NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Dinsdag 24 Mei 1887. No. 1190. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Be roeiwedstrijd op Ik Het Halssnoer. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. l)it blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eournntiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DATJBE fy' Co., JOH. F. JONES, Sitcr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mont mar (re. BERICHT. •Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenscben te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbr enger s of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljet'en, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 23 Mei. In de Woensdag a. e. te hou den raadszitting zullen de navol gende stukken aan de orde worden gesteld: Geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid Mr. A. C. Waller.Voorstel van B. en W. om ten aanzien van de beschuldigingen, ingebracht tegen den gemeente - arcbitect en den opzichter over de gemeente-reinigingte verklaren dat deze beschuldigingen zijn onge grond. Id. id. om aan W. Bekkers, B. van der Putten en E. Koning grond te verhuren aan de Leidsche vaart. Id. id. om aan J. A. G. Koek kelders onder de Vieeschhal te ver huren. Id. id. om aan A. Grolli eu A. T. H. Harms gronden te ver huren aan den Zijiweg en aan J. Giebels en J. van Servellen grond in de Barrevoetesteeg. Id. id. om aan mr. F. H. Crommelin grond te verhuren aan den Jansweg. Id. id. om aan G. J. Kok een gedeelte van de Esschilderssloot te verkoopeD. Id. id. om aan D. van Staveren grond te verhuren in den Hout. Rapport der commissie van financiën tot goedkeuring der rekening van cor- peratiën van neringen, ambachten en bedrijven. Id. id. met goedkeu ring eener af- en overschrijving op de begrooting van den schuttersraad. Verslag vau den gasopziebter, van bet Burgerlijk Armbestuur, van bet eindexamen aan de Burgeravond school en van den opzichter over de gemeente-reiniging. Op 26 Juli e. k. zal de negen tiende jaarlijksche verloting van paarden enz. plaats hebben, bij ge legenheid van de Haarlemsche paar denmarkt op dien datum. De loten zijn van 1 Juni af, op franco aanvrage te verkrijgen bij de leden van het Comité, bij de Haar lemsche BaDkvereeniging (uitslui tend bij tientallen) en bij heD, die zich met den verkoop belasten. De jaarlijksche vergadering van den Raad van Bestuur vau het Mu seum van Kunstnijverheid op het Pa viljoen alhier, werd geopend door deu voorzitter, prot. a. P.erson, met eene voordracht naar aanleiding van eenige oud-Grieksche kunstwerken, waarvan, sedert het vorig jaa', door Je zorg vau den heer Vou Saher, afgietsels in het Museum zijn ge plaatst. Hoe heerlijk was het Zondagmiddag aan de oevers van het Spaarne! Het weder, dat in de laatste dagen guur genoeg was, en telkens met regen dreigde, was ditmaal goedgunstigde wind niet te sterk, do zon niet te warm. In een woord, 't was prachtig weer. Yan heinde en ver waren belangstel lende gekomen om dezen vijfden wedstrijd van den Nederlandschen stuclentonroeibond bij te wonenfamilies uit Amsterdam, per spoor of in vaartuigen; leden van ver schillende roeivereenïgingen in gieken of bootjes; wielrijders uit deu geheelen om trek; vrienden en bekenden der deel nemers aan den strijd uit de 4 academie steden eindelijkduizende voetgangers uit Haarlem en omstreken. Onophoudelijk leverde het hreedo water van het Spaarne een nieuwen aanblik. Aan beide oevers lagen reeksen van fraai ge tuigde boeiers en tjotters met hunne veel kleurige vlaggetjes, naast roeibootjes en vletterschuiten, en daartusscben krielde het van ranke gieken met rappe roeiers bemand, sierlijke roeibootjes, périsoirs, paddlers, single sculling gigs, en hoe die dingen in de sporttaal meer mogen heeten. Er waren ellenlange gieken waarin 6 roeiers en hun stuurman plaats vonden en notedopjes waarin één enkele roeier ter nauwernood