De lieer Krelage verklaarde zich voor liet behandelen der prealabele kwestie, door den heer Macaré gesteld: de voor dracht te verwijzen naar B. en W. ja dan neen. Eindelijk ging men tot stemming over met 3 stemmen tegen werd de Voorzitter in het gelijkgesteld, zoodat de heer Huet niet kon doorgaan. Daarna noemde de heer Huet, die weer aan het woord kwam, nog een onderwerp uit zijne memorie, ditmaal een brief van de heeren van Kuyk en Zonen over de kachels, en vroeg of dit dan buiten de orde was, waarop de Voorzitter, als zijnde dat onderwerp in verband met de beschul digingen, hem veroorloofde voort te gaan. Na aldus een paar malen verlof gevraagd en verkregen te hebben om voort te gaan, zeide de heer Huet dat hij thaus niet in de gelegenheid was meerdere inlichtingen te verstrekken, daar verschillende personen die hem gegevens toegezegd hadden of konden verstrekken, uit vrees voor onaan gename bejegeningen zich lieten weerhou den, of stukken op deze zaak betrekking- hebbende hadden verbrand. Daardoor kon hij thans niets meer mededeelen. (Teeke non van misnoegen onder het publiek). De heer Rethaan Macaré resumeerde thaus nogmaals zijne bezwaren tegen de behandeling der voordracht, en diende daarna de volgende motie van orde in nDe Raad, overwegende dat bij B. en W., en niet bij den Raad, klachten en be schuldigingen zijn ingekomen tegen den gemeente-architect, tegen de ambtenaren van het bureau der gemeentewerken en tegen den opzichter over de gemeente-rei niging; overwegende dat 't aan B. en YV. staat om over de bij hen ingebrachte be schuldigingen zoodanige besluiten te nemen als zij zullen geraden achten; verklaart, dat, er vooralsnog geen termen zijn om eene beslissing te nemen over de aan hangige zaak, en verwijst de zaak naar B. en W.« De Voorzitter en de beide Wethouders, Dr. von Reeken en de heer Iieshuijsen, kwamen op voor de meening dat de voor dracht volkomen rijp was voor behande ling in den Raad. De genoemde heeren en andere tegenstanders van de motie meen den dat de ambtenaren door die motie niet voldoende zouden gezuiverd worden van den blaam die op hen rustte, en het hoog tijd was dat dit geschiedde. De heer Krelage betoogde bij dit debat dat den heer Huet de gelegenheid niet moest benomen worden meer bewijzen aan te voeren, opdat zou blijken of de bewe ring van den //geachten collega'' al dan niet illusoir waren geweest. Deze uitdrukking gaf eenige opschud ding en de heer Huet, die niet gedacht had het woord nog te moeten nemen, stond op, zeggende dat zijn geachte collega, de heer Krelage, hem door deze woorden had willen kenschetsen. Wanneer men iets tegen hem wilde aanvoeren, ging de heer Huet met groote stemverheffing voort, dan diende men de gronden aan te geven waarop een dergelijke kenschetsing steunt. (Eenige teekenen van instemming onder liet publiek). De heer Rethaan Macaré waarschuwde thans den Raad tegen de nadeelige ge volgen, die het aannemen der voordracht voor de gemeente- zou hebben. Zijne motie kwam daarna in stemming en werd met 11 tegen 10 stemmen aangenomen. De heer Huet bleef buiten stemming en ver liet daarna de vergadering. De Voorzitter bracht nu onmiddellijk andere voorstellen in behandeling, waarop het publiek de zaal verliet, zoodat het er weer uitzag als bij een gewone zitting. Wegens plaatsgebrek zullen we de daarna behandelde stukken in een volgend num mer vermelden. Vanwege liet Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is aan het gebouw van het Provinci aal Bestuur alhier,heden aanbesteed 1° Het verdiepen van eenige ge deelten van het Noord-Hollandsch kanaal, raming f22.650. Van de 9 inschrijvingen was die vau A. Volker Lz. te Sliedrecht de laagste: f17.650. 2o. De voorziening der boorden van genoemd kaDaal in 3 perceelen, raming le perceel f7,600. 