burgem. van Beerta H. J. Onnes, en van Venraai, Ph. W. H. Esser. Bij kon. besluit is, met ingang van 15 Mei, aan R. Blok op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Lekkerkerk, met dank betuiging voor de door hem aan deu lande langdurig bewezen dien sten. Bij kon. besluit is de luit.-kol. J. H. Verschoor van het 7de reg. inf. in zijnen rang overgeplaatst bij den generalen staf. Het Staatsblad no. 86 bevat een kou. besluit van deu 6en Mei 1887, houdeude wijziging van het bij koninklijk besluit van den 12den Februari 1886 Staatsblad no. 35) vastgesteld model, waarnaar de loten der Staatsloterij vervaardigd worden. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donder dag den 19n Mei aanstaande niet plaatshebben. [Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De lijd vestigt er de aan dacht op, dat mr. Van Houten, Dinsdag een amendement, dat den minister Heemskerk volstrekt onaan nemelijk scheen, intrekkende, o. a. zeide«Nu voor mij op het oogen- blik die onaangename verhouding bestaat, dat zoodra ik iets voorstel de minister weigert het te stempe len, legt dit voor mij eigenaardige verplichtingen op, waar het een werk geldt, dat ik op prijs stel tot stand te brengen en waarin de mi nister van Binnenlandsche Zaken niet zal ontkennen, dat meer ideeën van mij dan van hem zijn. Om eene zakelijke overwinning niet prijs te geven voor eene bloote overwinning in vorm, trek ik mijn amendement in». Meer ideeën, zegt De Tijdvan Van Houten in de nieuwe Grondwet dan van den premier, die de her ziening tot stand brengt! Het woord was scherp en vlijmend: was het ook onwaar? In de Zaterdag onder de lei ding van mr. W. H. K. Mouthaan gehouden algemeene vergadering van het departement der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen te Am sterdam is het rapport der speciale commissie betreffende de Kweek school voor Schoolhouderessen met algemeene (35) stemmen verwor pen. Het afdeelingsbestuur behoudt zich voor, het hoofdbestuur nadere inlichtingen te vragen. Het voorstel betreffende het So ciaal Weekblad werd door den voor zitter bestreden, als in strijd met de wet van de Maatschappij, omdat genoemd blad wel degelijk eene staatkundige richting volgt. Ook omdat geene voldoende contröle op de redactie, die immers vrij moet zijn, kan worden geoefend. In de derde plaats omdat het Sociaal Week blad meer voor de bevoorrechte kringen geschreven wordt. Vindt het daar burgerrecht, dan zal de Maatschappij haar doel ten bate van den werkmansstand zien bereikt. Na eenige discussie over deze bezwaren, waaraan door mr. Levy, den heer Tours en den voorzitter werd deelgenomen, werd met 41 tegen 11 stemmen conform het ad vies van het afdeelingsbestuur be sloten, tegen het voorstel van het hoofdbestuur te stemmen. De keuze van twee afgevaardig den ter alg. verg. werd aan het bestuur overgelaten. Ter voorziening in de vacatures in het hoofdbestuur, voor 1 Juli te vervullen, werden candidaat gesteld voor de vacature Vau Diggelen de heer mr. A. Bloembergen Ez. te Leeuwarden; vacature Quack, mr. W. H. K. Mouthaan (2e candidaat), de eerste met 22 laatstgenoemde met 36 van de 39 stemmen. Ten opzichte van het stichten eener kookschool werd in ongun- stigen zin door het bestuur gead viseerd. Nochtans meende het be stuur, den uitslag in dezen van de tentoonstelling van voedingsmiddelen te moeten afwachten en inmiddels de zaak aan te houden. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben, iu overleg met de commissie van toezicht op deu gemeentelijken geneeskundigen dienst, aan den gemeenteraad voor gesteld om het mandaat van de gemeente-heel- en verloskundigen, dat met lo. Juli e. k. zou vervallen, en waardoor de diensttijd van die heel- eu verloskundigen zou eindi gen, tot lo. Juli 1888 te verlengen. Zoolang toch al de Zittinglokalen voor den geneeskundigen dienst, tot oprichting waarvan in de raadsver gadering van 27 April jl. werd be sloten, niet gereed zijn, is het moei lijk de nieuwe regeling van dien dienst toe te passen. Tevens wordt voorgesteld om de nieuwe regeling der jaarwedden van de gemeente- vroedvrouwen, zooals die bepaald is bij art. 19 der verordening op de gemeentelijke geneeskundige armen zorg, op lo. Juli te doen ingaan, omdat het moeilijk wordt, met de tegenwoordige regeling dier jaar wedden, bij voorkomende vacaturen, behoorlijk in den dienst te voorzien. Heden zijn in de zalen van het voormalig Museum van der Hoop te Amsterdam tentoongesteld het van gemeentewegen ontworpen Beurs- plan, zoo mede de Beurs-ontwerpen, bekend onder de motto's «Y» en het «Wapen van Amsterdam" met het randschrift «Inhocsigno flores- co". De toelating is kosteloos en ge schiedt voor zooveel de beschikbare ruimte toelaat. Zondag werd door de Amster- damsche Vélocipèdeclub een weg wedstrijd gehouden. Drie prijzen waren uitgeloofd door den voorzitter, deu secretaris en den 2den secre taris voor de drie eerst aankomen den, voor den 4den een getuigschrift. De te rijden afstand bedroeg 80 K. M. en werd gereden op den weg van Amersfoort naar Arnhem, tot even voorbij Eede over 40 K. M. en terug. De afrit geschiedde even buiten Amersfoort, voor driewielers te lOVi ure, naar evenredigheid de tweewielers en »tandems« later. Na terugkomst der mededingers werd een gezamenlijke tocht naar Hilversum ondernomen. Verschei dene goede rijders namen aan den wedstrijd deel, o. a. de heeren Faber en Van den Biesen. Men schrijft ons uit Alkmaar: „Wie als oprecht Alkmaarder heden ten dago blijken geven wil op de hoogte van zijn tijd te zijn, moet, waar hij ook komt, zijne meening hebben over het adres, dat de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange bij den Gemeenteraad hebben ingediend. Het betreft namelijk bet aanleggen van een lokaalspoorweg tusseben Alkmaar en Hoorn. Onderzoekingen, vroeger door genoemde heeren verricht, met bet oog op eene tram verbinding tusseben beide plaatsen hebben aan bet licht gebracht, dat al ware dit plan niet in duigen gevallen, door de weigering van bet gemeentebestuur van Berkhout en bet polderbestuur van den Heer-Hugowaard, de bestaande wegen te smal, onregelmatig bebouwd en op zulk ongelijk niveau aangelegd zijn, dat er blij vende bezwaren voor eene goede regelmatige exploitatie bestaan. Daarenboven loopen zij niet door de meest bevolkte streken. Daarom komen de adressanten nu met het plan tot het aanleggen van een lokaalspoorweg. Voor aanleg, materieel, enz. is het benoo- digde geld reeds gevonden; voor aankoop eu onteigening van grond wordt echter nog een kapitaal soodig geoordeeld van f317,000, dat uit subsidiën moet verkre gen worden. In de eerste plaats wordt hierbij op de hulp van Alkmaar gerekend. Als, onze gemeente een vijfde deel van deze som f 63,400 wil bijdragen, meenen adressanten zeker te zijn, het overige van elders te verkrijgen. Ziedaar eene belangrijke .zaak voor de welvaart onzer stad. De tegenwoordige ver binding van Alkmaar met Hoorn en tus- scheuliggende dichtbevolkte gemeenten is treurig. Hier rammelt uog de diligence, en ondanks stoom en elektriciteit, schalt de hoorn van den postiljon lustig naast bet zweepgeklap van bet jagertje van het bij ons traditioneel geworden „IJoornsche schuitje".