Bij kon. besl. van 24 Mei is met ing van 1 Juli ben. tot dir. van het postk. te Overveen F. van Twisk, thans comm. der post. 4de kl.; is den teleg. der 2de kl. bij de Rijkstelegraaf G. Ribbiük, op zijn verz. eervol ontsl. verl. uit 'sRijks dienst; is mej. E. C. Tak, laatstel. l6te hulponderwijzeres aan de openb. 1. meisjesschool te Padang thans met verlof in Nederland, met ing. van 1 Juli op haar verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De Staatscourant van 27 Mei bevat het plan der 325ste Neder- landsche Staatsloterij. Zij bestaat uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ten kantore van den directeur der Staats loterij te 's Gravenhage geopend op 22 Juni. De trekking der verschil lende klassen begint 25 Juli en ein digt 15 October a. s. (Bovenstaande iericJiten zijn uit de St. Ct.) Naar aanleiding van de wei gering van den raad der gemeente te Arnhem, om wijziging te brengen in het tarief van brug- en veer gelden te Westervoort, heeft de mi nister van Waterstaat bericht, dat hij geen vrijheid heeft gevonden om 's Konings beschikking op dat tarief te bevorderen. Bij den Provincialen schiet wedstrijd te Amsterdan, waren van de ingeschreven korpsen, uitgezon derd de «Utrechtsche Studenten vereniging», alle opgekomen. Al hoewel de felle noordwestenwind dwars door de banen joeg, werd er zeer sterk geschoten. De uitslag van ciezen strijd is als volgt: de 1ste prijs verguld zilveren medaille, werd behaald door «Schiet school», Amsterdam, met 257 pun ten; 2de prijs: zilveren medaille, door «Eendracht», id., met 255 pun ten 3de prijszilveren medaille, door «Neerl. Burgerwacht», id., met 255 punten. De overige corporatiën, die als afgevaardigden van hunne vereeni- gingen mededoDgen, behaalden het volgende aantal punten«J. Pzn. Coen», Hoorn, 250, «Amst. Stud.- Schietver., 249 «Claudius Civilis», 244Leidsche Stud.-Schietvereeni- ging «Pro Patria», 242 «Alkmaar», 225 «Hoornsche Burgerwacht», 198 punten. De prijs, eene zilveren medaille, voor den Universiteitswedstrijd te Amsterdam werd behaald doorde Leidsche Stud.-Schietvereenig. «Pro Patria», met 503 punten in 10 scho ten de Amsterdamsche Studenten- Schietvereeniging behaalde 498 pun ten. De 1ste prijs, personeele haan, Th. A. van Pelt, lid der Amster damsche Stud.-Schietvereeniging, met 58 punten. In de te Amsterdam,onder presi dium van den heer J. Breebaart ICzu., gehouden alg. verg. van de Ver. «Het Ned. Rundveestamboek» werd o. a. besproken de vraag: «Wat kan de Ver. doen, om ons vee en zijD hoedanigheden meer en meer bekend te maken in het buitenland»? De heer Mac Douald stelde voor, dat de Ver. zich op buitenlandsche veetentoonstellingen door inzendin gen zou doen vertegenwoordigen. Op voorstel van den heer Waller werd ten slotte besloten aan het hoofdbestuur over te laten, in dezen geest handelend op te treden. Naar aanleiding van het voorstel van het hoofdbestuur om «pogingen in het werk te stellen den vrijen invoer van vee in Engeland te ver krijgen», werd besloten voorloopig af te wachten wat de Regeering zal doen. De volgende alg. verg. zal weder te Amsterdam worden gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental tot 1405 is gestegen. Er zijn ingeschreven koeien 307, stie ren 186. De inkomsten bedroegen f11939, de uitgaven f7365. In de vergadering werden verschillende zaken tot bevordering van den vee stapel besproken. Woensdag avond hield de heer H. P. Berlage Nzn. te Amsterdam eene zeer belangwekkende redevoe- voering in de vergadering der Maat schappij tot bevordering der bouw kunst over: «blijde inkomsten eu ste den in feestooi.» De zuivere opbrengst van de Jaarmarkt teAmsterdam, is ter hand gesteld aan het