belasting, welke wijziging betreft bet dienstvak der directe belastin gen en van het- kadaster. Met uitzondering van de metin gen, is de uitvoering dier wet op gedragen aan controleurs en surnu merairs der directe belastingen en van bet kadaster, onder het toe zicht van de provinc'ale inspecteurs der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. Er zijn 19 contröles der directe belastingen en van het kadaster. Hare indeeling wordt door den Koning geregeld. Het traktement der controleurs bedraagt: voor 3 hunner f3000 voor 7 f 2400 en voor 9 f 2000 'sjaars, behalve vergoeding voor reis-, verblijf- en bureaukosten; de laatste tot het werkelijk uitgege ven bedrag. Er zijn 4 adjunct-controleurs met een traktement van f1600 'sjaars, De minister van Financiën be paalt aan welke controleurs zij wor den toegevoegd. Het aantal surnumerairs wordt door den minister van Financiën bepaald. Zij worden aangesteld naar den uitslag van een vergelijkend exa men, volgens een door den Koning vastgesteld programma. Benoemd na de dagteekening van dit besluit genieten zij een trakte ment van f600 'sjaars, dat na drie jaar tot f 900 en na zes jaar tot f 1200 kan verhoogd worden. Deze bijdragen strekken tevens tot grond slag voor het pensioenfonds. Dit besluit is 1 Mei in werking getreden. De minisler van Financiën maakt bekend, dat het 6aldo van 's Rijks schatkist op 7 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank f 17,694,441.46 eu bij de betaalm. - 1,677,022.77 Te zamon - 19,371,464.23 De gewone audiëntie van den minister van Financiën op 12 dezer zal niet plaats hebben. Die van den minister van Marine op 13 dezer zal gehouden worden, in plaats van 11, te half 11 uur. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct Aan het D. v. N. wordt be richt, dat Z. M. de Koning voor nemens zou zijn, den minister Heems kerk, tot belooning voor zijne verdiensten bij de behandeling der Grondwets-herziening, op te nemen in den Nederlandschen adel, met den titel van baron. Tevens zouden de burgemeesters van Amsterdam en van 's-Gravenhage tot den adel stand worden verheven met het prae- dicaat van jonkheer. De koninklijke familie zal Maandag 16 dezer de reis naar het buitenland aannemen. De trein ver trekt 's ochtends te 8 uren van het Loo. HH. MM. zullen eerst over Winterswijk tot het station Vrezen reizen, alwaar zij 's namiddag tus schen 2 h 51/» uur zullen aanko men en vandaar zich per rijtuig begeven naar Arolsen om, na een verblijf van eenige dagen in de re sidentie van den vorst van Waldeck, de badplaats Wildungen te bereiken Half Juli wordt te Schevenin- gen verwacht de morganatische weduwe van Czaar Alexander II, Prinses Dolgouroucki, met hare kin deren; een groot aantal apparte menten van het Oranjehotel zijn voor de Prinses, die tot half Sep tember op de badplaats b.ijft, dezer dagen gehuurd. Prins Karadja Pacha, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van den Sultan van Tur kije bij ons Hof, is Maandag met prinses Karadja Pacha en gevolg in het «Hotel den Ouden Doelen» te 'sHage aangekomen. Vóór eenige dagen is uit Ruhr- ort aan den minister van Buitenl. Zaken te 's Hage een rekest gezon den, met de vraag, een vice-consul aldaar te benoemen. Het rekest droeg 100 handteekeningen van de aldaar wonende Hollanders. Tot hiertoe waren hunne belangen behartigd door den consul te Keulen, ofschoon er jaarlijks 15,000 Hollandsche vaar tuigen te Ruhrort komen. In verband met de uitspraak in de jongste algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging van gemeente-ambtenarendat het op richten van een pensioen-, weduwen- en weezenfonds van wege die Ver eeniging onmogelijk is, hebben thans de heeren F. van der