toonstelling van kunstwerken van levende meesters, wordt dit jaar Maandag a. s. te 'sHage geopend. Van den „VernisdaH' werd door vele inzenders gebruik gemaakt. De groote zaal van de Teekenacademie met twee aangrenzende zalen is geheel gevuld met schilderijen, teekeningen en beeldhouw werken De aangenomen inzendingen zijn tot een getal van 514 gestegen, terwijl 317 kun stenaars uit het binnen- en buitenland op deze tentoonstelling door hunne voort brengselen zijn vertegenwoordigd. Dezer dagen verscheen van do hand van ds. E. D. J. Moorrees te Vianen een door inhoud en vorm boeiend geschrift, over Dirck Volckertszoon Coornhert (15221590). Achtereenvolgens worden het leven, het karakter en de geschriften behandeld van dezen onverschrokken strij der voor de vrijheid van denken en gelooven. Geen wegbereider moge hij, naia des schrijvers oordeel, op het gebied des godsdienstigen levens zijn geweest toch was hij een echt protestant, beslist en onbewimpeld, getuigende tegen al wat in zijne oogen onwaarachtig en oneerlijk was. Schreef vóór jareu mevrouw Toussaint in haren bekenden roman Ley ces ter" dat Coornhert //een man was, die nog te weinig gewaardeerd wordt" sedert is ons in de geschriften van Pruin, Busken Huet, Jonckbloet, v. Vloten en Ten Brink menige bijdrage gegeven tot juister kennis van den Haarlemccheu notaris en plaatsnijder, in wien het nageslacht //een der edelste vertegenwoordigers van de vrijzinnige partij in kerk en staat" mag vereeren. Ook het geschrift van den heer M^orrees kan daartoe het zijne bijbrengen. De //Leeswijzer" is thans verschenen onder redactie van den heer A. Winkler Prins. De heer W. Gosler te Haarlem, blijft belast met de beoordeeling en aankondi ging van werken van smaak. LAHD- EN TÜIHBOUW. Men schrijft aan de //L. Ct."Het eene jaar verschilt niet veel bij het andere. Als men meent dat de langgerekte winter voorbij is en de lente aanbreekt, ontstaat er bij zoelte van enkele uren onweer, en de koude, die men vergeten achtte, neemt weer de overhand. Voor een paar weken had men daarbij eene bijmaan waargeno men. Het is bekend dat verschijnselen als bijzonnen en bijmanen ontstaan door de werking van het licht der zon en maan op tallooze ijskristallen, die zich in het luchtruim bevinden en koude aankondigen. De raad werd daarbij gegeven de kachels niet weg te doen. Als op slag liep de wind naar het noorden, waarbij hij hard begon te blazen en de beruchte koude Meidagen bezorgde. Het is nu sedert veertien dagen over geheel Europa veel te koud en men vraagt elkander daarbij af of de geleerden het nu ernstig meen en dat de aardkorst hoe langer hoe meer afkoelt. Ook heeft het niet aan nachtvorsten ontbroken. Dat hierbij de toch reeds achterlijke groei stilstaat en de snijdende wind aan het pas ontloken groen en de bloemen schade doet, behoeft geen betoog. Niet zonder reden wordt er van een voortreffelijk fruitjaar gewag gemaakt eu daarvan geeft o. a. de Betuwe hoog op. De kersenboomgaarden prijken met eene weergalooze pracht van bloesems, de pere- boomen gelijken één bloemruiker en de appelboomen beloven niet minder. Maar het is te hopen dat van de kersen, de pers- en appelboomen naar evenredigheid ook een zoo overvloedigen pluk kan ge daan worden. Er ligt tussehen den bloei en den oogst nog een tijdsbestek, waarin veel van de te verwachten vrucht kan verloren gaan. Men kan geen hei! roepen, zegt men, voordat men over de brug is. BINNENLAND. Bij kon.be6l.vanl4Meiisdemajoor intend, bij de noil. adm. van het leger in Nederl.