2e perc. f8350 en het 3e perc. f16.300. Voor het le perc. waren 10 in schrijvingen, waarvan die van R. Kroon, te Buiksloot, het laagst: f 6447, voor het 2e perc. 8 inschrij vingen en die van laatstgenoemde het laagst: f 6,900 en voor het 3e perc. 7 inschrijvingen waarvau die van R. Schreuder te Kolhorn het laagst: f 15.260. Door het bestuur van het genoot schap «Oefening in wetenschappen» alhier is het belangrijkste deel van het archief van dat genootschap loopende van de stichting in het jaar 1798 tot ongeveer 1860, ter bewaring overgedragen aan het gemeente-ar chief. In het hotel Punckler hier ter stede is afgestapt jhr. A. R. J. Klerck, generaal-majoor, commaudaat der le divisie infanterie tot het houden van kader-manoeuvres te Zandvoort. Naar men verneemt heeft de heer C. A. L. Rödelstürtz, officier van ge zondheid le klasse alhier, zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. la de Woensdag gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit houdende beslissing in zake het be roep van H. J. D. Daudeij te Haar lem van een besluit van Burgemees ter en Wethouders van 16 Dec. 1886, waarbij hem vergunning is gewei gerd tot het oprichten eener runder slachterij in een gedeelte van het perceel aan de Gedempte Oudegracht n° 98. Aan appellant is voorwaar delijk vergunning verleend. Woensdag is door de politie alhier in beschonkeu toestand aangehou den een 59 -jarige stucadoorsknecht, die verdacht was uit een kistje, staande in een huis waarin hij ge werkt had, twee rijksdaalders te hebben ontvreemd. Yoor de leden vau den Protestan tenbond zal Zondag in de Loge te 's Ha ge optreden de heer Mees predikant alhier. Dezer dagen is opgericht een Pro vinciale Noord-Hollaudsche Schut- tersbond, ten doel hebbende, door onderlinge samenwerking verbe tering in bestaande toestanden te brengen, alle dergelijke vereenigin- gen te steunen, en over het alge meen de ambitie in het individueel juistschieten op te wekken. Het bestuur van den bond is saamgesteld uit de heerenJ. Tiel- temeijer, J. Belt, Hillerström en Mandemakers, ie Amsterdam. Kroon te Hoorn; Jac. Buijs Jr., te Haarlem en Kempenaars, te Hilversum. Men schrijft ons van elders: Op den len Juni e. k. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de Weleerw. heer J. de Vries, predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem, de evangeliebediening aanvaardde. Achtereenvolgens was hij predikant te Noordeind van Graft, te Krommenie en sedert 21 Juli 1872 te Haarlem. In het Leidsche Dagblad komt het volgende ingezonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur! Het valt zeer te betwijfelen of het pu bliek, dat gebruikt maakt van den stoom tram HaarlemLeiden, van heeler harte zal instemmen met het gunstig oordeel over het nieuwe personentarief, want in plaats van aanzienlijk verminderd is het hooger dan vroeger: le. door verhooging van den prijs van station tot station (voor de 2de klasse niet minder dan 50 pet.); 2e. door liet intrekken van het ver laagd tarief voor kinderen; 3e. door het afschaffen van de vier- dangsche retourbiljetten, waardoor de ver laging van de enkele reis over meer dan 2 stations, alleen ten goede komt aan het publiek dat niet de terugreis per tram maakt. Eeu paar voorbeelden ter opheldering voor reizigers 2de klasse Over 1 station vroeger 10, nu 15 cents enkele reis; hooger voor heen en weer L 0 cents over 2 stations vroeger 20, nu 22Va cents; hooger enkele reis 27? ets., heen en weer 5 cents; over 3 stations enkele reis vroeger 30, nu 277-2 cents; retour vroeger 45, nu 55 cents over 4 stations e. r. vroeger 40, nu 327» cents.; retour vroeger 55, nu 65 cents; en zoo ook voor alle verdere reizen is wel het enkele tarief verlaagd, doch de retourreizigers betalen het gelag, dus: juist de omgekeerde regel, door andere onder