BINNENLAND. heeft in het leesseizoen 1886/87 aan 650 personen 702 boekdeelen uit gereikt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Purmerend ingebro ken in het huis bewoond door Gerrit Smit, horlogemaker en broodverkoo- per aldaar. Na het uitsnijden eener ruit werden een aantal horloges ont vreemd. De dief een Duitscher, werd spoedig gevat en achter slot en grendel gezet. Daar hij bekend heeft medeplichtigen te hebben, zoekt de politie ijverig naar de overige. Wij v gr meldden dit reeds in een gedeelte van onze vorige oplage. Aan de aardebaan van de locaal- spoorlijn Medemblik Hoorn wordt druk gewerkt. De bouw der stations is echter voorloopig gestaakt, ten gevolge van een verschil tusschen de belanghebbende personen over de meer of mindere deugdelijkheid van het daarvoor reeds verrichte werk. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, staan de zaken om trent de overname van materieel en concessie der liquideerende West- Friesche stoomtrammaats. Hoorn Eukbuizen zeer gunstig. Binnen kor ten tijd is in dezen een definitieve beslissing te wachten. De heeren J. de Kuyper en jhr. J. H. van Reigersberg Versluys, concessionarissen voor den aanleg van stoomtramwegen tusschen Alk maarOosthuizen en Purmerend Hoorn, hebben zich tot de bij den aanleg van die lijnen belanghebben de gemeenten gewend met het ver zoek, een rente waarborg van 3 pet. over het voor den aanleg die lijnen gevorderd kapitaal te verleenen. Heden herdenkt de heer A.P. Brou wer alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar als kleermaker bij de firma A. van der Steur Zoon in dienst trad. Van zijne patroons en onder scheidene vakgenooten ontviDg hij vele blijken van belangstelling, ter erkenning van zijne verdiensten en bekwaamheden. Zondag 15 Mei e. k. zal in «de Vereeniging» alhier, eene uitvoering plaats hebben ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst, waaraan zal worden deelgenomen door «Crescendo», «J. J. Cremer» en «De muzikale Vriendenkring.» LETTEREN EN KUNST. De minister van Binnenlandsclie Zaken lieeft aan de burgemeesters verzocht, van plaats hebbende opgravingen of ontdek king van oudheden aan den directeur van 's Rijks museum van oudheden te Leiden kennis te geven. Mej. Jeanue de Groot heeft het ge zelschap van deu heer van Lier te Am sterdam verlaten. Do „Gaulois" deelt mede, dat Gounod een cantate gecomponeerd heeft opgedra gen aan den Paus en uit te voeren op den dag dat de Paus zijn 50-jarig jubi leum als priester zal vieren. Gounod zal alsdan te Rome zelf de uit voering leiden. ONDERWIJS. Uit Batavia wordt gemeld dat de li^er mr. L. W. C. van den Berg, adviseur voor de Oostersche talen en liet Moham- medaanscli recht, spoedig Indië zal ver laten om den leerstoel te Delft, openge- komen door het overlijden van professor Juinboll, in te nemen. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de Rijks uuiversiteit te Leiden, de heer G F. Hellema, geb. te Helder, met acad proefs. get.: /Chirurgische nier*; tot doctor in de rechtswetenschap de heerN F. Wilkens, geb. te Veeadam, met acad, proefa.:' /Stilzwijgende lastgeving Drie hoogleeraren der Utrechtsche Hoogeschool zullen binnen een jaar een ju bileum vieren, nl. de hh.Koster, Buys Bal lot en Donders, die resp. 26 Sept16 Nov. en 18 Jan e. kde eerste zijn 25 jarig, de beide laatsten hun 40 jarig professoraat zul len herdenken. Reeds hebben zicb verschil lende commissiëu gevormd, om aan genoemde hoogleeraren huldeblijken aan te bieden. Bij kon. besl. van 3 Mei, no. 10, is de luit.-gen. K. L. Pfeiffer, comm. van het leger van Ned.