-Indië, H. If. J. van den Bussche, ben. tot lid van de AI- gemeene Rekenkamer aldaar. Bij kon. besluit van 6 Mei is, met wijziging van bet bij k. besluit van 12 Februari 1886 Staatslied n° 35) vastgestelde model, waarnaar de loten der Staatsloterij vervaardigd worden, bepaald, dat het nommer van het lot op elk bewijs van Vso aandeel in een lot der Staatsloterij zal worden gedrukt met eene roode kleur op azuren lijnen, terwijl overi gens het bij evenvermeld besluit vastgestelde model van kracht blijft. Dit besluit treedt in werking met de 325ste Staatsloterij. De officieren van gezondh. 1ste kl. bij de zeemacht D. Matak Fon tein en 2de kl. J. A. Rademaker, respect, beh. tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en dienen de aan boord van Zr.Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruisworden met den 26sten dezer en lsten Juni a.s. op non activiteit gesteld, Ter hunner ver vanging worden met 26 dezer aan- gew. de offic. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Schutte en dr. T. Abrahamsz., terwijl met laatstgen. datum nog worden gepl. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zil veren Kruis de offic. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht H. J. van Rhiju, en ged. te Vlissingen, de offic. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht A. W. M. van Deventer. Ter kennis van belanghebben den wordt gebracht dat, ten gevolge van den aanleg van twee haven- dammen voor de haven te Lemmer, de schepen bij het naderen of aan doen dier haven, binnen den afstand van 3Vs kabellengte van het groot havenlicht aldaar, het licht niet oostelijker behoeven te brengen dan in peiling van N. N. O. (miswijzend kompas), en binnen den afstand van ll/3 kabellengte van dat licht, niet westelijker dan in peiling N. W. (miswijzend kompas.) De gewone audiëntie van den minister van Marine zal Vrijdag 20 dezer niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Maandag morgen, half negen uur aanvaardden HH. MM. en het Prinsesje, met gevolg, hunne reis naar het buitenland. HH. MM. reisden onder den naam van Graaf en Gravin van Buren en zullen te Wildungen weder hun intrek nemen in het «Hotel Göcke». Het gevolg bestaat uit de heeren Baron Sistema van Grovestins, adjudant van dienst Kapitein de Ranitz, Secretaris; Jhr. Vegelin van Claerbergen, Referen daris van het Kabinet. Door den directeur en de leer lingen der weefschool te Tilburg, werd dezer dagen het op prachtige wijze geëncadreerde portret van Z. M. den Koning, dat op genoemde school geweven was, naar het Loo gezonden. Vrijdag ontving de heer MiesseD, directeur, de volgende dankbetuiging: Het Loo12 Mei 1887. Ter voldoening aan de bevelen van Zijne Majesteit den Koning, heb ik de eer WEI. en Uwe leer lingen de dankbetuiging van Zijoe Majesteit over te brengen voor de aanbieding, bij uw schrijven van 9 Mei jl., vao een uit de hand op een Jacquard-weefgetouw vervaardigd portret van Zijne Majesteit, hetwelk, in aanmerking nemende de wijze waarop het daargesteld is, te be schouwen is als een waar kunststuk. De generaal-majoor, adjudant en particuliere Secretaris des Konings, Graaf H. Dumonceau. Maandag avond heeft «Bur- gerpligt» te Amsterdam eene ver gadering gehouden over de beurs- k westie.Na langdurige discussie werd eene motie van den heer Voute aan genomen, luidende aldus: «De vergadering, van oordeel dat het aanhangige benrsplan zoowel plaatselijk als financieel bezwaar op levert, drukt den wensch uit, dat de gemeenteraad goedvinde de be staande beurs, behoudens aan te brengen verbeteringen, voorioupig te bestendigen.» Dr. Dozy, geneeskundig in specteur van Noord-Holland, geeft in het Hdlld. den volgenden behar- tigenswaardigen raad. Eoae moeder kwam met kaar nog zeer jeugdig kind uit Antwerpen naar Am sterdam. Weldra vertoonde ziek bij dat kind een sterk „uitslag" over ket gekeele lickaam. De ouders raadpleegden geen geneeskeer. Spoedig daarop werd een tweejarig on gevaccineerd kind door pokken aangetast en overleed, terwijl twee andere tweejarige kinderen nog lijdende zijn aan pokken. Hoewel de twee