„Maar men kan toch met het spoor over Zaandam gaan!" roept mis schien een lezer uit. „Volkomen juist, miju waarde", haast ik mij er bij te voegen, „vergeet dan niet, dat men van Alkmaar naar Zaandam een uur spoort, gewoonlijk door de goede aansluiting twee uur te Zaandam moet wachten om daarna nog een klein uur later Hoorn te kunnen be reiken. Dat is te zamen juist vier uur of met andere woorden juist de tijd, dieu een gewoon voetganger noodig beeft om van Alkmaar naar Hoorn te loopen. Daarom, als bet onderzoek van bet adres door de Kamer van Koophandel en Fa- briekeu en door de commissie van Fi nanciën gunstig uitvalt, als bet blijkt dat Alkmaar voor ruim zestig duizend gulden eeu goeden lokaalspoorweg verkrijgen kan, die deze gemeente verbindt met het oos telijk deel der provincie, met Hoorn en Enkhuizen en van daar met Friesland eu Groningen, en die de kortste verbinding zal zijn van Westelijk Holland, van den Hel der tot Haarlem, Leiden en den Haag met Leuwardendan zal de vraag of dit zijn geld 'waard is, wel bevestigend be antwoord kunnen worden. Alkmaar beeft altijd begrepen dat het bij goede wegen bet grootste belang bad en droeg reeds achtereenvolgens in de laatste jaren f123,000 bij tot verbetering van verschillende buitenwegen. Overigens gaan de zaken der gemeente op een weg met rozen en doornen. De Gemeente-gasfabriek leverde in 1886 een voordeelig saldo van f7884,35; de Ge meente-reiniging eeu nadeelig saldo van f7858,70. Een minder ernstig,maar nog algemee- ner onderwerp van gesprekken is het ko- miscb-tragiseb verbaal van twee bejaarde zusters, die geheel vrijwillig haar buis verhuurd hadden, maar bij slot van reke ning, ondanks alle betoogen, bet zoo dier baar erf barer vaderen niet verlaten wil den, ook zelfs niet toen de rechtbank dit gelast had. Toen niets meer hielp, ging men over tot uitzetting. Niet voordat het geheele luiis letterlijk leeg was, kon men de bewoonsters er toe bewegen bet perceel te verlaten." Men schrijft ons uit Zaandam dd. 16 Mei: Gisteren i^in hetNoordzee-kanaal, in de nabijheid der Gemeente, van het spiegeljacht van den heer Koster te Amsterdam, de schippersknecht overboord geslagen en verdronken. Door den hevigen wrnd was het den opvarenden onmogelijk, het vaartuig spoedig genoeg te doen wenden, om den ongelukkige te hulp te komen. Sinds een paar jaren bestond hier eene »Burger-Kiesvereeniging«, die bij het werk der verkiezingen goede diensten bewees. Met leed wezen vernemen wij daarom, dat er Donderdag jl., in den boezem van dit lichaam, tengevolge van het deballoteeren van eenige personen, verdeeldheid is ontstaan, waardoor de meeste leden van het bestuur hun ontslag genomen hebben, en de Vereeniging met ontbinding wordt bedreigd. Zaterdag zijn hij het Arts examen geslaagd, H. Eijkman en Joh. Sasse, beiden van hier. Eerst genoemde heeft zich te Zaandijk ge vestigd. Men schrijft ons uit Hilversum, dd. 14 Mei: Door heeren directeuren, adminis trateur en commissarissen van de 's-Gravelandsche Tramweg-maat schappij, de twee Wethouders van 's Graveland (de Burgemeester was wegens ongesteldheid verhinderd) den Burgemeester met den oudsten Wethouder van Hilversum en eenige genoodigden werd hedennamiddag te 2,15 de openingsrit gemaakt met de tram van 's-Graveland naar het station van den Oosterspoorweg te Hilversum. Zonder eenige storing kwam de tram aldaar 22 minuten later aan De terugtocht vereisehte 24 minu ten, waarna in de wachtkamer van de remise aan de Leeuwenlaan te 's-Graveland een gezellig samenzijn plaats had. Hierna werden de heeren te Hilversum per tram huiswaarts gebracht. De rijtuigen, vervaardigd aan de fabriek van den heer J. J. Beijnes te Haarlem, voldoen zeer goed en zijn sierlijk, kunnen 12 passagiers binnen en 6 op elk balcon hergen. Deze nieuwe lijn, door het flink doorzetten der heeren concessiona rissen Geveke te Hilversum en Heij- broek te 's-Graveland, tot stand ge bracht, krachtig gesteund door het gemeentebestuur van 's-Graveland, is voor die gemeente eene ware uitkomst. Tot heden had men slechts 4 maal daags vice versa gelegenheid met het station te Hilversum en nu met de tram gedurende het