OPULAUt NIEUWS- EN De Eenzame. 4e Jaargang. Woensdag 27 April 1887. No. 1168. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijn! Dagelijks uitgenomen Zen-en nlgemeene Feeitdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN 0VEK7JCIII. FEUILLETON. ÏÏAHS HOPFBH. Stadsnieuws. 7oor Haarlem per maand ffraneo door geheel het Rijk p Afzonderlijke Nommen 40 Cent», maand 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor h»t BuitenlandCompagnie OinSrale de r ublime Etrangère 9. L. BATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartrt. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 7s middags IS umrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. S.olontaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreofsyde 2a dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nar. Toegang 25 centa per perioon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatsokappg ter feevorderiug van Nijverheid hebbai |g rtoon van diploma vr\jea toegaHg, donateur» met geselschap, laden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van het Paviljoen op liet terras. Geop, dag. v 10—4 UHr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» dandor Nederlandsohe Ma&tschappjj ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, donatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkelyke oudheid, kunst en geschiedeni», vooral n Nadorland on meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Krnisweg No. 58. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopondo toegangskaarten voor een geheel j&af l a-nldcn Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 16 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 16 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alletn Of -ndazen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheol niet toegelaten; kindoren van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid», jji vlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks nitgenomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woonsdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopa; «usdai- e^ Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespeling in de Qroote Berk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 28 nur. Toegang (deur Ondegroeuraarkt) vrij. Bij de voortgezette beraadslaging over de Staatsbegrooting in het Engelsche Lagerhuis verklaarde de minister Goschen, dat hij alle opgeworpen denkbeelden betreffende de belastingen in overweging zou nemen, onder anderen die over de verhoogiDg der belasting op vreemde papieren van waarde. Ten slotte vereenigde het Huis zich bij eerste lezing met al de besluiten welke ten opzichte van het budget wer den genomen. De uitwisseling van diplomatieke bescheiden wordt te Parijs en niet te Berlijn voortgezet. Men gelooft te Berlijn minder dan ooit, dat het voorval-Schnabele ernstige verwik kelingen in het leven zou kunnen roepen. In goed ingelichte kringen schijnt men overtuigd, dat vóór het einde dezer week de zaafc opgehel derd zal zijn. Gautsch zal worden verplaatst. Het vertrek van Herbette naar Frankrijk is vastgesteld op Zaterdag. De Duitsche Rijksdag heeft na eeD debat, waaraan de heeren Dell- briick, Richter, Grad en Schumacher deelnamen en dat verder weinig be langrijks opleverde,de supplementaire hegrooting en het leeningsontwerp ten slotte naar de budget-commissie verzonden. Het wetsontwerp op de inkwar tieringen en het leveren der leger- behoeften voor de troepen te velde in tijd van vrede, werd, na een korte beraadslaging, naar eene com missie vau 21 leden verzonden. Heden zou in behandeling komen een voorstel van den heer .Kracher tot staking der gerechtelijke ver- 52) ACHTSTE HOOFDSTUK. Clementine gevoelde het, maar zij kon het haren vader niet duidelijk maken. Iu de volgende weken kwa men er nog brieven van Walcott. Ze waren alle nog vol vertrouwen op zijn lot en de trouw zijner ver loofde, vol vreugde over het herstel van zijn kind, vol plannen voor de naastbijzijnde toekomst en het nieuwe vaderland. Hoe gaarne Clementine het ook wilde vergeten, haar geweten liet haar telkens weer zien, hoe de man, aan gene zijde van den Oceaan, zich door groote, misschien nooit volging van Paul Singer, den sociaal- democratischen afgevaardigde in den Rijksdag. De Pruisische Kamer van Af gevaardigden heeft in tweede lezing het kerkelijk politiek ontwerp aan genomen overeenkomstig de redac