NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Donderdag 19 Mei 1887. No. 1187. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. De Eenzame. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bl:i(l verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad verten tiën worden aangenomen door onze ngew en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publïcité Ftrangère G. L. BAJJBE Co., J01I. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Wegens den Hemelvaarts dag zal het eerstvolgend num mer van Haarlem's Dagblad Vrijdagavond verschijnen BERICHT. «Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenhiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 Mei. De hertog van Meiningen, die met de hertogin thans te Zandvoort ver toeft, was Dinsdag de gast van jhr. Schorer, commissaris des kouings in deze provincie. De hertog werd des morgens aau het station Overveen door den heer Schorer afgehaald, Teyler's Museum 'zal op Hemel vaartsdag des middags van 1—4 uur voor het publiek toegankelijk zijn. Vrijdag e. k. houdt de atdeeling Haarlem van de Maatschappij van Weldadigheid eene vergadering op het raadhuis, des namiddags te half vier. De Schuurman-Schimmel-van Outeren-stichting, alhier, heeft weder gelden beschikbaar voor het school jaar 1887—1888, tot het verleenen van toelagen aan verdienstelijke jon gelieden van beiderlei kunne, die door mingunstige geldelijke omstan digheden anders niet in staat zouden zijn, hunne studiën aan een der te Haarlem bestaande inrichtingen van meer uitgebreid Lager Onderwijs, Gymnasiaal, Teeken- of Muziekon derwijs aan te vangen of voort te zetten. Belangstellenden gelieven zich met vrachtvrije brieven aan te melden hij den secretaris den heer R. H. J. Gallandat Huet, Jansstraat no. 1, al hier, onder overlegging, zoo moge lijk, van die bescheiden, welke het Bestuur de gelegenheid kunnen ge ven om te beoordeelen, wie der aan vragers, volgens de bepalingen der Statuten, het meest voor eene toe lage in aanmerking komen. Door welwillende beschikking van het bestuur van den Ned. Studenten- Roeibond zal bij den wedstrijd van Zondag e. k. aan heeren leden van de Roei- en Zeilvereeoiging «Het Spaarne» alhier, toegang verleend worden tot de tribune, op vertoon van insigne. De majoor Vertholeu de Salve de Bruueton bij het depöt-escadron al hier, is als zoodanig naar de esca- drons bij het 2e reg. huzaren, in garnizoen te Venloo, overgeplaatst. Met het oog op de mogelijkheid dat de nieuwe grondwetsherziening tot stand zal komen, waardoor het kiezerspersoneel een groote uitbrei ding zou ondergaan, wordt door «een burger kiezer" opgemerkt dat die nieuwe kiezers meer bepaaldelijk zullen gerecruteerd worden uit leden van den kleinen burgerstand. Daar om dringt «een burger kiezer" aan op de samenstelling van een nieuwe kiesvereeDiging hier ter stede, die volgens zijn gevoelen in liberalen zin zou moeten werken. Allen, die daartoe willen mede werken, worden verzocht hunne naamkaartjes in te zenden bij de boekhandelaren de Heeren de Erven Loosjes, Ged. Oude Gracht alhier, onder motto «Burgerkiesvereeni- ging-" Aan het verslag van het Kinder huisje te Zandvoort, over 1887, ont- leenen wij de volgende bijzonder heden: Dezelfde ruime woning van vroeger werd weer betrokken en hetzefde getal kinderen verpleegd. Acht en twintig bedjes waren ge durende viermaal twintig dagen bezet door even zooveel kinderen, waarvan een 125tal gekozen waren uit Haarlemsche kinderen. De heeren van Linden van den Heuvell en Lodewijks hebben zich geheel belangeloos met het onder- derzoek en de keuze der kinderen belast. De zorg voor de kinderen was ook weder dit jaar toevertrouwd aan jonkv. A. Elout van Soeterwoude, met uitzondering alleen van de drie eerste weken, toen mevrouw A. Cnoop Koopman?, bijgestaan door de dames M. van der Goes en E. Reynvaan, die zorg op zich had genomen. Jonkvr. Elout werd ach tereenvolgens bijgestaan door de dames C. van der Goes, G. van der Goes, C. Gildeineester, J Tack, J. van Meurs, A. Rehboek, M. Ver kouteren, K. Seliock en A. Lely- veld, terwijl Dr. Gerken te Zand voort, genees- en heelkundige hulp en geneesmiddelen geheel belang loos verstrekte. De kosten der huishouding bedroe gen, ongerekend huishuur, schoon maak en het aanschaffen van huis raad i 1250, zijude ongeveer 56 ets. per dag en per kind. Deze uitgaven werden bestreden uit vaste jaarlijk- scke bijdrageu en uit kasgelden van vroegere