Marck en Edm. H. Meelis, te Tilburg, alle gemeente-ambtenaren in Nederland uitgenoodigd te willen medewerken tot oprichting van een dergelijk fonds. De R. K. centrale kiesvereeni- ging voor de districten Hilversum- Weesp heeft besloten, zich voorals nog niet aan te sluiten bij den provincialenNoord-Zuidhollandschen bond. De gemeenteraad van Amster dam zal in zijne zitting van Woens dag o. a. behandelen de voordr. van B. en W. om afwijzend te beschik ken op de adressen van K. A. Bos en P. J. Penning, die beiden ver goeding vragen voor de door hen in de avonden van 21 en 22 Fe bruari 11. geleden schade. Op het oogenblik, schrijft de Amsterdammer, zijn honderde han den bezig om de gebouwen en ge houwtjes op te richten, die de om geving moeten vormen van het ze- ventiende-eeuwsche marktplein op de tentoonstelling van Voedingsmid delen. Vier en twintig huizen, alle in den bekenden stijl, maar ook alle van elkander verschillende, verrijzen als door tooverslag. Naast de Ko- ninklijkeBrouwerij komt een getrouw model te staan van het huis van Chris- toffel Plantinus te Antwerpen, die in 1555 aldaar een boekdrukkerij stichtte en te wiens eere men eenige jaren geleden te Antwerpen het be kende museum stichtte. Aan de vischmarkt zal Maandag worden be gonnen. Midden op het plein ver rijst een muziektempel iu den stijl van de zeventiende eeuw. De aan nemers beijveren zich de steenen aan te voeren voor het bestraten van het plein. Het tentoonstellingsgebouw is na genoeg gereed en zal volgens het bestek den 15den Mei a. s. worden opgeleverd. Het Eugelsche park ter rechterzijde is aangelegd en de lust om daarin kiosken te bouwen open baart zich meer en meer. Het bureau der commissie is van den Singel naar het gebouw zelf overgebracht. De opening van de tentoonstelling is voorgoed bepaald op 15 Juli a. s. Het onderwijs aan de kookschool is, naar wij vernemen, opgedragen aan mevr. H. Alting Mees te Londen en mej. O. A. Oorver aldaar. Het lokaal «Parkschouwburg» met erve enz., in de vorige veiling op f 133,000 ingezet, is in het O. Z. Heerenlogement te Amsterdam bij afslag op f164,000 opgehouden. In aansluiting van het reeds medegedeelde, laten wij hier nog eenige bizonderheden volgen omtrent het eerste optreden der Salvation- nisten of Heilbrengers, te Amsterdam. De langwerpige zaal in de Gerard Doustraat, in de nieuwe stad, biedt aan 800 personen plaats. Op een kleine verhevenheid van twee of drie treden, zitten de aan voerders des legers, thans de leiders der vergaderingn. 1. de heeren Schoch en Govaars, beide Neder landers de eerste was vroeger kapi tein bij het Nederlandsche leger en is thans in die hoedanigheid bij de Salvation Army, waarbij Govaars luitenant is, en die het gezang met de viool begeleidt. Dan volgen de stafkapitein en diens vrouw, de hoofdleiders der bijeen komst, van wie de eerste een wei nig, de laatste geen woord Neder- landsch spreekt, zoodat de laatste als duidelijke vertolkster heeft me vrouw Schoch. Voorts zit nog een dame op de verhevenheid, die niet het woord voerde in deze bijeen komst; alle drie de dames zijn diep in 't zwart gekleed en de Engelsche is van de Hollandsche te onder scheiden door een vreemdsoortigen zwarten hoed, die veel van een val hoed heeft. In de zaal wandelen nog een paar soldaten rond, die de functie van diaken of collectant vervullen tot inzameling van gelden ter bestrijding der onkosten. Het gedurig gezang werd afge wisseld door toespraken en gebeden der heeren Schoch, Tyler, Govaars en mevrouw Tyler. Toen deze godsdienstoefening zoo ongeveer een uur geduurd had, viel de staf-kapitein op de knieën, daarbij het hoofd gedurig naar den grond neigende en met de eene hand over zijn dijbeen, met