NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang. Woensdag 13 Mei 1887. No. 1186. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BERICHT. STADSNIEUWS. HANS HOPFSN. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicité Etrangere G. L. DAÜBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Farijs, 31bis Faubourg Montmarlre. •Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wensohen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. jaren 11, van 50—65 jaren 9, van 6580 jaren 13, boven 80 jaren 6. Geboren zijn: 67 jongens en 68 meisjes. De Postduiven-Societeit «De Snel- vlieger" alhier, hield Zondagmor gen jl. eene onderlinge wedvlucht van Oldenzaal (afstand 228 kilo meter.) De eerste duif arriveerde 8 uur 50. te Zaudvoort; welke duif eene snelheid heeft, gehad van 1310 meters per minuut. Alle duiven wa ren vóór half tien op hare hokken aangekomen. Haarlem, 17 Mei. Door Burg. en Wethouders dezer gemeente zijn benoemd tot com mandant van het korps brandblus- scher3 alhier, de heer D. E. L. van den Arend, thans 2e commandant; tot 2e commandant de heer J. Leu- pen, thans le adjudant; tot le ad judant de heer Joh. de Breuk, thans 2e adjudant en tot 2e adjudant de heer L. Sabelis thans kapitein. De gezondheidstoestand dezer gemeente was in de afgeloopen maand April zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziek ten werden ter gemeente-secretarie aangegeven9 gevallen van mazelen, 4 van roodvonk, 2 van febris ty- phoïdea en 2 van angina diptherina terwijl 2 lijders aan laatstgenoemde ziekte bezweken. Het totaal der over ledenen, waaronder begrepen zijn 5 levenloos aangegevenen,bedraagt 88. De verhouding der overled. tot 1000 inwoners per jaar, is voor deze maand berekend: 21.9. Aan lichaamszwakte stierven 15, aan kanker 2, aan stui pen 5, aan apoplexie 4, aan hersen ziekten 6, aan croup 5, aau or ganische hartgebreken 4, aan ziekten der ademhalingsorganen 22 waarvan 8 aan keel- en longtering of'bloed spuwing, aan ziekten der spijsver teringswerktuigen 3, aan andere oorzaken 8, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was' de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 19, van 15 jaren 19, van 514 jaren 6, van 1420 jaren 0, van 20-50 In liet gebouw der Yereenigiug //Weten en Werken" alhier, werd Maandagmiddag de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in bovengenoemde maat schappij. Nadat de aanwezigen hunne namen ge- teekend hadden werden de notuleu der vorige algemeene vergadering voorgelezen. Toen het bleek dat niemand aanmerkingen had, werd de heer van Brederode aange wezen volgens de statuten, tot het nazien der notulen; Bij het verslag, dat daarop werd uitge bracht door den Voorzitter, den heer A. C. Kruseman, begon deze met er op te wijzen dat in den algemeeucn toestand weinig af wisseling was gekomen; dat het bestuur volkomen afhankelijk was door andere omstandigheden en daardoor niet in staat was geweest noch om het terrein der werkzaamheden een duim breed te vergroo- ten, noch door eigen ijver, eigen wil of eigen gedachte de onderneming vrucht baarder te maken, dan ze tot heden was. Het kende alleen zijn plicht in zorg voor het toezicht en in spaarzaamheid van het beheer. Met gelukkige cijfers en een verlokkende balans kon het bestuur de aandeelhouders evenmin verblijden, want men gevoelde zich nog in de magere jaren, nu de nieuwe stalen spoorstaven over het geheele traject groote onkosten vergden. De nood zakelijkheid gebood dat men dit jaar ook het eind weegs van de Baanlaan tot het eindpunt, tegelijk in het werk opnam. Men had het gedaan in de overtuiging dat diegeldelijke opoffering later de