-Indië, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, met behoud van aanspraak op pensioen, uit 's lands dienst ont slagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen; een en ander met bepaling dat bet aldus verleende eervol ontslag ingaat op den dag in de maand Juli aanst., waarop genoemde opperofficier zijne betrekking zal nederlegen. - Bij kon. besl. van 3 Mei is de gener.-maj. bij het leger in Ned.- Indië, A. Haga benoemd tot luit.-gen. en tot comm. van het leger en chef van het Depart, van Oorlog in Ned.- Indie; een en ander ingaande in de maand Juli aanst., op den dag waar op de luit.-gen. K. L. Pfeiffer het bevel over het genoemde leger zal nederleggen. De gewone audiënties van de ministers van Koloniën en Marine zullen op Vrijdag 6 Mei 1887 niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Zooals wij mededeelden ont ving H. M. de Koningin bij het bezoek aan de Galjoot, tijdens de feesten, van mej. Dorland, van het eiland Marken, een fraaien antieken zilveren lepel. Hiervoor ontving de Markerinne een in sierlijke lijst gevat portret van de Prinses ten geschenke. In de Bijdragen tot de kennis van het Staats- en Gem. bestuur be handelt de oud-minister mr. J. Kap- peijne van de Coppello de troonsop volging. De schrijver komt tot dit besluit 1. De bepalingen der bestaande Grondwet omtrent de toonsopvolging zijn onberispelijk. 2. Wat men er voor in de plaats wil stellen zijn nieuwe lezingen, die niet alleen niet noodzakelijk, maar bovendien 'alles behalve aan bevelenswaardig zijn. 3. Te raken aan bepalingen, door welker intrekking de erfelijke mo narchie zou kunnen worden in ge vaar gebracht, is inconstitutioneel. Ook de heer Farncombe Sanders heeft over dit onderwerp weder een brochure uitgegeven, waarin hij vooral tegenover den heer Van Goldstein de ongerijmdheid betoogt van de bewering, dat vreemde prin sen en prinsessen bij het aangaan van een huwelijk de toestemming der Nederlandsche Staten-Generaal zouden behoeven, willen de rechten die zij-zelven of hun nakomelingen ooit op den Nederlandschen troon konden bezitten, niet voor altijd verloren gaan. Bij Kon. besluit van 25 April jl. is met ingang van 15 Mei be noemd tot burgemeester van Kwadijk Middelie en Warder H. Suijder, secretaris dier gemeenten. Het bestuur der «Liberale Unie» heeft besloten de algemeene vergadering der Unie dit jaar niet in Mei, doch eerst later te houden, omdat in die bijeenkomst overleg moet worden gepleegd ter voorbe reiding van de verkiezingen. In de Woensdagmiddag te 'sHage gehouden vergadering van gedelegeerden van Katholieke Kies verenigingen uit Noord- en Zuid- Holland is het Provinciaal Bond van Kiesvereenigingen uit genoemde pro vinciën geconstitueerd en een voor loopig bestuur benoemd, bestaande uit de heeren mr. C. J. A. Hey- derijck, T. C. B. Ten Hegen en tl. Mulder te 'e Gravenhage, A. Op de Laak te Noordwijk eu P. J. Raaymakers te Nieuwer-Amstel. In den Haagschen gemeente raad is Dinsdag de volgende motie aangenomen «De Raad besluit, aan den Raad van Bestuur der Akademie van Beeldende Kunsten te keuneu te geven, dat het Gemeeutebestuur voor 't vervolg aan het verleenen van het subsidie de voorwaarden verbindt dat een door den gemeenteraad uit zijn midden te benoemen lid zal zit ting nemen in den Raad van Be stuur en dat jaarlijks de begrooting der Akademie aan den Gemeente raad zal worden overgelegd.» De burgemeester der residentie, mr. J. G. Patijn, is door de Ver eeniging «Israël en Oranje» te'sHage tot eerelid benoemd. De heer Patijn heeft op de meest vleiende wijze voor de Vereeniging, dat eerelid maatschap aangenomen. Vrijdag