kuizen bewoond worden door 10 en 12 gezinnen, werd tot nog toe, bekalve de 2 ongevaccineerde kinde ren, sleckts eene 50jarige vrouw door gewijzigde pokken, in lichten graad, aan getast eu bleven de gevaccineerde kinderen vrij. Het aantal kinderen in Amsterdam, dat nog niet gevaccineerd werd, omdat de kinderen, volgens ket oordeel van de ouders, nog te jong zouden zijn, is groot genoeg, om ernstige vrees te verwekken voor uitbreiding der ziekte. Het meest afdoende middel om zulks te vookomen is vaccinatie en revaccinatie. Wanner de ziektekiemen nergens een gesckikten bodem vinden om te ontkie men, behoeft men niet te vreezen voor ket ontstaan van eene epidemie. Gezonde kinderen kan men gerust laten vaccineeren voordat zij tanden krijgen. Zelfs kinderen van weinige weken oud ondervinden van die kunstbewerking gee nerlei nadeel. Ik heb die ervaring o. a. bij mijn eigen kind opgedaan. Men zorge slechts voor goede vaccine, liefst afkomstig van ket kalf, en die is immers gratis verkrijgbaar; vaccinatie alleen is echter niet voldoende, want sommige personen verliezen de onvatbaarheid voor pokken na kortereu of langeren tijd, en zijn op de een of andere wijze met ket pokkengif in aanraking gekomen. Daarom is ket noodig revaccinatie toe te passen en die na eenige jaren te her halen, wanneer zo slaagt. Indien zij niet slaagt, is het in don regel een bewijs dat de vatbaarheid voor pokken door eerste vaccinatie voor bet gekeele leven is vernietigd. Naar men verneemt heeft het besloten examen voor den rang van opzichter 4e klasse van den Wa terstaat, waartegen door velen, en ook door het personeel van den Waterstaat geprotesteerd werd, een tragisch-komisch en afloop gehai. Van de drie opzichters bij den aan leg van Staatsspoorwegen, die van hoogerhaud voor het bedoelde exa men waren aangewezen, trok een zich terug, omdat hij een andere betrekking kon verkrijgen, terwijl de kundigheden van de beide ove rigen door de commissie ad hoe on voldoende werden bevonden. Tenge volge van dezen onverwachten uit slag is tbaus het gewone examen voor den Waterstaat uitgeschreven, waaraan een ieder kan deelnemen, en dat door de gewone permanente commissie wordt afgenomen.(D.p.W.) Op den tweeden Pinksterdag zal de Ned. Rijnspoor een extra- trein laten loopen, die te half tien van Schevening-n naar Amsterdam vertrekt. Nog verschillende andere extra-treinen zullen het verkeer op dien drukken dag bevorderen. Men schrijft ons uitWormer- veer: Uit goede bron vernemen wij, dat de heer j'nr. J. K. Vegelin van Claer'oergen, sinds 1 April 1879 bur gemeester dezer gemeente, met in gang van 1 Augustus a. s. eervol ontslag als zoodanig heeft gevraagd. De heer Vegelin heeft gedurende het achtjarig tijdperk, dat hij aan het hoofd dezer gemeente stond, met alle krachten aan den bloei daarvan gewerkt, en de goede ver houding, die er reeds bestond tus sehen hem, den Raad, de gemeen teambtenaren en de ingezetenen, is voorzeker wel een bewijs dat zijn bestuur op hoogen prijs werd ge steld, en dat hij èn als burgemees ter èu als mensch door ieder werd geacht. Men schrijft ons: Te Hoorn worden pog-ingen aan gewend om een Kamer van Koop handel en Fabrieken op te richten. Vijf en negentig ingezetenen hebben zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek die zaak te bevorde ren. Door den gemeenteraad werd in zijne zitting van 16 Mei eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. A. Heule, M. de Jong en S. J. de Vries, om het wenschelijke van de oprichting eener Kamer van Koophandel te Hoorn nader te on derzoeken en dienaangaande fe rap porteeren. In dezelfde gemeenteraadszit ting van 16 Mei werd afwijzend beschikt op een adres van Jos. de Kuyper eu J. A. van Reigersberg Versluis, verzoekende rentegarantie te verleenen voor den aauleg van stoomtramwegen van