NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang. Woensdag- 11 Mei 1887. No. 1180. ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote'opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicïtê Etrangère G. L. BATJBE if Co., JOH. F. JONFS, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. BERICHT. ■Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 10 Mei. Bij de heden gehouden stemming van een lid voor den gemeenteraad werden ter stembus ingeleverd 1082 biljetten. Het aantal kiezers bedraagt 2119. Bij de vorige stemming wer den 1012 biljetten ingeleverd, bij de voorlaatste 980. Door het postkantoor alhier zijn in 1886 verzonden: 1,275,710 ge frankeerde brieven, 5141 ongefran- keerde brieven, 489,756 enkele brief kaarten, 3958 dubbele briefkaarten, 811,512 dag- en weekbladen,802,254 gedrukte stukkeu, 8848 monsters, 116,991 vrijdom van port genie tende dienstbrieven, 10,406 aange- teekende brieven, 2869 aangeteek. brieven met aangegeven waarde, 214 berichten van ontvang, 341 expresse brieven, 29,650 postwissels, 673 postbewijzen, 19,125 kwitantiën. In de op Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad werd ook behandeld de zaak van den heer A. H. van W". C. te Heem stede, veroordeeld wegens het op zettelijk niet voldoen aan een bevel of verordening, gedaan door iemand, met openbaren dienst belast, tot eene geldboete van f200. Hij had Damelijk als bestuurder van een rijtuig binnen de gemeente Haarlem geweigerd te voldoen aan het he vel van een politie agent om de tramlijn te verlaten. Zoowel het O. M. als de veroordeelde zijn in cas satie gekomen van het arrest van het Hof te Amsterdam. De vraag is naar men zich herinneren zal of art. 184 Strafrecht al dan niet toepasselijk is. De heer mr. D. Mesritz, advocaat te Amsterdam, betoogde, dat onder de woorden wettelijke voorschriften van art. 184 niet begrepen zijn de bepalingen, in het algemeen in plaatselijke ver ordeningen voorkomende, maar al leen die voorschriften zijn bedoeld, gegeven bij de wet of op de wet gebaseerde verordeningen. De conclusie is bepaald op 23 Mei. Maandag avond werd in Café Brinkmann op de Groote Markt hier ter stede een zeer geanimeerd bil- jard-coDCours gehouden, waarvoor zich 20 deelnemers hadden inge schreven. De eerste prijs, een cognacstel, werd behaald door den heer de Vries; de tweede, een likeurkeldertje, door den heer Mentel; de derde prijs, bestaande uit een fraai bierglas, door den heer B. Brinkmann. Ongeveer half twaalf was de wed strijd geëindigd. Bij de op 9 Mei te Amsterdam gehouden acte-examens werden, van de 7 geëxamineerde candidaten, 3 toegelaten nl. de dames A. A. Mon- hoff en W. Westra uit Haarlem, en mej. E. A. van Strijen van Texel. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 50 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand April van het vorig jaar was dit getal 51, dus 1 meer. Naar men verneemt, zal er dezen zomer op de Hollandsche kust, zui delijk van IJmuiden, een groote kader-manoeuvre worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door officieren van het reg. gren. en jagers, van het 4e en 7e reg. inf., van het 3e reg. huzaren en het 2e reg. veld-art. Als leider zal optre den de generaal-majoor jhr. Klerck. Men meldt ons uit Haarlemmer meer Het bestuur van den Haarlem mermeerpolder heeft dezer dagen eene verordening uitgevaardigd waarbij ten strengste verboden wordt, het stilstaan van voetgangers op de bruggen, of het meer dan stapvoets rijden door paarden. De verordening valt zeer in den smaak van het fatsoenlijk publiek, 't Is te hopen dat hier streng de hand aan gehou den wordt. VEETEELT. Overzicht van Veeteelt