No. 57 en wel in "het binnenvertrek achter den winkel, door het springen van een brandende petroleumlamp, die in een ka3t stond. Da brand werd eerst ontdekt toen het huis vol rook stond, maar is door de bewoners met behulp der politie spoedig gebluscht. De schade is ge ring en alles verzekerd. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Maandagmiddag jl., toen de vrachtrijder A. Tates van Haarlem huiswaarts keerde, geraakte hij door het schichtig worden der paarden op de hoogte van den Spieringerweg, met zijn hoogen wagen, beladen met 8 personen, van den hoogen wal in de diepe kruisvaart. Gelukkig waren dadelijk rappe handen aan 't werk, die de passagiers uit hun neteliger toestand verlosten, waar na paarden, wagen en vrachtgoede ren op het droge werden geholpen. Met den schrik, een nat pak en eenige kleine schrammen werden de passagiers, door enkele dienst- vaardigen huiswaarts gebracht. In den nacht van 11 op 12 Mei zijn kippen ontvreemd van 't erf van J. de Jong, veehouder aan den Osdorperweg, gem. Sloten. Het ge lukte Zondag den gemeente-veld wachters te Sloterdijk den dief onder Nieuwer-Am stel te arresteeren, nl. den beruchten kippendief K. Takke, die reeds meermalen wegens derge lijke diefstallen gevangenisstraf heelt ondergaan en eerst den 18en April 11. was ontslagen. Door den heer C. Blankevoort, aannemer te Monnikendam, is het verzwaren en verhoogen van den Noorder IJ- en Zeedijk aangenomen en wel het le perceel voor f 15000, het 2e perceel voor f2300. LETTEREN EN KUNST. De lieeren J. Lebègij'e en Co. te Brus sel,en A.W. SijfclioJï te Leiden, zijn eigenaars geworden van liet copiereclit der volledige werken van Hendrik Conscience. Van de nagelaten werken van dezen geliefden schrijver zal in 't najaar verschijnen de //Geschiedenis mijner jeugd.'' Het andere werk: //De Duivel van het Slangenbosch," moet nog voor de pers gereed worden gemaakt en bevindt zich te dien einde in handen van me vrouw Athennis, Conscience's dochter. LEGER EN VLOOT. De luitenant-kolonel ingenieur K. Eland is eervol ontheven van de betrekking van directeur van de tweede afdeeling der krijgsschool voor officieren te 's-LInge en is benoemd tot commandant van het korps genietroepen. Door den van zijn eenjarig verlof naar Weenen teruggekeerden dr. W. Leen- dertz, arts, off. van gez. 2e kl. bij het O.-I. leger, is van zijue studiën aldaar over huidziekten en aanverwante vakken een verslag opgemaakt, dat door hem aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst is aangeboden. LAfJD- EN TUINBOUW. Op 24 en 25 Augustus a. s. zal door de afd. Wassenaar en Voorschoten der Holl. Maatschappij van Landbouw een tentoonstelling van vee, land- en tuin- bouwvoortbrengselen gehouden worden te Voorschoten. Ruim 100 prijzen zijn voor de beste inzendingen uitgeloofd. Bij de te Dresden gehouden groote in ternationale tuinbouwtentoonstelling is do ©ereprijs dier stad toegekend aan de heeren J. J urissen en Zoon te Haarden, voor eene collectie van 100 stuks sierheesters in 50 soorten. "Tl N N 15 N L A N D. Bij beschikking vau den minister Tan Staat, minister van Binnen!. Z., van 23 Mei, is ingetrokken de bij beschikking van 12 Mei 1887 ge dane benoeming van C. J. Keen, hoofd eener lagere school te Sche- veningen, tot lid der commissie, die in dit jaar te 's-Gravenhage zitting zal houden tot het afnemen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzeres, en is tot lid dier commissie benoemd: H. W. Disper, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen op Zoom. De minister van Staat, mi nister van Binnenl. Zaken, gezien het van den inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Noord-Brabant en Limburg van 21 dezer ontvangen ambtsbericht; gelet op art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staats blad no. 134) en op het bij dat voorschrift aan de gemeentebesturen gegeven bevel; brengt ter algemeene kennis, dat de pokken in de ge meente Berchem epidemisch ver- verbreid zijn. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Don derdag 26 Mei niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct De prins en prinses van Sak sen-Altenburg bezochten Zondag het «Huis de Pauw» en het buiten goed «Backershage», waar H. K. H. prinses Hendrik vroeger een ge deelte van den zomer doorbracht. Heden zullen HH. KK. HH. een bezoek brengen aan Leiden. De prins en prinses van Sak sen-Altenburg zuilen a. s. Woensdag de residentie verlaten. Prins Devawongse, minister van Buitenlandsche Zaken in Siam, bevindt zich thans op reis van Bang kok, om Europa en Amerika te be zoeken en zal waarschijnlijk ook Nederland een bezoek brengen in Juni e. k. Maandag had te 's-Gravenhage eene conferentie plaats tusschen den minister vau Waterstaat en deskun digen van de Holl. IJzeren Spoor weg-maatschappij over de te nemen maatregelen tot bevordering der ingebruikstelling van het centraal station te Amsterdam. Door menschen, die het weten kunnen, wordt reeds geduisterd, dat de heer Schaepman, om des lieven vredes wille, zijne voorstellen ten opzichte der regeling van het onder wijs in de Grondwet zal intrekken. Aldus verzekert de Haagsche cor respondent van de Midd. Courant die ook het gerucht bevestigt vau het aaustaaude aftreden van den mi nister vau Waterstaat. Vertegenwoordigers van ver schillende Nederlandsshe, Duitsche en Eugelsche spoorwegbesturen en redacteurs van eenige dagbladen, hebben Zaterdag op uitnood.ging vau de directie der stoomvaartmaat schappij «Zeeland», met het nieuwe stoomschip commandant de heer Brouwer, eenen proeftocht gedaan in het Vlissingsche zeegat een eind de Noordzee in tot aan het Belgische lichtschip de Wandelaar en terugkeerende op de Schelde tot Hoedekenskerde. Het fraaiste weder begunstigde dezen tocht, welke te ruim drie uren afgeloopen was. Zaterdag-middag had de directie der Maatschappij «Zeelaud» hare gasten tot een feestmaal iu het Badhotel te Vlissingeu genoodigd. Mat den mailtrein uit Duitsch- laud kwam Zaterdagavond te Vlis singeu aan Z. D. H. de Hertog van Saksen-Meiningen en gevolg, die met de aansluitende mailboot, Willem, Prins van Oranjede reis naar Londen over Queensboro' voort zette. Men meldt uit New-York: De heer Gso W. van Siclen, die dezen zomer een bezoek zal brengen aan Holland, heeft plaats besproken op de Edam, die 2 Juli van New- York vertrekt. De heer v. S. denkt geruimen tijd in Holland door te brengen en alle interessante streken te bezoeken. Zooals men weet, is de heer v. Siclen, secretaris van de «Holland Society», en door die Vereeniging speciaal benoemd als afgevaardigde, ter verkrijging van eenen nauweren en meer vriendschappelijken band? tusschen Holland en de Hollanders van den tegenwoordigen tijd en de afstammelingen der Hollandsche stichters van New-York. De heer v. Siclen is onlangs lid geworden van de «3 October-Ver- eeniging» te Leiden. Men schrijft ons: Zondag 22 dezer hield de Gym- nastiek-onderwijzers-vereeniging van Noord-Holland eene vergadering in CafA Suisse te Zaandam. De belangrijkste punten daarin behandeld waren: lo. eene lezing van den heer Noordraven van Zaandam, waarin deze betoogde, dat het wenschelijk ware, de gymnastiek, met name de orde-oefeningen (vooral met het oog op de jongens van de lagere scho len, die Jater het grootste contin gent voor de nationale militie leve ren) in te richten en te bevelen naar het door de Regeering aange geven militaire leerplan; 