en vleescb, die dagelijks te zijner beschikking stond. Iemand die twee jaar g-eleden als werkman vertrok, schreef onlangs aan zijn broer: Kom maar over; ik haal u met de blauw tjes (schimmels) van het station. De tentoonstelling derFransche kroondiamanten werd de twee eerste dagen door 7000 personen bezocht. De schouwburg-directeur in het Duitsche stadje Bochum liet onlangs onderaan het aanplakbiljet, waarop het stuk van Kotzebue«De moedwillige», onder den titel«De man zijner vrouw of de geestver schijning» stond aangekondigd, de volgende komische «kennisgeving» drukken «In bovenstaand stuk ko men zooveel koddige tooneelen voor, dat men zich erbij kan ziek-iachen en zieken er zich weder gezond bij lachen. Daarom komt allen, ge zonden en zieken, opdat ik ook moge lachen, want ik heb sedert laDg niet meer gelachen, maar he denavond zou ik ook gaarne weer eens lachen en wel om een goede recette, want dan zou ik kunnen zeggenWie het laatste lacht, lacht het best. Tevens roep ik, bij het eind van dit seizoen, aan al mijne vrienden en bezoekers van mijnen schouwburg, die zich zooveel moeite hebben gegeven mijn onderneming te steunen, een hartelijk vaarwel toe. Het is mij, trots al mijne inspan ning, niet mogen gelukken, bij onze goede Bochummers liefde voor de kunst op te wekkenja, het schijnt wel of de belangstelling in de too- neelspeelkunst geheel is verdwenen. God geve, dat dit eenmaal ver- andere! opdat het aantal schouw burg-directeuren, dat hier te gronde gaat, niet ontelbaar worde.» De feesten in Engeland ter eere van het regeeringsjubileum van koningin Victoria zullen behalve een revue der vloot en eene wapen schouwing der vrijwilligers, waar bij dekoningin zelvetegenwoordig zal zijn verschillende officieele plechtig heden omvatten. De leden der vorstelijke familie van Coburg, vermaagschapt aan de koninklijke familie van Engeland, en de Belgische prinsen zullen op deze jaarfeesten worden genoodigd ook de koning en koningin van België zullen zich er heen begeven. - Dezer dagen stond voor den politierechter te Londen een man terecht, die op Goeden Vrijdag 11. gedurende de godsdienst-oefening in de Westminster-abdij veel op schudding verwekt had door, toen de kerkgangers ten gebede geknield lagen, zijn mantel af te werpen en zich in een wit pak met roode stre pen te vertoonen en, luid schreeu wende: «Ik kom als een rechter; gij kunt ter helle varen», onder de schare een aantal gedrukte biljetten te werpen, wier inhoud uit vloeken en verwenschingen bestond, met zalvende toespraken aan de «ezels koppen», «heidensche Christenen» «dommeongeloovigentenz.vermeugd. Ook voor den rechter gedroeg hij zich zeer zonderling en diens uit spraak was, dat hij naar een krank zinnigengesticht moest worden ge bracht. De beschuldigde verzekerde evenwel ten stelligste, dat hij niet krankzinnig was, en dat verzekerde ook zijne vrouw, die evenals zijne drie kleine kinderen, zich weenend aan hem vastklemde en niet dan met moeite verwijderd kon worden, toen hij werd weggebracht. Men zegt, dat Edison er in geslaagd is, een onderzeesche tele foon te maken, zoodat het geluid tusschen 2 schepen, op 4 mijl afstands van elkaar,kan worden overgebracht. Edison hoopt door korte en langere geluiden als het ware een alphabet te maken, daar het gesproken woord niet kon worden overgebracht. W. Allg. Ztg. doet het volgende merkwaardige verhaal: Eenige maanden geleden werd uit de kas der Triester Bank een som van 5000 fl. gestolen. De politie had het signalement van den dief en verzocht alzoo «aanhouding, op sporing of bericht» van den volgen den persoon: Paul Schmidt, 30jaar oud, zes voet lang, met blonden baard en knevel, Griekschen neus, groote, bruine oogen, witte, gelijke tanden en blanke, fijngevormde handen; was het laatste gekleed: enz. enz. Dit signalement leiddeniet tot het opsporen van den dader, maar had daarentegen de verrassende uitwer king, dat een