NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang'. Maandag 9 Mei 1887. No. 1178. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. ÏÏAHS HOPFHH. S DAGB Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on ïeestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Corwpesgnie Générale de Pnblicité Stranger e G. L. BATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Mont ma) tre. BERICHT. •Gedurende eenige dagen wurdt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonmeeren, gelieven hiervan; kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 7 Mei. Wij herinneren onze lezers nog imaals aan denieuwe (vrije) stemming voor een lid vran den gemeenteraad, welke op Dinsdag, 10 Mei e. k. zal plaats hebben. De Vrijzinnige Kies vereniging heeft nogmaals mr. A. C. Waller tot candidaat gesteld, de "Katkolieke en de Anti-Revolutionaire iKiesvereenigingen, beide mr. D- A. Graaf van Limburg Stirum. Thans is door den Nederlandsehen Studenten-roeibond officieel vastge steld dat de jaarlijksche roe* wed strijd op 22 Mei e. k. hier ter stede zal worden gehouden op hetSpaarne. Ons wordt officieus medegedeeld dat daaraan zal deelgenomen worden door de vereenigingen «Njord» uit Leiden, «Triton» uit Utrecht en uit Delft. Op de algemeene vergadering te 's-Hage gehouden van R. K. Kies verenigingen in Noord- en Zuid- Holland waren ook vertegenwoor digd de kiesverenigingen van Haar lem en Haarlemmermeer. Op de vergadering worden tal van brieven voorgelezen van ander verenigin gen uit beide provinciën, meldende dat zij tot den bond zouden toetreden. Bij de acte examens op 6 Mei te Amsterdam geboudeD, werden van de 6 candidaten, 2 toegelaten, n.l. de dames S. Jongbloed en H. B. Konijnenberg, beiden uit Haarlem. IN HET POSTKANTOOR, Wat 'n gezellig postkantoor hebben wij Haaafenmers toch, ïïösu maar, (laar zijn de inrichtingen dn andere gemeenten nu heelemaal niets bij, altijd wat de gezel ligheid betreft, Dea heelen lieven dag doeï wordt door de bewoners van Haarlem voortdurend kruip-door-sluip-door ge deeld in het gebouwtje in de S medestraat, dat men veilig mag beschouwen nis het brandpunt der Haarlemsche gezelligheid. Rechts in het voorportaal heeft men een deur die geen deur meer is, want ze is dichtgespijkerd, en er is een papier op geplakt met 'de waarschuwing „gesloten." Men gaat -dus maar rechtdoor, en nau welijks is men het eindje gang door gegaan, daft op enkele meters afstand wordt begrensd 'door zoo'n eeuwig piepende, aan alle kanteen beduimelde klapdeur, of daas beginnen 'do verrassingen! Niet -eenmaal, maar twee, drie keer komt men in botsing met menschen die naar buiten willen, maar dat van wegede gezellige -engte die er heerscht, nooit kun nen doen zonder hun evenmenscben, die juist het tegenovergestelde willen, tegen het lijf te loopen. Dit geeft aanleiding tot hoogst vermakelijke tafreelen; ten minste voor degenen die er bij staan te kijken, -en dan nog meer in het bijzonder voor dezulken, die zich altijd verkneukelen wanneer ze hunne natuurgenooten een mal figuur zien maken. Meu duwt de eerste deur open, niet wetende dat daar aehter eene dame staat die, onbewust van het gevaar dat haar een ondoorzichtige deur tegen den hoed zal stoote», de gekoehte postzegels nog even onderweg natelt. Men zegt in dat geval Smaal „pardon," of wel: „Neem me niet kwalijk, juffrouw, ik wist uiet dat U achter die deur stond," in welk geval men ten tweede male een mal figuur maakt. Voor en aehter de tweede deur, die in de gezellige vierkante ruimte voert, waar men van aangezicht tot aan gezicht met de vertegenwoordigers der Koninklijke Ned. Posterijen in aanraking tracht te komen, zijn de botsingen op één enkelen dag letterlijk ontelbaar en de proefnemingen die magere Haar lemmers. in die engte