bestuur der «Vereeniging voor Vacautie-Kolo- niën. Zij bedraagt bijna f37,000. Bruto bedroeg de ontvangst ruim f 58,000. Woensdagavond was de zaal «Emanuel» in de Gerard Doustraat, waar het «Leger des Heils» verga dert, wederom stampvol. Het pu bliek maakte echter zooveel ge- druisch, dat het onmogelijk was voor de krijgers om met zingen en bidden voort te gaan. Toen de Cap tain vroeg of het publiek door de liefde of door de wet wilde gedwon gen worden, verklaarde zich dit als één man voor de wet. Haar sterke arm werd echter niet inge roepen, de krijgers staakten den strijd; faute de comhattants ver- wiiderde de menigte zich. Voortaan zuïien er tickets worden afgegeven. {Amst-, D. v. N.) In het Binnengasthuis te Am sterdam is opgenomen een knaapje dat men bij vergissing in plaats van melk, bleekwater had te drinken gegeven. De heer Lijbrink te Nieuwer- Amstel heeft ook zijn ontslag aan gevraagd als lid van den gemeente raad aldaar. Bij de eerstvolgende verkiezing moeten nu zeven leden gekozen worden. Men schrijft ons uit Zaandam De trein, die heden morgen 8.16 van hier naar Amsterdam moest vertrekken, kwam eerst omstreeks 9 uur aan, door eene ontsporing, welke op eene der lijnen heeft plaats gehad. Nadere bizonderheden nog niet bekend. Door Gedeputeerde Staten is het Raadsbesluit, dat de markt voortaan, in plaats van op Woens dag, op Donderdag zal gehou den worden, goedgekeurd. In de dienstregeling op de lijn Amsterdam-Enkhuizen zullen eenige wijzigingen worden aangebracht. De trein, die 's morgens om 5.14 uit Enkhuizen vertrekt, zal verval len en een door latere vervangen worden. De verpachting van het gras gewas, staande aan den dijk van Zij - kauaat F. en langs de wegen in den IJpolder, bracht heden op f 1381. In 1885 was de opbrengst f816 en in 1884 ongeveer f1600. Men schrijft ons: Tengevolge van het laatste ruwe weer heeft men de pogingen moeten opgeven, om de lading van het Duitsche schip Meteorgezonken be noorden Tessel, te bergen. De ge zagvoerder van het Deeusche stoom schip Em. Z. Svitzermet de ber ging belast, heeft gerapporteerd, dat alle zichtbare werken van het wrak waren weggeslagen en dat alle po gingen om de ligplaats van het wrak weer te vinden, totnogtoe ver- geefsch zijn geweest. Terwijl een Tesselsch schipper, Jau Wz. Stark, zijne schuit de ha ven van Oude Schild uitbracht, brak de boom, tengevolge waarvan hij voorover in het water schoot. Door eenige toesnellende visschers werd hij spoedig gered. Men schrijft uit Edam: Wij hebben hier ook een haven- kwestie. Waarom niet? Amsterdam heeft ze, Rotterdam insgelijks; Edam dus ook. De lezers moeten weten dat onze haven op diepte moet worden ge houden door het college der uit wa terende sluizen in Kennemeriand en West-Friesland. Dat college is daar toe, volgens oude contracten, ver plicht. Nu loopt echter de huidige kwestie over een eind, ter lengte van ongeveer 20 meter, aan den mond der haven, langs het Noor- derhoofd. De Burgemeester en de Wethou der Tuijn beweren, dat de Uitwa- terende Sluizen ook dat gedeelte moeten uitdiepen. De wethouder Pont, tevens lid van het college der Uitwaterende Sluizen, beweert echter het tegendeel. Een advies van den heer mr. Pijnappel is geheel op de hand der gemeente. Onlangs stelde de meerderheid aan B. en W. voor, het advies van den heer Pijnappel te zenden aan de Uitwaterende Sluizen, en te vra gen of de lezing daarvan, dat college ook konde overtuigen, dat Edam recht heeft de uitdieping te vorderen en in elk geval te vragen dat de Uitwaterende Sluizen de gronden zou opgeven voor de weigering, wat tot nu toe niet was gedaan. Dit be middelingsvoorstel van den burge meester en den wethouder Tuijn werd