MUUR Hl-1 UflIRNfllBLAB. Aan onze Lezers! De Eenzame. 4e Jaargang. Zaterdag 30 April 1887. No. 1171. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en slgwene Feestdagen. ADVERTENT! ËN- ALGEMEEN OVERZICHT: FEÜILLETON. HAHS ÏÏQPFBH. STADSNIEUWS. SfPi 5foor Haarlem per maand40 Cent*. franeo door geheel het Rijk p. maand 55 lisondsrlijke Hommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adrezaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rubliexte Etrangère 8. L. DAUBE J- Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Grroote letterg naar Plaatsruimte. AdYertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal vtusmm van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefcgde 2e dour. Geopend dagelyki van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent# per peraoon. Donateurs en leden dor Nedorlandaclie Maataohappj] tor bevordering van Nijverheid hebben, eg -Soon van diploma toagasg, donoteur# met geselschap, laden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van liet Paviljoen op liet terra». Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct. p. pe.-3oou. Doaateura e« a'Nodcrlandache Maatschappij tor bevordoring van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, donateurs mot gozelachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ou geschiedenis, roorsS X Nederland en raaer bnzonder van het Haarlamsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopomlo toegangskaarten voor eou geheel ;aa8 sulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 108 snr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oj sai^-en kosteloos van *124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 eents per persoon. Kinderen bonedoa de 3 jaren wordon in kot gehoel niot toegelaten; kinderen van 8 tot 14, jaren niet dan onder bokoorlyk geloid#. «d Xrr museum m de Damstraat'. Geopend dagelijks nitgonomon Zatordag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Qeop„nd - oa z^orda<r van F i, uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van J2 en Donderdag van 28 nnr. Toezang (deur Oadegroeamarkt) vrij. Wij berichten hiermede dat het nummer van ons blad, Zater dagavond verschijnendeeen eenigszins gewijzigden vorm zal vertoonen, die naar onze mcening practisclier is. Men zal de ver schillende rubrieken, waarin wij tot heden het nieuws indeelden, geheel terugvinden, maar alleen met een kleine verandering in de volgorde. Misschien is het noodigvoorde eerstvolgende dagen een beroep te doen op de toegeeflijkheid onzer lezers nu die vorm hen eenigszins vreemd zal voorko men. Wij twijfelen er echter niet aan, of men zal spoedig gewend zijn aan de verandering en haar, zoo wij liopen, een verbetering noemen» DE DIRECTIE. Sir James Fergusson, onder-staats secretaris voor Buitenlandsche Za ken, verklaarde in het Engelsche Lagerhuis dat er geen grond bestaat, goede uitkomsten te verwachten van het aanknoopen van onderhandelin gen tot vernieuwing van het han delsverdrag met Frankrijk. De open bare meening en de wetgeving in Frankrijk zijn meer dan ooit ge zind, de inlandsche nijverheid te be schermen en den eigen handel te begunstigen. Voorts deelt hij mede, dat een buitenlandsch lid van het gemengde gerechtshof te Alexandrié zijn ont slag nam, doch op dit besluit zou zijn teruggekomen. Portugal en Zanzibar benoemden bijzondere commissarissen tot vast- 54) ACHTSTE HOOFDSTUK. Waarmede kan ik u van dienst zijn? vroeg Roger aan denman, die eerbiedig in de deur bleef staan. Deze begon daaropIk hoorde dat gij hier zoudt komen, mijnheer, en omdat gij mij, toen ik arm en ellendig was, hebt opgenomen en aan werk geholpen, zoo gevoelde ik mij gedrongen u welkom te hee- ten en nog eens hartelijk te be danken. Goed, goed!.... Hubert, niet waar? Om u te dienen. Zijt gij metselaar gebleven? stelling der grenzen van hetPortu- geeeche gebied. De besluiten der internationale commissie voor de grensregeling zijn niet goedgekeurd, voor zoover zij de aanspraken van Portugal op het betwiste gebied be treffen. Het Huis verwierp, na een debat dat drie dagen geduurd heeft, met 341 tegen 240 stemmen het bekende amendement van den heer Reid, en nam zooder stemming het voorstel aan, om tot de artikelsgewijze be handeling van het ontwerp der Ier- sche strafwet over te gaan. Hoogerhuis. Bij tweede lezing is het regeeriügsvoorstel, betreffende