2o. eenige mededeelingen van den heer Adrian van Amsterdam betref fende een bezoek door hem en den heer van Aken van Rotterdam aan de Rijks-Gymnastiekschool te Karls ruhe, ouder directie van den heer Alfred Maul, gebracht; alsmede over de wijze, waarop het gymnastiek onderwijs in Baden van rijkswege als verplicht leervak is ingevoerd en ingericht. De vergadering werd bijgewoond door den districts-schoolopziener, en door het Dagelijksch Bestuur van Zaandam, dat bij monde vau den heer Ebmeijer, le wethouder, de vergadering dank zeide voor de har telijke ontvangst, en zijn ingenomen heid betuigde met de zaakrijke wijze, waarop de vereeniging de belangen bepleitte der gymnastiek, eene zaak die steeds op de volle sympathie van Zaaudam's bestuur mocht re kenen. Als plaats voor de volgende ver gadering werd Amsterdam aange wezen. Naar het U. D. verneemt, worden er (na verkregen vergun ning van den minister van water staat) in loco opmetingen en water passingen gedaan voor den aauleg van eenen lokaal spoorwegdie Leiden, iu zooveel mogelijk rechte lijn, met Hilversum beoogt te ver binden. Mocht deze lijn tot stand komen, dan zal daardoor eene zeer welvarende streek van ons land bij het groote spoorwegnet worden aan gesloten, terwijl eene snellere ge meenschap zal worden verkregen van onze residentie en onze voor naamste zeebadplaatsen met onze Noordelijke provinciën en met Naord- Duitschland. Het gebouw voor de Tentoon stelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam is uiterlijk zoo goed als voltooid, en in de zaal is men na genoeg klaar om de inzendingen te ontvangen. In het laatst der volgende week zullen den inzenders hunnen plaatsen worden aangewezen. De brandweer heeft haar post reeds betrokken, en het marktplein vordert goed. Den 15en en 16en Juni heeft eene tijdelijke tentoonstelling plaats van spinazie, snijbiet, kroten, wortelen, peterselie, sellery, kervel, postelein, rhabarber, zuring, aspergies, jonge varenkopper, druiven in kassen ge kweekt, oranje-appelen, citroenen enz. Voor deze inzendingen zijn verschillende medailles uitgeloofd. De Belgische architect de heer Cordonnier, die bij den internatio nalen prijswedstrijd voor bet ont werp eener nieuwe Beurs met den prijs van f 10,000 bekroond werd, is thans zelf in Amsterdam ten einde zijn plan in dier voege te wijzigen, dat het voldoet aan de eischen welke ten grondslag liggen aan het jongste gemeenteplan, en zóó dat het binnen de fiuancieele krachten der gemeente blijft. Dit gewijzigd plan met begroo ting kan weldra tegemoet worden gezien en kan waarschijnlijk de oplossing der beurskwestie worden, die Amsterdam reeds eene kwart eeuw beroert. ^De landbouwers, die melk naar Amsterdam brengen uit Weesper- carspel en Diemen, werden Zondag morgen onaangenaam verrast, door dien in de Diemerbrug een schip der Rijnbeurtvaartmaatschappij met koren geladen aan den grond zat. Met behulp van twee stoombooten en lieren mocht men er na zes uur werkeDS in slagen het schip vlotte krijgen. Tegelijk met den heer Greven- stuk, brievengaarder van Baambrug, is eene te Loenersloot wonende be jaarde j uffrouw, nabij laatstgenoemde plaats te water geraakt en verdron ken. Het vermoeden ligt voor de hand, dat die juffrouw eerst in het water is gevallen, en de heer G. het slachtoffer is geworden van zijne pogingen tot redding. Zaterdag 28 Mei zal bij de Rijnlandscbe en de Noordwijksche Stoomtram, alsmede bij de Stoom tram den Haag Scheveningen, de zomerdienst worden ingevoerd. Het programma is thans ver schenen van de van Mei tot Octo ber 1888 te 'sHage te houden «na tionale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid». Tot oplui stering der tentoonstelling zullen uitnoodigen