tie door het Heerenhuis vastgesteld. Met 230 tegen 117 stemmen werd aangenomen het artikel dat het toe laten van geestelijke orden regelt. De Duitsche en Fransche regee- riDgen hebben van den Paus, naar aanleiding van het gebeurde aan de Fransche grens, vertrouwelijke mededeelingen ontvangen, waarin hij zijne bemiddeling aanbiedt, ten einde ernstige gevolgen te vermijden, tot handhaving der goede betrek kingen tusschen beide landen. - De onder-secretaris van Staat van Elzas-Lotharingen is vergezeld van twee schrijvers naar de grens ge gaan. Hij heelt met groote aandacht de plek onderzocht waar het voor val met Schnabele heeft plaats ge had. Zich plaatsende op Duitsch grondgebied, heelt hij de scène doen herhalen volgens de aanwijzing der Duitsche werklieden, die eenige mi nuten na het tijdstip waarop Schna- bele op Duitsch grondgebied werd gebracht, ter plaatse aankwamen. Daar de worsteling op dat oogen- blik nog voortduurde, kunnen zij daardoor in den waan zijn gebracht, dat de strijd juist op dat oogenblik begon. Het Hooggerechtshof van Oos- tenrijk-Hongarije heeft een von nis geveld, dat eene groote beroe ring teweegbrengt in de politieke kringen. De minister van Justitie had twee maanden geleden bepaald, dat voor de rechtbank te Praag uitsluitend weer te vergoede offers, los maakte van alles wat hem lief en dierbaar was; dat het valschheid was hem met alle krachten en vol vertrou wen aan eene brug te laten tim meren waarvoor de andere oever ontbrak. Eiken avond tegen den tijd dat zijne brieven gewoonlijk aankwa men, overlaadde zij zich zelf met ver wijtingen; een gevoel van plicht dwong haar naar hare schrijftafel. Haar vader mocht denken en zeggen wat hij wilde, zij mocht niet zwij gen: zij moest aan den moed tot de daad ook den moed tot de be kentenis paren. Zij wa6 verplicht om den man, dien zij tot zich had po gen te trekken, dien zij met eeden van eeuwige liefde en trouw had overladen, die ter wille van haar zijne geheele toekomst een andere richting gaf, te overtuigen van het ijdele zijner verwachtingen. Het was haar plicht te bekennen: de Czechische taal moest worden gebruikt. De gemeenteraden van Boheme, die van Duitsche nationaliteit zijn, protesteerden; maar hunne uitspra ken werden nietig verklaard door de autoriteiten der Boheemsche ad ministratie. Er werd appèl aangeteekend voor het keizerlijk Hooggerecht, dat de beslissingen der administratie heeft geoordeeld in strijd te zijn met de wetten van het Rijk. Deze uitspraak wordt beschouwd als eene overwinning der Duitsche vrijzinnige partij en als eene ver- oordeeling der binnenlaudsche poli tiek van het ministerie Taaffe. Dit leit kan ernstig gevolgen hebben. Uit St. Petersburg komt de tijding dat aldaar in den loop der vorige week is gearresteerd de neef van een hooggeplaatst militair ambte naar, die door zijne positie van te voren steeds op de hoogte kon zijn vande plannen der keizerlijke familie. De heftige anti-Russische re devoering van den Engelschen con sul in Bulgarije heeft in St. Peters- burg naar van daar aan de Times wordt gemeld een pijnlijken indruk gemaakt en de vooruitzich ten op eene vreedzamu oplossing der Bulgaarsche kwestie benadeeld. De koning van Servië heeft de ontslagaanvrage van Garachanino aangenomen. Men gelooft dat deze daad eene toenadering van Servië tot Rusland tot strekking heeft. De Bulgaarsche regenten zijn erin geslaagd een leening te sluiten van fr. 25,000,000, met een groep Eugeleche kapitalisten aan wier mijne eeden beteekenen niets, mijn hart is zwak, mijne liefde niet ver trouwbaar en mijn verleden geen schot kruit waard. Zij moest en wilde dat ook zeggen. Zulk eene bekentenis viel de dochter van Koert Kasper Fabiaan ontzettend zwaar en dubbel zwaar tegenover den maD, aan wien zij zich met al den harts tocht eener onstuimige liefde had overgegeven. Hoe dikwijls begon zij aan Wal cott te schrijven. Zij had hem ech ter zoo vaak geheel anders geschre ven, dat het haar nu onmogelijk was te bekennen, dat al het vroe gere slechts eene groote leugen was. Uit dien nood redde haar gewoon lijk Koert, die zich voorgenomen had zijne zuster zoo weinig mogelijk alleen te laten en vooral des avonds hare grillen te verdrijven op zijne manier. Na verloop van eenige weken kwam er weer een brief aan van hoofd staat CensoD, correspondent van de Standard te Sofia. De Porte heelt besloten Riza- pacha terug te