BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Hansma, die indertijd den boek handel vertegenwoordigde op de tentoonstelling te Antwerpen. Op 27 en 28 April werden voor de aete-examens te Amsterdam 16 candidaten geëxamineerd waar van 8 werden toegelaten, nl. de dames: A. M. Gerrits, Th. M. Gi- rolde, A. M. W. Hinse, allen van Amsterdam, T. Kooy van Hoorn, G. W. A. Pelt van Haarlem, C. P. M. Semé en C. Lühren, beiden van Edam en M. de Vos van Enkhuizen. De arrond.-rechtbank alhier heeft in haar zitting van Donderdag de dienst bode J. v. d. B., die de vorige week te rechtstond wegens het veroorzaken van den dood van haar pasgeboren kind, ver oordeeld tot 6 weken celstraf. Koster, die wegens het werpen van een steen door het raam bij Bremer in den avond van 2 Maart terechtstond, is over eenkomstig het requisitoir van het O. M., wagens gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Vervolgens werd in hooger beroep be handeld de zaak van den heer Van den Beyl te Haarlemmermeer, tegen een von nis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij werd veroordeeld tot f10 boete, subs. 4 dagen hechtenis, wegens het jagen (op 12 Nov. 1S86), met geweer en bastaard hazewindhond. Door deskundigen was destijds verklaard, dat het een bastaard- hazewindhond was, terwijl de getuigen hadden verklaard, dat de hond alleen op het gezicht was geleerd, niet op den neus en, zonder dat bekl. schoot, door hem ,/op het haas gezet was". Bekl. had be weerd, dat hij den hond, overigens geen windhond, noch bastaard, van een auder ter leen had, en dat het niet ^verboden was om met geweer en slechts één wind hond te jagen, wel met geweer en meer wiudhouden, hetgeen de jachtwet //lange jacht" noemt. Het O. M„ waargenomen door mr. E. M. von Baumhauer, subst.-offic. van Jus titie, achtte het op een paar formeele gronden noodig, dat de rechtbank het vonnis zou vernietigen, doch het bewijs der ten laste gelegde feiten achtte hij vol komen oewezen hij eischte, dat de bekl. tot dezelfde boete (f10, subs. 4 dagen hech tenis) zou worden verwezen, wegens het jagen met geweer en met andere dan wstaande" honden ot hond. Jhr. mr. J. W. li. Butgers van Itozen- bur, advokaat te Amsterdam, trad ter ver dediging van den beklaagde op en deed dat op de geestige, scherpe wijze, die men ook van elders van hem kent. Hij betoogde én uit de manier van jagen van beklaagde èn uit de soort van hond die hij gebruikte dat hier van geen //lange jacht" sprake kon zijn, en drong daarom aan op ontslag van rechtsvervolging De uitspraak werd bepaald op Mei. Daarna werd behandeld de zaak van Cornelis Kortekaas, landbouwer te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. K. stond terecht ter zake dat hij in de gemeente Haarlem merliede en Spaarnewoude op 9 Maart jl. op of nabij den openbaren weg, nabij de woning van A. Duineveld aldaar, den winkelier Meijer met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, met geweld gedwongen heeft hem een 10 cents stuk ter hand te stellen, en wel door, onder het uiten van de woorden//Ik moet geld van je hebben", dien winkelier bij de keel te grijpen en gewelddadig tegen eene kar te duwen, en verder terzelfder plaats iets: later, toen genoemde winkelier zijn dub-! beitje weder teruggenomen haddien j persoon onder het uiten der woorden//Ik zal en moet geld hebben, anders verzuip ik je hier in de vaart", andermaal geweld dadig aangegrepen, bij de keel gevat en in de richting der vaart voortgeduwd heeft, alles met het oogmerk, dien persoon we derrechtelijk te dwingen geld te geven, in de volvoering van welk opzet hij in- tusschen verhinderd werd, doordat op het hulpgeroep van den aangevallene eeuige personen toeschoten. Daar deze feiten vallen onder art. 317 Wetb. van Strafr. en gestraft worden met eene gevangenisstraf van ten hoogste 9 gelaat zag, meende hij daar verstand en wilskracht te lezen. Hubert be viel hem in zijn