drie-en-dertigjarige, schatrijke dame zich bij de politie aanmeldde, met het vriendelijk ver zoek haar bericht te zenden, zoodra men wist waar de gesignaleerde zich ophield, daar zij, ingevolge de officieele schildering van zijn persoon, smoorlijk verliefd op hem was ge worden. Toen men, desniettegen staande, Paul Schmidt niet op het spoor kwam, bezoldigde ze zelve eenige defectieven en deze vonden den voortvluchtige ten 6lotte in New-York. Nu ontspon zich tusschen dezen en zijn bewonderaarster een zeer drukke briefwisseling ennaeenigen tijd verkocht de dame huis en have, scheepte zich in naar New-York en huwde daar haar zonderlingen uit verkorene. Als de schoonste Vorstinnen worden genoemd de Keizerin van Rusland, de groothertogin van Schwerin en de Erfgroothertogin van Strelitz. De Koningin van Italië en de Prinses van Wales komen na bovengenoemde in aanmerking. De rijkste vorstin is de Grootvorstin van Rusland, de weduwe van den Hertog van Mecklenburg. Er is eenigen tijd geleden een nieuw vrouwenbeeld in Griekenland opgegraven en een geleerd Franech- man gaf daarover een brochure uit, waarin hij zei, dat het moeilijk was uit te maken wat het beeld voorstelde. Bij het boekje was een gravure gevoeg!, die een afbeelding gaf van het opgegraven beeld. Ongeveer een jaar later kwam er een lijvig, dik boek uit vol noten over da'zelfde beeld, waarin den Franschen geleerde door den Duit- schen professor eens danig de les werd gelez-n». «Er bleek nu weêr eens hoe licht zinnig en oppervlakkig de Franschen oordeelen. Met echt-Duitsche Gründlickkeit werd aangetoond dat het beeld niet anders kon zijn dan een bepaalde dame uit de mythologie. «De domme Franscbman had niet eens gezien dat er een woord op het voetstuk stond! En bracht men dat woord in verband met alle mo gelijke en onmogelijke doode en levende talen, dan bleek zonneklaar dat de statue niet anders dan de bedoelde dame kon voorstellen». Het was een dik boek geworden, vet van Duitsche professorale ge leerdheid. En wat was het wederwoord op al die wijsheid? «Waarde collega, ge hadt al uw moeite kunnen sparen Het woord op het voetstuk is de naam van den houtgraveur die het plaatje voor het boekje heeft gemaakt!» Over dea smaak der Ameri- kaansche vrouwen wist een Lon- densch blad allerlei dwaasheden te verhalen. Onlans had het blad de volgende boosaardige anecdoteEen rijke dame te New-York had haar huis nieuw gemeubileerd. Toen alles klaar was, liet zij een beroemden, pas uit Italië gekomen schilder bij zich komen, om na een bezoek aan al haar prachtige vertrekken, voor ieder dier apartementen een dozijn schilderijen te bestellen, die goed bij de kleur van het ameublement moesten komen. Deze spotternij leid de een Bostonsch humorist tot het nemen van revanche en hij deelde hetzelfde van een Londendsche dame mede, met dit verschil, dat die alles rood geschilderd wilde hebben, naar den kleur van den neus haars echt- genoots. Een dure drukfout. Bij het drukken van een tarief van Inko mende Rechten der Vereenigde Staten, in 1861, wisten Engelsche fabrikanten de correctors van de landsdrukkerij te Washington om te koopen, dat zij bij den post plaat ijzer de komma in een getal ver keerd plaatsten, zoodat voor vertind ijzer maar zooveel betaald werd als voor het gewone. Het gekste van de zaak is echter dat die vergis sing eerst zeventien jaar later out dekt werd, nadat de Vereenigde Staten 48,995,776 dollars aan in komende rechten schade hadden geleden. Dokter. Maar, beste juf frouw Bommelman, hoe kunt gij uwe kleine, bij eene koude van tien graden onder nul, zoo onbedekt in de open lucht dragen? Juffrouw Bommelman. Ach, malligheid dokter; wat weet nu zoo'n klein wurm wat tien graden onder nul beteekenen! KOLONIËN. BATAVIA, 23 Maart. Ter algemeene informatie heeft de Nederlaodsche consul generaal te Singapore de volgende bekend making in de Straits gepubliceerd: «De Goeverneur van Atjeh en