de tienden, zonder stemming aan genomen. De budget commissie van den Duitschen Rijksdag hield zich bezig met de suppletoire begrooting. Van het debat werden voorloopig uitgesloten de posten, welke be trekking hebben op het bouwen van kazernen, waaromtrent nog geen plannen zijn ingediend, en die tot verhooging der slagvaardigheid van het leger, waartoe 50 millioen voor verbetering der artillerie zijn uit getrokken. De overige posten wer den onveranderd goedgekeurd. Over de sommen, voor den aanleg van strafegische spoorwegen aange vraagd, zal in de zitting van aan staanden Zaterdag een besluit wor den genomen. De Nordd. Allgemeine Zeitung zet het geval van Schnabele uit een, zooals dit gebleken is uit on derzoekingen, op verzoek van het ministerie van Buitenlandsche Zaken ingesteld door de rijksjustitie. Vol gens die uiteenzetting was er eene instructie geopend tegen den han delsagent Klein, te Straatsburg, en den fabrikant Grebert, te Sehiltig- Neen, mijnbeer. Ik ben weder knecht geworden. Op hetzelfde land goed, dat eens Boppel toebehoorde. Gij weet.... Wien behoort dat landgoed nu Den baron von Althaten. Roger Walcott haalde de schou ders op, alsof hij zeggen wilde, dat hij dezen man niet kende. Dezen knecht verder te ondervragen stuitte hem tegen de borst. Echter op een ander woord van den man terug komend, wendde hij zich nog eens tot hem en sprak: Wie heeft u dan gezegd, dat ik hier verwacht werd? Verwacht is het rechte woord niet, antwoordde Hubert met on derdanige verlegenheid, waarmede hij wilde te kennen geven, dat hij zeer goed wist waarom Roger voor de tweede maal uit Amerika was gekomen. Gezegd heeft het mij eigenlijk niemand, maar ik werkte juist in den tuin, toen de heerFa- heim, wegens het bekend maken van vestingpiannen en landsverra derlijke berichten. Het bestaan eener verbinding met den Franscben po- litie-b'ambte Hirschbauer is erkend. De brieven werden ook aan den cbef van het Bureau des Kenseignements Vincent, te Parijs, geadresseerd. Schnabele heeft te dezer zake bij eenkomsten gehad en gecorrespon deerd en toen werd op last van den rechter van instructie gevangen genomen. De gevangenneming heeft, gelijk bewezen is, plaats gehad op Duitsch grondgebied. Hij heeft er kend drie brieven geschreven en eene als verraderlijk gekenmerkte correspondentie verzonden te hebben. Een telegram uit Berlijn, dd. 28 April, meldt op de meest stellige wijze dat de Duitsche regeering heeft besloten Schnabele in vrijheid te stellen en de ondergeschikte amb tenaren, die zijne arrestatie hadden uitgevoerd, te desavoueeren. De officieele bladen verklaren dat Schnabele onder de beschuldiging van spionnage zal blijven, maar dat zijn gevangenschap niet zal voort duren omdat de arrestatie op weder rechtelijke wijze is geschied. De Parijsche Soleil ontvangt een telegram uit Berlijn, waarin melding wordt gemaakt van een voorval te Laurahütte bij de Russi sche gr-us in Silezië. Toen een Duit- scher de grenslijn wilde overschrij den, ten einde naar Rusland terug te keeren, wilde een Russisch ambte naar hem arresteeren. Daarbij ont stond een worsteling, gedurende welke de Russische soldaat zijn ge weer in de lucht afschoot, ten einde de grenspost te waarschuwenmaar voordat de Russische soldaten de plaats konden bereiken, kwamen eenige Duitschers hun landgenoot bevrijden en ontnamen den Rus- biaan den baron zijne ontevreden heid te kennen gaf over een on aangenaam bezoek, dat hij moest ontvangen, waarop Fabiaan voor sloeg om samen, ik weet niet waar heen, te gaan jagen. Roger Walcott antwoordde niet. Toen de stilte in de kamer Hubert onaangenaam werd, meende hij nog meer te moeten zeggen. Mijnheer Fabiaan gaf geen acht op mij en daar zorgde ik ook wel voor. Ik was ter zijde gegaan, omdat ik vroeger bij hem had gediend en ik vreesde dat hij uit haat mij uit miju dienst zou doen ontslaan. Daarom vermeed ik hem steeds; maar mijnheer moet niet gelooven, dat ik luisterde. De oude heer schreeuwde zoo hard, dat men het gemakkelijk in de schuur en de stallen kon hooren. Uw naam werd niet genoemd; maar ik wist niettemin zeer goed wiens bezoek ongelegen kwam. Ik was zeer ver toornd, maar durfde natuurlijk geen sischen schildwacht zijn geweer. Er is een onderzoek ingesteld. De Deutsche Zeitung schat het bedrag der geheele inschrijving op de nieuwe Russische leening op twee milliard, zoodat