verworpen door den Raad op advies van den wethouder Pont; aangenomen werd het voorstel-Pont om aan de Uitwaterende Sluizen de helft der kosten van uitdieping aan te bieden. Daartegen zijn de burgers in ver zet gekomen. Een viertal begaf zich ter audiëntie bij den commissaris des konings, en daarna werd door hen aan den Raad verzocht de reden te willen noemen waarom het voor stel-Pont was aangenomen, en dat van den Burg. en den Weth. Tuijn verworpen. Dit adres besloot de Raad zonder discussie voor kennisgeving aan te nemen. Een tweede adres volgde, en de wethouder Pont stelde voor, het we der voor kennisgeving aan te nemen. De stemmen staakten. Weder Raad; nu viel het voor stel-Pont, en men besloot adressan ten te antwoorden, doch eerst dim als de nieuwe overeenkomst met de Uitwaterende Sluizen is ingekomen en behandeld. Inmiddels gaat weder een adres rond bij de burgerij aan den Raad, met verzoek de Uitwaterende Sluizen te dwingen, desnoods in rechten, hare verplichtingen na te komen. We zijn nu nog lang niet van de zaak af, en het einde zal vermoe- dellijk wel zijn een procedure. Reeds eeuwen geleden he-ft Edam zich krachtig verzet tegen het ma ken der sluizen van de Uitwarende Sluizen, omdat destijds de magistraat zeer goed inzag, dat daardoor de haven verzanden zou. Volgens het bekende werk van den staatsraad' De Vries verdreven toen zelfs de Edammers met vliegende vendelen, de bestuurderen der Uitwaterende Sluizen 1 {Hdbl.) Men Bchrijft ons uit Alkmaar dd. 26 Mei: Heden morgen 9 ure brak een felle brand uit in de bakkerij aan den Heul, bewoond door J. Bruin. De jongens uit het Rijksverbeter- gesticht, hetwelk in de onmiddelijke nabijheid legt, waren direct met hun spuit op de plaats des onheils te genwoordig. Hoewel men den brand zeer spoedig meester was, is het inwendige van het gebouw toch zeer beschadigd. Men meldt ons uit Hilversum Bijna Juni en nog steeds is het en blijft hetkoud. Of de wind al uit het Zuid-wea- ten dan wel uit het Noord-oosten blaast, 't is hetzelfde liedje: Koud! guur! koud! (bis) Onze hóteh.ers pruttelen en de ver huurders van villa's en aparteaieu- ten pruttelen niet minder. Men had gerekend op een ruimen toevloed van vreemdelingen en daar voor was dan ook in het verloopen na- en voorjaar heel wat getim merd. Ieder die daartoe maar eenigs- zins gelegenheid heeft, bouwt hier, in de hoop zijn kamers geduren de de zomermaanden tegen een goe den prijs te verhuren. Wel hebben reeds vele familiën hun tenten hier opgeslagen, doch dit zijn voor een groot deel zij, die des Zomers hun eigendommen betrekken. De huur-villa's en afzonderlijke a- partementen staan meerendeel nog ledig en wachten op hen, die door de zomerhitte worden «uitge dreven»! Voor de belanghebbenden is het te wenschen, dat die hitte spoedig moge komen. In den Leidschen gemeenteraad heeft Donderdagmiddag de voorzit ter eene redevoering gehouden van ruim 2 uur tot bestrijding van het voorstel der vier leden omtrent het meer in rekening brengen aau niet- ingezetenen dau aau ingezetenen van de voordeelen, welke de ge- meeten Leiden aanbiedt. De statistiek der sterfte over Februari wijst aan, dat den Haag van alle Zuid-Hollandsche steden in verhouding de minste bewoners verloor. Op 1000 inwoners per jaar stond Gouda bovenaau met 45.33, Dor drecht met 31.71, Delft 30.72, Schie dam 26.52, Gorkum, 25,93, Rotter dam 24.24, Leiden 23.84 en Den Haag 21.89. Door de ijverige nasporingen van den hoofd-verificateur, den heer G. A. Wethmar, te Rotterdam, is dezer dagen eene belangrijke fraude aan den dag gekomen, door eene van Rotterdam op Gent varende stoomboot gepleegd, die in eerstge noemde plaats transitogoederen ten uitvoer had