Alkmaar naar Oosthuizen en van Purmerend naar Hoorn. Door de Leidsehe sleepstoom- bootmaatschappij is een adres bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Hol land ingediend, waarin zij verzoekt de reeds plaats gehad hebbende inschrijving voor de wegruiming van den onderbouw van de spoorweg brug in de Zijl niet te gunnen, daar volgens de voorwaarden in het be stek vervat, de scheepvaart daar ter plaatse zeventig achtereenvolgende dagen gestremd zal wordeniets wat voor den sleepdienst tussehen Amsterdam en Leiden hoogst be zwarend is. Aan den Haagschen gemeen teraad is nu door B. en W. een voorstel tot reorganisatie der brand weer aldaar ingediend. De kosten dezer reorganisatie worden geraamd op f150.000 en de jaarlijksche onkosten op f43.000. De Volkszaal in de Gerard Doustraat, te Amsterdam alwaar het Leger des Heils eiken avond zijn bivouac betrekt, kan zich nog altijd in een druk bezoek verheugen. Veel bekeeringen schijnen er echter niet gemaakt te worden en het publiek amuseert zich door de voorstelling van hun opmerkingen te doen ver gezeld gaan. Meestal 0. a. gaat het er vrij onstuimig toe, hoort men zelfs de feestweekliederen door de zaal weergalmen en zingt een groot ge deelte van het publiek «Wij gaan niet dood" e. a. Een tweetal jeugdige knapen te Amsterdam, besloten eenige dagen geleden op avontuur uit te gaan. Zij verlieten heimelijk de ouderlijke woning en begonnen hunne zwerf tochten. Zoo kwamen zij ook te Utrecht aan en hadden hun intrek genomen in een eenvoudig loge ment; aldaar werden zij door de politie aangetroffen, die hen, nadat zij hunne plannen hadden medege deeld, naar hunne ouders terug bracht, die niet wisten waar de jongens gebleven waren. Een man op deLindengracht werd door het gebruik van gerookte paling zoo ongesteld, dat men voor zijn leven vreest. Een onderzoek werd ingesteld en daarbij bleek dat ook audere huisgenooten van de paling gegeten hadden zonder ongesteld te worden, zoodat men aan geen kwade trouw mag deuken. Een gedeelte paling uit den winkel waar zij ge kocht was, werd door de recherche op het bureau van policie tot nader onderzoek gedeponeerd. AmstCt.) Zondagavond kwam de stoom boot Margaretha van Purmerend naar Alkmaar, te West-Graftdijk aan met een gebrek aan de machine. Na een uur opouthoud, heeft de stoomboot, getrokken door jaagpaar- den, de reis voortgezet. Wonderlijke combinatie van oud en nieuw De Tesselsche vleeschhouwerij, eene vereeniging die ongeveer een jaar geleden werd opgericht met het doel den burgers goed en goed koop vleesch te verschaffen, is ont bonden. De onderneming scheen zich niet in genoegzame deelneming te mogen verheugen. Te Renkum sloeg Zondagoch tend de gierpont, bij het overvaren, midden op de rivier, door den hevi- gen noord-oostenwind vau den ket ting en dreef pijlsnel af. Aan eenige schippers mocht het gelukken, de reizigers, die in angst verkeerden, behouden aan wal te brengen. Uit Leeuwarden wordt ons van 15 Mei gemeld: Een 50 jarige steen- honwersknecht,. wonende op den Oostersingel achter de kazerne, stond heden namiddag voor zijne woning, toen een persoon, molenmaker van beroep, die eene veete tegen hem had, eensklaps op hem toeliep en hem, vóór hij zich kon verweeren, met een groot scherp zakmes steken in eu bij de horst eu den buik toe bracht, welke zóó hevig aankwamen, dat de dood bijna onmiddellijk volg de. De dader, die zich inmiddels naar zijne woning had weten te begeven, ofschoon vele wandelaars en ook de buren getuigen van de misdaad wa ren geweest, werd daar spoedig in arrest genomen. De verslageue laat eene vrouw en twee kinderen na. Maandag namiddag heeft in het stadsziekenhuis de gerechtelijke schouwing van den vermoorde door de geneeskundigen, de heeren dr. Ph. Kooperberg en J. Plet, plaats gehad. De moordenaar