maatschappij ten goede zou komen. Had de balans deze zware kosten te dragen, voor het overige stond de zaak zoo kwaad niet. Het getal der passagiers was in het afgeloopen jaar aanmerkelijk grooter dan in het voorafgaande. In 1885 vervoerde men 442.778 personen, in 1886 echter 456.077, dus 18.299 meer, hetwelk die post van ontvangst met 1283.57Va ver hoogde. De exploitatie-rekening, waaronder alle reparatiën aan wagens, gereedschappen enz., leverde, na aftrek van alle uitgaven, een bedrag op van f 34.520.20 De intrestrekening 742.967a Verjaarde dividenden No. 4 20. Effectenrekening u 167-50 Aan fourage f 11.158.1972 loonensalar. 16.296.87 f 35.450.66Va f 27.455.06Va Zoodat het voordeeligsaldo is f 7.995.60 bij dat van f 69 78.41 Vs in het vorige jaar. Beden van klagen had men dus niet, al waren de aandeelen nog geen goudmijnen. Liever dan den degel ijken grond der onderneming op eenige wijze te ondermij nen, wenschte men met de behaalde winst liever den weg der voorzichtige spaar zaamheid te volgen. Daarom zou men voorloopig afschrijven, liever dan door ruime uitkeering aan de hechtheid der onderneming te kort te doen. Daarom stelde het bestuur thans voor die afschrijvingen te regelen als volgt 5% op het rollend materieel f 786.50 5n/oopde traml.mettoebehooren 1880.66 10% op de meubelen,inboed.euz. 600.93 6% op de gebouwen t, 935.08 p.m. 25 op de paarden 1792.43 en uit te keeren 2% per aand. 2000. f 7995.60 Het gezamenlijk bedrag der afschrijvin gen heeft dan in de negen jaren van het bestaan der maatschappij een cijfer be reikt van f 59.899.05V2. Onder de intres ten behooren ook die tot verbetering van den paardenstal. Oude paarden ter waarde van f 840.20 werden verwisseld voor nieuwe ter waarde van f 2526. Op de balans warende paar den voor 210.72 door elkander per stuk 11 Door de prijzenswaardige zuinigheid van onzen lofwaardigen directeur" zoo luidt het verslag //hebben zij dit jaar met inbegrip van hoefbeslag en genees kundige hulp, slechts 95 cents per dag gekost." Het verslag sprak met grooten lof over het dienstdoend personeel, bestaande uit trouwe, ijverige beambten. Het sprak de hoop uit dat koetsiers en conducteurs steeds tegenover het publiek alle beschei denheid en hulpvaardigheid hebben in acht genomen. Het premiënstelsel, om bij vijf jarigen onafgebroken dienst een kleine be looning uit te reiken, blijkt steeds tot aan moediging hoogst gunstig te wérken. De gewone premiën werden ditmaal toegekend aan de koetsiers B. P. van der Weydeu, L. Molhoek, L. de Jongh en P. Brontjes. De chef P. Arnoldy heeft met Sept. 11. zijn eervol ontslag verkregen we gens hoogen ouderdom. Zijne plaats werd op voorstel van den volijverigen directeur niet weder vervuld, maar zijne werkzaam heden op andere wijze verdeeld, waardoor eene bezuiniging van f 800 werd verkre gen. Aan den directeur, den heer van West, werd de erkentelijkheid betuigd van het bestuur, evenals aan den hoofdconduc teur Bloemzaad. Het verslag besloot met de woorden Vergeten wij niet onzen dank te betui gen aan het gemeentebestuur, dat ons in de bezwarende heffing zijner belasting heeft willen tegemoetkomen en daardoor ook van zijnen kant heeft getoond, dat het onze tramway-maatschappij voor de aan deelhouders tot heden toe nog wel geen winstgevende onderneming, maar voor het Haarlemsch publiek zeer zeker een wel dadige onderneming acht." Onder applaus werd het verslag goed gekeurd. Een der bestuursleden las nog eenige cijfers voor uit de rekening van andere trammaatschappijen, om daardoor te ver duidelijken dat de Haarlemsche vergelij kenderwijs volstrekt niet de minste wasi als fiuancieele onderneming. Een