toorn. Hij zag in dezen man een werktuig, waarvan hij zich kon bedienen, zonder dat ooit een verwijt hem kon treffen. Zonder te verraden, dat de opge wonden toon van den man hem ge troffen had, vroeg hij kalm en be daard of de vrouw en de dochter van Fabiaan óók mede op de jacht gegaan waren. Volt trekt niet. Zijn ze dus op het landgoed? Ook niet, mijnheer. Ze leggen hier in de stad een bezoek af. Den kelijk meende mijnheer Fabiaao, dat het naastbij zijnde het gemak kelijkst werd over 't hoofd gezien.. Roger Waleott had zich omge keerd, alsof hij van plan was hoed en stok te nemen. Onverwachts voelde hij, dat Hu- bert hem bij den arm vatte en hoorde hij hem zeggen: Neen, mijnheer, i, had de rechtbank zijne verwijzing len met last tot gevangenhouding; aan hem was tot verdediger toegevoegd mr. L. G. Kronenberg, adv. en proc. alhier. Bekl. zeide, zich niet te herinneren wat er gebeurd was, daar hij, dien ochtend uit het politiebureau te Haarlem ontslagen, alwaar hij den nacht had doorgebracht, zich en anderen op eene flesch jenever had getrakteerd, doch het meeste zelf had opgedronken, en dus alles behalve nuchter was geweest. Het O. M. meende, dat de beschuldi ging van de afpersing of afdreiging, hoe wel overtuigend, niet wettig was bewezen, maar requireerde alleen wtgens de mis handeling 2 maanden celstraf, benevens zijne onmiddellijke invrijheidstelling. De verdediger sloot zich daarbij gaarne aan, wat het eerste gedeelte betreft, maar achtte ook zelfs het overblijvende niets anders dan eene grap, ten minste niet ernstig gemeend door bekl., die volgens verklaring der getuigen weieens meer z/vreemd deed", en die door huiselijke om standigheden, met name na den dood zijner vrouw, geheel van streek was geraakt. Als de rechtbank de zaak echter als eene ern stige poging tot mishandeling en afper sing opvatte, verzocht hij een deskundig onderzoek naar den geestestoestand van beklaagde, iets, waartoe de Kamer der rechtbank, die de verwijzing had uitge sproken, geene termen had gevonden. Do rechtbank deed dadelijk uitspraak en sprak Kortekaas geheel vrij, met last tot zijne onmiddellijke invrijheidstelling. In de jaarlijksche vergaderiDg van het genootschap «Zaanlandsch Schoolfonds» werd medegedeeld, dat in het afgeloopen jaar 39 leerlingen geheel of gedeeltelijk door geldelijke hulp uit dat fonds geplaatst zijn op de Hoogere Burgerschool te Zaan dam, op de Burger-avondschool of op scholen met uitgebreid leerplan. Deze Yereeniging telt thans 167 leden in de verschillende Zaansche gemeenten. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de St. Ct. wordt medegedeeld eene tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den tijd en de oorzaken van den dood, in Nederland; over Januari 1887. Stsblno. 58) bevat de wet van den 16den April 1887, tot re geling van bet aandeel der geld middelen van Nederlandsch-Indië in de ten behoeve dier middelen door het rijk in het jaar 1883 ter leen opgenomen gelden. De min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Stctno 99), zal aanvangen op Maandag 9 Mei e. k. in de lokalen van 's rijks Vee artsenijschool te Utrecht. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Cf.) Bij de behandeling van de be grooting voor 1887 werd Donderdag in den gemeenteraad van 's-Hage de wensch uitgedrukt, dat van de zijde van het gemeentebestuur mocht worden medegewerkt tot het behee- ren der Academie van Beeldende Kunsten. Burg. en Weth. hebben, naar aan leiding van dien wensch, met den raad van bestuur van gedachten gewisseld, en meenen dat, wanneer jaarlijks de rekening en verant woording dier inrichting aan de goedkeuring van den raad wordt onderworpen, daardoor voldoende invloed op den gang van zaken het is vergeefsche moeite bij me vrouw aan te kloppen.... Zij is ook bizonder op den baron gesteld.... Wilt gij u laten afwijzen? Neen 1 antwoordde Roger, wien ook eindelijk het bloed naar 't