BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. e. Eerie beredeneerde statistiek over Zondagsscholen, vereenigingen. enz. in Noord-Holland en hoe deze dienstbaar kunnen gemaakt worden. In te leiden door den heer J. Olthoff van Krabbendam. ONDERWIJS. Dezer dagen werd een der Katholieke kinderen op eene openbare schóól te Rot terdam gestraft, omdat het door de moeder was thuis gehouden gedurende de com- munieweek, en bovendien bespot. Dien aangaande is nu door den schoolopziener, mr. J. A. Van Gilse, een onderzoek in gesteld. Daaruit is gebleken dat het verhaal, medegedeeld in de De Tijd" van Don derdag 12 dezer, volkomen juist is. Aan de kweekelinge, die het meisje voor den katholieken godsdienst beleedigende woor den heeft toegevoegd, is de toegang tot de school ontzegd, omdat, zooals de heer Van Gilse verklaarde, //zij de godsdienstige gevoelens van anderen had gekrenkt." De onderwijzer, die het kind strafte, beweerde bij het plaats gehad hebbend onderzoek, dat het hoofd der school hem niet had medegedeeld dat de moeder eene week vacantie had aangevraagd; hij ver klaarde, in de meening te verkeeren dat het kind zonder gevraagd verlof de school had verzuimd. De schoolopziener heeft bij deze gele genheid den onderwijzer er op gewezen, dat de moeder volkomen in haar recht was om het kind de geheele week thuis te houden. Het kind is van de laagste bank, waarheen het verplaatst was, dadelijk naar zijn vorige plaats in de school te- ruggezèt. KOLONIËN. BATAVIA, 13-20 April. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 22 Maart tot 2 April jl., wordt het volgende ontleend Groot Atjeh. Op de versterkingen Larn- baroe, Siroen, Kota Pohama, Pakan Kroeng Tjoet en Lampenoeroet werd nu eens weinig dan weder vrij hevig gevuurd. Den 27en Maart beschoten enkele At- jehers uit Tingken de opkomende blok- kuiswacht te Lamara; den 28en Maart werden uit den oostenlijken lagunerand schoten gelost op de arbeiders aan den weg tussclien Kota Pohama en Pakan Kroëng Tjoet; den daarop volgenden dag werden dwangarbeiders, bezig bij de op neming van de trambaan tusschen Keta- pan Doea Lampenoeroetvan achter Tjot Goe en de scliijfsckietende troepen bij Kota Pohama, uit den oostelijken lagu nerand beschoten. Den 30en Maart werd op het transport tusschen Kota Pohama en Paka Kroëng Tjoet gevuurd. Bij deze beschietingen leden wij geene verliezen. In don nacht van den 21 en en op den 22en Maart vielen eenige Atjehers eene Chineesche woning buiten het kamp Pe- najoeng aan, losten een twintigtal schoten en verwondden twee Chineezen, van welke een aan de bekomen wond overleed. In den nacht van den 26en op den 27en werden van achter den kogelvanger bij Kota Alam wederom enkele schoten op het Ckiueesclie kamp te Penajoeng gelost. In deuzelfden nacht werd, vermoedelijk door dezelfde bende, de teiephoonverbin- ding tusschen Roempit, Tjot Iri en Boekit Karang vernield. Circa 2800 strekkende meters draad werden medegenomen, een zestal palen omvergeworpen en de zich daaraan bevin dende isolatoren verbrijzeld. De aangerichte schade werd dadelijk hersteld. Gedurende den verslagtijd was het buiten onze linie, vooral in de III Moekims Kcrkoen en in de XXYI Moekims ter hoogte van Tjade en Lambada nogal woe lig; er hield zich daar vrij veel vijandig gezind volk op, dat door zendelingen van T. di Tiroe iu den waan was gebracht, dat die streken door ons zouden worden getuchtigd en van onzen kant weder zou worden uitgerukt. In de VI Moekims was het zeer