NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang Woensdag 4 Mei 1887. No. 1174. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten, en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Koof dag enten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Fublicité Etrangére G. I. T)A UBE Sp Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. EEN VERJONGINGSKUUR. Reeds sedert geruimen tijd badden wij het voornemen opgevat, ons blad in som mige opzichten te veranderen, zoowel om daarmede een weinig plaatsruimte te win nen als ook om de volgorde van enkele rubrieken te wijzigen volgens eene natuur lijke redeneering. Wij vroegen ons atwat is voor de lezers van een stedelijk orgaan als het onze het meest belangrijk? Het nieuws van de stad en hare omgeving. Daarom, het stads nieuws voorop. Volgens dezelfde redenee ring kwamen wij tot de gevolgtrekking dat daarop het „binnenland" en daarna eerst bet „buitenland" moest volgen. Een groot aantal correspondenten in de omstreken, zoowel als in de voornaamste gemeenten, ook op grooteren afstand van Haarlem, in Noord- en in Zuid-Holland, zal ons in staat stellen in den vervolge zoo snel mogelijk het voornaamste nieuws te verzamelen, terwijl ons eigen redactieper- soneel met nieuwe krachten is versterkt. De lezers van het feuilleton zullen de breedere kolommen in den beginne wel licht vreemd vindenmaar ongetwijfeld zullen zij reeds met het tweede nummer daaraan gewend zijn en aan dezen vorm eelfs de voorkeur geven. Wat het wapentje in het hoofd aangaat, misschien merkt men daarin eenige kleine afwijkingen op met het traditioneele ge meentewapen van Haarlem. Men vergete echter niet dat de officieele wapens zeer dikwijls officieele fouten aankleven, en op gezag van deskundigen zal men wel willen aannemen dat iets dergelijks van Haarlem's wapen valt te zeggen. Het ontwerp van het hierboven geplaat ste wapen geschiedde door den heer JA. Koopmans, den bekenden heraldicus te Nij megen, en werd ontleend aan de afbeelding van het officieel vastgestelde, te vinden in „Nederl. Gemeentewapens" doorW.J. Ba ron d'Ablaing van Giessenburg, en aan die van het stedelijk zegel, voorkomende in Handvesten van Haerlem aan een oorkonde van 1426, waar het schild zonder kroon, uitkomenden dorren boom en Da- miate klokjes wordt vastgehouden door twee engelen. Van het oude zegel is hier alleen overgenomen de meer heraldische afbeelding der figuren, terwijl in navolging van de officieele teekening, de Damiate- klokjes aan een tak zijn opgehangen en de leeuwen en profil zijn gesteld. Verder is de sierlijke parelkroon behouden met de spreuk, welke indertijd niet door den Hoogen Raad van Adel zijn overgenomen, daar deze het schild met deszelfs houders op een grasgrond geplaatst en ook een andere kroon gekozen heeft. Hier vindt men nu oud en nieuw vereenigd, in een meer behagelijken vorm weergegeven. Binnenkort zal „Haarlem's Dagblad" op ander papier worden gedrukt, dat niet zoo blauwachtig is als het tegenwoordige, maar eene geelachtige roomtint vertoont, vol gens deskundigen het beste papier voor de oogen. Wij kunnen onzen lezers nog mededeelen dat in de eerstvolgende dagen een ruime verspreiding aan ons blad zal worden ge geven. Nogmaals geplaatst met het oog op de ver spreiding op groote schaal.) Haarlem, 3 Mei. Maandagavond werd hier ter stede, eene vergadering gehouden van de «Vrijzinnige Kiesvereeniging», waar op 47 leden leden tegenwoordig waren. Mr. A. C. Waller werd met 36 stemmen opnieuw tot candidaat voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad gekozen. Verder werden als afgevaardigden naar «de Liberale Unie» aangewe zen de heeren j'nr. mr. Rethaan Macaré en mr. A. C. Waller, ter wijl tot hunne plaatsvervangers werden benoemd de heeren mrs. W. A. 