voorhoofd steeg. Hij balde de vuist, nam weder plaats en zag Hu- bert doordringend aan. Bestaat er mogelijkheid om mejuffrouw Ifabiaan een briet te bezorgen Hubert dacht een oogenblik na en zeide: Ik zal zorgen, dat zij hem krijgt. Roger Waleott schreef, dat hij ge komen was om zijn woord gestand te doen of het terug te nemen, al naar Clementine gezind was. Hij verzocht haar om een mondeling onderhoud. Hij deed haar ver wijtin gen noch liefdesbetuigingenhij was bereid, indien zij hem liefhad, haar als zijne echtgenoote onder zijn dak te brengen, ging het niet met toe door de gemeente kan worden ge oefend. Daarbij komt, dat de raad van bestuur de verzekering gegeven heeft, zich steeds te zullen beijveren, geluk tot dusver het geval was, een lid van den gemeenteraad in zijn midden zitting te doen hebben. Geen meerdere waarborg voor het voeren van een goed beheer kan dus volgens Burg. en Weth. ver langd worden, weshalve zij voor stellen den raad van bestuur der Academie in bovengenoemden zin te antwoorden. De Arrih. Ct. schetst hoe ze den 20sten April in de Kamer vreedzaam en eendrachtig bijeen waren, de wolf broederlijk omgaande met het lam, de tijger met het geitenbokje. Op dien dag werd Heemskerk's Kamer van aanzien lijken in ons staatsgebouw binnen gehaald; het tweede noodlottig compromis beheerschte den toestand, deed alle bezwaren en tegenwer pingen wijken voor eene ongemoti veerde ministerialiteit. De Arnhem- sche betreurt het besluit, niet alleen omdat zij deze Kamer een onding acht in den samenhang onzer in stellingen, maar nog meer om de roekelooze, lichtvaardige manier waarop dit paard van Troje is bin nengehaald, en om de uit dit alles gebleken beginselloosheid. Ceremoniemeester op dit verbroe deringsfeest was de heer Van Houten. Heeft de vreugde over het com promis dezen niet voor alle andere indrukken onvatbaar gemaakt, dan zal bij zich wel een weinig geërgerd moeten hebben over het contrast van zijn woord en daad op dien dag met de lange reeks van be tuigingen en uitingen, die zijne bijna twintigjarige politieke loopbaan ge kenmerkt hebben, In bijzonderhe den en citaten zegt de Arnhem sche treden wij niet; het mag als vaststaande worden aangemerkt dat zijne houding in het Parlement is geweest een dóórgaand protest tegen de handhaving van regee ringen, die niet steunden op de meerderheid, en dus alleen door een onzedelijk transigeeren en laveeren haar bestaan kunnen rekken. Den heer van Diggelen brengt het blad hulde voor zijn wakker eu consequent optreden voor het liberaal beginsel, en tegen het ka rakterloos transigeeren, wat erger istoegeven uit vrees, en het wenscht den Benjamin der liberale Kamer partij toe dat hij, in 1887 even wakker optredende als de heer Van Houten in 1870 deed, na verloop van tijden meer aanspraak zal heb ben op waardeering van zijne po litieke consequentie, dan zijn ambt genoot uit Groningen verdient. Het onderzoek naar de be kwaamheden voor postambtenaren in den telegraafdienst zal te's Hage gehouden worden van 13 tot en met 28 Mei e.k., telkens met eenige dagen tusschenruimte. Het getal der adspiranten is aanzienlijk en loopt tot over de 100. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een jeugdig kantoorbediende, bij een der ontvan gers der registratie werkzaam. Hij moet een tamelijk bedrag aan ver kochte plakzegels en formaatzegels verduisterd hebben. Groote verterin gen in koffiehuizen hebben tot eene spoedige ontdekking van dit feit geleid. Op het toekomstige marktplein der voedingstentoonstelling te Am- stemming harer ouders dan in vredes naam zonder die. Verlangde zij ech ter haar gegeven woord terug, welnu, dan was hij bereid van haar af te zien. Hij verlangde echter, dat ze haar eigen zin zou volgen en zich niet door een ander zou laten leiden. Denzelfden avond nog, kort nadat Roger zijn brief voltooid had, trad een man onder het voorwendsel, dat hij bericht van den