had volgens de Maas bode te Leiden de jaarlijksche ver gadering van gedelegeerden der R. IC. Centrale Kiesvereeniging voor Leiden en omstreken plaats. Na het afdoen der gewone werkzaamheden gaf het bestuur verslag van zijn handelingen in zake den Provinci alen en den Centralen Bond. Al gemeen werd het gevoelen van het bestuur gedeeld, dat men vooreerst zou medewerken tot het oprichten van den Provincialen Bond voor Noord- en Zuid-Holland, om daarop na te gaan, of het op grond der reglementen mogelijk zou zijn, zich bij den Centralen Bond aan te sluiten, indien deze tot stand kwam. Dientengevolge werd dan ook met algemeene stemmen besloten geen aigevaardigden naar de aangekon digde vergadering van den Centralen Bond te zenden. Tot lid van den Raad van Wassenaar is gekozen M. Graaf Van Limburg Stirum. De heer dr. M. W. C. Gori te Amsterdam is benoemd tot eere ridder van de Johannieten-Orde van Engeland. Het café van Penning «De Leeuw van Waterloo» op het Wa- terlooplein te Amsterdam is als ruïne weder geopend. De vensters zijn echter nog met planken dicht gespijkerd: zoodat er voortdurend gas moet branden; de spiegel ver toont nog slechts enkele glasscher ven, het behangsel hangt in flarden aan de muren en op het biljart is een trophee gebouwd van keisteenen en alle andere projectielen in het café na de bestorming gevonden, welke trophee gedekt wordt door allerlei wapens, als talhouten, pooten van stoelen en door tal van andere daar vernielde voorwerpen. Van het vernielde café zullen photographische afbeeldingen in den handel worden gebracht onder het motto: «De praktijk onzer Grondwet» De gasfabriek, aan de Lin- naeusstraat te Amsterdam, zal nog vóór 1 Juni in werking treden. (Amst. Ct.) Een 16-jarige knaap, die met eene som van 14,000 franken de ouderlijke woning te Antwerpen heimelijk had verlaten, werd te Am sterdam door zijne moeder, die hem was nagereisd, teruggevonden. De knaap, die op het punt stond naar Amerika te vertrekken, werd nog in het bezit gevonden van ongeveer 1000 franken en een met zes scho ten geladen revolver. Aan de markt te Purmerend werden in het vorig jaar 166,265 stuks vee verkocht, daaronder 101,439 schapen, en 3.549,289 kg. kaas. De kaashandel lijdt zeer door de concurrentie, vooral ten gevolge der verbeteringen in de middelen van vervoer naar de tropische gewesten. Men schrijft ons uit West- Grafdijk Er worden pogingen aangewend, om wijziging te brengen in de uit watering van het waterschap «Ka- merhop en Starnmeer» nabij West- Graf dijk. Dit waterschap bestaat uit twee polders, «Kamerhop» en «Starn meer» die ter weerszijden van het Noord-Hollandsch kanaal gelegen zijn, en die beide afzonderlijk hun water uitmalen op Schermerboezem. Nu wil men den watermolen van «Kamerhop» opheffen en het over tollige water van dezen polder door eene buis onder het kanaal door (pl. m. 24 voet diep) in de Starn meer brengen om het vervolgens weer op het kanaal uit te slaan. Men hoopt hierdoor jaarlijks eenige honderden guldens te besparen. Men schrijft ons uit Naarden: De zon hield zich achter het wol kengordijn verscholennu en dan kletterde de regen tegen de glazen en geen enkel troepje van onze mu- ziekale naburen, die Naarden's veste anders nogal eens bezoeken, deed zich hooren. Aan de publieke ge bouwen en uit vele particuliere wo ningen waaide de vlag halfstok als teekeu van rouw over het verlies, dat de gemeente leed door den dood van haren burgemeester, den heer G. C. Fabius, oud-kapitein der ar tillerie van het O.