gedreven, op hunne meer corpulente stadgenooten (zouden kunnen) nemen, loonen de moeite zeer. Wanneer men in de Kruisstraat een dikken mijnheer tegenkomt met een grooten deuk in zijn hoed, tien tegen een dat die mijn heer in het postkantoor is geweest! Het pleit wel voor de macht der ge woonte, die tot een tweede natuur wordt, en vooral voor het onverstoorbaar goed humeur der bewoners van onze stad, dat men die hotsingen als een heel gewone zaak beschouwt, evenals (le postzegel die on afscheidelijk is van den brief. Zonder geld geen Zwitsers, zonder eenige ongevallen geen postzegels, briefkaarten, postwissels Wanneer men nu in enkele oogenblik- ken verschillende verrassende ontmoetin gen heeft gehad, komt men in het heilige der heiligen en daar begint de gezelligheid van het postgebouw, (lie men misschien na het bovenstaande in twijfel zou trek ken. 't Is hier net als in den winkel van Sinkel waar alles te koop is; de bediening laat evenmin iets te wenschen over, maar, en dat gebeurt wel meer als men zoo rechtstreeks met den Staat in aanraking komt, men krijgt nooit „'n stuk toe". Minimum prijzen, maar contante betaling. De koopers verdringen elkaar voor de wijd geopende loketten, die een kijkje geven in het inwendige, de ruimte voor de in gewijden, waar den geheelen dag door het raderwerk der administratie kleppert, allemaal ten gerieve der Haarlemmers. Als men er misschien eens wat meer over nadacht hoeveel zorg en nauwkeurig toe zicht het vereischt om zulk een machine, zelfs in kleinere steden, goed op gang te houden, dan zou men misschien niet zoo dikwijls moeite veroorzaken door verkeerd ingevulde formulieren, door handteeke- ningen in den verkeerden hoek, en wat al niet; dan zou meu het ten miuste ambtenaren niet euvel duiden, wanneer ze ©jus blijken gaven geen engelengeduld te bezitten en zij iu telegrammenstijl een vergissing beoordeel en. Maar nu de gezelligheid? Juist, we zijn aan het afdwalen. Acht personen met postwissels voor een luikje staande, geven nauwlijks ruimte meer aan den binnenkomende om zich te bewegen. Uit dat luikje klinkt een stem. met korte afgebroken klanken Vijf gulden, wacht briefje terug hou je handen weg dan kan 'k tellen goed vol gende waar woont (lie man 't is uw beurt niet vijftien gulden nog 'n postzegel juffrouw volgende maar nu jij nou is 't goed wacht even daar volgendeeuz. enz. Ter wijl verdringen zich andere voor eene opening waar postzegels worden verkocht, brieven gewogen enz.aan een andere opening troont (1e postpakketdienst met al zijn nasleep van beplakte sigarenkist jes, mandjes en doozen, en aan den over kant, tusschen de ramen die in de Sme destraat uitzien, willen twee juffers en drie keoren allen tegelijk gaan schrijven op den hoogen lessenaar, waaraan desnoods twee personen kunnen staan; maar de juffers zijn bang dat men zal lezen wat, en aan wien ze schrijven, en daarom wachten ze maar uit den treure, hetgeen tot de alge meene gezelligheid bijdraagt. Hoe meer zielen er blijven, hoe meer gezelligheid en hoe minder ruimte voor ieder bezoeker. Een aangename en hoogst verrassende lectuur verschaffen de briefkaarten door Haarlemmers geschreven, maar niet aan de adressen bezorgd om verschillende re denen; die merkwaardige stukken zijn in een kastje tegen den muur opgeplakt met de beschreven achterzijde boven. Zij zijn onbestelbaar, en worden nu publiek eigen dom. Wat men uit zulke kattebelletjes al niet leeren kan: ziehier een paar staaltjes van huiselijken briefkaartenstijl, nog met vele andere te vermeerderen: Dierbare tantes Uw antwoord kwam te laat 't was de laatste lap we moesten gauw beslissen fluweel hebben we ook er hij. Moe vindt dat fluweel ook mooi voor een hoed voor me. Nu zal Chr. toch klaar komen. De hartelijke groete van ons