Onderhoorighedin bericht mij, dat met het oog op den tegenwoordigen staat van zaken ter Westkust van Atjeh-hoofd tot Pongga, hij het in het belang acht van de veiligheid der schepen, welke handel drijven op dat deel dier kust, dat zij slechts onder konvooi van een oorlogsschip derwaarts gaan, en verder acht hij het noodig, alle opvarenden dier schepen te waarschuwen tegen het gaan aan den wal. «De autoriteiten te Atjeh zullen de kapiteins der schepen, die naar de Westkust willen vertrekken, trachten te overtuigen dat de vei ligheid hunner schepen voor het oogenblik zulk een convoieeren noo dig maakt, en ik ben gemachtigd, de verklaring hierbij te voegen, dat mijne Regeering zich niet verant woordelijk houdt voor eenig geval vanmolest, dat een schip mocht over komen, hetwelk geweigerd mocht hebben van het aangeboden kon- voieeren gebruik te maken». Omtrent den opstand opTimor- Dehli wordt nader het volgende gemeld De bevolking, reeds lang onte vreden en mokkende over de wille keur, de onderdrukkingen en af persingen, waaraan zij werd onder worpen, sloeg 3 dezer in eene kam pong, dicht bij de hoofdplaats, tot oproer over. De goeverneur belastte zijn secre taris met de zending om de oproer lingen tot rust te brengen, waarin deze echter weinig lust scheen te hebben en wat hij den goeverneur kenbaar maakte. Deze, wellicht minder dan zijn secretaris met de ware stemming onder de bevolking bekend, aarzelde geen oogenblik, doch begaf zich per rijtuig naar de oproerige kampong. Aldaar aangekomen, bemerkte hij eerst dat het werkelijk ernst was en zijn prestige tegenover de be volking weinig gewicht in de schaal legde. De sommatie van den Goeverneur aan de oproerlingen om uiteen te gaan, werd op uittartende wijze beantwoord, terwijl hun houding al overmoediger en dreigender werd. De goeverneur moet een zeer moedig man zijn geweest, want zich alleen tegenover de oproerlingen bevindende, dacht hij niet aan wijken, integendeel toen hij zag dat woor den niet hielpen, ging hij tot daden over en vuurde op de bevolking. Dit deed de verbittering ten top stijgende muiters vielen hem aan en vermoordden hem op de gru welijkste wijze. De secretaris, een en ander ver nemende, maakte gebruik van een bootje, dat zich ter reede bevond en vluchtte naar Soerabaja. Daar er zich nagenoeg geen militairen te Timor-Dehli bevinden, is de bevol king thans vrij wel aan zich zelf overgelaten. Naar wij nader vernemen, is de aan den haal gegane secretaris de onmiddellijke aanleiding geweest der oproerigheden, daar hij kort te voren een kapitein der inlandsche schutterij ergerlijk had mishandeld, waarover de bevolking zich hoogst verbolgen toonde. Van daar waar schijnlijk, dat hij, lont ruikende, zich weinig geneigd betoonde op bevel van de goeverneur derwaarts te gaaD. Door de regeering is bij wijze van tijdelijken maatregel bepaald, dat tot de beoefening der bajonet vechtkunst bij de infanterie en ca valerie, aan iedere compagnie, ieder escadron en ieder detachement van minstens 60 man sterkte, zoomede aan iedere kaderschool bij de infan terie en aan de kader- en korpsschool bij de cavalerie kunnen worden verstrekt: 12 geweren, 6 lansen, 6 cavalerie-sabels, 4 maskers met kroon en oorlappen, 4 borstbedekkingen, 4 lendestukken, 4 armdekstukken en 4 linkerhandschoenen met kappep. Door de regeering is mach tiging verleend tot bijplanting in de residentie Krawang gedurende den westmoesson van 1887/1888 van 167,100 koffieboonen in de op hoog gezag aangelegde geregelde koffie tuinen. Volgens de laatste officieele berichten uit Atjeh bedroeg het gemiddelde cijfer der in het groot militair hospitaal dagelijks ingeko men lijders 19, waarvan de helft beri-beri-lijders. Door den Goeverneur van Atjeh is aan den heer Mathieu baron de Hedenström vergunning verleend tot het doen van reizen in de bin nenlanden van de Westkust van Atjeh. Uit Batavia wordt medegedeeld dat de Directeur