der aandeelhouders onderwierp een voorstel aan het oordeel van het bestuur om, zoo mogelijk, kaartjes te doen drukken die, om en om, verschil lende kleuren hadden. Het zou een gemak zijn voor het personeel bij het uitreiken. Men had eenige bezwaren tegen deze re geling wegens de uitvoerbaarheid en de kosten, die men niet kende. Het bestuur zou het voorstel echter overwegen. Naar aanleiding van een ander voorstel om premiën uit te deelen, in navolging van een Engelsche instelling, voor den con ducteur, die het grootst aantal passagiers vervoerde, ontstond een vrij langdurige ge- dachtenwisseling. De meeningen waren ver deeld. De voorstanders bevalen het stelsel aan als een prikkel voor de beambten om het publiek te animeeren en beter uit te kijken naar passagiers, die uit zijstraten kwamen aanloopen. Andereu en daaronder de heer van West, toonden echter aan dat dit stelsel niet practisch of billijk zou zijn, omdat sommige ritten zeer gunstig waren voor het vervoer, b.v. na aankomst der drukste middagtreinen uit de hoofdstad, in tegenstelling van zeer weinig drukke ritten. Sommige conducteurs waren boven dien dikwijls voor andere diensten werk zaam, zoodat zij dan niet in dergelijke voordeelen konden deelen. Het bestuur zou ook hieromtrent on derzoek doen en het voorstel aan de prak tijk toetsen. Hierna werd voorgesteld om B. en W. dezer stad nogmaals te verzoeken in over leg te treden met het gemeentebestuur van Heemstede over het vroegere plan tot ver lenging van de trambaan tot aan de socië teit in den Hout. Het bestuur deelde de bezwaren mede waarop dit plan totnutoe was afgestuit. De vergadering, die ruim een uur ge duurd had, werd te kwart voor vijven door den Voorzitter na dankzegging ge sloten. De opbrengst der uitvoering in «de Vereen'gmg» op jl. Zondag be draagt f 239.50, welke som na af trek der onkosten zal worden over gemaakt aan het Hoofdbestuur, ten bate van het fonds der Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van bet Ned. Leger. Volgens liet verslag van den heer N. van der Sleen, controleur aan de Haarlemsche Melk-Inrichting, onder toezicht der Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melk, geleverd gedurende de maand April, als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. e stoffen. Maximum 1.033 3.6 pet. 12.5 pet. Minimum 1.0295 3.1 11.75 Gemiddeld 1.0311 3.37 12.25 LETTEREN EN KUNST. De Haagsche briefschrijver der uArnh. Cfc." schrijft 0. a. «De uitnoodigingen voor het in Sep tember te houden Taalcongres te Amster dam zijn verzonden door het comité, waarin echter eenige in de letterkunde welbekende namen uit de hoofdstad gemist worden. Heeft men hier weder met kleine //bis- bieljes" en gevoeligheidjes te doen? Ik meende, dat men in de grootste stad van Nederland van die dorperheid vrij zou zijn. Bovendien met den steeds toenemeuden omvang van de stof dezer congressen is 't wel noodig, dat alle bevoegde lieden hunne schouders samenvoegen om het ge vaarte te dragen. Aanvankelijk uitsluitend congressen van taal- en letterkunde, op welk gebied er nog veel te congresseeren. valt, hebben ze nu alle andere vakken van wetenschap, ja van industrie mu ziek, archiefwezen, boekhandel, geannex eerd. Straks komen misschien, naar som- miger wensch, staathuishoudkunde, poli tiek, waarom ook niet philosophic en religie? er bij. Kan in die uitbreiding van werkkring niet de oorzaak van veler onthouding gezocht worden? De onderne ming is schoon, die zich waarlijk Omnibus, voor allen toegankelijk, noemen kanmaar er zijn wetenschappelijke mannen, die ook figuurlijk niet gaarne in eene omnibus plaats nemen, maar een uitgelezen reisge zelschap