De Eenzame. 4e Jaargang. Vrijdag 29 April 1887. No. 1170. ABONNEMENTSPRIJS: Verscbijot Dagelijks uitgenomen Zon- en ilpseene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAMS HOPFBH. Stadsnieuws. 'foor Haarlem per maand40 Cent». franïo door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommer» 5 t Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het buitenland: Compagnie Oénircle de rub linie Etrangère 8. L. DAVBE 3f Co., JOH. F. JONESSucr., Parijx, 31bts Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 36 Cent; iedere regel meer 6 eeuw. Groote letters naar Plaataruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddag» IS uari MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM In het Duitsche huis van Afge vaardigden is in derde lezing het wetsontwerp betreffende de kerke lijke politiek, in hoofdelijke stem ming met 243 tegen 100 stemmen aangenomen. Twee en veertig leden onthielden zich; onder dezen waren 26 vrij-conservatieven, 8 conserva tieven en 8 nationaal-liberalen. De Berliner Pol.NachricAtenzijn van meening, dat de zaak Schna- bele, in zooverre betreft de vraag of men den grenscommissaris heeft uitgenoodigd op Duitsch grondge bied te treden, van groot belang is. Het blad is het daarin eens met den Parijschen correspondent der Times dat zulk eene uitnoodiging zou ge lijkstaan met een vrijgeleide, en dus de inhechtenisneming niet kan wor den gehandhaafd, indien Schnabele naar aanleiding daatvan het Duit sche grondgebied heeft betreden. De Ayence Hams meldt in eene nota dat de stukken omtrent het onderzoek van Duitsche zijde in de zaak-Schnabele te Berlijn zijn ontvangen, en er reden bestaat te gelooven, dat de Duitsche regeering begeerig is, eene spoedige bevre digende oplossing te verhaasten. De Russische gezant te Parijs heeft een langdurig onderhoud ge had met den heer Flourene. De Paris deelt een brief uit St. Petersburg mede, welke constateert dat het incident-Pagny een grooten indruk heeft gemaakt. De minister raad heeft er op bevel des keizers over beraadslaagd. Het is beslist ge worden dat, zonder directe tusschen- komst, Rusland aan Duitschaud zal doen gevoelen dat de wereldvrede niet afhankelijk moet zijn van den overdreven ijver van onverantwoor delijke agenten. Schnerb,prefekt van Meurthe-et- Moselle, heeft de aanvullingsstuk ken aan den president van den Mi nisterraad gezonden. De minister van Binnenlandtche Zaken heeft ze nog niet onderzocht. De volgende bij eenroeping van den raad zal hebben zoodra eene nieuwe mede deeling aan de Fransche regeering zal zijn gedaan. Daily Nems heeft een zijner ver tegenwoordigers naar Pagny ge zonden om een onderzoek te doen naar de oorzaak van het incident- Schnabele. De correspondent van Daily Nems heeft, na bestudeering van het terrein en het verzamelen van de noodige bescheiden bevestigd, dat de Fransche lezing van het ge beurde juist is, dat is te zeggen, dat de gevangenneming van Schia bele op Fransch grondgebied plaati had. De Ier Casey en de door de Britsch-Indische regeering wegens hoogverraad afgezette sikharadja Dhuliepsingh, die in Rusland door gaat voor een bediende van Casey, bevinden zich te St. Petersburg, om aldaar bij de regeering tegen Engeland te kuipen. De Russische regeering houdt zich echter, naar het schijnt, doof daarvoor. La France verzekert dat de eere degen, welken eenige Russische be wonderaars van generaal Boulanger dezen dachten te zenden, op de Rus sische grens is aangehouden en naar de afzenders teruggezonden. Deltaliaansche kroonprins is we der geheel hersteld. Hij heeft reeds een langen wandelrit gemaakt door de straten van Rome. 54) ACHTSTE HOOFDSTUK. Zoo gingen de zaken rustig hun gang, zonder dat er iets merkwaar digs plaats greep, tot op zekeren avond Adelbert von Althaten aan Koerts speeltafel eene som gelds verloor, welke, ofschoon niet onbe duidend, in dezen kring ongehoord werd genoemd. Gebeurde dit nu bij toeval of wel in 't