landeige naar bracht, de kamer van Clemen tine binnen, legde Walcott's brief op tafel en ging heen, vóór zij tijd had zich te herinneren, waar zij dat gezicht eerder had gezien. Den volgenden dag had de Ame rikaan per post een toestemmend antwoord ontvangen. Des avonds van den volgenden dag troffen Roger en Clementine elkander onder dezelfde lantaarn, waaronder ze in dien nacht hadden gestaan, toen zij vrijwillig tot hem sterdam zijn thans acht huizen, alle burgerwoningen, iaaanbouw. Aan de openbare gebouwen, als de waag, het stadhuis en de visch- markt, is men nog niet begonnen. In eene der burgerwoningen komt een sigarenwinkel, waarvan de in richting waarschijnlijk behalve ten aanzien der sigaren zeven- tiende-eeuwsch zijn zal. Aan den Engelschen tuin, naast het tentoon- stellings-gebouw, wordt onder toe zicht van den Leon A. Springer druk gewerkt. Omtrent de bepaalde oorzaak van den dood van de drenke lingen uit den Amstel, moeder en dochter, is nog niets zeker bekend. De geneeskundigen,door den rechter commissaris als deskundigen be noemd, zijn nog niet met hun rap port gereed; bij hunne eerste lijk schouwing hadden zij, zooals men weet, redenen aan zelfmoord te denken. Woensdagnacht is in de Ma liebaan te Watergraafsmeer in vier verschillende huizen ingebroken met werktuigen die waarschijnlijk eerst van de tuinbouwschool «Lin- naes» ontvreemd zijn.Onderscheidene voorwerpen, waaronder een gouden horloge, worden vermist. Tot hoofdingeland van het tiende district in het hoogheemraad schap Rijnland is gekozen de heer D. P. Ramp, grondeigenaar te Wou- brugge, met 115 van de 204 geldig uitgebrachte stemmen. De gemeenteraad van Leiden heeft in zijne zitting van Donderdag afwijzend beschikt op de verzoeken van A. J. Tegelaar, J. J. Slegten- horst en P. G. Doesburg, om ver goeding uit de gemeentekas, wegens de schade door hen geleden bij de ongeregeldheden in het laatst van Februari 11. De heer J. B. Vos heeft aan den gemeenteraad te kennen gegeven, dat hij d#or de verandering van woonplaats ophoudt lid van den gemeenteraad te zijn. In Januari dezes jaars over leden in Nederland 9576 personen, zijnde 25,73 op 1000 inwoners jaars. De ongunstige cijfers gaven Gouda (49,39), Gorinchem (46,02), Deven ter (43,66) en Leiden (42). De gun stigste sterftecijfers, allen beneden 20, gaven Zaandam, Praneker, Har- lingen, Roermond en Zwolle. Pokken en cholera kwamen in die maand in Nederland niet voor voor. Aan typhus stierven 65, rood vonk 70, mazelen 202, croup 173, kinkhoest 98 en angina diphtheritis 51 patiënten. Het rioleeren en de daarmede gepaard gaande verfraaiing van de buitenwijken van Dordrecht gaat goed vooruit. Vooral is dit bij den Stationsweg het geval. Beide zijden van dezen weg zijn van trottoirs voorzien, hetgeen de entrée van het station naar de stad waarlijk schoon maakt, terwijl door de rioleering zeer zeker de onaangename reuk verwijderd zal worden, welke vooral bij warme zomerdagen voor menigen wandelaar meer dan hinderlijk was. In het zuidoosten van Drente wordt thans zoo sterk gesmokkeld, dat er veel ruimere verdiensten door worden bekomen dan door veenar- beid. De meest handige sluikers zijn veelal tegen bekeuringen gevrij waard, wijl zij dragers of sjouwers hebben, die den door de sluikhan delaars gekochten spiritus overbren gen. Dezen verdienen hun dag- of liever nachtgeld en zijn de perso- was gekomen. Daar stond zij dan nu werkelijk voor hem; het zoo lang verwachte oogenblik was gekomen en in dit ééne moment gevoelde Roger, dat alle boeien van zijn hart vielen, dat hij haar niets meer schuldig was en dat zij niet in staat was hem gelukkig te maken. Nog voor ze een woord met elkander hadden gespro ken, hadden hunne oogen reeds zoo duidelijk hunne gevoelens geopen baard, dat de zaak beslist kon hee- ten. Bedaard bood hij haar den arm aan, dien zij zwijgend aannam. Clementine zag er bleek en ver vallen uit; hare