeggen, gaat Meester den boeman spelen. «Hier jongens en daar jongens, doet wat ik je zeg of ik zal jelui En dan kruipen de brave jongens weer stil op de banken, en zitten zoo stil als wezels, en Meester krijgt zijn zin. offer was echter gebracht en kon niet weer teruggenomen worden. Hare ouders en Koert overlaad den haar met loftuitingen. Op aller aangezichten straalde vreugde. Hare moeder herstelde, hare vader werkte met allen ijver aan zijne plannen. Clementine werd mager. Hare oogen verloren de schoone betoove- ring. Zwijgend leefde zij voort van den eenen dag in den andere. Meer dan eens beproefde zij halsbrekende toeren met haar paard te verrichten; maar Otranto kende de luimen van zijne meesteres. Het dier wist zonder gevaar voor zijne berijdster over elke hindernis te springen en zoo bracht hij haar telkens even onverlet terug als zij uitgegaan was. Koert ontdekte spoedig deze ge vaarlijke ondernemingen en hield haar er van terug door zijn spot. In hetgeen geheurd ie moet men be rusten, anders is men een dwaas, en wat zij daar uitvoerde waren Slechts schijnen deze heeren niet te beseffen, dat hetgeen voor school tje-spelende kinderen nog even gaat, krenkend en onteerend is voorheu- sche Staatslieden. Het schouwspel, door Kabinet en Kamer nu sinds eenige weken, en gisteren opnieuw, ons geboden, is dan ook derwijs walgingwekkend, dat het nationaal besef tegen zoo veel onmanlijkheid ên wegwerping van digniteit in verzet begint te komen. De weerzin is niet langer te on derdrukken, en straks bij de stem bus zullen de Liberalisten de uit werking er van ondervinden». Al stemt men nu niet in met het oordeel van het orgaan der anti revolutionairen, te ontkennen valt het niet, dat de wijze, waarop men tegenwoordig op 't Binnenhof werkt, verre van flink genoemd moet worden. De heer Heemskerk begint zoo ongeveer met ons Parlement om te springen als Bismarck met den Rijksdag.» Naar wij vernemen, zal het «Leger des Heils» weldra Nederland met een bezoek «vereeren». (Stand.) Door het hoofdbestuur der Ver eeniging «Eigen hulp», is in begin sel besloten een nieuwe afdeeling op te richten, onder den naam«Bu- reel voor dienstbetrekkingen» be stemd om werkzoekenden en werk gevers tot elkander te brengen. Naar men verneemt, zou deze afdeeling bestemd zijn voor het geheele land te werken en haar centraal bureel te 'sHage gevestigd zijn. De gemeente Assen is dezer dagen eene inrichting rijker ge worden, die den naam heeft ont vangen van «Goede Trouw». Deze Vereeniging stelt zich ten doel, eene aaneensluiting en verbinding van personen, eigenaren of recht hebbenden van onroerende goederen, gelegen in deze gemeente om, in vereeniging, door onderlinge bij dragen van gelden, elkander te steu nen in de kosten, vereischt wordende tot handhaving van hun recht tegen huurders, ten einde door dezen de verhuurde panden te doen ontrui men. De polderwerkers aan den Kon. Ned.Locaalspoorweg te Holten hebben het werk gestaakt. Zij ver langen meer loon. De paperassomanie, die in Nederland misschien sterker dan in eenig ander land heerscht, was on langs weder aanleiding dat een jong mensch, die voor het leger van In- dië wilde teekenen, niet werd aan genomen. Hij werd in de registers van den burgerlijken stand inge schreven met de bijvoeging «vader onbekend», Zijn moeder had hem ook aan zijn lot overgelaten; hij werd in een weeshuis en na zijn elfde jaar in een huisgezin ver pleegd. Maar om aangenomen te worden moest hij het bewijs van toe stemming overleggen van zijn moe der, die niet te vinden was, en een bewijs van goed gedrag vóór zijn elfde jaar! En dit geschiedt in een tijd, waarin men erkent, dat soldaten in Indië hoog noodig zijn. (Amh. Ct.) Een vermakelijk aandenken aan de Aprilfeesten is bij de «Algemeene Muziekhandel» te Amsterdam ver schenen. «Oranje boven» aldus luidt de titel van een marsch voor piano, niets dan gekkestreken, anders niets. Zij gaf hem gelijk. Of zij leefde of stierf, wat beteekende dat, wijl haar geluk nu toch verloren was. Zij deed alle moeite om niet verder aan Walcott te denken, maar hare gedachten waren zoo aan hem ge woon, dat haar dit moeilijk viel. Zij zocht bezigheid, ook die haar niet paste, zij oefende zich in ge