rustig. («Java-Ct.") Uit Atjeh schrijft men Toen het van Poeloe Bras gekomen oorlogsschip «Merapi" voor Olehleh wilde ankeren, stiet het bijna tegen Zr. Ms. stoomschip //Batavia". Om een botsing te vermijden stoomde de «Merapi" zoo flink achteruit, dat zij tegen het goe vernemen ts- stoomschip «Condor" aankwam, tengevolge waarvan een sloep van de «Merapi" ver brijzeld werd, terwijl de ketting, waaraan een anker van den «Condor" hing, brak. Een verbeterde statistiek van de productie over 1885 en 1886 over alle suikerfabrieken op Java werd heden den 14en, door de Soerabajasche Yereeniging rondgezonden. Het totaal van den oogst was in 1886 6,162,087 pikols tegen 6,017,547 in 1885, een vooruitgang dus van slechts 21/» pCt. ongeveer, ten gevolge der nietloonende prijzen van het artikel. De Raad van Justitie te Semarang heeft rechtsingang verleend tegen den heer J. E. Scheitema, gewezen redacteur van de «Locomotief". Hem wordt ten laste gelegd den Goev.-Generaal te hebben ge smaad en gehoond en de waardigheid of het gezag van dien vertegenwoordiger des konings te hebben aangerand in twee arti kelen, in Aug. 1886 geplaatst in genoemd dagblad. Op 12 dezer ging het levendig toe op de suikermarkt. Er zijn van den a. s. oogst reeds een groote 350/m. pikols ver kocht, de prijs was f9. Heden waren de berichten iets flauwer. Daartegenover staat, dat vele houders nog niet wilden hooren van verkoop. Yan afdoeningen van geheele oogsten is nog geen sprake geweest. Een Samarangsch handelsbericht zegt omtrent de suiker: Door afdoeningen op levering tot f8,75 en f9 werd de cam pagne geheel onverwacht geopendomzet tingen bepaalden zich echter uitsluitend tot Oosthoek suikers. De kooplust is ver van algemeen, tegenover een zeer vaste stemming van fabrikanten. De vrije suikerfabriek Oeteran, in Madioen, is 11. Zaterdag verkocht voor twee duizend gulden! Kooper is de naamlooze vennootschap Pagottan, onlangs opgericht met het speciale doel Oetaran aan te koopen en te exploi- teeren, met een kapitaal van twee honderd duizend gulden. België. Uit Bergen (Henegou- weu) wordt van 22 Mei gemeld: Een dynamietbom werd heden geworpen iu de benedenverdieping van het Hötel de Commerce, te La- louvière. Een luitenant-kolonel en een geneesheer werden gekwetBt. De aangerichte schade is aanzienlijk. Drie personen beleedigden giste rennacht den bij het telephoon- bureau geplaatsten schildwacht, die daarop vuur gaf en één dier per sonen doodde. In de vergadering van Zater dag avond was de meerderheid der Brusselsche werklieden tegen de al- gameene werkstaking, maar zij zul len er zich bij aansluiten, indien de meerderheid van het Verbond zich er voor verklaart. Inmiddels zullen dag aan dag manifestaties plaats hebben ter verkrijging van het al gemeen stemrecht en van de amnestie. In het geheele Batsin du Centre» heerscht rust. Men geloofde dat het werk heden nagenoeg ge heel hervat zou worden. Engeland. Een te Londen ont vangen telegram uit Ottawa deelt mede, naar aanleiding vau de agi tatie welke in Canada door den afgevaardigde O'Brien werd ver wekt, dat Vrijdagnamiddag, hij het uiteengaan eener meeting O'Brien door de menigte, welke hoofdzake lijk uit Orangisten was saamgesteld, werd aangevallen. Hij werd achter volgd met de kreten: «Doodt hein! naar de hel met O'Brien! Weg met de Iersche papisten!» Verschei den vrienden van O'Brien werden ter aarde geworpen en mishandeld, en hij zelve werd getroffen en ge wond hij kreeg vele steenen op het hootd en