-I. leger, wiens lijk Woensdagmiddag ten2 uuronder een toevloed van belangstellenden werd ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den wethouder Maas, die den overledene in welgekozen bewoordingen herdacht als burge meester, vader, vriend en echtgenoot. Diep bewogen bedankte de oudste zoon met een kort, maar hartelijk woord. In de gemeente circuleert een adres om den gemeente-secretaris G. P. Munnikhuizen voor eene be noeming tot burgemeester der ge meente Naarden in aanmerking te brengen. Door de politie te Leiden is aangehouden en naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht, zekere W. F. v. D., die verdacht wordt zich aan diefstal onder Zoeterwoude te hebben schuldig gemaakt. Het schilderij van den heer J. M. Lion, dat in de vorige week werd gesignaleerd als door een sluwen oplichter ontvreemd, is ge vonden. De sluwe oplichter is ge bleken te zijn een trouw en ijverig Haagsch lijstenmaker, hij wien de doofstomme bediende, zich vergissen de, was binnengeloopen. Hij meen de daar het schilderij voor zijn mees ter te moeten afhalen. De lijsten maker, ziende de onbeholpenheid van den bediende, zond zijn eigen knechtje naar het adres, dat hij op het briefje in 't bezit van den doof stomme bad gelezen, en zoo kwam het schilderij in des lijstenmakers bezit. Een boodschap van dezen aan den heer Lion heiderde den volgen den dag de geheimzinnige ver dwijning van het «maan-effect» op. (Dgbl.) Een beroemd man in overtre ding 1Anton Kabelaar is Woens dagmiddag met het rijtuig van zijn meester, dr. Stein, tegen een op het plein, over het Ministerie van Justitie, stilstaand tramrijtuig aan gereden, zoodat het spat- of slikbord van dat tramrijtuig belangrijk werd ontzet. Vad.) Maandag middag werd in het sousterrein van het Badhuis te Sche- veningen de zoon van de wed. De J., in de Weststraat aldaar woon achtig, op beestachtige wijze mis handeld. Naar men wilhadden eenige werklieden eene veete tegen een opperman. In het donkere sous- terrein kwam De J., en daar men hem voor den bedoelden persoon aanzag, werd hij bij de keel ge grepen en tegen den gr'ond getrapt. Daarop volgde eene mishandeling op de meest barbaarsche wijze. De oogelukkige is per brancard naar huis gebracht, waar hij nog steeds bewusteloos te bed ligt en onder geneeskundige behandeling is. Het gebouw van het koffie huis en zomertheater Seinpost te Scheveningen, zal van binnen ge heel en van buiten grootendeels met brandvrije verf (asbest) be streken worden. Men schrijft ons uit Nieuwen- dam Nog maar altijd staan de werk zaamheden op de groote scheeps timmerwerf alhier stil, tot groot verdriet en schade van menig knap werkman, terwijl de kans op eene spoedige hervatting hoe langer hoe minder wordt. De lage vrachten die voor zeil schepen voor en uit Iodië te be dingen zijn, doen van elke onder neming om nieuwe schepen te houwen, afzien. Dinsdag is te Rotterdam eene vergadering gehouden van veefok kers en veehandelaars om te be spreken wat te doen was, opdat de invoer van ons vee in Engeland geen belemmering ondervinden moge. Algemeen was men van meening, dat daarvoor een verbod noodig was tot doorvoer door ons land van Duitsche schapen, daar het niet be staan van zulk verbod Engeland bevreesd maakt voor besmetting door ons vee. Men zal beproeven de regeering tot stappen in de gewenschte rich ting te bewegen door toezending van een adres waarin het maken van een doorvoerverbod aangedron gen wordt. Dinsdag viel te Breda de stal houder C. Oonincx uit Ginneken van de in volle vaart zijndu tram, waar schijnlijk tengevolge van eene be roerte. Hij was oogenblikkelijk een lijk. De hoofdelijke omslag van Venloo is voor dit jaar vastgesteld op f 