de andere over 't gelaat strijkende. Hij sprak toen een gebed uit. Hij vroeg herhaaldelijk of niemand zich nog gedrongen ge voelde door deze prediking om de zonde te verlaten. Aanvankelijk bleef die vraag onbeantwoord. Hetzelfde werd nu nog eens zingend en bid dende gedaan, en onder dezen zang maakte zich een drietal vrouwen, twee bejaarde en een van gemid delden leeftijd gereed om hare zit plaatsen uit de eerste rijen te ver laten en op de eerste treden van de estrade neder te knielen, waarop de zes personen eveneens geknield lagen. Dit oogenblik was ongetwijfeld het meest interessante. Op verzoek van Tyler en Schoch verklaarden alle drie de vrouwen daarna dat zij juist in deze bijeenkomst door een bovennatuurlijke werking van de Heilige Geest van zondaressen tot Gode welgevallige kinderen waren bekeerd, terwijl nog zekere DePury, een koopman in manufacturen uit de Commelinstraat de verzekering gaf dat hij vroeger bekeerd eu in de gelederen der Army geleefd had, doch weder afvallig geworden en nu weder bekeerd was, met welke ver klaring hij de leer van den afval der heiligen scheen toegedaan te zijn. Hierna verlieten velen de zaal. De werken aan hetMerwede- kanaal bij Amsterdam, vorderen ge stadig. De zandstorting is halverwege voltooid. De noordelijke verbindings- dijk tusschen de Oranjesluizen en den Zeeburgerdijk zal denkelijk deze week zoover gevorderd zijn, dat men genaderd is aan het vak dat ten behoeve der spuiing zal opengelaten worden tot den tijd dat de syphon gereed is. Met den rijs- dam voor den zuidelijken verbin- dingsdijk is men tot op 160 M. van de zandstorting bij Zeeburg gena derd. Tusschen de beide verbindings- dijken de toekomstige oevers van het kanaal dat den mond van het Merwedekanaal zal verbinden met het Y wordt het noodige bag- gerwerk verricht. Binnen den Zeeburgerdijk wordt niet gearbeid. Gelijk bekendis, kan daarmede eerst een aanvang worden gemaakt, wanneer het geschil der regeering met Amstelland is opge lost. In de P. C. Hooftstraat is door de politie een man in bewaring genomen, die blijken gaf van krank zinnigheid en uit Meerenberg bleek te zijn ontvlucht. Men vond bij hem een kleermakersschaar en een spoor kaartje van Haarlem naar Amster dam. Hij is naar het Buiten-gast huis gebracht. (Amsl. Ct.) Men schrijft ons: Eene wijziging in den waterstaat kundigen toestand van de «Eilands polder» is zeer wenschelijk te ach ten. De bodem van dezen polder toch, waarin ook de Graitermeer- polder, de Mallemeerpolder en de Sapmeerpolder hun water loozen, helt in de richting West-Grafdijk- Schermerhorr, dat is van het Zuiden naar het Noorden. Dit geeft over eene uitgestrektheid van 1700 H. A. een aanmerkelijk verschil in water stand, zoodat het zuidelijk deel door gaans last van droogte heeft, terwijl het noordelijk deel overvloed van water heeft. Men wenscht nu in dezen toestand verbetering te brengen, door de vijf bruggen, onder welke door het noor delijk en zuidelijk deel van den polder met elkander in verbinding staan, te vervangen door twee slui zen waarschijnlijk één tusschen Graft en de Rijp en één tusschen Graft en Noordeind van Graft. Hier door zal men het polderwater op verschillend peil kunnen houden en naar gelang der omstandigheden in het lager deel kunnen aftappen. De waterloozing van den polder blijft bestaan in het noordelijk deel. Aangaande de stranding van het instructievaartuig Pollux wordt thans uit Nieu wediep nog het volgen - de gemeld Vrijdag ochtend omstreeks 10 uur geraakte het schipdoordien het weigerde te wenden, op eene droog te nabij de Vlieter vast. Geen enkel vaartuig was in de nabijheid te ont dekken, en daar alle pogingen, door de bemanning aangewend om het schip