allen Uwe nicht Of wel het volgende: Dierbare ouders Zalig Paasschen veroorloof mij dat p. briefkaart te schrijven daar mij de tijd ontbreekt u eene brief toe te zenden. S. v. p. eenige doornen kroontjes als u mijn pakje stuurt en niet vergeten stu dente haver en L koek bij te doen want onze Haarlemmers zijn er erg op gesteld Hartelijk van uwe u liefhebbende dochter Van juffrouw Marie onbekend aan ins gelijks zalige feestdagen u toegewenscht. Haarlem 19 April Wanneer men zulke dingen leest iu het postkantoor, dan voelt men zich opeens heelemaal thuis, men doet allerlei recepten en huiselijke mededeelingen op; kortom, 't is op ons postkantoor inderdaad alle machtig gezellig! Zouden de Haarlemmers werkelijk zoo dol veel van studentenhaver houdennog meer dan van halletjes? Mysterie Bij de alhier gehouden indeeling van de lotelingen voor den Helder is gebleken dat z'ch een plaat.-ver vanger had verbonden onder den naam vau zijn neef. Hij is onmid dellijk in verzekerde bewaring ge nomen. Door de HaarlemZandvoort Spoorwegmaatschappij werden ge durende de maand Maart 1887 vervoerd 3911 reizigers, waa-van de opbrengst was f758.15, die van goederen bedroeg f 179.71, aau di versen werd ontvangen f97.265, te zamen uitmakende f 1035.126, zijnde pag dag en per kilometer f3.93. Door eene voor Haarlem gelukkige be schikking van het „Nederlandsch Tooneel" werden wij Vrijdagavond in de gelegenheid gesteld eene Nederlandsche vertolking te genieteD van „Francillon", het thans reeds over de geheele wereld bekende tooneel- stuk van Dumas. Het mag eene stoute ouderneming genoemd worden, een stuk met dergelijke echt Eransche toestanden in een Nederlandsch gewaad te steken; tal van uitdrukkingen klinken in het oor spronkelijk alleen ondeugend, maar worden bij vertaling allicht plat of ruw. Toch heeft de vertaler, heer Jan van Arkel, vrij handig die klip weten te ontzeilen en eene vertaling geleverd, die ook voor Neder landsche ooron genietbaar is. Het zou onbillyk zijn de rolIeüj iooa^ zij door de Konin^^g Vereeniging werden ges^oia, te toetsen aan die der Eransche artisteu van het gezelschap Schürmann, dat voor eenige weken hier ter stede op trad. In vele opzichten moesten de Hol landers de vlag strijken voor de Eran sche», voor wie het stuk geschreven werd, maar naar Nederlandschen maatstaf heb--" beu eerstgenoemden eene hoogstverdien-- stelijke vertolking gegeven. Mevrouw Ereukel-Bouwmeestermeer nerveus dan hartstochtelijk, vervulde de titelrol in den juisten toon. De heer Clous (Lucien) speelde meer stijf dan, zooals zijn rol van hem verlangde, geblaseerd, maar had toch uitmuntende oogenblikken. De heer Spoor (markies), had minder père noble kunnen zijn. Do heer de Jong (Henri (1e Svmeux) overtrof zichzelf, maar me vrouw Róssing (Annette) bleef zichzelf bij uitzondering niet gelijk. De heer Schulze (de notarisklerk), speelde zijn rol in den goeden toon met eenige typische trekjes en prijzenswaardige so berheid. 'Betrekkelijk het best waren echter, met mevrouw Ereukel, mevrouw de Vries (ma dame Smith) en de heer Morin (Stanislas), die te samen de moraal in het stuk ver tegenwoordigden. De eeuwig jeugdige Morin speelde pittiger, geestiger dan ooit. De kleinere rollen waren eveneens iu goede handen. De zaal was goed bezet en het publiek genoot blijkbaar zeer. Meu schrijft ons uit Haarlem mermeer: Tot correspondenten der Oüd- Carspelscbe Brandverzekering- Maat schappij, alhier, zijn benoemd in plaats van de afgetredenende ITeeren J. de Groot, deurwaarder en P. Mantel landbouwer. Naar men verneemt zal zeer spoedig overgegaau worden tot den bouw der forten te Haarlemmer meer. Ruim twee jaren geleden zijn de gronden biervoor onteigend en over gegaau aan den Staat. Iu 't belang van den werkman, 60) FEUILLETO KT. ACHTSTE