en Zuivelbereiding in Noord-Holland. Een tijd van angst en zorg heeft voor de boeren eeu einde genomen; we bedoe len den tijd van het kalven. Door het ge vaar, dat hieraan verbonden is, is een boer altijd maar blij, wanneer //alles er is". Gevaar niet alleen voor het kalf, maar ook voor de koe zelf en niet zelden moet het jonge dier opgeofferd worden, om het oude te redden. Het kalf wordt clan //af gevild", in stukken en brokken te voor schijn gehaald! Dit voorjaar is de zaak echter gelukkig zonder veel stoornissen van dien aard afgeloopen. Ook zijn er niet veel //smakkers" geweest. Een koe, die haar kalf wversmakt", brengt dit te vroeg ter wereld, waardoor natuurlijk het kalf verloren is. Dit voordeel wordt echter al weer zeer verminderd, doordat de kalveren zoo laag in prijs zijn. Men zegt wel//het weer is den boeren nooit naar den zin", maar tot voor kor ten tijd was er werkelijk reden te over tot klagen waaraan dan ook geen ge brek wasWat is er erger denkbaar, dan een gure maand April met droogte! De gevolgen bleven ook niet uit. De landerijen waren kaal en vaal, een bedroevende aanblik! Geen groen gras scheutje was er te ontdekkenEn zoo na derde de 1 e Mei, de tijd, waarop het vee noodig het land in moest. Daar niets te grazen, de hooiberg leeg, bij velen de beurs leeg, voorzeker geen rooskleurige toestand. Daarbij kwam, dat het hooi zeer duur is en koeken-voeren ook nog al op de beurs aankomt. Geen wonder dan ook, dat velen van de nood eene deugd maakten en de beesten de wei injoegen, al' was het ook met hartzeer. Regen en warmte moeten komen en de eerste Meidagen brachten die en ter stond is er een frissche gloed over de vel den gekomen, die hoop geeft, dat alles nog terecht kan komen. Doch in vergelijking met verleden jaar b. v., toen er in 't be gin van Mei reeds volop gras was, is de toestand toch nog treurig. En daarbij komt nog, dat het vee zoo hoog in prijs is. Ver scheidene jonge boeren, die dit voorjaar getrouwd zijn, en nu eigen boerderij be ginnen, moeten zich thans hun vee aan schaffen; duur of niet, de koeien moeten er komen. De veekoopers profiteeren er van, maar dit, gevoegd bij de menigte andere noodzakelijke uitgaven voor werk tuigen, enz., doet het benoodigcle bedrijf- kapitaal tot eene, althans voor dezen slechten tijd, bedenkelijke hoogte stijgen. De boeren, die van den winter veel koeien //om de melk" gegeven hebben, lachen zoo, met de hooge veeprijzen, in hun vuistje. Gedurende den winter brengen velen vee bij particulieren, die het dan ,/om de melk" hebben, d. i. ze melken de koeien gratis, maar moeten ze ook kos teloos voeren, en daar het in hun eigen belang is, de beesten flink te voeren, daar er dan veel meer melk komt, komen de beesten in goeden staat terug. Dit zijn meestal geldekoeien (van één jaar) die in het najaar als halfvolwassen beesten ge kocht worden. Wanneer nu, zooals thuis het geval is, de prijzen in het najaar lang en in het voorjaar hoog zijn, levert dit een aardig voordeel op. Zoo zijn er boereu, die nu niet minder dan 30 stuks thuis krijgen, die ze van den winter /,om de melk" gegeven hebben. Doordat er op het oogenhlik echter nog weinig gras is en de particulieren de beesten thuis brengen, als hun hooi op is, levert dit in den eer sten tijd wel eenig bezwaar op. Deze geldekoeien worden meerendeels bestemd voor de vetweiderij en moeten dus //droog" gemaakt worden; dit geschiedt of door al minder en minder uit te mel ken, of door terstond het melken te staken. Het bezwaar dat de beesten eerst van hunnen melkvoorraad hebben, verdwijnt spoedig. Maar, al heeft de boer, wat zijn vee betreft, weinig reden tot blijdschap, met