antwoord was ingekomen onder de 1 zinspreuk«In nature's infinite book of secrecy a little we can read». Nadat de adviezen der rapporteurs, de heeren prof. C. A. J. A. Oude mans, prof. F. R. W. Suringar en prof. C. K. Hoffmann, waren voor gelezen, werd op voorstel van di recteuren eenparig besloten, aan deze verhandeling den gouden eereprijs der Maatschappij toe te kennen. De opening van het naambrieije deed als schrijver kennen mevrouw We ber, geb. van Bosse te Amsterdam. Nadat nieuwe prijsvragen wareu vastgesteld, werd op voordracht van directeuren tot lid benoemd dr. W. N. du Rieu, bibliothecaris der Uni versiteit te Leiden. Directeuren en leden vereenigden zich later aan een gemeenschappe ^Tijken maaltijd in het Hotel Funckler. Èerkvoogden der Ned. Herv. ge meente te Haarlem brengen hun nen dank aan den onbekenden ge ver van wien zij ten behoeve der verlichting van de Groote Kerk alhier ontvingen de som van drie honderd gulden, ter gedachtenis aan de vijf en twintigjarige werk zaamheid van den Weleerwaarden heer Hoog in deze gemeente. De luitenant-kolonel Vleysman, commandant van het 3de bat. 4de reg. infanterie, in garnizoen te Haar lem, heeft pensioen aangevraagd. Door de stoomboot-onderneming Bus, gevestigd te Haarlem, alsmede door andere belanghebbenden, is bij de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een adres ingediend, wegens het door de Provinciale Staten ge nomen besluit om »de Zijl«, tenge volge van de opruiming van den onderbouw eener spoorwegbrug, ze ventig achtereenvolgende dagen ge heel af te dammen. Adressanten voeren aan, dat men met weinig kosten een dam kan doorsteken, waardoor de scheepvaart, zoo lang de wegruiming zal duren, zonder iemauds schade gebruik zal kunnen maken van het achter de spoorbrug loopende oude vaarwater. De Hertog van Saksen-Meiningen, die drie weken in Zandvoort ver blijf hield, is Zondag naar Londen vertrokken. De burgemeester deed Zijne Hoogheid uitgeleide tot Haar lem, waar Zijne Hoogheid met ge malin eerst Ripperda- en Kenau park al wandelende bezichtigden, en met zijne gewone voorkomend heid zich over alles met den burge meester,Mr. v. Doorninck onderhield. Vrijdag hadden de commissaris des Koning in deze provincie, de bur gemeester van Amsterdam met zijne ecbtgenoote, de heer Rahusen en mr. v. Doorninck de eer bij Zijne Hoogheid te Zandvoort te dineeren. Tot den Noord-Holl. Bond van R. K. kiesvereenigingen zijn toege treden die van Amsterdam, Alkmaar en Hilversum, terwijl die van Haar lem, Nieuwer-Amstel en Haarlem mermeer zich bij den Zuid-Noord- Holl. Bond hebben aangesloten. Tengevolge van de beschadiging die de spoorbrug te Velsen in de vorige week leed, door de aanvaring van een Engelsch barkschip bad een korte stremming van de passage plaats. Thans is ten minste een spoor hersteld, zoodat de passagiers nu niet meer behoeven over te stappen. Het goederenvervoer moest tot heden over andere lijnen plaats hebben. De aangerichte schade bedraagt ruim f10,000. LETTEREN EN KUNST. Julius de Gey ter, de bekende Vlaamsche letterkundige te Antwerpen, beeft, met nog 10 anderen, opgericht een «Taalverbond'', waarvan liet doel omschreven is als volgt: //De Yereeniging heeft ten doel de loutering en ontwikkeling der Nederlandsche taal, beschouwd als voertuig in alle vakken der wetenschap, alsmede de beoefening der fraaie letteren, tooneel en geschiedenis." Bij den uitgever W. Cremer te 's-Gravenhage zal op 6 Juli a.s. verschij nen een Weekblad voor Jonge dames, getiteld „De Hollandscke Lelie", onder hoofdredactie van Mejuffrouw Catharina Alberdingk Thijm. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Hilversum: '"i? De tuiubouwvereeniging //Praktijk boven theorie" alhier, die reeds gedurende een aantal jaren door lezingen en onderlinge besprekingen gezonde denkbeelden omtrent den tuinbouw en aanverwante vakken heeft trachten te verbreiden, heeft dezer dagen aan een zeer prijzenswaardig besluit uit voering gegeven. Om vooral bij de lagere klassen den zin voor het schoone te ontwikkelen heeft ze, evenals dit in andere plaatsen geschiedt door de Ploraliavereenigingen, de gelegen heid aangeboden tot het goedkoop ver krijgen van bloem- en sierplanten. Velen hebben van die gelegenheid ge bruik gemaakt en zullen nu beproeven de verkregen planten zóó op te kweeken, dat ze bij gelegenheid van de in dit najaar te houden tentoonstelling met een prij6 worden bekroond. We wenschen de leden van //Praktijk boven theorie" geluk met de verwezenlij king van zulk een loffelijk voornemen en hopen, dat meer rijk gezegende liefhebbers van bloemen de Vereeniging met hunne geldelijke bijdragen zullen steunen. Mogen we de vereeniging op iets attent maken, dan is het dit, dat het ons voor komt, dat ze haar doel beter zal hereiken, wanneer ze in 't vervolg jonge stekjes uitdeelt in plaats van bijna volwassen planten. BINNENLAND. Bij kon. besl. is pensioen verleend aan: P. J. Voorneveld, gewezen brieven- en telegrambesteller te Haarlemmermeer, ten bedrage van f274 'sjaars; W. Oskam, gewezen postbode te Polsbroeksrdam, ten bedrage van f118 'sjaars. Bij koninklijk besluit zijn be noemd tot heemraden van het wa terschap van Lingeuitwatering, pro vinciën Gelderland en Zuid-Holland. M. Viruly en P. C. Swemer; tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap de Z wijndreehtscke W aard, provincie Zuid-Holland, D. Lagen dijk; tot dijkgraaf van het water schap de Starnmeer en Kamerhop, provincie Noord Holland, J. Koster; tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap Rijnland, provinciën Noord- en Zuid-Holland, jhr. mr. J. P. A. Teding van Berkhout; tot heemraad van den polder Waard Nieuwland,provincieNoord-Holland, W. Heyblok; tot heemraad van het waterschap Eijerlandprovincie Noord Holland, D. C. Loman; tot dijkgraaf van den polder de Sloter- dijkermeer, prov. Noord-Holland, H. Blaauwhof; tot heemraad vau den Polder Wieringerwaard, prov. Noord- Holland, J. Dirkszoon Kooy; tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van Waterland, pro vincie Noord-Holland, S. van den Berg en G. Yff; tot heemraad van den polder Oostzaan, prov. Noord- Holland, J. Dirkszoon Taams. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag 26 Mei a. s. niet plaats hebben. CBovenstaande berichten zijn uit de St. Cf.) H. H. K. K. H. H. de prins en prinses van Saksen-Altenburg namen Zaterdag in de Duitsch Evan gelische kerk te 'sHage in de eer ste rijen plaats van eene aanzien lijke schare, die in het bedehuis tegenwoordig was bij de kerkelijke wijdiDg van het huwelijk van ba ronesse C. van Hardenbroek en ba ron Von den Busse Streithorst, rit meester bij het koninklijke Saksische Garde Ruiter-regiment. Ook verschillende Pruisische gar- de-offiicieren woonden in hunne schit terende uniformen in levendige kleu ren, de plechtigheid bij. Bij de voltrekking van de burge- lijke echtverbintenis ten raadhuize behoorde ZExc. de minister van Ju stitie tot de getuigen van het bruids paar. Prins en Prinses van Saksen- Altenburg hebben Zaterdagavond een thé bijgewoond bij mevrouw de douairière Van Hall, vroeger groot- meesteresse van het Huis van Prin ses Hendrik. Blijkens een van den Goever- neur-Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen telegram, wordt de goevernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 418,730 picols. De heer Spolverini, apostolisch internuntius te 's-Gravenhage, in de waardigheid van nuntius overge plaatst naar Brazilië, zal orereeuige wekeu de residentie verlaten, ten einde zich naar zijn nieuwen post te begeven. Thans bevindt hij zich in Limburg. Mr. H. J. C., sinds 1843 nota ris te Hoogeveen, oud lid