dam bij de laatste feesten bezocht, schrijft, na een uitwijding over de feesten en een beschrijving der stad als handelsstad, het volgende: «Alle natiën der bekende wereld vindt men er tegenwoordig, zoowel beschaafde als onbeschaafde; mijn bijzondere aandacht trok een ge kruist ras, waarschijnlijk uit negers en roodhuiden ontstaan. Het kwam mij voor dat de stedelijke overheid een bijzondere voorliefde voor dat ras aan den dag legt, altbans het wordt in één groot gebouw in een der hoofdstraten gehuisvest en des Zondags op een bepaald uur ten toongesteld, al wandelend door de straat.» De correspondent had Amster- datnsche burgerweezen naar de kerk zien trekken 1 Iemand heeft de aardigheid gehad een olifant te teekenen op een bankbiljet van f 1000. Voor kop en snuit is gebezigd een onderdeel der krans en 't gezicht van het vrouwenbeeld. De vele stempels en namen schijnen dus nog niet vol doende. {Midd. Ct Te 'sHage bestaat een ver- eeniging «Anonymus», die dezer dagen aan de leden der sociëteit «Vereeniging» een feestavond aan bood. Er werden muzikale voor drachten gehouden, tooneelstukjes opgevoerd en levende beelden ver toond. Van een der nummers van het programma, een «tableau méca- nique», geeft het Dagil. aldus ver slag: «Het orkest speelde het Wil helmus en het Wien Neêrlandsch bloed; beide volksliederen werden door de feestgenooten medegezocgen. Het gordijn gaat omhoog en op het tooneel is verschenen een rij tuig h la Daumont bespannen, waarin H. M. de Koningin en het Prinsesje gezeten zijn; statig buigeu zij voor de hen groetendeneensklaps slaan de paarden op hol, H. M. en het prinsesje verkeeren in doodsangst, de postiljon wordt van het paard geslingerd, Kabelaar werpt zich voor de paarden, brengt ze den be- wusten zweepslag toe en brengt ze tot staan. Nu snellen eenige der omstanders een hunner verwondt zich de hand toe en grijpen het rijtuig; ook de agent van politie is niet vergeten. Daverend was het applaus en de voorstelling moest tweemaal her haald worden. De ontwerpers had den eer van hun werkaan de dame en het kind, die de vorstelijke per sonen met veel gratie voorstelden, werden een bouquet in de nationale kleuren en een met oranjelint aan geboden». Woensdag is te's Hage schro melijk misbruik gemaakt van de onwetendheid eens ongelukkigen. Een doofstomme knecht werd belast met het afhalen tegen recu van eene schilderij. Het adres ver geten zijnde keerde hij naar zijn meester terug, die hem toen schrif telijk naam, straat en woonplaats opgaf. Dit liet hij op straat aan dezen en genen zien en vroeg inlichtingen. Toen hij genoegzaam geïnformeerd was en zich aai: 't juiste adres ver voegde, werd hem duidelijk gemaakt dat het schilderij intusschen reeds was afgehaald. Het schilderstuk, in olieverf, stelt voor een maaneffect op zee, gevat in zwarten vierkanten lijst met gou den bies, en vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 100. De schilder is de heer J. M. Lion. De «Liberale Kiesvereeniging» te Maastricht heeft besloten hare instemming te betuigen met het adres der «Honderd». Een jongmeusch, zekere B., die bij zijne moeder in het Buiten gasthuis "te Zwolle woonde, moest daaruit verwijderd worden, omdat hij in een oogenblik van waanzin den huismeester met een mes had willen aanvallen. Voordat uitge maakt kon worden, wie verder voor hem zou zorgen, werd hij door de politie tijdelijk besteed, maar kort daarna door een lid van zijne fa milie, niettegenstaande deze zeil on gesteld was en twee kinderen ziek had, in huis genomen. Na dezer dagen tevergeefs beproefd te heb ben op den loop te gaan, trachtte hij Woensdagochtend zich te ver drinken. Hij wiep zich bij de Visch- puortenbrug in het water, doch werd op het droge gebracht en naar het bureel van politie getranspor teerd. Van daar is hij voorloopig naar het passantenhuis vervoerd. Inmiddels is de moeder, die ten ge volge van den schrik, na