heeft later bevestigd dat men van te voren was overeenge komen hem te vermoorden. Naar aanleiding van den slech ten gezondheidstoestand van Par- nell, loopen er opnieuw geruchten omtrent zijn aftreden. Dit gerucht is in allen geval zeer voorbarig. De Iersche partij zou er slechts in het uiterste toe kunnen overgaan om op te treden ouder leiding vau een ander dan Parnell. Pater keiler, de katholieke pries ter, die in de gevangenis van Kil- mainham is gebracht tengevolge zij ner weigering om te getuigen in een proces tegen feuians, is op vrije voeten gesteld, tengevolge van een uitspraak van het hof van appèl, welke zijne gevangenhouding voor onwettig verklaarde. Bij het verla ten der gevangenis werd pater Kei ler met enthousiastische vreugde kreten begroet. - In het Hoogerhuis heeft Sa lisbury de tijding voor valsch ver klaard, volgens welke de onderhan delingen over de Russisch-Afghaan- sche grensregeling zouden zijn af gebroken en eveneens voor valsch, dat de Engelsche commissarissen zouden zijn teruggeroepen. Hij voegt er bij, dat, voor zooverre men het kan beoordeelen, de duur der on derhandelingen eerder gedurende eenigen tijd zal worden verlengd, dan dat deze tot een spoedig einde zullen geraken. Frankrijk. Uit Parijs wordt ge meld dat de Mexicaansche legatie een gerucht doet logenstraffen vol gens welk don Carlos zich naar Mexico zou begeven, op uitnoodi- ging der Mexicaansche conservatieve partij, welke zou hebben besloten hem aan haar hoofd te plaatsen. Rouvier heeft op verlangen van Grévy om in de budget-com missie de voornaamste elementen voor het kabinet te zoeken, zich naar Pelietan begeven om hem te vragen of hij toestond in deze com binatie te treden. Voor Pelietan hem antwoordde heeft deze den wensch te kennen gegeven met Clémencean te beraad slagen. Rouvier en Pelietan zijn tezamen naar Clémenceau gegaan, die in de reeds aan de Freycinet blootgelegde denkbeelden blijft vol harden en verklaard heeft, slechts een homogeen kabinet aannemelijk te achten. Rouvier za! den heer Grévy inlichten omtrent den uitslag van dezen stap en opnieuw confe- reeren met Raynal en Ferry. De radicale coramissiën om hand- teekeningen voor de tallooze peti tiën ten gunste van het aanblijven van Boulanger te verzamelen, ne men in aantal toe. De gemeenteraadsleden van Lyon hebben een adres gezonden aan den president der Republiek, ten gunste van de haudhaving van generaal Boulanger in het ministerie van Oorlog. 324 civiele ambtenaren van het ministerie van Oorlog, alwaar er 335 werkeD, hebben aan generaal Bou langer een adres gericht, waarin zij hun leedwezen uitdrukken over zijn vertrek en den wensch te kennen geven dat hij in zijne functiën worde hersteld. De Soleil publiceert een tele gram uit Berlijn hetwelk bevestigt dat het bericht der Frankf. Zeitung betreffende een nieuwen aanslag op den czaar, volkomen onjuist is. Duitschland. Prins Luitpold van Beieren is naar Weenen vertrokken alwaar hij naar verzekerd wordt heengaal| om de toestemming vau Oostenrijk te verkrijgen voor zijue uitroeping tot koning van Beieren. Zijne kroning is te Berlijn reeds goedgekeurd. De Elzasser Zeitung deelt mede dat de acht beschuldigden, die nog gevangen zijn voor deelneming aan de Ligue des Patriotes, naar het hof van Leipzig zijn verwezen. De debatten zullen in de eerste belft van Juni geopend worden. Rusland. Volgens de National Zeitung heeft Kaulbars bij den Czaar verslag uitgebracht omtrent zijn bezoek te Berlijn, in het bij zonder omtrent