NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang. Zaterdag 7 Mei 1887. No. 1177. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAILS HOPFEH. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publiciié Etrangère G. L. TiATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. BERICHT. ■Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 6 Mei. De Katholieke Kiesvereeniging heeft Donderdagavond tot candidaat gesteld voor lid van den gemeente raad, de heer mr. D. Graaf van Limburg Stirum. Aan het gemeentebestuur is ver gunning gevraagd tot oprichting van eene smederij door H. H. J. Heijnsbergen, in het perceel aan het Zuider-Buitenspaarne, get. no. 10, en van eene slachterij door J. Drie- duiten, in het perceel aan den Noor derschoolsteeg no. 9. Aan het Rijkstelegraafbureau al- bier, werden in 1886 ontvangen 37100 berichtenwaaronder 306 dienstberichten, en verzonden 29318 berichten, waaronder 34 dienstbe richten. Totaal 66418 berichten. Aan den heer L. J. Sabelis is op zijn verzoek, wegens gezondheidsre denen, eervol ontslag verleend uit ziine betrekking van commandant van bet korps brandblusschers en zulks onder dankbetuiging voor de vele langdurige en goede dien sten aan de gemeente en hare in gezetenen bewezen. De Société Beige de Géologie, de Paléontologie et d'Hydrologie, te Brussel, heeft tot honorair lid be noemd dr. T. C. Winkler, conser vator van Teylers stichting alhier. In de zitting van Donderdag werd door de rechtbank alhier een nader onderzoek bevolen in de zaak van den heer van der Beyl te Haarlem mermeer, die in de vorige week in hooger beroep terechtstond wegens het jagen met een geweer en een bastaard-hazen wind hond. Het be doelde onderzoek zal plaats hebben op Vrijdag 20 Mei. Donderdag, 5 Mei, was het 100 jaar geleden dat Teyler's Hofje op den Kouden Hom werd opgericht. Dit belangrijke feit werd alleen in zeer besloten kring herdacht, en de vie ring van het eeuwfeest bleef in den rustigen toon, die aan eene deftige inrichting, een verblijf van vrede en kalmte als het eerbiedwaardigs hofje van Teyler, past. De directeuren kwamen gezamen lijk naar de stichting en waren te genwoordig bij de onthulling van een prachtigen zwartmarmereasteen, die aangebracht is in een der fraai gestucadoorde medaillons in de korte gang, die uit het voorportaal naar de regentenkamer voert. Met gulden letteren is in het mar mer het volgende opsehrift gebei teld: 1787 5 MEI 1887 TER HERINNERTN3 AAN HET HONDERDJARIG BESTAAN van TEYLER'S HOFJE aangeboden aan heeren directeuren J. VAN DER VLUGT A. HERDINGH W. VAN OORDE L. P. ZOCHER P. LOOSJES, door H. Boeree en de bewoonsters. Bovendien werd in de prachtige regentenkamer, waarin het groote regentenstuk vau Hendriks (1787) prijkt, eene fraai gecalligrapheerde opdracht nedergelegd, gebonden in rood Ieder met vergulden titel, waarin de namen der tegenwoordige vier- en-twintig bewoonsters van het hofje, en van den opzichter. In den leeftijd van acht en zestig jaren werd heden door den dood aan zijnen nuttigen werkkring ont rukt de heer A. de Waal Male- fijt, sedert jaren hier gevestigd als heel- en verloskundige. Voor eenige maanden noopte zijn gezondheids toestand hem om zijne drukke prak tijk eenigen tijd neder te leggen. Door den gemeenteraad werd hij herhaaldelijk gekozen tot gemeen telijken heel-en verloskundige, welke betrekking hij lange jaren met eere en vol ijver bekleedde. Bij de acte-examens op 4 en 5 Mei te Amsterdam gehouden, werden 14 candidaten geëxamineerd, waarvan 9 werden toegelaten, te weten de dames: C. Slingervoet Ramondt, S. J. Schönberg, E. J. van Spall, A. G. van der Steur, E. Vas Nnnes, L. C. Wijnsouw, allen van Amsterdam, C. E. Sobels en J. C. Vermeer, bei den van Haarlem, en A. G. Wielema ran Edam. Men schrijft ons uit den Grooten IJpolder Meermalen worden in droogge maakte polders oudheden gevonden. Donderdag jl. had een arbeider al hier het geluk een antiek aarden potje te vinden, waarin drie zilve ren, afgesleten muntstukken. Dienzelfden dag verkocht hij het geheel voor f23, zoodat hij een goeden dag had. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Vanwege het ministerie van Ma rine zijn de plannen tot het houden van schietoefeningen met torpedo's aan het einde van Zijkanaal F aan merkelijk uitgebreid. De tijd, uitslui tend voor de oefeningen bestemd, zal langer duren dan daarvoor was bepaald, terwijl er bij de steigers etc. hoogstwaarschijnlijk een Rijks magazijn van schietkatoen zal wor den opgericht. De voorbereidende werkzaamhe den zijn bijna afgeloopen, zoodat de oefeningen dit jaar nog zullen wor den gehouden. Men schrijft ons uit Zaandam dd. 6 Mei: In hare laatste vergadering heeft de hier bestaande Vereeniging ter beoefening der uiterlijke welspre kendheid «Vondel» besloten, den 17den November van dit jaar, den 300sten gedenkdag der geboorte van Neêrlands grooten dichternaar wien ze zich noemt, te vieren door het geven eener voorstelling voor hare kunstlievende leden. Ook elders zal men in letterkun dige kringen dezen dag wel niet onopgemerkt laten voorbijgaan. In den loop van den winter werd door het bestuur van de vereeniging «tot Plaatselijk Nut» het plan op gevat tot oprichting van een «werk huis» in deze gemeente, en tot ver wezenlijking daarvan aan de bur gers giften en vaste bijdragen ge vraagd. Dit plan vond algemeen bijval, zooals uit de bijdragen, waar toe de burgers zich verbonden, ten duidelijkste bleek, en eenigen tijd later werd in eene vergadering van belangstellenden aan bet bestuur der genoemde vereeniging opgedragen, een reglement te ontwerpen en de noodige stappen te doen tot het sa menstellen van een raad van bestuur voor de nieuwe inrichting. «Plaat selijk Nut» nam die taak gaarne op zich, en riep vóór eenige dagen ben, die zich verbonden hadden tot het geven van bijdragen, samen in «Café Suisse». Van de ongeveer 900 opgeroepenen kwamen er een 60 tal op. In deze vergadering, geleid door den voorzitter van «PI. Nut», den heer J. C. Keg Cz., werd het ont- werp-reglement, dat uit 12 artikelen bestaat, goedgekeurd en vastgesteld, en werden, uit aanbevolen dubbel tallen, tot leden van bet bestuur be noemd de HH.: J. C. Keg Cz., H. J. Versteeg, P. Endt Gz., A. H. Oost- meijer, H. Blans, F. van Pelt, J. Schuddeboom, N. D. de Wilde, KI. de Vries, J. Kroon, J. Coenraads, C. de Boer Jz., W. Veniet, F. H. de Veije, P. Schipper Gz.,M. Dekker, H. Hallie, P. C. Dekker, S. Schagen, W. van de Stadt Ez., G. van de Stadt, C. Langebaerd, J. H. Eilmann, G. Sol, A. M. Endt, A. Pelt, J. Hartog, C. Kamphuijs, A. Latenstein, J. B. Thies, A. Cleijndert, E. Liwijn, E. van de Stadt Jr., C. Bon, I. Akker man, W. J. Pekelharing, A. de Lange Jr., C. P. Korff en B. Aten. Daar de heeren C. Kamphuijs, M. Dekker en B. Aten, voor de op hen uitgebrachte benoeming bedankten, werden in hunne plaats benoemd de HH.: A. W. Sabel, T. G. Juk- kenekke en R. Aten. Woensdagavond kwamen de be noemden voor de eerste maal samen, om zich te eonstitueeren en hun taak te aanvaarden. Zondag a. s. maakt de zeil- vereeniging «Het IJ», te Amster dam, een wimpeltochtnaar Zaandam. De jaarlijkscke wedstrijd der Zaan- landsche Zeilvereeniging zal tegen 30 Juli worden uitgeschreven. Het aangewezen terrein isdeBinnenzaan. Door het Departement Zaandam der Maatsch. tot N. v. 't A. zijn tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering dezes jaars benoemd de hh. Ds. J. Molenaar en P. Mul, en tot plaatsvervangers de hh. P. F. Dekker, P. Kluijver Jr. en C. Lan gebaerd. Men schrijft ons uit Purmerend: Donderdagmorgen is het onweder ingeslagen in het zoogenaamde koe huis van den heer VanTwiskinde Wormer. Een der muren barstte, terwijl vier koeien doodelijk wer den getroffen. Na dit ongeval liet de heer Van Twisk terstond zijn overige vee naar de weide brengen. - Omtrent den diefstal uit Purme rend wordt nog nader gemeld: De diefstal werd gepleegd bij den horlogemaker G. Smit in «hetPad- jedijk». Door het wegnemen van een luik en het verbrijzelen van een ruit hebben de dieven zich gelegenheid verschaft om een elftal horloges (10 zilveren en 1 gouden) zich toe te eigenen. Een van de daders (een Duitecher; is ongeveer een uur na den diefstal, door den inspecteur van politie gea'resteerd, in het bezit van 5 horloges, en heeft bekend één medeplichtige te hebben gehad mede een Duitscher, die zich uit de voeten heeft gemaakt. Twee horloges zijn later op de straat gevonden. De dieven zijn in het bezit van een passagebiijet voor een der stoom- booten van de Nederl.