ook in de beoefening hunner kunst, boven het leven met de groote me nigte verkiezen." De Nederlandsche //Salon", de ten- FBUILLEJTO KT. 67) NEGENDE HOOFDSTUK. O, zekerantwoordde de raadsheer, maar slechts tegenwoordige!.... De toekomstigen en de verledenen moe ten, zal de rekening goed kloppen, niet meegeteld worden. A propos, mevrouw, hoe lang is het geleden, dat gij den man, dien gij in dezen Amerikaan meendet te herkennen, hebt gezien? Clementine bedacht zich en zeide toen aarzelend Dertien jaar Dertien! welk een ongelukkig getal. Op zulk een getal zou ik nooit eene weddenschap aangaan. Laat ons aannemen dat het twaalf of veertien jaar geleden is. In al dien tijd zou die aian zekerlijk zooveel veranderd zijn, dat hij volstrekt niet meer geleek op het beeld, dat van hem nog in uw gemoed huist. Daartoe is hij zekerlijk in al dien tijd te veel veranderd. Begrijpt gij d.t Neen! antwoordde Clementine, en ik wil het ook niet begrijpen! Ook goed. Maar gij wilt deze plaats verlaten, nietwaar? Tot eiken prijs! Ik kan onmogelijk voor Feodoor Gas pari iets zijn, evenmin kan hij iets voor mij. wezen. Sedert gisteren gevoel ik dat zoo levendig', dat ik het wei van de daken mocht prediken om mijne ziel te bevrijden. En waarom dan, onbegrijpelijke vrouw, hebt gij dezen 6tijf hoofdigen knaap een blik in 't heilige land vergund, die hem er eeuwig naar zal doeu smachten Mevrouw von Althaten klapte hi de handen en zeide: Ziet ge wel, dat gij u zelf tegenspreekt? Hoe zeidet gij? Dat hij er eeuwig naar zal smachten. Hoe treffend. Gij gelooft dus ook nog aau 't romautiscke? Bij menschen, die ik niet uitstaan kan, ja! Overigens gaaft gij geen antwoord op mijne vraag. Op welke vraag?.... O ja, die: Waarom ik hem.... Ja, daarop bestaat geen antwoord. En waarom niet? Om dat, zooals bekend is, een dwaas meer kan vragen dan eene verstandige vrouw beantwoorden kan. De raadsheer zweeg: hare inconsequente redeneeringen schenen voor hem eene eigenaardige betoovering te hebben. Clementine verheugde zich over zijne hulde. Zachtjes ging ze naar hem toe en zeide, terwijl zij de hand op zijn schouder legde Tot nu toe hebt gij uwe weddenschap nog niet ge wonnen, doch daaromtrent zullen we in den loop van den dag de beslissing wel vernemen. Dan ben ik bereid uwe vriendschap op de proef te stellen onder ééne voorwaarde, namelijk, dat gij mij uwe diensten bpwijst zonder egoïsti sche nevengedachten en dat gij mij blindelings gehoorzaamt. De raadsheer keek haar in de oogen en antwoordde ern stiger dan hij gewoon was-Zonder egoïstische neven gedachten en blindelings. Dat is afgesprokenMaar de ge dachten zijn tolvrij! Gij kunt, wat mij betreft, denken wat gij wilt, na tuurlijk onder voorwaarde, dat gij niet hardop denkt. Neemt gij het aan? Ja! En waarheen zal de reis gaan? De IJszee behoeft ge niet op te zoeken. Leid mij laugs een zooveel mogelijk aangenamen weg, waarop ik Feodoor Gaspari niet behoef te ontmoeten, naar huis. Wat wilt gij daar zoeken De eenzaamheid. Waarom zoekt gij langs geen anderen weg- en op eene andere plaats het geluk? Omdat er voor mij geen ander geluk bestaat dan de eenzaamheid. Gij hebt mij dat zooeven, ofschoon met andere woorden zelf verklaard. De raadsheer wilde ernstig protesteeren; maar Clemen tine sloot hem met hare kleine hand den mond en zeide: Komaan, praat me niet verder noodeloos tegen. Win eerst uwe weddenschap, mijnheer. Dan zullen we ver der zien. Nu, de raadsheer won de weddenschap. Snel begaf hij zich naar het logement en zond den Amerikaan zijn kaartje.... De heeren waren te spreken. De raadsheer gaf voor, dat

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1