vlot te brengen, vruchteloos bleven, werden drie schoten gelost om de opmerkzaamheid van visschers te trekken; daar deze echter niet kwamen opdagen, werd eene boot bemand en uitgezonden om hulp te zoeken. Deze kwam half vol water te Wieringen aan. Hier werd nu eene vischscbuit aangeno menom het bericht van de stran ding naar Nieuwediep over te bren gen. Spoedig vertrok van daar de sleepboot Hercules ter assistentie, doch juist toen deze de Vlieter had bereikt, kwam de Pollux zonder hulp vlot en werd toen door de Hercules naar Nieuwediep gesleept. Men meldt uit Leiden: «Maandagmorgen, omstreeks half vijf, brak er alhier brand uit in de boekbinderij van den heer Schreu- der, op de Langebrug. Een groote hoeveelheid papier en boeken, waar onder naar alle waarschijnlijkheid vele van de Universiteits-Bibliotheek, werden een prooi der vlammen. De werkplaats en de bovenwoning wer den zoo snel door het vuur aange tast, dat de bewoners in alle haast moesten vluchten. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van het ongeval is on bekend.» Als eene bijzonderheid wordt aan het L. D. gemeld dat in al de jaren van het bestaan der Rijn- landsche Stoomtram nog nooit zóó veel retourkaarten zijn uitgegeven als verschenen Zaterdag. Er zullen bij de directie der H. IJ.-S.-Mij. pogingen in het werk gesteld worden, om tegen een prijs die lager is, dan wanneer men van een abonnement gebruikt maakt, de invoering te verkrijgen van retour- kaarten 1ste en 2de klasse Leiden Katwijk, uitsluitend voor avonden, waarop aan het strand concert ge geven wordt. Tusschen de echtelieden V. te Roermond had Maandag een woor dentwist plaats, die zóó hoog liep, dat de man met een revolver dreigde en zóó te keer ging, dat een aan tal buurlui hem hebben gevangen genomen en in verzekerde bewaring gebracht. Daarbij loste hij nog een drietal schoten op de buren, zonder iemand te raken, en sneed zich bij de wor steling den polsader door. Vrijdag en Zaterdag zijn met de nieuwe waterleiding te Maastricht proeven genomen, die naar wensch zijn geslaagd. De ofScieele inge bruikstelling zal in den loop dezer maand plaats hebben. Een niet alledaagsch verschijn sel had bij de verkiezing van een lid voor de Staten van het gewest, op den 6 dezer, in de gemeente Havelte plaats. Alle kiezers bleven dien dag in gebreke om hunne bur gerplichten na te komen, niettegen staande alle formaliteiten voor de verkiezing waren in acht genomen en de leden van het stembureau van het begin tot het einde stipt op hun post waren. Nadat de stem bus op de gewone wijze naar de hoofdplaats van het district was overgebracht, bleek aldaar bij ope ning dat zij niet één stembiljet be vatte. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Maandag gehouden zitting van de Tweede Kamer werd de dis cussie voortgezet over de artikelen omtrent de benoeming van den Hoo- gen Raad en over het amendement- Greeve om de voordrachten door de kamer te doen vervallen. Het amen dement werd bestreden door de heeren van Houten, D i Ranitz en gesteund door de heeren Blussé, van Baar Nijenbeek en Lohman. De regeering liet de beslissing aan de kamer over. Heden voortzetting. RECHTSZAKEN. Den 18en dezer zal v -or het hof te 's Bosch in hooger beroep worden be handeld de zaak van Z. W., uitgever van den „Limburger Koerier", door de recht bank te Maastricht veroordeeld tot twee jaren gevangenis ter zake van valschheid in geschriften. De rechtbank te Maastricht heeft Zaterdag uitspraak gedaan in zake Marekx- van den Eerenbeemt, en daarbij laatstge noemden niet ontvankelijk verklaard iu zijn verzet tot het doen van rekening en haar landgoed zou kunnen voortleven. Het was noodig, dat een zaakkundige de zaken in