BUITENLAND, GEMENGD NIEUWS. 324e Staatsloterij. Burgerlijke Stand. bedragen, en met het oog opeven- tueele oninvorderbare posten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Grondwetsherziening. De heeren Van der Kaay, Huber, en Verniers van der Loeff hebben nog als amendement voorgesteld op Hoofdstuk V, om 9 te lezen «Het tweede lid van art. 150 der Grondwet vervalt.» Dat tweede lid bepaalde dat de wet de wijze regelt, waarop ge schillen over bevoegdheid tusschen de administratieve en rechterlijke macht worden beslist. Door den beer Van der Borch van Verwolde is voorgesteld om 3, art. tweede lid, van het IX hoofdstuk der Grondwet te doen luiden «De Staten zijn bevoegd, met goedkeuring des konings, in de be staande inrichtingen en reglementen der waterschappen, veenschappen en veenpolders veranderingen te maken en nieuwe reglementen voor zoo danige instellingen vast te stellen. Zij kunnen, volgens regelen door de wet te stellen, bestaande water schappen, veenschappen en veenpol ders opheffen en nieuwe oprichten. Tot verandering van de inrichtingen of reglementen kunnen de besturen van die instellingen voorstellen aan de Staten der provincie doen. RECHTSZAKEN. Voor liet Hof te Amsterdam werd Dins dag in hooger beroep behandeld de zaak van den Engelschen zeeman James Bond, beschuldigd van den Italiaan Bellamo, dus danig met een oliekan op het hoofd te hebben geslagen, dat deze kort daarna overleed. De rechtbank had beklaagde vrij gesproken en het Hof heeft dit vonnis bevestigd. De rechtbank te Utrecht heeft uit spraak gedaan, in de zaak tegen Gr. J. B., van beroep horlogemaker, oud 46 jaren, geboren te Haarlem, zonder vaste woon plaats, thans te Utrecht in verzekerde be waring, beklaagd van in den avond van 2 Maart in een voor het publiek toegan kelijk lokaal te Utrecht HH: MM. den Koning en de Koningin opzettelijk te heb ben beleedigd. De rechtbank verklaarde het ten laste gelegde wettig en overtui gen bewezen en veroordeelde bekl. tot" drie maanden gevangenisstraf, met bepaling, dat de tijd, in voorloopige verzekering doorgebracht, in mindering van straftijd zal worden gerekend. De ontslagen wisselwachter bij den Cen- traalspoorweg, beklaagd van in den avond van 21 Febr. jl. te Amersfoort door schuld gevaar te hebben doen ontstaan voor den Centraal- en Oosterspoorweg, doordien hij een wissel niet voldoende had behandeld, werd door de rechtbank veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De Rechtbank te Rotterdam veroort deelde A. De Rwed. Gr. v. d. W., laats- wonende te Oversckie, wegens opzettelijke brandstichting ten huize van haren stief zoon, bij wien zij inwoonde, tot een jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in zijne Dinsdag gehouden vergadering de leden der kerkeraden Van de Ned. Herv. gemeenten te Sorooskerke en Vrouwepolder uit hunne kerkelijke ambten ontzet en hen van het lidmaatschap dier kerk vervallen verklaard. Engeland. De laatste zitting van het Lagerhuis is zeer onstui mig geweest. Er werd heftig gede batteerd naar aanleiding der jongste artikelen in de Timeswaarin Dillon (een der plaatsvervangers vau Par- nell) beschuldigd wordt van te heb ben deelgenomen aan moordaansla gen en aan andere fraaiigheden. Daar de Times het er op aanlegt om een proces van de zijde der Parnellisten uit te lokken, heeft het blad een zijner vrienden onder de afgevaardigden, Lewis, beiast om het Lagerhuis uit te noodigen in zijne zitting den uitgever en den redac teur van de Times te doen verschijnen om zich te verantwoorden voor de beschuldigingen tegen DilloD, die heeft verklaard deze rechtvaardiging en het voorstel aan te nemen. Hij heeft den wensch geuit om voor het Huis de beschuldigingen van de Times welke hij eeü «koopmaa in lasteringen en leugens» noemt te ontzenuwen. Smith heeft in naam