HOOFDSTUK. Adelbert had weinig'acht geslagen op deze praatjes, vooral ook, omdat hij niet over hem te klagen had. Bovendien was de man een flink werker, die door de antwoorden, welke hij gewoon was te geven, bewees een goed verstand te bezitten. Het deed hem bijna leed den fermen jongen man zoo zeer beleedigd te hebben, dat hij nu met handtastelijkheden dreigde. Hij vervloekte in dit oogenblik de ongeluksprofeten, die gelijkheid prediken en daarmede de beste werklieden onbruikbaar maken. Dit alles kon hij echter niet uitspreken, wijl hij vreesde daarmede zijn prestige te benadeelen. Na eenig bedenken trad hij op Hubert toe en zeide Heb jij mij te bevelen of ik jou?.... Werp die bijl weg! De knecht lachte hem in 't gezicht uit, maar de bijl smeet hij toch weg. Terwijl hij de handen in de zakken stak, zeide hij Gij hebt gelijk. Hoe dwaas ik zou me onnoodig den rechter op den hals halen. Voor u en uwe zweep zijn mijne handen wel toereikend. Welk een dwaze inval van mij. Maar ook welk een dwazen inval hadt gij. Ga toch liever te bed dan hier voor dag en voor dauw reeds rond te loopen. Ge zult nog verkouden worden. Dat zou ook een fraai huwelijksgeschenk wezen! Iu uwe plaats wist ik nu wel aangenamer gezelschap dan het mijne. Ha, ha! Of hebt gij een haar in de soep gevonden, dat u den eetlust heelt bedorven? Ha, ha, ha! Hubert schudde van 't lachen. Voor de tweede maal durfde bij Adelbert beleedigen. Deze pakte nu don man bij zijn arm en hield hem vast. Bedaard liet hij dit toe en lachte verder. Mensch, hoe kom je er toe, dubbelzinnige woorden te spreken omtrent mijne vrouw? H„e durf je bet te wagen? Dubbelzinnig! zeide de knecht. Wat noemt men dubbelzinnig? Is het misschien dit: dat een meisje twee minnaars tegelijk heeft of ten minste zoo kort na elkander, dat de een den ander de deur in de hand geeft? 't Spijt me, maar dan heb ik over uwe vrouw dubbelzinnig ge sproken. Ik kan er echter niets aan veranderen, want het is zoo!.... Wat is zoo? herhaalde de baron luidkeels en zag er uit, alsof hem de oogen uit 't hoofd zouden springen. Hubert keek hem verbaasd aan. Spreek! bulderde Adelbert. De knecht zeide bedaard: Houdt gij u onwetend of weet gij inderdaad niet, hetgeen de musschen op het dak elkander toetjilpen, dat uwe echtgenoote het liefje was van een Amerikaan. In plaats van te antwoorden wilde Von Althaten den onbeschaamden lummel de zweep laten voelen, maar deze sprong nog eens ter zijde en sprak, wetende, dat hij zijne tegenpartij meer met woorden dan met daden kon beleedigen: Waartoe moeten slagen dienen? Wat gaat mij het aan? Ik was toen knecht bij Roger Walcott evenals ik nu knecht bij u ben. Al sloegt ge me dood, dat veranderde toch niets aan het feit, dat ik uwe vrouw in nacht en duisternis mijn toeumaligen meester heb zien naloopeu, hem bezoeken breDgen, met hem uit rijden gaan,., zeer intiemI Het was inderdaad roerend om aan te zien, hoezeer zij elkander be minden.... Vraag het mevrouw de barones zelf maar eerst eens en kom dan met uwe zweep weer hier! Von Althaten was den arm naar beneden gezo.iken. Deze onthulling kwam zoo verrassend, zoo onverwacht, zoo ont wapenend, dat hij een oogenblik als versteend bleef staan. Het duurde ook maar één oogenblik, maar daarvan had de knecht gebruik gemaakt om uit de voeten te komen. Toen Adelbert in 't volgende oogenblik opzag was de man verdwenen, slechts zijn spottend gelach was nog iu de verte hoorbaar. Hij ging om niet terug te keeren, daarvan was Von Alt haten overtuigd. Nu hij mocht zijn straf ontloopen. Wat bekommerde hij zich om een waanzinnigen knecht Clementine! Hij tastte met beide handen naar het hoofd. Werktuig lijk keek hij omhoog en bemerkte, dat de eerste sporen van

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1