kon zitten. He juryboot stoomde betlrijvigbrommeud heen en weer, en deed al de vaartuigeu op zij stuiven met baar golfgeklots. .Reeds tegen één uur was de groote, stevig getimmerde tribune door een uit gelezen publiek ingenomen, en daarvoor bewoog zich een dichte menigte wandelaars. Ook het schoone geslacht was in grooten getale vertegenwoordigd. Links van de tribune speelde de muziek van de huzaren vroolijke marsehen en werd van de overzij beantwoord door een burgermuziekkorps. Er valt een schot, de muziek speelt het z/Io vivat!" en de vier gieken gaan naar, de boei van afvaart, een goed eind aan1 deze zijde van de tribune. Het zijn //Va nity Eair" van //Njord" uit Leiden (licht blauw), //Prinses Wilhelmina" van //Laga" uit Helft (kersrood), //Tritou" van de ge lijknamige vereeniging uit Utrecht (donker blauw) en //Nereus" van de nieuwe ver eeniging //Nereus" uit Amsterdam (bor deauxrood). Reeds in den beginne was Leiden voor, de andere drie vrij wel op gelijke lijn. Men volgt de gieken zoover men maar kan met de oogendan worden de tooueel- kijkers te baat genomen, maar ook die kunnen niet duidelijk maken wat 1500 meters verder bij de boeien gebeurt. Ein delijk begint men de gieken te onderschei den als kleine lichte stippen op het blauwe waterzij worden grooter, breeder en scherper, men begint de kleuren te onder scheiden, en de strijd der meeningen ont brandt te midden der turende menigte Njord is voor! Neen, Laga, Nereus is voorLaga haalt op 1Och kom, Njord is voorHe meeningen zijn verdeeld, maar nu duurt het niet lang meer. //Haal op voor Njorrrd!" roept een jeugdig Muzenzoon met heldere stem, en vijftig andere vallen in met woedend plezier: «Haal op voor Njord!Haal op!Trekken jongens! Bravo! Goed gedaan Haal op! Njord Thans wordt het ook deu «kippigste" duidelijk dat Leiden het eerst zal aan komen. Bom! Een schot. He //Vanity Eair" met haar lichtblauwe bemanning schiet de lijn voorhij. Bangtweede schot onmid dellijk daarna, v or «de Prinses Wilhel mina" van Laga. Ban volgen Nereus en Triton. Leiden heeft de baan van 3400 Meter afgelegd in 14 minuten, Helft in 14 mi nuten en 9 seconden. He overwinnende ploeg, bestaande uit de heereu W. J. H. Leuring, A. W. A. van Seters, C. v. d. Broek, G. Vissering en E. Wijdenes Spaans (st.), wordt levendig toegejuicht en men geeft uiting aan de geestdrift door den «slag" in triumf op de schouders te dragen en met een krans te omhangen. Njord heeft zijn ouden roem gehand haafd en heeft het eere-diploma van den bond wederom veroverd. He stuurman en de vier roeiers krijgen elk een gouden bondsmedaille. 't Scheen wel dat deze uitslag van in vloed zou zijn op de volgende nummers, zooals uit het vervolg kan blijken. Bij het tweede nummer, dat der jonge tweeriemsploegen, hadden zich Njord, Tri ton en Nereus opgegeven, maar Utrecht viel uit wegens ongesteldheid van een der roeiers,zoodat alleen Erou-Erou van «Njord," en «Thetis" van «Nereus" met elkaar zouden kampen. Ook hierbij was de Leid sche ploeg van den beginne af een goed eind voor en bleef dat tot het einde, toen zij na 6 minuten 12 seconden het eerst aankwam, gevolgd door Nereus, die slechts 13 seconden langer werk had. He winnende ploeg bestond uit de hee reu van Troostenburg de Bruijn, van Rhede van der Kloot (slag), en Wijdenes Spaans (stuurman). Het nu volgende nummer was dat der «oude twee"; de «Paramaribo" van «Njord" tegen «Bjim" vau «Laga". Voor Helft was de uitslag van den strijd hierbij zeer ongelukkig, voor de toeschouwers de kamp minder belangwekkend omdat liet verschil in afstand te groot was. Juist wanneer de uitslag onzeker is, en de kan sen eenige malen keeren wordt de belang stelling geprikkeld. He Paramaribo legde de baan af in denzelfden tijd als de vo rige ploeg, in 16 minuten 12 seconden. He bemanning bestond uit de heereu Jonges, de Vogel (slag) en Wijdenes Spaans (st.) Voor afwisseling deed de wedstrijd- commissie