der regeering voorgesteld, het debat te verdagen, om de Kamer de gelegenheid te geven, de zaak te overwegen. De Parnellisten, gestemd door Gladstone, hebben de verdaging heftig bestreden. Na een heftig debat, dat drie uren duurde, is de verdaging aan genomen met 213 tegen 174 stem men. Frankrijk In de door de be- grootingscommissie gehouden zitting gaf de minister van Financiën, de heer Dauphin, een overzicht van de verschillende bezuinigingen door hem in de uitgaven der departementen van algemeen bestuur gebracht, te zamen tot een bedrag van 13,500,000 frs. De bezuiniging van 9 millioen op het budget van oorlog, spruit voort uit inkrimpingen bij den ad ministratieven dienst van het leger. Het was Dinsdag avond zeer onrustig voor het Eden-theater te Parijs, bij gelegenheid van de eerste opvoering van Wagners opera «Lo hengrin». Een honderd vijftigtal per sonen floten en riepen«Leve Frank rijk en het leger! Weg met Wag - ner!» Vijf belhamels werden in hech tenis genomen. Tegen 10 uur liet de politie het plein voor den schouw burg ontruimen. De regen deed de manifestanten tegen middernacht uiteengaan. In de zaal juichten de toehoorders de vertolkers toe. Geen der personen die in den omtrek van het Eden-theater ge vangen zijn genomen, is in arrest gebleven. De meeste bladen spreken af keurend over de manifestatie. Zij zeggen dat de kunst niet verward mag worden met de vaderlandsliefde. Italië. Na eene korte discussie in de Kamer van Afgevaardigden, is de definitieve begrooting voor den dienst 1886-87 ingediend, doch daar de Kamer niet voltallig was, kon zij niet in stemming worden ge bracht. Men is toen begonnen met de algemeeue beraadslaging over de hoofdstukken Justitie en Eeredienst over 1887-88. Een afgevaardigde heeft de indiening verzocht van het wetsontwerp betreffende de echt scheiding. Een telegram uit Massowah aan de Tribuna meldt, dat men ge looft dat de zomer rustig zal voor bijgaan. Men gelooft dat Raaaloela den boodschapper, die naar den Negus was afgezonden, heeft aangehouden. Deze persoon was belast om de invrijheidstelling van Savoiroux te verzoeken. Een proclamatie betrekking heb bende op de blokkade houdt in dat zij, die de afgekondigde maatrege len niet eerbiedigen of in strijd daar mede handelen, met den dood of dwangarbeid zullen worden gestraft. Spanje. De Gaceta uficial publi ceert den stand der vlottende schuld. Gedurende April is deze vermeer derd met 9.250.000 piasters, en bereikt thans het bedrag van 149,250.000 piasters. Oostenrijk. Ernstige onlusten hebben tijdens de Paaschfeesten plaats gehad te Mostar, tusschen katholieken en protestanten. Een veertigtal personen zijn gekwetst geworden; een katholiek is aan zijn wonden overleden. Rusland. Katkoff heeft eene groote soirée gegeven ter eere van den maharadja Dhulip Singh. De Daily News verneemt uit St. Petersburg, dat het gerechtshof feitelijk alle beschuldigden wegens deelneming aan den aanslag op den Czaar ter dood veroordeeld heelt, doch acht van hen aan de genade van den Czaar had aanbevolen. Tegen het einde van deze maand zal het proces worden behandeld van drie en twintig personen, aan geklaagd wegens medeplichtigheid aan den moord van den chet der politie, Soudeikin, in 1883. Zeven en dertig anderen worden door de Rus sische regeering laugs administra tieven weg gestraft. Turkije. Ofschoon de Porte de ernst der troebelen op Creta loochent, verzekert men dat na 30 April ver scheidene ambassadeurs, voorname lijk die van Engeland en van Italië, telegrammen van Creta hebben ont vangen, waarin de vrees voor een bloedbad werd to kennen gegeven en dringend om het zenden van oorlogsschepen werd gevraagd. De oorzaak der onlusten is schijnbaar nietig; maar de Porte vreest vooral de kuiperijen van zekere mogend heden, die er voordeel van zouden kunnen