10,394.93. Enkele aanslagen zijn daarbij niet geteld, omdat de hoofd som niet meer dan f10,400 mag gén van gelukwenschen, dat eteD, drinken en dansen en nog zooveel meer, waarvan men gaarne ontslagen zou zijn, werkt afmattend op lichaam en geest. De jonge mevrouw von Althaten zat in het rijtuig, legde haar hoofd tegen de borst van haar echtgenoot en keek half droomend voor zich uit, terwijl de stilte van den nacht haar aangenaam aandeed. Zij had hare linkerhand op zijne hand gelegd en hield die stevig vast. Adelbert was nu haar steun, aan hem wilde zij zich over geven voor haar geheele leveD. Von Althaten beantwoordde dezen handdruk en vroeg haar nu en dan hoe 't met haar was. Goed, Adelbert, zeer goed!» antwoordde zij dan zacht en daarna zwegen beiden. Ook hij gevoelde zich afgemat. Die kleinsteedsche lieden waren hem erg tegen de borst geweest en zijn laatste onder houd met zijn schoonvader stemde hem ook niet erg prettig. In deze stemming viel het hem meer op, dat zijne bruid hijzonder stil en afgetrokken was en de zoo mild vloeiende tranen zochten in zijn gemoed eene opheldering maar von den die niet. Meer dan eens had Clementine hem bekend, dat haar hart zich meer en meer van de haren losmaakte, dat het haar niet veel moeite zou kosten haar ouderlijk huis te verlaten, ja, dat zij er zelfs naar verlangde. En nu de dag daar was werd hij zoo begroet? Vreemd, inderdaad. Vreugde weent wel, maar niet zoo erbarmelijk. Adelbert had nog nooit iemand zoo zien schreien. Een oogenblik had hij gevreesd, dat zij niet in staat zou zijn op te staan en daardoor de plechtige handeling zou storen. Hij had gevreesd, dat zij aanleiding geven zou tot eene pijnlijke scène. Gelukkig was alles goed gegaan. Nadat de langwijlige organist zijne overtollige muziek had uitge speeld, was zij van zelf opgestaan. 'tWas echter duidelijk, dat zij daartoe al hare krachten had moeten inspannen. Daarna was alles verder zonder stoornis afgeloopen. Nu, dat was goed. Zij was nu zijne echtgenoot; vol geluk voerde hij zijne jonge vrouw huiswaarts. Kom, hoe kon hij zich met dergelijke gedachten martelen! Alles was immers maar verbeelding. Niets dan de na werking dezer ellendig vervelende dagen. Morgen zou alles anders wezen! Adelbert wilde met zijne jonge vrouw als op een feeën- slot eenige weken in stilte en ongestoord op zijn landgoed doorbrengen. Hij bedwong zijne ontevredenheid en begon met Clemen tine te praten. Spoedig waren zij in een gesprek gewikkeld, waarmede derden niets te maken hebben. Later werden zij weer stil, de vermoeidheid deed zich opnieuw bij beiden gevoelen. Spoedig daarna waren ze tehuis. Voor het huis stond een oppasser, die zonder de minste beweging de poort opende, waarna de overige bedienden zich stil terugtrokken, want Adelbert had verzocht van elke ovatie verschoond te blijven. Gangen en kamers waren schitterend verlicht. Alles was plechtig stil. Adelbert en zijne jonge vrouw gingen gearmd het huis door. Spoedig daarna kwam dezelfde bediende weer en deed de lampen uithierna werd het stil in 't geheele huis. Het bekende huis maakte een zonderlingen indruk op Clementine. Toen Adelbert den arm om haren hals sloeg, was het haar alsof ze stikken zouspoedig maakte ze zich uit zijne armen los. Adelbert, men heeft hier de vensters te vroeg geslo ten. Ik gevoelde me zoo frisch in de koele nachtlucht. Wil je niet even een venster openzetten? Gaarne voldeed hij aan haar verlangen. Hij zag haar glimlachend aan. Eene lamp liet haar mat schijnsel op zijne hleeke vrouw vallen, die hij zoo gaarne zoo zag. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2