NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 12 Mei 1887. No. 1181. STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD ABOMÏÏEMEHTSPRUS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité JStrangère G. L. BAJJBE Co., JOII. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. BERICHT. •Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 11 Mei. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd mededee- lÏDg gedaan van Een geschenk aan het stede lijk museum van den heer Sacré, bestaande uit een paar oude roe mers, gestipt door den heer ICibon. Mededeeling van de benoeming van Manenberg, agent van politie hier ter stede, tot buitengewoon rijks veldwachter. Een rapport van bet gasbureau over de maand April zal in de vol gende zitting nader behandeld wor den. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur werd met algemeene stem men gekozen de heer J. H. Droste. Uit de heden gehouden verkiezing voor een lid van den Raad der ge meente is gebleken dat uitgebracht waren 1082 stemmen. De beer mr. A. G. Waller ver kreeg 577 en de beer mr. D. A. Graaf van Limburg Stirum 481 stemmen, zoodat de eerste is ver kozen. Heden is de geboortedag van Frans Hals, die den llen Mei 1584 geboren werd. Met genoegen vermelden wij dat de heer J. J. Beijnes, de bekende rijtuigfabrikant, die acht maanden lang wegens ziekte te buis moest blijven, thans geheel is hersteld. Onder vele bewijzen van deelne ming bad Dinsdag alhier de begra fenis plaats van den heer A. de Waal Malefijt, die tot aan 't einde van bet vorige jaar de praktijk als genees-, heel- en verloskundige gedurende 47 jaren met ijver en toewijding waarnam. Aan de geopende groeve werd het woorl gevoerd doordr. J. R. de Brouwer, oud-offic. van ge- zondh., namens den geneeskundigen kring, en door dr. C. G. von Reeken, wethouder der gemeente, namens vele vrienden en dankbare patiën ten. Uit naam van de weduwe en de kinderen dankte de beer L. Schle- gel, schoonzoon, voor de bewijzen van waardeering en hartelijkheid, in de laatste dagen en ook bij deze gelegenheid onvangen. De leden der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem, die zich met de reformatie der kerk vereenigd heb ben maar de verzamellijsten nog niet teekenden, worden opgeroepen tot eene vergadering op Vrijdag 13 Mei a. s., des avonds ten 8 uur, in het lokaal «Fslix Favore», om te overwegen wat Da het antwoord des kerkeraads te doen staat. Het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft besloten tot verwerping van het voorstel van 't hoofdbestuur omtrent het Sociaal Weekblad.. Tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering zijn benoemdmr. H. Ja- cobi, voorz., E. De Lanoy, secr., en de heer J: H. André de la Porte al6 plaatsvervanger, met imperatief mandaat op dit punt. Omtrent de andere voorstellen verklaarde de vergadering met het hoofdbestuur te willen medegaan en ook de door de departementen ingediende voorstel len te zullen ondersteunen. Alleen stemde zij niet in met bet voorstel, om de «Handelingen» in den tegenwoordigen vorm te doen vervallen, en slechts een beknopt verslag in den Almanak op te ne men. Tot lid van het bestuur werd benoemd mr. Th. De Haan Hugen- holtz. Tot leden van de commissie voor de Volkszangscbool de heeren A. C. Kruseman en P. J. Prinsen Geerligs. Men schrijft ons uit Hilversum, dd. 10 Mei «TiDgeling! tingeling!» klonk het heden morgen al vroeg door Hil- versum's straten. «De tram! de tram!» boorde men van alle kanten en alsof een tram bier een heele nieuwigheid was kwam jan en alleman toeloopen om een kijkje te nemen. Ook uw correspondent stak zijn neus eens even in de sierlijke .wa gens, en acht zich nn verplicht de Haarlemmers, en in 't bijzonder den werklieden van den heer Beijnes, een pluimpje te geven voor bun af geleverd werk, dat uitmunt door eenvoud en keurigheid. De nette en luchtige inrichting der rijtuigen zal zeker menigeen verleiden eens in te stappen om zich op zijn gemak Daar den Trompen berg of naar 's Gtaveland te laten rijden. De weg leidt door golvende korenvelden, langs rijke villa's en te midden van prachtig opgaand geboomte. De liefhebbers zullen echter nog tot Zondag 15 Mei geduld moeten hebben, want eerst dan neemt de dienst een aanvaDg. 