jaren. De resultaten van het verblijf te Zandvoort zijn niet onder cijfers te brengen, doch het onderzoek, inge steld bij de ouders der kinderen, bij de hoofden van scholen, welke door de kinderen worden bezocht en bij de onderwijzers hunner klasse, was een eenparig gnnstig oordeel; zij allen getuigden, dat niet alleen de kinderen bij hunne terugkomst er beter uitzagen, maar ook dat zij er flinker en opgewekter waren ge worden dat zij met meer lust de lessen volgden; van enkelen werd zelfs gezegd dat het wel scheeD alsof zij gehoorzamer waren ge worden. Wanneer men bedenkt hoe vele ziekelijke kinderen door ouders en grootmoeders bedorven worden, is deze laatste getuigenis niet van waarde ontbloot. Deze getuigenissen, welke geheel bevestigen wat van een drieweeksch verblijf in goede lucht, bij gezonden kost en onder opwekkende, bescha vende leiding kan wordea verwacht, geven vrijmoedigheid om het Kinder huisje ook weder dezen zomer open te stellen, in het vertrouwen, dat de daartoe onmisbare steun weder zal worden geschonken. LETTEREN EN KUNST. Uit Amsterdam schrijft men aan de ,/N. E. Cfc Een bericht, dat stellig allerwege in den lande met belangstelling zal worden ver nomen, is, dat de heer Tonrniaire, geheel hersteld, tot de zijnen is teruggekeerd. Wie het genoegen hadden hem te ontmoe ten, waren aangenaam getroffen door zijn gezond en opgewekt uiterlijk. Hij zou niets liever wenschen dan maar weer da delijk het tooneel, waar zijne plaats nog steeds open is, te betreden. In de maand September a. s., bij de opening van het winterseizoen, hopen wij dan ook het voorrecht te hebben den ta lentvollen tooneelknnstenaar zijne loopbaan bij de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" te zien vervolgen en hem met hartelijke ingenomenheid op zijne oude plaats te mogen verwelkomen. LEGER EN VLOOT. Door clen luit.-generaal, inspecteur der infanterie, is eene circulaire gezonden aan de corpscommandanten, waarin op het groote gewicht wordt gewezen om het snel laden der geweren te bevorderen. Daartoe zal het aantal exercitiepatronen bij de compagniën op 10 per man worden jebracht, terwijl tevens eene nieuwe soort dier patronen zal worden aangemaakt, welke ongeveer het gewicht hebben van de in gebruik zijnde scherpe patronen. Hedenmiddag wordt bij het regiment grenadiers en jagers eene voorloopige be spreking gehouden over de groote kader manoeuvre, die vau 26 Mei tot 3 Juni a. s. op de Holhmdsche kust zal plaats hebben. De kapiteins Weenink, jhr. Van Groens, De Wendt en jhr. Beelaerts van Blokland zijn bij die manoeuvre als batal jon s-commandauten ingedeeld, terwijl de luitenants van Rijssen, Vervooren, Vink- huijzen, en Van der Mandele als adju danten zullen fungeeren. KERKNIEUWS. Roomsch Kath. Kerk. Zondag is te Maastricht de groote St. Servatius-proeessie gehouden, die door duizenden nieuwsgierigen en belangstellen den werd bijgewoond. Zij was samenge steld nit de kinderen der verschillende R. K. liefdadige gestichten, de leden der congregatiën, geestelijken, communiekin- deren enz., terwijl zij werd opgeluisterd door twee muziekkorpsen, waaronder dat van de stedelijke schutterij. Onder de volgers van den troonhemel merkte men op de leden van Ged. Staten en van den gemeenteraad, met den burge meester, den heer Pyls, aan het hoofd. Deze laatste was, volgens oud gebruik, in ambtsgewaad. Bij kon. besl. is benoemd tot adj.- contr. ter dir. bel., invoerr. en accijnz. te Roozendaal A. J. J. Maas, ont vanger der dir. bel. en accijns,, te Breukelen c. a. Bij kon. besl. is aan M. Wesdorp, te Tolen, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als opzien. Ie kl. bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met behoud van aanspraak op pensioen. De adelborst 1ste kl. S. Rijn- bende wordt met 3 Juni a. s. ge plaatst aan boord vanZr. Ms. instruc tieschip Nautilus. De gewone audiëntiën van de mi nisters van Financiën, van Oorlog en van Waterstaat enz. zullen Don derdag 19 Mei niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Dinsdag heeft ter gelegenheid van den eersten verjaardag van den Koning van Spanje te 's-Graven- hage, een diplomatiek diner plaats gehad bij den gezant van dat rijk aan ons Hof. De Spaanscbe vlag wapperde van het gebouw der legatie. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, is het besluit van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waarbij de tonne- gelden zijn afgeschaft voor schepen komende uit Nederland en eenige havens in Ned.