't Hooft en Gallandat Huet. De heer 't Hooft had verzocht als afge vaardigde niet meer in aanmerking te komen. Maandagavond had in de sociëteit «de Vereeniging" de 3e uitvoering plaats van de zoo gunstig bekende liedertafel „Cres cendo" hier ter stede. Een talrijk publiek was opgekomen om deze uitvoering bij te wonen, die de laatste zou zijn in bet sei zoen eu eene aantrekkelijkheid te meer bezat door bet feit dat Er. Kathi Bettaque dezen avond afscheid kwam nemen van Haarlem, 't Was te verwachten dat zij een groot succes zon behalen. Reeds bij baar eerste optreden werd zij met toejuiching begroet, toen zij Elisabeth's Aria uit „Tannhauser" zou zingen, en bet was eene uitnemende keuze, nu de woorden van dat scboone lied zoo toepasselijk waren op de gelegenheid, waar zij zong: Dich, theure Halle, griiss icb wieder, Erob grüss icb dich, geliebter Raum In dir erwacben seine Bieder, Und wecken micb aus düstrem Traum. De heer Savrij, president der vereeni- ging, sprak de begaafde zangeres toe en overhandigde baar een „eenvoudige krans, als een blijk van algemeene waardeering" en riep baar toe „een hartelijk vaarwel, of, mocht bet zoo zijn, een tot weerziens!" Het publiek stemde met deze hulde van harte in en applaudisseerde na elk num mer. Zoo na bare solo in „Een stem aan 't strand" van Henri E. B. Brandts Buys, en bij de voordracht van hare liederen „Lithauisches Lied" van Chopin, „Eriih- ling" van Job. C. Visser (eerelid van Crescendo), en „Draal nn Diet", waarbij de scbalkscbe voordracht van den slotregel algemeene toejuiching en hilariteit ver wierf. Het was een zeer kiesche hulde aan het publiek, dat de zangeres behalve de reeds genoemde liederen in het Hollandsch nog een klein afscheidslied in onze taal zong; het publiek toonde deze beleefd heid op prijs te stellen. Als tweede solist trad de heer P. L. Hegener (barytonj uit Amsterdam op, en zong met zijn ook hier ter stede bekend talent „Lind duftig halt die Maien- nacht" van Max Bruch, er. „Der Gold- schmied" van Weidt. Ook deze zanger had groot succes en gaf nog een extra nummer ten beste. Het quartet der vereeniging zong met een ongeëvenaarde juistheid van toon „De kleinste", bekroond op het con cours te Amsterdam, 19 Eebr. jl., benevens het fraaio stukje, „Liefmeisje, wils du rozen?" dat door den dirigent, de heer Andricsseu „getoonzet" is. De buitengewone eigenschappen van het zangerskoor kwamen ook in de overige nummers „Zondag op het meer", van Heinze, en „Vertrouwen", van Abt, weer schitterend uit. De schoone klankde kracht, de goede nuaneeeriug en de zeker heid waarover dit fraaie mannenkoor be schikt, geven het, zonder eenigen twijfel, alle recht zich met gerustheid met de beste Nederlandsche zusterverenigingen te meten. De heer N. H. Andriessen weet met de talenten zijner zangers te woeke ren en heeft een groot aandeel in het alge meene succes der vereeniging door zijne oordeelkundige leiding. De compagnie van het 4e reg. inf. uit Haarlem, die bij den te Kat wijk gehouden schietwedstrijd den prijs behaalde, werd gecomman deerd door den len luitenant J. de Wildt; hierbij waren 15 leerlingen van de militaire school ingedeeld. De compagnies-commandant, kapi tein L. de Vlaming, wa6 mede op het terrein aanwezig. Op een tentoonstelling van jachthonden te Londen werd een setter van den heer G. J. Van der Vliet te Overveen met een 2n prijs bekroond. Tot lid van 't polderbestuur van den Houtrakpolder is herbenoemd de heer D. Bauduin te 's Hage. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer In de afgeloopen week vervoegde zich bij een ingezetene te Hoofd dorp een man, onder voorgeven, geld te willen leenen op zijne meu belen. Toen hem werd gezegd, dat zulks niet kon, bezigde hij eerst eenige bijbelsche uitdrukkingen, die spoedig afgewisseld werden door vloeken en verwenschingen. Men dacht eerst met een beschon- kene te doen te hebben, en was blijde dat de man vertrok. Later vernam men, dat de man krank zinnig was, en eerst kort geleden uit het gesticht was ontslagen. Tot postbode van Haarlem mermeer in plaats van den oudsten der boden P. Voorneveld, is be noemd W. Meijer. Tot secretaris der gemeente Aalsmeer is benoemd de burgemees ter, de heer J. G. Heijdanus. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten tot het aangaan eener leening, groot f 84,000, en tot eene buitengewone aflossing der 41/, pet. schuld ad f 15,000het restant dezer leening is ter voldoening vanwaar borg waterleiding f17,300, kanaal- werken f51,300. Men schrijft ons uit Purmerend, dd. 2 Mei: Op de gewone jaarlijksehe voor- jaars-veemarkt van heden, werden aangevoerd 1508 runderen tegen 2220 in 1886. Ook dit verschil wil men in verband gebracht hebben met het schrale voorjaarsweder. De handel was over het algemeen vrij levendig. Vooral voor puik jong vee, dat door Zuidhollandsche koop lieden gretig werd opgekocht, be dong men flinke prijzen. Ook werd er vee gekocht en bij stalhouders in den kost besteed in de hoop, dat toch eindelijk wel het weder een gunstige wending zou nemen om dan met voordeel weder te kunnen worden verkoeht. Niettegenstaande de soberheid van het groen der weiden, hebben toch enkele boeren uit onze omstre ken hun vee de warme stallen doen verlaten; de een, meer of min ge noodzaakt door de treffende over eenkomst in hooizolder en in beurs, beide raakten leeg de ander, in weerwil van een nog ruimen voorraad hooi, omdat, uu ja, omdat hij altijd gewoon was geweest vóór of op 1 Mei zijn vee «uit te jagen.» Men schrijft ons uit Hilversum: De algemeene begraafplaats al hier, in de nabijheid van de kom der gemeente gelegen, zal binnen betrekkelijk korten tijd geen graven meer beschikbaar hebben. De gemeenteraad besloot daarom tot den aankoop van een terrein na bij de Loosdrechtsche Boschdrift, ten einde dit voor een nieuwe begraaf- in te richten. LETTEREN EN KUNST. De „Pall Mail" zegt: Er bestaat geen vertaliugstracta: t tussoheu Engeland en Holland, het land van Europa waar het meest gelezen wordt. Het laatst geroofde werk is „How to be happy though mar ried". Toen de Londensche uitgever schert send zijn Hollandschen confrère opmerkte, dat hij hem tenminste een present-exem- laar had kunnen zenden, antwoordde deze dat het maar goed was voor de wereld „that brains should be cheap". Plaatselijke comités voor de a. s. Nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, 1888, te 's Hage, zijn nog tot stand gekomen te Kampen, Roermond, Tilburg eu Zwolle, onder voor zitting der burgemeesters, die ook de be noeming hebben aangenomen als lid van het hoofdbestuur te 's Hage. De burge meester van Delft verklaarde zich mede bereid. JACHT EN VISSCHERIJ. De eerste jaarlijksehe algemeene verga dering van de /Vereeniging ter bevorde ring van de Nederlandsche Visscherij" zal gehouden worden op Woensdag den 2 5sten Mei a. s. des voormiddags te elf uren, in een der lokalen van //Natura Artis Magistral te Amsterdam. Punten van behandeling zijn o. a. de volgende 5. Voorstel van de afdeeling //de beide Katwijken en Omstreken"De Vereeni ging trachte te bewerken dat van regee- riugswege maatregelen worden genomen om het vangen van voor de consumptie ongeschikte viscli geleidelijk tegen te gaan. Inleiderde heer A. Van Rhijn, oud-reeder, te Katwijk aan Zee. 6. Voorstel van de afdeeling //de beide Katwijken en Omstreken": De Vereeniging richte zich tot de Regeering met het ver zoek dat zij trachte te bewerken, dat de reeders ten behoeve van de statistiek op- FEUILLETO HST. HAHS HOPFEÏÏ. 