BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. wicht dieDe, dat de winkeliers steeds voortgaan de koffie in prijs te ver- hoogen. De huismoeders klagen steen en been, dat ze nu reeds 671/, cent per half kilo moeten betalen. In menig huisgezin wordt naar een surrogaat omgezien. Eenige liefhebbers van scha ken alhier, besloten in 't afgeloopen najaar een onderling concours te houden. Deze wedstrijd is thans af geloopen, zeer tot genoegen der elf deelnemers. Als prijswinnaars traden uit de strijd, de heeren J. Boerhout, G. J. Vuurmans en J. H. Peet, res pectievelijk met 131/,, 13 en 10 pun ten. Het maximum der te behalen punten was 16. Aan het station te Hilversum had Zaterdag middag een droevig ongeluk plaats. Eenige knapen speel den op het juk aan het einde der rangeerlijntoen een kolentrein kwam aanrijden. De buffers van den trein kwamen in aanraking met die van het juk, juist toen een knaapje van 6 jaar zijn armpje om een buf fer had geslagen. De arm werd ge heel verbrijzeld, en moest dadelijk worden geamputeerd, wat geschied de in de wachtkamer le klasse door 2 toevallig aanwezige geneesheeren. Donderdag 11. is bij een goud smid te Leeuwarden door een persoon, die wel betrokken kan zijn in dief stallen in den laatsten tijd in Zuid- Holland, Gelderland en elders ge pleegd, te koop aangeboden een gouden damesring met juweelen steen, door een goudsmid beschre ven als volgt: «aan den bovenkant opengebroken en naar beneden smal toeloopende; aan den benedenkant dicht, doch over de lengte met groe ven er in; de steen klein, maar zuiver laag en gevat; aan de bin nenzijde van den ring waren letters gekrast.» De commissaris van poli tie te Leeuwarden verzoekt omtrent de herkomst van dien ring inlichting. KERKNIEUWS. Ned. ïïerr. Kerk. Men meldt ona: Het prov. kerkbestuur ran No rd-Holland heeft in zijne jongste vergadering benoemd tot lid van de synole der Ned Herv. kerk, in de plaats van ds. G kan Duijl, die naar or Je moest aftreden, ds. A. G. Jans pred te Westzaan, en tot diens secundus ds. A H. Claasen, pred. te Egmond Binnen Heden, Maandagmorgen, is de synodale commissie der Ned. Herv. kerk in de Wil lemskerk te VHage Baamgekomen. Ook te Naarden ia de stichting eener do leereade kerk ondernomen. De beide predi kanten en sommige ouderlingen doen daarin niet mee Te 'a Hage is in eene vergadering:, onder leiding van prof. dr. Rutgers gehou den, een begin gemaakt met de herstelling der kerk aldaar op den grondslag van haar belijdenis Aldus meldt de //Stand.'. Waarschijnlijk ■wordt met deze duistere taal bedeeld, dat ook te VHage eene doleerenda kerk wordt opgericht. Zooals men weet, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg in -dertijd geweigerd de leerlingen, die belijdenis halden afgelegd bij de moderne predikanten, en te Veere als lidmaten waren tangenomen, als zoodanig in de kerkelijke registers in te fchrijven. De kerkeraad heeft nu de leerlit- gen ran dr. F. P. J. Sibmachor Zijnen als leden ingeschreven. AD eene merkwaardigheid wordt me degedeeld, dat de heer Oudegeest, eraeritus predikant te Engelen, en zijne echtgenoote op 10 Mei hunne diamanten bruiloft vieren. De zes zonen van d t echtpaar zijn allen ook predikant, respectievelijk te Vucht, Engelen, Bokstel Vlijmen, Opijnen en Atjeh (laatst genoemde thans met verlof te Leiden) ARMENZORG. De directeur der weesinrïchting te Neer bosch heeft van eeu onbekenden weezen- vriend uit Amsterdam eene gift ontvangen, groot f 1000, voor genoemd gesticht. KOLONIËN. Professor Pekelharing met zijn assistenten gaan nog steeds met hun onderzoekingen voort; zij zijn reeds te Poeloe-Bras en op eenige posten geweest. Een aantal apen is gevaccineerd en men verwacht met spaunicg de uitkomsten hiervanmen beweert, dat elk dezer beesten op verschillende wijze behandeld wordt. Zoo moet er een zijn, die geheel gevoed wordt als een Europ. fuselier, een ander als