BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE KAMER DER STATEN-6ENERAAL. In de Donderdag gehouden zit ting van de Tweede Kamer werd na uitvoerig debat, en met verwer ping van alle amendementen, het regeeriDgsvoorstel omfrent de ad ministratieve rechtspraak aange nomen en beslist dat de wet zal bepalen of de beslissing in admi nistratieve twistgedingen zal worden opgedragen aan den gewonen rech ter of aan een college van admi nistratieve rechtspraak. Heden voort zetting. De commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet tot ont eigening van eigendommen voor den aanleg van eene waterleiding uit de Vecht nabij Nigtevecht naar Amsterdam, meent dat de door de Regeering medegedeelde bescheiden omtrent sommige der aangevoerde bedenkingen, met name die betref fende de gevreesde benadeeling van de hechtheid der waterkeeringen van den betrokken polder, slechts weinig licht verspreiden, doch is niettemin van oordeel, dat gemeld wetsontwerp voor openbare beraad slaging vatbaar is. RECHTSZAKEN. Door liet Gerechtshof te 's-Gravenhage werd Donderdag behandeld de door den Hoogen Raad naar dat Hof verwezen zaak van Faille, vrouw Heinsius en P. J. J. Schol ten, door het Amsterdamsche Hof respec tievelijk veroordeeld tot 9 maanden, 1 jaar, en 6 maanden gevangenisstraf, we gens deelneming aan het //palingoproer." De zaak werd op nieuw behandeld. Vijf getuigen, waaronder de rechercheurs Panhorst en Verbeek, legden allen dezelfde verklaringen als in eersten aanleg af en bleven daarbij. Een nieuwe getuige a décharge, J. W. Brugman, meubelmaker te Amsterdam, die wel in de instructie, doch niet ter te rechtzitting van het hof te Amsterdam was gehoord, legde op verzoek van den verdediger, namens de beschuldigden ge daan, verklaringen af, en getuigde dat hij, tijdens hij op den bewusten 25sten Juli, van 4 ure tot omstreeks 5 ure aan de Lindengracht, waar hij woont, heeft ver toefd, noch den 2e, noch den 3e beklaagde steen en heeft zien oprapen in een mand bergen en naar de Lindengracht brengen. De drie beschuldigden (Faille was bewogen) bleven allen bij hunne ontkentenisFaille had slechts tot wettige zelfverdediging ge handeld en zijne medebeschuldigden meen den dat de getuigen zich in hunne per sonen vergist hadden. De advocaat-generaal mr. Tèlders be treurde het dat de feiten van Juli, die een schandvlek waren in Amsterdam's geschie denis, door 's Hoogen Rand's verwijzing weder werden aangeroerd, doch wees te vens op het verblijdend verschijnsel dat tijdens de jongste koningsfeesten een volks stem zich openbaarde, die bewees dat de Juli-ongeregeldheden geen ernst waren. Spreker achtte het wettig overtuigend bewijs van de schuld van bekl. ook thans bewezen, doch de pertinente getuigenver klaringen van den gehoorden getuige a décharge, deden geen afbreuk aan die ge tuigenissen. ZEA. betoogde dat straffeloosheid be doeld bij artt. 100 en 213 C. P. alleen is gewaarborgd wanneer oproer of weder span nigheid gepleegd is door een georga niseerde bende, en omtrent het oproer te Amsterdam staat vast dat geen bepaalde leiding aanwezig was. Het requisitoir is voor Faille 1 jaar, vrouw Heinsius 1 jaar, voor scholten 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. Simons betoogde hoofdzakelijk dat door het openbaar mi nisterie het woord //attroupement" van art. 213, waarop het juist aankomt was ge- ëscamotcerd. Dit woord wordt in een Fransche dic- tionnaire uitgelegd als „assemblement tumulteux" meer niets, zonder dat er sprake is van eenige organisatie, nergens stelt de wet positief, dat er hoofden moe ten zijn. Omtrent de wetenschap der beschuldig den, dat de steenen moesten dienen om er de politie mede te werpen, meende pl. dat de Hooge Raad alleen om den vorm waarde daaraan gehecht had; bij pl. be stond zelfs geen twijfel, dat zij die weten schap hadden. Spreker hoopte op vrijspraak en drong er op aan dat een eventueel arrest in dien zin dan ook ten goede mocht komen