dachteloosheid. Menigmaal meende zij den ver wijderden vriend niet meer te be minnen. Zelfs meende zij soms het recht te hebben hem verwijtingen te doen. Hij had niet moeteD ver trekken of niet zoo onverwachts aan hare moeder moeten schrijven!.... Dat duurde echter maar kort. Wal cott had zich gedragen zooals het behoorde, als een man van eer. Zie, daar waren hare gedachten weder op de oude, wonde plek neer gekomen. waarin alle volksliedjes voorkomen welke door de feestvierders gezongen zijn. Met «hi ha!» begint de com positie en dan volgt het Wien Neer- landsch bloed«de harington» «Oranje boven», «wij zijn gegaan», een fragment uit de aubade, het Wilhelmus enz. in dolie wanorde op elkaar. Hooge kunstwaarde heeft dit mu ziekstuk, dat trouwens alleen moet beschouwd worden als een muzikale aardigheid, natuurlijk volstrekt niet. Het stuk dat de muzikale uitin gen weergeeft van de feestvierende menigte gedurende de Koningsweek legt een bedroevende getuigenis af van de betrekkelijke laagte waarop onze volkszang staat, want het eenige dat nog iets beteekent, het lied van: «deParadeindeMaliebaan» is eene vertaling van een Fransch stukje over de Revue de Long- champs. Het eindelooze »Wij gaan niet dood», (bis tot in het oneindige) waarmee de feestvierenden hunne onsterfelijkheid trachtten te betoo- gen, is misschien zeer zinrijk en ge tuigt van zekere ironie tegenover de onverbiddelijke dood nu het ge zongen werd op de bekende wijs van «Hij leve lang», maar de saai heid waarmee het werd volgehou den deed eer aan een doodenmarsch denken dan aan een vroolijk deuntje. Werkelijk de «Vereeniging tot veredeling van den Volkszang» heeft nog zeer veel te doen! Vrijdag is te Groningen een arbeider in de jenever gestikt. Een machinist, dankbaar voor al het genotene te Amsterdam in de jongste week, vergelijkt de geheele geschiedenis bij een groote stoommachine. Ieder in zijn vak! Hij beschrijft de zaak als volgt. De fundatie (Nederland), waarop de machine geplaatst is, en wel stevig verbonden door bouten, zoo dat het één geheel uitmaakt (Ne derland en Oranje). De cylinder (Amsterdam), waarin de zuiger (het Koninklijk gezin) geplaatst is, die de beweegbare deelen (Amsterdam mers) in beweging brengt door een goede stoomverdeeling (commissie). Alle eer aan de ingenieurs (ont werpers), aan het werkvolk der fa briek (uitvoerders), die alles tot een zoo schoon geheel vormdenaan de opzichters (politie) bij de vol tooide machine, die er voor zorgden, dat niemand zich kwetste; aan de verschillende café's, logementen enz. (oliemannen), die zorgden dat de beweegbare deelen op tijd werden gesmeerd. De machine echter is niet in be weging te krijgen zonder een kracht. Vuur en brandstol zijn noodig om den stoom (Oranje-gezindheid) op spanning te brengen; ook vermin dert het niet, zoodat pompen geheel ontbreken. Nu heeft de beweging opgehou den. De zuiger is uit de cylinder en de versieringen worden afgebroken. De vaBte deelen echter met de fun- datie(Nederland, Oranje, Amsterdam) blijven staan. De groep landverhuizers, die zich vóór eenige weken van Wissekerke (Zeel.) naar Amerika begaf, zal dezer dagen door eene nieuwe ge volgd worden. Een zestal gezinnen maakt zich weer reisvaardig. De berichten van familiebetrekkingen luiden over het algemeen gunstig. Een jonge boerenknecht, die zes we ken geleden vertrok, drukte in zijn eersten brief reeds zijne verbazing uit over de groote hoeveelheid spek Des daags ging het nog, want Clementine werkte in huis en hof mede als eene dienstmeid, maar als de avond kwam, de lange zomer avond, dan werd het haar eng om 't hart. Hare gedachten waren niet te dooden, niet voor altijd. Eéne vooral baarde haar veel zorg. Zij had in hare offerwoede haren vader beloofd zeer kort een einde aan de zaak te maken en Roger Walcott's brieven onbeantwoord te laten. Wijdloopige ophelderingen lei den in eene liefdesaangelegenheid niet tot het gewenschte doel, zeide men haar. Fabiaan wist niet, welke verhou ding er tusschen zijne dochter en den Amerikaan bestaan had en dat het niet alleen een plicht des harten maar een gebod der eer was om dergelijke banden op eene andere manier te ontbinden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2