nemers van openbare vervoermiddelen ge volgd Of het instellen van tusschenhalten opweegt tegen de aangehaalde nadeelen, valt zeer te betwijfelen. Het belang van Publiek en Maatschappij had mogen doen verwachten dat het stelsel van retourkaarten zou zijn uitgebreid ge worden tot elke reis, ook van station tot stationwant wat baat een uitgebreide zomerdienst als een te hoog tarief velen terughoudt per tram te reizen. Er zijn nog andere vervoermiddelen tusschen HaarlemLeiden Voor de plaatsing zegt u dank Een van de vele Retourreizigeiis. De officiereu, die aan de ver melde kadermauoeuvres zullen deel nemen, van het 4de regiment iufan- terie, hebben allen eene kaart ont vangen van de gemeenten Hillegom, 'e Hage en Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Volgens de Amst. Ct." bevinden zich thans op de marinewerven (met inbegrip van de vier kanonnen, die nog in Oost- Tndië op de //Prins Hendrik" als bang- makers figureeren) voor "oud-roest: 46 kanonnen, 1900 glasharde puntkogels, 2337 glasharde granaten, 1S31 gewone grauaten, 243 stalen granaten,648 kartetsen, alle te zamen een waarde van f 1.587,318 vertegenwoordigende. Ongerekend nog de kostbare affuiten, gereedschappen enz. Tot het verhoogen van de vuur- snelheid van de infanterie, is door den minister van Oorlog bepaald, dat bij het onderricht der recruten in het laden uit sluitend gebruik zal worden gemaakt van exercitie-patroneu, welke den vorm en het gewicht van een scherpen patroon bezitten, liet snelladen zal zoodanig moeten worden beoefend, dat tot 10 schoten in de miuuut geregeld kunnen worden gedaan. KERKNiEÜWS. Ned. Herv. Kerk. Te Amersfoort zullen de belangen der doleerenden behartigd worden door ds. M. J. Bouman, laatstelijk predikant te d6 Meerlij die emeritaat aanvraagde om zich van de synode af te scheiden. Voor het eerst* zal hij op den eersten Pinksterdag optreden in het lokaal der //Vrije gere formeerden." Te Bennekom is reeds voor circa f12,000 ingeteelceud voor den bouw eener kerk en pastorie voor de doleerende ge meente aldaar. Hieronder behooren eenige giften van f1000. Bij de herstemming voor leden van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Amsterdam, zijn aitgebraclit 1394 stem men, waarvan 92 van onwaarde. De candidaten der kiesvereeniging //Her vormde Kerk" zijn met 1096 stemmen gekozen. Roomsch Kath. Kerk. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bolemanne, heeft benoemd tot kapelaan te Groenendijk, den weleerw. heer J. Goense, tot kapelaan te Egmonden den weleerw. heer J. A. Nieuwenhuijs, eu tot kapelaan te Rijpwetering den weleerw. heer J. S. Van Buchen, die Assistent was te Groenendijk. Woensdag vierde de heer Bierstraten, pastoor te Gilze, onder veel belangetelling zijn 40jarig jubilé als priester en 30jarig jubilé als pastoor. Do gemeente heeft de nieuwe kerk en het liefdegesticht aan hem te danken. RECHÏSZAKEH. S. H. J. ten Winkel, directeur van de vroeger te Arnhem gevestigde Schuldin- vorderings-Maatschappij, //La Confiance", zal Zaterdag a. s. voor de Arnliemsche rechtbank wegens oplichting terechtstaan. Twaalf getuigen zijn gedagvaard, terwijl mr. W. Chr. Thomas den beklaagde als verdediger is toegevoegd. BI\m;\ L A N D. Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Zutfen, ter standplaats de gemeente Brum- raeii, C. H. MariD, thans notaris te Neede, en tot notaris binnen het arr. Dordrecht, ter standplaats de gemeente GorinchemW. Maas kant, cand.