aan de beschuldigden, die niet in de gelegen heid waren hun zaak aan het oordeel van den hoogeren rechter te onderwerpen. Dezelfde rechtbank veroordeelde den koopman, die op de Markt te Delft plio- thographieën van onzedelijken aard ver kocht, tot 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak is bepaald over acht dagen. Woensdag is voor de rechtbank te Utrecht behandeld de aanklacht van Berend Haitsma Enuma, tegen het „Utrechtsch Dagblad." Voor het „U. D." pleitte mr. L. Van Lier, als verdediger van Eauma trad op mr. De Haas. Zooals gemeld is, heeft de rechtbank te Amsterdam Euuma's klacht tegen //Het N. v. d. D." en //De Stand." afgewezen. Het bericht in het WU. D.," waarop E. zijne klacht grondt, was ontleend aan //Het N. v. d. Dag." Te 4 uur waren de pleidooien afgeloopen. Enuma eischt f 2500 schadeloosstelling. Over 4 weken uitspraak. LAND- EN TUINBOUW. De algemeene tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden te Hoorn van 7 tot en met 12 September dezes jaars. De raad der gemeente Hoorn heeft een bijdrage van f 1000 voor de tentoonstelling toe gestaan. Het terrein voor de tentoonstel ling is gelegen in de nabijheid van het spoorwegstation De Landbouwvereeniging //Eiland IJselmonde" heeft een tentoonstelling van paarden, rijstieren, melk- en jong vee, schapen, varkens, pluimgedierte en werk tuigen gehouden. Talrijke inzendingen waren ingekomen. KOLONIËN. Aan een van Atjeh ontvangen brief ontleenen we de mededeeling, dat prof. Pekelharing de besmet ting van dat gewest door de berri- berri al heel zwaar inziet, en weinig heil verwacht van de maatregelen tot tegengang dier ziekte. De bodem, de kazernes enz. schijnen zoo be smet te zijn, dat, zoolang er troepen derwaarts worden gezonden, deze al heel veel kans zullen hebben te worden aangetast. Een treurig dilemma inderdaad, waarvoor de Regeering wordt ge plaatst. Doch er is meer; als Atjeh in de tegenwoordige omstandigheden als de bakermat der ziekte moet worden beschouwd, dan bestaat er ook ge vaar voor de garnizoenen, die door heen en weer trekken van militai ren steeds met dat gewest in aan raking blijven. Te Padang en te Batavia moet o. a. uitgemaakt zijn, dat van de nieuw aangeworven en nimmer iets van de berri-berri gehoord hebbende recruten, na verloop van 8 maanden pl. m. 15 pCt. is aangetast en óf geen dienst kan verrichten ófwel moet worden afgekeurd. Alweer schijnt Atjeh verster king van de daar aanwezige strijd krachten te eischen, want dezer da gen is in deze afieeling geïnformeerd naar de hoeveelheid afgeëxerceerde manschappen, die voor den velddienst beschikbaar zijn. Deze aanvrage zal wel gevolgd worden door het zenden van een honderd man naar Sumatra's Noord kust dat als een onverzadelijke vam- pjr steeds nieuwe offers vraagt. Het doet ons genoegen, aan onze Bataviasche militaire lezers te kunnen mededeelen, dat de terug zending van de Madureesche bari- eans voorloopig niet tot gevolg zal hebben, dat een ander korps naar Atjeh zal worden gezonden, zoodat het gerucht, dat het 9e bataljon derwaarts zou gaan, ongegrond blijkt. {Bat. Hand.) Uit Atjeh wordt geschreven, dat de Atjehers van de spoorbaan nabij Longbattaheen vijttientallasch- platen en schroefbouten hebben op gebroken en medegenomen; geluk kig werd zulks 's morgens door den koelie, die de lijn inspecteert vóór dat de eerste trein vertrekt, opge merkt en gerapporteerd, waardoor ongelukken voorkomen werden; te vens waren van de telephoondraad eenige honderde meters gestolen. Het bewijs is hierdoor geleverd, dat de lui, die de spoorbaan getracht heb ben op te breken, in het bezit zijn van schroefsleutels, want anders is het onmogelijk die dingen los te krijgen. Volgens De Mataram is de rijksbestierder van Solo, Raden Adi- pati Sosro Negoro overleden. Hij bereikte den ouderdom van ruim 80 jaar. Het ramtorenschip Koning der Nederlanden, dat te Singapore ge dokt wordt, trekt daar zeer de atten tie. Menigeen brengt een