overige dezer maand 6 maal en Juni, Juli en Augustus 8 maal daags, veel gemak kelijker, sneller en goedkooper dan met den voormaligenomnibusdienst. Ook komt deze dienst zeer ten ge rieve der bewoners van de Trom penberg en environs. Morgen, 15, vangt de geregelde dienst aan. Men schrijft ons uit Hilversum Onze gemeente heeft op één dag niet minder dan 78 inwoners ver loren, waaronder zeven kiezers voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. Gelukkig hebben lijkbidders en doodgravers bij dat verlies geen zij de gesponnen, want alle 78 perso nen verkeeren op 't oogenblik nog in blakendan welstand, door een be sluit van «de heeren in den Haag", met de grond, waarop zij wonen, bij de naburige gemeente Bussum ingelijfd. In ruil daarvoor kreeg Hilversum een stukwaardeloozen heidegrond. Zondagmiddag, ongeveer half 3, ontstond er brand in een boschje kreupel- en sparrehout aau den Spij kerpolder achter den Trompenberg, welke door de hevige N. O. wind vrees voor de geheele Trompenberg met villa's en al deed ontstaan. Twee in de nabijheid wonende arbeiders snelden met schoppen toe en wisten met groote inspanning het vuur te beteugelen, zoodat de hulp der in allerijl uit het dorp ontboden manschappen overbodig bleek. Een oppervlakte van ongeveer 500 centiaren is verbrand. De oor zaak is onbekend. Men schrijft ons uit de Scher mer Bij de aanbesteding van dijk- grond- en slootwerk, die den 14en door dijkgraaf en heemraden gehou den werd, is perceel 1 toegewezen aan S. Blom te Schoorl voor f1289; perceel 2 aan J. Molenkamp te Graftdijk voor f 1594; perceel 3 aan J. Bas te Groot-Schermer voor f285 en perceel 4 aan K. Woestenburg- te Graft voor f224. Vrijdag avond omstreeks half tien zag de politie te Rotterdam zich weder genoodzaakt, een paar sociaal-democraten tijdelijk in het bureau op de Kaasmarkt te hergen ten einde hen te beschermen tegen het publiek op de Hoogstraat, dat hen te lijf wilde. Het waren nog wel, naar men zegt, een paar hoofd mannen van de partij. Zaterdagochtend is op de rivier den IJsel, onder Nieuwerkerk, de no. 1 van de Amsterdamsche Rijn- stoomboot-maatschappij kapitein Haentjes, door den sterken vloed en feilen wind tegen een hoofd geloo- pen, tengevolge waarvan de boot met de geheele lading is gezonken. De opvarenden zijn alle gered. Ten einde bij averij of her stellingen aan de groote gierbrug te Nijmegen, geregeld in den veer dienst tusschen de stad en de Betuwe te kunnen voorzien, heeft het ge meentebestuur een tweede gierbrug van kleiner model doen aanbouwen. Deze werd Zaterdag in dienst ge steld en voldeed goed, daar toch in ruim 3 minuten daarmede de Waal wordt overgegierd. Met dit vaartuig kunnen vier voertuigen tegelijk worden overgezet, terwijl dit getal bij de groote gierbrug tweemaal zooveel bedraagt. Evenals de groote gierbrug bestaat de klei nere uit twee op korten afstand naast elkander liggende ijzeren schepen, waardoor het dek wordt gedragen. De kleine brug, die ge bouwd is door den scheepsbouw meester C. Boelen, te Slikkerveer, heeft aau de gemeente oDgeveer f 5000 gekost. Men is bezig met het doen van opmetingen voor den aanleg van een tramweg van Deventer naar Twelloo. In de zitting van den gemeen teraad van Vlissiugen werd Vrijdag tot secretaris der gemeente benoemd de heer mr. F. N. van der Bilt, griffier ter gemeente-secretarie te Rotterdam. Met den benoemde was aanbevolen de heer H. J. G. Hart man, adjunct-commies ter provinci ale griffie van Zeeland te Middel burg. Woensdagnacht werd te Ter- neuzen op brutale wijze ingebroken in bet woonhuis en in den winkel van den heer B. op het drukste ge deelte van die gemeente. De dieven hebben omstreeks één uur een raam opgeschoven, zijn in den winkel gekomen en hebben al daar de lamp aangestokendaar zij het