vooruitzicht om tegen het ver lies van eene aanzienlijke som de deelneming van een groot hart te winnen het was een feit, dat Clementine er van schrikte en daar- _o__ door aangevuurd het besluit opvatte moedig opgezien, hier dacht zij de om een beslissenden invloed op Adel berts leven uit te oefenen. Zij nam zich voor om dezen interessanten jongen man van dit kostbaar tijd verdrijf af te brengen en op het pad der deugd terug te voeren. Hoe smal het pad der deugd ook wezen mag, voor twee personen naast elkander is er plaats genoeg, en wijl goed gezelschap ons dikwijls den onaangenamen weg doet ver geten, zoo schikte zich Adelbert in Clementine's vrome bedoelingen en vond dat hij daarbij niet slecht voer. Het meisje werd door dit voor nemen geheel in beslag genomen; dit zedelijke en zedige plan ver vulde haar meer en meer. Zij scheen in haar eigen oogen nu buitenge woon gerijpt en gelouterd. Haar reeds verloren gewaand leven ver kreeg op eens een doel en in hare oogen eene nieuwe beteekenis. Tegen Roger Walcott had zij dee- Haarlem, 28 April. De afd. Haarlem der Ned. Ver- eeniging tot afschaffing van Sterken Drank heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van de bepaling, voorkomende in het wetsontwerp op de Zondagrust, volgens welke alle tapperijen op Zondag tot 12uurmoetengeslotenzijn. In strijd met de adressen, die af stemming van deze bepaling vragen, meent genoemde afdeeling, dat in tegendeel volgens de wet alle tap perijen van Zaterdagavond 6 uur tot Maandagochtend 6 uur behooren te worden gesloten, zooals nu reeds bij vele het geval is, die er ver mindering van vergunningsrecht door krijgen. Het adres voert aan, dat in Glasgo w zulk een maatregel den bouw van een gevangenis, die 5 ton zou kosten, heeft overbodig ge maakt. Dat adres, waarover jl. Maandag in de Tweede Kamer rapport is uitgebracht (nederlegging ter griffie), is in zijn geheel in de Handelingen der Kamer, bl. 1427, afgedrukt. tract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aanmerking genomen, de geheele maand niet in het gas voor. Het onderzoek van het lichtgas in deze gemeente heeft in de maand Maart 11. het volgende resultaat opgeleverd: Het gemiddeld licht gevend vermogen voor eene vlam, welke 170 liters gas per uur ver brandt,bedroeg 17,25 kaarsen. Hoog ste lichtkracht gel. 17,90 kaarsen. Laagste lichlkracht gel. 16,49 kaar sen. Kaarsen ea brander zooals bij contract is voorgeschreven. Het con tract verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas ten minste 15 h 16 kaarsen. Zwavelgehalte gel. 0,2278 gram. Ammoniakgehalte gel. 0,013885 liter. Koolzuurgehalte gel. 0,5533 liter, alles berekend op den M®. Het con- rol van leidsvrouw, van goede engel te vervullen, waarbij het trot6che bloed baars vaders en harer dweep zieke moeder beide bevredigd werden. Zij was er Adelbert dankbaar voor, dat hij zich zoo goed door haar liet leiden, bij hare boetpredi katiën zoo aardig het hoofd liet han gen en zoo lang zij met hem wilde spreken geene behoefte ge voelde aan het kaartspel. Zij bewon derde in dien uitslag haar eigen kracht en beminde in den man, bij wien haar geest zulk eene wonder lijke verandering had teweegge bracht, zich zelf, die dit alles had gewrocht. Eene soort van vriendschap ver bond deze beide lediggangers, welke elkander deze komedie van bekee ring voorspeelden. Voor dat een van beiden het gemerkt had, was hun de dagelijksche omgang reeds eene behoefte geworden. Adelbert kuste dankbaar Clemen- Aanstaanden Zondag zullen de gewone concerten door het Stedelijk Muziekkorps in den Hout weder be ginnen. Dezer dagen heeft de heer D. de Zaaijer, tamboer bij de Haarlemsche Schutterij, zijn 25 jarigen diensttijd bij genoemd korps herdacht. Door den tamboer-majoor en het kader tamboers werd den jubilaris bij deze gelegenheid, op den Stads-Doelen, een fraai zilveren cylinderhorloge ten geschenke aangeboden. Bij de Dinsdag onder het beheer der genie alhier