bezoek aan de Tandjong Paggerdokken om van de zeldzame gelegenheid te pro - fiteeren om de geheele huid van een modern pantserschip te bezichtigen, en tevens den ram, de tweeling- schroeven en de zware bewapening. Volgens de Singapore Free Press is de «Koning» het machtigst oorlogs schip beoosten het kanaal van Suez. [Javal ode.) Naar de Java Bode uit goede bron verneemt zijn tusschen den heer Scheltema, oud-redacteur van de Locomotief en de firma Ernst Co. te Batavia, onderhandelingen aangeknoopt tot de wederuitgifte van het Algemem Dagblad voor Ne- derlandsch-Indië. Toestemming van de erven van wijlen Cd. Busken Huet zou daar voor nog verwacht worden. Onlangs werden in het Bat. H. blad genoemd: als aanstaande gouverneur-generaal van Ned.-Indiê de generaal Verspyck, als vice-presi dent van den Raad van N.-I. mr. N. P. van den Berg en als lid O. H. van der Wijck. P. B. (rooshooft), de hoofdredacteur van de Locomotief, die zijne artikelen met zijne initia len pleegt te onderteekenen, spreekt, wat gen. Verspyck betreft, dit be richt tegen. «Kort voor ons vertrek uit Neder land, in Januari jl.» schrijft hij, «spraken wij nog den generaal Verspyck. Ook toen hadden reeds in patria geruchten geloopen over zijn aanstaand optreden als landvoogd. Wij vroegen hem, of er eenige grond voor was. «Niet alleen», antwoor- de hij ongeveer,«dat er geen sprake van is, maar ik zou voor die be trekking niet deugen. Ik zou niet als Gouverneur-Generaal de kolonie kunnen betreden, zonder een aantal andere heeren te doen vertrekken. En dat zou maar weer ongenoegen geven.» België. De heer De Bruijn heeft het rapport ingediend, betreffende de credieten voor wapening en for tificatiën. Engeland. Het Lagerhuis ver wierp, met 297 tegen 218 stemmen, het voorstel van den heer Lewis, betreffende de privileges van het Huis in zake de beschuldigingen van de Times tegen den heer Dil lon, en zette daarop de beraadsla ging voort over het ondervoorstel der regeering, strekkende om te ver klaren dat door het opstel van dat blad geen inbreuk op de rechten van het Huis is gemaakt. De heer Gladstone heeft het Woensdag door hem aangekondig de amendement in zake de privile ge-kwestie ingediend. In het Hoogerhuis heeft Sir Rich ard Cross, minister voor Indië, verklaard dat de berichten over on lusten in Afghanistan niet te ver trouwen zijn, tenzij ze op authen- tieken grondslag berusten. Over on geregeldheden in den Khyber-pas heeft de regeering geene mededee- lingen ontvangen; zij wacht daar over het antwoord af van lord Duf- ferin op het Woensdag door haar verzonden telegram. Het wetsonwerp betreffende het verkeer op spoorwegen en rivie ren is bij derde lezing aangeno men. Duitsehland. Volgens het Berl. Tageblatt heeft er weder een voor val op de Russische grens plaats gehad en wel den 28en April tus schen 7 en 8 uur 's avonds. Twee Russische grenswachters overschre den gewapend de grens, bij het dorp Libbory, waar zij zich aan den drank overgaven; vervolgens mis handelden zij den kroeghouder, ze keren Biskoet, en wel zoodanig, dat de Duitccbe autoriteiten een onder zoek hebben doen instellen. In den Rijksdag werd Donder dag voorgelezen een schrijven van den Rijkskanselier, waarbij de toe stemming van den Rijksdag wordt verzocht tot de strafrechterlijke ver- volgiüg van den heer Grad, afge vaardigde van het Rijksland. Die vervolg geschiedt op voorstel van het oppergerechtshof te Colmar. De Rijksdag heeft de additioneele begrooting aangenomen, voor zoo ver de blijvende uitgaven voor het leger-beheer aangaat. In het Huis van Afgevaardig den verklaarde de minister Lucius, bij de beraadslaging over het voor- stel-Minnigerode tot verhooging der beschermende rechten op landbouw producten enz., dat de regeering wegens den nood, waarin de land bouw verkeert, geneigd was, indien de Bondsraad en de Rijksdag daar in toestemden, tot eene gepaste ver hooging over te gaan. Eene ver- hooginr der rechten op vee achtte zij