der Eerste Kamer, lid der Staten van Drenthe, heeft zijne betalingen gestaakt. Het eerste Nederl. Natuur- en Geneeskundig Congres zal op 30 September en 1 October te Amster dam worden gehouden. Het Congres zal met eene algemeene vergadering geopend en besloten worden en verder in drie sectiën verdeeld zijn. Als voorzitter der le sectie (na tuur- en scheikunde.) treedt op prof. v. d. Sande Bakhuizen, der 2e sectie natuurhistorische wetenschappen) Prof. Engelmaan, en van de 3e sectie (geneeskundige wetenschappen) prof. Donders. De conferentie van de betrokken spoorweg-maatschappijen over de kwestie der steunpunten van de kap van het Centraalstation zal binnen enkele dagen plaats hebben. Eene moeilijkheid schijnt gelegen te zijn in de exploitatie der lijnen gedu rende de werkzaamheden. In elk geval is naar ons ver zekerd wordt binnen enkele weken eene afdoende beslissing te wachten. De interpellatie van den heer Cremer heeft hier, zonder twijfel, den sedert lang gewensehten spoed in het afdoen dezer zaak bevorderd. (D. v.N.) Men schrijft ons uit Zaandam Er is weder ernstig sprake van de oprichting van een muziekcorps bij de dienstdoende schutterij alhier, onder het kapelmeesterschap van den heer J. Hooft. Verscheidene leden van het muziekgezelschap «Harmonie,«waarvangenoemde heer directeur is, moeten zich reeds be reid verklaard hebben als werkende leden van bedoeld corps op te treden. De storm van Vrijdag heeft ook hier, evenals in andere gemeen ten nog al schade aangericht, vooral aan eenige molens in het Oostzij - derveld. Het gevaar, dat de alhier bestaande «Burger-Kiesvereeniging» zou ontbonden worden, is gelukkig overdreven. Donderdagavond toch kwamen de leden op nieuw samen, en werd het voorstel tot ontbinding, dat voor een hunner naar aanleiding van het gebeurde in de vorige ver gadering werd gedaan, met bijna algemeene stemmen verworpen. Hierna werd de stemming van de vorige vergadering, de oorzaak van het geschil, volgen Art. 3 der sta tuten nietig verklaard. In de laatste vergadering heeft het departement Purmerend der Ne derlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid o. a. besloten, tot candidaten voor het hoofdbestuur voor te stellen, de heeren dr. D. de Haan te Haarlem, dr. L. Mulder te 's Hage, en mr. H. A. L. Hamelberg te Arnhem. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering zijn benoemd de heeren J. B. M. Brantjes en H. P. van den Aard weg.De prae- adviezen voor directeuren op de punten van beschrijving zijn allen aangenomen. Het feestprogramma voor de 110e algemeene vergadering en het Con gres, dat in 1887 te Purmerend zal gehouden worden, is met algemeene stemmen goedgekeurd en zal aan het hoofdbest. worden aangeboden. Men schrijft ons uit De Rijp: Bij het bestuur der Rijperstoom- vaartdienst bestaat het plan de stoomboot Courierdienst doende op Wormerveer, éénmaal per week naar Amsterdam te laten doorvaren. Zaterdagmorgen had een droe vig ongeval kunnen plaats hebben. De vrouw van den barbier J.A. S., alhier, die meermalen lijdt aan zwaarmoedigheid en soms dingen doet, die getuigen dat zij beter in Meerenberg op hare plaats is, sprong achter hare woning te water en zou zekerlijk verdronken zijn, zoo haar man geen wakend oog gehouden en haar op het droge gebracht had. -Eenige dagen geleden werd een der werklieden op de touw- slagerij »De Peuk zoodanig door een losgeschoten tros touw aan zijn rechterarm getroffen, dat hij zich geruimen tijd het gebruik van dit lichaamsdeel zal moeten ont zeggen. Men schrijft ons uit Graftdijk Tengevolge van den hevigen wind is verleden Vrijdag van het in aan bouw zijnde fort te Spijkerboor, eene hoeveelheid van 2000 M* wegge waaid. Vier dagen zal men moeten arbeiden om het geleden verlies weer in te halen. De eigenaars der om liggende landerijen zijn er echter