zijn onderhoud met prins Bismarck. Na zijn verhoor bij den Czaar moet hij de overtuiging hebben uitgesproken, dat de Biil- gaarsche aangelegenheid langs vreed- zamen weg zal worden bijgelegd. De Kreuzzeitung bevestigt thans in de volgende bewoordingen de aanwijzingen welke zijn gegeven aangaande zekere preparatieven welke in Rusland worden gemaakt in de aangrenzende provinciën van de Oostenrijksch-Duitsche grens: «Men heeft dezer dagen in Polen het aantal militaire magazijnen ver meerderd, hunne proviandeeringmoet 1 Juli geëindigd zijn; met de lente heeft men eveneens in Polen eene toename der militaire bedrijvigheid opgemerkt. Men werkt ijverig om de strategische spoorlijnen te vol tooien en om de toegangen tot de forten moeilijker te maken, waartoe nieuwe werken worden uitgevoerd: Het officieele regeeringsblad bericht, dat Vrijdag het doodvonnis is voltrokken aan Generaloff, Andre juscheff,, Ossiponoff, Schewyreff en Uljaneff. lederen dag wordt de aankomst van nieuwe escadrons kozakken aan gekondigd en de geheele cavalerie hoopt zich op in de grenslocaliteiten. In de arsenalen van Kiew heerscht een koortsachtige bedrijvigheid, die het onderwerp der publieke gesprek ken uitmaakt. Macedonië. Uit Weenen wordt gemeld aan het Jonrn. des Déiats dat de bevolking der districten, gren zende aan Bulgarije en Oost-Ru- melië, zeer verstoord is op de Bul- gaarsche regeering, aan wier hou ding zij de concentratie van Turk- sche troepen in Macedonië toeschrijft. De Turksche soldaten zijn ongeluk kig gewend om de bevolkingen te verdrukken, te wier midden zij zich bevinden, en de Macedonische boe ren wijten eerder aan de bevolking dan aan de regeering, dat zij thans zooveel ellende hebben te verduren. Op bevel van het regentschap heeft men vele dorpspopen aangehouden, die voortgaan gedurende de mis ge- I beden te doen voor den keizer van Rusland, in plaats van voor den vorst van Battenberg. Egypte. Het gerucht loopt te Caïro, dat 'de toestand van de zijde van Wady- Haifa dreigend wordt. Donderdag-morgen in de vroegte stond een gedeelte der Heuvelstraat te Tilburg iu rep en roer, op ver moeden dat in een heerenhuis was ingebroken. Twee politie-agenten kwamen er bij te pas, en nu bleek dat een zekere S., die van eene bruiloft des morgens was wederge keerd, slaapdronken langs de open staande poort was gekomen, een ver trek was binnengetredendaar zij ne kleederen netjes had wegge ruimd en thans in een diepen slaap ge dompeld lag op de legerstede, wel ke kort te voren door een persoon, die ter kerke gegaan was, was verlaten. Den man werd beduid dat men in die woning minder op zijn ge zelschap was gesteld, hetgeen hij, thans wakker geworden, verklaarde; te begrijpen, waarop hij zich ver wijderde. De gestoorde bruiloft. Dezer dagen werd bij zekeren B., een fat soenlijk, eenvoudig man te Dinx- perloo, bruiloft gevierd. Zeer ont steld wareu de gasten, toen eenige commiezen ben van hun komst ver wittigden. Deze laatsten hadden,naar men zegt van den oudsten wethouder de burgemeester was afwezig eene schriftelijke verklaring beko men, waardoor zij het recht hadden in het bruilofstlokaal een onderzoek in te stellen, of men al of niet tegen den verboden invoer van sterken drank uit Pruisen of tegen de drank wet zou zondigen. De gasten werden dan ook allen gevisiteerd. Men weet echter niet of die amthenaren hun taak wat al te breed opvatten, of dat de sterke drank door den scher pen reuk invloed op hen uitoefende want zij vergaten in hun ijver