inl. militair, een derde als ket tingjongen, een vierde als inl. vrouw. Uit een brief van alleszins bevoegde zijde blijkt onsdat de slotsom waartoe de heer Pekelharing Da grondig onderzoek in loco is geko men ten aauzien van de in Aijeb beerscbende beri-beri-besmetting, al les behalve bemoedigend is. Te ver wonderen is dit niet, terwijl gedu rende bet verblijf van dezen des kundige de grootste helft van bet naar Atjeh gezonden corps barissan niet alleen door de ziekte aange tast, maar zelfs daaraan overleden is. Dit feit op zichzelf is van ver pletterende beteekenis, daar niets verzuimd is om deze inlandsche hulp troepen, wier kracht en taaiheid van algemeene bekendheid is, tegen de besmetting te vrijwaren. Ze zijn ge huisvest in lokalen, welke lang te voren met de meeste zorg ontsmet zijn. En niettemin zijn ook zij, hoe wel versch aangekomen en tot dus ver geheel vreemd aan Atjeh, door de moorddadige ziekte aangetast en grootendeels gedood. Met dit feit voor oogen, heeft men uit den aard der zaak alle vertrou wen verloren in de kort voor 's hee ren Pekelharings komst in Indié op de hospitalen en kazernes te Kotta- Radja en Oleh-leh toegepaste ont smetting. Te meer, omdat de beri-beri epi demie ook onder de overige troepen, ondanks de ontsmetting der gebou wen, steeds heeft voortgewoekerd, niet alleen met dit gevolg, dat de evacuatie niet is verminderd, maar tevens met dezen hoogst bedenke- lijken nasleep, dat de ziekte over gebracht is, naar zoo ver van Atjeh afgelegen garnizoenen, als die te Padang en te Batavia. De strenge, door prof. Pekelharing gecontroleerde observatie heeft aangetoond, dat in die garnizoenen zelfs de recruten, die nimmer een voet op Atjeh heb ben gezet, door de beri-beri worden aangetast, zoodat circa 15 pCt. bin nen weinige maanden voor den dienst ongeschikt blijken en afgekeurd wordeD. Engeland. De koloniale confe rentie te Londen heeft Zaterdag hare laatste bijeenkomst gehouden. Om den band te doen uitkomen, welke Engeland aan zijne koloniën ver bindt, heeft zij besloten dat behalve den titel van Koningin van Groot- Brittanje en Keizerin van Iudië, de vorstin ook voortaan dien zal dra- in van Koningin der Koloniën en mne Aanboorigheden. De Morning Post verneemt, dat de Engelsche regeering heeft geweigerd officieel aan de Parijsche tentoonstelling deel te nemen. Duitschland. Bij de twtede lezing van het wetsontwerp betref fende een nieuwe indeeling der pro vinciën West-Pruisen en Posen, in het Huis van Afgevaardigden, heeft de minister Puttkamer herbaalde malen het woord geDomen, en be toogt dat het voorstel van zuiver politieken aard was en ten doel had het Duitsche element te versterken en Pruisen's integriteit te bescher men tegen de zich tot steeds breeder kring uitstrekkende pogingen van de Polen, om tot bet herstel van bet koninkrijk Polen te geraken. De vergadering beeft een ge deelte van het ontwerp aangenomen, overeenkomstig de daarop betrek king hebbende voorstellen der com missie, en verdaagde de verdere behandeling tot beden. Frankrijk. In de Paris komt bet volgende voor: «Het was te voorzien dat er een dag zou komen, waarop de mogend heden zouden besluiten om tegen de grillen der Duitsche staatslieden maatregelen te nemen om bare eer en belangen te beschermen. «Die dag is aangebrokenStaat kundige overeenkomsten zijn geslo ten door welke de coDtracleerenden, in geval van aanranding, op elkan der zullen kunnen rekenen. «Thans kunnen wij er niet meer van zeggen; voortaan staat Frank rijk niet meer alleen." La France zegt dat de onder handelingen tusscben Frankrijk en Engeland betreffende Egypte, tot overeenstemming hebben geleid. Alles doet voorzien dat binnenkort een verdrag zal worden geteekend. De uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad van Parijs is, dat gekozen zijn 24 autono- misten die volkomen zelfregeering voor Parijs verlangen, 10 radicalen 10 