het voorval in het gasthuis een aanval van be roerte kreeg, reeds overleden. Een eigenaardig kijkje in de zoogenaamde beschaafde wereld le vert wel een correspondentie in het Handelstlad. Iemand, die berustte in het feit, dat de slangen in de diergaarde te Amsterdam met leven de dieren worden gevoerd, omdat de slangen ander voedsel weigeren, uitte zijn leedwezen dat het voede ren in tegenwoordigheid van bezoe kers geschiedt, vooral omdat op kinderen dit wreede schouwspel een nadeeligen invloed heeft. De redactie was dit met den in zender geheel eens, maar moest op gezag van het bestuur van het ge nootschap mededeelen dat de slangengalerij, die 's Vrijdags bij de voedering gesloten wordt, telkens moet worden geopend op verzoek van leden, die zich zelf en hun kinderen op dat schouwspel wen- schen te vergasten. De aanvragen geschieden zelfs voornamelijk door moeders, en het bestuur heeft geen vrijheid, die verzoeken niet in te willigen. Daar de kieviten erg werden vervolgd, is daardoor hun aantal in Friesland dit voorjaar belangrijk kleiner dan voorheen, en dienten gevolge worden er ook veel minder eieren gevonden, die nog zeer duur zijn. Een winkelier op het Damrak te Amsterdam bracht ter kennis der politie dat twee hem onbekende personen in zijn winkel een dreig brief hadden neergelegd van den volgenden inhoud: «wanneer gij ten 9 ure vau avond geen f 100 neerlegd dan moet u hedennacht voor de gevolgen wachten.» Nauw lettend toezicht is door de politie aanbevolen. Op een bevolking van ongeveer 1500 zielen telt de Limburgsche gemeente Thorn niet minder dan 22 personen, die 80 jaar gepasseerd zijn. De oudste hunner is een ge- pensionneerd majoor der Belgische kurassiers, die de veldslagen bij Leipzig meegemaakt heeft. Een Elzasser rekruut, onlangs door de keurings-commissie te Straatsburg onderzocht, of hij ge schikt was voor den krijgsdienst, werd bevonden, zich over zijn ge heel lichaam getatouëerd te hebben met de woorden «Yive la Francel» afgewisseld door eene niet weer te geven verwensching tegen Duitsch- land. Die grap moet hij om te begin nen boeten met zes maanden ge vangenisstraf en daarna zal het de vraag zijn, of de bedoelde woorden zóó uitwischbaar zijn, ook op de handen en gelaat, dat het mogelijk blijkt, hem in het Duitsche leger in te lijven. Eenige wielrijders hebben on langs ingevolge een weddenschap om het hardst gereden met den spoortrein tusschen Kreuznach en Alsezz - een afstand van 15 kilo meter. Zij kwamen een kwartier eerder dan de trein aan, en strekten toen den wedstrijd uit tot Mann- weiler, waar zij ook als overwin naars aankwamen. In het bosch bij Eschweiler werden eenige dagen geleden nieuwe aanplautingen gedaan, waarvoor de bodem zekere bewerking moest on dergaan. Bij het omspitten van den grond kwamen vele blinkende voor werpen aan het licht, recht gave Brabantsche muntstukken uit de 17e eeuw, geslagen onder Albertus en Isabella. - Men meldt uit Perth (Weste lijk Australië) dat aldaar den 22en dezer op de noord-oost kust een orkaan gewoed heeft door welken de visschersvloot overvallen werd. Er ontbraken 40 schuiten, waar van het grootste aantal verging en de anderen door den hevigen wind in de volle zee werden gedreven. Men schat het aantal omgekomen personen op 550. De Madridsche correspondent van de Figaro heeft Bazaine be zocht. Wij laten hier een paar frag menten volgen uit 't verhaal dat hij van dit bezoek doet. «Ik vond den maarschalk in een leunstoel liggende, hij't halkon van zijn kamer om de zon te kunnen genieten. Hij draagt een band om 't hoofd, en 't linkeroog is geheel met bloed beloopen. Zijn handen beefden en hij ziet er veel ouder uit dan hij is. Hij was gekleed in een blauw- geruiten kamerjapon waarvan de ellebogen door de mouwen staken. Zijn rechter been, dat hij twee maan den geleden gebroken heeft, was geheel omwonden met zwartzijden zwachtels. Hij spreekt