niet rouwig om, daar het gras, hoe vreemd dit ook moge schijnen, door bestrooiïng met zand beter moet groeien. Men schrijft ons uit de Scher mer: Bij de aanbesteding, door dijk graaf en heemraden van dezen pol der gehouden, zijn gegund de le vering van houtwaren aan de Wolff en van der Molen te Beets voor f3555,50 en aan L. v. d. Sluysveer te Wormerveer voor f 528,80, van ijzerwaren aan de wed. T. H. de Lange te Alkmaar voor f 249,681/s, van kalk, cementen en steen aan M. H. F. de Wildt te Alkmaar voor f 316,20, van Stokholmer teer aan Koster en van Batenburg te Alk maar voor f 11,29 per ton, van kool- teer aan denzelfden voor f 3.87 per ton, en van grint aan R. K. Koppen te West-Graftdijk voor f1782. Te Leiden is een kinder-speel- luin geopend. De Bouwmaatschappij Vreewijk heeft een uitmuntend ge schikt terrein voor ditdoel inge richt en voorzien van alles, wat daarvoor noodig is. De gezamenlijke gymnastiek- vereenigingen te 's-Gravenhage zul len op 30 en 31 Juli en 1 en 2 Augustus a. s., aldaar eene groote uitvoering geven, waartoe alle gym- nastiek-vereeuigingen uit de pro vinciën Noord- en Zuid-Holland Gelderland, Utrecht en Zeeland zijn uitgenoodigd. Door den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond te Roermond wordt een gouden kampioeuspenning toege kend aan hem, die binnen 24 achter eenvolgende uren den grootsten af stand aflegt, mits deze rit meer dan 320 KM. bedraagt. Twee leden der Maastriehtsche vélocipèdeclub zullen om deze medaille te verdienen, bin nen kort den afstand tusachen Roer mond en Nijmegen tweemaal heen- en tweemaal terugrijden Door de zeil- en roeivereeni- ging«Hollandia» te Oudshoorn-Wou- brugge, is een zeilwedstrijd uitge schreven, te houden op Zaterdag 18 Juni 1887 op het Braassemer-meer, en een roeiwedstrijd, te houden op Zondag 19 Juni 1887, op den Rijn te Oudshoorn. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Men schrijft ons Te Akersloot lieerscht groote oneonig- heid onder de gemeenteleden over het beroepen van een nieuwen predikant. Het beroep, dat dezer dagen, zeer tegen den zin van een eental personen, was uitge bracht op ds. J. Jelgersma te Heenvliet, is onwettig verklaard, daar geen voldoend aantal leden van het kiescollegie ter ver gadering a: nwezig was. Te Aarlanderveeu heeft zich het geval voorgedaan, dat ouders niet geneigd waren, door deu döleerenden predikant Ozinga hunne kinderen tc laten doopen, indien niet de moeders ze ten doop mochten houden. Toen is er kerkeraadsvergaderiug belegd, waarin het besluit is genomen, er in dit geval niet langer op aan te dringen, dat de vaders ze, ingevolge art. 57 van de Dordtsche kerkenorde, ten doop zouden houden. Door iemand die onbekend wenscht te blijven, is aan de Herv. gemeente te Maastricht eene som van f900 geschonken, waarvan f400 moeten strekken als bijdrage in de restauratiekosten der St. Janskerk. Te Meppel hebben een zeventigtal ingezetenen zich van de Ned. Herv. kerk afgescheiden en eene doleerende gemeente gesticht. lederen Zondag zal er godsdienst oefening worden gehouden in een hulp- lokaal. Spoedig echter wil men tot kerke- bonw overgaan, grond daarvoor is reeds gekocht. Ook het bestuur is reeds benoemd. De heeren ds. Lion Cachet en \V. Hovv, zijn namens de Kerkeraden der Ned. Geref. kerken naar Schotland geweest als afgevaardigden naar de Synode der //Original Seceüers," Oorspronkelijke Afge scheidenen, die daar zijn wat de dölee renden ten onzent willen wezen. (Heraut.) Chr. Ger Kerk. De provinciale Commissie voor Inwen dige Zending in Noord-Holland zal op Woensdag 1 Juni a. s., des voormiddags te 10 uren, vergaderen in de kerk der Christelijk Gereformeerde gemeente te Enk- huizen. De conferentie zul op den volgenden dag aldaar gehouden worden. Alsdan zullen de volgende referaten behandeld worden: a. Wat beoogt