geschieden ter bekoming van schilderijen van oude eu heden- daagsche meesters en van andere kunstvoorwerpen. De kosten, aan het tentoonstellen verbonden, die door den inzender moeten worden gedragen, zijn als volgt: f25 per M2 of minder vrije ruimte in de middengalerij voor voor werpen, die van alle zijden moeten bezichtigd worden; f10 per M! sa lonruimtef 15 per M2 of minder tafelruimte of grondvlak, met één meter diepte, bij drie meter hoogte, of zoo mogelijk meerf 3,50 per M2 of minder wandvlakte; f3 per Ms of minder in de open lucht op het tentoonstellingsterrein. Vóór 1 Sept. a. s. moet van de voorgenomen inzendingen worden kennis gegeven (waartoe de inschrij- vingsbiijetten reeds zijn verzonden) aan den heer A. W. Stortenbeker lsten secretaris van het comité van uitvoering. Uiterlijk 15 Maart 1888 moeten alle inzendingen plaats heb ben. Voorwerpen van oude kunst nijverheid (behalve die, door anti quairs ingezonden) worden door bet comité: van uitvoering geassureerd; andere voorwerpen voor rekening der inzanders. Aan Z. M. den Koning zal mach tiging worden gevraagd tot het hou den eener verloting van op de ten toonstelling aangekochte voorwer pen. Da ook als schrijver bekende predikant Dr. Van Koetsveld, te 's Hage, herdenkt, heden zijn tach- tigoten verjaardag. Aan bewijzen van belangstelling zal het den waar- digen grijsaard zeker niet ontbreken. De maatschappij «ZeebadSche veningen» heeft het herbouwde Kur- haus verzekerd bij dezelfde brand waarborgmaatschappij te Brussel, hij welke het afgebrande gebouw is verzekerd geweest. In de vergadering van den gemeenteraad van Leiden zullen Donderdag o. m. worden aan de orde gestel! de voorstellen van de vier raadsleden omtrent meerdere betaling door niet-ingezetenen dan door in gezetenen voor de voordeelen, welke de gemeente aanbiedt. Als een bizonderbeid kan wor den medegedeeld dat te Oudshoorn, met eene bevolking van ruim 2300 inwoners, gedurende bet tijdvak van 16 April tot en met 22 Mei bij den Burgerlijken Stand geen aangifte van overlijden is ingeschreven. - De Haagsche briefschrijver van de Amii. Ct. schrijft o. m. Ons gemeentebestuur zal de nieuwe Prinsenstraat verrijken met een nieuw gebouw, eeu Brandweerpa leis. Nu men voor de stadsapotheek, tot groote ontevredenheid der be lastingschuldigen, in die straat met enorme kosten al eeu monumentaal gebouw beeft opgericht, dat door het volk het «Pillenpaleis» is gedoopt, kau het gerust voorspeld worden, dat in deze straat, waar bovendien door het Rijk de post- en telegraatves- ting is aangelegd en een kapitaal gebouw voor «Eigen Hulp» is ver rezen, voor bet Brandweerpaleis een massa in belastiugpenuiugen omge zet «zweet en bloed» der geduldige Hagenaars zal besteed worden. Daar zijn de hoofdelijken-omslag-betalers goed voor. Eu gaf de bouwerij nu nog eeus dezelfde resultaten als het evengenoemd «Eigen Hulp», dat bezig is aau zijne leden over 1886 veertien percent van het door ben in de wiukels gekochte uit te kee- ren! De gemeentelijke schatkist ver loochent evenmin haar karakter als die van den Staat; zij is en blijft de oude «slok-op en baai-meer», die nooit verzadigd is en niet veel bij zonders geeft en retour. Welriekende en heldere grachten althans zeker niet.» Vanwege de «Vereeniging tot bevordering van bet vreemdelingver- keer in Arnhem eu omstreken» zal weldra een begin worden gemaakt met bet plaatsen van 1 anken op een aantal punten, vanwaar men een traai uitzicht op den omtrek geniet. Ook handwijzers, voorloopig 25 enkele en 15 dubbele, zijn gereed op de opschriften na. Aan eene com missie uit het bestuur der Vereeni ging is opgedragen, de meest ge schikte punten aau te wijzen. Geheel gereed is de