zoo onduide lijk, dat men hem alles moet laten herhalen, voor en alleer men hem verstaat. Hij gevoelt zichzeer verla ten en spreekt veel van zijne vrouw en dochter, die in Mexico zijn. Het ziet er in de kamer zeer schamel uit. Een ijzeren ledikant, een hou ten tafel, tevens waschtafel, een kleine, kreupele schrijflessenaar, twee of drie stoelen en een paar schil derijen aan den wand, ziedaar het geheele ameublement. «Bazaine's wond geneest, doch ik heb reden te vreezen dat de herse nen zijn aangedaan. De stem, de uitdrukking zijn niet die van een man die geheel hersteld is. Hij ge looft niet dat Hillairand gek is. «Hij heeft zich bizonder vaderlands lievend willen toonen,» zegt hij, «wellicht in de hoop député of lid van den gemeenteraad te worden». Een Fransch geneeskundig rapport geeft eenige zeel' belang rijke cijfers over de «voedsters der Seine». Gemiddeld worden er jaar lijks te Parijs 60,000 kinderen ge boren. Van dit aantal worden er 17,000uitbesteedindedepartementen, 10,000 worden er gevoed door min nen, die bij de prefectuur der Seine zijn ingeschreven, 3000 worden aan bewaarsters toevertrouwd en met de flesch grootgebracht. Deze drie ca tegorieën vertegenwoordigen slechts 30.000 kinderen. Er blijven er dus 30,000 over, die op onbekende wijze worden opgevoed en die zeker aan den dood een ontzaglijke schatting betalen. Het aantal kleine Parijzenaars, dat in de departementen wordt uitbe steed, bedroeg in 1885 volgens het zelfde rapport 17,085. Dat is het mid- dencijfer van de vijf laatste jaren. Wat den invloed betreft van de wijze der voeding op de sterfte der kin deren, zoo ziet men dat van de 1000 kinderen, waarvoor de publieke hulp wordt ingeroepen, de voeding met de melk der voedsters slechts 74 dooden, terwijl de zuigflesch er 113 geeft. Nog verlieze men niet uit het oog dat het maximum der sterfte der kleine kinderen in den zomer, het minimum in den winter is. Door de zomerhitte raakt de melk in gisting, hetgeen niet al leen het grootbrengen met de flesch gevaarlijk maakt voor de kinderen, maar zelfs in vele gevallen hun dood veroorzaakt. Door de Parijsche juweliers is een zeer fraai kleinood in den handel gebracht, dat door zijn een voud en smaak in de mode zal komen. Het is een madeliefje van goud en zilver, met blaadjes van diamanten. Een andere bijouterie is een para sol of paraplui, waarvan het dunne stokje het hoofd vertoont van een «oud moedertje», dat een hoedje op heeft met een rand van juweelen; de keelbanden zijn ook met dia mantjes bezet. De valsche munters hebben zich weder te Parijs doen gelden, ditmaal op groote schaal. Er is een groote menigte stukken van 20 francs verspreid van verguld metaal. De letters zijn gebroken en slecht ge graveerd. Het gewicht is volkomeD gelijk van dat der echte stukken waardoor de vervalsching moeilijker is aan te toonen. Het spreekt van zelf dat de stukken, die er heel goed uitzien, maar een beetje te licht van tint zijn, volstrekt geen waarde hebben. Een vreeselijk drama werd Donderdag te Abondance (Savoije) afgespeeld. Een gendarme, Parisse genaamd, was in staat van dron kenschap. Gewapend met een revol ver, dreigde hij zijn brigadier te dooden. De gendarme Chabert tracht te hem te ontwapenen; Parisse keerde daarop zijne woede tegen zijn kameraad, verwondde hem twee maal, eerst aan de rechterhand en daarna doodelijk aan de buik. Toen nam hij overhaast de vlucht. Ach terhaald en gegrepen door een hor logemaker, loste hij ook op dezen zijn revolver en doodde hem. Ten slotte joeg Parisse zich zelf een kogel door het hoofd. Ons gansche maat-, gewicht en muntstelsel, derhalve de maat staf, waarmee wij in 't algemeen genomen alles meten, is tiendeelig ingedeeld; maar het etmaal ver- deelen wij in 24 uren en het uur in 60 minuten, enz., waarom wijkt men hier van het tiendeelig stelsel af, vraagt de heer J. Moder. Over deze kwestie heeft hij een geschrift