't Gold van morgen slechts een proefrit. De Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in de provincie Noord-Holland heeft gegevens ver zameld betreffende de bevolking en het aantal belaste en niet belaste woningen in een 40-tal gemeenten in de provincie. Daaruit blijkt o. a. dat te Amsterdam waren 83,224 woniDgen, waarvan belast naar de jaarlijksche huurwaarde geheel 26,974, voor 2/„ 4616, 7s 4562, on belast 47,074. Voor Haarlem waren die cijfers respectievelijk 10,233, 3961, 1533, 1555 en 3184; voor Hoorn 2330, 957, 382, 458 en 533; voor Nieuwer-Amstel 4943, 4424, 171, 296 en 52voor Zaandam 3234, 876, 237, 981 en 1140. De overige 34 opgegeven plaatsen zijn meeren- deels kleine plattelandsgemeenten met gezamenlijk 16,838 woningen, waarvan 8745 geheel belast, 2600 voor 2/«j 2526 voor 7s en 2295 niet belast. Volgens bet Regeerings-ontwerp zal het getal kiezers te Amsterdam (in 1885 bedragende 5076 voor de Tweede Kamer en 8939 voor den Gemeenteraad) vermeerderd worden tot ongeveer 27,000, terwijl, wan neer men ook hen, die het genot van 7, of 7S vermindering van het bedrag der drie eerste grondslagen van de personeele belasting hebben, tot kiezers wilde bevorderen, het aantal kiezers te Amsterdam tot om streeks 36,000 zou opgevoerd worden. Te Haarlem, waar het getal kie zers in 1885 voor de Tweede Kamer 1264 en voor den Gemeenteraad 1994 bedroeg, zou dit getal volgens het Regeerings-ontwerp bijna 4000 gaan bedragen; waoneer men ook hun, die 7s of 2/s vermindering van de personeele belasting genieten, het kiesrecht wilde geveD, zou het aan tal kiezers te Haarlem tot omstreeks 7000 klimmen. Te Amsterdam is omstreeks Vio> te Zaandam omstreeks 1/7, te Haar lem omstreeks }/9 en te Nieuwer- Amstel omstreeks 1/4 van het zie lental in de personeele belasting Verder blijkt dat te Amsterdam 47,074 van de 83,224 woningen be neden de belastbaarheid der perso neele belasting valleD, te Haarlem daarentegen slechts 3184 van de 10,233, te Nieuwer-Amstel slechts 52 van de 4943 en te Zaandam slechts 1140 van de 3234. De uitslag van de Dinsdag door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden verpachting over het jaar 1887 van het grasgewas van de bermen der wegen in genoemden polder is ge weest, dat die hebben opgebracht f 6153, terwijl de opbrengst daarvan in het vorige jaar f5955 bedroeg. LEGER EN VLOOT. Over het gebruik van turfstrooisel, in de stallen voor de paarden van het leger, blijven de gevoelens zeer verschillend. Dientengevolge wordt het nemen van proe ven ook weder gedurende de zomermaanden van dit jaar voortgezet. Onder leiding van den generaal- majoor I. N. A. baron Taets van Ame- rongen zullen dit jaar fortmanoeuvres nabij Willemstad plaats hebben. De Japansche minister van Marine en de hem vergezellende Japansche zee- officiereu brachten Dinsdag een bezoek aan 's rijkswerf te Willemsoord. LETTEREN EN KUNST. Adelina Patti is op haar terugreis naar Engeland. Haar kunstreis in Amerika heeft haar, volgens de //Musical Courier" onge veer 600,000 gulden opgebracht. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Noordwijk aan Zee Zag men hier tot voor eenige jaren uitsluitend aardappelen verbouwen, thans is dit niet meer zoo. Mislukte oogst en lage prijzen deden de landbouwers naar iets anders uitzien en toen door enkelen eenige tulpen werden aangekocht vond dit voorbeeld spoedig navolging. Nu reeds staan akkers beplant met tul pen en in de vorige week werd daarvan een groot gedeelte geveild. De goede soorten brachten hooge prijzen op, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de tulpenteelt eene grootere uit breiding zal nemen. Voor de landbouwers is het te hopen, dat dit gewas de geleden schade eenigszins moge vergoeden. De minister van Financiën heeft den provincialen inspecteurs der di recte belastingen enz. aangeschre ven, de controleurs, in wier contróle scheepsmeters werkzaam zijn, uitte noodigen op de behandeling der meet linten een verscherpt toezicht te houden, daar herhaaldelijk is voor- gekumen, dat meetlinten, hoewel nog slechts korten tijd in gebruik, door andere moesten vervangen wor den, wijl zij versleten of bij den her-ijk afgekeurd waren. Vooral moet aanbevolen worden de bedoelde linten zoo noodig goed te laten drogen (niet kunstmatig) alsvorens ze weder op te rollen. De controleur der directe be lastingen, invoerrechten en accijn zen, S. G. M. Knappert, te Leiden, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den Rijksdienst met be houd van aanspraak op pensioen. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) H. K. H. de Kroonprinses van Zweden is van Amsterdam ver trokken naar Franzensbad in Bo- hemen, waar zij op advies van dr. Mezger een badkuur moet onder gaan. In de resolutie van den mi nister van Financiën met betrekking FBUILLBTO KT. HAHS ÏÏOPFSH. ACHTSTE HOOFDSTUK. Bij hare terugkomst uit den vreemde versierde men wel hier en daar iets in huis, zette een extra glas wijn op tafel en noodigde des avonds den geestelijke van de plaats, maar dat was ook alles. Reeds den volgenden dag ging alles zijn gewonen gang, alsof er geen Clementine in huis was en Fabiaan eigenaar van het landgoed was geworden. Vol verlangen zag de jonge weduwe de zonnige dagen tegemoet, waarop zij opnieuw hare langwijlige omgeving zou kunnen verlaten. Haar vader bemerkte met genoegen, dat de jonge barones er weder bloeiend en verleidelijk begon uit te zienvoor 't overige pasten de maandenlange badkuren en reizen niet in zijne kraam. Gaarne had hij zijn geheele familie om zieh heen. Koert was met eene welgestelde burgerdochter gehuwd eu bleef steeds getrouw op zijn landgoed, waardoor Fa biaan te meer de afwezigheid van zijn dochter gevoelde. Van verdere reizen zijner dochter wilde hij niets weten van dag tot dag werd hij verdrietiger en ontevredener, tot hij op zekeren dag door eene beroerte werd getroffen en spoedig den geest gaf. Hij had tot aan zijn dood iedereen in den waan weten te houden, dat hij een rijk grondbezitter was; na zijn over lijden moeeten zijne erfgenamen het tegenovergestelde aan 't licht brengen. Koert had reeds een klein landgoed van zijn vader ont vangen, waarop hij eenvoudig verder leefde, zonder zich veel om anderen te bekommeren. Het groote landgoed van de familie Boppel afkomstig, moest opnieuw verkocht worden. De schuldeischers van Von Althaten en Fabiaan werden tsvreden gesteld, waarop er voor de beide vrouwen wel niet bijzonder veel, maar toch een matig kapitaaltje overbleef, zoodat zij in staat gesteld werden om bij matige eischen goed rond te komen. De weduwe van Fabiaan betrok een klein huis in het nabijzijnde stadje, dat haar reeds sedert lang toehoorde. Ze biacht echter den meesten tijd door op het landgoed van haren lieveling Koert, wiens kinderen zij wiegde en bedierf. Met zekere minachting keek zij op het vrouwtje neer, dat haar de eerste plaats in haar huis en in Koerts hart af stond. Deze laatste vond het goed, dat twee vrouwen voor het welzijn zijner huishoudend zorgden; hij bekommerde zich er niet om, hoe zij het met elkander konden vinden. Clementine betrok het huis harer moeder. Hier rang schikte zij het een en ander, wat zij uit de schipbreuk had kunnen redden, zeide daarop hare overige familie vaarwel en ging op reis. Van nu af aan deed zij alle moeite om hare geknakte gezondheid te herstellen, zonder zich om een ander te be kommeren. Zij meende nu genoeg geleden te hebben en gerechtigd te zijn, geheel voor zich zelf te leven. De menschen waren voor haar voorwerpen van haat en vrees. Zij wilde niets meer van hen weten. Wat zij van hen ondervonden had, had haar aan den rand van eene namelooze ellende ge bracht. Ook het goede, het bezielende was haar ten ver der! geworden. Daarom wilde zij nu eenzaam hare dagen verder doorbrengen. Het leven tusschen allerlei vreemde menschen, die van daag kwamen en spoedig weer gingen, met wie men slechts kennis behoefde te maken voor hoogstens een badseizoen, kwam uitmuntend met Clementine's wenschen overeen. Zij vermaakte zich met het beschouwen van de bonte menigte, van de verschillende kleederdrachten en modes; zij giDg tusschen de menigte door zonder er deel aan te nemen of trek zich terug naar dat haar luim dat mede bracht. Zij wist op eene nooit falende manier iedereen, die zich aan haar opdringen wilde, op een afstand te houden. Haar afkeer van allen omgang was zoo groot, dat zij na eenige mislukte proefnemingen ook geene dienstbode meer hield. Het was geen wonder, dat zij overal de opmerkzaam heid tot zich trok. Men deed mosite om te ontdekken wie zij was en van waar zij kwam, en geen dienstmeisje was

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1