werd vooraf van het politiebureau naar het zie kenhuis gebracht, om met zijn slacht offer te worden geconfronteerd. Hij moet daarbij vrij onverschillig zijn geweest. Naar men verneemt waren de moordenaar eu de verslagene Zon dag voormiddag nog te zamen in een koffie- en bierhuis, en moet later de oude veete tegen laatstgenoem de weder zijn opgewekt geworden. Beiden waren toen min of meer on der den invloed van sterken drank, en dit was ook later, toen de moord werd bedreven, met den moordenaar het geval. Bij het overbrengen naar de ge vangenis was eene ontzaglijke volks menigte tegenwoordig. Allerlei ver- wenschingen werden hem naar het hoofd geslingerd. (N. R. Ct.) Ia den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn onbekende dieven in gebroken in de R. IC. te Soerendonk (N.-B.) Zij hebben de offerblokken hij omtrent eene rechtszaak in Amerika opheldering wilde vrageu. Hij trof het zoo goed hij kon: Nathaniel Adams was, naar hij zeide, advocaat te Ohio. Wel kon hij den raadsheer weinig nieuws vertellen, maar hun gesprek werd toch eenigszins onderhoudend. Nadat zij zoo een uurtje verpraat hadden, namen ze zeer vriendschappelijk afscheid van elkander. De raadsheer had nog eene vraag op 't hart. De Amerikaan verzocht hem, die te willen uitspreken. Hebt gij nooit in uw leven wegen aangelegd of brug gen gebouwd, mijnheer Adams? Nooit, mijnheer de raadsheer, noch wakend noch in den droom 1 Kent gij misschien een zekeren mijnheer Walcott, die zich daarmede bezig houdt? Roger Walcott? vroeg de ander. Wie kent hem niet in de Vereenigde Staten, ten minste bij naam. Ik heb hem echter nooit gezien, voor zoover ik weet. Hij houdt zich tegenwoordig in 't westen op. Zeer veel heeft hij op het gebied der bouwkunde verricht en zijn naam is overal bekend. Dat verheugt mijzeide de raadsheer. En kunt gij mij misschien ook zeggen of hij gehuwd is en hoeveel kinderen hij heeft? Neen, mijnheer, dat kan ik niet, maar neem 't me niet kwalijkwelk belang stelt gij daarin? De raadsheer maakte zich zoo goed mogelijk van deze vraag af en ging snel terug. Hij vond mevrouw Vou Althaten niet, maar kon toch in den loop vau den dag haar mededeelen, dat hij de wedden schap totaal had gewonnen. Zij wist het reeds, want ook zij had een gesprek met Adams weten aan te knoopen en reeds bij den eersten klank zijner stem vernomen, dat.... er ook op klaarlichten dag soms spoken zijn. Het middagmaal bracht ons samen in ons gewoon hotel. Clementine was bizonder vroolijk. Dadelijk zeide zij tot Feodoor Gaspari: Weet gij wel, mijn vriend, dat de vermetele raadsheer zijne weddenschap gewonnen heeft? Dat is de eerste niet, zeide de jonge koopman, die, nu de beide Amerikanen vertrokken waren zonder hem in de wielen te rijden, zijn volle zelfbewustzijn had her kregen. Wij reizen dus! voer Clementine voort. Wie reist? vroeg Gaspari. Wel, de raadsheer en mijn persoontje. Ik mag im mers nu niet auders! antwoordde zij en zette een hoogst ernstig gezicht. Gaspari nam het echter als scherts op het kwam im mers niet met zijne waardigheid overeen, daarin eenigeu ernst te zien. Ik hoop, dat gij mij als koerier meeneemt, zeide hij mede schertsende tot den raadsheer. Voor geen prijs ter wereld! haastte zich deze te zeggen. We denken er niet aan! voegde Clementine er hij. Feodoor Gaspari lachte voornaam en zette zijn maal tijd voort. Zijn uwe koffers gepakt, raadsheer? vroeg mevrouw Vou Althaten zoo onverschillig mogelijk. Zeker! En de uwe? Geheel gereed! En het vertrek? Juist elf uur, met den sneltrein, dat spreekt van zelf! Het werd mij zeldzaam te moede bij dit gesprek. De raadsheer en Clementine knikten elkander nog eens ernstig toe als tot meerdere bekrachtiging hunner afspraak. Feo door lachte luidkeels bij dit alles. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2