gehouden aanbe steding voor het maken van een fort bij IJmuiden, waren ingekomen 8 biljetten; hoogste inschrijver C. Bos Az., te Dordrecht, f 61,500; laagste C. J. Kalis Jz., te IJmuiden, f 48,800. Voor het éénjarig onderhoud van werken en gebouwen te Haarlem, ingekomen 5 biljetteD, hoogste in schrijver De Hollander, te Gouda, f7890; laagste, G. Torenvliet, te Gouda, f7850, Voor het doen van eene binnenverving en andere wer ken, ingekomen 1 biljet, eenige in schrijver M. Mulder te Haarlem, voor f760. Tot onderwijzer te Amsterdam is in de zitting van Woensdag doorden gemeenteraad aldaar tot onderwijzer benoemd de heer P. J. C. Paulen uit deze gemeente. Een hardvochtig vader hier ter stede zette zijn beide zoontjes van 6 en 7 jaar in een poort en liet hen tine's hand, toen zij hem er aan her innerde, dat ze nu in eene maand geene kaart in handen hadden ge had en beiden lachten om hun vroe ger gezelschap, dat ze nu, wanneer ze samen voor de piano of in den tuin zaten, zeer goed konden missen. Zoo verdoofde Clementine alle gedachten aan 't verleden. Zij onder drukte het gevoel van plicht, dat haar aanspoorde om Roger Walcott te schrijven. Zij had zich sedert lang voor hem moeten verklaren ja, zeker. Maar nu was het veel te laat. Nu moest hij immers buiten dien wel weten dat alles voorbij wa6. Liefde spreektdie zwijgt heeft immers niets te zeggen. Deze logica kon men aan gene zijde van den Oceaan toch ook wel begrijpen. En Roger Walcott scheen ze be grepen te hebben, want ook hij schreef niet meer. Nog menigmaal, als Clementine tegen den morgen ontwaakte, ont daar achter. Een vriendelijke be woonster van die poort ontfermde zich over de arme schepsels, zij rei nigde de kinderen en bezorgde ze na eenige dagen een onderkomen in het stads-armenhuis. Aan de leden van het district «Haarlem en Omstreken» der Ver- eeniging «Eigen Hulp» wordt ken nis gegeven, dat tot uitbetaling van het hun aankomend dividend ad 3'/j°/0 in de winst van den winkel over 1886 zitting zal worden gehouden in het winkellokaal, van 10 tot en met 14 Mei e. k., des voormiddags van 1012 uur. De leden worden verzocht ten spoedigste hunne kasboekjes in den winkel te doen bezorgen, ter inschrij ving van het formulier der kwi tantie voor het bedrag van het dividend. In de laatste algemeene vergade ring van het district «Haarlem en Omstreken» der Vereeniging «Eigen Hulp» werd de heer J. G. Mulder Jr. als bestuurslid herbenoemd. In de plaats van den heer A. J. A. Kuipers, die mede als zoodanig aan de beurt van aftreding was, werd benoemd de heer G. F. Zurich. Tot afgevaardigde naar de in dit jaar te houden algemeene vergaderingen der Vereeniging werd weder benoemd de heer H. de Haas, tot plaatsver vanger de heer J. G. Mulder Jr., en tot leden der commissie van onder zoek van de rekening der winkel directie over 1887 de heeren A. Duyfjes, L. Dekker Kz. en W. du Celliée Muller. Voorts werden uitgebracht: het verslag omtrent den toestand van het district over 1886,de rekening van den penningmeester van het district over datzelfde jaar en de rekening snapte de gedachte met een zucht aan hare lippen: Zou er ook van daag een brief van Roger komen? Dat was echter slechts eene half bewuste herinnering aan een ver vlogen tijd. Volledig wakker ge worden verweet zij zich hare zwak heid. Evenwel kon zij eene zucht niet onderdrukken bij de gedachte, hoe gelukkig vroeger een brief van hem haar had gemaakt. Terwijl hier al die veranderingen plaats grepen, werkte ginds over den Oceaan een man met inspan ning van alle krachten aan eene toekomst voor zich en vóórhaar, die zich met zooveel hartstocht aan hem had overgegeven. Sedert twee maanden had hij geen bericht van haar ontvangen. Dat bedroefde hem, want hare brieven hadden eene eigenaardige bekoring voor hem, bovendien maakte dat lange zwijgen hem bezorgd. Had men het haar on mogelijk gemaakt hem te schrijven

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1