echter bij den onbeteekenenden in voer en den stijgenden uitvoer on raadzaam. De heer Minnigerode trok daarop zijn voorstel in. De opbrengst der belasting op het gedistilleerd wordt geraamd op 143,400,000 M. In vergelijking met de zuivere opbrengst der tegen woordige belasting denkt men daar uit 96,400,000 M. meer te ontvangen. Frankrijk. Berichten uit Londen, welke te Parijs zijn ontvangen, mel den, dat sedert den terugkeer van Waddington, de onderhandelingen met het Engelsche Kabinet ijverig zijn hervat in zake de hangende vraagstukken tusschen Frankrijk en Engeland. Men heeft de beste rede nen om te gelooven aan eene nabij- zijnde oplossing, welke beide par tijen bevredigt. Ofschoon het Eden-thé&tre te Parijs Donderdag gesloten was werd des avonds, evenals den vorigen avond, het tumult voor dien schouw burg herhaald. De. heer Lamoureux heeft van de verdere opvoering van «Lohengrin» afgezien en zich daar door groote opofferingen getroost. Niettemin heerschte er ook Donder dagavond zekere opwinding; men duchtte zelfs eene manifestatie voor het hótel van het Duitsche gezant schap. Gelukkig dreef een plasregen de menigte uiteen. Spanje. Een telegram uit Bar celona, te Madrid ontvangen, meldt dat Carlisten den bisschop de Vich zwaar hebben beleedigd. De deuren van het bisschoppelijk paleis zijn door allerlei vuiligheden verontrei nigd geworden, evenals die van het Seminarium en van het bureau van een niet politiek Roomsch dagblad. Er heerscht in Barcelona groote verontwaardiging. Naar wordt medegedeeld heeft de Spaansche regeering be sloten tot het in bezit nemen van een landstreek aan de ku3t der Roode Zee, op korten afstand van Massowah, om een vluchthaven en een baar aan te leggen voor hare stoomschepen welke naar de Philip- pijnen gaan. Dit grondgebied zou door de inlandsche opperhoofden voor 125.000 francs zijn afgestaan aan Spaansche zee-officieren die be last waren geweest met het onder zoek der Afrikaansche kust aan de Middellandsche Zee om een punt uit te kiezen waar een kolendepöt zou kunDen worden gevestigd. Italië. Het stoomschip Saldino heeft gisteren met 1300 man en 16 kanonnen Napels verlaten, met be stemming naar Massowah. Het schip bevat voorts levensmiddelen en 250,000 Maria-Theresia-daalders, de geliefkoosde munt van de inboorlin gen aan de kustlanden van de Roode Zee. Zaterdag vertrekt de Washing ton met 300 man. Rusland. Naar met zekerheid wordt medegedeeld is het aftreden van den minister von Giers thans beslist. Zijn plaatsvervanger is Schnwaloff, gezant van Rusland te Berlijn. Turkije. Uit Constantinopel wordt aan de Daily News gemeld, dat de Porte bevel heeft gegeven om uit Salonica troepen ter versterking naar Creta te zenden. Twee Turksche gepantserde schepen zijn er reeds aangekomen. Aan hetzelfde blad wordt uit Ca- nea gemeld, dat aldaar valsche wis sels in omloop zijn. Marokko. De opstand in het zuiden duurt voort. In het laatste gevecht vielen er 900 dooden en gewonden. Afghanistan, De onderhandelin gen der Engelsch-Russische commis sie belast met de afbakening der Rus- sisch-Afghaansche grens worden in 't geheim voortgezet. Men verzekert dat de houding der Engeisehen in dezen van inschikkelijkheid getuigt. In een der danshuizen in de Boterstraat te Utrecht bevonden zich Woensdagavond onder de be zoekers een tiental genie-soldaten, die met elkander twist kregen. Deze liep zoo hoog, dat een hunner zijn mes trok en daarmede zijn tegen stander belangrijke verwondingen toebracht. Hevig bloedende werd deze onmiddellijk door een politie agent naar het militair hospitaal gebracht, terwijl de dader door agenten en eene patrouille werd gegrepen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, om ver volgens aan de militaire autoriteit te worden overgegeven' De lijders aan doofheid, die zich mochten willen laten overha len om de veelvuldig geadverteerde «Oortrommels van Nicholson» voor ongeveer twintig gulden aan te schaffen, doen zeker verstandig