de hoofdzaak in iedere boerderij, met de kaas, gaat het in één woord treurig! Gaat het met de kaas slecht, dan gaat alles slecht, ën niet alleen voor den boer maar ook voor allen, die ten plattenlande hoofd zakelijk van hem moeten leven, als koop man, winkelier, kleermaker, timmerman, schilder, enz. Vandaar dat dezen met bijna evenveel belangstelling de kaasprijzen na gaan als (1e boer zelf. Van het //dertigen" der kaas is thans geen sprake en minstens 30 gulden per 50 K.G. moet ze toch opbrengen, wil het naar genoegen gaan! Wel vindt men in de nieuwsbladen onder de rubriek //Markt- nieuws" aangeteekendhoogste prijs 27, 28, 29, ja zelfs 30 en 31, maar die prij zen krijgt doorgaans slechts een enkele. En bovendien, kwade practijken zijn ook op de Kaasmarkt volstrekt niet uitgeslo ten. De opkoopers en groothandelaars heb ben er natuurlijk belang bij, dat in de bladen hooge prijzen genoteerd staan, van daar dat vaak voor een enkel partijtje veel geld gegeven wordt. Verreweg het grootste deel blijft echter ver beueden den hoogsten prijs; wie 20 gulden maakt mag blij zijn, zeer veel gaat weg voor 10 tot 20 gulden en er zijn er die zich met nog minder tevreden moeten stellen. Bij zulk een stand van de markt is het niet te verwonderen, dat de boeren, hoewel ze zulks hoogst ongaarne doen, meermalen de kaas weer mee terug nemen. De bewoners der omliggende streken zien op zulk een marktdag den geheelen middag met belangstelling naar de kaas schuiten uit, waarmede opkoopers naar de markt gaan. Komen ze vroeg terug, dan is alles in orde; bij een vluggen handel gaat de waar spoedig van de hand, doch wordt het laat, dan is het miseen stugge markt geweest. Nu, den laatsten tijd waren de schuiten laat! Eu dat in het begin van Mei! Wan neer men nu weet, dat deze maand de beste is (de volgende maanden zijn te warm), zoo zelfs dat met de opbrengst van deze maand de geheele pachtsom, alle polder- en andere lasten moeten bestreden kunnen worden, dan zal men wel kunnen begrijpen, dat menigeen met zorg de toe komst tegemoet ziet en dat de toestand schielijk dient te veranderen, zal onze boerenstand niet opnieuw een geduchten slag krijgen! S. Bij de Dinsdag gehouden aanbe- eding van steenkolen ten behoeve van het gesticht Meerenberg wa ren ingeleverd 16 inschrijvirgsbil- jetten. De Eugelsche gaskolen zijn gegund aan C. Berghuis te Am sterdam voor 52.40 cent per hecto liter en de Westfaalsche vlamkolen voor 46 cent per hectoliter aan J. P. Caron te Leiden. LETTEREN EN KUNST. Het Philharmonisch orkest onder prof. Mannstadt, dat op 15 Juni, na eeu kort bezoek aan eenige Nederlandsche steden, te Scheveniugen terugkeert, is wat zijn samenstelling betreft in hoofdzaak hetzelfde van verleden jaar gebleven. Zoo zal men o. a. ook weder den concertmeester Bleuer en den fluitist Andersen daarbij aantreffen. Als solo-cel listen zullen twee Hollandsche musici, de heeren Hekking en Mossel, medewerken. LEGER EN VLOOT. Bij het 7 e regiment infanterie is de luitenant-kolonel Kamps overgeplaatst van Naarden naar Amsterdam, en wordt al daar belast met het commando over het 3e bataljon, ter vervanging van den luit. kolonel Simon, die overgeplaatst is bij het regiment grenadiers en jagers. Een koninklijk besluit van 12 April jl. bevat eene nieuwe regeling ter uitvoering der wet op de grond- FEUILLETO 2\T. HANS HOPFEN. 