er wèl aan, de volgorde te wij zigen eu thans het laatste nummer te doen aanvangen, de wedstrijd in «skiffs" of, zooals het iu het onvertaalbare sport-Engelsch heet «Single sculliug outrigged gigs," dat wil zeggen: bootjes door een persoon be stuurd met twee riemen, die buiten boords, vrij hoog boven de waterlijn, zijn inge haakt. In «de Vliegende Visch" zat de heer, G. Vissering, van «Njord", in «Plapjpy go Lucky", de heer A. L. Couvée, lif Laga. Zij hadden een baan van 17,,00 M. af te leggen, waarover de heiyrOouvée 6 minuten 45 seconden deed,/zijn tegen stander 7 seconden meer. Eerstgenoemde was dus winner van de gouden medaille, die uitgeloofd was door den heer de Ra- nitz, penningmeester van den bond. Het laatste nummer was een aardig slot voor den wedstrijd. Hat was nu in alle opzichten een belangwekkende strijd. Hierbij kwamen in aanmerking jonge vier- riemsploegen en waren ingeschreven «Pos- cimur" van «Njord," «Prinses Wilhel mina" van «Laga," en «Nereus" van de gelijknamige vereeniging uit Amsterdam. Toeu de drie gieken voorhij de tribune kwamen waren zij precies op dezelfde lijn en bleven dat bijna zoover men ze volgen kon; eerst op grooten afstand schijnt Laga verloren te hebben en kwam Njird be slist in het voordeel doordat de giek van Nereus de boei van omvaart te kort wilde omvaren en daardoor achter kwam. Toch bleven de Leidsche en de Amsterdamsche ploegen elkaar dicht op de hielen, zooals ook bleek uit den uitslag. Njord deed 14 minuten 19.5 seconde, Nereus 14 minuten 50 seconden over de baan. He Leidsche be manning bestond uit de heeren van Troosten- berg de Bruijn, vanSeters, Jonges, v. Rhede v. d. Kloot (slag) en Wijdenes Spaans (st.) Het laatste schot was gevallen, maar de artillerist, die deu geheelen middag reeds met bewonderenswaardige koelbloe digheid schrik en angst om zich heen had verspreid, wilde geen patronen mee naar huis nemen, en begon zijn mortieren op nieuw te laden voor een reeks van duch tige saluutschoten. Hij had herhaaldelijk met zeker leedvermaak schamper geglim lacht, wanneer de omstanders hij zijn schoten de handen voor de ooren hielden. Of hij daar zelf nu niets van merkte? «Wel nee, dat beteekentnog niemendal", zei de kanonnier met een onversaagd ge baar „in de koningsweek heb ik nog 100 schoten achter mekaar gedaan met vaste kardoezen en dubbel aangestampte proppen. Ik hoor niet eens meer dat er wat gebeurt." En, met de sigaar tus- sohen zijn knevels, ging de man met de ijzeren trommelvliezen zijn saluutschoten voorbereiden zoodat men zich haastte om zijn oorlogszuchtig gezelschap te ontwijken. In dichte drommen nam het publiek in de beste stemming deu terugtocht aan, de studenten naar het diner in den Hout dat hun wachtte met de prijzen voor de gelukkig^ overwinnaars, de Haarlemmers huiswaarts om te vertellen van een aan- genaman Zondagmiddag. aterdag hiel 1 de Hollandsche aatschappij der Wetenschappen hare algemeeue vergadering, welke door een vijftigtal directeuren en leden bijgewoond. De voorzitter jhr. mr. J. W. M. Schorer, opende de bijeenkomst met eene toespraak, waarin hij het bïnnenlandsch lid dr. C. M. van der Sande Lacoste en de en de vóór weinige dagen overleden buitenlandsche leden A. W. Eicher te Berlijn en B. Studer te Bern herdacht, en in het bizonder ver welkomde de nieuwbenoemde direc teuren, mr. E. N. Rahusen, mr. J. de Clercq van Weel, en G. Camp bell, die voor de eerste maal de algemeene vergadering bijwoonden. De voorzitter berichtte, dat op de prijsvraag, luidende: «De Maat schappij vraaort een systematisch, organogenetisch en biologisch onder zoek naar de plantaardige parasieten, welke aan de haren van den lui aard worden aangetroffen», een FEUILLETO ÜXT. Zij was zeer schoon. Doch zij had geen bruidschat, geen uitzicht, om door een rijk, voornaam heer opgemerkt, be mind en getrouwd te worden en daarom nam zij een amb tenaar bij het ministerie van onderwijs te Parijs