door vooraf zich ook eens van andere zijde dan door den verkooper te doen inlichten. Het Maandblad tegen de Kwak zalverij heeft in zijn Aprilnommer uitvoerig die dure instrumentjes be sproken, en ook in het thans ver schenen Meinommer wordt er veel van medegedeeld. Beide nommera van dat Maandblad zijn, naar men ons meldtzoolang de voorraad strekt, op aanvraag gratis verkrijg baar bij den uitgever H. van Bel- kum Kz., te Leeuwarden. Behalve het genoemde, bevat het Meinommer een ernstige waarschu wing tegen het geschrift dat tegen woordig onder den naam «De Spie gel der Jeugd» wordt geadverteerd en door het Maandblad een schan delijk boek genoemd wordt. Verder worden in dit nommer besproken de zoogenaamde Aceto-pathie of ziekte behandeling met azijnzuur, de mid delen van F. C. Bauer, de Revalenta, de Liqueur du docteur Laville en meer andere geadverteerde middelen. Zekere J. M., gepensioneerd beambte van den «Grand Central' Beige», werd Woensdag ochtend tusschen de stations Simpelveld en Aken door eenen in volle vaart zijn- den trein overreden. Hij werd deer lijk verminkt opgenomem, en zal er het leven wel niet afbrengen. Een der redacteuren van de Figaro, Adolph Racot, is door over spanning krankzinnig geworden. Hij lijdt aan grootheidswaanzin. Racot is 50 jaren oud. Te Hanover werden eenigen tijd geleden zoo vertelt de Amst. voordrachten en proeven over hyp notisme gehouden door een zekeren Th. Böllert. Een zeer sterke proef, door de Hauoversche bladen mede gedeeld bestond daarin, dat Böllert eene voor magnetisme ontvankelijk persoon zelfs per telefoon deed in slapen. De persoon in kwestie, de heer Pabst, was met eenige andere heeren aan het bureau van den «General Anzeiger» toen hij aan de telefoon geroepen werd. De heer Böllert bevond zich ten huize van een consul in een ver afgelegen straat, hij riep door de telefoon «slaap!» en onmiddelijk werden bij den heer Pabst de gewone sympto men merkbaar, zijne oogleden sloten zich, hij viel in slaap. Toen eenige heeren zich naar het huis van den consul begaven, vonden zij daar den heer Böllert, die op een door hen aan te wijzen oogenblik wachtte om het woord: «Ontwaak!» te roepen. De personen, die bij Pabst gebleven waren, constateerden, dat hij op hetzelfde oogenblik ontwaakte, toen het bevel in de woning des consuls gegeven werd. Men kent het antwoord op de vraag: «Wat is vervelender can eene fluit» Antwoord: «Twee flui ten.» Zoo moet men op de vraag: Wat is erger dan eene schoonmoe der? blijkbaar antwoorden«Twee schoonmoeders.» Het koninklijk echtpaar van Por tugal heeft twee schoonmoedersde moeder der koningin, de gravin van Parijs, en de moeder des konings. De gravin van Parijs nu bracht dezer dagen een bezoek aan Lisse- bon, maar zag zich genoodzaakt die stad te verlaten, omdat zij het met de moeder des konings volstrekt niet kon vinden. Nu eischte de etiquette echter, dat haar door de moeder des konings moest worden uitgeleide ge daan. Om nu bij het afscheidstoo- ceel aan 't station elke toenadering onmogelijk te maken, droegen beide dames parasols zoo groot als eene groote parapluie. Zij hielden die dapper rechtop en zoo konden zij elkander op een afstand van vier schreden ternauwernood de vinger toppen reiken. Dat geschiedde dan ook. De gravin van Parijs steeg met opgezette parasol in den salon wagen en de koningin-moeder streek haar omvangrijk zonnescherm niet eer de trein in beweging was een en ander tot groot vermaak van hen die op de hoogte waren van 't geval. De parelvloot op de Austra lische kust is door een orkaan over vallen en verongelukte bijna geheel. Eenige der booten zijn later nog te recht gekomen,zoodat het verlies zich bepaaalt tot 27 booten en 250 menschenlevens. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Het prov, kerkbestuur vau friesland heeft de ouderlingen en diakenen te Surhuizem en te Makkum, die zich aan het synodaal

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3