de inwendige zending? In te leiden door ds. Neijens van Am sterdam. b. Wat verstaat men door het doen van belijdenis? In to leidon door ds. H, J. de Haas te Hattem, en behoorlijk toilet kosten, b. v. een, waar ge later ook nog gebruik van kunt maken, natuurlijk iets eenvoudigs? Zij dacht een oogenblik na, berekende en overlegde bij zichzelve hoeveel zij kon vragen, zonder eene terechtwijzing te ontvaDgen of haar spaarzamen echtgenoot schrik aan te jagen. Eindelijk zeide zij aarzelend: Juist weet ik het niet, doch ik geloof, dat ik er met een paar honderd gulden wel zou komen. Hij verbleekte een weinig, omdat hij een andere bestem ming had voor de twee honderd gulden, welke hij met zooveel moeite had opgespaard, maar toch antwoordde hij onmiddellijk Nu goed. Ge zult dat geld hebben, maar zorg dan ook voor een mooi toilet. De dag van het feest naderde en mevrouw Loisel scheen treurig, onrustig, zenuwachtig. Toch was haar japon gereed. Wat deert u toch, vroeg haar man. Je bent sedert eenige dagen zoo zonderling. -Wat mij deert? Dat ik hoegenaamd geen versiersel heb, geen steen, geen briljant, niets. Ik zal er allertreurigst uitzien. Ik bleef liever thuis. Neem dan versche bloemen. Dat is tegenwoordig zeer in de mode. Voor een gulden of wat kunt ge eenige prach tige rozen krijgen. Het scheen, dat zij voor overtuiging niet vatbaar was. Neen, er is niets meer vernederends, dan zich tusschen rijk versierde dames zoo armoedig te moeten vertoonen. En dat hield zij staande. Eensklaps riep haar man: Wat zijn we toch dom om daaraan niet te denken! Ga naar je vriendin, mevrouw Forestier en vraag haar een paar van hare juweelen ter leen. Je bent toch met haar intiem genoeg om dat te vragen. In overmaat van vreugde gaf zij ten antwoord: Dat is waar ook, daaraan had ik niet gedacht. Den volgenden dag ging zij naar hare vriendin en ver telde haar de geheele geschiedenis. Mevrouw Forestier haalde een juweelkistje uit haar zil verkast, deed het open en noodigde mevrouw Loisel uit naar helieven een keus te doen. Mevrouw Loisel zag braceletten, een snoer van paarlen, een Venetiaansch kunstig bewerkt kruis, bezet met edelgesteenten, wonderlijk schoon. Zij deed alles voor den spiegel even aan, treuzelde en.... wilde niets nemen en niets teruggeven. Eu steeds vraagde zij: Hebt ge niet iets anders! Ja wel, zoek maar. Ik weet niet, wat u bevalt. Daar bespeurde mevrouw Loisel in een met zwarte zijde gevoerd foudraal een prachtig diamanten halssnoer. Haar hart klopte luide van smachtend verlangen. Hare handen heefden toen zij naar dit versiersel greep. Zij deed het snoer om den hals en was geheel in verrukking. Een weinig verlegen en vol angst vroeg' zij eindelijk: Wilt ge me dat leenen? Dat alleen? Zeker, met pleizier. Zij omhelsde hare vriendin, kuste haar hartstochtelijk en ijlde iteg met haar schat. Op het feest trok mevrouw Loisel zeer de aandacht. Zij was mooier dan iemand anders, sierlijk en bevallig, met een betooverend lachje en opgewonden van pret. Alle ambtena ren van 't ministerie wilden met haar dansen en zelfs de minister merkte haar op. Zij gaf zich geheel over aan den dans, hartstochtelijk, dronken van genot; bij den triomf harer schoonheid dacht zij aan niets en zij zweefde als een wolk van geluk rond. Te vier uur in den ochtend begon zij er over te denken om heen te gaan. Haar man hield zich met drie lotgenoo- ten, wier vrouwen zich eveneens goed vermaakten, in een klein salon bezig. Toen zij kwam, stond hij op en wierp haar een mantel over de schouders vau gewoon maaksel, welks armoedigheid scherp afstak hij het sierlijke van het baltoilet. Zij dacht er terstond aan en wilde zich zoo gauw mogelijk verwijderen om niet door de dames opgemerkt te worden, die zich in heerlijke pelzen hulden. Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2