dat sterke dranken vloeibaar zijn, toen zij den vader van den bruidegom verzochten zijn portemonnaie te openen alsof zich hier wellicht sterke drank in kon bevinden; maar ook daar niets. Kan het als een diefstal be schouwd worden, wanneer iemand zonder vergunning van iemands grond de meikevers weghaalt In eene gemeente in Zevenbergen had voor korten tijd de politie bevolen, dat elk ingezetene binnen acht dagen tien liters meikevers moest afleveren om Zoodoende aan de landplaag een einde te maken. Dit veroorzaakte niet weinig opgewondenheid in den kring van hen, die niet zoo geluk kig zijn hunne eigen meikevers te bezitten en gedwongen waren hun maat in het verwijderde woud te gaan vullen. Een dezer lieden maak te het zich gemakkelijk; hij ging in den tuin van zijn buurman, sehud- de daar de schadelijke insecten uit de hoornen en kreeg zoo zijn aantal bij elkaar. De «bestolen» eigenaar diende een aanklacht in en zoo zal de hierboven gestelde vraag door den rechter moeten worden beant woord. Op een kerkhof te Parijs ziet men een monument met het op schrift: «Hier rusten iu vrede, na een zestigjarig huwelijksleven, Mons. et Mad. Petit.» Een Engelsch weekblad heeft de volgende mededeelingen ontvan gen over een gebruik dat ten on zent bestaat. Hoewel natuurlijk een beetje overdreven, mogen we ten minste van geluk spreken dat de dwaasheden en chinoiseries die aan de Hollanders worden toegeschre ven, ditmaal niet met een vermeer derd zijn; de mededeeling berust althans op waarheid. «Het huwelijk bij procuratie, of zooals raeu het noemt «trouwen met den hand schoen" is gewoon in Holland't is een gevolg van het feit dat vele ontwikkelde jougelui, die hunne opvoeding in het moe derland voltooiden, naar Ned. Indië ver trekken om eene winstgevende betrekking te bekleeden in een handelszaak of wel in den staatsdienst. De zeldzaamheid van huwbare, blanke vrouwen ginds, geeft den huwelijks-candidaat allicht aanleiding een brief te zenden aan een vriend in Holland, waarin hij schrijft een vrouw te verlangen. De vriend zoekt naar een dame die geneigd is, gewoonlijk met een wich- tigen bruidschat, en anders eene, die vol doet aan de eischen gesteld in den brief. De brief ter beantwoording bevat een portret van de uitverkorene. Na verloop van enkele maanden ontvangt men in het moederland een linkerhandschoen en een volmacht, beiden van den vrijer in de verte, (far-away bachelor.J De vriend in Holland trouwt met de bruid, precies alsof hijzelf de bruigom ware, en de jongge huwde vertrekt met de eerste de beste Indische mailboot om het geluk te bren gen aan den eenzame in het verre oosten. Een huwelijk van dit soort heeft even groote bindende kracht alsof de bruigom er bij was, en wordt nooit verbroken. Mocht een der partijen van het „huwelijk met deu handschoen", komen te sterven vóór dat zij elkaar iu Indië ontmoeten, dan wordt de overblijvende, geheel vol gens de wettelijke bepalingen waaronder liet huwelijk werd gesloten, erfgenaam van de bezittingen van de overledene." Ziedaar dus de verklariug door een Engelschman van: «Zijn meisje komt uit!» Gast (woedend). «Kijk eets hier, kellner, daar ligt een vlieg in de soep». De kellner bekeek de arme vlieg met veel aandacht en merkte op: «Ik geef onmiddellijk vijf gulden uit mijn eigen zak als dit niet het zelfde beest is dat den heelen mor gen op mijn neus heeft zitten azen.» BRIEVENBUS. Corr. te Hooru. Door ons uit een ander Wad overgenomen. Corr. te West-Graftdijlc. Tot onzen spijt moeten we voor dit onderwerp bedanken. STOQMVMRTBERICHTEN. Het stoomschip Leerdam, kapt. Sprenger, arri veerde 21 Mei van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Soerabaja, kapt. Klein, ver trok 21 Mei van Rotterdam naar Ned.