trekken, ten Dadeele van Turkije. Transvaal. President Kruger opende Dinsdag den Volksraad. Hij verklaarde dat de welvaart der be volking aan den Regeering aanlei ding gaf, eene vermindering van het tarief van inkomende rechten voor te stellen. Een handelstractaat met Italië zal den Volksraad ter bekrachtiging worden voorgelegd. China. De Times verneemt uit Peking, dat de vreemde zendelingen voortaan niet door China mogen reizen, zonder in het bezit te zijn van een door de regeering van hun eigen land afgegeven paspoort, waar uit hunne ware nationaliteit kan blijken. Wij lezen in het U. D.\ «Mijnheer de Redacteur! Aan het door u (in uwe rubriek «Correspondentien") geuitte verzoek om het veelgebruikte «Hamilton's Hair-Restorer" te onderzoeken, heb ik gevolg gegeven. De gebruiksaanwijzing bevat de mededeeling, dat, terwijl anderehaar- middelen het bijtende zilvernitraat bevatten, zulks niet met dit middel het geval is. Het onderzoek leerde, dat dit vol komen juist is, maar dat dit haar- middel in plaats van het bijtende zilvernistraat de hoogst vergiftige loodsuiker in aanzienlijkehoeveelheid bevat Tegen het gebruik van dit middel kan niet sterk genoeg gewaarschuwd worden, daar lood tot die vergiften behoord, welke niet door de stof wisseling uit het lichaam verwijderd worden en dat dus onfeilbaar vroe ger of later aanleiding geeft (door ophooping) tot de vreeselijke gevol gen van loodvergiftiging. U dankende voor de afgestane plaatsruimte, noem ik mij hoogach tend, UEd. Dw. Dr. A. J. Phange, Phil, nat, cand. Men bericht aan het Nbl. v d. B.. dat onder het boeigoed van zekere dame te Anjum bij Dockum, volgens de notitiën, voorkomen: 400 Bijbelsen Kerkboeken, diverse Staten- Bijbels en bovendien 30 Rouw-Bij- bels en Testamenten. Ook een huwelijksreisje! Mijnheer neemt voor zich en zijn vrouwtje een plaatskaart 2de klasse, brengt baar heel galant in den gereedstaanden trein en vergenoegt zich zeiven met een plaats in de 3de klasse bij een zijner vrienden. Het is te Heijen (gem. Bergen) gebeurd. Men schrijft uit Alen con aan de Temps «Op 1 Januari stierf hier zekere Foucaultlandbouwer, 28 jaar oud, een man die altijd gezond was geweest. Ziju ziekte en zijn dood wekten achterdocht,zoodat een onder zoek werd ingesteld, waarbij werd uitgemaakt dat Foucault door zijne vrouw was vergiftigd. Het huishouden was niet erg op vriendschappelijken voetwaartoe de aanwezigheid van een knecht, een jongen van 15 jaar, veel bij bracht omdat de vrouw zeer met dezen bevriend was. Toen de echt genoot den knecht de deur wees, ging zijne vrouw naar een apothe ker in de buurt en kocht daar een hoeveelheid arsenicum «om ratten te dooden», zooals ze ze:de. Op 26 December deed ze de helft in de soep van haar man, die bijna onmiddellijk daarna zeer ziek werd en binnen weinige dagen stierf. De vrouw had haar beschermeling toen weder in huis gehaald. Toen zij gearresteerd werd be kende zij de misdaad zonder blikken of blozen. Zij vertelde er bij dat zij reeds vroeger een poging had gedaan om haar man te vergiftigen, door arsenicum in de koffie, maar dat dit te veel zichtbaar was. De rechtbank veroordeelde de giftmengster tot levenslange tucht huisstraf. Eenige dagen geleden kwam mevrouw de G.schoonzuster van de gravin de Rothschild, aan het station OrleaDS en ging van daar naar Lyon. Aldaar aangekomen, bemerkte zij dat een klein valiesje van haar verdwenen was. Dit valiesje bevatte verscheiden juweelen en an dere kostbaarheden, ter gezamelijke waarde van 80,000 frs. Bij de poli tie aangifte gedaan, ontdekte deze spoedig, dat zekere A., die reeds meermalen wegens diefstal veroor deeld was, de dief moest zijn. Hij verklaarde bijzijninhechtenisneming, de kostbaarheden te hebben gege ven aan een herbergierster, die ze zou verkoopen. Deze vrouw, lid der «Zwarte