-Oost-Indië, behalve aan de krachtige werkzaamheid van onzen tegenwoordigen Minister van Bnitenlaudsche Zaken, den beer Van Karnebeek, hoofdzakelijk te danken aan het groote beleid en de vast houdendheid van onzen tegenwoor digen gezant te Washington, den heer Von Weckherlin, die niet beeft gerust vóór hij, steeds wijzende op de afschafflug der tonDegelden ten onzent, de regeering der V. S. heeft overtuigd van het billijke van we- derkeerige vrijstelling der Neder- landsche schepen. Voor de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij levert deze afschaffing een gunstig verschil op van ruim f 10,000 per jaar. In het weekblad de Ned. In dustrieel wordt door het bestuur der «Vereeniging van en voor Ned. In- dustriëelen», het voornemen te ken nen gegeven tot het uitschrijven FBUILLETO HST. HANS HOFFEN. 68) NEGENDE HOOFDSTUK. Hij was echter de persoon niet, die het laatst lachte. Nu, ik ook niet, want den volgenden voormiddag, toen ik nog rustig lag te slapen, werd er plotseling driftig aan mijne huisbel getrokken en weldra verscheen de jonge koop man uit Odessa aan mijn bed. Daar verdreef hij met vloe ken en schelden mijne nachtrust geheel en al. Twee bedankjes in vier weken tijd, was voor een man als hij te veel. Hadden deze menschen dan volstrekt geen begrip van zijne waardigheid en die zijner voorvaderen? Ik zeide niets meer dan men gewoonlijk zegt, wanneer men vroegtijdig wordt gewekt ter wille van eene zaak, die ons niet aangaat. Daarmede waB Gaspari echter niet tevreden. Meer dan eens riep hij God en alle machten als getuigen aan van de snoode behandeling, welke men hem had doen on dergaan. Dat werd mij toch te erg. Ik herinnerde hem er aan, dat zij gisteren in zijn bijzijn hunne reis .hadden aange kondigd en hij dus een fatsoenlijk man, als de raadsheer was, niet van eene snoode handeling mocht beschuldigen. Nu wilde hij volstrekt van mij weten waarheen ze ge gaan waren. Wijl ik echter niets meer daarvan wist dan hij, zoo werd ons gesprek al luider en bitser, alsof we 't er op aanlegden elkander te overschreeuwen, waarop ik hem nadrukkelijk verzocht mij alleen te laten. Waarlijk, hij noodzaakte mij daartoe, ofschoon ik zeer goed begreep, hoe deze jonge man te moede moest zijn, nu hij deze gevoelige lessen in de menschenkennis in betrek kelijk korten tijd had ontvangen. TIENDE HOOFDSTUK. Onder de brieven, welke ik den volgenden morgen ont ving, bevond zich een kaartje van den raadsheer p. p. c., en een schrijven van mevrouw Clementine von Althaten. Zij verzocht mij naar hare woning te gaan, daar 't een en ander, wat zij had achtergelaten, samen te pakken en aan het bijgevoegd adres fin de kleine stad ten huize van hare moeder; te willen verzenden. Dat scheen me eene geringe moeite; daarom slenterde ik eerst tegen den avond naar hare woning, maar ontdekte dat ik heter gedaan had eerder te komen, wegens de groote hoeveelheid, welke ik inpakken moest. De vrouw des huizes, die mij de sleutels ter hand stelde, verhaalde mij dat Feodoor Gaspari dien dag reeds tweemaal had beproefd de kamers zijner verdwenen geliefde binnen te dringenhare opdracht luidde echter niemand buiten mij toe te laten in dit heiligdom, waaruit de «god» helaas was ontvloden. De huisvrouw hielp mij druk bij 't inpakken en eindelijk waren we daarmede gereed. De koffers waren vol. Mij restte nog eenige kleinigheden te bergen, eenige brieven te ver- brandep, eene menigte rekeningen na te zien en wat er al meer voorkwam. Ik deed dit alles gaarne voor baar, ofschoon het intus- schen laat was geworden. Het geheele huis was tot mijn gerief verlicht. Ik zat aan de schrijftafel tusschen allerlei papieren en sleutels. De kachel naast mij brandde alleen van de verscheurde papie ren, die ik er in wierp. De frissche nachtlucht kwam een openstaand venster binnen, terwijl de overige gesloten waren. Ik dacht er aan dat het bedtijd werd en haastte mij om gereed te komen. Te midden mijner drukte hoor ik een slag en het rinkelen van glas. Een platte baksteen lag naast mijn stoel. Ik vond het erg onpractisch, dat de opmerkzame nacht wandelaar zijne massieve visitekaart niet liever door het openstaande raam naar binnen had geworpen. Voornemens om dien heer op straat deze meening mede te deelen, begaf ik mij naar 't venster, maar ontdekte nie mand, ofschoon ik eenige minder liefelijke woorden sprak.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1