57) ACHTSTE HOOFDSTUK. Dat kloük vreemd in hare ooren. De gedachte aan het leed, hier voor een half jaar doorgestaan, overweldigde haar, en ernstiger, dan zij zelf wilde, zag zij hare ouders aan. Fabiaan bemerkte deze verandering wel, maar zij maakte niet den minsten indruk op hem, want ongestoord sprak hij verderJa, ik weet wel dat je vroeger met een an der hebt gedweept. Dat was ook een braaf man..,, wel een Amerikaan.... maar toch, indien je hadt gewild, had je hem kunnen krijgen. Hij moest in zich zelf lachen bij de herinnering, die in hem ontwaakte, maar hij meende op deze manier eene oude schuld tegenover zijn kind te vergoelijken. Daarom voer hij glimlachend voort: Zie mij niet zoo verbaasd aan. Moeder en ik waren het reeds eens geworden om je Roger Walcott niet langer te ontzeggen. Je kwaamt echter van zelf tot ons om ons mee te deelen, dat je van hem afzaagt.... Dat was braaf en verstandig van je en nu ondervind je de goede gevol gen er van..-. Dat hopen wij ten minste van harte.... Ik moet echter zeggen, dat de Amerikaan een flink man was en zijne brug is en blijft een meesterstuk en een sieraad voor onze stad.... Ja, ja, mijn kind, wij waren toen een paar monsters.... nietwaar, moeder.... en toch hebben wij dat alles gedaan, gedreven door onze liefde voor u. Is het niet zoo, moeder? FabiaaD moest zijne dochter nog eens, voor zij in 't hu welijk trad, een bewijs geven van zijne zorg en liefde voor haar. Waarmede hij dat deed was hem tamelijk onver schillig. Walcott was hem nu juist in den zin gekomen, maar hij had inderdaad zoo weinig aan den man gedacht, dat het hem verwonderde diens Daam nog zonder haperen te kunnen uitspreken. Zijne teergevoelige vrouw ergerde zich over deze onaan gename herinneringen en verdrietig antwoordde zijLaat die oude geschiedenis toch met rust! Wat hebben we daar mede te maken. Geluk en zegen mijn kind.... u en uw huis. Onwillekeurig was zij opgestaan en had hare hand op het hoofd van haar kind gelegd. Zij bemerkte de uitwer king der onverstandige woorden van haren echtgenoot op het gemoed van haar kind. Zij begreep echter zeer goed, dat elk woord verder daarover de uitwerking er van niet zou vernietigen. Zij wierp haren echtgenoot een blik toe, als wilde zij zeggen: Men kan u niet hegrijpen! Hij echter was verheugd, dat de huiselijke scènes nu vooreerst achter den rug waren, stond daarom welgemoed op en zeide: Komaao, laat ons nu naar onze gasten gaan. Het feest begint. We willen vroolijk zijn! Ze namen hunne dochter tusschen zich in, gingen naar heneden en begroetten de gasten, die langzamerhand waren aangekomen. Het was Clementine te moede alsof zij droomde. Het was haar alsof de wanden op haar neer zouden vallen. Na wei nige minuten verliet zij het gezelschap en ging naar haar kamertje. Hier viel zij op een stoel neder en ondersteunde haar hoofd met de handen. Wat was dat?.... Wat had haar vader gezegd? Indien zij gewild had? Na maandenlang wostelen en duldeD, na alles wat er over en weer was gesproken, na allerlei voor stellen en eeden.... indien zij maar had gewild. Ja, wat in haar leven had zij vuriger verlangd dan juist dat. En nu was alles voorbij, voorbij voor altijd, haar geluk was ver dwenen, hare zaligheid verspeeld, haar hart meineedig.... en dat alles, omdat zij niet anders had gewild... zij! Cle mentine had gemeend, alles te doen wat in haar vermogen was om haar doel te bereiken. En nu zeide men haar lachend, haar eigen vader zeide het: Slechts vijf minuten langer volgehouden en wij hadden toegegevenons weder streven was slechts eene proef, onze weigering slechts schijn, wij zouden gaarne je wil gevolgd zijn. Had je maar een oogenblik langer volgehouden. Nog slechts vijf minuten en je halt het ideaal van je leven bereikt. Nog slechtB vijf minuten Clementine had elke gedachte aan Roger Walcott zorg.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1