bende», werd gearresteerd. Door haar bekentenis heeft de poli tie nog vele der kostbaarheden te ruggevonden. Vijf en vijftig personen, die tot de dievenbende behoorden, zijn reeds gearresteeerd Een EngelscA Mei-gebruik. Een gebruik, 't welk dagteekent uit den tijd van Koning Hendrik VIII, is nog ten huidigen dagen in Engeland in zwang, en wel te Ox ford aan de Hoogeschool. Bij zons opgang op 1 Mei vereenigen zich namelijk dan meest alle studenten op een toren, Wolaey's toren ge naamd, en zingen daar «Zonsop gang», een hymne indertijd door een monnik vervaardigd. Een overgroot aantal stedelingen verlaat alsdan vroegtijdig het bed, om naar deze plechtigheid te komen luisteren. Tal van zangers en luisteraars begroeten de eerste stralen der Meizon, en klokslag vijf gewoonlijk heffen zij den «Hymnus Eucharisticus aan.» De joviale gemeenteraad van Kirkcudbright denkt het jubileum van Koningin Victoria op een eigenaardige wijze te vieren. Op voorstel van het lid Craig zal de Raad namelijk op den feestdag uit een 10 gallons inhoudende punch bowl een of meer glazen op het welzijn der landsmoeder drinken. De damherten in het park Richmond, welbekend bij allen die Londen hebben bezocht, zijn plotse ling dol geworden. Men weet niet hoe die epidemie is ontstaan. Bij het graven in een oud landgoed te Forst in Duitschland, vonden de arbeiders de geraamten van een man en een paard, daarbij lagen een degen en een krijgshelm van 50 cM. hoogte. Dit is een belangrijke historische vondst, daar hierdoor bewezen is dat in vroegere tijden personen in wa penrusting met hun paard werden begraven. Uit munten, ook bij de geraamten gevonden, weet,men dat deze gewoonte dagteekend uit de 10e of 11e eeuw. De IV. Allg. Zlg. vertelt de volgende anecdote, waarvan wij in het midden zullen laten of zij his torisch is. Onlangs was een der kinderen van prins Wilhelm jarig en kwam vorst Bismarck met een draaiorgel voor den kleinen prins aandragen. Eenige dagen later klaagde deze den rijkskanselier zijn nood, dat hij niet orgelspelen kon, want dat zijn armen van het draaien zoo moe werden. Vorst Bismarck laat zich niet lang bidden en ont wikkelt in het bespelen van het draai-instrument een zoo groote vir tuositeit, dat alle prinsjes in het paleis komen toeloopen en in ver rukking luisteren naar het spel van den vorstelijken orgelman. De vroo- lijke muziek brengt alras de kinder voetjes in beweging, en als prins Wilhelm dit ziet, kan hij niet na laten den rijkskamelier lachend toe te voegen: «Het is merkwaardig, reeds deze kleinen dansen naar uw pijpen!» Te Rome is een bende ban dieten ontdekt, die haar zaken in 't groot dreef. De hoofdman was een veteraan van de galeien, reusachtig van lichaamsbouw en een bekend inbreker: niet minder dan 200 in braken per jaar had hij op zijn ge- weteD. Wat die bandieten durfden uitha len blijkt voldoende uit het volgende feit. Te Civitb Vecchia werd uit het huis der firma Belletini en Parini een ijzeren brandkast van 1500 pond op de schouders eene mijl ver ge bracht; die kast bevatte 300,000 lire. Toen men haar onmogelijk kon open krijgen, besloot men haar op de spoorwegrails te leggen en door een locomotief te laten stukrijden, maar dit plan werd verijdeld en de diefstal ontdekt. Een dertigtal leden der bende met hun hoofdman zijn gearresteerd. Sara Howe, directrice van de zoogenaamde bank voor vrouwen te Boston, is met 50.000 dollars op den loop. Reeds in 1880 was zij failliet gegaan en 850 vrouwen hadden toen al hetgeen zij hadden ingelegd (240.000 dollars) verloren. In 1884 had zij de bank weer ge opend. Bij een prairiebrand in Kan sas zijn duizenden beesten omge komen circa 200 huizen en schuren en groote hoeveelheden graan, maïs en hooi verbrand, Uit Moskou bericht men den Parijachen correspondent van den «Daily Telegraph» de