- notaris te Oudekerk aan den IJssel. Bovenstaande herleiden zijn uit de St. Gt.) Nadat de Prins en Prinses van Saksen Altenburg Dinsdagavond van hun uitstapje Daar Leiden en Am sterdam in den Haag waren terug gekeerd, wooDden zij eene luister rijke soirée bij, door baron Van Verschuer, Lange Voorbout aldaar, in zijne Balons ter eere van de voor name gasten gegeven, en waar bet vorstelijk echtpaar een groot aantal genoodigden uit de hof- en diplo matieke kringen ontmoette. Woensdagochtend met den eersten Rijnspoortrein begaven de Prins en Prinses zich op reis naar Berlijn, over Arnhem en Salzbergen in een salonrijtuig, door de Rijnspoorweg maatschappij te hunner beschikking gesteld. Aan het Rijnstation bevonden zich in dit vroege ochtenduur vele aan zienlijken, dames en heeren, om de reizigers uitgeleide te doen en hun eenen hartelijken afscheids groet te brengen, voor welke uitin gen van sympathie vooral de Prin ses zich zeer gevoelig betoonde. De dames boden de Prinses bloem ruikers tot afscheid aaD, onder welke een prachtig bouquet van de dou airière baronesse Van Hall, vroeger grootmeesteresse van H. K. H. Zoowel de Prinses als haar ge maal hebben bij hun vertrek den eigenaar van het «Hotel de Belle- vue», den heer Van Velzen, pèr-. soonlijk gecomplimenteerd over faci liteiten en zorgen gedurende hun verblijf in zijn etablissement onder vonden. Dat bij de Prinses de her inneringen aan Holland steeds dier baar blijven, bleek ook hieruit, dat zij den hotelhouder in de Neder- landsche taal hare tevredenheid overbracht. De minister van Financiën heeft aan ambtenaren der invoer rechten en accijnzen de volgende voorschriften gegeven. Versierde zakjes of banden papier om die daaruit te vervaar digen randen of opleggers voor sigarenkistjes en dergelijke, voor de toepaseiDg van het tarief vau invoer rechten, behooren tot den post «pa pier van alle soorten», en zijn dus belast met 5 percent der waarde, al zijn daarop door steendruk of op audere wijze figuren, beeldjes of soortgelijke versieringen aange bracht. Naar aanleiding van de be strijding, die de uitgegeven verde digingsrede, door G. Bennink voor de rechtbank te Almeloo gehouden on dervindt, verklaart de schrijver zich bereid de waarheid zijner verkla ringen te doen onderzoeken door een raad van scheidsrechters, nl. door de heeren Mouton te 's Hage, Van Marken te Delft, Duyvis te Utrecht en Kerdijk te Amsterdam. Dinsdag vergaderden in «d'Geel- vinck te Amsterdam de vertegen woordigers van de Noordhollandsche katholieke kiezersvereenigingen, die aansluiting bij den in Den Haag gevormden Zuid- en Noordholland- sclien Provincialen Bond ODgewenscht en oprichting van eenen zuiver NoordboliandschenProvincialenBond wen«cheiijk achten. De vergadering werd bijgewoond door gedelegeerden uit Alkmaar, Amsterdam, Bussum, Edam, Euk- buizen, Helder, Hilversum, Hoorn, Purmerecd, Schagen, Weesp en Zaandam.Dr:e!districten,nl.Haarlem, Haarlemmermeer en NieuwerAmstel, waren niet vertegenwoordigd. De besprekingen ouderscheidden zich door vriendschappelijken toon en eensgezinde richting. Niet alleen werd de Noordhollandsche Provin ciale Bond definitief gevestigd en het reglement nader vastgesteld, maar ook werd besloten, dat men zich in de aanstaande te Utrecht te houden vergadering zal aansluiten bij den «Algemeeue Bond der Ka tholieke Kiesvereenigingen in Neder land. {Tijd.). De kiesvereeniging «Burger- pligt» te Amsterdam houdt heden avond eene vergadering in het ge bouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ter behandeling van «het amendement van de heeren Van der Feltz, Gleichman, Borgesius, Van Houten en de Vos vau Steenwijk, op art. VII van de additioneele be palingen der Grondwet (het kies recht)». Het Amsterdamsch Studenten corps wil bij gelegenheid van de reuniefeesteu (51e lustrum) in Juni a. s. te houden, een bizonder aar dig feest, dat in het buitenland steeds het meeste succes heeft, op Nederlandschen uodem overplanten. Tijdens een matineé musicaie op Vrijdag den 24 dier maand in het Vocdelspark te geven, wil men namelijk een bloemen-rit met «hloe- men-strijd» organiseeren. De stu denten zullen deels in