conservatieven en 6 socialisten. In 30 districten moet herstemd wor den. Volgens het oordeel der bladen zal de raad geen aanmerkelijke wij ziging oudergaan. - Bij de opening der tentoon stelling te Havre, hield de heer Goblet eene rede, waarin geenerlti politieke toespeling werd gemaakt. Het Fransche volk zeide hij dat zich bezighoudt met zijne groot heid op het gebied van nijverheid en handel, kan niet verdacht wor den, agressieve plannen te voeden. Hij riep voorts alle natiën op tot deelneming aan de tentoonstelling in 1889. Op het des avonds gehouden ban ket wijdde de minister Goblet nog maals uil over Frankrijk's vrede lievende gezindheid. Hij legde na druk op het herstellen van het even wicht der staatsbegrooting, wat niet zou kunnen geschieden zonder eenige nieuwe belastingen. De heer Lockroy minister van koophandel, dronk op de consuls en op de vreemde natiën, die aan de tentoonstelling deelnamen, en zeker ook bij den grooten wed strijd van 1889 niet afwezig zouden blijven. Eenige te Parijs wonende Ieren van de nationalistische partij zijn ontstemd door de beschuldigingen, welke tegen ben zijn ingebracht in de «zwarte brochure» van Ridgway te Londen; een brochure waarvoor Ridgway onlangs tot 500 pond schadevergoeding aan John Brenon werd veroordeeld; laatstgenoemde werd er in beschuldigd van samen spanning met de moordenaars. Twee dezer IereD, te Parijs ge vestigd, zijn van plan, om van hunne zijde een proces aan te gaan tegen Ridgway; bovendien zijn de fenians te Parijs van plan om binnen kort een antwoord op de «zwarte bro chure» uit te geven onder den titel van de «roode brochure». Zeven personen die bij de mani- festatiën tegen den «Lohengrin» in hechtenis werden genomeD, zijn tot gevangenisstraffen van zes dagen tot eene maand veroordeeld. Spanje. De Kamer van Afge vaardigden nam art. 1 der wet op de jury met 206 tegen 50 stemmen aan. De republikeinen cn liberalen stemden voor, de conservatieven tegen. Griekenland. Te Athene loopt het gerucht, dat de Eogelschen bun best doen de Cretenzers over te balen Eogelands beschermheerschap aan te vragen. Vrijdag nacht is te Winters wijk bij de wed. Ter Weener inge broken. Een man wist met een breek ijzer een der ramen open te breken. Hij kroop Daar binnen en kwam weldra met een aantal zilveren voor werpen naar buiten. Toen hij voor de tweede maal het waagde het huis binnen te sluipen, werd dit be merkt door den nachtwacht, die den dief wist te arresteeren en naar het politie-bureau bracht. Zaterdag och tend werd in de nabijheid van bet buis een zilveren theeservies gevon den, dat de dief onder de struiken verborgen had. Zijn naam is niet bekend, men vermoedt evenwel dat bij een "Belg is. Een boer arriveerde Vrijdag morgen te 's-Hage met het Rijn- spoor, vergezeld van zijne vrouw. Aan het Bezuidenhout gekomen, ziet hij over de Boschbi'ug pijlsnel een vélocipède gaan, waarop eene dame eD een heer, achter elkander, gezeten waren. Hij hield zijne echt genoote eensklaps staande, wees iD de richting van het voertuig, dat hem geheel vreemd was, en zeide: «Die vent is waarachtig ook het doodslaan niet waard, wijf!» «Hoe dat zoo?» vroeg deze ver wonderd. «Wel, als jij er zoo van door ging, dan zou ik verdraaid je zoo niet uazitteD. Ik liet je gaan, hoor, en zou denken: Je doe maar!» (Raagsole Ct.) Op den Coolsingel te Rotter dam heeft men een dame beroofd van baar portemonnaie, die zij in een zakje achter in haar mantel had geborgen. Een oude geschiedenis, die eeuwig nieuw blijft! - Eene zonderlinge vervalsching werd onlangs geconstateerd in melk; men vond namelijk een bedrag van 82 milligram per liter ultramarijn. Eenige jaren geleden- constateerde men blauwsel in de melk, een ge vaarlijke toevoeging, met het oog op arseuicumverbindingen, die niet zelden bet blauwsel vergezellen. Het kleuren schijnt te geschieden om een te booge gele tint van de melk te bedekken. Lood