tot echt genoot. Zij moest nu zeer eenvoudig leven, omdat haar man geen geld voor opschik en feesten had maar daarbij gevoelde zij zich even ongelukkig alsof zij uit de maat schappij ware verbannen. Bij vrouwen is nu eenmaal geen sprake van rang of stand, want schoonheid en bevalligheid nemen bij haar de plaats in van geboorte en afkomst. Goede smaak, sierlijkheid en geestigheid is voor haar alles en doen vaak vrouwen uit het volk op groote dames gelijken. Voor iedere weelde en elk genot voelde zij zich gescha pen, en daardoor leed zij vreeselijk door de omstandigheden, waarin zij verkeerde. De bekrompenheid harer woning, de naakte wanden, de vervallen stoelen en meubelen deden haar pijnlijk aan. Al deze dingen, welke misschien een andere vrouw van haar stand niet eens zou hebben opge merkt, kwelden haar en maakten haar verdrietig. Het ge zicht van het dienstmeisje, haar eenige hulp bij de huis houding, bracht haar steeds uit haar humeur. Zij dacht aan de deftige voorkamers, met Oostersche tapijten belegd en bronzen lampen aan het plafond en aau de livrei bedienden, die in deftige huizen bedienen. Zij dacht aan groote salons met heerlijke tapijten en prachtige meubelen, nog bovendien versierd met kostbare snuisterijen en aan kleine en sierlijke salons, waar men zoo 's middag om vijf uur met de beste vriendinnen zoo prettig keuvelen kan. 's Middags zaten zij aan tafelhaar man, die tegenover haar zat, tilde het deksel op van de soepterrien en zeide met stralende oogen: «Wat een heerlijk soepje! Er gaat toch maar niets boven soep».... Zij dacht intusschen aan uitgezochte diners, aan blinkend zilver, aan behangsel vol ouderwetsche figuren en zeldzame vogels midden in een tooverwoud aan zeldzame gerechten, opgedragen in kost bare schotels aan complimenten en wat al niet meer. Zij had geen toiletten, geen juweelec, niets. En van iets anders hield zij niet; slechts daarvoor meende zij gescha pen te zijn. Haar eenige wenseh was te behagen en te be koren, benijd en gevierd te worden. Uit den tijd toen zij nog op de kostschool was, had zij een rijke vriendin, doch langzamerhand bezocht zij ook haar niet meer, want het viel haar steeds moeilijker naar haar eigen huis terug te keeren. Dagen lang beweende zij dan haar smart en ellende en kwam soms tot vertwijfeling! Op zekeren avond kwam haar man vroolijk te huis en had een grooten brief in de hand. Kijk eens, zeide hij, dat is iets voor je! Zij opende den brief en haalde een uitnoodigingskaart te voorschijn, die aldus luidde: De minister van onderwijs en zijne echtgenoote ver zoeken den heer en mevrouw Loisel hun de eer te bewij zen, Maandag 18 Januari, den avond bij hen te komen doorbrengen. Haar man dacht, dat zij zeer blij zou zijn met deze uit- noodiging, maar verontwaardigd wierp zij de kaart onver schillig op tafel en zeide: Nu, wat zou dat? Maar, lieve, ik dacht dat je het wel prettig zoudt vinden. Anders kom je nergens en nu biedt zich juist zulk eene schoone gelegenheid aan. Het heeft me niet weinig moeite gekost eene uitnoodiging machtig te worden. Ieder wil er een hebben en de mindere ambte aren komen daar door achteraan. Daar zult ge de geheele groote wereld ontmoeten. Zij zag hem verwijtend aan en vroeg ongeduldig: Maar wat moet ik dan aantrekken, om daar eenigs- zins fatsoenlijk te komen? Daaraan had hij niet gedacht. Wel, de japon, stamelde hij, die je Zondags gewoon lijk aantrekt. Ik meen dat die heel mooi.... Plotseling hield hij op, toen hij zijn vrouw zag schreien. Twee dikke tranen rolden over hare wangen. Maar wat scheelt er aan? vroeg hij verschrikt, wat is er toch? Met moeite bedwong zij haar tranen en autwoordde met trillende stem Ik heb geen toilet en kan dus niet naar dat feest gaan. Geef de kaart maar aan een uwer collega's, wiens vrouw beter garderobe heeft dan ik! Zeg eens, Mathilde, begon hij weer, wat moet een

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1