roepen. De Standard verneemt uit Con- stantinopel, dat de onderhandelin gen tusschen de Porte en Rusland over Bulgarije geheel zonder resul taat zijn gebleven. Naar uit Shanghai aan de Stan dard wordt gemeld loopen de zen delingen in de provincie Szechnen groot gevaar, daar er weder eene beweging tegen hen op touw zou worden gezet. Haarlem, 26 April. De rij der gymnastiekuitvoeringen in dit seizoen werd Zaterdagavond jl. besloten door het feest, dat de heer Martin zijnen leerlingen jaar lijks aanbiedt. Hoewel men, door ondervinding geleerd, verwachten kon, dat het personeel der gymnastiekschool in de Schagchelstraat iets goeds en iets nieuws zou te genieten geven, ging elkeen dien avond, hoogst vol daan over hetgeen hij had gezien, huiswaarts. Te 6 uur stond een zestigtal meis jes van 512 jaar regelmatig op gesteld, ten einde: «oefeningen op en van de plaats, voorbereidende oefeningen der tableaux en heil gymnastiek» ten beste te geven. Bij de «oefeningen op en van de aats» bleek niet alleen dat de leerlingen de les«hoofd op, kin terug, schouders achterwaarts naar beneden,armen ongedwongen, knieën gestrekt, hielen aangesloten, voeten iets minder dan winkelhaaks» goed van buiten kenden, maar tevens dat Walcott. Zijne bezorgdheid, dat het plotselinge zwijgen zijner verloofde het gevolg was eener ziekte wisselde af met de gedachte, dat men haar ter wille van hem lastig viel, dat het haar onmogelijk was een teeken van leven te geven, dat hij wist, wat hij aan haar had en geen oogen blik twijfelde aan hare trouw. Hij werkte bedaard verder en hoopte over eene maand zoover te zijn, dat hij Amerika kon verlaten. Dan zou hij tot haar komen en alles in orde brengen. Een gevoel van toorn sloop bij 't lezen van dezen brief Clementine's hart binnen. Zulk een vertrouwen te beschamen scheen haar ongehoord, ja strafbaar toe. Nu, haar zou de straf niet ontgaan. Opnieuw plaatste zij zich aan de schrijftafel en schreef ijverig maar wat zij na eenigen tijd ge schreven had was slechts de verze kering harer vurige liefde en van zij aan orde en tucht gewend zijn; immers, ware dit niet zoo, onmo gelijk zou zulk een bedaard, gere geld en gelijk werken verkregen kunnen worden. De vooroefeningen liepen flink van stapel; de tableaux-vivants wa ren keurig. Vooral muntten uit: «Christelijke liefde op het slagveld, bezoek iu 't armhuis, geleerde vrouw en buur praatje», terwijl: «ter dood veroor deeld» aller lachspieren in bewegiDg bracht. Ook de intermezzo's bewezen, dat de heer Martin even vindingrijk blijft en steeds voor gewenschte af wisseling weet te zorgen. Na een kort kinderbal voor de jongste dausleerlingen kwamen de jongens aan de beurt. «Bij de oefeningen op eu van de plaats» werd in drie afdeelingen ge werkt. Elke afdeeling behaalde zeer veel succes, en geen wonder: hier geen altijd weerkeerende en vervelende hoofdbuigingen en armstooten, maar combinaties van enkelvoudige be wegingen, die sierlijk en bovenal nuttig voor geest en lichaam zijn. Zonder twijfel was dit gedeelte voor kenners het glanspunt van den ge- heelen avond. Bij de oefeningen aan de werk tuigen werd krachtig en flink ge werkt. Geen beweging is «gepro beerd»; al wat gedaan werd hadden de jongens in hun macht, maar zoo behoort het ook, want eene uit voering is geen oefeningsavond. Met genoegen zagen wij, dat het aantal schermers weder is toegeno men en dat de heer Meijerink niet alleen voor grooten, maar ook voor kleinen een degelijk onderwijzer is de jeugdige Martijn Martin heeft dit krachtig bewezen. hare diep gevoelde onwaardigheid. Zij verscheurde het geschrevene en begon opnieuw om halverwege nog eens opnieuw te beginnen, waar door zij zich met een onophoudelijk beginnen afmartelde tot haar broe der Koert achter haren stoel kwam staan en haar met welverdienden spot en plagende vroolijkheid van hare marteling verloste. Daarop gingen ze arm in arm met elkander naar den tuin, op het heem, naar een prieel, naar de boer derij of terug naar Koert's aange name kamer. Ze dwaalden neuriënd door 't groen als een paar levenslus tige knapen, gingen dan samen zit ten en dronken een glas en zochten naar een druppel der Lethe in eene flesch wijn. De rentmeester van het voormalige landgoed van Boppel vergezelde hen dikwijls. Langzamerhand kwamen er meer kennissen bij. Een jong boschwachter en een paar officieren

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1