waarschijnlijk onnoodig achtten het glas op de lamp te zetten, was des morgens de winkel vol zwart. Hunnen ontdekkingstocht hebben zij verder voortgezet tot de woon kamer, waar zij te vergeefs tracht ten eene Duplexlamp aan te steken verscheidene gedeeltelijk afgebrande lucifers, des morgens gevonden, be wezen dat zij niet wisten dat eene dergelijke lamp eerst licht kan ge ven, wanneer het hefboompje aan den brander naar boven geduwd wordt. Uit vriendschap bood hij haar zelfs aan, den brief, wel ken zij juist had geschreven, zelf op de post te brengen. Wijl zij dezen dienst gereedelijk aannam vroeg hij beschei den of zij niet een tweeden, korteren, maar zeker afdoen- den brief.... voor Feodoor Gaspari te bezorgen had. Clementine sloeg de oogen neder, zuchtte en sprak Het is moeilijk, van geliefde personen te moeten scheiden De raadsheer verstond haar zekerlijk niet geheel, toen hij antwoordde: Gaspari zal voorzeker niet goedschiks van u gaan. Clementine viel echter snel in: Ik hen radeloosI De raadsheer twijfelde aan de waarheid dezer woorden, maar hij dacht aan het oude gezegdeWie om raad vraagt, wil zijne eigene, stille wenschen door anderen hooren uit spreken. Daarom voer hij voortHier is maar één ding afdoende.... En dat is? De reis naar de Noordpool, mevrouw. Maar, mijnheer de raadsheer, ik ben volstrekt niet genegen tot scherts, zeide Clementine en wendde het hoofd een weinig ter zijde, waarbij een klein, nauw merk baar glimlachje om haren mond speelde. Ik scherts niet, antwoordde hij. Zoo waar ik leef, gij hebt de weddenschap verloren I Onmogelijkriep mevrouw von Althaten en sprong van den stoel op. Nu had zij een geheel ander gezicht: het masker der huichelarij was voor eeu oogenblik van voor haar gelaat weggevallen; de wenkbrauwen trokken samen, de neusvleugels trilden, alles verried hartstocht en wilskracht. Zij gedoogde geene tegenspraak en toen de raadsheer om zijne bewering klem bij te zetten het bewuste papiertje voor den dag haalde, trok zij 't hem uit de hand en zeide: Het is toch niet waar! En ik wil niet, dat die heeren Nathaniel Adams en Alexander Baldwin of God weet hoe heeten.... Ik wil niet! De raadsheer zag haar verwonderd aan. Zij bemerkte het, glimlachte, steunde met de eene hand op eene stoel leuning, verzonk in nadenken en zeide daarop bijna toonloos: Kunt gij u voorstellen, dat eene verloren hoop, een verwoest geluk nog na jaren invloed op een mensch kan hebben? Neen! antwoordde hij. Het verleden is weg, afgedaan, moet afgedaan zijn of men ziet spoken op klaar lichten dag en ik geloof niet, dat men daarmede zijn geluk kan verhoogen. Clementine glimlachte weder. Gij, heeren der schep ping, hoe weinig kent gij de vrouwenZiet gij, ik, ik lijd onder zoo'n idéé fixe. Ik geloof er aan, dat er eens een dag komen zal, waarop ik al het verledene kan goed maken, mijne misstappen uitwisschen en in toewijding, opoffering en godsdienst een nazomer des levens zal vinden, die mij meer waard zal zijn dan mijn geheel verleden. Ik had dergelijke romantische denkbeelden niet hij u gezocht, antwoordde de raadsheer zacht. Zij antwoordde evenseens bijna fluisterend: En wat gij zoekt, mijn waarde, zult gij bij mij niet vinden. In weerwil hiervan geeft gij mij telkens verzekeringen uwer genegenheid en doet mij zelfs ernstig het voorstel mij tot aan de Noordpool of ten minste zeer ver weg te ontvoeren Het eene is als het andere!.... Ik noem dat ook romantisch. Vergeef mij, mevrouw, maar het genoegen van uw gezelschap, de voldoening u een dienst te mogen bewij zen, zijn genoeg voor de bescheiden aanspraken van een waar vriend. Een vriendherhaalde mevrouw von Althaten spot tend. Zijn er dan voor eene vrouw, die nogal tamelijk goed er uitziet, vrienden? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2