rijtuigen, deels te paard aan het veelbelovende jieest deelnemen. Met leedwezen vernemen we het overlijden van den heer H. W. Sonneman, kapelmeester bij het ze vende regiment infanterie, te Amster dam in garnizoen. Zaterdag te 11 ili zal de begrafenis plaats hebben op de Oosterbegraafplaats. Da heer Sonneman had zijn kapel door groote wilskracht en geschikt heid als dirigent, tot een aanmerke lijke hoogte gebracht, en terecht werden de uitvoeringen steeds zeer gewaardeerd. Hil gendarmes, de brigadier teekende ernstig alles aan in een zakboekje. Zoo gauw als hij zijn meester ontwaarde, begon de knecht te huilen en riep: U hebt me aangegeven, mijnheer! dat staat u niet mooi, na 't geen u me beloofd halt. U hebt uw eerewoord geschonden, mijnheer Marambot; dat is niet mooi van u, dat is niet mooi!.... Mijnheer Marambot, ten hoogste verbaasd en veront waardigd omdat zijn eer verdacht werd, hief de hand om hoog en zei: Ik zweer je voor God, Denis, dat ik je niet heb aan gegeven. Ik begrijp volstrekt niet hoe die heeren gendar mes iets kunnen weten van jou moordaanslag op mij. De brigadier sproDg op: Wat zegt u, mijnheer, heeft hij u willen dooden? De apotheker antwoordde ontsteld: Wel ja.... Maar ik heb hem niet aangegeven.... Ik heb ham niets gezegdIk zweer dat ik niets gezegd heb.... Hij heeft me sedert dat oogenblik steeds trouw gediend.... De brigadier sprak zeer ernstig: Ik heb nota genomen van uwe verklaring. De justitie zal deze nieuwe wandaad, waarvan wij onkundig waren, beoordeelen. Ik heb in last uw knecht in hechtenis te ne men wegens diefstal met braak van twee eenden bij mijn heer Duhamel; ooggetuigen hebben het misdrijf ontdekt. Ik vraag u excuus, mijnheer Marambot. Ik zal uwe ver klaring aan den rechter meedeelen. Zich tot zijne manschappen richtende, gelastte hij Kom, vooruit! De twee gendarmes namen Denis mede. III. De advocaat pleitte de krankzinnigheid van Denis, en verklaarde de misdaden, de een door de ander om zijne be weringen te staven. Hij had duidelijk bewezen, dat de dief stal van de twee eenden uit denzeifden zielstoestand voort sproot als de acht messteken op den persoon vau Maram bot. Hij had tot in de kleinste bizonderheden al de over gangen in den voorhijgaanden staat van krankzinnigheid ontleed, die zonder twijfel na een verpleging van eenige maanden in een gesticht zou genezen. Hij had vol enthou siasme gesproken over de onafgebroken toewijding van dien trouwen dienaar, en van de onvergelijkelijke zorgen, waar mede hij zijn meester, die door hem in een oogenblik van zinsverbijstering was gewond, had omringd. Tot in den grond van zijn hart getroffen, voelde mijnheer Marambot zijne oogen vochtig worden. De advocaat merkte dit, breidde zijne armen met een indrukwekkend gebaar uit, waarbij de lange mouwen van zijn toga fladderden als de vlerken van een vieermuis, en riep met trillende stem: Ziet, ziet, ziet, heeren rechters, ziet die tranen. Wat heb ik nu nog voor mijn cliënt te zeggen Welke redevoe ring, welk bewijs, welke betoogen weg-en op tegen deze tranen van zijn meester! Die zijn welsprekender dan de wet! Zij roepen luide: Vergiffenis voor den waanzinnige van een oogenblik! Die tranen smeeken om vergiffenis, die tranen spreken hem vrij, die tranen zegenen hem I Men sprak Denis vrij. De tranen van zijn meester red den hem. Jaren zijn er verloopen; alles is rustig gebleven ten huize van Marambot. Deze wordt iederen dag een dagje ouder en zit reeds met gekromdeu rug in zijn .-toel te kuchen en te stenen. Altijd is Denis liefderijk aau zijn zijde. Toch gaat nu en dan den ex-apotheker een rilling over het lijf, als, hij het zien van ziju knecht, de vraag zich aan hem opdringt: Is het een vriend of een adder, die ik aan den boezem koester?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2