-Indië. Het stoomschip Prins van Oranje, is 20 Mei Kaap Rocca gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde 22 Mei te Batavia. Het stoomschip Edam, kapt. Taat, vertrok 21 Mei van New-York naar Amsterdam. Het stoomschip Zaandam, kapt. v. d. Zee, van Arasterdam naar New-York, passeerde 22 Mei des voorin. 7 ure Dover. liet stoomschip Schiedam, kapt. Potjcr, van Amsterdam, is 21 Mei te New-York aangekomen R, K. KERKBERICHT, (uit de Nieuwe Ilaarlemsehe Crt.) Kathedrale en Parochiekerk van den II. Jozef. In de week eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Gedurende deze maand alle avonden in de week, uitgenomen Zaterdag, te halt' S Lof en Oefening van de Meimaand. Zaterdagmorgen te hall' 8 wijding van het Doop vont en gezongen II. Mis; 's avouds te 6 uur liet Lof eu van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HM. Missen te half 8, 8, half 9 en kalf 10. De Catechismus naar ge woonte. Parochiekerk van den II. Antonius van Padua. Dinsdag te 8 uur de gezongen II. Mis ter ecre van St. Antonius, ten 6 uur het Lof. Woensdagavoud te 7 uur Vergadering voor de leden der Derde Orde. Vrijdag te 8 uur gezongen II. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, S, half 9 eu half 10 uur. Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zaterdag tc 7 uur dc wijding van het Doopvont. De oefeningen der maand Mei des avonds te 7 uur. In de weelc de Hll. Missen tc half 8, 8, half 9 en 9 uur. Catechismus naar gewoonte. Afloop der gehouden Veiling in den „Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 21 Mei 1887. 1. lluis cn Erve, Gr. Houtstraat 26. Kooper AP. H. van der Vaart qq. f 14400. 2. Winkelhuis en Erve, id. No. 24. Kooper C. Soellaart qq. f 11400. 3. Huis eu Erve met Tuiutjc, Brouwerstraat 9. 4. Id. id. id. id. No. 11. 5. Huis eu Erve, id. No. 7c. 6. Id. id. id. No. 7d. No. ti tot eu met 6 gecornbin, Kooper A. F. Captein f7875. 7- Huis eu Erf, Gravinnesteeg 7a.. Kooper F. F. Maas f600. 8. Winkelhuis en Erve, Lcidsclicstivat 84, Koo per P. F. de Bordes f 1250. 9. Huis en Erve met Tuin, Gr. Houtstraat 126 zwart en rood. Kooper P. Droste voor A. G. Krusemau f 8125. 10. Huis en Erve, Gcd Oudcgrackt 119. Kooper A. F. Dolmans f4210- 11. Id. id. Groot Heiligland 64. Kooper J. C. Polak f1595. 12. Id. id. Lansje Boogaardstraat 6. Opgehouden 1 3905. 13. Id. id. Bannesteeg 7- Kooper F. J. v. Garste f 400. 14. Id. id. Kerkhofstraat 4 m. 15. Id. id. No. 4 l. No. 14 en 15 gecombin. Kooper J. J. Ho- man f925. 16. Huis met Tuintje, Voortingstraat 40. Kooper H. A. Donker f1120. 17. Id. id- id. No. 38. Kooper II. A. Donker f915. 18. Id. id. id. No. 36. Kooper H. A. Donker f945. 19. Werkplaats en Erf, Brouwerstraat 22 zwart en rood. 20. Erf, Zuid-Brouwerstraat No. 5444. No. 19 en 20 gecombin. Kooper J. Winnubs f3120. BEVALLEN: 20 Mei. J. J. Lindeman geb. Verpoorten z. G. Thuis geb. de llooij z. 22. G. J. H. Vos kuil geb. Visser d. A. M. v. d. Vcek geb. Tallier z. 28. W. Sevin geb. de Wilde z. OVERLEDEN: 21 Mei. C. M. Bongaard 69 j. echt. van J. A. Benraad Jausweg. M. v. d. Meer 2 j. z. Noorder-Schoolsteeg. J. der Bui 73 j. Scho tersingel. 22. H. Gomperts 15 m. d. Lange Vcerstraat. J. E. Rikman 7» j. Schotersin gel.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3