geladen, waarvoor de laadruimen gesloten waren. Bij het uitklaren te Sas van Gent is bevon den, dat er in de stoomboot geheime toegangen tot de laadruimen be stonden, waaruit tusschen Rotterdam en Sas van Gent heimelijk zijn ge lost: 20 zakken suiker, 1 kist wijn en 1 vat olie. De daarbij beloopen boete bedraagt circa f 6200. De bekeuring is te Sas van Geut ingesteld. In eene Woensdag avond ge houden vergadering van het depar tement Utrecht der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was be halve het bestuur, geen enkel lid tegenwoordig! Te Amerongen kwam Woens dag de stoomiram in aanraking met het rijtuig, waarin zich dr. Giltaj bevond. Deze brak daarbij den arm, terwijl het voertuig zwaar bescha digd werd. De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingverkeer in Arn hem en omstreken is voornemens op Zondag 3 Juli eene internationale roeiwedstrijd te Arnhem te doen houden, waartoe alle Nederlandsche en de voornaamste Duitsche, Fran- sche en Belgische roeivereenigingen zijn uitgeuoodigd. Voor de gedeeltelijke bonds- uitvoering met wedstrijd in vrije oefeningen op Zondag 17, 18 en 10 Juni a. s., in het feestgebouw «De Vereeniging» te Nijmegen, uitge schreven door de gymnastiek-ver- eeniging «Milo» aldaar, is het alge meen programma vastgesteld. Te Wageningen hoopt op 1 Juni Elske van Aggelen, die als marketentster den slag bij Water loo bijwoonde, haar 93en verjaar dag te vieren. Zij woont thans in bij hare behoeftige familie en heeft geene middelen van bestaan, dan nu sedert een paar jaar f 1 per week van het fonds voor gepension- neerde onder-officieren en minderen van het Nederlaudsche leger. Zij, die haar Woensdag een blij den dag willen verschaffen en wil len medewerken om hare laatste levensdagen te veraangenamen, kun nen hunne giften zenden aan den heer H. G. Stumpf, leeraar aan de Rijkslandbouwschool, of aan de re dactie der Neder Veluwe te Wage ningen, die het te outvaDgen bedrag op de meest doelmatige wijze zul len besteden. Door eenige Nederl. schippers is in een herberg te Lobit alles stuk geslagen; daarna hebben zij de fa milie van den kastelein met metsen verwond. Toen de Duitsche politie kwam, waren de woestelingen ge vloden. Op Hollandsch grondgebied werden zij daarop door onze policie allen gearresteerd. Te Leeuwarden heeft zicb eene commissie gevormd, om de weduwe van den vermoorden J. Brik aan een brood dépot en eenen kleinhandel in garen en band te helpen, waartoe ongeveer f 100 uoodig zal zijn. Door deu brigadier Godschalk te Heerenveeu zijn onderscheidene goederen in het woonschip van zekeren H. S. te Nijenhaske in beslag genomen, die blijkbaar be lmoren tot de goederen, waarvan eenige winkeliers te Warga den 26 April jl. zijn opgelicht door zich noemende polderwerkers, en waar van de officier vao justitie te Leeuw arden reeds opsporing en aanhou ding had verzocht. Tegen den landbouwer A. V. te Deurue is proces-verbaal opge maakt omdat hij een levenloos geboren kind dadelijk op de begraaf plaats onder de gemeente Bakel heeft laten begraven zonder daar van aangifte te doen. Het lijkje werd in een mandje, met een doek bedekt, door twee personen in den vroegen ochtend begraven. De lieve Mei, door onze va deren bezongen als de maand der lente, van zonneschijn en bloemen, is allengs de maand van plasregens, wind en hagel geworden. De tem peratuur word gaandeweg kouder, tenminste naar de wetenschappelijke waarnemingen luiden, die, sedert het gesoupeerd te hebben, een plaatsje opzocht aan een der vensters op de eerste verdieping van het Café-Anglais en zich dan mijn hemel! eenvoudiger kan het toch niet! een cfltelette met wat geroerde eieren en aspersiekoppen liet klaar