61) ACHTSTE HOOFDSTUK. Het was echter onmogelijk den Althaten van vroeger vast te boaden of mee naar huis te nemen. Hoe nader zijne terugreis op banden kwam des te meer verliet hem zijne goede luim en werd hij weer dezelfde, ontevreden landheer van vroeger. In zijne afwezigheid nam Clementine zich telkens voor om zooveel mogelijk gelukkig met hem te wezen. Telkens ontving zij hem zoo hartelijk mogelijk. Hoe gaarne zou zij elk offer gebracht hebben, indien zij zichzelf had kunnen wijs maken, dat ze nn toch liefde in haar huwelijk had gevonden, dan zou ze bij zich zelf hebben kunnen zeggen ik heb eeden gebroken en warme liefde verraden, maar mijne onberedeneerde hartstocht heeft me veilig door alles heengevoerd naar deze behouden haven. Hoe gaarne zou ze elke ruwheid en elke krenking met geduld verdragen hebben, indien baar daarvoor een weinig huiselijk geluk ten deel was gevallen. Ze kon echter onmogelijk zich zelf zulk een heil opdringen. Indien haar echtgenoot vau de reis naar zijne goederen terugkeerde, bijna zonder haar aan te z:en, met de handen in de zakken en eene ruwe scherts op de lippen, dan kon men onmogelijk in hem iemand zien, die gelukkig was of gelukkig maken kon. Der arme jonge vrouw bleef dus niets anders over dan zichzelf de waarheid te bekeunen, namelijk dat zij zeer ongelukkig was ia haar huwelijk. Van dit alles beschul digde zij hare ouders eu voornamelijk haren vader; zij be greep, dat Von Altbaten geheel anders zou zijn, indien haar vader een geheel ander man was. Haren echtgenoot kon zij geen kwaad met kwaad vergelden. Het was een karaktertrek bij haar, hem te beminnen, die haar mishan delde of minachtte. Nog steeds droeg zij de stille hoop in het hart, dat op een goeden dag alles moest veranderen en Adelbert haar opnieuw in zijn hart zou opnemen. Nu, iets onverwachts gebeurde er wel, maar aangenaam was het niet. Het bracht wel een nieuw leven mede, waarom Clementine dikwijls zoo vurig had gebeden, maar tevens een overleden echtgenoot, waarmede nu elke hoop, welke men op hem had gevestigd, in rook was verdwenen. Adelbert von Althaten was op de jacht omgekomen. Ze droegen hem dood naar huis. Sommigen beweerden, dat zijn eigen geweer ontijdig was afgegaan, terwijl anderen vol hielden, dat een ander in onbegrijpelijke lichtzinnigheid hem had geraakt. Beide partijen werden weldra vermeerderd met een derde, welke, ofschoon in stilte, als hare meening te kennen gaf, dat Von Althaten zichzelf het leven had be nomen om zoodoende bevrijd te zijn van een onhoudbare positie en een ongelukkig huwelijk. Hoe dit alles ook mocht wezen deed niets ter zake: Adelbert was dood en Clementine werd daardoor weduwe. Dat ongeluk greep diep in haar gemoednu eerst meende zij stellig, dat ze zich met hem wel zou verzoend hebben, indien hij maar langer had geleefd. Diep was haar leed en overvloedig stroomden hare tra nen, toen zij opnieuw in het kleine kerkje zat en bij de laatste orgeltonen in 't zwart gekleede mannen de lijkbaar wegdroegen. De menschen en het noodlot hadden een wreed spel met haar gespeeld. Zij had zichzelf niets te verwijten. Zij her haalde bij zich zelf, dat Von Althaten om haar niet behoefde te sterven. Hoe gaarne had zij zich door hem gelukkig laten maken. Met een weinig goeden wil zou hem dat ge makkelijk gelukt zijn. Hoeveel schuld zijzelf aan elk onheil had, daarvan wilde zij nu niets weten. Een onaangenaam gevoel maakte zich van haar meester toen haar vader en hare moeder haar poogden te troosten. Dat was nu hare eenige familie. Zij wiet, dat zij nu weer van hen afhankelijk zou zijn en nog veel onaangenamer dan vroeger. Clementine begreep zeer goed, dat hare omstandigheden zorgelijk waren. De eerste maand na Adelberts dood liet men haar met rust, maar spoedig daarna bracht haar vader haar aan 't verstand, dat haar echtgenoot de zaken tame lijk verward had achtergelaten en zij niet onbezorgd op

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1