oogen waren door donkere randen omgeven; zij deed moeite om te hoesten en zich daardoor den indruk eener lijderes te geven. Een tijdlang stapten ze zwijgend naast elkander voort tot ze eene minder drukke straat bereikten. Daar gekomen zeide Waleott zacht en kalmClementine bemint gij nen, die hij eene vervolging bekeurd worden. Een der sluikers, die dezer dagen den spiritus, door acht per sonen goed en wel thuis kreeg, had daarmede eene winst van f 40 be haald. Te Yalte werd dezer dagen door rijksambtenaren eene bekeuring gedaan wegens eene aanzienlijke hoeveelheid spiritus, die in den grond onder den vloer verborgen lag. Zoolang in Nederland geen lijk oven is opgericht, moet voor de cre matie van hier te lande gestorven personen gebruik worden gemaakt van de buitenlandsche lijkverbran dingsinrichtingen, waaraan echter, vooral door de hooge kosten van vervoer, groote uitgaven verbonden zijn. Daarom heeft de «Vereeniging voor Lijkverbranding» sinds een paar jaren voor ieder de gelegen heid geopend om, tegen storting in eens van eene som van f 200 in haar Fonds voor Lijkovens, zich het recht te koopen op crematie voor hare rekening, wat bij Koninklijk besluit van 2 Jan. 1885 Staatscou rant 4 Maart 1885, no. 53) goed gekeurd is. Reeds spoedig deden een tweetal leden der Vereeniging de voormelde storting en dezer dagen heeft we derom een lid (thans eene dame) zich, door betaling van f 200, het recht gekocht op crematie voor re kening der Vereeniging. Het Fonds bezit reeds f20,600 nomiaal 27s pCt. Nat. Werk. Schuld (pl. m. f 15,000 effectief). De laatste van de drie nieuwe mailbooten welke de maatschappij «Zeeland», ten behoeve van den door haar op 1 Juni a. s. te openen da- gelijkschen dagdienst, te Govan, bij Glasgow heeft doen bouwen, het stoomschip Nederland, maaktsWoens- dag met goed gevolg de officieele proefvaart op de Clyde. De boot zou Donderdag naar Vlis- singen vertrekken en wordt Zater dagavond verwacht. De werkzaam heden, welke voornamelijk met het oog op de aanstaande uitbreiding van den dienst der maatschappij «Zeeland» aan den Buitenhaven te Ylissingen plaats hebben, vorderen goed en zullen, naar men vertrouwt, op den bepaalden tijd behoorlijk zijn afgeloopen. Bij het instructie-bataljon te Kampen geschiedt de eerstvolgende oproeping tegen 18 Mei. De president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij opgeheven worden de differentieele rechten en de tonnenbelasting, welke op schepen uit Nederland en de Nederlandsch-Oostindische bezittin gen drukken, op grond dat de wet zulk eene handeling voorschrijft in die gevallen waar schepen der Unie gelijke voordeelen genieten. Naar de Maasbode uit goede bron verneemt, zal te Parijs eerlang een international wetenschappelijk congres der Katholieken gehouden worden; het plan daarvan is reeds den H. Vader voorgelegd. Voor de verschillende landen zijn correspon denten benoemd, voor ieder land één. Voor ons vaderland is benoemd de ZeerEerw. heer J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk. Het congres zal zich op verschillend wetenschappelijk gebied bewegen. Een correspondent van een der buitenlandsche bladen, die Amster- mij nog? Zij bleef staan, sloeg den blik ten hemel en zeide: Ik bemin u.... u alleenI.... heden evenals vroeger! Roger hoorde haar verwonderd aan en vroeg verder: En toch wilt gij van mij afzien, nu gij alleen met mij gelukkig meent te kunnen worden? Ik kan niet anders! En hoe is dat zoo gekomen? Nu vertelde Clementine hare lange lijdensgeschiedenis, die de lezer reeds kent. Zij noemde hare ouders on barmhartige tyrannen, schilderde zich zelf als een arm offerlam en deed voor de toekomst afstand van alle vreugde en geluk. Nog eens verklaarde Roger haar, dat hij bereid was, haren vader tot andere gedachten te breDgeD, al moest het dan ook jaren duren voor hij daarmede gereed was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2