maken, terwijl de bottelier, die dat van te voren al wiet, een fijne flesch ouden Léoville bracht, ze op tafel neerzette, heel voorzichtig ontkurkte en dan zachtjes in een maudje neêrvleide. Drommels nog toe! Dat was toch maar een uitstekend goede tijd en hij zou nooit, neen nooit, aan dat ellendige kommiesbrood kunnen wennen. En in een aanval van wreveligheid nam de jonge man de rest van zijn brood en wierp het in den modder. Op hetzelfde oogenblik vloog een linie-soldaat de kroeg uit, bukte zich, raapte het brood op en liep er mede heen, veegde toen het brood aan zijn mouw af en begon het gulzig naar binnen te werken. Henri De Hardimont had reeds berouw, over hetgeen hij gedaan had, en zag met medelijden naar den armen duivel, die blijken gaf van zulk een goeden eetlust. Het was een lange groote slungel, slecht gebouwd, met koortsachtig glinsterende oogen, een vuilen ongekamden baard, en zoo broodmager, dat zijn schouderbladen onder het laken van zijo versleten kapotjas duidelijk zichtbaar waren. Je hebt zeker een vreeselijken honger, kameraad? sprak hij, naar den soldaat toegaande. Dat zie je, antwoordde deze met vollen mond. Je moet het mij niet kwalijk nemen, maar als ik ge weten had, dat ik je daarmee had kunnen plezieren, dan zou ik mijn brood niet weggegooid hebben. Och, dat hindert niets, weet je hernam de soldaat ik ben niet zoo kieskeurig uitgevallen. Dit doet er niets toe, sprak de edelman; wat ik deed, was niet goed, en ik maak er mij zelf een verwijt van. Maar ik wil niet, dat je een slechten indruk van me houdt, en daar ik nog ouden cognac in mijn veldflesch heb, par- bleu! zullen we samen een spatje daarvan nemen. De man had gedaan met eten. De hertog en hij dronken samen een teug cognac en nu was de kennis gemaakt. Hoe heet je? vroeg de liniesoldaat. Ik heet Hardimont, antwoordde de hertog, met op zet zijn titel en het woordje De weglatende En hoe is jou naam? Jean Victor.... Men heeft mij kort geleden in de com pagnie gestopt.... Ik kwam juist uit het hospitaal.... Ik was te Chatillon gewond geworden.... JoDgens, je hadt 't daar goed in het hospitaal, de oppassers geven je daar lekkeren, krachtigen bouillon.... Maar ik had slechts een klein krabje gekregen; de majoor zei, dat ik weer uit koD, en, miserabel genoeg! nu begint het rammelen van den hoDger weer van voren af aan.... Want, je moogt me gelooven of je wilt of niet, kameraad, maar ik heb, zooals je me hier ziet, al mijn leven honger gehad, Die woorden klonken al heel aardig in het oor van den weelderig opgevoeden verkwister, die zich zeiven daareven nog betrapt had op een gevoel van wrevel, omdat hij de keuken van het Ca.fi-Anglais miste, en de hertog De Har dimont keek zijn makker met een blik van stomme verba zing aan. De soldaat vertrok zijn mond tot een pijnlijken glimlach en liet daarbij een stel tanden zien als van een wolf, echte tanden van iemand, die uitgehongerd is, en die zoo wit uitstaken hij zijn lijkkleurig gelaat. En daarop be gon hij, als had hij begrepen dat de ander een verklaring van zijn gezegde verwachtte, het volgende verhaal: Hoor eens sprak hij, terwijl hij eensklaps naliet zijn kameraad met jij en jou aan te spreken, daar hij zeker een rijk en gelukkig mensch in hem zag hoor eens, laten we een beetje heen en weer gaan loopen langs den weg, om warme voeten te krijgen, dan zal ik u eens iets ver tellen, dat gij zeker nooit gehoord hebt.... Mijn naam is Jean Victor kortweg waut ik hen een von deling. De eenige aangename herinnering, die ik heb, is die aan mijn kindsheid in het gesticht. Daar stonden aardige bedjes met helder witte lakens op de slaapzaal. {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2