in 't licht gegeven, dat op het eerste astronomische congres ter sprake zal worden gebracht. Volgens een mededeeling der Irank. Zeiiung stelt de heer Moder tevens voor het jaar te verdeelen in maanden. Maar daarbij blijft zijn tweede voorstel steken, want het getal dagen der maanden wijkt daarvan geheel en al af, het oneven getal dagen per maand is 37, het even getal 36. In de Frankf. Ztg. werd in dertijd medegedeeld, dat een En- gelsch syndicaat pogingen in het werk stelde, den scbat van 100.000 pond sterling te lichten, die met het Spaansche stoomschip Alfonse XII, ter hoogte van de Kanarische ei landen gezonken was. Deze pogin gen werden met goeden uitslag be kroond, want reeds zijn in den loop van den vorigen zomer 90,000 pd. st. voor den dag gebracht, en bij den aanvang der lente werd den bekenden Engelschen duiker Tester opgedragen de overblijvende 10,000 boven te brengen De drukking van het water op het wrak, dat op een rif zit is zoo groot, dat reeds herhaaldelijk duikers bewusteloos opgehaald werden. Tes ter bleef precies 36 minuten onder water en gaf daarop het teeken tot optrekken. Toen hij boven was, bleek hij bewusteloos en gaf wei nige oogenblikken later den geest. Men twijfelt er aan of andere dui kers het waagstuk zullen aandurven. Volgens de Engelsche bladen heeft het Zaterdag en Zondag in Cumberlandshire nog zoo gesneeuwd, dat de sneeuw op sommige plaat sen een paar voet hoog lag. En dat in 't laatst van April 1 Vrouwelijke schoonheid was dezer dagen het onderwerp van het gesprek in een der clubs te Londen. Een der aanwezigen zeide, dat er geen geval denkbaar is,waarineen schoone vrouw nietbet dubbele bereikt van eene minder schoone. Van het tooneel af, waar de schoone kunste nares reeds half gewonnen spel heeft, tot aan de bedelares, werd deze stelling, volgeDs hen, bewaarheid, Anderen spraken dit tegen en men besloot eene weddenschap aan te gaan. Men koos een bijzonder mooi jong meisje en een leelijke bejaarde vrouw, en zond haar op een na middag uit om te gaan bedelen en te negen ure weder terug te komen. De heeren wachtten en wachtten, maar geen der bedelaressen kwam terug. De reden hiervan was, dat beide wegens baar brutaliteit tegen over de voorbijgangers waren ge arresteerd. Een tweetal heeren wer den als getuigen opgeroepen, en toen zij de gebeele zaak verhaald hadden, deed de commissarisde «bedelaressen" de vraag, waarom zij zich tot de proefneming hadden geleend, waarop zij antwoordden, dat de uit geloofde 3 p. st. haar hadden verlokt. «Dit maakt de zaak nog slimmer,» luidde het antwoord van den com missaris; «gij zijt niet door nood of ellende, maar alleen door geldzucht gedreven. Ik veroordeel u beiden tot acht dagen gevangenisstraf, waardoor de heeren kunnen zien, dat schoonheid niet den minsten in vloed uitoefent op de uitspraak der politie.» TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij het Donderdag voortgezet de bat over de Grondwetsherziening in de Tweede Kamer werd na ernstige bestrijding met 55 tegen 19 stemmen verworpen het amendement-van Kerkwijk om de benoeming tot burgemeester bij de wet te regelen. Mede werd met 43 tegen 31 stem men het amendement Schaepman verworpen om de benoeming tot burgemeester door den koning te behouden maar verder wettelijke regelen te stellen. Hoofdstuk IV werd daarop aangenomen met 5$ tegen 14 stemmen. Het debat over Hoofdstuk V is aangevangeD. Maan dag voortzetting. RECHTSZAKEN, De brandersknecht uit Delft, die, om in de gevangenis te komen, eenige hee rendassen uit een winkel aan het Plein te 's-Hage had ontvreemd, werd gisteren door de rechtbank tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Op het incidenteel verzoek van den ver dediger, Mr. Wiercx, tot nietigverklaring der dagvaarding op grond eener schrijf fout ten opzichte van den datum van het bevel tot dagvaarding van bekl., besliste de rechtbank dat voor de