bij de toewij zing vermoedellijk niet meer dan 5 pCt. zal worden aangenomen. Het schijnt, naar Reuter^s Bureau verneemt, dat de Emir van Afgha nistan zal slagen in het herstel van zijn gezag over de opstande lingen. In ieder geval zou eene ne derlaag van den Emir niet nood zakelijk behoeven te leiden tot ver wikkelingen tusschen Rusland en Engeland. Plannen, bestemd om een dergelijk gevolg te voorkomen, zijn reeds in onderzoek, zoodat het van den troon vervallen van den Emir aan Engeland en Rusland gelegen heid zou kunnen aanbieden om ge meenschappelijke regelingen te tref fen voor het onderdrukken van den oorlog onder de volksstammen en om Afghanistan te plaatsen onder eene door beide rijken beschermde regeering. Haarlem, 29 April. Naar wij vernemen is de Bis schop van Haarlem zoover her steld is, dat Z. D. Hoogw. Woens dagmorgen, in zijne huiskapel, de H. Mis weder heeft opgedragen. Ofschoon er nog eenige tijd zal moeten verloopen eer de genezing volkomen en Mgr. weer in staat is, zijne gewone bezigheden te her vatten, is er toch alle reden om te verwachten, dat de tijd van het volkomen herstel niet ver meer ver wijderd zal zijn. woord er tusschen spreken. Hubert glimlachte met klimmende verlegenheid. Roger Walcott zag hem ernstig aan en vroeg daarop plotseling Waarom zegt ge mij dit alles? Nu barstte Hubert, allen eerbied vergetend, los: Omdat het eene ellendige laagheid is, dat men een man als u zoo bedriegt. Ik heb im mers de geheele geschiedenis ge zien; ik ken die schelmen en wist vooruit, hoe het blad zou omge keerd worden. Eerst hebben ze u gevleid en aangehaald en.... zij is u overal nagedraafd!.... Ja, mijn heer, zoo is het. Ik heb immers zelf gezien, hoe zij toen in den nacht van uw huis kwam en hoe gij haar in een huurrijtuig naar huis hebt gebracht. Het is edel van u, dat gij zulk eene verre reis hebt onderno men, om eene schuld te betalen, die anderenu hebben opgedrongen. Maar mijnheer, zulk een rechtschapenheid Het reeds herhaaldelijk aange kondigde concert der afdeeling Haar lem van «Toonkunst», op Donder dagavond, was een waardig slot voor hetgeen de afdeeling dezen winter hier ter stede ten gehoore bracht. Door de werkende leden van de Orkestvereeniging «Euterpe» endoor de dames en heeren leden van de Haarlemsche afdeeling van «Toon- kunet» is aan den directeur den heer W. Robert, een fraai schrijf bureau als geschenk aangeboden. De heer Prinsen Geerligs, president der afdeeling, hield bij het aanbie den van het geschenk eene sierlijke rede, waaruit bleek, dat het den leden niet voldoende was den heer Robert in woorden dank te zeggen voor zijn ijver en zijne goede leiding, waardoor de Haarlemsche afdeeling steeds in bloei toeneemt, maar dat zij door het aanbieden van een stof felijk blijk deze gevoelens wilden bevestigen. Op Vrijdag 13 Mei 1887 zal te Amsterdam des voormiddags te 11 uur, in het lokaal der «Maatschap pij voor den Werkenden Stand», Kloveniersburgwal eene gewone algemeene vergadering gehouden worden van de «Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maatschappij «volgens art. 26 der statuten. Naar aanleiding van art. 24 der statuten worden heeren aandeelhouders, die de vergadering wenschen bij te wonen, uitgenoodigd hunne aandeelen op den 9n Mei a. s., des voormiddags tusschen 10 en 12 uren te deponeeren ten kan tore der maatschappij, Heerengracht 136, Amsterdam. Het tijdschrift De Leeswijzertot nogtoe uitgegeven en geredigeerd door den heer W. Gosler, alhier, is overgegaan in handen van den heer kunnen dergelijke menschen niet begrijpen, daarvoor zijn ze te grof van gevoel. Gij zijt vergeefs geko men; geheel te vergeefs. Zij heeft geheel naar hunne gewoonte het blaadje omgekeerd en zoekt nu den baron in haar net te vangen. Geloof een eerlijk man, mijnheer, waarlijk geloof mij Het was Roger Walcott te moede alsof zijne eigene gedachten hem dit reeds vroeger hadden verteld. De hartstochtelijkheid echter, waar mede deze werkman de zaak van een vreemde besprak, die hem niets aan ging, kwam hem wel een weinig verdacht voor. Hij herinnerde zich dat Hubert eeds een stil, werkzaam en fat soenlijk man was geweest. De dienst welke Roger hem eens had bewe zen, scheen dezen te onbeduidend om de oorzaak te zijn van zulk een aanhankelijkheid. Toen hij den knecht echter in 't

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1