in de huishouding. Wezen wij, zegt het Mdbld., in het vorig nummer op de mogelijkheid dat de gortbussen schadelijken in vloed konden hebbeD, wij kunnen nu mededeelen, dat deze inderdaad reeds geconstateerd zijn geworden bij een familie te Amsterdam, waar kinderen door het voortdurend ge bruik van gort uit een bus, welke bij onderzoek sterk loodhoudend bleek te zijn, min of meer ernstig ongesteld werden. Men zij dus nog- maals gewaarschuwd tegen derge lijke bussen. Uit Twisk wordt gemeldDoor toevallige omstandigheden werden alhier eenige zeer groote beenderen gevonden. Op den kant van den wal was een joDgen voor tijdver drijf aau bet graven gegaan,en bad toen eon stuk been van kolossale afmetiDg voor den dag gebracht. Bij voortgezet graven kwamen er nog meer beenderen te voorschijn, die niet aan eenig ons bekend zoog dier, maar wel aan een der reus achtige dieren vau de voorwereld moeten hebben toebehoord. Men zegt, dat, ettelijke jaren geleden, dergelijke beenderen diep onder deu grond waren gevonden bij bet graven van een sloot, en dat ze toen een voudig waren gebezigd tot verhoo ging van deu wal. Doch wat er iu vroeger jaren met deze beenderen moge gebeurd zijn, dit is zeker, dat ze van geen rund of paard, zelfs van geen olifant afkomstig kunnen zijn, waarvan ieder terstond over tuigd zal zijn, die ze van nabij be ziet. Ook het HU. ontving eenige verklaringen vaD «een ton gouds.» Vrij aannemelijk schijnt die, dat een ton (d. i. 1000, ofschoon eigen lijk 1015 Kg.) zilver, juist f 100.000 waard is en dat later «gelds» in «gouds» zou zijn veranderd, d. w. z. dat de uitdrukking beteekent: een ton (zilver gerekend in) goud. Uit Gent schrijft men, dat de vereeniging «Vooruit» Daar aan leiding van de belasting op bet vee, besloten heelt een coöperatieve slach terij op te richten. Groote gedrukte plakkaten, door de socialisten op verscheidene plaatsen tegen de muren geplakt, vallen hef tig de protectionistische wet aan en noodigen de buismoeders uit zich aan te sluiten bij de Socialistische V rou wen- vereeniging. Frankrijk schijnt een zeer ge zond land te zijn. Thans maakt men weder melding van eene vrouw te Cbauny, die 101 jaar oud is en zich kan verbeugen in het bezit van 70 kinderen en kleinkinderen. Zekere heer Louis Martin, bier brouwer en lid van den gemeente raad te Bapoume in het Noorden van Frankrijk, was dezer dagen met zijn wagen met twee paarden in het open veld. Het was zwaar, som ber weder. Dikke donkere wolken bedekten den horizon. Een bliksem straal, gevolgd door een ratelenden donderslag, trof een der paarden, liep langs de vochtige leidsels, en trof den beer Martin, die onmiddel lijk een lijk was. Ook de twee bon den van den heer M. werden ge dood. De knecht, die op eenigen afstaDd was, werd mede getroffen en viel in zwijm. Toen bij weder bijkwam zag hij de ontzielde licha men van zijn meester, het paard en de beide honden. - In een vergadering der Liver- poolsche vereeniging tegen bet ta baksverbruik beeft een vrouwelijk lid betoogd, dat het wenschelijk is, dat alle joDge vrouwen en meisjes de huwelijksaanzoeken van rookers afwijzen; zij verklaarde niet te be grijpen boe een welopgevoede jonge vrouw behagen kon scheppen in bet gezelschap van mannen, wier adem met tabaksrook bezwangerd en daar door walgelijk is. Onder verbetering komt het ons voor, dat ODgehuwde dames verstan diger doen, eerst op andere eigen schappen van een man te letten; mocht bet wezen, dat zij inderdaad den rook van een sigaar onvereenig- baar achten met echtelijk geluk, laten zij dan maar eerst den man nemen; als zij eenmaal getrouwd zijn zullen zij wel een middel vinden, om de sigaren te doen verdwijnen. In elk geval zouden wij baar aanraden zorg maar eerst dat ge getrouwd zijt, als de man overigens goed is. (Arnh. Ct.) De transatlantische pakketboot Champagne, Zaterdagochtend uit Havre naar New-York vertrokken met 800 