romantische gevolgen van een rechtsgeding. De beschuldigde, eenNihilistisch student in de medecijnen, was op heeter- daad betrapt, terwijl hij bezig was ontplofbare stoffen in eene particu liere woning te verbergen. De doch ter van den bewoner verscheen als getuige en het was ingevolge haar getuigenis, dat het vonnis luidde: twintig jaren arbeiden in de mijnen van Siberië. Onmiddellijk na deze uitspraak verpandde het meisje de familie-juweelen, kocht de zes ko zakken om, die den veroordeelde be waakten en hielp dezen ontsnappen. Ze vergezelde hem naar Zwitserland, waar zij voornemens was in een klooster te gaan; eveawel bedacht ze zich onderweg. De beide vluchte lingen zijn onlangs met elkander getrouwd. Bondig antwoord. Een schoolmeester bestrafte een leerling wegens traagheid, en wees hem op een zijner makkers, die scheel zag, als een voorbeeld ter navolging. «Dat, geloof ik wel», antwoordde de leerling, «mijn makker leest altijd twee bladzijden te gelijk». 4e klasse 4e lijst. Donderdag 5 Mei 1887. No. 16775 f5000. No. 14052 en 19148 ieder f100. Prijzen van f65. 335 5089 8168 10349 13183 17988 512 5269 8176 10768 13491 18240 979 5759 8272 10810 13561 18990 1417 5902 8404 11035 14567 19036 1744 5967 8469 11187 14576 19373 1909 5980 8517 11238 14598 19619 3045 6568 8569 11421 14781 19542 3274 6633 8823 11425 14937 19946 3276 6670 8943 11521 15980 19956 3321 7173 9743 11708 17128 20662 3404 7188 9791 11820 17137 20688 3539 7510 9854 12028 17142 20835 3835 7728 10011 12067 17347 4061 7786 10124 12107 17612 4113 7837 10134 12215 17673 4566 7871 10149 12461 17755 4598 8108 10336 12500 17813 In de vorige lijst staat No. 14324 moet zijn No. 14224. No. 18830 moet zijn 18850. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip //Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Mei Gibraltar. Het stoomschip ^Prinses Marie'-', van Am sterdam naar Batavia, vertrok 3 Mei des avonds ten 8 uur van Southampton. Het stoomschip //Rotterdam", kapt. Vis, van New-York naar Rotterdam, passterdd 4 Mei des avonds 6.15 uur Wight. Het stoomschip //Noord Braband", van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Mei van Padang. Het stoomschip //Zeeland", van Rotterdam naar Java, passeerde 3 Mei Ponta de Guia. Het stoomschip //Koningin Emma", van Batavia, arriveerde 4 Mei te Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander is 4 Mei van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip //Batavia", van Rotterdam naar Java, passeerde 4 Mei Perim. BEVALLEN: 4 Mei. M v. d. Berg geb. Roest z. GETROUWD: 4 Mei. J. Bruinier en C. P. de Vogel, OVERLEDEN: 4 Mei. C. Jacobs 2 j. d. Raamsteeg. U. M. Camphuijnder 85 j. wed. P. de Nobel Burgwal. - B. de Winter 13 m. z. Hage- straat. - W. C. Wildschut 13 m. d. Am sterdamstraat, MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 5 Mei. 03 prjjzaa der Aardappe'en warsn ala vol«te Friesche Dokkumer Jammen f 2.80 a 3.10, dito Franeker f 2.65 a 2.80; dito Engelsch» f 2, - a 2 23; dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f 2.65 a 4.10; dito Flakkeesche f3.a 3.30, dito Blauw» f 2.60 a 3 30; Frans. Blauwe f 2.60 a 2 70, dito Rooie f0.a 0.— Pruisische Ham burgers f2.70 a 3.Duin Zand f5.a 6.Friesche Champions f0.a 0.— Saksische Jammen f0,a 0.—, Pruisische Roode 1,50 a 1,70, MaaBtrichtsche Roodc f0.a 0.Friesche Hamburger f0.a 0.Groninger Turken f 0.a 0.Haar lemmer Zand Muisjes f0.— a 0. Aangeroerd 0 rersche ladingen. Suiker. Biet vast. Geraffineerd onveranderd. Specerijen. Verkocht werden bij inschrij ving 146 kn. Noot en 50 kn. Foelie. Petroleum. Loco f 7.45 E Sept./Dec. f 7.50 E Consumtie f8.75. Nobel dito loco f7 E. Tarwe op levering lager. Nov. f 228. Rogge als voren, per 2100 kg. a c. z. k„ Teganrog f120. Galatz f127.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3