Vereeniging met haren «Gids voor Arnhem en Om streken». Het boekje heeft een zeer aantrekkelijk uiterlijk. De omslag vertoont aau de voorzijde eenige ge- Toen mevrouw Loisel het halssnoer aan hare vriendin terugbracht, zeide deze Ge hadt het wel wat vroeger kunnen teruggeven, ik had het misschien willen gebruikeD. Zij deed het étui niet open. Mevrouw Loisel herademde, want zij bad zich de vraag reeds gedaan, wat zal mevrouw Forestier zeggen, als zij de verwisseliug bespeurt? Mevrouw Loisel schikte zich verder moedig in baar lot. Zij beijverde zich om de schuld te delgen. De meid ging been en men huurde een nog hooger bovenhuis. Mevrouw verrichtte zelf het grofste werk en men kon het ook al spoedig aan hare handjes zien. Zelfs behandelde zij de wasch geheel alleen. Wel viel het haar hard, doch zij hield vol. Gelijk een werkmansvrouw gekleed, ging zij naar de markt met een mand aan den arm om hare inkoopen te doen en dong op de prijzen, zooveel zij kon, af. Iedere maand ver viel er dan ook een wissel. Loisel hield de boeken bij van een kleinhandelaar en verrichtte 's nachts kopieerwerk voor eene luttele belooning. Zoo brachten zij menig jaartje door, voordat zij de geheele schuld met renten op renten hadden afbetaald. Mevrouw Loisel was oud geworden. Zij bad geheel het uiterlijk van een stevige, krachtige, eenigszins door den arbeid verharde vrouw, die een armoedig huishouden op de been moest houden. Zonder kapsel met opgeschorte rokken eu roode handen, knielde zij neêr om den vloer te boenen. Menigmaal echter wanneer haar man op zijn bureau was, ging zij voor het venster zitten en dacht aan den avond van het bal, toen zij zoo mooi was en zoo gevierd werd. Op een zekeren dag, Zondag, ging mevrouw Loisel eens wandelen om een luchtje te scheppen na den vermoeienden arbeid. Daar zag zij eene dame, die haar kind leerde loopen. Het was mevrouw Forestier, nog altijd eveu mooi en bekoorlijk. Mevrouw Loisel schrikte. Zou zij hare vriendin aanspreken? Zeker, en nu de schuld afgedaan was, zou zij alles zeggen. Waarom ook niet? Zij ging naar haar toe. Goeden dag, Jeane! Jeane h rkende haar eerst niet en verwonderde zich, dat eene vreemde vrouw haar zoo vertrouwelijk aansprak. Mevrouw, gaf zij aarzelend ten antwoord, ik weet waarlijk niet.... u vergist u zeker.... Neen! Ik ben Mathilde Loisel. Hare vriendin schrikte hevig en riepArme Mathilde Wat ben je veranderd! Ja ik heb slechte dagen doorgebracht, nadat ik je het laatst zag.... veel smart geleden en dat alles door u. Door mij I Hoe zoo Je herinnert je nog wel het halssnoer, dat ik van je ter leen ontving voor het bal hij den minister? Ja wel! Nu, dat had ik verloren. Eu je hebt het mij teruggebracht. Niet betzelfde, maar een dat er sprekend op geleels. Vijf jaar lang hebben we daarvoor betaald. Ge kunt be grijpen, hoe moeilijk ons dat viel.... nu is het voldaan en ik ben tevreden. Mevrouw Forestier bleef staan. Ge zegt, dat ge een diamanten halssnoer hebt gekocht in plaats van het mijne. Ja juist. Hebt ge het niet gemerkt? Nu, ze geleken dan ook prachtig op elkaar. Mevrouw Forestier, hare aandoening niet meester, greep de handen van hare vriendin en zeideArme Mathilde, mijn halssnoer was valsch het had op zijn best honderd francs gekost. Toen Mathilde thuis kwam, was het natuurlijk haar eerste werk om Loisel haar ontmoeting met mevrouw Fore stier mede te deelen. Tegen haai verwachting bleef haar man zeer kalm onder den slag. Gedane zaken nemen geen keer, zeide hij we hebben een kwaden tijd gehad en hard gewerkt, maar nu is mijn vrouwtje ten minste genezen vau haar ijdelheid. Daarvoor is de prijs ten minste niet te hoog geweest.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2