landverhuizers aan boord, werd tegen het middaguur onder het heerschen van eenen dikken mist in zee aangevaren door de stoomboot Vitte de Rio, welke on middellijk daarna zonk. De Cham pagne werd nabij Aromanche op de kust gezet. Het aantal omgekomen personen wordt op zestig geschat. De bemanning vau de Vitte de Rio werd gered en met de passagiers van de Champagne aan boord van eene Engelsche stoomboot caar Havre teruggebracht. De «Rorschach-Heiden-Berg- bahn» zal gedurende het zomer seizoen met bare treinen eenen zoogenaamden «Aussichtswagen 2e klasse medevoeren. De banken zijn op het dak van den wagen aan gebracht; de reizigers hebben daar door een prachtig gezicht op het schoone landschap. Genoemde spoor weg is dit jaar voor het eerst in het rondreisverkeer opgenomeD. In Maart werden 354.801 karaat diamanten uit Zuid-Afrika uitgevoerd, een bedrag van 387.000 pd. st. vertegenwoordigend. Sedert Dinsdag zijn er in de zuidwestelijke staten van Noord- Amerika hevige aardschokken waar genomen, die zich uitstrekken tot de Stille Zuidzee. Nog altoos werkt het verschijusel voort. Van den Mont Catalma, in Arizona, zijn groote klompen losgescheurd en tot aan den voet van den berg neder- gevallen, onderweg dikke stofwol ken teweegbrengende. Een spitse top van dien berg is geheel ver dwenen. Nabij Benson, in Arizona, is in den bodem eene scheur ont staan en water voor den dag ge komen op plaatsen, die vroeger al toos droog waren gebleven. Op 20 mijlen afstand van Benzon beeft zich een krater gevormd. Er moeten ook vulcanische uitbarstingen plaats hebben in het gebergte van José (Mexico). Tot nog toe verneemt men niet, dat er menschen zii'n omge komen. Het geluk gelijkt eeu regen boog, dien wij nooit boven ous hoofd maar altijd boveu anderen zien. De liefde kan vergeven tot zeventig maal zeven maal. Het Ver trouwen achhet bloeit slechts éénmaal. Men beseft eerst recht eene onrechtvaardigheid of groote onbil lijkheid, wanneer men persoonlijk of indirect zelf er door getroffen wordt. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Conradis 6 Mei van Suez vertrokken naer Batavia. Het stoomschip .Zuid Holland», kapt Otto, vertrok 7 Mei van Rotterdam naar Ned.- lndië Het stoomschip .Schiedam», kapt. Potjer, vertrok 7 Mei van Amsterdam naar Now- ïork en passeerde S Mei des ochtends 3 ure Dover. N vrind. Het stoomschip .W. A. Scholten», kapt. Bakker rertrok 7 Mei van New Tork naar Rotterdam MARKTBERICHTEN. Haarlem, 9 Mei. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.witte tarwe f7.65 k £0.rogge 4.80 a f 0.haver f2.80 a f2.75 Garst 0.a f0.Duiven- boonen f7.20 a f0.— Paardenboonen f 0. k f 0.Bruine boonen f 0.a f 0.Groene Erwten f0.h f0.Witte Erwten f0. k f 0.Capucijners 0. a f 0. Kanarie zaad f 0.—a fü.Oliezaad f0.a f0. Koolzaad f 0.a f 0.Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f0.Karweizaad per 50 KG. 0. AMSTERDAM, 9 Mei De prijzan d«r Aardappe'ea w ran sit vo-jt; FrieBche Dokkumer Jammen f2.70 a 3.—, dito Fraueker f2.60 a 2 75; dito Engelsche f2,10 a 2 15; dito Hamburger fO.-— a 0.—; Zeeuwsche spuische Jammen f2.8 a 4,10; dito Flakkee8che f 2 80 a 3.30, dito Blauws f2 60 a 3 30; Frans. Bollen f 2.10 a 2 20, dito Roode 10.a 0.Pruisische Ham burgers f2 70 a 3.—; Duin Zand f5.— a 6.—; Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f0. a 0.Pruisische Koode f 1.50 a 1.70, Maastrichtsche Roode f0.a 0.Friesche Hamburger f0.a 0.Groninger Turken f0.a 0.Haar lemmer Zand Muisjes f 0.— a 0. Aangevoerd 8 vorsehe ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet flauw. Geraffineerd stil. Rijst Ongepelde zoowel als gepelde soor ten vast. van de soorten voor fabriekmatig gebruik bestemd is hot aanbod zeer schaaes en worden iets hooger genoteerd. Aangevoerd per //Utrecht" voor bier 2180 bn. Java en voor de pellerij 22.400 bn. Japan en 29.6591. bn. Br.s ein.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3