van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid- mr. U. J. Huber Noodt den 7den April a. s. met pensioen naar Nederland denkt te vertrekken. Een particulier telegram aan de Soer. Ct. uit Batavia luidt: Op de bureaux van financiën wordt ijverig gewerkt ter voorbereiding van een accijns op het zout en de gambir. Reeds op de aanstaande begrooting wil de Minister die nieuwe bronnen van inkomst brengen. Volgens het Batav. Handels blad zou de gepensioneerde generaal - majoor Luijmes, door den Goever- neur-Generaal zijn aanbevolen als leger-kommandant, zoodra generaal Pfeiffer aftreedt. Nadat de berri-berri-lijders zich gedurende vijf maanden uit den treuren hebben ingewreven met een door den geneeskundigen dienst aan bevolen, uit Indische kruiden samen gesteld smeerseltje, is deze proeve geëindigd. Het resultaat was in elk opzicht met voldoende nauwkeurigheid na te gaan, doch men gelooft te mogen aannemen, dat het middel niet voor het ontstaan der gevreesde ziekte behoedt, doch wel, dat zij deze belet, bij een daaraan lijdenden patient, in erge mate voort te woe keren. Thans krijgen de nieuw aange worven Javaansche recruten tv.ee keer daags een drank te slikken, waarin arsenic als voorbehoedmid del voorkomt, maar die helaas ech ter niet belet, dat zich onder de nieuwelingen gevallen van berri- berri blijven voordoen. BH.) De heer M. B. Rommeny Jr., officier van gez. 2e kl. bij het In disch leger, is benoemd tot assistent van prof. Pekelharing in het onder zoek van staatswege naar de beri beri. Een van den resident van Timor en Onderhoorigheden, via Soerabaja, ontvangen telegrafisch bericht, luidt: Koepang (5 Maart). «Politieke toestand gunstig. Onder de buffels op eiland Rotti richt miltvuur groote verwoestingen aan. Verbodsbepa lingen op in- en uitvoer van vee op dat eiland toegepast. Stormweer van 8 tot en met 11 Eebr. veroor zaakte groote schade aan dubbele palenrij voor bescherming steenen kaaimuur langs strand Koepang». TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL De heeren Verviers vanderLoeff eu van Delden hebben voorgesteld te behouden de bepaling in de be staande Grondwet, dat de verant woording van de staalsuitgaven en ontvangsten over elk dienstjaar, onder overlegging van de door de rekenkamer goedgekeurde rekening, aan de wetgevende macht wordt ge daan, doch tevens om daarvan toe te voegen, dat die zal geschieden naar de voorschriften der wet. Ook zij wenschen te doen vervallen het voorschrift dat het slot der reke ning door de wet wordt vastgesteld. RECHTSZAKEN. Door den adv.-gen. mr. Van Maanen werd in de Vrijdag gehouden zitting van den Hoogen Raad conclusie genomen in de onlangs medegedeelde zaak betrekkelijk het toelaten van het zoogenaamde recht van nawei op een stuk grond, deel uit makende van de Haveltermark, dat in 1873 door iemand in Drente was gekocht, die zich echter tegen dat recht van nawei verzette, maar door het hof van Leeuwar den werd in 't ongelijk gesteld. De con clusie strekte tot verwerping der ingestelde voorziening. De uitspraak is bepaald op 27 Mei. Voor de arrondissements-rechtbank te Arnhem is eene civiele procedure aan hangig gemaakt door de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Bennekom, ver tegenwoordigd door het classicaal bestuur te" Arnhem, doende wat des kerkeraads is, tegen den president-kerkvoogd dier ge meente, den heer W. E. J. baron van Wassenaer. Gelijk men weet had men zich te Ben nekom van de Synode afgescheiden. Bij besluit van het provinciaal kerkbestuür van Gelderland, 16 Februari jl. genomen, werden dientengevolge de predikant van Bennekom, de heer E. Eisma, drie ouder lingen en drie diaken uit hunne bediening ontzet en van hun lidmaatschap der Ned. Herv. Kerk vervallen verklaard. De pre dikantsplaats was dus vacant geworden en moest derhalve door een ringpredikant worden waargenomen. Het college van kerkvoogden verzette zich hiertegen, o. a. door