handen nam. Daarvoor was natuurlijk Fabiaan de aangewezen persoon. Weldra waren ze 't eens, dat haar vader voor haar hande lend zou optreden. De zaak was inderdaad zeer ingewik keld, daarom liet Fabiaan zijn eigen landgoed aan het be stuur van zijn zoon over en begaf zich naar zijne dochter, waar hij zich voorloopig op zijn gemak neerzette. Clementine deed intusschen de bittere ervaring op hoe onaangenaam het is weer afhankelijk te worden van zijne ouders, nadat men reeds jaren zijn eigen heer en meester geweest ie. Om zijne dochter die afhankelijkheid duidelijk te maken vond hij het noodig haar op de hoogte te brengen van de manier, waarop Adelbert zijne zaken had beheerd of liever verwaarloosd, zoodat eene menigte schuldeischers haar dreig den te bestormen. Hij vond het niet noodig voor haar te verbergen, dat hij zelf een van de voornaamste schuldeischers was: vooral omdat zij een enkele maal gepoogd had, zich van zijne voogdijschap te ontslaan. Eiken dag werd de arme Clementine door nieuwe onaan genaamheden geplaagd. Daarentegen gevoelde Fabiaan, die van den morgen tot den avond tot over de ooren in de zaken zat, eerst goed zijne waardigheid als grootgrondbe zitter. Hierdoor kreeg hij zulk eene overdreven meening van zijne bekwaamheden, dat iedereen bij hem vergeleken in zijn oog in het niet verzonk. Bij dit alles werd natuurlijk het samenleven voor Cle mentine ondragelijk. Zij trok zich daarom zooveel mogelijk in hare kamer terug en bemoeide zich niet met de drukke zaken, welke in haar huis afgesponnen werden. Geen won der waarlijk, dat al deze veranderingen een slechten invloed op haar lichaam hadden. Nadat ze maanden lang in stille afzondering had doorgebracht kwam men eindelijk op den inval haar naar eene badplaats te zenden, waar mon hoopte haar spoedig weer te zien bijkomen. Zij gaf dadelijk gehoor aan dezen raad, wijl die haar het vooruitzicht opende, weer eenige maanden geheel vrij te kunnen zijn. Zij maakte slechts deze ééne voorwaarde, dat zij zonder geleide zou gaan en geene bezoeken van hare familie ontvangen zou. Wijl de dokters daarmede instemden, was Fabiaan er mede tevreden en op een morgen reed de eenzame, ruimschoots van het noodige voorzien over de brug. die zij voor enkele jaren had zien bouwen, de stad uit, en de wereld in. Hare groote oogen blikten uit een vermagerd gelaat naar de haar voorbijschuivende boomen van het park. Haar va derland bleef achter en daarmede haar ongelukkig verle den, ongelukkig door eigen schuld en die van anderen. Zij had te zwaar geboet om zich daaromtrent te misleiden. Of de toekomst haar schadeloos zou stellen voor 't ver leden, of de tijd nog een ander geluk voor haar in den schoot verborg, daarnaar vroeg zij niet. Hare zintuigen waren verstompt - alles walgde haar. Haar kort huwe lijksleven was juist voldoende geweest om de schoone meis jes-illusies uit haar gemoed te verbannen. De sluier was ver scheurd, de idealen waren verdwenen, de beelden ontheiligd en de nasmaak, welke hare treurige ondervindingen ach terlieten was bitter en afschrikwekkend. Rust en stilte meer verlangde zij niet. Nu, dat zijn ook een paar heilzame middelen. Spoedig was zij lichame lijk weer hersteld. Evenals de planten na den ruwen winter weer tot een nieuw leven ontwaken, zoo ook ontlook Clementine in het ongestoorde, kalme badleven tot eene tweede jeugd, welke haar zooveel bekoorlijkheden verleende, dat zij allerwege de attentie trok. Men was het reeds gewoon geraakt om Clementine, die nukkig en in zichzelf gekeerd was, als 't ware over 't hoofd te zien, zoodat de eigenlijke huisvrouw nergens minder werd geteld dan op haar eigen landgoed Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2