-Amerikaan- scbe Stoomvaartmaatschappij. Men schrijft ons uit Purmerend: Tot secretaris der gemeente Bar- singerhorn is benoemd de heer Berg man, commies ter secretarie alhier. LETTEREN EN KUNST. De regelings-commissie vau het 20ste Taal- en Letterkundig Congres, van 27 tot 29 Sept. te Amsterdam te honden, heeft op ruime schaal uitnoodigingen tot deelneming gericht aan de beoefenaren van letteren, geschiedkunde, tooneel, zang en muziek. Een subcommissie is gevormd ter voorbereiding van de opvoering van FEUILLETO IK". 59) ACHTSTE HOOFDSTUK. Hij wilde haar opnieuw omhelzen, maar zij weerde hem lachend af en verzocht hem geduld te hebben totdat zij hare sieraden had afgelegd. Zij nam de haarspelden uit hare lokken, die daarop als gouden golven over zijne hand vielen. Lieveling! Stil! Wat is er nu weder? Hoort gij dau niets? Adelbert hoorde slechts zijne vrouw spreken en wilde ook verder niets hooren. Maar Clementine drong den ongeduldige nog eens terug en zeide toen op beslisten toon: Maar luister dan toch!.... Wat een afschuwelijk geluid? Laat mij het venster sluiten! Neen! zeide Clementine en stampte met den voet. Dat geluid maakt mij bevreesd midden in den nacht. Wat is dat Het klinkt als eene zaag, die men scherpt. Inderdaad, daar heeft het veel overeenkomst mede! Misschien zal de een of andere dwaze knecht, die morgen vroeg aan 't werk wil, zijne zaag scherpen, zonder dat de lummel bedenkt, dat hier menschen gaan slapen, die gevoeliger zenuwen heblen dan zoo'n ezel. Foei, foei! zeide Clementine, wie dat afschuwelijk eentonig gekras door merg en been ging. Zij drukte met beide handen de ooren toe. Met eene heftige beweging schoof Adelbert zijne vrouw ter zijde, trok het venster dicht en schoei de gordijnen naar elkander toe. Het scheen echter, dat haar gehoor al te pijnlijk was aangedaan: ofschoon eenigszins gedempt, toch hoorde zij het nog. Clementine werd toornig. Zij stopte het haar in de ooren en zeide: Hoe leelijk.... Wie durft zoo iets doen in ons eigen huis? Adelbert werd nog toorniger dan zijne vrouw. Wacht maar, dien al te vlijtigen knaap zullen we dadelijk tot andere gedachten brengen! zeide hij, nam een licht, stak de band uit naar zijn hoed en.... zette nog alles weer neer, om eerst zijne vrouw tot bedaren te brengen. Zorg dat je geen kou vat, lievelingGa naar bedIk zal zorgen dat het stil wordt en kom dadelijk weer bij je. Ach, ga maar liever niet heen! zeide Clementine. Ik maak me zoo angstig, als ik alleen ben. Ik geloof nu ook, dat dat afschuwelijke instrument zwijgt. Volstrekt niet. Het is slechts in een anderen toonaard overgegaan. Nu is ie kerel aau 't zagen. Ik zal hem! Laat hem begaan! Blijf hier.... Op ons feest zal hij misschien een weinig te veel gedronken hebben. Doe hem geen kwaad! Ik zal hem mores leeren! zeide Adelbert en beet zich op de lippen. Binnen vijf minuten ben ik weer hier. Maak je niet bezorgd, mijn schat.' Daarop stormde hij de slaapkamer uit en nam in den gang eene hondenzweep van den wand. Clementine bleef alleen. Dat kwam haar vreemd voor. Zij luisterde. De zaag ging vlijtig door.... En nu? had haar oor zich zoozeer aan dien toon gewend of was hij werkelijk verstomd? Zij luisterde scherp. Neen, zij hoorde werkelijk niets. Zij opende het venster opnieuw en luisterde nog eens.... Alles was stil. Adelbert! Geen antwoord. Zij ademde de koele nachtlucht in. Daarop hoog zij zich voorover alsof zij wilde zien, wat ze niet kon hooren. Plotseling scheen de vermoeidheid van den geheelen dag, die zij straks als 't ware met geweld had verdreven, als met rente terug te komen. Zij wist niet meer of zij goed hoorde en zag. De duis ternis beneden haar veneter scheen rond te draaien. Allerlei gestalten doken daar voor haar op. Plotseling scheen alles als in eene draaikolk te verzinken. Clementine stond snel op. Zij bemerkte, dat zij bijna in

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1