geldigheid eener dagvaarding niet wordt vereischt de datum van uitvaardiging en dat bovendien bekl. door de schrijffout niet in zijne verdedi ging is bekort, zoodat het verzoek be hoorde te worden afgewezen. Als waarschuwing voor markten bezoekende kooplieden in prenten, photo- prafieën en dergelijken, moge gelden dat gisteren voor de rechtbank te 's-Hage was gedagvaard een hunner vakgenooten, die door twee inspecteurs van politie te Delft was bevonden in overtreding van art. 243 Wetboek van Strafrecht, dat gevangenis straf van drie maanden of geldboete van f 300 bedreigt tegen dengeen, die eenige voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeel ding of vliegend blaadje, waarvan hij den inhoud kent, verspreidt, openlijk tentoon stelt aanslaat of ter verspreiding in voorraad heeft. De koopman, een Hagenaar, verkocht aan zijn kraam op de markt te Delft pho- tografieën met zeer onzedelijke voorstellin gen en had nog een aantal daarvan ter verspreiding in voorraad. Tot zijne verdediging bracht bekl. in het midden dat 't hem niet bekend was dat hij een strafbaar feit pleegde, doch hij werd er op gewezen dat zelfs deze on wetendheid hem niet kon verschoonen.Zulke laffeschandelijk gemeene afbeeldingen mocht hij in geen geval verkoopen. De Subs.-olf. van Just, vorderde 2 maan den gevangenisstraf. De Hooge Raad heeft in zijne Don derdag gehouden zitting, overeenkomstig de conclusie van het O. M., bevestigd het arrest van November 1885, waarbij de staat der Nederlanden veroordeeld werd om uit te betalen aan den Schweizerischer Lloyd een som van f 11,500 wegens door zijne nalatigheid toegebrachte schade, van welk arrest de veroordeelde partij in revisie was gekomen. De Amsterdamsche kellner die te recht had gestaan wegens diefstal te Leiden van een gouden horloge met zilveren ket ting en charivari, werd tot 1 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Vijftien gulden boete was de straf voor het Delftsche jongmeusch, dat een 8jarig knaapje vrij h vig tegen den grond had geworpen, wijl dit kind hem hinderde bij 't vélocipède-rijden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft H. M., gewezen rijksveldwachter te Etten, schuldig verklaard aan mishandeling en hem te dier zake veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. LETTEREN EN KUNST. Labiche, de bekende tooneelschrijver, is gevaarlijk ziek. Met het oog op zijn leeftijd, hij is 72 jaar oud, vreest men voor zijn leven. De etsen van Rembrandt, in het bezit van den hertog van Buccleugh, hebben 19,750 pd. st. opgebracht. Voor één ets werd 1190 pd. st. betaald. LEGER EN VLOOT. De practische schietoefeningen van het le en 3e regiment veld-art. zullen in den loop van dit jaar op de legerplaats bij Oldebroek, en die van het korps rijdende artillerie op de Kemperberger heide bij Arnhem, worden gehouden, terwijl het 2e reg. veld-art. daarvan dit jaar is vrij gesteld. De regimenten zullen daartoe in haar geheel, behalve de treineompnguieën, onder bevel van den regiments-commandant, op genoemde legerplaats worden gekampeerd, en wel het le regiment, gedurende de laatste helft der maand Juli, het 8e regiment gedurende de eerste helft der maand Au gustus. ONDERWIJS. Aan de universiteit van Amsterdam pro moveerde Donderdag tot doctor in de art- senijbereidkunde met academisch proefschr. //Boyle en Boerbave besc ouwd als schei kundigen", de heer Adriaan Robertson, apo theker, geb te Rotterdam. LAND-, TUINBOUW EN VEETEELT. Door Ged, Staten van Noord Holland is goedgekeurd het besluit van den gemeente raad van Diemen tst instelling van jaarlijk- sche veemarkten op den 4en Woensdag van April en den 3en Woensdag in October. AANBESTEDINGEN. Aan het Departement van Waterstaat enz, is Woensdag aanbesteed het onderhoud en herstel der werken aan de Hoek van Hol land. Minste inschrijvers A. Volker Lz. en

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3