op 27 Febr. jl. de deuren van het kerkgebouw te Bennekom voor den ring predikant gesloten te houden. Vandaar dat bovenbedoelde rechtsvor dering werd ingesteld, waarbij in hoofd zaak werd gevraagd: lo. om gedaagde qq. te veroordeelen het kerkgebouw weder voor den dienst beschikbaar te stellen en te honden2o. indien gedaagde in ge breke bleef hieraan te voldoen, de eische- resse te machtigen, desnoods door den sterken arm en bijgestaan door de noo- dige werklieden zich deu toegang tot kerk en kansel to verschaffen; 3o. de leden van het college van kerkvoogden te Bennekom, die mochten weigeren aan de veroordee ling te gehoorzamen of te verhinderen dat daaraan uitvoering wordt gegeven, per soonlijk in hunne eigen goederen daarvoor aansprakelijk te stellen. Voor de eischeresse stelde zich mr. E. Scheidius, voor den gedaagde mr. N. van Meurs procureur. Naar de Arnh. Ct. verneemt is in deze zaak op korten termijn gedagvaard. Bij ordonnantie van de Arrond.- Rechtbank te Breda, van 20 dezer, is rechtsingang verleend met bevel tot ge vangenhouding en instructie tegen Adr. G:, 35 jaar, schoenmaker te Oosterhout, thans aldaar gedetineerd, wegens moed willige brandstichting iu zijn huis, met het doel om met de assurantiepenningen de inrichting van zijne huishoudiug te kunnen bekostigen. LETTEREN EN KÜXST. Uit Parijs wordt het volgende geschreven Bij de eerste opvoering van //Lohengrin", die nu op den 23n of 25n dezer is be paald, verwacht men niet zonder reden demonstraties der revanche-hanen. Daarom wenscht Lamoureux, dat de heer Behrens bij die eerste opvoering den //Koning" niet zingen zal. Hij ducht namelijk dat het verschijnen der „kolossale persoonlijkheid" van dezen zanger, als Duitsch koning, reeds terstond iu het begin der opera den kwaad willigen ergernis zou kunnen geven en aanleiding worden tot schandaal te meer, omdat de uitspraak van den heer Behrens allicht niet geheel vrij zal worden bevonden van eenig Germaansch accent. Voor de heer Behrens zal dus bij deze eerste opvoering eene ongesteldheid worden voorgewend, hoewel hij zoo gezond is als een visch. Het zotste van het geval is echter, dat nu een bariton, een klein, dik heertje, wien zoowel in stem als in uiter lijk alle imposants ontbreekt, bij de eerste opvoering deu „Koning" zingen moet! Dat Lamoureux een proces met eenen eisch van schadevergoeding heeft ingesteld tegen „la Revanche", wegens kwaadwillige tegenwerking van zijne onderneming, zal u reeds bekend zijn. Verscheidene Parij- sche bladen bevatten de ongeloofelijkste schimpredenen op den dooden Wagner. („N. R. Ct". Een exemplaar van de oudste folio- uitgave van //Shakespeare", van 1623, werd Woensdag 11. te Londen voor 255 p. st. verkocht. De Koningin van Saksen heeft op de aquarellen-tentoonstelling te Brussel aangekocht: //Gedurende de spreek" van mej. B. Hubrecht en „Landschap met Stier" van J. Vrolijk. AhMENZORQ. Eenige dames te Zwolle hebben het plan opgevat, om eene verteniging op te richten, welke zich ten doel zal stellen, personen uit den werkenden stand, die aan acute ziekten geleden hebben en herstellende zijn, krach tige voeding te verstrekken. De spijzen zul len door de leden zeiven worden bereid en op aanwijzing der armendoctoren kosteloos worden uitgereikt. ONDERWIJS. liet Litterari8ch-Mathematisch examen zal n Mei en Juni te Amsterdam worden afge nomen. LE0ER EN VLOOT. Naar men verneemt, bestaat het voorne men om in de helft van de maand Juni as. een transport machinisten en machiDistleer lingen der marine per particuliere gelegen heid naar Oost lndië te zenden. SFIilVAARTBEBIiNTÊ». Het stoomschip //Noord-Holland", van Rot terdam naar Java, arriveerde 23 April te Padang. Het Btoomschip //Zeeland", kapt. Van der Sprang ian L^c, vertrok 23 April van Rot terdam naar Ned.Jndië. Het stoomschip //Rotterdam", kapt. Vis, vertrok 23 April van New-York naar Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3